fcsteaua.ro

Nu doar o "Fiara" electorala!

26 posts in this topic

Saptamana trecuta, cotidianul Can Can, care in vara amorsase bomba conflictului dintre jucatorii exponentiali ai lotului stelist si antrenorul de atunci, Gica Hagi, ne-a mai pregatit o surpriza "avant la lettre", anuntand iminenta numirii lui Marius Lacatus pe banca tehnica a echipei noastre, bossul din Pipera urmand a se supune in adoptarea acestei decizii sfaturilor maleficului Viorel Hrebengiuc, in scopuri pur electorale. Cand am citit aceasta stire, pe banda informationala care insoteste transmisiile unor posturi TV, duminica, putin dupa pranz, am zambit amar...Mi-am spus ca Steaua a ajuns la cheremul tuturor mafiotilor din Romania, iar Gigi Becali reusise o noua mutare de maestru, scapand, temporar ce-i drept, de "matul" suporterilor ros albastri si poate al opiniei publice, sensibila la grobianismul manifestat de patronul stelist in relatia cu fostele glorii ale clubului din Ghencea.

Nu intentionez sa dezbat in cele ce urmeaza nici oportunitatea venirii lui Lacatus la Steaua, nici rezultatele pe care le-a avut pana acum ca antrenor, si nu din teama de a fi pus la stalpul infamiei, datorita presupusei mele lipse de respect sau incredere in potentialul sau ca antrenor, ci pentru ca, pur si simplu, m-am saturat de polemici, cu finalitate incerta. Raman insa la parerea initiala si anume ca in materie de Steaua trebuie sa primeze principiul competentei, caruia trebuie sa i se circumscrie inclusiv marile legende fotbalistice, indiferent de postura pe care ar ocupa-o in cadrul clubului.

Din punctul meu de vedere, este limpede insa ca Marius Lacatus a fost adus exclusiv pe considerente de imagine, altfel el ar fi fost ofertat in alte circumstante, mai roze pentru patronul Stelei. De asemenea, potentialele veniri ale lui Duckadam si Jenei, artizanii succesului de acum 21 de ani, par a se inscrie pe aceeasi linie, a cosmetizarii imaginii clubului nostru in fata celor chemati la urne. Exista prin urmare riscul ca, in eventualitatea in care lucrurile nu vor merge deloc bine la echipa (varianta pe care nu o putem exclude, avand in vedere calitatea indoielnica a multora dintre fotbalisti), sa asistam la terfelirea unei alte legende steliste. Si tare mi-e teama ca, din dorinta fantastica de a prelua si antrena Steaua, intocmai ca si Hagi, Lacatus nu va refuza compromisul reprezentat de acceptul imixtiunii patronului in viata echipei, la inceput timid, apoi brutal si acaparant, ingerinte ale caror consecinte explozive le-am vazut in toata hidosenia lor in aceasta toamna. Dar, ca de atatea ori in acest inceput de sezon, nu-mi ramane decat sa sper ca se va produce o minune in ceea ce priveste clubul nostru, oricare ar fi ea...

Mult succes, Laca, in debutul unui nou capitol al cartii tale de iubire cu Steaua Bucuresti! Nu ne dezamagi si probeaza tuturor ca poti sa fii mai mult decat o "fiara" electorala! Depinde doar de tine acest lucru!

Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!

Alex (Piece)

