Guest SteauaToronto

Meciuri amicale

156 posts in this topic

Cine stie daca cei din San Marino vor juca cu prima echipa, cu vedetele ...

Pufufufuuu, ce egal/ infrangere istorica se profileaza.

Doamne , Dumnezeule ! Am ajuns sa ne chinuim cu ultima echipa din lume , nu pot sa cred ce vad ! RUSINE !

Victorie eroica ...

p.s. Vad ca Sibu/Coca Mutu si Whiskey Tamas iar au calcat pe bec, cica Piti nu-i va mai convoca.

Edited by red&blue_boy

Steaua 0 - 0 Stefanesti

Romania 1 - 0 San Marino

Va imaginati cat s-ar fi terminat cu Argentina?

Edited by ebonyc

Am tot auzit treaba asta cu Argentina ... niciun meci nu seamana cu altul, in mod normal ar fi castigat Argentina, dar nu cred ca ar fi fost "masacru", mai ales ca veneau fara multi titulari. Asa ziceau probabil si cei de la San Marino ca vor fi batuti la scor ieri si uite ca au pierdut la limita.

Piti se pare ca a inceput "renovarea", a dat afara pe buna dreptate doua pseudo-vedete, dar a si bagat aseara o selectionata mai mult divizionara, numai faptul ca Banel a fost capitan spune tot ...

Doi pripasi comenteaza Belgia - Romania pe Gsp TV. Nu cer sa-i laude pe jucatorii romani care oricum nu joaca nimic, da chiar nu se pot opri din pupatul belgienilor in cwr ?

E 2-o pentru belgia . Se striga "demisia!".

Edited by gio_stgloria

Gol baaa ! E 2-1 !

Hai ca se poate, inca mai avem sanse sa ne calificam!

Fotbal marca Piturca........ti-e greata.

Daca vine Grigoras la Nationala cred ca o sa jucam mai mult fotbal decat s-a jucat in ultimii 6 7 ani.

Si eu sunt de aceeasi parere. Petre Grigoras este adeptul unui fotbal placut , spectaculos si in acelasi timp organizat. Multi incearca sa joace in sistemul tiki-taka (4-3-3) degeaba , nu prea le iese. Grigoras , in schimb , a folosit dintotdeauna cu succes acest sistem.Ar trebui sa i se dea si lui o sansa sa isi arate valoarea si la o echipa mai puternica atat din punct de vedere financiar , cat si din punct de vedere valoric fotbalistic.

ECHIPELE DE START:

Romania: Balgradean - Papp, Goian, Gaman, Radu Ștefan - Torje, Neagu, Pintilii, Tanase - Mazilu, Stancu. Rezerve: Lung, Tatarusanu, Varga, Rat Cocis Lazar, N. Grigore, Luchin, Chiriches M. Niculae, Chipciu

Grecia: Kapino - Maniatis, Papastathopoulos, Malezas, Giannoulis - Karagounis, Tziolis, Makos - Kone, Liberopoulos, Charisteas. Rezerve: Tzorvas, Fotakis, Papadopoulos, Holebas, Theodoris, Salpingidis, Samaras, Torosidis, Gekas, Mitroglou, Katsouranis

Nationala de fotbal a Romaniei a invins formatia Greciei cu scorul de 3-1 (1-1), marti seara, la Altach (Austria), intr-un meci amical.

La al 30-lea duel dintre cele doua echipe, Romania s-a impus prin golurile marcate de Gabriel Torje (17), Cristian Tanase (61) si Alexandru Chipciu (81), respectiv Georgios Karagounis (34).

Pentru Grecia, echipă calificată la EURO 2012, a fost primul esec in mandatul selectionerului portughez Fernando Santos, după 10 victorii si 6 egaluri.

După un prim sfert de oră destul de tern, fară vreo ocazie de poarta Romania a deschis scorul prin Torje, care l-a surprins pe tanarul portar Kapino (17 ani) cu un sut fară preluare de la 18 metri, la coltul scurt: 1-0.

Fata jocului nu s-a schimbat foarte mult după acest gol, chiar dacă elenii au iesit mai mult la joc. Torje a incercat să-l surprindă pe Kapino cu un voleu de la circa 30 de metri (31), dar tanarul goalkeeper a fost la post de data aceasta.

Grecia a reusit egalarea dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, executată bine de Karagounis, la care debutantul Balgradean a fost doar spectator: 1-1 (34).

În partea secunda cand s-au operat numeroase modificari, nu a lipsit mult ca Tanase să reia in plasă o centrare a lui Torje de pe dreapta (49).

Romania a presat mai mult si a reusit să preia din nou conducerea, in min. 61, cand Marius Niculae a prelungit pe spate un balon, iar Tanase a sutat puternic sub transversala din unghi: 2-1.

Echipa noastră a mai avut o sansă bună de gol, in min. 69, cand Torje a tras din careul mic, dar l-a tintit pe Marius Niculae, cazut la pamant. Torje a mai irosit o ocazie incredibila liber la circa 12 metri, sutand mult peste poarta Tricolorii au ratat alte ocazii mari, prin Stancu (blocat de Kapino) si Papp (a respins Malezas), in min. 77. Forcingul echipei noastre a continuat, dar Goian nu a reusit să reia mingea spre poartă (78). Papp a trimis cu capul alaturi, un minut mai tarziu. În min. 81, Chipciu insistă la o minge, Malezas a gresit si brasoveanul a majorat scorul: 3-1.

