Arhiva articolelor FCS - 2012-2013

24 - Sursa foto: gsp.ro

STEAUA - FC Brasov 4-0 FOTO & VIDEO / Reghecampf i-a dedicat titlul Aluia

Steaua Bucureşti a învins pe FC Braşov cu scorul de 4-0 (2-0), marţi seara, pe Arena Naţională, în uvertura etapei a 34-a, ultima a acestui sezon al Ligii I de fotbal, în care ''roş-albaştrii'' au cucerit titlul de campioni naţionali. Steaua a înce

3 93

Severin - Steaua 1-1 / Joc penibil, gol superb al lui Iancu

Steaua a evitat în ultimul moment o nouă umilință în acest final de sezon, reușind să egaleze în minutul 90 la Severin prin golul lui Gabi Iancu ('90+1). Scorul a fost deschis de Mihai Roman pentru gazde în prima repriză ('25). Primele faze periculoase la poarta

2 4

Titlul va fi sarbatorit in Piata Constitutiei

Maimutica infractorului de drept comun Gigi Becali ("Eu i-am ordonat managerului să facă ce-a facut. Cand l-am vazut că dadea din maini ca o pasare, lesinam de ras. Astea sunt trairile cu Rapid si cu Dinamo. Eu vreau să rad de ei si d-aia il pun pe manager să facă gesturile astea") a anuntat pe Facebook faptul ca bucuria pentru cucerirea titlului este mai mare decat doliul pentru disp

3 20

STEAUA-Viitorul: 2-5 VIDEO & FOTO / Senzationala, fabuloasa, incredibila Viitorul a dat o lectie de fotbal CAMPIOANEI

Steaua a încasat cea mai drastică înfrângere din acest sezon în meciul de pe teren propriu cu Viitorul Constanța, partidă în care trupa din Ghencea a jucat sub orice critică. Suspiciunile de ”blat” sunt absolut întemeiate, iar rânjetul lui Becali de la oficială la fiecare gol reușit de echipa lui Gică Hagi sporește rușinea abătută asupra Stelei.

4 32

Gloria Bistrita - STEAUA 0-1 / Debut formidabil pentru Valentin Cojocaru, primul gol pentru Gabi Iancu

Noua campioană a României s-a impus cu 1-0 în deplasare la Bistrița, în fața unei echipe a Gloriei resemnată cu retrogradarea. Steaua a jucat cu rezervele și n-a convins, Cojocaru și Gabi Iancu, marcatorul golului, fiind excepțiile care dau încredere în viitor. Cu titlul de campioană în buzunar încă din etapa trecută, Steaua s-a dus la Bistrița ca în vacanță. Mulțimea mare

3 4

Florin Costea si Dorel Stoica au facut-o pe Steaua campioana inainte de Pasti

Va mai amintiti de Dorel Stoica si de Florin Costea? Sunt cei adusi de Victor Piturca in Ghencea, imediat dupa ce a pus capat protestelor, in vara lui 2010, pentru a se certa crunt cu Marele Ignorat si a-i oferi Acestuia linistea mult visata. Ei, bine, Florin Costea si Dorel Stoica au marcat golurile Severinului in meciul c

3 35
Raul Rusescu si Lukasz Szukala, pe vremea cand erau adversari

STEAUA - Pandurii 2-0 VIDEO & FOTO / Vom sărbători titlul pe coteţe

Liderul Ligii 1 nu a avut nici o problemă în a se impune, vineri seara, pe teren propriu în faţa formaţiei Pandurii Tg.Jiu, cu 2-0, într-o partidă din etapa a 29-a. Dacă Petrolul nu câştigă în deplasare cu CS Turnu Severin steliştii pot deschide deja şampaniile pentru a celebra titlul 24.

4 9
Inca un stadion umplut de STEAUA

CFR Cluj - STEAUA 0-0 VIDEO / Iar au scapat 'franarii'

Steaua a obținut a treia remiză consecutivă după 0-0 în deplasare cu CFR Cluj, meci în care steliștii au avut gol valabil care nu a fost validat de arbitru (imaginea de mai sus). Rusescu a ratat câteva ocazii monumentale, ambele echipe înregistrând până la final câte o bară. În clasament, Steaua are 66 de puncte, iar CFR a ratat șansa de a se apropia de Rapid.

4 17
Ultraserie de Ploiesti, vopsita-n alb de Giulesti

STEAUA - Petrolul 2-2 VIDEO & FOTO / Daca-s campioni, de ce sa se mai chinuie?