Nu pot sa nu aprob ceea ce spui insa eu cred ca toti care suntem stelisti trebuie sa continuam sa avem aceeasi atitudine catre cel care se crede si antrenor si tot ce vrea el la Steaua numai ca are el un fix: "sa fie politician de succes", nu trebuie insa sa ii permitem nici lui nici altora mentori ai lui indiferent care ar fi acestia sa isi bata joc de spiritul Stelei. Gigi trebuie sa inteleaga ca a comis o greseala destul de mare cu atacul asupra lui Hagi si atacul asupra lui Laca ar putea sa il faca sa aibe o echipa care sa joace pentru el si clanul lui. Nu cred ca Gigi isi doreste sa fie la Steaua daca vede ca nu vrea sau nu poate nici financiar sa aduca jucatori pentru ca isi foloseste bani la alte chesti nu ne ajuta ca este el plin de bani si la echipa asa ca cel mai bine pentru el ar fi sa plece de la Steaua cred ca in momentul de fata ar capata mai mult respect de la poporul stelist decat aducera gloriilor pe care apoi sa le foloseasca in scop electoral iar daca va vedea ca nu are succes electoral sa mature cu ei. Sa ii fie rusine daca are de gand sa faca asa ceva la Gigi, iar despre Laca sper din tot sufletul ca nu va accepta orice conditii in contract doar de dragul de a antrena Steaua. Lacatus este iubit si daca pleaca de la echipa din cauza la finantator asa ca nu are de pierdut ci poate va demonstar inca o data ca e vertical. Sper ca aceasta miscare a fost una fatala pentru Gigi deoarece e clar ca el nu e pentru echipa cu sufletul ci poate e cu sufletul pentru procente, nici macar la Dumnezeu probabil si de religie se foloseste tot in scop electoral caci stie ca poporul roman e crestin insa atitudinea lui nu e deloc nici crestina iar despre dragostea lui despre Steaua sunt convins ca sunt suporteri al altor echipe (exceptie marile rivale) care iubesc Steaua mai mult decat Gigi. Eu cred ca acest om tot ce a facut pentru club a facut pentru a castiga procente, probabil in permanenta urmareste sondaje si pentru asta traieste.

Sa speram ca nu vor mai fi tensiuni la echipa dar e clar ca Gigi nu vrea binele nimanui numai al lui iar incercarea de al folosi pe Laca in scop electoral sper din tot sufletu sa ii fie fatala, nu cred ca Laca NE VA DEZAMAGII FACAND PACT CU CRIMINALUL DE VALORI DE LA Steaua, nu pot sa cred ca Laca nu va venii sa spuna la cei care il iubesc ca Gigi face presiuni iar daca Doamne fereste Laca pleaca pentru ca asa ii impune un contract facut dupa placul lui Becali ziua in care Lacatus va pleca de la Steaua va trebui sa fie ziua in care va pleca Becali pentru a revenii apoi Laca si altii care iubesc Steaua. Mie imi place sa cred ca sunt si oameni cu bani desii mai putin dar care au suflet si pot ajuta Steaua.

Se vede la alte cluburi care pareau mici care desi patroni cu mai putin bani au investit mai mult la echipa in ultimul an deci Gigi e un profitor, un fals, un om fara scupule i sa pus lui piticu cu politica pe creier crezand ca daca are bani poate fi si parlamentar european si presedinte de tari si tot ce vrea el dar sper ca sa trezit gandacu la sevilia si acum va sta la locul lui si va da bani daca poate sa mai bage in fotbal si nu ii tine pentru averi si investitii in donatii de capital electoral.

Personal imi e frica de parcursul lui Laca la Steaua dar sper din tot sufletul ca "fiara" nu va ceda si sa ramana asa cum a fost, un luptator pentru Steaua si am incredere ca timpul va rezolva situatia la Steaua.

BAFTA Laca!

Articolul prezinta corect situatia actuala si consideratii asupra masurilor disperate luate de patron. Masuri disperate, pentru ca nu cu mult timp in urma parerea acestuia era contrara celor spuse si facute acum. Din pacate Lacatus nu poate juca, iar slabiciunile din jocurile Stelei sunt reale si se chiama jucatori fara valoare, mai mult de jumatate din echipa. Schimbarea a 3 antrenori intr-un timp atat de scurt, dovedeste cu prisosinta acest fapt. Vom vedea in meciurile urmatoare ce minuni a mai facut.....

Cred si sper ca stelistii sunt destul de inteligenti sa-si dea seama de manevrele lui Fecali!Trebuie sa continuam lupta impotriva lui!El este extrem de naiv daca crede ca il voteaza cineva...

Cred si sper ca stelistii sunt destul de inteligenti sa-si dea seama de manevrele lui Fecali!Trebuie sa continuam lupta impotriva lui!El este extrem de naiv daca crede ca il voteaza cineva...

N-am mai postat de ceva vreme. Am incercat sa diger evenimentele din acest sezon. Citind ultimele articole postate, doar o remarca: sa speram ca Laca va fi lasat sa-si faca treaba.

