Arhiva articolelor FCS - 2011-2012

CFR Cluj - Steaua: 1-1 VIDEO / Dupa 4 ani de umilinte, in sfarsit un loc 3

Steaua a incheiat sezonul 2011/2012 pe locul al treilea, cea mai buna clasare de 4 ani incoa'. In sezonul 2007/2008, echipa patronata, antrenata, etc de una dintre cele mai grave forme de cancer ale societatii romanesti incheia campionatul pe locul al doilea, dupa CFR Cluj, dupa ce, cu un sezon mai inainte, fusese depasita de Dinamo. Atunci veneam dupa 2 titluri consecutive. Acu' venim dupa cea ma

3 17

Suporterii au platit salariile echipei si chiria pe Ghencea: suma fabuloasa castigata de Gigi Becali

"Am băgat milioane", sunt cuvintele preferate ale lui Gigi Becali. Patronul Stelei se laudă cu investiţiile în club însă uită sau evită să vorbească deschis despre celălalt acţionar majoritar din Ghencea: publicul. ProSport a calculat încasările din bilete la cele mai importante meciuri ale Stelei din acest sezon, iar rezultatul este uimitor. Fanii au plătit salariile anuale ale în

5 17

FC Brasov - Steaua 1-2 (0-2) VIDEO

Steaua a invins cu 2-1 in deplasarea de la Brasov, intr-un meci in care a avut si doua bare. Brasovenii au aratat fotbal doar dupa pauza, cand erau deja condusi cu 2-0 dupa reusitele lui Martinovic si Rusescu. Moutinho a marcat pentru Brasov dupa pauza, intr-o repriza mult mai buna a stegarilor.

3 4

Brasov - Steaua Live Video

FC Braşov: Felgueiras - Velayos, Machado, L. Munteanu, Cr. Ionescu - Viveiros, Dias, Mateiu, Olariu, Distefano - Moutinho Steaua: Tătăruşanu - Martinovici, Geraldo, Iliev, Latovlevici - Bourceanu, Chiricheş - Chipciu, T. Bălan, Tănase - Rusescu

3 0

Steaua-Dinamo pe "Mall Arena" = salariile pe 2 luni

Partida FC Steaua Bucuresti - FC Dinamo se va disputa pe stadionul "National Arena", joi, 17 Mai, incepand cu ora 21:45. Faptul că respectiva confruntare va avea loc pe Arena Naţională, dar şi pentru că Steaua e încă în lupta la titlu, va face ca tribunele să fie pline joia viitoare. Asta ar însemna, chiar şi cu preţuri minime la bilete, încasări în jurul a 450.000 de euro, ceea

4 30
Novak

Steaua - Ceahlaul: 1-0 VIDEO

Steaua a castigat iar cu fundasii, Novak Martinovic fiind autorul singurului gol al meciului cu Ceahlaul din Ghencea, in minutul 61. Cu aceasta victorie stelistii se apropie la doar doua puncte de fruntasele clasamentului. Pozitia din clasament a celor doua echipe

3 16

Concordia Chiajna - Steaua: 0-2 VIDEO

Steaua s-a impus cu 2-0 in deplasare la Chiajna, o victorie chinuita a Stelei in fata unei echipe care nu a aratat prea mult fotbal. Golurile ros-albastrilor au fost marcate de Valentin Iliev ('7) si Novak Martinovic ('73), ambele in urma unor cornere. Steaua a jucat in inferioritate inca din prima repriza cand Chipciu a fost eliminat ('36). Chiajna l-a pierdut si ea pe Roberto Iancu, in minut

3 45

Steaua - Petrolul Ploiesti 2-1 (1-1) VIDEO

Steaua a muncit intens pe teren propriu pentru a obtine toate cele trei puncte din infruntarea cu Petrolul. Stelistii s-au vazut condusi din minutul 33, dupa golul lui Younes Hamza ('32), dar au revenit prin golul marcat de Tibi Balan ('39) inainte de pauza si au castigat meciul datorita reusitei lui Nikolic ('83) din minutele de final.