Doar Petrolul a marcat un gol din actiune in meciul de luni seara, Steaua - Petrolul 2-2. Au mai fost doua penalty-uri pentru Steaua si un autogol, de asemenea al gazdelor. Steaua a jucat slabut, iar rezultatul de egalitate este echitabil. Cel mai încrâncenat meci al etapei 27 s-a disputat pe Arena Națională, unde Steaua a terminat la egalitate, scor 2-2, întâlnirea cu Petrolul Ploiești.

4 35
Cum se spune MULTUMIM STEAUA in tiganeste

Rapid - STEAUA: 1-1 VIDEO & FOTO / Tiganii nu s-au dezmintit: fotbal brutal si la ciupeala, brichete si scaune din tribune

Derby-ul etapei 26 disputat în Giulești nu avea să fie altfel decât incendiar. Rapid și Steaua au început meciul în fum și torțe și l-au terminat în plin scandal, după ce partida a fost întreruptă din cauza obiectelor aruncate din tribune. S-a terminat 1-1, cu golul marcat de Herea în startul întâlnirii ('9) și egalarea lui Bourceanu din minutele de final ('81), Steaua ratând vi

4 32
Arena noastra Nationala

STEAUA - CSMS Iasi 3-1 VIDEO & FOTO / 13 victorii la rand pe teren propriu, dupa 20 de ani

Steaua s-a impus cu 3-1 în meciul din etapa 25 cu CSMS Iași, primul disputat în acest an pe stadionul din Ghencea. Ieșenii au fost cei care au deschis scorul, prin Claudiu Tudor din penalty, dar Steaua și-a revenit treptat și a egalat înainte de pauză prin Chipciu. Mihai Pintilii și Leandro Tatu au fost marcatorii reprizei a doua, una destul de slabă a Stelei, care a fost departe de for

4 9
Szukala a marcat pentru a doua oara in tricoul Stelei

Otelul Galati - STEAUA 1-1 VIDEO

Otelul Galati a incheiat la egalitate, scor 1-1, meciul de pe teren propriu impotriva Stelei, multumita unui gol inscris de Cristian Sarghi in ultimele secunde de joc, la o centrare perfecta a lui Laurentiu Iorga, omul partidei. Szukala a fost responsabil cu deschiderea scorului la Galati, in minutul 63.

5 4
Alexandru Chipciu

STEAUA - FC Vaslui 1-0 VIDEO

Steaua a mai luat trei puncte în cursa pentru titlul de campioană, dar elevii lui Laurențiu Reghecampf n-au avut o misiune tocmai ușoară cu FC Vaslui. Cu o formație care în primul minut nu i-a numărat pe Raul Rusescu, Mihai Pintilii, Lukasz Szukala, toți patru mena

4 3

Ceahlaul - STEAUA 3-4 VIDEO / Ce goluri... ce marcatori... ce gazon...

Repetitie cu succes pentru ros-albastri inaintea mansei retur din Europa League cu Chelsea Londra, dupa victoria clara obtinuta in fieful nemtenilor, scor 4-3, ca urmare a golurilor inscrise de Bourceanu, Rocha, Pintilii si Tatu. Pentru Ceahlaul au punctat Adrian Gheorghiu, Golubovic (penalti) si Constantinescu.

Video 4 1
Prima dubla a lui Mihai Pintilii pentru Steaua

STEAUA - Gaz Metan 3-0 VIDEO&FOTO / La fel sa fie si joi, cu Chelsea!

Steaua a castigat meciul de pe teren propriu, scor 3-0, impotriva lui Gaz Metan Medias. Stefan Nikolic a deschis scorul cu zece minute inainte de finalul primei reprize, Cristi Tanase (44’) si-a lasat echipa in zece, iar Mihai Pintilii (72', 88') a rezolvat ecuatia acestei intalniri cu o dubla, prima in tricoul ros-albastru.

4 3
Univ. Cluj-STEAUA

U Cluj - STEAUA: 0-1 / Sclavii potăilor au lătrat degeaba

La patru zile după succesul de răsunet european cu Ajax Amsterdam, Steaua nu a avut deloc o misiune uşoară în deplasare cu Universitatea Cluj, echipă pe care a învins-o la limită prin reuşita lui Raul Rusescu ('35) din prima repriză. A fost a 18-a reusita in 20 de etape! Cu Bourceanu şi Pintilii în linia de mijloc la închidere Steaua a controlat încă din debut jocul la centrul te

Video 4 17
Cornel Ripa. Sursa: Agerpres

Avem fundaş dreapta: Cornel Rîpă

Gigi Becali a adus încă un jucător peste vârful umed al acadelei Meme: Cornel Rîpă. Demn şi generos cum îl ştim, a stat cu miloaga pe lângă Marius Stan (ăla care făcea toate nenorocirile în fotbalul românesc, după Guiţă, în urmă cu câteva luni), şeful directorului general de la Oţelul Galaţi, Narcis Răducan. "Marius Stan mi-a zis: 'Rîpă nu mi-a făcut nici un rău.

