fcsteaua.ro

L De La Lãcã

33 posts in this topic

Am vãzut de curând un film excelent, "V de la Vendetta". Eroul principal, un viitor epigon al lui Guy Fawkes, englezul care a vrut sã arunce în aer Parlamentul Angliei pe 5 noiembrie 1605, spunea cã este nemuritor, pentru cã el reprezintã o idee! La fel, Marius Lãcãtuș reprezintã în acest moment o idee, o stare de spirit: STELISMUL! De aceea, Marius Lãcãtuș este nemuritor în fața lui Becali, nu poate fi atins de mizeria umanã pe care acesta o emanã cu fiecare respirație fetidã, cu fiecare vorbã spurcatã! Marius Lãcãtuș este cel ce va aduce Ordine în Haos, indiferent dacã va rezista sau nu ca antrenor la Steaua! Dacã va rezista, o va face în termenii sãi, care nu pot fi decât unii profund steliști! Dacã va fi nevoit sã plece, va aprinde și Scânteia Revoluției înainte sã pãrãseascã Ghencea! Oricum, venirea lui va schimba multe!

Maestrul Marius Lãcãtuș este antrenor la Steaua București, echipa pe care o iubește sincer și dezinteresat și cu care a obținut cele mai mari performanțe ca jucãtor. Este o realitate de care, ca suporter al echipei roș-albastre de peste 20 de ani, nu pot decât sã mã bucur și pe care o salut din toatã inima, chiar dacã ea vine într-un moment pe care mulți îl considerã nepotrivit. Acestora din urmã le spun: niciodatã nu este nepotrivit pentru ca Marius Lãcãtuș sã fie antrenor la Steaua! Cu cine vroiați sã facã Marius performanțã, cu Brașovul și UTA? Vroiați sã câștige campionatul cu aceste echipe, vroiați sã câștige Champions League cu UTA? Sã fim totuși serioși!

Înainte de meciul de tristã amintire cu U Cluj am vãzut la televizor bannerul afișat de galeria stelistã, cel cu "Așteptându-l pe Lãcã". Mi-am spus: "Ce i-o fi apucat și pe bãieții ãștia? Doar avem un antrenor bun, pe Massimo Pedrazzini". La sfârșitul meciului mi-am dat seama ce-i apucase, pentru cã mã apucase și pe mine: la Steaua este nevoie de ordine, este nevoie de o mânã forte atât în vestiar, cât și în relația cu "creditorul" (pentru cã, nu-i așa, Becali nu este decât un tip care a împrumutat clubul Steaua cu bani). Marius Lãcãtuș este singurul care poate în acest moment sã facã ordine la Steaua, este singurul care poate sã le facã pe "vedetele" din echipa noastrã sã punã osul la treabã, este cel care va instaura disciplina și dorința de luptã și de victorie care au lipsit atât de mult de la Steaua! Este singurul care îi poate ține piept lui Becali! Marius Lãcãtuș nu va avea soarta lui Hagi, nu i se vor putea impune jucãtori, nu va fi dat afarã dacã nu-i va face "pohtele" Voievodului! De ce sunt atât de sigur de asta, lãsând la o parte faptul cã Lãcãtuș este un om puternic care nu va deveni o cârpã precum Olãroiu? Pentru cã Marius Lãcãtuș reprezintã în acest moment însuși STELISMUL, o idee care nu poate fi înfrântã!

Întotdeauna, Hai Steaua!

alexblaja

sincere felicitari alex!!!!cred ca e singurul articol cu care sunt de acord si care e intr-adevar la obiect!!!! bravo,mi-ai demonstrat ca intr-adevar meriti sa scrii articole (desi nu stiu cat conteaza pararea mea)....

Sa speram ca asa va fi.Nu poti fi sigur niciodata d nimik.Urmeaza meciuri multe si grele si sunt necesare rezultate.Sincer in acest moment mi s-ar parea o surpriza ca Steaua sa bata la Timisoara.In ce hal am ajuns!!!D cateva zile am inceput sa dezvolt o ura pentru anumiti jucatori...d fapt p marea lor majoritate din cauza atitudinii lor atat in teren cat si in afara lui si mi-e frica ca nici macar Lacatus nu-i va putea aduce cu picioarele pe pamant.

