Guest SteauaToronto

Marius Lacatus

294 posts in this topic

medium_15_lacatus.jpg

Marius Lacatus este, incepand de azi, 28 octombrie, noul antrenor al Stelei. Cel supranumit ,,Fiara" de pe vremea cand evolua in culorile ,,ros-albastre" va conduce primul antrenament al echipei luni dupa-amiaza.

Noul antrenor a fost prezentat in aceasta dimineata jucatorilor si va pastra staful tehnic in intregime, inclusiv pe Masimo Pedrazzini ca antrenor secund.

Nu stim cati antrenori ar fi acceptat acest post in acest moment. Cu un patron paranoic ce isi face un titlu de glorie din a interveni in munca tehnicianului, cu o echipa debusolata si cu valoare indoielnica, probabil foarte putini ar fi acceptat. Iar daca Laca a facut-o., constiend fiind de riscurile la care se expune, a acceptat doar pentru ca este unul dintre noi, un om care pune ce-i dicteaza sufletul ros-albastru, in fata oricarei judecati prudente.

Ca suporteri, nu ne ramane decat sa speram ca aceasta numire, pe care multi o asteptam, nu se va transforma intr-o noua piesa de teatru ieftina in care patronul Stelei calca in picioare tot ce inseamna traditie, istorie si glorie a acestui club.

Edited by I.N.Money

Bun venit Marius Lacatus... vom fi langa tine.

Macar tu nu te lasa calcat in picioare.

O miscare foarte proasta facuta de Gigi Becali... Lacatus putea sa vina ca altceva la Steaua, nu ca antrenor...

La Steaua, vad ca in ultimul timp, vin fel si fel de persoane (ca antrenori, jucatori, staff, etc.), in functie de cat sunt de populari, nu in functie de rezultate, experienta si valoare... Lacatus a fost un jucator bun, la fel cum se zice si despre Hagi, dar parerea mea e ca nu are ce cauta la Steaua ca antrenor... la fel ati facut si cu Neaga, si cu Hagi... dragostea doare uneori... si sper ca va veti convinge... Lacatus nu va confirma la Steaua, si in final, s-ar putea sa plece un un gust amar, si cu putina lana in gura de la Gigi... asta e parerea mea...

Si probabil, sunt singurul stelist care nu se bucura de venirea lui Lacatus la Steaua calitate de antrenor...

Edited by Bogdan4Steaua

Cred ca acum este momentul sa ignoram ciobanul total, pentru cateva meciuri, si sa ii asiguram lui Lacatus publicul de care are nevoie pentru performanta. Poate asa se trezesc si jucatorii.

Ce ziceti?

Eu cred in Lacatus, asa cum am crezut si in Hagi, mai ales ca Lacatus stie acum ce a patit Hagi si lui nu i se va intampla la fel. Sper sa impuna silenzio stampa fata de presa (care si-a umflat conturile pe seama Stelei in acest sezon!) atat jucatorilor cat si conducatorilor si ciobanului!

NU ma asteptam ca Marius sa accepte. Oricum succes, Mariuse! Vom fi alaturi de tine.

Nu am fost niciodata fan Lacatus. Nu-i stilul meu de fotbalist: cistig prin orice mijloace!

Ori Marius era un astfel de jucator "uns cu toate alifiile" care zgiria, scuipa, cadea teatral de la mijlocul terenului in careu.

Astazi se poarta astfel de jucatori, pe vremea mea nu prea, fair play-ul, eleganta, onestitatea erau valori. Cel mai mult ma deranja ca nu avea nevoie de toate aceste artificii, fiind un jucator deosebit de talentat!

Oricum consider ca face o mare gresala venind acum la Steaua. El inseamna pentru multi dintre noi la fel de mult ca Hagi, Iordanescu, Stoica....

Trupa actuala este foarte slabuta, iar Becali nu o sa-l ierte nici pe Lacatus cum nu a facut-o nici cu Hagi!

Imi pare rau de pe acum pentru Marius.

Dar pina atunci sa-i dorim succes si cei care traiti in tara ar fi bine sa-l sustineti, uitand ca succesul lui Lacatus inseamna bani pentru Becali!

Lacatus, esti un ZEU!

Doar in cateva zile, ai reusit sa faci dintr-o Stea de galbejiti, o Stea de care ne indragostisem noi in trecut!