Cat despre electorat, png si creditor... Tare mi-as dori sa-i putem spune: "pace tie, creditorule", insa ma cam indoiesc. De ce? Iata un exemplu si sper sa fie un caz izolat: biroul unde lucrez este in aproprierea Mall Vitan. Ieri am mers la masa si cand ce-mi vad ochii. Pe o masina insirate afise cu creditorul si oameni care semnau nushce intr-o agenda sau registru, lista electorala etc, nu m-am lamurit prea bine. O batranica simpatica, cu afise "creditate" in mana imi spune: "Domnu', nu vreti un tablou?". I-am facut semn ca nu si am mers mai departe. Eram cu o colega de serviciu, tot stelista. Ne-a cuprins o lehamite de nedescris. S-a lasat cu "fmm" printre dinti la adresa creditorului. Insa, am aruncat o privire peste umar: erau oameni, de diverse varste, care se oprisera si semnau acel ceva: adeziune, lista electorala, prosteala pe hartie, ce "ma-sa" o fi fost.

Asadar... naiv, naiv, dar e trist ce se intampla. El doar crediteaza.

Cred ca usor incep sa iasa la iveala ceea ce trebuia sa vedem noi mai demult si anume ca jucatorii nu joaca. Poti sa-l aduci pe cel mai mare antrenor din Romania si din lumea daca jucatorii nu joaca tot degeaba. degeaba injura Becali pe toata lumea sau nu mai scoate un cuv daca jucatorii nu joaca tot degeaba. si da intradevar este vina lui ca i-a tratat prea frumos si acuma baietii se cred vedete. au avut si in trecut astfel de momente insa ca acuma parca niciodata. ca Becali s-a bagat peste Hagi e gresit da chiar daca nu se baga tot la fel se intampla si anume jucam prost cum cu o floare nu se face primavara tot asa un jucator nu poate schimba prea multe in jocul echipe fie Radoi la marcaj sau surdu sau pe cine o mai fi impus Becali la Steaua. daca s-ar putea as vrea de-acuma sa plece Dica si Goian pentru ca au inceput sa ne faca rau cu "valoarea" lor.or fi ei buni dar sunt mult prea departe de ceeea ce se considera la ora actula in lume "jucator de valoare". sa se duca si pe la altii sa le dea din valoarea lor. s-au vazut cu sacii in caruta si aici ma refer la oferte de la echipa cat de cat mai bune si nu mai pun osu deloc. si plus de asta mai strica si atmosfera in vestiar. tot respectu' pentru tot ce au facut le multumim frumos da cam atat a fost din cate se pare. si mai sunt vreo cativa ca ei acolo care ar trebui sa plece. deci daca nu vine cineva care sa le scoata toate impresiile astea din cap de jucatori "adevarati", care si-o iau de la ultima clasata, Steaua nu va juca fotbal mult timp de aici inainte. Bine ai venit Laca. Sper sa ai tot Succesul si Norocul din lume. Forza Steaua!!

Edited by Jety9

Laca niciodata nu os a fie calcat in picioare ca Hagi pentru ca daca se va intampla asta care vA incerca sa faca asta va fi dat afara sau amendat pentru ca Laca nu e Hagi e un caracter mult mai puternic s-a vazut si in teren in vremurile sale;) deci la Steaua va fi disciplina

data viitoare cand mergeti pe stadion faceti un mare banner cu TE VOTAM FA Steaua DIN NOU O STEA IN EUROPA. asa va baga Gigi bani in Steaua si va aduce jucatori la echipa si nici nu se va mai baga peste antrenor.

intelegeti il batem cu propiile lui arme adica minciuna si manipularea. ca sunt sigur nu are sanse la alegeri

Parerea mea. Ne imbatam cu apa rece daca il credem pe Becali mai viclean decat il arata fata.

Marius Lacatus a ajuns la Steaua din pura intamplare si nu din considerente electorale.

Daca a fost o premeditare, atunci ea nu putea fi decat din partea lui Lacatus.

Scenariu imaginar: zilele lui Pedrazzini erau numarate, UTA in cadere libera (nici o sansa sa junga pe un loc eligibil pentru Becali in selectia lui Lacatus). Solutia: demisia si stand-by. Pedrazzini a clacat si...restul l-ati vazut! De ce a renuntat la UTA asteptand Steaua?Simplu!Este un stelist adevarat, care pana si sangele il are rosh-albastru!Un murotor de rand cu aura de printz, eroul si simbolul Stelei!

