Arhiva articolelor FCS - 2008-2009

Europe League

Unirea - Steaua 1 - 1 (0 - 0). Vom juca in Europe League

Miercuri, 10 iunie 2009, a avut loc ultima etapa a Ligii 1, probabil cea mai asteptata etapa de catre suporterii stelisti, etapa care a pus capat unui sezon de chin. O etapa importanta pentru ambele echipe. Pentru Steaua, o victorie si un pic de noroc insemna Europa League. Pentru Unirea, orice rezultat in afara de o infrangere insemna titlul si accederea directa in Champions League. Steaua a i

4 34
Stancu marcheaza golul victoriei.

Steaua - U Craiova 2 - 1 (1 - 1)

Penultima etapa a campionatului a adus in Ghencea o echipa care nu cunoaste antijocul, o echipa care joaca deschis si ofensiv, Universitatea Craiova. A rezultat un meci frumos, un meci cu multe ocazii de gol, un meci sud american, un meci care a putut fi vazut doar la televizor. Antrenorul Stelei, oricare ar fi el, a aruncat in teren urmatorul 11: Zapata - Golanski, Goian, Ghionea,

Video 3 48
Goian e in genunchi, la fel ca Steaua.

FC Timisoara - Steaua Bucuresti 1 - 0 (1 - 0)

Vineri, 22 mai 2009, Steaua a intalnit la Timisoara echipa locala, FC Timisoara. A fost meciul de debut al lui Gigi Becali ca antrenor al Stelei dar si al tanarului atacant Vlad Rusu, acesta bifand primul sau meci in tricoul Stelei in campionat. Partida a inceput cu un moment de reculegere tinut in memoria unui suporter timisorean decedat, un prilej pentru fostii fani ai lui Poli Timisoara sa

3 74
Szekely si-a depasit de foarte multe ori adversarii directi.

Steaua - Rapid 1 - 2 (0 - 0)

Etapa 31 a adus in Ghencea pe Rapid. A fost "derbyul" etapei, un "derby" al rusinii, un "derby" pentru locul 4. Inainte de inceputul meciului, jucatorii stelisti au afisat un banner in memoria lui Ivan, suporterul stelist ,membru al grupului Hunters, care a decedat duminica trecuta intr-un accident de masina. Profitand de accidentarea lui Stancu, Lacatus a revenit la sistemul lui preferat,

Video 3 96
Bogdan Stancu

Gloria Buzau - Steaua 0 - 1 (0 - 1)

Cand intra in saptamana meciului cu Dinamo, pentru Stelisti, conteaza doar cele 90 de minute jucate impotriva rivalului traditional. In aceasta saptamana, Gloria Buzau a fost ca o musca. O echipa mica, o echipa slaba, ocupanta a ultimului loc, o echipa infoensiva dar foarte enervanta. Zapata - Ogararu, Baciu, Ghionea, Ochirosii - Lovin, Bicfalvi - Dayro, Stancu, Toja - Kapetanos.

Video 4 35
Juan Toja

FC Steaua - Otelul 5 - 0

Dupa meciul castigat in ultimul minut impotriva Otopeniului, Steaua a primit in Ghencea vizita Otelului din Galati. Scapata de grija retrogradarii si fara pretentii de loc de cupa europeana, Otelul a venit in Bucuresti ca in vacanta. Zapata - Golanski, Goian, Ghionea, Petre Marin - Dayro Moreno, Bicfalvi, Tiago, Toja - Stancu, Kapetanos Pentru Lacatus, Otelul reprezinta un talisman no

Video 4 71
Pantelis Kapetanos

Foc de paie. CS Otopeni - Steaua 0 - 1 (0 - 0)

Dupa meciul bun facut cu CFR Cluj, Steaua a mers la Ploiesti pentru a juca impotriva echipei care a jucat pana acum toate meciurile in deplasare, CS Otopeni. 1. Zapata - 2. Ogararu, 17. Baciu, 6. Tudose, 18. Marin - 9. Semedo, 30. Tiago, 26. Bicfalvi, 14. Toja - 35. Kapetanos, 28. Stancu Desi Lacatus era in tribune alaturi de o echipa intreaga de suspendati si accidentati, Steaua nu a

