fcsteaua.ro

Steaua - Rapid 0 - 0

214 posts in this topic

@Azazello cata dreptate ai. Un meci tacticizat. felicitari pentru analiza.

tin doar sa adaug, cum a fost scos Ov. Petre noi nu am mai contat in ofensiva. nu s-au mai recuperat asa multe mingi in terenul rapidist.

aseara am vazut totusi o Steaua care nu a mai bubuit mingea in fata si a incercat sa atace asa cum poate in acest moment.ov Petre este slab Lovin s-a descurcat infinit mai bine.lipseste mult plesan iar bigfalvi este inca prea tanar si nu are experienta ca sa organizeze jocul.Dica este singurul om de la mijloc cu imaginatie dar in momentul in care coboara la mijloc pierdem ceva in fata.zaharia a jucat slab dar nici nu a avut multe baloane utile.lipseste omul care sa joace mijlocas stanga si sper ca o data cu revenirea lui Cristocea sa umplem acest gol.aseara Steaua a avut un traseu de pase dar ov Petre este prea lent si este ineficient.Lovin s-a descurcat mai bine.Lovin si ov Petre sunt jucatori care distrug jocul nu care sa il faca.Banel s-a zbatut mult si a ratat o ocazie imensa.

zapata -7- a aparat bine si sper sa continue asa.g

olanski-6- s-a descurcat bine si este un fundas dreapta bun.

Goian-6- au aparut ocaziile rapidului exact cand el se resimtea dupa o accidentare.

rada-6- a jucat sigur dar parca prea bubuie mingiile care pot fi jucate si altfel.

Petre Marin-6- a urcat putin iar pe faza defensiva nu a avut de furca un vreun adversar redutabil spre deosebire de golanski care s-a luptat cu bozovici si burdujan.

Nicolita-6,5- a alergat a avut si momente bune dar centreaza tot timpul in adversar.

ov Petre-4,5-a facut cateva recuperari dar pe faza de atac este ineficient.l

ovin-5,5 a facut ce stie sa faca iar pe faza ofensiva a tras la poarta de 2 ori.

Neaga-5- a intrat mult in centru si cred ca din acest motiv Hagi l-a scos.

Dica-6,5 se vede de departe ca este un mic magician.vede jocul iar pe final de joc a dat o pasa extraordinara pentru Iacob dar Iacob nu s-a prins.

zaharia-5,5-a alergat de multe ori aiurea.a centrat la capul lui Dica.a dat cu capul o data pe langa poarta.

surdu-5- nu a adus nimic nou in joc fata de Neaga.a jucat mai spre banda spre deosebire de Neaga care a intrat si in centru.

Iacob si bigfalvi au jucat prea putin pentru a le da o nota.forza Steaua.

Eu zic ca atat Lovin cat si Ov.Petre au incercat aseara sa participe si la faza ofensiva, insa s-a vazut ca nu prea pot. De aceea trebuie introdusi jucatori care sa faca faza ofensiva, pentru. ca pe defensiva nu le putem reprosa nimic celor 2. Cred si eu, cum am vazut mai sus, ca un Badoi, Cristocea, Croitoru sau Bicfalvi ar fi de preferat unui Neaga sau Nicolita. In rest echipa nu s-a miscat rau aseara, a incercat cateva scheme de joc, in se vede ca nu are cine sa le pune in aplicare.

observ ca si atunci cand facem 0-0 in casa cu cea mai slaba echipa a rapidului din ultimii ani (dar pregatita de un antrenor serios) de vina este tot Becali?! asa o fi probabil, caci observ multi cunoscatori se intrec in tot felul de mesaje "energice"! sa inteleg ca jucam prost si nu marcam fiindca il deranjeaza gg pe rege cu diferite comentarii?! mai sa fie, dar ce sensibil e gicuta al nostru?!

pana una alta, cu marele Hagi la timona in ultimele 4 etape am dat un gol, cu iasul si acela absolut intamplator, si am facut doua nule (wc) cu CFR (spulberata de niste ciprioti grasi si cu chelie) si cu tiganimea in Ghencea. iar la Urziceni ne-am acoperit de un ridicol sublim dupa o prestatie lamentabila in fata unei formatii satesti, robusta si atat. a vorbi despre tactica Stelei in jocurile mentionate cred ca ar fi hilar, dar asta e, ne mai putem impaca cu gandul ca suntem limitati in exprimare, precum si vocabularul regelui antrenor. mai ciudata este insa caderea fizica ce apare inevitabil pe finalul tuturor meciurilor. oare ce pregatire fizica s-a facut peste vara, ca suntem abia la inceputul sezonului?!

