forever_STEAUA

Sevilla - STEAUA 2 - 1 (2 - 0)

91 posts in this topic

Marți 23 octombrie Steaua va întâlni Sevilla. Meciul se va disputa pe legendarul stadion Ramón Sánchez Pizjuán.

Partida va fi transmisã în direct de Pro TV de la ora 21:45.

Sevilla 1986. Din respect pentru trecut, invingeti! Asta ca sa citez un alt mesaj de la un meci cu Besiktas, daca nu ma insel...

In sfarsit vom vedea si noi Steaua pe Ramón Sánchez Pizjuán,nu doar sa o auzim la radio. Ma intreb daca pentru jucatorii de azi acest stadion mai inseamna ceva,daca isi dau seama ce performanta au realizat predecesorii lor acolo? Oare vor arata baietii nostri aceeasi atitudine din meciul cu arsenal(speram cu rezultate mai bune) si cu spaniolii?

Multe intrebari ce isi vor afla raspunsul pe 23 octombrie,pe mine si acum ma apuca fiori cand ma gandesc la acel moment si cand vad acele imagini cu Duckadam desi avem doar 1 luna si 5 zile atunci.

Sper la macar un punct,trebuie sa facem din nou un meci mare pe acest stadion dupa multa multa vreme.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

sa speram ca vom reusi macar un egal....sevilia e intr-o forma foarte slaba acum iar din ce am vazut kanoute poate fi anihilat de Goian&rada!!!

daca vom juuca la fel ca in meciul cu arsenal (fara Neaga si surdu insa,ar fi bine sa jucam 11-11) putem scoate macar un egal..

si nu stiu de ce imi fuge gandul la "implicarea" cuiva la echipa....offfff..........fugi drace cu tot cu gandul tau!!!!!!

Vreti sa iesim cu capul sus din acest meci??O sa ne incarce aia si odata cu asta cred ca se duc si sansele de a juca in UEFA,doar daca vom bate SLAVIA acasa,poate mai avem ceva sanse!!

se organizeaza vreo deplasare?

Noi suntem 3 care mergem, pe cont propriu, cu avionul...dar nu am luat bilete la meci inca...stie cineva de unde le iau?

nush ce sa zic.. mai este pan atunci.. dar cred ca un egal e cam tot ce putem obtinne..acuu sper sa ma insel si sa fie victorie..

am 29 de zile de cand fac amr-ul :)... alataieri AMR-ul era 17... ieri era 16... azi e 15. Nu mai pot astepta :)

dat fiind ca la mioveni-Steaua mi-a iesit mai incerc odata treaba aia cu oracolul....

deci sevilia-Steaua x2 (cu o mare apasare spre 2!!) nu stiu de ce,n-am nici o logica ,doar ca asa "vad" acuma...si o sa pun si la pariuri sa vedem ce-o sa iasa!!

6 puncte le luam. Ii calcam pe ochi , le scoatem fotbalul din cap ; castigam cu 3-0 :)). Offff DOAMNE ajuta. Sa vad si eu Steaua cum castiga un meci in deplasare in CL cu o echipa mare. Daca baietii vor castiga acolo va dati seama ca cioooriile si catzeiii nu vor mai spune nimic.

acest meci este crucial pentru noi.suntem obligati sa obtinem cel putin un egal pentru a merge mai departe.daca am bate slavia si am scoate egal cu arsenal si sevilla acasa am scoate 8 puncte,ceea ce ne-ar duce pe locul 3 si am ajunge in UEFA :steagcruce:

(s-ar putea sa Para exagerat) daca noi vom juca cum am jucat in meciul cu arsenal si vom profita ca sevilla e in forma proasta putem lua 6 puncte iar cu slavia cel mai probabil vom castiga si aja ne putem califica in c.l. de pe locul 2 (pentru ca daca facem 6 puncte cu sevilla o depasim cu 3 puncte iar slavia nush c o sa poata sa faca cu arsenal deci depasim si slavia praga iar apoi daca castigam la buc cu ei ne distantam l 6 puncte iar cel mai probabi sevilla va pierde cu arsenal iar in returul cu londonezii putem fi deja calificatzi) Forza Steaua fular-campioniifularsteaua2

Edited by I.N.Money
"Daca" nu "dak".Lasa limbajul de tip mirc

@vlad_stelistu

Daca tot o sa fim deja calificati eu zic sa batem si pe Arsenal ca sa facem 12 puncte. Si neaparat la 2 goluri diferenta ca sa ne avantajeze rezultatele directe si sa terminam pe locul 1 ;).