4 4

Rapid - Steaua: 1-1 VIDEO

Rapid a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu cu Steaua, meci anost si fara istoric. Scorul a fost deschis de Cristi Tanase ('29), Nicolae Grigore reusind egalarea cateva minute mai tarziu ('34). Ambele goluri au fost marcate in prima repriza. Fluie

3 9

Steaua - FC Vaslui: 0-1 VIDEO

Steaua n-a aratat nimic in meciul de pe teren propriu cu FC Vaslui si a parasit terenul invinsa dupa ce Wesley Lopes a marcat singurul gol al meciului in minutul 58. Moldovenii au fost mai pragmatici, mai incisivi si au reusit sa ia toate cele trei puncte in Ghencea, victoire extrem de importanta in goana pentru titlu.

4 13

Otelul 1-2 Steaua Bucuresti VIDEO

In fata unui stadion plin ochi,Otelul a zburdat pe propriul teren in compania Stelei in prima repriza. Trupa lui Dorinel Munteanu a luat fraiele meciului in maini inca din primele minute si a impins in permanenta jocul spre poarta lui Tatarusanu. Centrarile lui Salageanu l-au pus mereu in pozitii bune pe Didi, brazilianul avand cateva ocazii in primul sfert de ora. Sanse bune in careul Stelei a

Video 5 18

Steaua - Sportul Studentesc: 4-1

Steaua s-a impus fara probleme cu 4-1 in meciul de pe teren propriu cu Sportul Studentesc. Stelistii au condus cu 3-0 la pauza prin golurile marcate de Balan ('6), Rusescu ('8) si Tanase ('37), Sportul a redus din diferenta dupa pauza prin Stelian Stancu ('66), iar Chipciu ('77) a stabilit scorul final. De doar 6 minute a avut nevoie Steaua pentru a deschide scorul in Ghencea, in fata Sp

3 74

Steaua - Gaz Metan 0-0

Steaua nu a ars Gazul in Ghencea. Doar remiza alba cu Medias. Steaua a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias si rateaza sansa de a urca pe podiumul campionatului. Desi a avut numeroase ocazii de a marca si chiar si o bara in prima repriza prin Cristi Tanase, Steaua nu a reusit sa trimita minge in plasa portii adverse. Desi tribunele n-au fost n

4 45
Faza golului

FCM Targu Mures - Steaua: 1-0

Steaua s-a alaturat echipelor cu pretentii la titlu care au pierdut surprinzator in aceasta etapa si se intoarce invinsa de la Targu Mures. FCM-ul lui Ioan Ovidiu Sabau s-a impus prin golul marcat de Ilyes ('13), dupa o grava eroare a lui Tatarusanu. Ardelenii au fost privati de un penalty in repriza a doua, cand Steaua a avut mai multe sanse de a egala. Desi a jucat pe teren propriu FCM Targu

4 63

VIDEO Steaua - Astra: 2 - 1

Steaua a castigat cu 2-1 meciul de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, o partida dominata aproape integral de echipa lui Ilie Stan. Stelistii au reusit sa revina excelent dupa ce Laionel a deschis scorul pentru Astra ('12), au egalat prin Rusescu ('21) si au trecut la conducere prin golul lui Parvulescu ('34), avand pana la final si trei bare si alte ocazii multe de gol. In urma acestui rezulta

4 26

VIDEO "U" Cluj - Steaua: 0-1

Steaua s-a impus la limita in meciul din deplasarea de pe Cluj Arena, reusind sa invinga Universitatea cu 1-0 prin golul marcat de Raul Rusescu ('37). Steaua a controlat autoritar prima repriza, cand si-a creat mai multe ocazii de gol in ciuda accidentarilor si schimbarilor efectuate, pentru ca repriza secunda sa apartina, mai ales spre final, gazdelor. Tatarusanu a inchis insa perfect poarta la

4 18

VIDEO CS Mioveni - Steaua: 0-1

Steaua a muncit intens pentru o victorie la limita in fata Mioveniului, echipa clasata pe ultimul loc in Liga 1. Diferenta a facut-o golul marcat de Raul Rusescu in minutul 12, intr-un meci surprinzator de echilibrat in care ambele echipe si-au creat numeroase ocazii de gol. CS Mioveni: Cobrea - Crăciun, Iordache, Barbu (Năstăsie '51), Olteanu, Baicu (Voiculeţ '83) - Enac

4 17

Din februarie, pe Ghencea?