4 0
Rusescu si Chiriches, doi dintre cei mai valorosi stelisti din tur

Retrospectiva turului în cifre

Aşteptarea celui de-al 24-lea titlu din vitrina "roş-albaştrilor" se apropie de sfîrşit, asta după ce timp de 6 ani gruparea militară şi-a dezamăgit în nenumărate rînduri fanii. Venirea lui Reghecampf pe bancă a fost mutarea perfectă, deoarece acesta a reuşit să imbunătăţească jocul echipei, a readus publicul la stadion şi a controlat foarte bine relaţia cu patronul. St

4 4
Andrei Prepelita a reusit al doilea gol al carierei pentru Steaua

Steaua-Astra: 2-0 / La 10 puncte de locul 2, cu a 10-a victorie din 10 meciuri pe teren propriu

Steaua a câștigat cu 2-0 meciul din Ghencea cu Astra, prin golurile marcate de Cristi Tănase ('13) și Andrei Prepeliță ('75). Astra Giurgiu s-a văzut mai puțin pe teren într-un meci dominat pe gazon de steliști și în tribune de bulgăreala suporterilor roș-albaștrilor. În urma acestei victorii, echipa lui Reghecampf se distanțează la 10 puncte în fruntea clasamentului. Sub o p

Video 4 88
Raul Rusescu a ajuns la cota 17 in clasamentul golgheterilor

Steaua incepe returul in forta / Chiajna - Steaua 0-6 (0-3)! VIDEO & FOTO

Foarte putini se asteptau ca Steaua sa joace foarte bine acest meci, dupa infrangerile suferite in fata Stuttgart-ului si a Brasovului. Contrar oricaror asteptari, Steaua incepe meciul in stil de mare echipa, diferenta intre ea si gazda Concordia fiind de cel putin doua clase. Dupa ce Nikolic rateaza o mare ocazie in primul sfert de ora, sutand in bara, Chiriches se supara si cu un sut puternic

Video 4 39
Chiriches si Gardos au provocat cate un penalty la Brasov

După 1-5 cu Stuttgart, 1-3 la Kronstadt VIDEO & FOTO

Steaua a jucat lamentabil și a încasat-o la Brașov, primind trei goluri în timp ce a marcat o singură dată. Patru penalty-uri a acordat Marius Avram în acest meci, unul fiind ratat de Steaua prin Rusescu ('80), cel care a înscris, tot din penalty, singurul gol al roș-albaștrilor ('24).

3 108
Tanase si Rusescu

Steaua - FC Severin: 2-1 VIDEO & FOTO / Antrenament reuşit pentru VfB Stuttgart

Steaua a câștigat cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu Turnu Severin din cadrul etapei cu numărul 16. Oaspeții, lanterna roșie a clasamentului, au deschis scorul pe Ghencea prin Vancea ('16), dar Steaua a revenit imediat, a egalat prin Tănase ('20) și a trecut în avantaj datorită golului marcat de Rusescu ('27).

4 3
Rusescu, liderul golgheterilor, cu 13 goluri

Viitorul Constanţa - Steaua: 0-4 / Masacrul inocenţilor

Steaua a întâlnit în cadrul etapei a 15-a din Liga I, Viitorul Constanța, pe stadionul „Farul” – un stadion aproape plin. Steliştii s-au impus prin golurile lui Chipciu, Rusescu şi Gardoş. Antrenorul Stelei a ramas fidel sistemului (3 – 4 – 3) brevetat în deplasarea din Norvegia, de la Molde şi a trimis în teren următorii jucători: Tătăruşanu - Szukala, Chiricheş

Video 3 36
Pe munca lui Reghe, Raul si Mihaita, delireaza Behaitza

Steaua s-a distrat cu Bistrita in Ghencea

Steaua s-a impus cu 4-0 în meciul de pe teren propriu cu Gloria Bistrița, două goluri fiind marcate de Mihai Costea ('7, '29) și două de Raul Rusescu ('24, '84). Steaua a condus cu 3-0 la pauză, după o primă repriză de senzație. După remiza din etapa trecută cu Pandurii, Steaua a decis să nu mai riște surprize în goana pentru titlu și a rezolvat meciul cu Bistrița din ghence