“Marius Lãcãtuș este singurul care poate în acest moment sã facã ordine la Steaua, este singurul care poate sã le facã pe „vedetele” din echipa noastrã sã punã osul la treabã, este cel care va instaura disciplina și Dorința de luptã și de victorie care au lipsit atât de mult de la Steaua! Este singurul care îi poate ține piept lui Becali! Marius Lãcãtuș nu va avea soarta lui Hagi, nu i se vor putea impune jucãtori, nu va fi dat afarã dacã nu-i va face „pohtele” Voievodului! De ce sunt atât de sigur de asta, lãsând la o parte faptul cã Lãcãtuș este un om puternic care nu va deveni o cârpã precum Olãroiu? Pentru cã Marius Lãcãtuș reprezintã în acest moment însuși STELISMUL, o idee care nu poate fi înfrântã!”

Frumos spus Alex, dar ne imbatam cu apa rece ! Profitand de acest STELISM ciobanul a facut ce a facut si a ajuns unde a ajuns, de nu-l mai poti da jos decat cu revolutia, ca pe nea Nicu !

De ce crezi ca Lacatus nu va avea soarta lui Hagi si ar fi un caracter mai puternic ? Crezi ca Hagi nu are destula personalitate si nu e un caracter puternic ? A fost oare intamplator capitanul nationalei ? Crezi ca Hagi a plecat de la Steaua ca e un om slab, sau o iubeste mai putin ca Laca ? E o mare greseala sa comparam STELISMUL, ca unul ar fi mai stelist ca altul, ca Lacatus ar fi mai stelist ca Hagi, s.a.m.d.

Ne rade ciobanul in nas, nu vedeti ca ii convine de minune dezbinarea suporterilor ?

Daca e un om de caracter si de valoare, precum il cred, Lacatus nu va putea “convietui” prea mult cu ciobanul, nu stiu daca il va apuca macar iarna la Steaua. Singurul lucru bun pe care il sper este ca Lacatus va fi ultima victima a ciobanului prinsa in capcana prea multului STELISM , prea marii iubiri pentru culorile ros-albastre.Va fi poate semnalul declansarii revolutiei, dar cu ce pret…

Subscriu in totalitate. Sa speram ca Marius ne va face sa revenim alaturi de Steaua cu toata inima(eu cel putin m-am indepartat dupa ultimele chestii marca G.B.). Eu l-am prins jucand,chiar daca nu in momentele sale de glorie,si pot sa spun ca jucator mai "al dracu` " decat el nu am vazut nicaieri . Daca ai nostri " fotbalisti" ar avea macar 30% din rautatea lui Marius,cred ca nimeni nu ne-ar sta in cale.

Vad ca nu sunt sigurul care gandeste asa,si care se chinuie sa spuna asta sa inteleaga tot omul,felicitarile mele!!

De ce crezi ca Lacatus nu va avea soarta lui Hagi si ar fi un caracter mai puternic ? Crezi ca Hagi nu are destula personalitate si nu e un caracter puternic ? A fost oare intamplator capitanul nationalei ? Crezi ca Hagi a plecat de la Steaua ca e un om slab, sau o iubeste mai putin ca Laca ? E o mare greseala sa comparam STELISMUL, ca unul ar fi mai stelist ca altul, ca Lacatus ar fi mai stelist ca Hagi, s.a.m.d.

Ne rade ciobanul in nas, nu vedeti ca ii convine de minune dezbinarea suporterilor ?