Grecii ar fi putut primi penalty in min. 82, la o interventie a lui Papp la Samaras.

Romania a reusit o victorie meritata după o repriză secundă foarte buna in care tricolorii ar fi putut inscrie chiar de mai multe ori.

Cu prilejul acestui meci, la nationala Romaniei au debutat Balgradean si Ionuț Neagu.

Romania: Balgradean - Papp, Goian, Gaman (Chiricheș '63), Șt. Radu - Torje, I. Neagu (N. Grigore 86), Pintilii (Lazar '46), Tanase (Chipciu '67) - Mazilu (M. Niculae '46), B. Stancu (Cociș '78). Selectioner: Victor Piturca

Grecia: Kapino - Maniatis, Papastathopoulos (Papadopoulos '46), Malezas, Giannoulis - Makos (Fotakis '46), Karagounis, Tziolis (Salpingidis '77) - Kone (Theodoridis '65), Liberopoulos (Mitroglou '46), Charisteas (Samaras '46). Selectioner: Fernando Santos.

Edited by Lari

ar trebui sa ne umflam ca avem nationala dupa ce am batut o echipa Greciei obosita si trecuta? mare mirare cum de ocupa locul 8 in clasamentul fifa,la inceput am crezut ca este o eroare a comentatorului.

Edited by Mem0

Elvetia - Romania 0-1 (Grozav '56)

ELVETIA: Sommer - Lichtsteiner, Senderos, Djourou, Ziegler - Inler, Xhaka - Barnetta, Mehmedi, Stocker - Derdiyok

Romania: Lobont - Papp, Chiriches Gaman, Rat - Bourceanu, Florescu - Torje, Grozav, Tanase - Daniel Niculae

Au mai jucat: Alexe, Lazar, Grigore, Chipciu, Maxim, Goian

Edited by Daniel-Ionut

Bai sa fie, am batut Elvetia, care batuse recent Germania!!!

Nici n-am vazut meciul, mi-a trebuit sa ma uit la un film. :)

:rolleyes: O victorie mare chiar, am batut Elvetia la ea acasa, o elvetie care batuse Germania in urma cu cateva zile cu 5-3 ! Care mergi sa sarbatorim in piata? :yeahh:

Sa faceti poze si sa le urcati pe FB,sa vedem si noi!... :bananadance:

Acu' serios, prevad Elvetia peste 2 ani Campioana Mondiala!

Sa nu uitam ca marea echipa a Spaniei,campioana mondiala si europeana si-a inceput urcusul dupa Spania-Romania 0-1...

Mi-a placut echipa convocata, dupa foarte mult timp. O singura preferinta as mai fi avut, subiectiva, ce-i drept, Rusescu. Probabil daca ar fi jucat constant in ultima vreme era si el chemat.

0-0 cu Austria ! Suntem pe val ! Pacat ca nu s-a retras Italia de la Euro, ca ne bagam noi!

Aflat in Bucuresti pentru amicalul Romaniei cu Trinidad & Tobago, mega internationalul Gabi Tamas, legitimat in Premier League la WBA, a fost arestat dupa ce a provocat un scandal in zona stadionului Dinamo, jucatorul fiind in stare de ebrietate.

Acesta a fost exclus din lotul echipei nationale, in locul sau fiind adus hiper-fundasul Dragos Grigore, legitimat la Dinamo.

Piti abia a asteptat sa se intample ceva ca sa isi poata aduce pila inapoi la lot. Rahatul ala de dragos grigore a blatuit la meciuri de ar trebui sa stea toata viata lui cu ciobanul in puscarie.

Si evident ce jegul de piti sigur a jucat la pariu pe meciurile alea. Ca doar Vica are nevoie de bani...

Stiu ce a facut fotbalistul Piturca pentru Steaua dar mi-ar placea sa il vad pe selectionerul Piti macar cu o suspendare de 1 an sau 2.

Stiu ce a facut fotbalistul Piturca pentru Steaua dar mi-ar placea sa il vad pe selectionerul Piti macar cu o suspendare de 1 an sau 2.

Mi-ar placea sa-l vad pe cartoforul Piturca Victor , primul "benefactor" al Stelei si intaiul complice al jigodiei cinci ani selectioner la nationala detinutilor din Romania.

Aflat in Bucuresti pentru amicalul Romaniei cu Trinidad & Tobago, mega internationalul Gabi Tamas, legitimat in Premier League la WBA, a fost arestat dupa ce a provocat un scandal in zona stadionului Dinamo, jucatorul fiind in stare de ebrietate.

Acesta a fost exclus din lotul echipei nationale, in locul sau fiind adus hiper-fundasul Dragos Grigore, legitimat la Dinamo.

Pai nu cred ca era venise pentru meciul ala cu Trinidad & Tobago, ci venise pentru meciul cu Insulele Funafuti! Pt detalii amanuntite cu privire la supararea lui Tamas click aici >>>> http://www.youtube.com/watch?v=pbNVPEiZS98 <<<<<