unii viseaza revolutii impotriva conducerii administrative si cer rabdare pentru Hagi. AZI insa suntem in situatia de a practica cel mai prost joc din ultimii ani, in conditiile in care avem cel mai puternic lot. iar asta e vina exclusiva a conducerii tehnice. daca si in conditiile in care are multi accidentati, Hagi isi permite sa nu-l includa in lot pe Croitoru, jucator care probabil ar fi titular la orice alte formatie din tara, nu cred ca e cazul sa mai ridicam scuza ca lotul e prea subtire si nu are valoare. ce sa zic, au valoare mare grigorie, maftei sau sapunaru de la rapid?! iar marele Dinamo a ajuns sa joace cu toate rebuturile Stelei!

din pacate, asa cum ne prezentam acum suntem inscrisi ferm pe linia a 0 pct. in CL. pacat de Hagi: a fost un jucator de geniu si este un stelist extraordinar. din pacate ca antrenor e submediocru, mult sub toti antrenorii pe care Steaua i-a avut la timona in ultimii ani. nu ai cum sa ai rezultate cand calitatea jocului este mizerabila, iar echipa pare mai degraba o formatie de lautari care s-au intalnit prima oara, cantand dupa ureche si nu dupa o partitura clara. indiferent cat de slabi ar fi anumiti jucatori, este inadmisibil sa nu reusesti sa faci presiune pe adversari modesti, macar prin asezarea in teren. desi adversarii nostri din campionat nu sunt deloc niste echipe europene redutabile, daca mai pierdem doua jocuri suntem dusi definitiv. iar asta va fi meritul si realizarea lui Hagi!

sigur ca Becali are o mare parte de vina in situatia actuala! e vinovat ca tolereaza incompetenta pe banca tehnica si ca a crezut ca sentimentalismul tine loc de pricepere. Hagi nu e pregatit sa antreneze azi Steaua, si angajarea lui a fost o eroare. si uite asa, acum am ajuns intr-o situatie fara iesire pe moment. orice antrenor ar prelua formatia la mijloc de sezon va intampina probleme.

Sunt si eu curios, cine ar trebui sa joace la noi la mijloc. Pustiul teribil cu #7 s-a vazut ca nu face fata (inca) tensiunii unui derby, Radoi si Plesan accidentati, Elton si Paraschiv vanduti. Avem zeci de alternative pentru posturile alea, pe langa Lovin si Ov. Petre si nu le stiu eu ? CINE ?

Cristocea. El a jucat citeva meciuri in toamna sezonului trecut pe aceasta pozitie si a facut-o excelent. Apoi s-a accidentat si au uitat toti de aceasta varianta care era o solutie foarte buna, mai ales pentru meciurile din campionat. Astept sa-l introduca Hagi pe Vasilica caci se spunea ca s-a recuperat deja.

Au trecut doua luni de cind Hagi e preluat Steaua. Jocul este mai slab decit anul trecut(atit defensiv, cit si ofensiv), dar deocamdata pe Hagi il apara rezultatele. Problemele vor fi in momentul in care vor aparea citeva rezultate negative, acestea fiind inevitabile pentru orice echipa, indiferent de numele ei. Totusi daca incercam sa-l analizam pe Hagi cu mintea, nu cu inima cum o fac majoritatea dintre noi, ies in evidenta citeva lucruri care nu sunt tocmai in regula.

Din prima clipa a avut dificultati cu jucatorii, si cu cei din conducere, si cind spun conducere ma refer la Adrian Ilie. Acelasi gen de probleme pe care le-a avut si la la alte echipe pe care le-a antrenat. N-a reusit sa-i "cistige" pe jucatori, ba mai mult, a intrat intr-un conflict mocnit cu acestia. Multi suporteri le-au sarit in cap celor cinci care au vorbit cu Gigi. Se uita un amanunt foarte important, cei cinci au reprezentat echipa si nemultumirile ei. Nu s-au dus la patron pentru ca li s-ar fi "sculat" lor ca nu le convine Hagi. Au fost ei, si nu altii, pentru ca ei sunt liderii acelui grup. Orice grup are liderii lui, indiferent ca vorba de o echipa dintr-un sport oarecare, de colectivul de la servici, de o brigada din peluza, de o clasa de elevi, sau de gasca din fata blocului. La Gigi nu se putea duce un grup format din Lovin, Nesu, Ochirosii, Cristocea si Cernea pentru ca ei nu sunt jucatori reprezentativi. Radoi, Dica, Neaga, Goian, P. Marin, plus Ghionea si Iacob sunt liderii Stelei. Punct. Ad.Ilie a povestit o intimplare identica care s-a petrecut la Valencia. Dupa primele saptamini ale lui Cuper, Ilie si alti 6 jucatori s-au dus la presedintele clubului sa-si exprime nemultumirile fata de noul antrenor. Presedenitele a vorbit cu Cuper si aceste probleme s-au rezolvat.