De ce a ajuns in Ghencia din punctul de vedere a lui Becali?

Pentru ca nu avea la indemana pe altcineva in care sa aiba incredere. Antrenorii buni nu stau pe garduri asteptand semnul magic a lui Becali:) La fel s-a intamplat si cu Hagi dupa plecarea intempestiva a lui Olaroiu. Lacatus era singurul disponibil. Tanar, ambitios, echilibrat si de perspectiva gen Razvan Lucescu.

Procentele lui Gigi nu stau in idolii Stelei, ci in rezultatele ei si in suporterii din toata tara! Nu idolii i-au adus notorietate, ci jucatorii care au obtinut rezultatele din ultimii 3-4 ani si propria lui atitudine necioplita de taran instarit super mediatizata. Daca era ca idoli sa-i faca imagine, atunci Consiliul de Administratie ar fi fost echipa Steaua '86.

Din nefericire pentru noi, la fel cum se aduc jucatori "ce se gasesc" pe ultima 100 a inceput sa functioneze si la antrenori. Sa speram ca Lacatus va rupe gura targului si va aduce acea stabilitate si luciditate de care echipa are nevoie, atat in teren cat si in stafful tehnic.

Sa fim sinceri...asa ii era la Bekali de Lacatus cum mi-e mie de un cui in calcai...Avea ocazia de atatea ori sa i-l aduca ca si antrenor la Steaua si a ezitat pentru ca nu era un antrenor"mare"(d parca ceilalti erau),iar acum cand e in kkt pana in gat sa gandit,impreuna cu mafiotul de Hrebe,sa se mai ridice in sondaje prin punerea in preajma gropii de gunoi in care se afle Jiji a fostelor mari glorii ale clubului care sa mai obscureze cat de cat privirile cetatenilor care privesc in acea zona.Deja parca i-l vad pe Duckadam cum ii aduce ovatii patronui in cazul unor rezultate bune ca doar na...si el are de castigat de pe urma alegerilor fiind candidatul PNG-CD.sper sa gresesc...

Oricum raman la parerea ca aducelea lui Marius si Ienei in Ghencea sunt doar petarde de imagine si nimic mai mult,pentru ca aducerea lor in situati actuala fara alte schimbari majore nu rezolva cu nimic situatia.

p.s. Acum a mai venit si"stirea"cu Thereau,alt praf in ochii "alegatorilor stelisti".Sunt f curios cum se va incheia aceasta "telenovela"...

Mai am ceva de spus referiritor la Becali-Hagi si imaginea.

Suntem noi prea patimasi si nu am sesizat ca intre Becali si Hagi nu este chiar atat de mare diferenta de caracter si in modul de manifestare.

Cum asa? Pai simplu. A vazut o intreaga tara cum Hagi:

1) L-a imbrancit, total nejustificat, pe Zaharia cu un gest demn de cel caruia i-a stat ceasul, cand Zaharia astepta constiincios incuviintarea arbitrului sa poata intra.

2) A intrat in teren nu sa-i acorde prim ajutor, ci mai sa ia la palme un jucator accidentat. Oare el nu a fost jucator?Penibil.

Veti spune ca a actionat la nervi. Dar si Becali, tot la nervi i-a turnat in cap galeata cu laturi. Deci care este diferenta?

Bernard Show spunea ca cel mai bine iese in evidenta caracterul unui om atunci cand se cearta.

Din punctul asta de vedere Hagi este jalnic, iar Becali josnic....dar amndou sub stacheta care delimiteaza oamenii de caracter de restul lumii.

Diferenta dintre ei este pe plan profesional. Hagi este o "marca de export" care uimit lumea prin jocul sau pe cand Becali este NUMAI de uz intern pentru ca a lasat cu gura cascata toata tara prin profitul din "afacerile" sale. La extern ar ingrosa randurile dubiosilor sau ale clubului "Prost sa fii noroc sa ai!"!:)

una peste alta, Lacatus nu e nici el antrenor de Steaua, iar din lotul actual mai mult de 3 jucatori care sa mai faca ceva pe teren nu gasesti.

Nu e asa ca Lacatus a venit la Steaua pentru Becali?

A venit sigur sa-i salveze curu' in flacari al ciobanului. Nu?