Steliştii se reunesc pe 9 ianuarie tot la Mogoşoaia, dar sînt şanse mari ca ei să revină în baza tradiţională de la începutul lunii următoare. Ca şi în a doua jumătate din 2011, Steaua va începe şi anul acesta tot la Mogoşoaia, în baza de pregătire a Federaţiei. Dar Becali a continuat discuţiile cu oamenii din Ministerul Apărării şi există şanse bune pentru întoarcere

4 20

Steaua - Vointa Sibiu: 1-0

Steaua s-a chinuit pe teren propriu cu Vointa Sibiu in ultimul meci din acest an, dupa o prima repriza echilibrata si o parte secunda dominata de oaspeti. Singurul gol al meciului a fost marcat de bulgarul Iliev in repriza secunda. Vointa a avut numeroase ocazii de egalare si chiar si o bara, insa Tatarusanu a pastrat un Craciun fericit pentru Steaua cu cateva interventii excelente. Ploaia dea

3 14

Steaua-CFR Cluj 1-1

Formaţiile Steaua şi CFR Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în faţa a peste 30.000 de suporteri. Oaspeţii au terminat partida în 9 oameni. Gazdele au dominat începutul de joc, dar CFR a deschis scorul la prima ocazie la poartă. Kapetanos (15) a marcat cu capul, iar Rusescu a avut o ocazie mare de gol două minute mai târziu, când

3 91

Ghinion de nesansa!

Daca vorba "Iti merge bine? Inseamna nu te-au ajuns blestemele mele!" are un zer de adevar, inseamna ca vinovatu' pentru situatia echipei e clar: nenorocitii de drogati si de bagabonti si de betivi ordinari care au facut satanisme inspre echipa. Potrivit masuritorilor firmei de monitorizare cu care lucreaza Andrei Vochin, Steaua are "cele mai multe atacuri dintre toate formaţiile român

3 0

Steaua - FC Brasov 1-0

Steaua a castigat, scor 1-0, intalnirea jucata sambata seara cu FC Brasov, in etapa a 15-a a Ligii 1. In fata a peste 10 mii de spectatori veniti pe National Arena sa-si incurajeze favoritii, dar mai ales sa-i huiduie pe fratii Costea, ambii titulari, Steaua a avut un meci greu cu brasovenii lui Marius Sumudica. De altfel, victoria "ros-albastrilor" a venit in urma unui penalti inexistent. I

Video 3 45

VIDEO Steaua a pierdut la Piatra Neamt

Asa cum ar spune "horia grasanovici", Steaua a pierdut lamemtabil la Piatra Neamt, cu Ceahalul, si a iesit din lupta pentru titlu. Pentru a continua seria cliseelor, merita mentionata "supriza de proportii" si "golul fabulos". Lasand gluma la o parte, elevii lui Ilie Stan au facut un nou meci extrem de slab, in nota obisnuita a ultimelor sezoane. "Iliesta", care isi asteapta cuminte demiterea "

4 48

Daruirea lui Alexandru Stanciu si Cristian Puskas l-a impresionat pe Ilie Stan

Desi e de "circul Strutki" sa mai vorbesti de tactica, talent al jucatorilor, ambitie sau personalitate la Steaua, date fiind personajele kusturiciene din conducerea clubului, de remarcat ca mai sunt si juniori carora le arde buza sa se remarce la clubul-fanion al fotbalului romanesc. Daca impresiile tehnicianului Ilie Stan referitoare la fiul sau, Andrei, pot fi subiective ("foarte inteligent,

4 3
Gol Rusescu

VIDEO STEAUA - Chiajna: 2-1 (0-1)

