Jump to content

Photo

FC Steaua in litigiu cu CS al Armatei, pentru palmares si emblema

• Please log in to reply
174 replies to this topic

#161 Alexandru H.

Alexandru H.

"stelist si dincolo de moarte"

• Seniori
  • 2,347 posts

Posted 06 February 2016 - 12:35 AM

Nu are articolul ala nicio legatura cu cazul Steaua. Doar pentru ca instanta a anulat un contract nu inseamna ca "palmaresul" a revenit prin farmec la primaria Timisoara pentru a fi impartit la alta echipa doritoare. Hai sa nu promovam toate prostiile scrise prin presa!

#162 xray

xray

• Redactori FCSTEAUA.RO
  • 4,776 posts

Posted 06 February 2016 - 01:49 AM

Nu te grabi ca fata mare la maritat!  :)

Normal ca nu exista comparatii pe situatiile de la Steaua si Timisoara, insa obiectul revendicarii este acelasi ca la Steaua: palmaresul, culorile şi numele.

Palmaresul, culorile şi numele au aceeasi semnificatie juridica si sportiva pentru toate cluburile din lume.

Deci "unde", "cum" s-au dobandit si "de ce sau de cine" au depins... etc.? ar fi genul de intrebari cu raspuns posibil acolo. 
Nu conteaza cine are dreptate, X sau Y, ori cine e indreptatit sa o faca..., cum pui tu simplist problema, ci daca pot fi revendicate, unde pot fi revendicate, cai de atac etc. E suficient sa faci ai o marca la OSIM sa le ai? etc... 

„Nicolae Robu, primarul Timişoarei, a anunţat, vineri, că ACS Poli a câştigat, în instanţă, palmaresul, culorile şi numele.”

1) E vorba despre atribuirea palmaresului in instanta civila, daca se poate sau nu?
2) Palmaresul, culorile şi numele au urmat vreo marca inregistrata la OSIM?
3) etc.

In sensul asta era analiza comparativa pe spete judecate pentru doritori fara pregatire juridica.

La nivel de principiu de drept, nu functie de solicitanti si situatia lor particulara in raport cu  palmaresul, culorile şi numele

PS

Asta nu e o prostie inventata de presa, o stire, ci declaratia unui primar cu demersul in Justitie si sentinta obtinuta.

Edited by xray, 06 February 2016 - 02:37 AM.

Nimeni nu este "metrul etalon" al opinei!xray.png

#163 alpopa

alpopa

"stelist pana la moarte"

• membri AISS
  • 276 posts
  • Interests:IT si Sport

Posted 22 August 2016 - 08:44 PM

Mai exista acest litigiu, tinand cont ca FC Steaua s-a conformat deciziei ICCJ si a incetat sa mai foloseasca marca de la CSA?

La bine la rau...Steaua e...clubul meu...tot mereu............

#164 xray

xray

• Redactori FCSTEAUA.RO
  • 4,776 posts

Posted 25 August 2016 - 04:23 AM

Nici în 2020 nu cred că se sfârșește.

#165 Harald

Harald

• mod_pronosticuri
  • 1,242 posts

Posted 25 August 2016 - 10:44 PM

@alpopa: avem sperante sa avansam cu acest proces legat de nume, care este pe rol.

#166 Alexandru H.

Alexandru H.

• Seniori
  • 2,347 posts

Posted 26 August 2016 - 12:52 AM

@alpopa: avem sperante sa avansam cu acest proces legat de nume, care este pe rol.

Voi realizati totusi ca existenta unei echipe a CSA nu depinde de procesul legat de nume? Ca e doar o scuza ca sa va prosteasca pe fata Talpan si Boroi.

#167 kla2005

kla2005

"stelist infocat"

• Seniori
  • 117 posts

Posted 09 September 2016 - 02:22 PM

Mai nou CSA vrea sa fancizeze numele Steaua: http://www.prosport....acatus-15675840si cred ca l-au aburit si pe Laca 

Sincer, Rotary si Jean Pavel, asistati de Boroi, par o solutie de sifonare a unor bani pe care unii creduli i-ar da pentru o ipotetica echipa Steaua...

