fcsteaua.ro

Pe culmile disperarii...

66 posts in this topic

"Galeria l-a cerut pe Lacatus, iar eu l-am adus pe Lacatus, numai sa nu ma mai injure. Vedeti ca acum nu ma mai injura?" - George Becali, Creditorul clubului Steaua Bucuresti

M-am amuzat copios in vara cand, dupa ultra mediatizata campanie de transferuri a ardelenilor, CFR Cluj capota lamentabil in fata reprezentatilor fotbalului din tara Afroditei. Am ras cu lacrimi la diversele ironii referitoare la ceea ce oficialii celor din Gruia sustineau a fi achizitia anului, trecerea lui Fabbiani de la Lanus la echipa din Cluj, apreciata de mucaliti ca s-ar fi efectuat avandu-se in vedere un pret echivalent cu 20.000 euro/kg "in viu". Am zambit condescendent in fata prestatiei neputincioase a clujenilor din meciurile cu contracandidatele sale la titlu, Poli si Steaua, echipe ciuntite in partidele respective de absenta unui jucator, minute bune din cele 90 regulamentare. Mi-am frecat mainile de bucurie in septembrie, cand Rapid si Dinamo au parasit cupele europene in genunchi, spunandu-mi trufas ca doar noi suntem cei predestinati a tine sus stindardul fotbalului romanesc in Europa. Oh, cat m-am inselat!

In timp ce Creditorul nostru izbucnea dement la adresa lui Hagi in cadrul emisiunilor TV, subminandu-i acestuia din urma orice farama de autoritate, atat in fata vestiarului, cat si in cadrul clubului, dinspre Cluj degaja un iz de cumpatare, antrenorului CFR-ului permitandu-i-se sa lucreze in liniste, in ciuda dezastrului numit Anorthosis, avand sprijinul total al conducerii.

In timp ce Creditorul nostru visa 12 puncte in Liga, CFR-ul, pregatind revansa dupa umilinta din Cupa UEFA, incepea sa urce pas cu pas muntele performantei sportive interne.

In timp ce Creditorul nostru clama sus si tare teoreticele noastre superioritati declarative, traind din amintiri, Andone cristaliza o formula de joc eficienta, iar CFR-ul mai castiga un meci.

In timp ce Creditorul nostru se lauda ca a marit contractele anumitor fotbalisti, dupa evolutia penibila de la Sevilla, cand in loc de 8 am luat doar doua goluri, Thereau declara din Belgia ca inca nu isi incasase ultimele doua rate contractuale, iar Paszkany platea prime consistente si celor care nu prindeau nici macar lotul de 18, pentru a evita orice potentiale disensiuni in cadrul lotului.

In timp ce managerul nostru, mereu trendy in ceea ce priveste vestimentatia, dar intotdeauna complet paralel cu atributele functiei pe care o ocupa la Steaua, batea campii referindu-se la ghinionul sau la oboseala echipei in argumentatia esecului, Iuliu Muresan finaliza cu succes tratativele cu Mickael Dorsin, international suedez in varsta de 25 de ani, titular la Rosenborg, echipa aflata deja la a 11-a participare consecutiva in Liga, daca nu ma insel.

In timp ce Creditorul nostru mai dadea o lovitura de imagine, la sugestia bunului sau amic Viorel Hrebegiuc, numindu-l pe Lacatus antrenor in Ghencea, dupa principiul vechilor imperatori romani, potrivit caruia daca dai multimii paine si circ, ai parte de liniste, George Copos taia in carne vie la Rapid, numind un antrenor consacrat, care, iata, dupa cateva etape, bate pe Dinamo in groapa, anticipand o revenire spectaculoasa a echipei sale in lupta pentru titlu.

In loc de o analiza rationala a actualei stari de lucruri din Ghencea, Creditorul nostru forteaza o impacare istorica cu varul sau, fostul bisnitar din fata Scalei urmand a gera interesele Stelei, deocamdata doar in materie de transferuri, spun unii...

Am ajuns, vorba ganditorului de la Rasinari, pe culmile disperarii, si o parte din vina trebuie sa ne-o asumam si noi, suporterii, pentru ca ne-am lasat prea usor cumparati afectiv de catre Creditor, o data cu instalarea lui Hagi sau Lacatus pe banca tehnica, renuntand astfel la protestele adresate acestuia, care ar fi trebuit sa-l convinga, o data pentru totdeauna, ca locul lui este la groapa de gunoi a istoriei Stelei, alaturi de cei care i-au permis sa preia abuziv clubul, recte fratii Paunescu.