Desigur,e o legenda..da antrenor nu e. Nu?

Mai degraba un yesman.Nu?

E o papusica Barbie de care se foloseste fetele ciobanului.Nu?

Desigur a fost un jucator eminamente agresiv cu adversari..dar acu' e o carpa de care se foloseste ciobanul.Nu?

Ce o vrea el de la noi?..cu meciul lui de revenire la Steaua..nu stim..mai ales ca noi avem teoriile noastre savante..premonitiile noastre..si mai ales certitudini.

Desigur si ca jucator la Steaua punea suflet doar pentru bani..de aia sa si intors..pentru banii ciobanului...probabil ca ia propus ciobanu' ca-l face prim-ministru. Nu ?

Bleahh

inca un articol bun pe tema asta... sunt de acord cu tot ce zici - nici nu mai am ce sa comentez altceva

Mai am ceva de spus referiritor la Becali-Hagi si imaginea.

Suntem noi prea patimasi si nu am sesizat ca intre Becali si Hagi nu este chiar atat de mare diferenta de caracter si in modul de manifestare.

Cum asa? Pai simplu. A vazut o intreaga tara cum Hagi:

1) L-a imbrancit, total nejustificat, pe Zaharia cu un gest demn de cel caruia i-a stat ceasul, cand Zaharia astepta constiincios incuviintarea arbitrului sa poata intra.

2) A intrat in teren nu sa-i acorde prim ajutor, ci mai sa ia la palme un jucator accidentat. Oare el nu a fost jucator?Penibil.

Veti spune ca a actionat la nervi. Dar si Becali, tot la nervi i-a turnat in cap galeata cu laturi. Deci care este diferenta?

Bernard Show spunea ca cel mai bine iese in evidenta caracterul unui om atunci cand se cearta.

Din punctul asta de vedere Hagi este jalnic, iar Becali josnic....dar amndou sub stacheta care delimiteaza oamenii de caracter de restul lumii.

mda.....

asta ziceam si eu de multe ori pe aici: e intr-adevar Becali cam enervant, dar in conflictul dintre el si Hagi, tind sa-i dau dreptate lui Becali. pe de o parte fiindca avea dreptate cand il acuza pe Hagi ca e incompetent si duce Steaua spre prapastie, iar pe de alta, fiindca Hagi nu pare deloc ca ar avea genul de caracter care sa-ti inspire compasiune in momentele in care este umilit. asa cum Hagi l-a umilit pe Zaharia, asa si Becali l-a umilit pe Hagi. diferenta e ca Zaharia nu o merita, pe cand lucrurile pe care le spunea Becali despre Hagi chiar erau adevarate...

sper sa nu se intample la fel si cu Lacatus, fiindca pe el il respect ca persoana.

am incredere in Lacatus...si ganditi va ca numai el mai poate salva Steaua..pentru ca jucatorii o sa joace pentru el...si Becali nu o sa faca le fel cum a facut su Hagi pentru ca el era simbolul roamaniei..dar Lacatus e simbolul Stelei...asa ca...bft Lacatus :steagcruce:

Pentru mine nu conteaza pentru ce a a fost adus Lacatus in Ghencea.

Stiu doar ca el este acolo unde ii e locul.

Si mai stiu ca in seara asta o sa am inima cat un purice pentru Laca la meciul cu Otelul.

Inimile stelistilor au inceput sa bata din nou pentru echipa odata cu venirea lui.

deci sa fim seriosi Laca a fost adus la Steaua de cioban doar ca sa ne inchida noua gura....sincer eu nu cred ca Lacatus va ramane multa vreme la Steaua,nu fiindca nu ar face fata sau performante foarte mari,ci fiindca stiu ca beeecali va dori sa se bage el peste echipa,sa faca echipa desi asta e treaba antrenorului iar cum fiara nu va accepta un astfel de comportament va pleca.cand oare vom scapa si noi de acest animal infect si incult pe numele lui Jiji Becali????????????????oare cand? :steag_steaua_ro: oricum forzza Steaua mereu campioni

Nu e asa ca Lacatus a venit la Steaua pentru Becali?

A venit sigur sa-i salveze curu' in flacari al ciobanului. Nu?

Desigur,e o legenda..da antrenor nu e. Nu?

Mai degraba un yesman.Nu?