Daca e un om de caracter si de valoare, precum il cred, Lacatus nu va putea “convietui” prea mult cu ciobanul, nu stiu daca il va apuca macar iarna la Steaua. Singurul lucru bun pe care il sper este ca Lacatus va fi ultima victima a ciobanului prinsa in capcana prea multului STELISM , prea marii iubiri pentru culorile ros-albastre.Va fi poate semnalul declansarii revolutiei, dar cu ce pret…

Hagi era ruda cu ciobanul si asta l-a facut sa nu fie suficient de ferm in relatia cu jijiotul. Nu cred ca unul e "mai stelist" decat altul, dar Laca este pentru poporul stelist ce este Hagi pentru poporul roman! Cine spune ca suntem dezbinati? Venirea lui Lacatus exact asta ar trebui sa faca, sa ne uneasca! La Steaua o sa fie asa: Marius Lacatus, Adrian Ilie, Helmuth Duckadam si poate, si eu sper din tot sufletul sa fie asa, si Emerich Jenei. Sunt patru mari stelisti, care poate singuri nu ar putea sa-i tina piept ciobanului, dar impreuna cine stie? Eu nu zic ca se va intampla asta, dar poate vom asista la o Revolutie de Catifea, fara prea mari "varsari de sange"!

La cat de gentleman il stiu eu pe Jenei nu cred c-ar veni la Steaua. S-ar pune in situatii jenante.

Excelent articolul - Bravo. Venirea lui Laca trebuie nu numa salutata ci si vazuta ca firul care ne va scoate din labirint. Multumim Marius ca ai avut curajul de a veni alturi de noi in aceste momente grele. Impreuna vom reusi sa readucem Steaua in inimile tuturor.

Nu va faceti iluzii,nici de va veni si Jenei nu se va face ordine,gunoiului astuia de CACAREAZA IMPARAT nu-i convine sa fie ordine si sa conduca altul(darmite sa mai aiba si rezultate),el trebuie sa fie mesia,desteptul desteptilor fara scoala,sa i-se supuna tot regatul(pasunea,hotarul,hodaia,cimpul si padurea )el nu stie si nu vrea sa lucreze in echipa,el este insusi CACAREAZA IMPARAT ce are in cap kkt.Nu- l mai pot suporta,nu-l mai vreau,imi pare rau dar Lacatus va pleca nu vom colinda cu el de Craciun.

Cine spune ca suntem dezbinati? Venirea lui Lacatus exact asta ar trebui sa faca, sa ne uneasca! La Steaua o sa fie asa: Marius Lacatus, Adrian Ilie, Helmuth Duckadam si poate, si eu sper din tot sufletul sa fie asa, si Emerich Jenei. Sunt patru mari stelisti, care poate singuri nu ar putea sa-i tina piept ciobanului, dar impreuna cine stie? Eu nu zic ca se va intampla asta, dar poate vom asista la o Revolutie de Catifea, fara prea mari "varsari de sange"!

Realitatea spune ca suntem dezbinati. Incepand de la galerie, continuand cu jucatorii si legendele. Poate singura chestie care NU e dezbinata e conducerea, doar ca e unita intr-o directie contrara celei pe care o avem noi.

La Steaua o sa fie Marius Lacatus pe post de ANTRENOR, Adrian Ilie pe post de sluga, Helmuth Duckadam pe un post relativ similar. Vorba lui axl, ma indoiesc ca 'nea Imi vrea sa se bage in ceea ce e acum e la Steaua. Cum ar putea cei 3 sa ii tina piept ciobanului (presupunand ca ultimii 2 ar vrea asta, lucru de care ma indoiesc), nu inteleg. Administrativ ? Sunt doar angajati, care pot fi dati afara oricand. Financiar ? Sincer, ma indoiesc.