Video 4 36

Pandurii-Steaua 0-0 / Egalul nimanui

Steaua a întâlnit principala contracandidată la campionat, Pandurii Tg Jiu, venind după o serie de 5 victorii consecutive. Ca de obicei, Steaua Bucureşti a jucat împotriva unui stadion arhiplin. Reghe a trimis următoarea formulă de joc: TĂTĂRUŞANU – MATEI, MARTINOVICI, GARDOŞ, PÂRVULESCU – FILIP, BOURCEANU – POPA, RUSESCU, CHIPCIU – NIKOLIC. De cealaltă parte, Petre G

3 27
Rusescu, la primul gol dupa 5 etape

FOTO & VIDEO STEAUA - CFR Cluj: 1-0 / Reghecampf > lucistul Andone

Preambul: "S-a apucat si asta de antrenorat si vorbeste de filozofii! Sa-si vada de treaba, sa-si tina gura! Mai trebuie sa creasca, abia apoi poate sa vorbeasca! Ce dracului s-a trezit vorbind? Cand o lua si el trei titluri in Romania atunci sa deschida gura! Sunt eu defensiv? De fiecare data cand am luat titlul am avut cea mai ofensiva echipa! Acum am alt proiect, dar ce sa inteleaga R

Video 3 68

Petrolul - Steaua: 1-2 / Stefan & Iasmin i-au făcut să schelălălie la lună

Cu 51 de victorii în 84 de întâlniri directe între cele două echipe, Steaua București se deplasează pe ’’noul Ilie Oană’’, cochetul stadion al Petrolului Ploiești, meciul contând pentru etapa a X- a din sezonul 2012/13 de Liga 1. Înainte de a ’’povesti’’ meciul din această seară, ne aducem aminte repede că ultima deplasare în bârlogul lupil

Video 4 29
Bourceanu, la primul gol pentru Steaua

FOTO & VIDEO Steaua a dominat si a rapus Rapidul [update]

Steaua a câștigat cu 1-0 derby-ul cu Rapid de pe Arena Națională, un scor care nu reflectă realitatea din teren. Steliștii au dominat autoritar partida în fața unui Rapid extrem de defensiv, au avut o sumedenie de ocazii și chiar și două bare, dar au reușit să înscrie doar în minutul 96, prin Bourceanu. Steaua revine în urma acestei victorii pe locul 1 în clasament. Un derby î

Video 4 57
Viitorul si trecutul sunt a filei doua fete

STEAUA - Rapid, dupa 10 ani

În urmă cu 10 ani, Dan Petrescu, Gică Popescu, Adi Ilie, Moldovan sau Rotariu înca erau în activitate. Filipescu era stâlpul apărării echipei naţionale, Ganea dădea câte 14 goluri în Bundesliga, iar Rădoiu şi Chivu erau mai tineri decât sunt Chiricheş şi Papp, azi. Puiu Iordănescu era salvatorul reprezentativei... Contra şi Marius Niculae erau cel mai bine cotaţi.

4 29
Chipciu, la prima dubla pentru Steaua

VIDEO C.S.M.S. Iaşi - Steaua: 0-3. Lideri!

La puțin peste jumătate de oră de la sfârșitul umilinței încasate de Pandurii lui Grigoraș la Ploiești (scor 0-4), Steaua București se prezintă pe gazonul stadionului "Emil Alexandrescu" din Iași, actualmente arena gazdă a celor de la C.S.M.S., ’’lanterna roșie’’ a Ligii 1 la ora începerii partidei. Ocazie excelentă pentru steliști de a trece pe p

4 39
Mihai Pintilii, la primul gol pentru Steaua

FOTO & VIDEO Steaua - Oţelul 2-1 / Limită din Tătăruşanu la Rusescu din Steaua de Reghe

Steaua a încearcat să facă uitat pasul greşit de la Vaslui cu un meci bun acasă, în faţa Oţelului. Golurile marcate de Rocha (minutul 5) şi Pintilii (minutul 8) au spălat imaginea Stelei după umilinţa din etapa precedentă. Ghencea a găzduit în jur de 10000 de spectatori. Reghe a folosit acelaşi sistem ca de obicei 4-2-3-1, trimiţând următorii titulari: Tătăruşanu - Georg

3 43

VIDEO FC Vaslui - Steaua: 3-1 / Urmează Pasul 4?

