Marius

Handbal de super clasa

181 posts in this topic

Da,clar,cu Itxako s-a pierdut calificarea.Ne-a ingropat Andersen...

A mai falimentat ea echipe prin Danemarca. E dubioasa rau lesbiana asta. Dupa ce a luat Liga cu Slagelse, s-a desfiintat echipa. A urmat Copenhaga. Cine stie ce s-ar fi intamplat si la Valcea daca mai ramanea cu tot cu experimentele ei.

Ce ma?

Nu va place de Anja?

Foarte bine.

Hai sa va zic parerea mea.

Handbalul feminin e printre putinele sporturi care inca fac perfrormante la noi in tara. Avem o baza buna, scoatem jucatoare bune, ne descurcam si la nivel de cluburi si la nivel de nationala.

Daca incepem acum sa aducem straini la nivel de conducere, ne ducem dracului. Am inteles cate o jucatoare sau doua(mai ales daca au valoare) dar daca incepem sa facem si in sportul asta ce facem la fotbal de ani buni, ajungem exact ca la fotbal.

Sportul asta trebuie dezvoltat la noi in tara de la jucatori la antrenori. Doar asa poate sa continue cu performante. Daca nu...

Eu m-am bucurat cand a venit Andersen la Oltchim,a fost o lovitura de imagine,ma gandeam ca in sfarsit vor lua fetele si Liga...Dar,m-am inselat,chiar n-am inteles ce-a vrut sa faca...Am inteles ca s-a schimbat mult fata de primele sezoane petrecute la Slagelse...

Daca domnii din conducerea clubului au dorit implementarea stilului nordic bazat pe tehnica acum trebuie sa suporte consecintele. A fost o bataie de joc ce a facut Anja cu majoritatea jucatoarelor. S-a jucat cu ele de parca erau piese de lego. Care sa fie varianta castigatoare? Un cioban gen Tadici, un antrenor bland precum Voina sau un antrenor ' prieten ' cu jucatoarele?

Pacat de sezonul asta ratat in Liga Campionilor. Ma gandesc ca unele jucatoare precum Bese, Stanca, Luca sau Maier s-au cam plictisit una de alta. Ar merita o incercare de a mai schimba liniile.

Din pacate,se pare ca Oltchim e aproape sa se desfiinteze,presedintele Roibu vrand sa renunte la echipa...Ar fi pacat,sper sa nu se ajunga acolo,echipa asta e una dintre putinele care ne-a mai facut cinste in ultima vreme...

Oltchim a debutat ieri in Liga Campionilor invingand in deplasare vicecampioana Germaniei, Buxtehuder, scor 24-20(13-11). Un meci destul de slab din partea echipei lui Voina. Noroc cu Talida Tolnai si Patricia Vizitiu!

Echipa natională de handbal feminin a Romaniei s-a impus fară probleme in fata Greciei, scor 38-18.

Nationala feminină a Romaniei a avut emotii doar in privinta deplasarii in Grecia, pentru meciul de azi din preliminariile CE 2012. În cele din urma romancele au ajuns la Salonic, greva care a perturbat si transportul aerian incheindu-se joi seara.

Romania a trecut in primul meci din grupă de Portugalia, cu 35-24, in timp ce Grecia a pierdut in Serbia, 20-36.

Macar la aceasta ramura a sportului romanesc suntem ceva gen Olanda a fotbalului. Ne calificam fara probleme , sper ca in sfarsit sa reusim cucerirea titlului european.

M**E Dolce sport! Primul meci, Romania - Tunisia astazi de la ora 19. TVR-u ce face ?

M**E Dolce sport! Primul meci, Romania - Tunisia astazi de la ora 19. TVR-u ce face ?

Pastreaza banii pentru la anul . Vin campionatele nationale in noiembrie. Sa vedeti rating ce face TVR-ul peste hotare. Cica 1 milion de telespectatori. Le trimite MAE ochelari bipolari sa vada realitatea altfel. Cica se vede altfel de peste hotare. Lapte si miere...

Asta era genul de meci care trebuia castigat doar prin intrarea pe parchet chiar daca de multe ori nu e de ajuns doar sa intri pe teren ca sa castigi. Avand in vedere diferenta de valoare dintre Romania si Japonia nu cred ca ar fi trebuit sa conteze o greseala de arbitraj, niste jucatoare accidentate sau faptul ca Romania nu are inca un 7 de baza la aceste Mondiale din diverse cauze.

Nu stiu ce se intampla cu nationala. Sau n-ar trebui sa ma mir, tot timpul plecam cu sperante mari la turnee finale, iar apoi in majoritatea lor dezamagim...

Mikkel Hansen uber alles.

Ce jucator, ce handbal, ce sala, ce echipa a sarbilor. Nu vreau sa ma gandesc ce-i in sufletul unui Birtalan cand vede toate astea, cum resimte tot ce s-a intamplat in 30 de ani.

Sarbii, campioni la polo, vicecampioni la handbal, Djokovici campion la Australian Open dupa un meci fabulos.

Noi...

Interviu al Cristinei Neagu pentru agentia Mediafax:

"Am trecut prin multe de atunci, m-au durut multe. Am fost criticată că am pus mingea deoparte, dar am avut o sansă extraordinara Întai să o cunosc pe Anja Andersen, careia ii multumesc din tot sufletul pentru sfatul de a mă opera. Am ramas prietene, este un om extraordinar, se interesează si acum de starea mea. Cred că toată cariera nu i-aș putea multumi.