Sper din tot sufletul sa nu vina ziua in care vom scormoni cu totii site-ul You Tube, in cautarea amintirilor performantelor Stelei, devenite intre timp adevarate relicve...

Gigi, Creditorule, AFARA DIN Ghencea!

Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!

Alex (Piece)

da `ne si noua o idee despre cum ar trebui sa protestam...ca noi nu prea stim ce sa mai facem sa plecea Nenea Jiji din Ghencea...

Complet de acord. Si nu inteleg de ce e asa de greu de vazut ca vina principala pentru "jocul" Stelei de acum o are mizeria asta umana... De ce sunt fluierati DOAR jucatorii?!?!?! Eu nu mai inteleg nimic, nici atitudinea unui Argaseala, Adi Ilie sau Lacatus, nici din atitudinea suporterilor, impartiti, vezi Doamne, in "adevarati" si "de rezultate", asa cum nu mai inteleg nimic din jocul echipei.

Daca finalul Creditorului nu e undeva, aproape, mi-e teama ca o sa ne adancim in namol mult timp de-acum incolo. Cu o ultima farama de speranta mai sper sa nu fie asa si astept "miscarile de trupe", desi nu cred o iota din promisiunile ciobandantului sau ale secunzilor lui...

Exceptional. Ai pus punctul pe i. Protestele trebuie reluate!

Ai dreptate, in timp ce cel care a creditat Steaua in loc sa o finanteze, dar care se da patron, se dadea in spectacol cu declaratii din ce in ce mai aberante si facea scandal, ceilalti se pregateau sa dea lovitura sezonul asta si dupa cum stau lucrurile par sa reuseasca.

Am vazut ca ciobanul ar fi declarat dupa meci ca obiectivul nostru pentru anul acesta e locul 7-8, ca asta e. Aceasta e doar una din sumedenia de declaratii si acte jignitoare la adresa noastra facute de oier, iar daca si de data asta nu se va intampla decat sa stam si sa discutam, sa facem planuri, dar nimic concret atunci ne meritam soarta cu varf si indesat.

Am vazut ca ciobanul ar fi declarat dupa meci ca obiectivul nostru pentru anul acesta e locul 7-8, ca asta e.

Paradoxal este ca ciobanul are dreptate in unele declaratii, cel mai probabil pentru ca il invata altii ce sa spuna. Atunci cand vorbeste si gandeste singur, e catastrofal ...

Revenind, normal ca tre sa intrevina sa ocupam locul 7-8, ca jucam la ora actuala cam de retrogradare, deci omu cam trebuie sa umble la arbitrii si adversari sa ocupam si noi locurile 7-8 ... cand te bate U Cluj si faci acasa cu Pandurii si tarai cu Craiova acasa ... e clar ca tre sa intervii pentru locurile 7-8 ... =))

da `ne si noua o idee despre cum ar trebui sa protestam...ca noi nu prea stim ce sa mai facem sa plecea Nenea Jiji din Ghencea...

Stai linistit ca nu o sa plece Gigi din Ghencea prea devreme, indiferent de orice forma de protest. Dar stii cum e, cine te urca, te si coboara, asa va fi si in cazul lui...

Edited by sadeyes

Exceptional. Ai pus punctul pe i. Protestele trebuie reluate!

Dar cand si mai ales sub ce forma?

Acum e si campania pentru europarlamentare si, sincer e posibil ca un eventual protest sa un efect de bumergang si sa se duca intr-un capital de simpatie pentru el. De-ar fi tot timpul campanie pentru alegeri si sa fie ignorat ar fi perfect. Trebuie protestat in primul rand pe stadion... oricum din pacate numai gura e de noi, ca eficienta protestelor de pana acum a fost egala cu ZERO.

Trebuie stabilit ce anume isi propune un protest, care ar fi canalele media prin care se actioneaza, care e impactul maxim, cum se culeg rezultatele. (un PlanDoCheckAct continuu). Acum un doi ani cand s-a creat siteul afaradinghencea.ro, oamenii, desi putini la numar, au fost organizati pana in cele mai mici detalii. Impactul pe moment a fost atins, mai ales ca era o perioada cand echipei ii mergea bine in campionat si Europa, ciobanul era pe cai mari o mare parte a galeriei era de partea lui ca sa nu mai vorbim de marea masa a suporterilor.