Cel mai important meci al etapei a 6- a din sezonul 12/13 de Liga 1 a început sub semnul ploii nervoase care s-a abătut asupra orașului Vaslui, dar și sub neliniștea suporterilor echipei oaspete, aceștia fiind întârziați de către autorități la intrarea pe stadion. Au marcat: Celeban 58’, Sânmărtean 83’, Niculae 87’ / Chipciu 51’ Vaslui (4-2-3-1) Coman - Milanov

3 96

Blitzkrieg Rusescu / Steaua - Ceahlăul: 3-0 FOTO & VIDEO

Astă-seară (n.r. duminică), pe Ghencea s-a disputat singurul meci din etapa a 5-a. Se pare că cele 24 de grade Celsius din Bucuresti nu au scos suporterii din casă pentru a sustine echipa spre titlul, paradoxal, tot cu numarul 24. Asistenta a fost una modesta, undeva in jurul a 9000 de persoane. Reghe a inceput cu un sistem 4-2-3-1, operand trei modificari (toate pe linia de fund) faţă d

Video 4 81

Steaua - Ceahlaul Piatra Neamt / LIVE VIDEO

Steaua primeşte, în această seară, de la ora 22, pe stadionul Ghencea, vizita Ceahlăului din Piatra Neamţ. Aceasta din urmă ocupă locul 12 în prima ligă, venind după o primă victorie acasă în compania ultimei clasate – Gloria Bistriţa. Nemţenii au jucat deosebit de slab în primele două deplasări ale sezonului, încasând nici mai mult, nici mai puţin de 8 goluri de la Petrolu

4 16

Gaz Metan - Steaua 1-1

Steaua n-a scos decât un rezultat de egalitate în deplasarea de la Mediaș, stricându-și astfel seria de victorii consecutive din startul acestui sezon. Victor Astafei a deschis scorul pentru Gaz Metan în prima repriză, egalarea venind abia în minutul 79, de la Raul Rusescu. În fața unui stadion arhiplin la Mediaș, Steaua căut a patra victorie din tot atâtea etape în acest sezon

Video 3 32

Gaz Metan-Steaua LIVE VIDEO

Steaua merge la Medias din postura de calificata in play-off-ul Europa League. Desi cauta a 4 a victorie consecutiva in start de campionat, lucru cu care stelistii nu s-au mai bucurat de ani buni, este binecunoscuta treaba ca Steaua, in general, a schiopatat in campionat dupa evolutiile din Cupele Europene. Echipa lui Cristian Pustai nu mai este sperietoarea din anii trecuti, insa acesta ar

5 25
AUR

FOTO & VIDEO Steaua - "U" Cluj: 5-1

Steaua Bucureşti a învins, duminică, pe Arena Naţională, cu scorul de 5-1 (1-0), echipa Universitatea Cluj, înregistrând astfel al treilea succes, cel mai categoric, în tot atâtea etape disputate până în prezent în actuala ediţie a Ligii I. Golurile învingătorilor au fost marcate de Adi Rocha '16, '60, Rusescu '62 şi Tănase '72 (penalti), '83. Pentru Universitatea Cluj a î

Video 3 86
Combination show

LIVE VIDEO Steaua - U Cluj

Duminică, la câteva momente după apusul total al Soarelui, mai exact de la ora 21:30, Arena Națională găzduiește, din ce în ce mai obosită după toate vizitele gladiatorilor moderni, lupta dintre ’’militari’’ și "Şepcile Roșii". Steliștii, încă o dată ’’gazde’’ departe de casă, îi primesc pe clujeni din postura de echipă neînvinsă în aces

3 27

VIDEO Astra - Steaua 3-4

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, scor 4-3 (2-2), pe Astra Ploieşti, într-un meci contând pentru etapa a II-a a Ligii I, obţinând cel de-al doilea succes stagional şi primul după o pauză de zece ani pe terenul prahovenilor. Golurile partidei au fost marcate de Enache, în minutele 12 şi 38 şi Junior Morais '48, respectiv Tănase '19, Martinovici '21, Ruses

Video 5 16
Raul Rusescu (Alex Nicodim, GSp)

FOTO & VIDEO Steaua - Concordia Chiajna 1-0

Steaua a învins, luni seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Concordia Chiajna, în ultimul meci al primei etape din Liga I, ediţia 2012/2013, în care de la ambele grupări a fost eliminat câte un jucător. Unicul gol al partidei a fost înscris de Raul Rusescu, în minutul 50. Rusescu a reluat în poarta goală, de la 6-7 metri, dintr-o poziţie suspectă de off-side, du