Edited by andyro

Si daca VEDETELE noastre se duc si plang la mizerabilul de Jiji ca Laca le cere prea mult ei nu pot sa faca asa de mult efort,fratilor merita sa dam foc la VEDETELE noastre cu tot cu masinile lor.poate VEDETELE noastre asteapta sa vine sefu(Radoi)zis finu sa viziteze din nou platul lui Jiji cu plangerea impotriva lui Marius Lacatus SIMBOLUL Stelei CEL MAI IUBIT STELIST,fratilor trebuie sa stie Jiji ca de data asta nu mai merge.FORZA Steaua.

hai sa nu ne mai luam dupa presa asta sportiva de kkt si sa nu-l mai batjocorim pe Mirel Radoi atata vreme cat in ultima perioada s-a spus ca oierul a masluit voturile in 2004 ca sa nu vina Laca si nu jucatoriii asa cum s-a spus. Radoi de bine de rau de cate ori a jucat (bine sau rau) a pus suflet si a evoluat si accidentat de multe ori, pe cand ceilalti nici macar de spirit de sacrificiu nu au dat dovada, ca despre bun simt nici vorba. Nu-l apar pe Radoi, cred doar ca nu merita sa fie jignit si batjocorot in asemenea hal de catre stelisti. Inteleg sa-l urasca adversarii javre sau ciori, dar noi, stelistii sa-l urim doar pentru ca asa vrea oribila presa romaneasca, mi se pare prea mult. Asadar, cred ca trebuie sa-l sprijinim pe Lacatus, sa-l huiduim pana la refuz pe ciobanul paranoid si sa incurajam echipa, chiar daca in ultimul timp a devenit o adunatura de mofturosi si puturosi. FORZA Steaua! I LOVE YOU Laca!

Eu unu' cred in Lacatus ca va reusi...de ce??..simplu pentru ca stie ca noi suporterii suntem in spatele lui... nu este fripturist...nu este un ipocrit..nu este las...si nici idiot.

Si inca ceva...e uns cu toate alifiile...il va jongla pe cioban..si asta in sens pozitiv.

Ma rog,depinde si cat de mult va pune botu' ciobanu...

Am vaga banuiala ca pe cioban il cam roade un pic teama..asa pe la incheieturi..mai ales ce fata avea la conferinta de presa..una diametral opusa fata de cea de la conferinta lui Hagi...stie ca Lacatus e reprezentantul nostru....pastrand proportiile cred ca daca il lua pe jean pavel antrenor si tot era mai fericit..si da cred ca asa cum suntem noi suporterii de dezbinati si pe alocuri lasi :( tot reprezentam o forta..si o amenintare pentru el ;)

Cum ar putea cei 3 sa ii tina piept ciobanului (presupunand ca ultimii 2 ar vrea asta, lucru de care ma indoiesc), nu inteleg. Administrativ ? Sunt doar angajati, care pot fi dati afara oricand. Financiar ? Sincer, ma indoiesc.

Nu ma refeream la o lupta fatisa, ci la una de culise...Ciobanul a facut in disperare de cauza, la sfatul guzganului rozaliu hrebenciuc, o mutare care il poate salva sau il poate scufunda complet DPDV ELECTORAL, singurul lucru care il intereseaza cu adevarat. Protestele anti-Becali nu au prea existat pana acum, asa ca nu vad ce "clementa" din partea suporterilor va obtine Becali prin aceste mutari. Lui oricum i se rupe de protestele de pe stadion, atata timp cat ele sunt SPORADICE si vin din partea unor grupuri IZOLATE de suporteri. El a incercat astfel sa obtina "voturile" nehotaratilor: "Uite, ma, vezi, i-a adus pe Lacatus, pe Adi Ilie, pe Duckadam, poate si pe Jenei. El a incercat si cu Hagi, dar nu s-au inteles, inseamna ca Hagi a fost de vina...". Foarte frumos, s-ar putea ca strategia asta sa dea roade, dar s-ar putea sa-i si explodeze in fata...daca se va comporta si cu Lacatus cum s-a comportat cu Hagi si suporterii nu vor protesta vehement si constant, inseamna ca deja a distrus Steaua noastra.