In principiu momentan se doreste binele echipei, iar acest bine este vazut prin inlaturarea oierului sef de la club. Noi ca suporteri, sincer, nu cred ca suntem in masura sa realizam obiectivul asta. Asa ca trebuie lovit acolo inde il doare: la punga, in orgoliu, la formatiunea politica, famile nu as agreea ca saracii nu au nici o vina.

toata lumea se intreaba de ce nimeni nu zice nimic (pe stadion) la adresa lu gigica .... pai cum vreti voi sa il conteste lumea cand marii suporteri (se stiu ei mai bine care sunt) merg in deplasarile externe fara niciun ban ... transportul moca , hotel moca, bilet de intrare la meci moca .... si multi "lideri" o duc bine dupa urma Stelei ... cum vreti voi sa il conteste lumea pe Gigi ??? cei care ar vrea sa faca asta nu au tupeu .. pentru ca intervin salariatii clubului (ma refer la suporteri) lucrul asta nu cred ca se va schimba niciodata la Steaua ..... iubesc clubul armatei si il voi iubii mereu (FC Steaua nu are nico legatura cu clubul armatei )

La noi trebuie sa ia cineva initiativa impotriva oierului. Daca incep sa strig impotriva lu Jiji se vor uita toti la mine ca la felu 14 si se vor intreba ce caut eu in peluza..

fularsteau2

Stai linistit, nu s-a renuntat la proteste doar datorita venirii lui Hagi sau Lacatus. Nu mai are cine sa protesteze - chiar nu ti se pare deloc suspect faptul ca nimeni nu a dat tonul la nici o strigare impotriva oierului, desi am ajuns mai jenanti ca niciodata ?

Si chiar si asa, lumea s-a acrit, s-a saturat de Cioban, s-a saturat de proteste care pana la urma nu duc la nimic sau eventual la niste impacari din care unii reusesc mereu sa profite.

Stai linistit ca nu o sa plece Gigi din Ghencea prea devreme, indiferent de orice forma de protest. Dar stii cum e, cine te urca, te si coboara, asa va fi si in cazul lui...

Am mai spus-o odata aici pe site, apogeul lui Gigi la Steaua s-a dus demult, iar acum e intr-un declin iremediabil. Noi trebuie sa contribuim in orice fel la acest declin si implicit la plecarea lui cat mai repede din Ghencea, pana la urma nu e nimeni invincibil.

Cel mai tare articol! Felicitari!

Asa e dar ce vina mai are behali acum ca jucatorii sunt varza Neaga out

Stai linistit, nu s-a renuntat la proteste doar datorita venirii lui Hagi sau Lacatus. Nu mai are cine sa protesteze - chiar nu ti se pare deloc suspect faptul ca nimeni nu a dat tonul la nici o strigare impotriva oierului, desi am ajuns mai jenanti ca niciodata ?

Si chiar si asa, lumea s-a acrit, s-a saturat de Cioban, s-a saturat de proteste care pana la urma nu duc la nimic sau eventual la niste impacari din care unii reusesc mereu sa profite.

Lasati-l pe Becali ca aseara echipa a fost varzza Neaga e de caca o Edited by korynna
Evita postarile consecutive.Foloseste EDIT.

Aseara am plans de ciuda....nu cred sa fi trait vreun meci mai prost al Stelei de cand ma stiu...ar fi de luat in seama cand am luat 4-0 de la Arges si Bistrita prin 99' sau 2000 nush exact.....dar atunci poate au jucat si adversarii binisor. Aseara a mai aratat o data in plus Surdu ca nu e jucator de fotbal ci femeie de servici.

Duamne ce-am ajuns....

Asa e dar ce vina mai are behali acum ca jucatorii sunt varza Neaga out

Lasati-l pe Becali ca aseara echipa a fost varzza Neaga e de caca o

bai bekali vrea echipa de champion league da fara jucatori .. are bani da nu ar aduce nijte jucatori de valoare .. nu ca Neaga ..care avea valoare, da o data ce sa dus afara valoarea lui a scazut .. si acu numai face nici 2 lei .. asa ca dak ne dorim sa mai castigam campionatul anul asta .. sa ne rugam ca bekali sa nu se zgarceasca si sa aduca nijte jucatori buni, de valoare .. si cei ca surdu .. Iacob ... afara .. nu mai au ce cauta la Steaua

Un articol foarte bun.

Un amendament: nu e corect "daca dai multimii paine si circ, ai parte de liniste," ci "daca dai prostimii paine si circ, ai parte de liniste,".

Si un comentariu: La-ca-tus! La-ca-tus! La-ca-tus!

stelistub

de parca nu becalii a adus-o in starea asta.....

dau de tot mai multi fani becalieni.

incredibil!

baaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!