"Patronu' se ignora, echipa se incurajeaza": Hai, baietii! Cu cine jucam? Nu conteaza! Alaturi de baieti! Ce? Pe bune avem probleme de efectiv? Haaai, bah, ca-i umplem de sange, da-i dreaq de desculti. In Chiajna nici macar n-au metrou, nici mall, nimic! Hai sa cantam: "M... Diiinnnaaamooo!!!", "Am avuut sii vooom aveeaaa meeerrreeeuuu...". Aio

Video 3 148
digisport

Petrolul - Steaua - Meci Suspendat

Steaua a dat piept astăzi, 30.10.2011, cu Petrolul Ploiești, meci contând pentru etapa a 11 a, meci în care roș-albaștri încearcă să obțină prima victorie pe teren străin în acest sezon. Antrenor Ilie Stan, obligat de cel creditează clubul să obțină patru victorii din patru și să ducă echipa pe primul loc până de Crăciun, a trimis în teren următorul 11: Steaua: Stanca

Video 3 128

Steaua - Rapid 0-0

Steaua - Rapid 0-0. Zgomot pentru nimic Steaua si Rapid au terminat la egalitate, 0-0, derby-ul etapei a XI-a din Liga I, dupa un meci în care ambele echipe si-au aratat limitele. Rapidul a jucat iarasi timid, în fata unui adversar care tocmai pierduse cu 5-0 saptamâna trecuta, iar Steaua a fost din noua haotica, nereusind sa trimita nici macar un sut spre poarta rapidista în ultimele aproa

3 188
SURSA FOTO: gsp.ro

FC Vaslui - STEAUA: 0-0

Steaua Bucureşti a remizat duminică, scor 0-0, în deplasare, cu FC Vaslui, într-un meci din etapa a X-a a Ligii I, în care stelistul Florin Costea a ratat un penalty în minutul 7, după un henţ al lui Milanov. FC Vaslui: Cerniauskas - Milanov, Papp, Farkas, Milisav

4 50

Revolta la Steaua, jucatorii sunt infometati: Ne rugam sa apucam o masa pe zi

Dupa mutarea echipei din Ghencea, cel mai mult au avut de suferit tinerii jucatori ai Stelei. Acestia au fost lasati de izbeliste de conducerea clubului, care a hotarat sa nu le mai ofere hrana jucatorilor cazati la caminul Liceului Mircea Eliade, informeaza editia tiparita a cotidianului ProSport. Juniorii Stelei lanseaza un apel disperat catre conducerea clubului prin care solicita sa

5 13
Florin Costea, la primul gol pentru Steaua

VIDEO Steaua - Otelul: 2-1 / Acelasi fotbal, dar cu alt dirijor

Steaua a primit pe stadionul din Buzau vizita campioanei in exercitiu Otelul Galati, o umbra a echipei din sezonul trecut, preocupata parca mai mult sa evite repetarea episodului Unirea Urziceni decat de fotbal, actuala participanta in UCL, de unde vin destul de multi bani, dar care n-a facut nicio achizitie importanta. Cei doi antrenori au trimis in teren urmatorii jucatori: STEAUA: Stanca

Video 3 31

Steaua - Otelul LIVE VIDEO

Steaua: Stanca - Martinovic, Iliev, Geraldo, Brandan - Prepeliţă, Bourceanu, Bălan, Tănase - Tatu, M. Costea Rezerve: Cojocaru, Fl. Costea, Latovlevici, Rusescu, Bicfalvi, Năstăsie, Nikolic Oţelul: Grahovac - Skubic, Sg. Costin, Perendija, Sălăgeanu - Giurgiu, Neagu - Frunză, Viglianti, Iorga - Punosevac Rezerve: Brăneţ, Chavez Filip, Ljubinkovic, Sârghi, Buş, Ibeh, Pen

4 9

Inca o evolutie penibila pentru Steaua

Steaua s-a umplut din nou de penibil in Liga 1, fosta echipa din Ghencea "reusind" doar o remiza pe terenul celei mai slabe echipe din campionat, Sportul Studentesc. "Studentii", care nu au nicio legatura cu fotbalul din prima divizie, au tinut cu dintii de un 0-0 care ii duce cu un punct mai aproape de indeplinirea baremului. Amenintat cu demiterea de presedintele "de imagine" Helmuth Duckadam

