Arhiva articolelor FCS - 2009-2010

FC Steaua - Twente 1-1 (1-1)

O ultima sansa pentru Steaua de a micsora umilinta adusa de acest sezon european. O ultima sansa ratata. Steaua - Twente, 1-1 si ultimul loc intr-o grupa care in alti ani putea fi usor castigata. Zapata - Golanski, Ghionea, Rada, Emeghara - Szekely, Toja, Bicfalvi, Nicolita - Kapetanos, Tanase Dupa un inceput bun al olandezilor, stelistii au prins curaj si, in minutul 9, Tan

3 98

Steaua - Twente 1-1

In ultima partida a anului, Steaua Bucuresti a remizat, pe teren propriu, Twente Enschede, scor 1-1 (1-1). Pantelis Kapetanos a deschis scorul in minutul 18, pentru ca Ronnie Stam sa egaleze in minutul 36 cu un sut deviat de Ghionea. Desi a inceput meciul in asteptare, Steaua a ratat prima ocazie prin Tanase, sutul acestuia din alergare fiind retinut de portarul Boschker. Steaua a deschis sc

2 4
Dedicatie pentru Stoichita!

Sheriff Tiraspol - Steaua Bucuresti 1-1 (0-0) - O noua umilinta europeana

"Voua va place cum joaca Steaua?" Acestea erau vorbele lui Stoichita de la o televiziune de sport, imediat dupa fluierul final al meciului Steaua - Sheriff. Dupa doar cateva ore Stoichita il inlocuia pe Bergodi ca antrenor al Stelei. In meciul de azi, experimentele stoichitiene au continuat. Steaua isi dorea victoria si, pentru a indeplini acest obiectiv, a renuntat la tacticile folosite pan

3 103

Sheriff Tiraspol vs Steaua Bucuresti

Steaua 3-4-3: Zapata - E. Baciu, Ghionea, I. Rada - Szekely, Bicfalvi, Toja, Nicoliţă - Surdu, B. Stancu, Tănase Rezerve: Tătăruşanu, Kapetanos, Petre Marin, Ionescu, Ochiroşii, Dayro Moreno, Ninu! SHERIFF TIRASPOL 4-2-3-1: Namaşco - Mamah, Tarkhnishvili, Da Costa, Rodriguez - Rouamba, Arbănaş - Balima, Erokhin, Volkov - Franca Rezerve: Melenciuc, Corneencov, Suvorov, Diedh

3 69
Kapetanos a inscris primul gol al Stelei in grupele Europa League.

Fenerbahce - Steaua 3 - 1 (1 - 1)

Steaua a suferit a doua infrangere din grupele Europa League. Cu transferul accidentat, Tanase, titular inca din primul minut, Steaua a pierdut cu scorul de 3-1, la Istanbul, meciul cu Fenerbahce. Zapata - Marin, Ghionea, Baciu, Rada - Szekely, Bicfalvi, Tanase, Toja, Nicolita - Kapetanos Meciul a inceput cu doua faze foarte controversate si foarte importante. In minutul 13,

4 90
Kazim a fost un pericol constant la poarta Stelista.

Steaua Bucuresti - Fenerbahce Istanbul 0 - 1 (0 - 0)

Steaua venea la meciul din aceasta seara cu un palmares pozitiv din intalnirile cu turcii, echipa ros-albastra nepierzand nici un meci cu echipele din tara semilunei. Asta pana azi. Fenerbahce a venit in Ghencea fara vedetele Alex, Deivid sau Guiza, a cautat victoria, a luptat si a gasit-o. Steaua - Fenerbahce 0-1. Zapata - Golanski, Ghionea, Baciu, Rada - Szekely, Bicfalvi, Toja, Nicol

Audio 4 100
Steaua - Fenerbahce

Steaua Bucuresti - Fenerbahce Istanbul

Joi, 22 octombrie, Steaua va intalni acasa puternica echipa din Istanbul, Fenerbahce. O victorie cu turcii i-ar readuce pe elevii lui Stoichita in lupta pentru primavara Europa League. Desi a pierdut primul meci de acasa, cu Twente, si au castigat la limita, in deplasre, cu Sheriff(1-0), "Canarii galbeni" raman cea mai puternica echipa din grupa H a Europa League. In componenta clubului infiina

4 92
Ghionea si Zapata au fost oamenii meciului pentru Steaua.