VINA pentru CEEA CE SE INTAMPLA LA Steaua E IN TOTALITATE A LUI becaliiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!

JUCATORII SUNT IN STAREA ASTA DATORITA LUI.

DATORITA LUI AVEM CATE UN ANTRENOR LA 2 SAPTAMANI.

DATORITA LUI NU MAI MERGE LUMEA LA STADION.

MORI CIOBANE!!!!!!

Cum bine zice si autorul articolului si noi suporterii avem o mare parte de vina pentru raul ce se intampla la Steaua. Eu unul imi asum aceasta vina si mi-am jurat sa urasc panarama ce a distrus clubul si daca o sa castigam CL. Personalitatea lui Becali s-a infiltrat incet incet in club,prin concedierea oamenilor de pe vremea lui Paunescu si aducerea rudelor lui in loc sa aduca oameni profesionisti,apoi s-a bagat in viata echipei,laudand sau injurand jucatori,schimbandu-i peste antrenor si ca pas final s-a bagat si in transferuri,el transferand jucatori cand alta data doar semna ce-i propunea MM.

A facut toate astea si intre timp ne-a stricat si imaginea,fiecare imagine a lui la TV fiind o rusine pentru noi pentru ca acum toti asociaza Steaua cu Becali,lucru care are numai conotatii negative.

Observati cum cu timpul ne-au scazut asteptarile de la echipa? Intai vroiam titlul si cupa Romaniei,apoi ne-am dorit numai titlul,SuperCupa nu ne prea mai interesa. Acum locul 2 este la moda pentru stelisti,si in curand va fi podiumul. Dupa performantele europene(semifinale europene,3 primaveri la rand si 5 pc in CL),ne-am multumit cu o participare doar ca sa fie in CL,unde avem 0 puncte si unde am ajuns chinuindu-ne cu zaglebie si bate borisov.

De asemenea,au scazut asteptarile in ceea ce priveste jocul echipei. Inainte vroiam spectacol,driblinguri si goluri multe,macar pe Ghencea. Apoi ne-am multumit cu victorii chinuite,atat in campionat cat si in unele meciuri din Europa. Mai departe,driblingul a disparut complet din Ghencea,si victoriile in deplasari erau mici miracole. Si ultimul pas apoteotic,ca suporteri ai Stelei am ajuns sa numaram pasele corecte si suturile pe poarta ale favoritilor nostri.

Si am facut toate astea fara sa reactionam,poate cu mici exceptii. Insa ieri totul a dat in clocot,odata cu amenintarile la adresa jucatorilor. Astept si episodul 2 in care amenintam ciobanul pentru ca el vinovatul adevarat. Jucatorii sunt niste nesimtiti(cu cateva exceptii) dar multi dintre ei au confirmat in trecut si acum ii doare in paispe pentru ca multi au constatat ca oricat de bine sau de rau joaca un favor din partea lui Becali poate sa-i bage din nou in prima echipa.

De ce sa puna osul Dica,Goian si altii care se stiu transferati? De ce sa mai joace alti jucatori daca se stie ca Becali va scapa de ei la iarna? De ce sa joace unii jucatori care stiu ca au un loc caldut pentru ca ii place jijel?

Jijel nu e diplomat si prin asta a ruinat toata atmosfera la echipa. Tot ce au realizat profesionistii de la echipa in anii trecuti(MM,Zenga,unii jucatori din acea vreme) Jiji strica a doua zi prin tampeniile pe care le facea si spunea.

Ma enerveaza mironositele astea care se oripileaza ca au venit ieri suporterii la vestiare. Suporterii Stelei au fost mult prea rabdatori pentru ca s-a intamplat la echipa lor. Spre deosebire de pechinezi sau subpodari suporterii nostri au venit mai rar sa ameninte jucatorii la vestiare,n-au de ce sa se planga jucatorii Stelei,majoritatea timpului i-am sustinut dar si rabdarea noastra are o limita. Bineinteles ca rahatii din presa scot din context si spun ca noi nu ne mai sustinem echipa,ba chiar ne acuza ca nu suntem suporteri.

Nu sunt de acord cu manifestari violente la adresa jucatorilor nostri(pentru ca sunt totusi ai nostri) dar acesti nesimtiti si-au cerut-o. Ce vrei de la suporteri daca tu de 2 ani de zile nu mai joci fotbal si nici rezultate nu ai,cata rabdare sa aiba si suporterii. Jocul cu Pandurii a fost cel mai slab joc al Stelei pe care l-am vazut de mult mult timp,poate la concurenta cu Ceahlaul-Steaua de anul trecut.

