14-12-13

Ceahlaul - Steaua 0 - 2 / Militarii castiga la pas cu Ceahlaul

Steaua a dat uitarii cele patru remize consecutive din campionat, invingand in deplasare la Piatra Neamt, scor 2-0, la capatul unui meci dominat cap-coada de formatia campioana, in care baietii lui Vasile Miriuta puteau conta doar daca arbitrul Cristi Balaj s-ar fi incumetat sa arate punctul cu var la bariera lui Iasmin Latovlevici asupra lui Adrian Gheorghiu (39').

Adi Popa a deschis scorul in minutul 9, iar Stanciu a incheiat socotelile in finalul primei parti.

Cei care au deschis mai tarziu televizorul au avut ce pierde, deoarece Steaua a deschis scorul rapid, in minutul 9, la capatul unui triunghi de pase pe traseul Tanase-Stanciu-Adi Popa, cu ultimul deviind imparabil spre coltul lung.

Doua minute mai tarziu, Sebastian Chitosca nu a putut fi la fel de precis la finalizare, putin lipsind ca lovitura sa de cap sa prinda cadrul portii lui Tatarusanu.

Cu un sfert de ora inainte de pauza, ros-albastrii se puteau desprinde prin Szukala la doua goluri pe tabela. In prima faza, polonezul a reluat cu capul pe directia lui Jovic, pentru ca mai apoi sa izbeasca transversala cu o executie asemanatoare, din serviciul aceluiasi Alexandru Bourceanu, excelent executant de faze fixe.

Nemtenii au reclamat penalti la o intrare hazardata a lui Latovlevici asupra lui Adrian Gheorghiu, in minutul 39.

Finalul reprizei le-a apartinut nemtenilor, care au aparut la finalizare prin golgeterul Bojan Golubovic, al carui sut la firul ierbii a fost scos cu varful degetelor de Tatarusanu in corner. Un minut mai tarziu, goalkeeperul Stelei nu a uitat ca in aceasta perioada se desfasoara Campionatul Mondial de Handbal, intervenind ca un veritabil handbalist la sutul din cadere al lui Andrei Marc.

Golul, insa, a venit la cealalta poarta, din nimic, gratie unei executii de zile mari a lui Nicusor Stanciu, care l-a invins pe Jovic cu un sut sec din marginea careului.

Repriza a doua a debutat cu o noua ocazie de gol a oaspetilor, Stanciu nefiind capabil sa apese "repeat" la o deschidere excelenta a lui Piovaccari in marginea careului advers. Mingea sutata de stelist s-a scurs agonizant pe langa stalpul portii lui Jovic.

Chitosca l-a copiat pe fostul jucator al Vasluiului, cinci minute mai tarziu.

In minutul 59, Federico Piovaccari a ratat golul de 3-0, dupa un exterior defectuos din 6-7 metri la prelungirea inspirata cu capul a lui Szukala.

Steaua a mai avut o bara, in minutul 86, cand Adi Popa a tras in stalpul portii o minge asezata ideal de Cristi Tanase.

CEAHLAUL: Jovic - Dumitras (D. Popadiuc 46'), Marc, Canu, Rusu - Achim (Onciu 66'), Stana - Chitosca (Garcia 66'), Golubovic, Gheorghiu - Constantinescu

Rezerve: Martin Jicha, Ichim, Sorin Tabacariu, M. Onciu, D. Popadiuc, Garcia Lopez , C. Stefanescu
Antrenor: Vasile Miriuta

STEAUA: Tatarusanu - Rapa (Prepelita 46'), Gardos, Szukala, Latovlevici - Pintilii (Varela 67'), Bourceanu - Adi Popa, Stanciu (Al. Chipciu 77'), Tanase - Piovaccari

Rezerve: Nita, Chipciu, Prepelita, Parvulescu, Varela, Kapetanos, Iancu

Arbitri: Cristi Balaj, Octavian Sovre, Marius Nicoara

Cartonase galbene: A. Marc 15', M. Rusu 17', Ad. Gheorghiu 35'/ Rapa 38'