Twente Enschede - Steaua Bucuresti 0 - 0 (Video)

Steaua a reusit sa castige primul punct in deplasare in grupele Europa League dupa un 0-0 la Entschede, in compania echipei antrenate de Steve McClaren, Twente. In ciuda scorului alb, a fost un meci electrizant, frumos, cu multe ratari, care i-a tinut pe spectatori cu sufletul la gura pana la fluierul final. Zapata - Nicolita, Ghionea, Rada, Marin - Szekely, Bicfalvi, Toja, Surdu - Stan

4 58
Europa League

Twente Enschede - Steaua Bucuresti

Etapa a doua din Europa League o duce pe Steaua la Entschede, in Olanda, pentru lupta impotriva echipei lui Steve McClaren, Twente, vicecampioana Eredivisie. FC Twente '65 Entschede a luat nastere in anul 1965 prin fuzionarea echipelor SportClub Entschede si Entschede Boys. De atunci, Twente nu a reusit sa castige nici un titlu national, terminand doar de doua ori pe pozitia a doua, in 1974 s

3 125

Steaua Bucuresti - Sheriff Tiraspol 0 - 0 - Bergodi demis!

Steaua a debutat cu stangul in grupele Europa League reusind doar un 0-0, acasa, cu cea mai accesibila echipa din grupa, Sheriff Tiraspol. In fata unui stadion gol, elevii lui Bergodi au jucat fara nici o idee si, mai ales, fara nici o motivatie. 1.Zapata - 31.Ninu, 24.Ghionea(cpt.), 5.Rada, 18.Marin - 7.Szekely, 25.Onicas, 19.Ionescu, 16.Banel - 28.Stancu, 11.Surdu Moldoven

4 184
Steaua a fost sustinuta in Irlanda de 4000 de suporteri stelisti.

St. Patrick's - Steaua 1 - 2 (0 - 0)

Steaua s-a calificat in grupele Europa League dupa ce a invins cu scorul de 2-1, la Dublin, echipa irlandeza St. Patrick's. Bergodi a trimis pe teren urmatorul 11: 1.Zapata - 4.Golanski, 15.Tudose, 24.Ghionea, 31.Ninu - 7.Szekely, 25.Onicas, 19.Ionescu, 10.Grzelak - 28.Stancu, 99.Bibishkov Steaua a pus stapanire pe joc inca din primele minute, reusind sa ii inghesuie pe

Video 4 62
Surdu a fost unul din cei mai buni stelisti de pe teren.

FC Steaua - St. Patrick's 3 - 0 (0 - 0)

Steaua a castigat cu 3-0 turul cu St. Patrick's si a reusit sa isi asigure calificarea in grupele Europa League. Pe un stadion gol, victoria stelistilor a venit greu, in a doua repriza. Razboiul dintre creditorul Stelei si fotbalistii cu salarii care sustin criza financiara a mai facut o victima. Astfel, Szekely nu a mai prins primul 11. Steaua a inceput cu urmatorul 11: 12.Tatarusan

Video 3 120
Steaua - St. Patricks

Steaua - St. Patrick's Athletic

Steaua va intalni maine, 20 august, in turul play off-ului Europa League pe irlandezii de la St. Patrick's Athletic. Meciul se va juca pe Ghencea, accesul spectatorilor fiind interzis. St. Patrick's Athletic a fost fondat in 1929, in suburbia Inchichore din Dublin si joaca toate meciurile de acasa pe stadionul Richmond Park (capacitate 5500/3000 de locuri pe scaune). Echipa irlandeza a castigat

3 65
St. Patricks

Steaua - St. Patrick's in Europa League

Astazi a avut loc la Nyon tragerea la sorti pentru play-off-ul Ligii Europa. Sortii i-au rezervat Stelei o dubla impotriva irlandezilor de la St. Patrick's. Turul se va desfasura in Ghencea, pe 18 august, iar returul pe 25 august, in Irlanda.

