fcsteaua.ro

Ce ne mai lipsea

53 posts in this topic

Nu mã ingrijoreazã deloc absența spectatorilor supãrați pe rezultatele echipei, și nici nu mã adresez lor în urmãtoarele rânduri. Suporterii adevãrați vor veni la meciuri și în Divizia B, iar eu îmi iau libertatea de a nu-i considera pe cei dintâi suporteri adevãrați. Sunt curios însã în legãturã cu pãrerile celorlalți despre ceea ce se va întâmpla în lunile urmãtoare la Steaua, și mã refer la implicarea pronunțatã a restului familiei Becali în viața clubului.

Probabil cã spectatorul de rând de-abia așteaptã transferurile de zeci de milioane de euro orchestrate de clanul din Pipera. Din moment ce - nu-i așa? - numai rezultatele conteazã, de ce ar deranja pe cineva combinațiile lui Victor și ale lui Giovanni Becali? E simplu. Pentru cã imaginea Stelei a fost mânjitã într-un asemenea hal de oier încât sã nu mai avem nevoie și de restul familiei sale de proxeneți, bișnițari și interlopi. Steaua înseamnã mult mai mult decât Cupe și Campionate, cu toate cã acest concept nu va fi înțeles niciodata de cãtre cei care au stat asearã acasã. Steaua înseamnã cinste, valoare, curaj, patriotism, lucruri pe care le reprezintã mai bine oricine altcineva din aceastã țarã decât "famiglia".

A fi stelist poate presupune, uneori și sã dai rezultatele pe onoare. În aceastã idee, îl prefer de 100 de ori pe Lãcãtuș lui Mircea Lucescu, cu toate cã fostul antrenor al "spurcaților" are o cu totul altã pregãtire și experiențã decât Marius. Din moment ce a antrenat pe Dinamo și a fãcut atâta rãu Stelei de-a lungul timpului (inclusiv propagarea miturilor despre comuniștii din Ghencea), și-a închis definitiv orice intrare la clubul nostru, iar capacitãțile lui de tehnician devin irelevante. Exact la fel ar trebui sã se întâmple și cu cei de teapa lui Gigi, Victor sau Giovanni Becali. Când ești un infractor de ultimã spețã, când dai tun dupã tun și pãcãlești în ultimul hal statul și contribuabilul român, potența ta de investitor nu ar trebui sã mai fie luatã mãcar în discuție.

ªi mã întreb și eu ce va urma. Poate un nou caz al sindromului AEK Timișoara - CSM Ploiești? Oare cine sã fie pe post de Anton Doboș sau Consiliul Local Prahova în cazul nostru? ªi cine ar urma exemplul poliștilor și gãzarilor? Probabil cã nu se va ajunge aici, dar Steaua își pierde din sens pe zi ce trece, iar suporterii sãi nu fac notã discordantã. Cât de puțin ne va pãsa de venirea verilor demonstreazã acest lucru.

greco

"Steaua înseamnã mult mai mult decât Cupe și Campionate, cu toate cã acest concept nu va fi înțeles niciodata de cãtre cei care au stat asearã acasã"

Zi sa mori in puscarie ca asa e? bai ******** sunt stelisti care stau la 100 de km de Buc , ce vroiai sa vina pentru Lacatus si sa vada ce? o echipa zbatandu-se intre viata si moarte cu jucatori lesinati care presteaza tzurca? gandeste-te de 1000 de ori inainte sa scrii ceva , ca jignesti aiurea.

Edited by axl23
Jigniri

@red_blue_ultras

Ai dreptate si tu .Si io sunt de aceeasi parere. Pentru ce as veni la meci ? ca sa ma amarasc si mai mult?

nu cred ca trebuie sa ii judecam pe cei care au stat aseara acasa(eu am fost la meci),pentru kl au motive intemeiate! jucatorii isi bat joc de toata munca facuta pana acum de toti jucatorii care au jucat la Steaua de la infiintare si pana in 2007

@red_blue_ultras

Ai dreptate si tu .Si io sunt de aceeasi parere. Pentru ce as veni la meci ? ca sa ma amarasc si mai mult?

Pentru Steaua!!!! Ce, doar daca castiga e buna? Cand joaca prost nu tot Steaua noastra e? Care este datoria noastra de suporteri? Daca suntem suporteri.... nu sa incurajam echipa "la bine la rau...Steaua e, clubul meu tot mereu"!

Imi place sa cred ca nu suntem doar niste observatori pasivi ai fenomenului Steaua... si ca putem ajuta echipa cat de putin prin incurajarile noastre!!!

FORZA Steaua

Edited by SebaSS

eu am zburat din vestul germaniei pana la Timisoara numai sa vad Steaua. ma dezamagit dar nu conteaza sa mai am timpul necesar as mai face de vreo suta de ori. chiar daca ar pierde de 1oo de ori. speranta cu care mergi la un meci ca Steaua va castiga iti da un sentiment de ... nu stiu nul pot explica in cuvinte. e ca un drog adrenalina. nu conteaza numai istoria chiar daca nu mai exista numai afc Becali sa traim macar pentru istorie din respect pentru fosti stelisti.