#168 Alexandru H.

Alexandru H.

• Seniori
  • 2,347 posts

Posted 09 September 2016 - 04:01 PM

Daca sunt unii dispusi sa plateasca CSA-ului 3,7 milioane de euro anual pentru privilegiul de a detine franciza Steaua, pai am si eu in curte o mina de diamante pe care as dori sa o vand.

#169 Harald

Harald

• mod_pronosticuri
  • 1,242 posts

Posted 12 September 2016 - 09:21 PM

se trange latu' baieti dupa cum ziceam :)

#170 puiu mordasan

puiu mordasan

"stelist infocat"

• Seniori
  • 151 posts
  • Interests:doar Steaua Bucuresti

Posted 07 November 2016 - 08:41 PM

Litigiu este impropriu spus....mai degraba este tentativa de furt calificat...

Pai proprietatea privata este garantata? Daca la timpul dobandirii actiunilor majoritare ale SC FC Steaua Bucuresti SA in 2003 si inregistrarea SC la Registrul Comertului nu au existat contestatii si procese totul este tardiv acum.

Ba mai mult SC FCSB SA are si certificat OSIM si de Identitate sportiva....si ca sa fie totul clar Steaua este afiliata la LP,FRF,UEFA,FIFA etc....

Crede cineva ca toate aceste organisme interne si internationale ar tolera o clona si cei de la Nyon ar prezenta o fosta castigatoare a CCE in necunostinta de cauza? Toti cei care cred asta, in frunte cu Boroi si Talpan sunt  manipulati ori prost informati,dar in mod sigur rau intentionati...

In UE,societatile comerciale au statut de inviolabilitate daca sunt curate si cu taxele la zi,iar notorietatea sau marca este recunoscuta chiar daca nu este inregistrata ca marca la OSIM....deci Armata a castigat un desen,iar GB are toate drepturile de proprietate conferite de legile interne si internationale,deoarece legile UE primeaza chiar si in birourile lui talpan si boroi,dar este imposibil ca JUSTITIA ROMANA sa certifice o tentativa de furt in anul de gratie 2016....doamne ajuta-i pe romani....

• puiu mordasan likes this

o religie ros-albastra

#171 Harald

Harald

• mod_pronosticuri
  • 1,242 posts

Posted 26 November 2016 - 10:59 AM

Jan Pavel explica cum stau lucurile cu Fcsb-ul:

#172 Respect

Respect
  • Members
  • 3 posts

Posted 28 December 2016 - 02:18 AM

Legatura MApN-ului cu fotbalul s-a rupt in 1998, odata cu infiintarea AFC. Restul sunt povesti nemuritoare. 

#173 Adrians

Adrians

"stelist pana la moarte"

• Seniori
  • 236 posts

Posted 29 December 2016 - 01:33 PM

Voiam de mai multa vreme sa fac un comentariu legat de cele 37 mil cerute de Armata ; las la o parte faptul ca suma se refera la toate sectiile sportive ce actioneaza sub tutela CSA si ma refer la un fapt care - cred - ca a scapat la f multi si anume faptul ca acele medalii olimpice,mondiale si europene au fost obtinute de catre sportivii de la Steaua sub numele nationalei,sub numele Romaniei.Este evident faptul ca exceptind fotbalul si acela doar la nivel european,unde brandul Steaua este cunoascut - atentie,doar dupa 1986 - restul sportivilor nu au fost (re)cunoscuti pe plan mondial sau european decit in calitate de sportivi ai Romaniei si nicidecum in calitate de sportivi ai CSA Steaua ! Iosif Sirbu,Ionel Drimba,Viorica Viscopoleanu,Iolanda Balas sau mai recent Laura Badea ori Claudia Potec sunt cunoscuti iubtorilor de tir,atletism sau inot doar in calitate de sportivi romani,nu de sportivi ai clubului Steaua Bucuresti.In aceste conditii,a solicita niste sume pt o asa zisa reprezentare/evolutie sub culorile ros albastre este o solicitare incorecta si cred ca cei care vor apara FC Steaua in viitoarele proces are trebui sa aiba in vedere acest lucru.Ca sa nu mai luam in calcul ca sportivii din loturile olimpice se pregatesc in mod centralizat,la loturi deci fara nicio contributie din partea antrenorilor de la sectiile CSA.