E o papusica Barbie de care se foloseste fetele ciobanului.Nu?

Desigur a fost un jucator eminamente agresiv cu adversari..dar acu' e o carpa de care se foloseste ciobanul.Nu?

Ce o vrea el de la noi?..cu meciul lui de revenire la Steaua..nu stim..mai ales ca noi avem teoriile noastre savante..premonitiile noastre..si mai ales certitudini.

Desigur si ca jucator la Steaua punea suflet doar pentru bani..de aia sa si intors..pentru banii ciobanului...probabil ca ia propus ciobanu' ca-l face prim-ministru. Nu ?

Bleahh

Nu te cam pripesti cu afirmatiile astea ieftine ?...Nu crezi ca ar fi bine sa avem rabdarea necesara cu el asa cum am avut si cu altii inaintea lui ?...Decat sa postezi doar de dragul de a posta mai bine abtine-te,si incearca pe viitor cand scrii ceva de Lacatus sa folosesti alte cuvinte.

@ Fane

Impresia mea e ca Blureman a fost ironic.

Pe mine unu' nu ma intereseaza pentru ce a fost adus Lacatus in Ghencea. de catre becaliot. Stiu un singur lucru. A revenit legenda. De abia m-am intors de pe stadion si pur si simplu am avut senzatia ca deasupra Ghencei plana spiritul"eternului No 7". Nu stiu, e greu de explicat, dar dupa o lunga perioada de timp in care nu m-am mai identificat cu acest club si-n care nu mai aveam trairile de altadata, am sarit in sus de bucurie [dupa ceva vreme] la golurile baietilor.

Eu am incredere in Laca!

Nu are el mari performante ca antrenor, nu e el Mourinho, dar un lucru e clar: iubeste Steaua cu adevarat pentru ca e un Stelist adevarat,unul de al nostru.

Si sunt sigur ca va da 200% si va face pe dracu in patru ca lucrurile sa mearga si Steaua sa ajunga iarasi sa faca mari performante.

Insa nu asta e pb la Steaua.

Problema e Gigi becaliii.

Si Hagi iubeste Steaua la fel de mult ca noi, ca Laca, dar el nu a fost lasat de patron sa lucreze.

Sper ca Laca sa fie lasat.

Asta sper eu.

Un lucru e clar.

Ce i s-a intamplat lui Hagi nu i se va intampla si lui Laca!

@Quetzalcoatl -

Fiind aseara pe stadion ai vazut si tu atmosfera creeata la intrarea lui Marius pe teren ( bucurie si implinire sufleteasca)... si vine un copil sa ne explice ce e bine si ce nu pentru echipa,folosindu-se tocmai de simbolul Stelei,care daca este sa-l intrebi cate campionate a castigat Laca la Steaua probabil iti va spune numarul de pe tricou.

@Quetzalcoatl -

Fiind aseara pe stadion ai vazut si tu atmosfera creeata la intrarea lui Marius pe teren ( bucurie si implinire sufleteasca)... si vine un copil sa ne explice ce e bine si ce nu pentru echipa,folosindu-se tocmai de simbolul Stelei,care daca este sa-l intrebi cate campionate a castigat Laca la Steaua probabil iti va spune numarul de pe tricou.

Stai linistit,intentionat am vrut sa am un limbaj copilaresc..special pentru copii care scriu despre Lacatus si care cred ca el ar fii un manevrabil,un oportunist..samd..

Niste copii, care daca au vazut niste videoclipuri cu Lacatus cred (ei) ca-i cunosc si caracterul.

Evident,toate intrebarile li se adreseaza...in speranta ca dupa ce vor descoperi jucatorul care a fost,vor descoperi si omul Lacatus..

Salut

:steagcruce: Intr-adevar asa este. S-a incercat o lovitura de imagine sugerata de dl.Hrebenciuc,dupa imensul scandal cu Gica Hagi!!! Se incearca dupa parerea mea o schimbare pe mai multe planuri: -O conciliere cu suporterii,recastigarea capitalului electoral pierdut,revenirea fanilor la stadion si nu in ultimul rand revigorarea echipei cunoscuta fiind atitudinea lui Laca!!! Tot ce-mi doresc este ca echipa sa aiba un joc bun si rezultate,problemele ciobanului nu ma intereseaza!!! FORZA Steaua!!!