Nu sunt de acord cu parerea lui greco despre "cei care au stat acasa", dar m-am obisnuit ca pe unii dintre cei care scrieti articolele sa va ia usor valul, uneori, si sa dati rateuri in exprimarea ideilor (sper ca doar asta e motivul).

Oricum, nu-i grav, nu ma simt asa de jignit ca red_blue_ultras, nu ma apuc eu acum sa dau socoteala cuiva de ce nu am fost la un meci sau de ce ma duc pe stadion, dar poate n-ar fi rau, intr-adevar, sa fiti mai atenti.

Referitor la noul zvon...

Sunt complet de acord, insa, cu faptul ca uneori e bine "sa dai rezultatele pe onoare". Ceea ce se intampla acum la Steaua e taman invers. Iar daca vine si lepra asta de Ion Becali (giovani - te ia si rasul cand il auzi pe analfabet cum isi spune...), nu stiu zau unde se va ajunge. As vrea sa cred ca unicul scop al colaborarii dintre cei doi nenorociti e aducerea de jucatori buni la Steaua, dar tare mi-e ca dedesubturile sunt altele. Si iar ma incearca o mare scarba fata de justitia romaneasca, complet oarba si ciunga si schioapa in fata unor asemenea mafioti.

Zi sa mori in puscarie ca asa e?

Domnule ultras, tie si celorlalti care nu stiti sa cititi printre randuri va spun explicit ca m-am referit la cei care sunt din Bucuresti, puteau veni, dar n-au facut-o. Adica la cei nu stiu cate mii care ar fi venit daca eram pe primul loc, dar n-au venit pentru ca eram pe locul 7.

Si ca veni vorba, sa fii ultras cum te autointitulezi cam asta inseamna, sa vii la meciuri, chiar daca stai in provincie... Gandeste-te ca sunt destui care merg la Craiova, Timisoara, Cluj, Piatra-Neamt si in atatea alte locuri.

Ne-am lamurit?

daca fotbal nu jucati pe elodia s-o urmati. cu exceptzia lui zapata si a lui Lacatus toti sunt niste nesimtiti .imediat cum a fluierat arbitru finalu` au sprintat spre vestiare RUSINE SA VA FIE.

greco a punctat f bine . daca eram pe primele locuri imi spune careva ca nu era stadionul plin ?

repede v`ati simtit lezati ...

ps: mesajul oltenilor a lovit din plin . . .

Domnule ultras, tie si celorlalti care nu stiti sa cititi printre randuri va spun explicit ca m-am referit la cei care sunt din Bucuresti, puteau veni, dar n-au facut-o. Adica la cei nu stiu cate mii care ar fi venit daca eram pe primul loc, dar n-au venit pentru ca eram pe locul 7.

Si ca veni vorba, sa fii ultras cum te autointitulezi cam asta inseamna, sa vii la meciuri, chiar daca stai in provincie... Gandeste-te ca sunt destui care merg la Craiova, Timisoara, Cluj, Piatra-Neamt si in atatea alte locuri.

Ne-am lamurit?

Specifica nene la cine te-ai referit , eu de unde sa-mi dau seama? btw nu era vorba despre mine , chill out.

Ne-am lamurit?

ehe .. cunosc baieti care vin din capatul tarii meci de meci ... nu te forteaza nimeni sa vii pe stadion ...dar suporterii adevarati ... sunt pe stadion ... eu am plecat de la un eveniment important... pentru ca sunt langa echipa in orice clipa :) :steag_steaua_ro:

De la tine, Greco, aveam mult mai multe pretentii decat modul cum ii caracterizezi pe cei care nu au venit pe stadion. Poate unii dintre noi identifica Steaua de acum cu afacerea/ jucaria unui interlop, cum chiar tu il numesti. Poate sunt unii care nu-si mai regasesc pasiunea lor "Steaua" in toata bataia de joc care se intampla acum si nu vor sa fie partasi la ea. Pe mine nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie cat de stelist ma considera unul sau altul pentru ca doar eu stiu ce senzatie imi provoaca fiecare gest al rahatului din fruntea clubului si indolenta unorcircari care imbraca tricoul ros-albastru. Nu am pe cine sa incurajez. Cand voi avea stelisti adevarati, sau mai bine spus fotbalisti adevarati, cum au fost candva in Ghencea, voi veni sa-i sustin indiferent ca ninge, ploua, ca sunt in A, in B sau in X. Asa cum am facut pana nu cu mult timp in urma. Dar daca exclud din lotul actual vreo doua-trei nume plus antrenorul, pentru ce sa vin? Va las pe voi sa va duceti si sa va luati legitimatiile de stelisti 100%.

Ma i-a dracii numai cand vad mutra lui Giovani pe acest sait. Asta ne mai lipsea o javra hidoasa bantuind stadionul Ghencea...

Specifica nene la cine te-ai referit , eu de unde sa-mi dau seama? btw nu era vorba despre mine , chill out.