Video 4 59
Dayro Moreno

Ghinion

Primul meci dupa eliberarea "mult iubitului" patron trebuia sa fie ceva special pentru echipa din Ghencea. Nu avea cum sa fie altcumva. De aceea, in vizita a venit CFR-ul din Cluj, echipa pe care Gigi Becali o uraste, probabil, cel mai mult. Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Lovin, Tiago - Dayro Moreno, B. Stancu, Toja - Kapetanos Meciul a inceput cum nu se putea mai rau pentru St

Video 4 76
Kapetanos

Gaz Metan Medias - Steaua 0 - 1

Steaua a obtinut o victorie chinuita la Medias in fata Gazului, prima dupa 7 luni de seceta in deplasare, singurul gol al meciului fiind marcat de Kapetanos in prima repriza. Pe final de meci, Buzean a fost eliminat usor de Balaj din tabara gazdelor. Mediasul a dominat copios, insa n-a eusit sa egaleze, stelistii tinand cu dintii de rezultat. Desi cele doua formatii n-au rupt gura targului prin

3 39

Steaua - Farul: 1 - 1

Etapa cu numarul 24 aduce in Ghencea pe Farul. Dupa infrangerea de la Targu Jiu, Steaua avea nevoie de o victorie, mai ales pentru a se revansa in ochii suporterilor. Din cauza suspendarilor si, dupa discutia purtata joi, 9 aprilie, cu suporterii, Lacatus a decis sa schimbe cate ceva. Zapata - Ogararu, Baciu, Tudose, Petre Marin - Toja, Lovin - Semedo, Dayro, Ochirosii - Stancu. Pentru prima

Video 3 27

Pandurii - Steaua: 2 - 0 (1 - 0)

Dureri de cap! Asta primesti cand te uiti la meciurile Stelei. Durerea incepe chiar din momentul in care te chinui sa gasesti pe internet postul pe care sunt date meciurile Stelei. Te enervezi, zici ceva de respectivul post (nu zic ce, ca sa nu fac reclama) si, daca ai noroc, il gasesti. Incepe si Steaua... Si durerile de cap continua. Zapata - Ogararu, Goian, Baciu, Petre Marin - Ovid

4 1

Steaua - Gloria Bistrita 1 - 0 (0 - 0)

Cu Gigi in puscarie, Steaua a inceput diferit meciul cu Gloria Bistrita. Echipa nu a mai jucat acelasi 4-4-2 ca in etapa precedenta, ci a revenit la sistemul preferat de Lacatus, 4-2-3-1. Cernea - Ogararu, Goian, Baciu, Petre Marin - Ovidiu Petre, Toja - Nicolita, Stancu, Semedo - Kapetanos. In rest nu s-a schimbat nimic. Acelasi joc chinuit, slab, fara idei. Facand un pressing agres

Video 3 1
Suporterii stelisti la Pitesti

FC Arges - Steaua 2 - 2 (1 - 1)

Meciul FC Arges - Steaua a adus multe surprize, mai ales pentru Stelisti. Pentru prima data in acest campionat, Steaua a avut in teren, pe banda stanga, doi oameni de picior stang, pentru prima data in acest retur, Steaua a inceput meciul cu 2 inchizatori si pentru prima data de mai bine de 2 ani incoace, Steaua a inceput meciul cu 2 atacanti! Echipa Stelei: Zapata - Ogãraru, Goian, Ghi

Video 2 0
Pleaca !