Venirea lui Lacatus acum, aproape imediat dupa Hagi, are si darul ca ne va arata daca mai exista STELISM la nivelul suporterilor, pentru ca daca suporterii vor ramane indiferenti si in cazul unei eventuale concedieri/demisii violente a lui Laca, asa cum au facut-o in cazul lui Hagi, atunci inseamna ca nu mai exista. Asta si spuneam in articolul meu, fie ca Laca va fi lasat sa-si faca treaba, fie ca va pleca cu scandal, lucrurile nu vor mai ramane la fel, pentru ca ori Steaua isi va reveni si va deveni ceea ce vrem noi sa fie, adica un club profesionist, ori Laca va pleca si noi ne vom da seama daca mai exista sau nu STELISM, daca intr-adevar aceasta idee frumoasa este nemuritoare!

Edited by alexblaja

Alex, as vrea si eu sa pot sa gandesc ca tine. Si crede-ma, ca am facut-o de atatea ori, am tot sperat ca "asta n-o vor mai suporta, dom'le". Si nu mai reiau tot ce s-a intamplat de la plecarea lui MM (coincidenta?) si pana acum, mentionez doar fugar episodul cu Dinamo, bataia de joc fata de Elton, Thereau, Andrey, injuriile aduse fatis suporterilor, modul in care s-a comportat fata de Hagi, samd. Dupa fiecare am zis - pana aici a fost, o sa vedem sange. Si cu atat am ramas...

Am inteles perfect ce spui, dar Becali isi da si el seama ca o demitere a lui Lacatus ar fi sincidere politica, si nu o va face acum. De asta si spuneam ca Lacatus la Steaua va fi o chestie de luni, nu de saptamani. Lucrurile se vor linisti, echipa va incepe sa mearga mai bine, el va mai creste in sondaje, si toata lumea va fi fericita PANA CAND nu va mai avea nevoie de Lacatus si va trece destul timp ca suporterii sa fie "mai linistiti".

Restul ? Un Adrian Ilie total subordonat care am vazut ce declara, un Duckadam care e membru PNG si care a fost de partea lui Gigi, prin declaratii, in tot razboiul Gica-Gigi, si Emerich Ienei care personal, nu cred ca o sa vina. Sau daca va veni si va fi tratat mojiceste, va pleca decent, pentru ca nu e genul care sa se porcaiasca in declaratii cu Becali.

Si atunci, cu cine va exista acea lupta de culise ?

Scuze pentru doza de pesimism, dar mie mi se pare realism. Discutam pe privat mai multe, pentru ca articolul e mult prea interesant ca sa il transformam intr-o discutie in doi.

Daca nici in Fiara nu avem incredere si nu ne bucuram...inseamna ca suntem in coma profunda..:(((...si nu vad ce ne-ar mai scoate..

Ma duc la meciul cu Otelul si o sa alternez..cand o sa-i dau clanta lu' cioban...cand o sa strig Lacatus Lacatus

forzateaua

Edited by Blureman

Sper ca venirea lui Marius Lacatus sa schimbe ceva in mentalitatea jucatorilor, sa reuseasca sa le insufle ambitia, tupeul si daruirea de care a dat dovada ca si jucator. Lacatus era agresiv, bataios, cam exagerat uneori, insa altruist in fata portii, un om cu caracter.

Eu nu zic ca se va intampla asta, dar poate vom asista la o Revolutie de Catifea, fara prea mari "varsari de sange"!

sincer vorbind, la asta ma gandeam si eu!!!!! alta noima nu as da la gestul lui Lacatus de a prelua echipa stiind cu cine da mana.

Nu va faceti iluzii,nici de va veni si Jenei nu se va face ordine,gunoiului astuia de CACAREAZA IMPARAT nu-i convine sa fie ordine si sa conduca altul(darmite sa mai aiba si rezultate),el trebuie sa fie mesia,desteptul desteptilor fara scoala,sa i-se supuna tot regatul(pasunea,hotarul,hodaia,cimpul si padurea )el nu stie si nu vrea sa lucreze in echipa,el este insusi CACAREAZA IMPARAT ce are in cap kkt.Nu- l mai pot suporta,nu-l mai vreau,imi pare rau dar Lacatus va pleca nu vom colinda cu el de Craciun.

Ca si in cazul Hagi, daca vom opera cu simboluri, vom (re)trai o mare deziluzie.