Cei 5 i-au comunicat patronului nemultumirile echipei. Sa nu uitam ca jucatorii Stelei au avut ocazia sa lucreze de-a lungul timpului cu o pleiada de antrenori. Piturca, Zenga, Protasov, Olaroiu, Rednic, Dan Petrescu, Cirtu, Iordanescu, Hizo, Grigoras, Dumitriu, Lacatus. Deci au parere destul de avizata in momentul in care nu le convine ceva la un antrenor anume. Nu faptul ca Hagi ar fi mai dur cu ei i-a deranjat. Daca era asa puteau foarte bine sa nu le convina Protasov, pentru ca in nici un caz ucraineanul nu se tragea de sireturi cu ei.

Principalele nemultumiri au fost urmatoarele:

1- i-a izbit imaginea unui Hagi extrem de nervos la antrenamente, care are mari deficiente de comunicare.

2-lipsa de respect a lui Hagi, care ii injura la fiecare antrenament. Aici stiu foarte sigur ce afirm, petru ca o stiu de la doi jucatori. Prima oara am auzit despre acest lucru in mod indirect de la un jucator, dar nu am crezut-o pentru ca era vorba de un jucator nu e prea apreciat de Hagi. Dar dupa doua spatamini am auzit-o in mod direct de la alt jucator. Pentru multi pare de neconceput, dar asa se intimpla. In primele saptamini Hagi ii facea prosti, boi, si ii si injura.

3-ideea lui Hagi de se trece de la cantonamentul de o zi, care e in functiune la Steaua de peste 4 ani, la doua zile de cantonament. Atentie, este vorba despre meciurile obisnuite din campionat.

4-faptul ca nu se traseaza, si nu se exerseaza o tactica precisa

Acum o sa-mi exprim parerea personala in ceea ce priveste greselile pe care cred eu ca le face Hagi.

1- in doua luni s-au jucat 7 meciuri amicale si 10 oficiale, si se tot insista pe postul de mijlocas stinga cu Neaga si Croitoru. E limpede pentru toata lumea ca acesti doi jucatori nu pot sa joace pe acel post. Oare de cite meciuri mai are Hagi nevoie pentru a-si da seama de aceasta realitate? Una din principalele reguli ale antrenoratului spune ca trebuie sa folosesti jucatorii pe postul pe care dau cel mai bun randament. Hagi pur si simplu ii ucide pe Neaga si Croitoru fortindu-i sa joace in banda stinga.

2- pe fondul acestei idei fixe cu Neaga si Croitoru in stinga, Hagi a facut o mare gafa si l-a cedat pe Ochirosii la Buzau. Urmeaza sa joci cu CFR, cu Rapid, si in grupele CL, ai doi mijlocasi stinga de meserie in lot Cristocea- accidentat pe o perioada mai lunga, si Ochirosii- valid, si calit in meciurile importante de la sfirsitul sezonului trecut. Cum sa renunti la singurul pe care il ai?

3-Acum se plinge ca "suferim pe benzi". Pai e absolut normal sa suferim cu Neaga pe stinga si cu Nicolita pe dreapta, cu Badoi pe banca, cu Cristocea rupt, si cu Ochirosii la Buzau. Un Nicolita care are nevoie de 20 de mingi bune pentru a reusi sa centreze de 10 ori, si din aceste 10 centrari sa reuseasca maxim 2 de calitate. Nu stie sa loveasca mingea, si punct. In finalul campionatului trecut, cind orice meci era capital, Nicolita a jucat fundas dreapta si Croitoru mijlocas dreapta. Nicolita a dat un randament bun spre foarte bun pe acest post.

4-Pe Badoi nu-l foloseste. OK, o sa spuneti ca atunci cind a jucat, fostul rapidist a facut-o slab. Pai ce sa arate in 15-20 minute? El nu a mai jucat un meci intreg de la inceputul lui iunie. A avut un ritm senzational la Rapid timp de 5 ani, si acum e lasat pe banca. Badoi poate oricind sa ofere centari si pase de calitate. Cit ii ia lui Hagi sa se convinga ca Nicolita nu stie sa loveasca mingea?

5-Hagi se cramponeaza de jocul cu 2 inchizatori, indiferent de numele si valoare adversarului. Mentionez ca sunt un fan al sistemului cu 2 inchizatori, cu conditia ca macar unul dintre ei sa faca bine si faza de constructie. Cuplul Radoi-Plesan era ideal. In momentul cind ei se numesc Lovin si Ov. Petre se schimba datele problemei, pentru ca nici separat si nici impreuna cei doi nu fac bine nici faza defensiva, si nici nu ajuta atacul.