4 49

LIVE VIDEO Sportul Studentesc - STEAUA. Pericol de spanzuratoare

Steaua va juca in "Regie" astazi, cu Sportul Studentesc, de la ora 17:00, in a opta etapa a Ligii I, impotriva unei echipe care a fost banuita mereu in ultimii 4-5 ani ca a blatuit jocurile cu echipa de la care tocmai l-a cumparat pe sub mana pe Tibi Balan. channel="ls504"; vwidth="550"; vheight="400";

5 15

Steaua, infrangere urata cu Pandurii

Steaua a pierdut urat meciul din etapa a 7-a, disputat la Ploiesti impotriva Pandurilor Targu Jiu. Tatarusanu - Emeghara, Galamaz, Gardos, Latovlevici - Prepelita, Bourceanu, Tanase - Rusescu, Tatu, Mihai Costea "Ros-albastrii" au deschis scorul in minutul 3, atunci cand "Pufulete" Rusescu a finalizat frumos, sub transversala, un contraatac initiat de Mihai Costea. Imediat, gorjenii au re

4 71

Steaua - Pandurii / LIVE VIDEO

Steaua: Tătăruşanu - Emeghara, Galamaz, Gardoş, Latovlevici - Rusescu, Bourceanu, Prepeliţă, Cr. Tănase - Tatu, M. Costea Rezerve: Stanca, Iliev, Fl. Costea, N. Martinovici, Bicfalvi, branadn, Nikolici channel="ls415"; vwidth="550"; vheight="400";

3 61
Steaua Pandurii

Avancronica Steaua - Pandurii

Steaua Globetrotters își continuă turul de fortă în afara arenei care a consacrat-o, întorcându-se la Ploiești, pentru partida cu Pandurii Târgu Jiu. Înaintea meciului contând pentru etapa a 7 a din Liga 1, clasamentul o găsește pe Steaua pe poziția a 6 a, cu 10 puncte, golaveraj 10-7, în timp ce Pandurii se află pe locul 4, având 11 puncte și golaveraj 10-5. Steaua este catalog

3 22
Da, echipa pute a penibilitate

Gaz Metan Medias - STEAUA: 3-0! Echipa de 0,01 Roni

Gaz Metan Medias s-a impus cu 3-0 pe teren propriu in fata Stelei, golurile ardelenilor fiind marcate de Taher Bawab si Cristi Bud de doua ori. Steaua a dominat teritorial insa n-a aratat nimic la finalizare, in timp ce mediesenii au jucat extrem de calculat si profitat la maximum de fiecare sansa ivita. Dupa meciul dezastruos din deplasare cu Mioveni etapa trecuta, Gaz Metan a primit

3 80

Steaua Bucuresti - FCM Targu Mures 2-0(1-0)

Steaua Constanta, Steaua Buzau, Steaua Ploiesti, Steaua Cluj Napoca, Steaua Ploiesti din nou, a devenit o adevarata provocare sa stii cand Steaua joaca acasa sau in deplasare. Dar, intr-o vreme in care niste "conducatori" au ajuns nu sa se roage de adversari pentru a primi bilete in plus, ci sa refuze biletele si apoi sa ii certe pentru ca le-au permis suporterilor stelisti accesul la meci, doar p

3 68

Steaua Bucuresti - FCM Targu Mures (LIVE VIDEO)

id=105502; width='640'; height = '385'; FCSteaua.ro va ofera meciul dintre Steaua Bucuresti si FCM Targu Mures. Vizionare placuta.