Sper sa reusesti sa il potolesti pe Becali, si iti urez mult scces!

Un antrenor foarte bun si un jucator excelent! A facut treaba buna la UTA si acum este timpul sa faca si la Steaua! :steagcruce:

"Deși Bãnel are o Dorințã foarte mare și depune mult efort în teren, ar trebui sã învețe și micile trucuri, șmecheriile fotbalistice, pentru cã ați vãzut cum la Timișoara, când putea sã scoatã un penalty, a preferat sã continue faza."

Din pacate am ajuns la teatru Lacatus! Parca ii spunea Carabus?

Cu astfel de scenarii nu castigi nici campionatul din Luxemburg!

Un antrenor foarte bun si un jucator excelent! A facut treaba buna la UTA si acum este timpul sa faca si la Steaua! :steagcruce:

Un antrenor NU foarte bun, si un jucator bun la vremea lui... cand era fotbalul altfel (mie nu mi-a placut nici ca jucator)... degeaba aduce Becali oameni iubiti de unii suporteri... ca performanta nu face... parerea mea!

Edited by Bogdan4Steaua

"Deși Bãnel are o Dorințã foarte mare și depune mult efort în teren, ar trebui sã învețe și micile trucuri, șmecheriile fotbalistice, pentru cã ați vãzut cum la Timișoara, când putea sã scoatã un penalty, a preferat sã continue faza."

Exagerezi. Nu spune nimeni sa cazi precum Croitoru(la cea mai mica atingere, asemeni unei domnisoare ratacite pe un teren de rugby), Iacob(cade precum un bolovan) sau Surdu(cu plonjoane de cascadorii rasului), insa uneori trebuie sa judeci cu capul, pentru ca o astfel de decizie se poate dovedi cruciala pentru soarta unui meci.

Imi vin in minte doua exemple:

Steaua - Dinamo 2-2("era Protasov") - la 2-0 pentru noi, Nicolita scapa spre poarta, este agatat evident de Moti(in pozitie de ultim aparator!), nu cade, continua faza si rateaza. Stim cu totii ce s-a intamplat ulterior, dar ne putem imagina care ar fi fost atunci deznodamantul la 3-0 si cu un om in plus in fata cofetarilor de la Dinamo(daca Banel cadea, s-ar fi dictat penalty pentru noi si eliminare la Moti). Faptul ca Banel nu a judecat faza lucid ne-a costat 2 puncte si ne-a privat de o victorie clara in fata rivalilor de moarte.

Poli - Steaua - partida la care se refera Lacatus. Situatie oarecum similara, un posibil penalty(urmat de o eventuala eliminare) ar fi rupt elanul timisorenilor, si poate am fi scos un rezultat bun, desi echipa nu merita, in urma evolutiilor execrabile.

Nu este fair-play sa cazi atunci cand nu exista contact, dar daca esti faultat clar, trebuie sa obtii maximul din aceasta situatie. Asta inseamna sa joci cu cap.

Bogdan4Steaua:

"Nu este fair-play sa cazi atunci cand nu exista contact, dar daca esti faultat clar, trebuie sa obtii maximul din aceasta situatie. Asta inseamna sa joci cu cap."

Cum spuneam, filozofia lui Lacatus de o viata: Castig cu orice pret! Este o chestie de mentalitate. Pentru mine fotbalul este un JOC doar. Barbatesc, nu de domnisoare si nu pentru actori. Barbatesc inseamna sa strangi din dinti si sa mergi mai departe. Marii jucatori nu au fost niciodata actori pe teren. Pentru mine este mai de valoare un joc frumos, onest, muncit... si pierdut decit o victorie dintr-un 11 m "fortat".

Dar asta-s eu, unul care nu doreste victoria cu orice pret! :smile:

@borcescu_coposan

Lacatus e iubit de toti suporterii nu numai de unii... Sau cel putin asa ar trebui sa fie!

@DelPiero10

E mai reusita coregrafia...

Edited by Bogdan4Steaua

Marius Lacatus este un antrenor mare... si inainte, "fiara" a fost o adevarata stea in lumea fotbalului... wow!

