fcsteaua.ro

Ne-a Parasit Gicu Dobrin

84 posts in this topic

S-a mai stins o stea.

Azi dimineata, la ora 7.20 in sectia de Terapie Intensiva a spitalului judetean din Pitesti, Dobrin, o adevarata legenda a fotbalului romanesc, ne-a parasit pentru totdeauna dupa ce a fost rapus de o grava maladie a plamanilor, cancerul pulmonar.

Dupa ce in urma cu 6 luni a fost operat in Bucuresti pentru a se incerca tratarea bolii, saptamana aceasta a fost internat din nou, intrucat facuse recidivã pulmonarã.

Cuvintele sunt de prisos. Am pierdut un om pe care ni-l vom aminti mereu cu sentimente de respect si mandrie... In urma sa ramane amintirea unui jucator exceptional, poate cel mai mare pe care l-a avut tara noastra.

Te vom purta mereu in inimile noastre.

Dumnezeu sa te ierte, Gicule !

Echipa redactionala FCSTEAUA.RO

Dumnezeu sa-l IERTE, o mare valoare a fotbalului romanesc, s-a stins........

Florea Dumitrache - 26 aprilie

Nicole Dobrin - 26 octombrie

Lumea fotbalului romanesc, este zdruncinata inca o data....

mi-e sufletul trist si gol, mi-e lacrima uscata si deja mi-e dor de Dobrin!

Nu Te Vom Uita NICIODATA!

Dumnezeu sa-l odihneasca.

O mare pierdere pentru fotbalul Romanesc.

Ce zi trista!

Desi nu a fost stelist, a fost, poate, cel mai mare fotbalist roman!

RIP!

Intradevar,nu are nici un fel de importanta,ca a fost stelist sau nu.Ceea ce conteaza este faptul ca am pierdut un om de caracter,un om cu suflet mare,un ARTIST al jocului cu balonul rotund.Sant sigur ca toti cei ce l-au vazut jucand,sau doar au auzit de el,simt o mare tristete.Aplecat dintre noi,insa amintirea lui va dainui vesnic! Dumnezeu SA TE ODIHNEASCA !!!

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca ! A fost cel mai mare fotbalist roman si un om de mare caracter !

Imi pare f rau ca nu am apucat vremurile cand era inca pe teren..

Fie-i tarana usoara!

"cunosc doar 2 stapani ai balonului : DOBRIN si Pele".....vorbele selectionerului germaniei din acea vreme. Impresionant !!! Dumnezeu sa te odihneasca Gascanule.

Este un jucator care nu a luat nici un cartonas rosu in cariera lui si asa cum spunea si Ioan Chirila "Dobrin nu stie (sau nu întelege) sa loveasca. El nu stie sa-si frânga linia printr-un efort inestetic. El nu stie sa arunce o minge în tribune. El nu accepta, din pudoare, gândul ca spectatorii l-ar vedea schimonosit de durere, cu glezna între mâini"

Este unul din putinii fotbalisti care a jucat pentru spectacol , pentru clubul si orasul pe care l-a iubit si caruia i s-a daruit. A jucat pentru spectator si nu pentru bani ( cuvantul nu prea isi are rostul aici). A inspirat generati si a umplut stadioane. S-a facut cunoscut prin geniul lui si l-a dat spre admiratie cu caldura publicului.

Ce diferenta intre fotbalististul si mai ales OMUL Dobrin, si actualii fotbalisti ai Stelei. Ar avea multe de invatat de la el.

Din pacate un ultim adversar nu a reusit sa-l dribleze , sa-l fenteze. Dumnezeu sa-l ierte pe Marela Nicolae DOBRIN. ODIHNEASCA-SE IN PACE !

GICULE AI FOST MARE OM , MARE CARACTER ..... DAR UNEORI VIATA E NEDREAPTA .... SPER CA ACOLO UNDE TE-AI DUS SA ITI FIE MAI BINE ..... SA TE ODIHNEASCA Dumnezeu ..... NU TE VOM UITA NICIODATA !!!!

O mare pierdere pentru noi, poporul roman.

Am mai pierdut o stea.

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Nu te vom uita niciodata Gicule!

Din pacate si Stelele sunt muritoare! Dobrin a fost o Stea..dar putea fii chiar "soarele" fotbalului romanesc daca era lasat sa joace la Real Madrid!Pacat...mare pacat !Dumnezeu a avut nevoie in echipa sa de un co-ordonator genial !L-a ales pe Gicu!Dumnezeu sa te odihneasca in pace!

Cu regret ca nu am apucat sa te vad jucand.....

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca-n pace!

S-a stins unul din eroi, un artist al fotbalului frumos si din pasiune, al fotbalului suporterilor. Ce zi trista.

Odihneste-te in pace.

Imi da lacrimile cand citesc comentariile. Am pierdut un om care a facut fericite generatii intregi in anii grei ai comunismului cand una din putinele distractii era fotbalul.

Respect etern Gicu Dobrin !

Pentru moderatori: Ar trebui sa fie topicul principal de azi.

In aceste momente facem diferenta dintre adevaratele tragedii ale fotbalului si celelalte minore, care trec...

Dumnezeu sa'l odihneasca in pace...

...parca nu imi vine sa cred...ce zi trista...