Jump to content

Photo

Mitul disparitiei suporterului stelist

prezenta pe stadion suporteri steaua 2015-2016

• Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 7even

7even
  • Members
  • 4 posts

Posted 17 January 2017 - 01:02 PM

Pentru a mai uita un pic de partea juridica sa ne aruncam un ochi si pe partea sportiva.

Multa lume ne-a luat in ras sau ne-a aratat cu degetul. "sunteti cateva sute", "niste oi ratacite", samd. Intr-adevar media de spectatori la meciurile Stelei a scazut vizibil in ultimii 2 ani. Si nu numai media, ci si nivelul decibelilor sau al amenzilor. Atmosfera la meciurile de acasa a fost mai degraba "de teatru", decat "de un meci de fotbal". Conteaza doar valoarea jucatorilor sau si aportul tribunei? In ultimii 5 ani, catelusii din groapa au avut mereu parte de sustinere neconditionata si cu toate astea Steaua a cam calarit cateaua in acesti ultimi 5 ani.

Insa nu putem uita de atmosfera de la meciul cu Ajax, cand cu totii am simtit ca am contribuit cu cel putin 10% la acea victorie minunata.

Media spectatorilor stelisti pentru sezonul 2015-2016 este: 

- 9,200 pentru meciurile jucate acasa -> 6,730 pentru sezonul regulat si 15,580 pentru play-off

- 8,200 pentru toate meciurile jucate(sez. regulat+play-off) -> 7,200 pentru sezonul regulat si 10,820 pentru play-off
- Meciurile jucate acasa in cupele interne: Romaniei - 21,513 pentru meciul cu Dinamo; Ligii - 3,600 (Timisoara, Astra si Concordia); Supercupa - 13,332 pentru meciul cu ASA Tg Mures
- Europa: 19,104 pentru meciul cu Rosenborg, celelalte meciuri jucandu-se cu portile inchise
Tinand cont ca media pentru Liga 1, la nivelul sezonului 2015-2016 este de aproximativ 4,400 de spectatori/meci, Steaua a avut cu peste 80% mai multi spectatori decat media pe Liga 1.
Media globala a spectatorilor la meciurile Stelei (jucate in competitiile interne) in sezonul 2015-2016 este 8,250 de spectatori/meci.

Disparitia spectatorului stelist poate fi explicata prin urmatoarele:
- scandalurile si procesele cu CSA-SB
- disparitia generalizata a spectatorului roman de pe stadioane
- scaderea nivelului de joc prestat de favoriti-acesta a fost cel mai slab sezon din ultimii 5 ani, asta vazandu-se si in prezenta pe stadion
- acesta a fost primul sezon in care echipa nu a jucat niciun meci pe stadionul Steaua, majoritatea spectatorilor stelisti fiind rezidenti in sectorul 6, deci accesibilitatea la stadion(+majoritatea meciurilor jucate acasa a fost duminica de la orele  21:00). Acest argument vine deoarece suporterul roman este destul de comod si de rezultat.

Cateva cife si pentru sezonul actual:

Meciurile din sezonul regulat:
- 11 jocuri jucate acasa -> medie de 5,900 de spectatori; 
- 10 jocuri jucate in deplasare -> medie de 6,885 de spectatori

Meciurile din Europa:
- 41,225 de spectatori pentru UCL
- aproximativ 11,000 de spectatori pentru UEL

Scaderea este evidenta, asa cum am mai spus, dar daca echipa va avea rezultate bune, o parte dintre suporteri se vor intoarce. De asemenea este crucial si cum se vor termina procesele intre SC FCSB SA si CSA-SB. Mai avem doar speranta..

#2 FortuneTeller

FortuneTeller

"stelist pana la moarte"

• Seniori
  • 452 posts

Posted 18 January 2017 - 02:58 AM

Pai nu e mit, e realitate. Si tot realtate e si disparitia suporterilor CSA, caci pari sa faci referire doar la suporterii FC. E imposibil ca balacareala CSA-FC, Talpan-Becali sa fie publica si la ora de maxima audienta, si sa nu aiba impact asupra simpatiei tribunelor. Mai adauga si presa anti-stelista, rezultatele la toate sporturile, si tabloul e aproape complet. 

#3 7even

7even
  • Members
  • 4 posts

Posted 19 January 2017 - 11:45 AM

Stiu ca este deja ceva evident, palpabil, nu un mit.

De adaugat la motive: Reculul formei sportive a echipei, dupa 3 titluri castigate. Este exact situatia opusa din 2012, cand suporterul stelist era in foame de trofee, dupa 7 ani in care echipa a castigat numai o singura Cupa a Romaniei.

In prezent vedem o situatie asemanatoare sezoanelor 2009-2011.

In sezonul actual prezenta este ceva mai mica, deoarece echipa a fost implicata si in meciurile din Europa, unde de bine, de rau au fost ceva suporteri prezenti.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users