Steaua - Politehnica Iasi 1 - 0 (1 - 0)

Astazi, 14 martie 2009, Steaua a jucat al treilea meci din acest retur. In Ghencea a venit de aceasta data Poli din Iasi. Dupa doua rezultate foarte slabe, Steaua avea nevoie de victorie ca de aer. Prin "Sustineti echipa" (mesaj imprimat pe tricouri) si "Impreuna vom fi mai puternici"(banner), mesaje prezentate inainte de inceperea meciului, jucatorii stelisti au incercat inca o data sa

Video 0 0

Steaua a clacat la Brasov

FC Brasov a obtinut o victorie meritata in fata vice-campioanei Romaniei, prin golul lui Abrudan din minutul 73, dupa o respingere gresita a lui Dayro Moreno. Steaua a jucat execrabil in prima repriza, jocul ros-albastrilor revenindu-si in repriza secunda, insa elevii lui Marius Lacatus n-au reusit sa marcheze. O prima repriza extrem de tacticizata intre Brasov si Steaua, ambele formatii fiind

0 0
Steaua Bucuresti - SC Vaslui 1 - 1 (1 - 1) - Foto: GSP

Steaua Bucuresti - FC Vaslui 1 - 1

Vineri, 27 februarie 2009, ora 20:45, momentul asteptat de catre fiecare suporter stelist de mai bine de 2 luni. 20000 de suporteri stelisti s-au adunat in Ghencea ca sa vada din nou trupa condusa de Lacatus si pentru a protesta impotriva patronului. Arbitrul Hateganu fluiera inceputul primei reprize iar vasluienii se arunca asupra Stelei. Dupa mai multe meciuri slabe ale Stelei din perioada de

Video 2 0
PAC PAC NU TE-AM VOTAT (FOTO: GSP)

Steaua termina turul pe locul 4

Victoria obtinuta in extremis in aceasta seara nu trebuie sa ne amageasca. Nu salveaza un sezon slab si nici nu a fost realizata in urma unei prestatii de exceptie. Golul norocos nu poate sa stearga imaginea unui fotbal bolnav si hidos pe care stelistii l-au jucat in ultimul timp. Fara indoiala Steaua A MERITAT sa castige, a luptat enorm si avea nevoie de o victorie dar echipa a ramas d

Video 5 0
Universitatea Craiova - Steaua 0 - 0 (Foto: ProSport)

Universitatea Craiova - Steaua 0 - 0

Stelistii au avut N oportunitati sa inscrie un gol in aceasta seara si sa castige meciul de la Craiova impotriva Universitatii. Si asta chiar daca am exclude imensa ocazie de gol a lui Semedo din prima repriza. Ros albastrii au dominat jocul in multe momente, avand posesia balonului si castigand detasat la numarul de suturi la poarta. In acest sens putem evidentia si desele momente ale jocului can

0 0
Suporter stelist lesinat (Foto: Gazeta Sporturilor)

Steaua - FC Timisoara 2 - 2

Steaua Bucuresti: 1. Zapata - 2. Ogararu, 3. D. Goian, 24. Ghionea, 18. P. Marin - 6. M. Radoi, 30. Tiago Gomes (20. Lovin 46) - 16. Nicolita (7. Szekely '59), 10. Dayro Moreno, 25. Neaga - 35. Kapetanos (28. B. Stancu '78) Antrenor: Dorinel Munteanu. FC Timisoara: 29. Pantilimon - 30. Badoi, 16. Luchin, 28. Cisovsky, 3. Latovlevici - 7. St. Stancu, 17. B. Borbely, 10. A

1 0
Rapid - Steaua 0 - 0 (Foto: OnlineSport)

Rapid - Steaua 0 - 0

OnlineSport Rapid si Steaua au incheiat la egalitate partida din cadrul etapei a 14-a, o remiza alba apatica, fara prea multe ocazii de poarta, cu un fotbal cel putin plictisitor, Dorinel Munteanu si Jose Peseiro multumindu-se sa se anihileze reciproc in detrimentul spectacolului. Spectacolul din tribune a intrecut in totalitate spectacolul din teren, cei 22 de jucatori trimisi in te

Video 0 0
Kapetanos (Foto: ProSport)

Dinamo - STEAUA 1 - 1

Dinamo: 1. Lobonþ, 2. Diabate, 55. J. Cesar, 30. Tamaº, 16. Blay, 20. Ad. Cristea, 25. Ropotan, 22. Torje, 9. M. Niculae, 10. Dãnciulescu Antrenor: Mircea Rednic Steaua: 1. Zapata, 2. Ogãraru, 24. Ghionea, 3. Goian, 4. Golanski, 16. Nicoliþã, 20. Lovin, 28. Stancu, 6. Rãdoi, 9. Semedo, 35. Kapetanos Antrenor: Dorinel Munteanu In minu

Video 4 0
Nicolita rateaza penalty-ul

Unde-i Dumnezeul lui Becali?