3 16

Avancronica Steaua - FCM Tg Mures

In aceasta seara, pe stadionul Astra din Ploiesti, Steaua va primi in calitate de gazda, vizita formatiei targ-muresene FCM. Meciul este programat pentru ora 22:00 si va fi condus de urmatoarea brigada de arbitri: A: Coltescu Sebastian (Craiova - Dolj) A1: Ghinguleac Adrian Radu (Bucuresti - Bucuresti) A2: Stroe Gabriel Sabin (Pitesti - Argeş) R: Ivan Ionel (Braila - Braila) Proas

3 11
www,gsp.ro

Astra Ploiesti - Steaua 2-1 (1-0)

Steaua incepe meciul impotriva Astrei cu avantul obtinut in urma victoriei cu 2-0 in fata celor de la TSKA Sofia. Arena din Ploiesti pare mai mult potrivnica gazdei normale, Astra, decat Stelei, iar cei 6000-7000 de suporteri confirma acest lucru. Meciul incepe destul de greu pentru Steaua, iar numai dupa cateva minute, Gabi Matei cedeaza inca o data. Asadar, schimbare încă din minutul 3. Gabi

3 129
Steaua

Nila si Raul au rapus Clujul la Ploiesti

Steaua a castigat al doilea meci consecutiv in Liga 1 dupa ce a trecut cu scorul de 2-1 de Universitatea Cluj. Mihai "Nila" Costea si Raul "Pufulete" Rusescu au marcat pentru noi, in timp ce Tatarusanu, eroul Romaniei din Brazilia, a avut onoarea sa incaseze o boaba de la anonimul Pele. Dupa cateva prime minute destul de bune de joc, cu un presing avansat si agresiv, "U"-istii au replicat cu 3

Video 2 78

Steaua Bucuresti - Universitatea Cluj (LIVE VIDEO)

// FCSteaua.ro va ofera meciul dintre Steaua Bucuresti si Universitatea Cluj. Vizionare placuta.

4 17

Analiza

A inceput campionatul odata cu jucarea Supercupei de catre Steaua si Otelul, un campionat cu iz de mocirla, cu jocuri de culise, cu retrogradari, dezafilieri si cu fotbal putin, din ce in ce mai putin. Steaua a inceput chinuit, cu o Supercupa pierduta in fata celor de la Otelul, care n-au excelat nici ei, dar si-au dorit mai mult trofeul, al 2-lea din istoria clubului, dupa castigarea campionat

3 11

Steaua Bucuresti - CS Mioveni 4-0 (1-0)

S-au intors vedetele, prieteni! Da, s-au intors vedetele. Am reusit sa ii vedem din nou pe doi dintre cei mai buni stelisti ai ultimilor 10 ani: Dica si cu Rica. Din pacate, in meciul de azi, cei doi nu au jucat la Steaua. Tătăruşanu - G.Matei(Rusescu, 77), Iliev, Galamaz, Latovlevici - Nicoliţă, Bourceanu, Brandan, Cr.Tănase(Radut, 85) - Tatu(Nikolici, 80), M.Costea

Video 3 69
FC Steaua Bucuresti

Vointa Sibiu - Steaua Bucuresti 1-1 (0-1)

A inceput noul sezon al ligii 1. O veste buna sau o veste rea, depinde cum privesti. Steaua a inceput sezonul cu un meci usor, la Sibiu, in compania Vointei, o echipa nou promovata, debutanta in liga 1. Tatarusanu - Martinovici(Gabi Matei, 54), Galamaz, Gardos, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan, Bajenaru(Radut, 71) - Tatu, Rusescu(Dorinel Popa, 84) Vointa Sibiu e o

Video 4 127

Vointa Sibiu - Steaua Bucuresti - Live Video!

width='730'; height = '554'; FCSteaua.ro va ofera meciul dintre Vointa Sibiu si Steaua Bucuresti. Vizionare placuta!

1 11

Steaua Bucuresti - Otelul Galati (0-1) 0-1

Cu amicale televizate si sute de mii de povesti dar mai ales transferuri, pauza dintre sezoane a trecut foarte repede si, fara sa ne dam seama, sezonul 2011-2012 a inceput. Pentru unii a inceput mai repede, Gaz Metan facandu-se de ras in Europa. Pentru noi, insa, a inceput in aceasta seara. Steaua a intalnit in Supercupa Romaniei pe campioana Otelul. Recent, o mare tragedie a lovit poporul ste

4 76

Steaua Bucuresti - Otelul Galati - Live Video!

FCSteaua.ro va ofera meciul dintre Steaua Bucuresti si Otelul Galati. Vizionare placuta!