Jump to content

Photo

Ie/camasi populare romanesti (Cumpar)

Portul popular romanesc

• Please log in to reply
No replies to this topic

#1 Le reseau pansant

Le reseau pansant

"stelist si dincolo de moarte"

• Seniori
  • 1,485 posts
  • Interests:Matematica

Posted 17 August 2016 - 07:59 PM

Salutare prieteni,

Sunt interesat de ii-  camasi nationale/populare romanesti baietii si fete, sau/si toate elementele individuale constituind portul popular românesc: fota, iei, brâu, itari, opinci, marame, mileuri etc.

De asemenea, sunt interesat de un car de/cu boi si de niste aranii (vase/galeti/vedre) de arama si lazi de zestre.

Asadar cumpar cele  mentionate mai sus.

Cine are cele specificate sau cunoaste pe cineva si doreste sa le ofere sau vânda îl rog foarte serios sa ma contacteze. 

Mentionez ca le cumpar pentru mine personal, traditiile noastre nationale fiind o îndeletnicire de familie, nu le cumpar pentru bisnita sau în alte scopuri comerciale, pur si simplu din respect pentru traditiile noastre si pentru a pastra neatârnate multe din podoabele neamului nostru românesc.

ïn plus, indiferent de starea obiectelor, acestea vor  reconditionate, frumos înrijite, refacute si pe cât posibil readuse la starea lor originala. Nu sunt mare mester, dar având în familie întoteauna mi-au placut si de mic am prin drag de ele asa ca la multe din ele le-am luat sema. 

Va multumesc la toti care ma puteti ajuta sau pune în contact cu persoane care vor sa vânda/ofere astfel de lucruri.

Cele bune la toti,

Mihai

Edited by Le reseau pansant, 17 August 2016 - 08:04 PM.

Student, cuminte, devreme acasa, 1.70m, 65 kg, situatie financiara buna, nefumator, nu consum alcool, translator, disciplinat si foarte ordinat, stiu sa fac popcorn ai frisca - nu caut nimic doar ma laud, de fapt caut o stelista (dar nu vreau sa o spun) :D

L'homme n'est qu'un roseau, le plus faible de la nature; mais c'est un roseau pensant!
Omul nu este decat o trestie, cea mai slaba creatie a naturii, dar este o trestie ganditoare.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users