31-03-14

Steaua - FC Botosani 4 - 0

Steaua a invins-o fara probleme pe FC Botosani in Ghencea, scor 4-0.

Echipa lui Laurentiu Reghecampf a reusit sa inscrie la prima faza de poarta, prin Adi Popa, care a reluat nemarcat din patru metri, dupa o recentrare a lui Pintilii. Oaspetii au contestat insa golul, invocand o usoara pozitie de ofsaid.

Incomodata de pressing-ul agresiv al botosanenilor, Steaua a reusit sa mai creeze panica la poarta lui Lazar abia in ultimele minute ale primei reprize, cand Pintilii si Keseru au ratat doua mari sanse.

Steaua s-a dezlantuit insa in partea secunda, dupa ce Laurentiu Reghecampf l-a trimis pe teren pe italianul Federico Piovaccari.

Acesta a inscris in minutul 54, la prima atingere de balon,
dupa un corner perfect executat de Sanmartean. Oaspetii au contestat din nou golul, in urma unei lovituri pe care Tanase i-a aplicat-o portarului advers.

Italianul Piovaccari a avut un rol important si la golul de 3-0, reusit de Parvulescu in minutul 64, cu un paravan ce i-a permis fundasului stanga sa trimita mingea pe langa portar.

Minutul 66 a adus si golul de 4-0 al Stelei, reusit de Tanase cu o reluare simpla din fata portii, dupa o pasa ideala venita din partea lui Adi Popa.

Scorul putea fi mult mai mare, insa Tanase a ratat o ocazie monumentala pe final, cu poarta goala din doar cinci metri.

Din minutul 60, FC Botosani a ramas in inferioritate numerica, Ivanovs fiind eliminat pentru doua galbene primite in doua minute. Egalitatea a fost restabilita in minutul 85, cand Pintilii a vazut si el al doilea galben.

Etapa urmatoare, Steaua se va deplasa la Timisoara.

STEAUA: (4-2-3-1) Tătăruşanu – Prepeliţă, Szukala(`62 Varela), Gardoş, Pârvulescu – Pintilii, Sânmărtean (`57 Stanciu) – Ad. Popa, Keşeru (`52 Piovaccari), Tănase – Chipciu. Antrenor : Laurenţiu Reghecampf

BOTOŞANI: (4-3-3) Lazăr – Acsinte, Oltean, Ivanovs, Patache – Danci, Tincu, Ghinga - Fulop (`59 Puri), Stojkov (69` Dorrego), Vertelis (`46 Codoban). Antrenor: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Pintilii (`40, `84), Tănase (`56) / Patache (`49) , Ivanovs (`58, `60)

Cartonaşe roşu: Pintilii (`84) / Ivanovs (`60)