Imi aduc aminte de golul de la loviturile de departajare cand a dat o "bara-gol" fabuloasa si el cu "Pele" + Duckadam au facut ca Steaua atunci in 1986 sa ia Liga Campionilor!

Foarte frumos... FORZA Steaua pana la MOARTE! fularultrasfularsteaua2

Bun venit Marius Lacatus... vom fi langa tine.

Macar tu nu te lasa calcat in picioare.

Se pare ca Becali nu se mai baga peste Laca!

Asa si trebuie, sa nu aratam ca o echipa de cersetori, cum fac altii.

Va sosi ziua in care echipele vor veni in Ghencea sa ia cat mai putine goluri!

Lacatus dupa meciul cu Otelul... Abia asteptam!

Va mai trece ceva timp pana cand Laca va alcatui o echipa stransa!

Marii jucatori nu au fost niciodata actori pe teren.

Imi place sa cred ca si Inzaghi si C. Ronaldo fac parte din "marii jucatori"...

Da, se pare exprimarea mea a fost gresita!

Hai sa schimbam pozitia, ca sa intelegi mai bine.

Presupunind ca ai o nevasta/prietena, ti-ar place sa se culce cu instalatorul? Ca la urma urmei nu ai decat de castigat. Nu te costa nimic reparatia, cu banii faci altceva, samd.

Nu o lua personal ca nu este (e doar o ipoteza absurda pentru a intelege ce vreau sa spun).

Cam asa e si cu fotbalul. Eu doresc ca echipa mea (Steaua) sa joace frumos si sa cistige cinstit. Pe mine nu ma intereseaza castigul material al clubului, ca nu am actiuni acolo.

In plus, sportivii astia, vrand nevrand, au rol de idol pentru tineret si ca atare au raspunderi fata de acest tineret.

E limpede acum despre ce vorbesc?

Jucator mare nu inseamna neaparat cu o suma imensa pe lista de transfer. Jucatorii mari sunt foarte rari.

De exemplu, Maeadona nu-i un jucator mare. Unul talentat, da. A facut golul acela celebru cu mana. Ei na! O sa spui: Si?

Vezi tu insa ca viata lui a continuat cu droguri, mai nou cu o biserica in care el este Dumnezeu! (Doamne iarta-ne de cuvint prost)! "Enoriasii" lui sunt cei care au vazut in el un idol pentru ca era "cineva" cand ei erau copii.

Lacatus ii poate invata pe jucatorii lui sa bage goluri cu mana, sa cada neatinsi in careu, samd. Dar talent nu le poate da. Daca unii au insa talent si mai folosesc si trucuri, ajung "jucatori mari" insa... nu pentru mine!

dmb...

O sa-ti raspund dupa ce imi spui: cati ani ai? :smile:

Laca, NU TE LASA! "BAGA-LE PUMNUL IN GURA", SI DACA NU SE TREZESC, SA PLECE TOTI! MAI BINE FARA LOT DECAT SA NE AMAGIM TOTI CA AI CU CINE!

SUNT NEPUTINCIOSI, NU ALEARGA, NU PUN PASIUNE, CAUTA NUMAI BANII LUI Becali!

Foarte bine ca le spui ca sunt neputinciosi; sa plece toti... mai bine aduci de la divizia B, care vin neplatiti pentru Steaua!

Daca Gigi ii invata pe astia sa ia bani si atat...

Sigur, exagerez, dar trebuie aruncat tot gunoiul de vedete si figuranti de la echipa... si daca cei din staff fac declaratii si instiga la neperformanta, sa plece in frunte cu Gigi si A Ilie!

Trebuie sa ii trezesti pe toti!

Bafta Laca!

SUCCES MAXIM!

HAI Steaua!

Laca, "RUPE-LE CAPUL", scoate-le fitele din cap si tricourile de pe ei!

Nu merita tricoul pe care l-ai purtat tu!

RUSINE!

Continui sa cred ca orice antrenor in aceasta situatie nu este de vina pentru rezultate!

Avem in lot jucatori blazati si/sau lipsiti de valoare! De valoarea lui Laca trebuie sa ne dumirim doar atunci cand va avea un lot demn de pretentiile Stelei!

Edited by Bogdan4Steaua

Daca scimbarea unui antrenor nu aduce nimic bun, nu se mai poate face ceva decit prin schimbarea intregii echipe!