Steaua Bucuresti - Gloria Buzau 1 - 1 Dupa egalul cu Otopeniul, Steaua a remizat pe teren propriu in fata celei mai slabe echipe a campionatului, in urma unui joc urat, ineficient si incalcit. Daca sunteti ingrijorati dupa ca ati vazut in aceasta seara la echipa Steaua, va spun sa va pregatiti sufleteste pentru ca acesta este doar inceputul. Vor urma zeci, mii de declaratii, intrigi,

Video 5 0
(Foto: GSP)

Vai de Steaua noastra

Otelul - Steaua 2 - 0 Zapata ne-a ingropat astazi dar trebuie sa admitem ca am avut si ghinion daca punem in balanta si cele doua bare. Peste tot si toate, onestitatea ne determina sa recunoastem ca echipa nu stie sa atace. Iar aceasta caracteristica nu este de acum si nici de anul trecut. Vrem nu vrem, de la venirea finantatorului Becali in sezonul 1999 - 2000, Steaua si-a pierdut ident

2 0

Otelul - Steaua LIVE SCRIS pe fcsteaua.ro

Situl suporterilor stelisti fcsteaua.ro are placerea de a va comenta live scris meciul de azi dintre otelul Galati si STEAUA Bucuresti, meci contand pentru etapa XI a Ligii I. Meciul va incepe la ora 15:00 si va fi transmis de GSPtv. Steaua incepe meciul in urmatoarea formula: Zapata- Ogararu, Goian, Ghionea, P. Marin - Radoi, Lovin - Semedo, Tiago, Nicolita - Arthuro Rezerve

5 0
Steaua-CS Otopeni

Steaua - CS Otopeni 1 - 1

Steaua: Zapata - Ogararu, Ghionea, Goian, Marin, Toja, Lovin, Rãdoi, Szekely, Dayro Moreno - Stancu. Antrenor: Marius Lacatus Un meci extrem de slab facut de echipa noastra. Jucatorii au fost indolenti, antrenorul Lacatus nu detine inca informatii despre meciurile slabe facute de Steaua impotriva echipelor romanesti dupa partide bune jucate in Europa. Mai mult, antreno

Video 4 0
Arthuro in actiune

CFR - Steaua 1 - 1

CFR - Steaua sau ineditul derby al celor doua echipe de Liga Campionilor, a suscitat un mare interes nu numai in Cluj, ci si in multe alte zone ale Ardealului, mai mult sau putin apropiate. Foarte multi dintre iubitorii fotbalului veniti din afara Clujului sunt in mare masura simpatizanti ai Stelei. Din pacate ei nu au putut primi bilete in sectorul rezervat suporterilor Stelei, pentru ca nu a

Video 3 0
Semedo, autor a doua goluri in meciul cu Gaz Metan.

Steaua - Gaz Metan Medias 4 - 0

Partida din aceasta seara nu a starnit un interes deosebit, tribunele stadionului Steaua nefiind populate la maximum. Si asta doar pentru ca Steaua a intalnit un adversar situtat pe undeva prin apropierea locurilor retrogradabile. Cu toata acestea, spre cinstea ei, echipa din Medias a venit sa faca un joc deschis si in multe momente a reusit sa creeze faze frumoase si oarecare pericol pent