Ideea este ca Steaua noastra a inceput sa moara putin putin de cand s-a bagat Becali la echipa si s-a transformat in Steaua becaliana,transformare realizata 100% in meciul de ieri. Ieri,ca si in acest sezon ati vazut Steaua lui Becali,nici Steaua lui Hagi,nici Steaua lui Lacatus,nici Steaua noastra. Noi trebuia sa reactionam nu atunci cand s-au jignit jucatorii sau foste legende,cei ce au facut istoria Stelei ci cand Becali a adus un afront la adresa istoriei Stelei,si anume cand a vrut sa vanda palmaresul. Atunci trebuia huiduita panarama asta,a vrut sa vanda istoria Stelei ca sa nu mai plateasca niste bani,pacat ca atunci s-a reactionat numai pe forum.

Datoria noastra de acum incolo este sa calcam aceasta Stea becaliana pe gat si sa o inviem pe a nostra. Trebuie sa fim mai exigenti,si cu jucatorii si cu ciobanul si sa le taxam miscarile gresite,pe jucatori trebuie sa-i facem sa inteleaga ca daca nu joaca ii rugam sa plece iar pe cioban ca nu il voteaza nimeni si ca sper ca la urmatorul meci sa-l ia lumea in vizor,desi o sa jucam cu Dinamo si toti o sa uite cine e inamicul nr1 din Ghencea. Ciobanul va mai fi tolerat in Ghencea doar daca sta in umbra,dar in umbra de tot,doar sa dea banii si sa taca din gura,dar stiindu-l sunt slabe sanse sa se intample asa ceva.

Ceea ce se intampla la Steaua e foarte grav,pentru ca orice echipa are perioade bune si rele,dar foarte putine dau de o criza de identitate in existenta lor,cum are Steaua in acest moment.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Edited by predatorpulse7

culmea..cat timp Steaua mergea bine in campionat si in afara ii multumeam Lui Dumnezeu ca ne-a dat un asa patron care baga bani la echipa fara sa ceara ceva inapoi..cu timpul mi-am schimbat parerea si aqm cred ca acest creditor nu mai are ce cauta in TEMPLUL FOTBALULUI ROMANESC..el si visele lui au dus Steaua la dezastru..speram ca o sa dea Steaua cat mai curand sau sa renunte la orgoliul lui de "presedinte" si sa faca treaba...

A F A R A ----------- B E C A L I

@@@@@@@@@@@@@@@@@

@@@@@@@@@@@@@@@

:steag_steaua_ro:

N E A G A, S U R D U, P.Marin, L O V I N... A F A R A.... N U --- A V E T I --- V A L O A R E ---...

V R E M --- J U C A T O R I --- C U --- V A L O A R E ...

Z A P A T A ------ CEL MAI BUN... Z A P A T A --- 4-EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by Dragoshel
Incearca sa eviti posturile scrise in totalitate cu majuscule.

lasati-o putin mai moale cu mitingurile :steagcruce:

anul trecut? mai anul trcut? cine oare a fost creditorul Stelei? ati uitat ca impreuna cu Gigi unde am ajuns in Cupa UEFA?

eu personal nu cred ca Gigi este principala problema a Stelei!!!!

cea mai principala problema a echipei sunt judecatorii, cu toate ca imi pare rau sa o spun dar daca si Dica a ajuns sa joace prost ce sa mai spunem de ceilalti

ei cred ca daca au ajuns la Steaua, joaca in cempions legue, sunt jucatori valorosi si valoreaza milioane de euro. ei pur si simplu nu-si vad lungul nasului.

Goian titularul incontestabil postului de fundas la nationala greseste ca un copil in meciuri simple din campionatul intern. am un gust amar

Hagi este un subiec deja inchis, nu trebu sa mai rascolim aceasta rana, Laca este prezentul si trebuie sa mergem mai departe. cu toate ca nici unul si nici altul nu au o tehnica eczacta de a antrena echipa si cred ca ar trebui sa inceapa cu disciplina in interiorul echipei, si apoi cu celalte.

cind ma gindesc la aceasta idee incep sal regret pe Piturca((((

trebuie sa mai incetam cu pasele lungi direct pe atacanti, ar tebui sa mai incercam pasele, pasele din prima sa mai iutim putin jocul si putin mai pe centru, caci altfel am utat cum se mai joaca.

urgent ar trebui sa schimbam ceva la echipa caci toti ne cunosc deja. dar sunt sigur ca Gigi nu poate influenta cumva situatia Stelei ciar daca pleaca sau ramine. fularsteau2 forzateaua