4 165

Motherwell - Steaua 1 - 3 (1 - 0)

Steaua si-a asigurat prezenta in playoff-ul Europa League dupa ce a castigat cu scorul de 3-1 in Scotia, in compania echipei Motherwell. In ciuda scorului, jocul a fost foarte echilibrat, meciul de la Bucuresti fiind uitat de ambele echipe. Bergodi a inceput cu urmatorul 11: 1.Zapata - 31.Ninu, 17.Baciu, 24.Ghionea, 18.P.Marin - 16.Nicolita, 25.Onicas, 19.Ionescu, 10.Grzelak -28.Stancu, 9

Video 4 64
Titularii Stelei in meciul cu Motherwell.

Steaua - Motherwell 3 - 0 (2 - 0)

Steaua nu a avut probleme cu scotienii de la Motherwell. Cu un stadion plin in spate, "militarii" au castigat cu 3-0 si au dominat clar o echipa scotiana care nu a reusit absolut nimic. Bergodi a inceput cu urmatorul 11: 12.Tatarusanu - 4.Golanski, 3.Goian, 17.Baciu, 31.Ninu - 7.Szekely, 25.Onicas, 19.Ionescu, 16.Nicolita - 11. Surdu, 28. Stancu Prima repriza a aratat o d

Video 4 58
Motherwell FC

Steaua - Motherwell

Maine, 30 iulie 2009, Steaua va intalni in Ghencea echipa scotiana Motherwell, in turul 3 preliminar al noii Europa League. Meciul va incepe de la ora 20.45 si va fi transmis live pe ProTv. Motherwell Football and Athletic Club e o echipa scotiana din orasul Motherwell, North Lanarkshire. Echipa a fost infiintata la 17 mai 1886 si, din 1895, joaca pe stadionul Fir Park, un stadion cu o capacita

4 31
Stelistii sarbatoresc golul marcat de Szekely.

Ujpest Budapesta - Steaua Bucuresti 1 - 2 (0 - 0)

Steaua si-a asigurat calificarea in turul trei preliminar al noii Europa League dupa ce a invins la Budapesta pe Ujpest cu scorul de 2 la 1, 4 la 1 la general. A fost un meci care s-a desfasurat pe o caldura infernala (38 de grade Celsius), plictisitor si care nu a facut altceva decat sa confirme ceea ce stiau toate casele de pariuri: Steaua era favorita. Bergodi a inceput cu urmatorul 11:

Video 3 68
Surdu si Stancu au adus prima victorie pentru Steaua in acest sezon.

Steaua Bucuresti - Ujpest Budapesta 2 - 0 (0 - 0)

Meciul cu Ujpest din preliminariile noii Europa League a insemnat pentru Steaua primul meci al sezonului 2009 - 2010 dar si un pas facut cu dreptul. Cu un stadion aproape plin, "militarii" au invins cu scorul de 2 la 0 formatia maghiara, asigurandu-si un retur mult mai relaxat la Budapesta. Fortat de suspendarile si de lipsa de pregatire a unor jucatori, Bergodi a aruncat in teren un prim 11 fo

Video 4 81

Bergodi a stabilit primul 11

Tătăruşanu - Ninu, Goian, Ghionea, P.Marin, - Szekely, Onicaş, Toja, Ochiroşii - Surdu, Kapetanos

4 18
Steaua - Ujpest

Steaua Bucuresti - Ujpest Budapesta

Pentru Steaua, ziua de joi, 16 iulie, va insemna inceputul sezonului 2009 - 2010. In Ghencea, va avea loc meciul impotriva echipei maghiare Ujpest in turul 2 preliminar al noii Europa League. Ujpest Budapesta a fost infiintata in 1885 si e una din cele mai titrate echipe din campionatul maghiar. Anul trecut, echipa antrenata in prezent de scotianul Willie McStay, a terminat pe locul 2. In palm