home
19-07-13

STEAUA - Dinamo Tbilisi, în turul 3 preliminar al Champions League

Steaua se va lupta cu Dinamo Tbilisi pentru un loc in play-off-ul Ligii Campionilor, echipa antrenata de Dusan Uhrin jr. Primul meci va avea loc in Georgia (30/31 iulie), iar Arena Nationala va gazdui mansa a doua, o saptamana mai tarziu.

In prima mansa a turului secund, Dinamo Tbilisi i-a batut, pe teren propriu, cu 6-1 pe feroezii de la Streymur si, chiar daca ii cheama Dinamo si joaca in compania unor pescari anonimi, ei se vor califica mai departe.

Steaua ar mai fi putut juca împotriva următoarelor echipe: Birkirkara (Malta)/NK Maribor (Slovenia), ŠK Slovan Bratislava (Slovacia)/PFC Ludogorets Razgrad (Bulgaria), Győri ETO FC (Ungaria)/Maccabi Tel-Aviv FC (Israel), Sligo Rovers (Irlanda)/Molde FK (Norvegia).

În pauza competiţională, CFR a remizat, scor 0-0, cu echipa pregătită de fostul tehnician al formaţiilor Politehnica Timişoara şi CFR Cluj. De asemenea, campioana Georgiei a remizat, scor 1-1, pe propriul teren, cu Dinamo Moscova, formaţie antrenată de Dan Petrescu.

Dinamo Tbilisi, câştigătoare a Cupei Cupelor în 1981 (2-1 cu FC Carl Zeiss Jena), nu a mai jucat decât cu două formaţii din România în cupele europene: cu Victoria Bucureşti, în 1987 (2-1 la Tbilisi şi 0-0 la Bucureşti, în şaisprezecimile Cupei UEFA) şi cu Universitatea Craiova, în 1994 (2-0 în Georgia şi 2-1 pe Ion Oblemenco, în prima rundă a Cupei UEFA).

Programul complet al turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor:

Celtic Glasgow (Scoţia)/ Cliftonville (Irlanda de Nord) - IF Elfsborg (Suedia)/ Daugava Daugavpils (Letonia)
FC BATE Borisov (Belarus)/FC Shakhter Karagandy (Kazahstan) - Neftçi Baku (Azerbaijan)/KS Skënderbeu (Albania)
FK Austria Viena (Austria) - FK Ekranas (Lituania)/FH Hafnarfjördur(Islanda)
HJK Helsinki (Finalnda)/JK Nõmme Kalju (Estonia) - FC Viktoria Plzeň (Cehia)/FK Željezničar (Bosnia)
CS Fola Esch (Luxemburg)/GNK Dinamo Zagreb (Croaţia) - FC Sheriff (Republica Moldova)/FK Sutjeska (Muntenegru)

League Route

FC Nordsjælland (Danemarca) - FC Zenit St Petersburg (Rusia)
FC Salzburg (Austria) v Fenerbahçe SK (Turcia)
PAOK Salonic (Grecia) - FC Metalist Harkov (Ucraina)
PSV Eindhoven (Olanda) - SV Zulte Waregem (Belgia)
Olympique Lyon (Franţa) - Grasshopper Zurich (Elveţia)

Champions Route

FC Basel 1893 (Elveţia) - Győri ETO FC (Ungaria)/Maccabi Tel-Aviv FC (Isreal)
Sligo Rovers FC (Irlanda)/Molde FK (Norvegia) - The New Saints FC (Ţara Galilor)/Legia Varşovia (Polonia)
ŠK Slovan Bratislava (Slovacia)/PFC Ludogoreţ Razgrad (Bulgalia) - FC Shirak (Armenia)/FK Partizan Belgrad (Serbia)
FC Dinamo Tbilisi (Georgia)/ EB Streymur (Insulele Feroe) v Steaua Bucureşti (ROMÂNIA)/FK Vardar (Macedonia)
APOEL FC (Cipru) / Birkirkara FC (Malta)/NK Maribor (Slovenia)


FCSTEAUA.RO este un site deschis, facut de suporteri, pentru suporteri. Asteptam articolele scrise de voi, daca aveti ceva de spus si credeti ca o puteti face intr-un articol, nu ezitati!

AFC Astra

FC Steaua
Duminica 12 Apr 2015
Ora 19:30
Marin Anastasovici
Etapa a 26-a, Liga I
TV DigiSport1
TV LIVE