#174 Harald

Harald

• mod_pronosticuri
  • 1,242 posts

Posted 13 January 2017 - 12:32 AM

In sfarsit...

"Echipa Steaua nu a existat. E clar atât timp cât sigla nu mai e pe piept. Suporterii ştiu lucrul ăsta. A venit momentul în care s-a demonstrat că palmaresul şi sigla sunt în curtea CSA-ului. Nu mai există această echipă, Steaua Bucureşti. Nu poate să mai joace în prima ligă. Ce mă miră pe mine e că nu s-au luat măsuri din partea MApN sau a clubului", a spus Piţurcă, la Dolce Sport.

Fostul selecţioner a rămas impresionat de munca lui Florin Talpan, juristul CSA care a câştigat procesul cu Gigi Becali privind numele "Steaua": "Talpan a reuşit să scoată adevărul la lumină şi din câte am aflat eu chiar e înjurat. E omul anului 2016! El a reuşit să câştige toate procesele pe care le-a avut pe rol", sunt cuvintele frumoase ale lui Piţurcă.

Cunoscător al "dedesubturilor" încă de pe vremea când Becali nu era finanţatorul FCSB-ului, fostul antrenor din Ghencea consideră că echipa condusă de Marius Lăcătuş trebuie să înceapă din Liga 1, nu din Liga 4 sau 5: "Cum a fost luată echipa, aşa trebuie să revină în prima ligă. Dacă nu s-au dat bani pentru palamres, pentru siglă, aşa trebuie să revină la fel cum a luat-o Gigi Becali. CSA trebuie să-şi facă echipă repede, direct în prima ligă, să revină în locul de unde a fost luată această echipă", a adăugat fostul selecţioner.

#175 xray

xray

• Redactori FCSTEAUA.RO
  • 4,776 posts

Posted 13 January 2017 - 01:25 AM

Îmi pare rău de Pițurcă, dar oportunismul și cameleonismul lui nu are margini. Avea 4% din SC FCSB SA pentru o creanţă de 400.000 de dolari. Adica vrea sa spuna prostimii ca el era interesat ca pe cele 400 mii dolari sa ia 0,4% acțiuni? Adica era interesat de evaluare? :))))

E și mare ipocrit și imbârligător. El a fost în CA, CD, mare șef și antrenor la SC FCSB SA când s-a înființat, ca acționar. Cine trebuia să dea bani și cui, ca trecerea a fost de la AFC la FCSB, nu de la CSA. Nu vezi că Piți a personalizat minciunile? Vede și o vacă de muls acum de la CSA, ca de la coban. :))

După ce nu l-a mai lasat antrenor (ce ii reproseaza si acum), ciobanul i-a o căciulă de bani pe cele 4% ca să scape de Piturca.

Acum e foc pe Becali că în cazul valiza, ciobanul a recunoscut ca aceea hartie pentru terenuri era făcută la plezneala. Astfel a fost condamnat și Pițurcă la 1 an cu supendare pt ca o semnase.
Daca ar fi la “liber” nu ar ezita sa-i ia glanda ciobanului. De asta si declarațiile ăstea.

Însă discuția e dusă o pista falsa, fără dovezi, fără capete de acuzare juridice sau proces. Exact cum am scris în articol.
Se toarnă acum de toate pentru a crede lumea ca problema cu marca este datorita preluarii fraudulose.

De fapt asta și este ideea promovata de Talpan & Co. Evident pe vorbe. Nimeni nu vine cu documente sau pocese, ci dosare pe substantive și mai nou pe literele din FCSB.
Pe asta se și mizează. Omul aude, dar nu are timp să verifice, și rămâne în cap cu ideea pe care a auzit-o.

Edited by xray, 13 January 2017 - 01:31 AM.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users