@rosualbastruultra - ca multi altii..si eu am preferat sa stau aseara acasa...ma condamni?..si daca da..asta e...nu te mai da mai ultras decat ultrasii.

Precis esti unul dintre cei multi care doar se multumeste sa fie activ doar pe forum.

Sunt altii care iubesc Steaua si nu mai vor sa vina la stadion din x,y,z motive..dar de aici si pana la a incepe sa aruncam cu pietre nu mai este un pas foarte mare...important este sa fim lucizi.

Nu cred ca s-a referit la tine Greco in postul de mai sus...asa ca stai calm nene.

De la tine, Greco, aveam mult mai multe pretentii decat modul cum ii caracterizezi pe cei care nu au venit pe stadion. Poate unii dintre noi identifica Steaua de acum cu afacerea/ jucaria unui interlop, cum chiar tu il numesti. Poate sunt unii care nu-si mai regasesc pasiunea lor "Steaua" in toata bataia de joc care se intampla acum si nu vor sa fie partasi la ea. Pe mine nu ma intereseaza nici cat negru sub unghie cat de stelist ma considera unul sau altul pentru ca doar eu stiu ce senzatie imi provoaca fiecare gest al rahatului din fruntea clubului si indolenta unorcircari care imbraca tricoul ros-albastru. Nu am pe cine sa incurajez. Cand voi avea stelisti adevarati, sau mai bine spus fotbalisti adevarati, cum au fost candva in Ghencea, voi veni sa-i sustin indiferent ca ninge, ploua, ca sunt in A, in B sau in X. Asa cum am facut pana nu cu mult timp in urma. Dar daca exclud din lotul actual vreo doua-trei nume plus antrenorul, pentru ce sa vin? Va las pe voi sa va duceti si sa va luati legitimatiile de stelisti 100%.

Reciteste articolul... ca asta chiar a fost mai explicita. Mi se pare gresit sa nu vii din cauza rezultatelor, pentru ca sila de ce se intampla in Ghencea ne e, cu siguranta, tuturor...

Ma rog, nu zic ca nu m-am exprimat si eu cam dubios. Bafta tuturor, si decat sa ne certam mai bine venim maine la meci, daca nu sa incurajam echipa macar sa-l huiduim pe vinovat. Exista unul singur.

Am ajuns de tot rahatul.....

Acum am vazut ca 177 de suporteri cred ca implicarea varului branza la Steaua va fi benefica.

Ma si mir ca nu le pusca capul!

Edited by onlySteaua

@st_1947

Apropo de ce zici tu la ce sa vina, la o galerie de 50 oameni

Edited by fane_casieru'

Este un articol inutil.

La orice echipa sunt potentati care au ca principal scop profitul.

Iar potentatii Romaniei si-au facut in marea lor majoritate averile "cu statul", adika "pacalindu-l" cu buna stiinta, ba uneori cu complicitatea exponentilor structurilor acestuia.

Ce conteaza e ca in Romania mai exista totusi 2 echipe care incearca sa construiasca fotbal:

CFR si Rapid.

Cele 2 merita sa se lupte pentru a intra direct in Liga Campionilor.

Macar pentru faptul ca reusesc in fiecare meci cel putin 7-8 faze in care fac mai mult de 6-7 pase consecutive, lucru de care nu imi mai amintesc sa fie vazut in jocul Stelei de multa, multa vreme.

Sper ca hotii si trisorii sa lase ca titlul de anul acesta sa se decida pe teren.

Tin sa mai adaug si ca majoritatii celor de pe aici li s-a facut scarba de meciurile cumparate sezoanele trecute de Becali, iar cand eu vorbeam pe atunci despre asta primeam interdictii pe banda rulanta.

Hotarati-va, oameni buni, ce va doriti la Steaua ?

Edited by fsoica

Pe unde au fost fecaliotii astia s-a ales praful. Chiar ma intrebam cat o sa dureze pana ajung si pe la Steaua.

Faci o greseala, judeci fara sa ai acest drept!

Suporterii s-au saturat de maimutarelile electrocutatului,s-au saturat de jocul anost al echipei,si de umilintele continue la care au fost supusi de ceva vreme incoace!

De ce ar mai trebui EI sa ii mai si umple buzunarele ciobanului,cand nu primesc in schimb nici macar multumiri la sfarsitul meciului din parte jucatorilor,ca sa nu mai spun de o evolutie decenta a acestora in teren?...

Cum te-ai simti tu sa fii numit "sluga ciobanului" pentru faptul ca continui sa mergi la meciuri,facandu-i o placere ciobanului...Daca nici tu si nici ceilalti 1400 si ceva nu s-ar mai duce la stadion,sunt sigur ca idiotul ar schimba placa...Dar asa,voi sunteti cei care care nu-l lasati pe circar sa plece definitiv din Ghencea!

nu te vreau...giovanni Becali...aaaaaaaaa...si nu mai puneti botul la vrajeala lui Becali ca din iarna o sa vina 3,4 jucatori in valoare de 15 mil euro sau daca vreti sa visati...Steaua te iubesc!!! fularultras