09-02-13

Steaua - Jablonec 1-1 VIDEO

Steaua a incheiat la egalitate, scor 1-1, ultimul meci amical din aceasta iarna, impotriva cehilor de la FK Jablonec, la capatul a 90 de minute in care defensiva a dat chiX dupa chiX, cu cel putin doua gafe ale lui Vlad Chiriches, dintre care una decisiva, plus alte momente de slabiciune. Vestea buna: Gabi Iancu a inscris primul gol de cand s-a transferat la formatia din Ghencea.

Primul “11” afisat de Laurentiu Reghecampf in ultimul meci amical din Antalya a adus cu sine o veste buna, anume revenirea golgeterului Raul Rusescu in iarba.

Steaua (4-2-3-1): Tatarusanu - Rapa, Gardos, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Tatu, Chipciu – Rusescu.

Intoarcere de bun augur, in conditiile in care Raul a dat tonul in minutul 7, cand Latovlevici l-a gasit pe Leandro Tatu cu o diagonala de peste 50 de metri, brazilianul a continuat cu pasa din prima la Rusescu, care l-a lobat pe portarul lui Jablonec, acoperit imediat de Rossi. Un minut mai tarziu, Chiriches a tratat cu superficialitate o faza in preajma propriei porti, iar Tatarusanu a fost nevoit sa intervina in fata lui Jan Kopic.

Spre mijlocul reprizei, Latovlevici a recuperat frumos in jumatatea adversa, pentru ca Alex Chipciu sa continue cu sut pe directia lui Roman Vales. In minutul 29, am consemnat o interventie excelenta a lui Mihai Pintilii, cehii amenintand din nou buturile lui Tatarusanu, cinci minute mai tarziu. Kopic a driblat tot ce s-a putut in flancul stang al apararii ros-albastre, doar neinspiratia lui Vanek facand ca scorul sa ramana intact.

In ceea ce priveste oportunitatile de a inscrie, Raul Rusescu, in minutul 39, a finalizat cu sut in plasa laterala o actiune irezistibila a “Motoretei” Adrian Popa.

Actul secund a debutat cu doua modificari operate de Reghe la pauza, Gabi Iancu in locul lui Alex Chipciu si Stefan Nikolic pentru Leandro Tatu, dar si cu o noua ratare demna de “ASA NU” a cehilor. Faza in care Pazler a incercat sa ii demonstreze lui Tatarusanu ca se poate rata si din doi metri.

Cu douazeci de minute inainte de final, Gabi Iancu a incheiat cu gol o faza de finete consumata in interiorul careului advers. Doar trei minute a durat avantajul Stelei, tradata din nou de Vlad Chiriches, care i-a oferit un assist de zile mari lui Pazler. S-a facut 1-1 in urma unui sut la coltul lung, gol continuat cu sut direct in bara transversala, cateva minute mai tarziu (Vanek 78’).

FCSTEAUA.RO este un site deschis, facut de suporteri, pentru suporteri. Asteptam articolele scrise de voi, daca aveti ceva de spus si credeti ca o puteti face intr-un articol, nu ezitati!

52 ani de la 20-05-1964

Ziua de nastere a lui Belodedici.

Unul din cei mai buni fundasi ai Stelei, al carui palmares include: 5 titluri si 4 cupe ale Romaniei, CCE (1986), Supercupa Europei (1987), 2 semifinale CCE. In toamna lui '88 a fugit din Romania comunista. A marcat 21 de goluri in 225 de partide.