In raport cu rezultatele viitoare, trebuie sa-l tratam pe Lacatus ca un antrenor si nu ca un simbol. Daca nu va obtine rezultate va fi schimbat, dar asta nu inseamna ca el nu va ramane vesnic in inima noastra ca un jucator-simbol al clubului. Este singura cale spre performanta. Fotbalul se joaca pe teren si nu pe pereti cu diplomele si in vitrine cu cupele. Deci nu putem sa injuram nici demiterea lui pentru contra-performantele echipei, dar nici pe el. Ii multumim si il lasam sa plece facand loc altui antrenor. Asta e viata!

Referitor la criza de la Steaua asta este in proportie de:

- 50% datorata suporterilor in acest razboi al surzilor cu Becali. La fel a fost la Dinamo, la fel va fi si la Rapid. Nu vedeti ca unde este liniste si in tribuna sunt si rezultate??

De ce a spus ca este vina suporterilor.

1) Atitudinea pe stadion care ne-a dus sa jucam fie cu tribunele goale, fie la dracu'n praznic.

2) Nu trebuia sa intervina in conflictul dintre antrenorul Hagi si patronul echipei. Cititi ce ati tot scris aici. Echipa nu juca mai nimic nici cu Hagi la conducere. Atacul, altadata faima Stelei, era jalnic. Era normal ca Hagi sa fie schimbat. Nu putem astepta luni de zile. Uite la Valencia, etc...Au dat fara sa clipeasca out antrenorilor. Demiterea lui Hagi nu era adresata simbolului pe care il reprezenta, ci antrenorului. Asa, am baga in terent pe toti din '86 ca sunt cei mai iubiti si am avea numai lapte si miere, dar rezultate ba.

- 30% lui Becali prin transferuri mai putin inspirate, "alungarea" unor fotbalisti buni, alegerea antrenorilor si nu in ultimul rand prin declaratii tembele la adresa jucatorilor care le-a turnat plumb in picioare.

- 20% jucatorilor, unii blazati, altii accidentati, altii iesiti din forma.

Deci, singura cale de a ajuta iesirea din criza este de a protesta atunci cand trebuie protestat si nu sa mutam stadionul, casa de nebuni, puscaria in tribune. Una este critica si alta este subminarea emotionala a jucatorilor prin atitudini incalificabile!

Alex, un articol foarte bine scris, felicitari - ai incredere, si asta e bine. Intr-adevar, Marius reprezinta tot ce ai spus tu acolo, dar dragostea nu tine de foame. Cu atat vine Laca la Steaua, cu o mare dragoste si dorinta de a face ceva pentru clubul sau de suflet. Intrebarea care se pune este daca dragostea asta e suficienta pentru a face performanta, daca dragostea asta poate invinge Sevilla si Slavia, poate intoarce soarta campionatului. Deja astea sunt intrebari la obiect, dezbracate de "aura stelismului" care-l inconjoara pe Marius. Din cauza asta eu zic ca venirea lui Marius este, ca si in cazul lui Gica, un experiment, nimic mai mult. Care poate sa iasa, poate sa nu. Corect, datoria noastra ca suporteri este sa credem si sa sustinem echipa, indiferent de situatie (si asta vom face). Dar nu era mai bine sa stim ca avem un antrenor adevarat, in care sa credem? Pe care sa nu-l mai banuim de nepricepere dupa cateva jocuri mai putin reusite?

Eu, ca suporter stelist, vreau ce-i mai bun pentru Steaua. Bineinteles ca imi doresc ca fostele glorii sa fie alaturi de echipa, dar postul de antrenor e poate cel mai expus - aici trebuie pus un om cu experienta, aici trebuie sa gandim cu capul, nu cu inima. Nu fi convins ca Laca va reusi sa le insufle jucatorilor aceeasi pasiune cu care a jucat el pentru Steaua, pentru ca vremurile s-au schimbat - de exemplu, sunt curios care o sa fir relatia cu Mirel, cand se va intoarce acesta