/sarcasm

dica10 sevilia-Steaua 2 3 baga dica10 2 goluri si un gol baga un jucator

Edited by I.N.Money
Mai usor cu steguletele

Greu , Greu , Greu .. o sa ziceti ca sunt nebun , ca si oieru nostru.. da simt ca in meciu asta o sa ne descatusam , nu stiu de ce dar .. asa simt .. sper sa am dreptate ! io vad asa in fata ochilor un 0-2 ! Vali, si zaharia!

Daca mai era de spus aici vom juca :

sevilla_pizjuan1.jpg

Pe Ramón Sánchez Pizjuán,a doua noastra casa.

Arena andaluza poarta numele primului presedinte al clubului,Ramón Sánchez Pizjuán care a cumparat inaintea inceperi Celui de-al Doilea Razboi Mondial terenurile unde se situeaza acest stadion.

Interesant este ca in 1957,a avut loc un concurs intre arhitectii acelei vremi,castigatorul urmand sa isi prezinte proiectul pentru noua arena.Castigatorul a fost Manuel Muñoz Monasterio,omul care a creat si proiectul arenei din Madrid : Santiago Bernabeu,stadionului lui Real Madrid.

Constructia arenei a durat decat un an,fiind inaugurat in septembrie 1958 cu un meci al echipei locale,FC Sevilla.

Principalele partide disputate vreodata aici au fost : Brazilia-Uniunea Sovietica(2-1) 14.iunie.1982 ; Germania - Franta (3-3) 8.iulie.1982. - aceste meciuri fiind in la Mondialul Spaniol,dar si Barcelona - Steaua 0-2(d.p) acea finala de aur a fotbalului romanesc.De asemenea arena poarta porecla de "La Bombonera",acelasi nume avandu-l si arena Bocai Juniors.

@pvf_07

spune-mi si mie de ce razi ca sa rad si eu cu tine

Edited by I.N.Money
Postul anterior nu se citeaza in intregime

Sevilla-Steaua.

Daca am castiga ar fi extraordinar. Daca am face un meci egal ar fi bine. Iar daca am pierde ar fi normal.

Dupa parerea mea va urma a treia infrangere consecutiva, dar sansele pentru ocuparea locului 3 final si participarea in grupele UEFA Cup se mentin.

Nu cred ca exista nici sansa meciului egal, pentru ca spaniolii asa cum ii stim, ne vor toca 90 din 90 de minute.

FORZA Steaua! Totusi.

@ Virgil

Ai dreptate .. cam aceeasi parere o am si eu , noi vom juca bine ..(sper ) , da nu vom reusi sa marcam ( ce nu sper ca se v-a intampl. ) , si .. pe ultimele minute , hop dau ei un gol doua , si ala e meciu , am uitat cum se joaca fotbalul .. incep sa imi pierd speranta si la locu 3 :-( . Dar, sa speram pana la sfarsit , poate va iesi ceva!

"Hmm, avem si noi moralul nostru! Va fi care pe care!

Optimist ca intotdeauna, spun ca Arsenal, monsieur Arsene Wenger insusi, se vor simti ca in Infern in Ghencea. Veni, vidi, vici s-ar putea intui ca e sloganul lor pentru meciul cu Steaua. Vor avea insa o mare surpriza, pentru ca nu vor intalni acea Steaua pe care se asteapta sa o invinga usor. Vor intalni o Steaua cu o forta de atac pe care sigur nu au pus-o in calcul dupa doar cele 3 goluri marcate in campionat dupa 8 etape.

Greseala lor! "

comparat cu

"daca am pierde ar fi normal", "dupa parerea mea va urma a treia infrangere consecutiva" si "nu cred ca exista nici sansa meciului egal, pentru ca spaniolii asa cum ii stim, ne vor toca 90 din 90 de minute."

Sa inteleg ca aveam sanse destul de mari cu Arsenal si nu avem sanse cu Sevilla, in conditiile in care Arsenal a administrat un 3-0 sec in primul meci al grupei ? Diferenta facand-o faptul ca am jucat cu Arsenal pe un Ghencea pe jumatate gol, iar la Sevilla o sa jucam pe un stadion pe jumatate plin de romani ?