Video 3 0
Semedo a debutat in tricoul Stelei, cu un gol marcat direct din corner

Farul - Steaua 1 - 4

Steaua a invins clar in deplasare la Constanta o echipa a Farului cu un om in minus care a ratat deschiderea scorului din penalty in minutul 9 al partidei. Pentru Steaua au marcat Semedo (30'), Stancu (31'), Kapetanos (90') si Szekely (93'-pen.), pentru gazde golul de onoare fiind inscris de Gosic (91'). Cu o echipa schimbata aproape in totalitate din cauza accidentarilor dar

Video 4 0
Steaua-Pandurii 1-0

Steaua - Pandurii 1 - 0

Steaua a castigat italieneste in fata echipei Pandurii Tg Jiu inscriind un gol in minutul de prelungire al reprizei intai. Ros albastrii au fortat exact atat cat a trebuit, reusind sa obtina cele trei puncte fara a se intrebuinta foarte mult. Ca o imbunatatire fata de jocul din sezonul precedent putem evidentia faptul ca antrenorul Lacatus a reusit sa imprime in jocul favoritilor nostri un plus

Video 5 0
Bogdan Stancu, salvatorul Stelei.

Gloria - Steaua 2 - 2

Steaua a reusit sa obtina un punct in fata bistritenilor in ultimile secunde ale meciului, datorita unui superjucator: Bogdan Stancu. Zapata = 4. Gol de portar in minutul 4, apoi nicio interventie decisiva; Baciu = 5. Baiatul acesta munceste enorm dar sta cam prost la capitolele tehnica si plasament; Nesu = 5. Lent, discret, fara sclipiri si fara a se sacrifica; Ghionea = 3. Greseli m

Video 0 0
Stancu (Foto: ProSport)

Steaua - FC Arges 2 - 0

Steaua a jucat fotbal in aceasta seara. Atunci cand a fost lasata sa joace de arbitrul Craciunescu Jr. Cu un Toja excelent si un Banel Nicolita - jucatorul meciului - ex militarii nu au avut probleme in a se impune in fata unui adversar inferior. Mereu prezenti in joc, cu o aparare avansata, ros albastrii au recuperat nenumarate mingi in jumatatea adversa, acest fapt permitandu-le sa aiba supe

3 0
Dayro Moreno (Foto: ProSport)

Poli Iasi - Steaua 0 - 2 (0 - 0)

Dupa o prima repriza in care gazdele au fost foarte determinate si au facut risipa de efort, Steaua reuseste sa treaca la conducerea jocului in cea de a doua parte. Paseaza mult si isi creaza situatii de gol. Atacurile Stelei s-au legat indeosebi pe partea stanga in directia ei de atac, de unde, pe rand, jucatorii de banda Szekely si Banel si varfurile Dayro si Arthuro au pornit faze periculoa

Video 5 0
Steaua-FC Brasov

Steaua - FC Brasov 2 - 1

Ce ar fi de povestit dupa o astfel de partida? Sa privim partea plina a paharului? Asta ar insemna sa ne bucuram de o victorie smulsa intr-un final de meci tensionat si de faptul ca avem in clipa de fata un superjucator: Dayro Moreno. Daca am privi spre partea goala atunci cu adevarat ne apuca durerile de cap. Asa cum ne-a invatat si in ultimii doi ani, Steaua se descurca greu pe teren propriu

Video 3 0
Zapata a gresit surprinzator

Ce n-a mers. FC Vaslui - Steaua 1 - 0 !

Steaua a debutat cu stângul Î acest campionat, "reuºind" sã contabilizeze prima Îfrângere dupã tot atâtea meciuri, Î urma unui joc mediocru. Din punctul meu de vedere, Steaua n-a jucat slab, dar n-a reuºit sã-ºi depãºeascã adversarul, aºa ca Îfrângerea este pe undeva meritatã. La baza ei stau câþiva factori: 1) Steaua a suferit enorm la mijloc

5 0

Clasament Liga 1 2008/2009

Rezultate/Program Etapa I Rapid 3 - 0 Gloria Bistrita Universitatea Craiova 2 - 0 Politehnica Iasi FC Vaslui 1 - 0 STEAUA