A doua sansă a fost să primesc oferta domnului Ion Țiriac de a merge să mă operez in SUA. M-a sunat si mi-a spus: "Uite, e un medic ce a operat-o pe Șarapova si acum joacă fară probleme. Nu ai vrea să incerci si tu? Ba da, cum să nu?!", i-am raspuns. M-a ajutat enorm, pentru că eu eram deja decisă mă operez, dar nu aveam unde. Nu a venit nimeni să mă indrume. Mă bucur că am asteptat acele trei luni pană la operatie, pentru că am ajuns la medicul care trebuia. După ce a vazut RMN-ul meu, a stiut exact ce am, desi alti 8-9 medici inainte nu au putut să-mi spună exact. Încă de atunci mi-a spus că va fi greu, că voi sta un an, de aceea nu pot intelege cum unii asteptau să revin in 2-3 luni. Eu niciodată nu am spus asa ceva.

Am invățat atat de multe in această perioada S-a spus că voi ajunge doar o aparatoare, că sutul meu nu va mai fi la fel. Dar eu pot spune sincer, pentru că sunt un om sincer: Cristina Neagu de acum va fi mai bună decat Cristina Neagu dinainte de operatie. Eu stiu prin ce am trecut, cum m-am pregatit, cat de mult imi doresc să revin si de ce sunt in stare. Iar cand voi reveni, stiu sigur că voi fi aptă sută la suta În ianuarie am fost la ultimul control, medicul mi-a spus atunci că am cartilajul umarului refacut in proportie de 70 la sută si că in 3-5 luni se va reface complet.

În aprilie voi merge din nou, iar atunci sper să primesc vestile bune că pot reincepe antrenamentele. E extraordinar pentru mine, multi au spus că nu se va reface acest cartilaj, dar uite că se intampla A fost prima accidentare gravă din viata mea, dar imi ajunge. Umarul imi va spune singur cand să incep. Fizic nu sunt mari schimbari. Greutatea e aceeasi, dar am mai pus masă musculara ceea ce imi dă incredere. Am alergat mult, am facut forță, cu psihicul stau excelent, asa că sper din tot sufletul că voi prinde finalul de sezon.

Cristina, Londra ne asteaptă!", gest care a emotionat-o. "Nu stiam de gestul lui Pati, m-a emotionat, a fost foarte frumos. Și da, cred din tot sufletul ca dacă nu voi putea fi la echipa natională la turneul preolimpic, să le ajut pe fete, voi fi in echipă la Jocurile Olimpice. Doar să ne calificam.

Oltchim a inceput foarte bine, mă bucur mult pentru fete. Victoriile aduc victorii, dar si motivatie suplimentară si o atitudine pozitiva Mai greu e cand sunt infrangeri, pentru că atunci incep si gandurile negre, dar eu sper să nu fie cazul. De aceea, e bine să fim ponderate. Toată lumea din club ia totul pas cu pas. Nu e chiar asa simplu. După prima victorie, cu Krim, unii deja vorbeau de finala Asa suntem noi romanii! Avem două victorii acum, dar drumul e foarte lung, se pot intampla multe. Nimeni nu stie mai bine ca noi asta. Eu cred că dacă noi ne facem jocul, victoriile vor curge. Vine acum meciul cu Buducnost, o echipă foarte buna care cred că poate oferi cel mai mare dram de adevar din grupa noastra Oltchim trebuie să lupte, jucam acasa nu avem voie să pierdem la noi si am incredere in fete că nu se va intampla asta.

Nu am urmarit in intregul an 2011, cum au jucat cele cinci handbaliste nominalizate. Am vazut la Mondiale doar si nu-mi pot spune o parere despre toate. Dar, in opinia mea, dintre cele cinci, portarul Katrine Lunde Haraldsen merită acest titlu cu prisosință. Nu are rost să mai discutam de valoarea sau de rezultatele de exceptie obtinute cu echipele de club sau cu nationala Norvegiei. Este o jucatoare foarte bună si ar merita acest titlu.

Vreau să multumesc familiei si prietenilor că mi-au fost alaturi in toată această perioada dar si fanilor. A contat enorm pentru mine. Fanii adevarati au inteles să fie alaturi de mine cand sunt jos, nu doar cand sunt sus. Iar pentru asta le multumesc. Sunt multi cei care mă sustin, dar au fost si altii, neincrezatori. Pentru aceia nu am vreun mesaj. Nu merită asta! Eu stiu cine sunt, iubesc handbalul si imi doresc enorm să revin pe teren, dar nu pentru a demonstra nimic cuiva, ci doar pentru a-mi demonstra mie. Sunt om, inainte de a fi handbalistă si regret că 95 la sută dintre cei care m-au criticat, nici nu stiau ce am la umar sau prin ce am trecut cu adevarat in ultimul an. Le-aș adresa o singură intrebare, prin intermediul acestui interviu: dacă era vorba de copiii lor, ce i-ar fi sfatuit să faca"

Oltchim a pierdut clar returul din semifinalele Ligii cu Gyor, 31-23 ... Joc slab, multe ratari, slabe pe linia de 9 metri, in aparare...