6-De cind a inceput sezonul e clar pentru toata lumea ca Steaua sufera la constructie. Nu inteleg de ce nu se incearca o formula cu un singur inchizator, si cu Croitoru mijlocas central. Hagi spune ca "trebuia sã avem mai mult curaj în atac". De acord, dar cu cine a incercat sa atace? Cu Lovin, si Ov. Petre in prima repriza, si in a doua cu Bicfalvi- jucator de profil defensiv, tinar si fara experienta, si cu un Surdu care a venit de doar 20 zile, si nici nu e un jucator capabil sa schimbe jocul imediat ce e introdus in teren. Badoi si Croitoru erau mult mai indicati pentru a schimba jocul de constructie, si pentru a forta atacul.

In plus, Hagi e de-a dreptul comic cind face aceste declaratii:

- "Suferim pe benzi", dar insista cu Neaga si Nicolita.

-''Trebuia sã avem mai mult curaj în atac'', dar joaca cu 3 defensivi, Lovin, Ov. Petre, Bicfalvi, plus Surdu, un atacant care inca nu s-a angrenat in jocul Stelei.

-"Suferim foarte mult în atac, unde avem un joc lent și previzibil, dar și pe benzile laterale, deși Nicolițã a încercat multe. Pai Nicolita de cind s-a apucat de fotbal, tot "incearca" sa scoata capul din pamint si nu reuseste niciodata.

-Si cireasa de pe tort "Repriza a doua a fost mai buna" Ce meci ati vazut domnule Hagi? Cu alte cuvinte, prin schimbarile efectuate Hagi a imbunatatit jocul. Repriza a doua nu am existat, acesta e adevarul.

Hagi se mai plinge ca "jucam din 3 in 3 zile". Pai asa jucam din sezonul 2004-2005, nu este o noutate. De acest lucru putea sa se plinga Zenga, pentru ca atunci echipa nu era invatata sa joace la 3 zile.

Sigur, se poate invoca lipsa jucatorilor accidentati, dar sa ne aducem aminte ca si anul trecut a fost la fel, cu diferenta ca atunci erau vreo 17-18 jucatori cu totul, si solutiile de pe banca se numeau G. Coman, Saban, Lovin si Baciu. Numai nume exotice.

Personal, cred ca Hagi are zilele numarate pe banca Stelei, si el este principalul vinovat pentru acest lucru.

@Victor

Un comentariu exceptional, care ar merita sa fie transformat intr-un articol de fond pe acest site. Daca doresti asta, da-mi te rog un mesaj privat indicandu-mi titlul posibil al acestuia. Multumesc.

Intr-un fel Hagi e de inteles. Stie ca daca va pleca pe usa din dos de la Steaua cariera lui de antrenor de top va fi practic terminata

@DanStan ai perfecta dreptate..de-aia nu a plecat Hagi cand l-a jignit oieru in toate felurile.

Daca da gres la Steaua, Hagi ar cam trebui sa se lase de antrenorat, ca e clar ca nu le are.

Intr-un fel Hagi e de inteles. Stie ca daca va pleca pe usa din dos de la Steaua cariera lui de antrenor de top va fi practic terminata

Asa este, dar competitia in fotbal e dura, si la nivel de antrenori. Nu putem periclita interesele Stelei de dragul sentimentalismului. Asta e realitatea.

Cu jucatori ca Zaharia, Surdu, Ovidiu Petre, Neaga e greu , greu de tot.

Lovin m-a surprins placut...adica sa nu ma intelegeti gresit daca ar fi jucat Radoi asa as fi zis ca a venit beat la meci, dar in comparatie cu petarda de Ov. Petre si fata de evolutiile lui anterioare a fost de-a dreptul briliant.

Zaharia -slab , slab ....extrem de slab...cel mai prost atacant al Stelei din ultima vreme( duamne am sperat si cu Dinita si Oprita ca va fi ultima oara cand voi zice asa ceva).

Surdu- are un plus fata de Zaharia viteza si ca poate da o pasa de 3 m precisa dar oricum este slab pentru ce pretentii avem noi pentru Steaua.......totusi daca era bun nu statea numa' prin afara lotului la Cluj. Aseara a fost foarte fricos fiind preocupat mai mult sa nu piarda mingea decat sa faca ceva periculos.

Neaga- inca un meci mizerabil, am mai spus-o pana nu va prinde un meci din ala mare cu 2-3 goluri si un joc impresionant ca sa simta ca suporterii il iubesc n-o sa vedem altceva de la Rica.

Iacob- sa nu-l laud fara motiv , dar aseara cum a intrat pe teren chiar dak a pierdut cateva mingi si s-a simtit un pic ca nu a mai jucat de mult, parca am simtit in sfarsit ca apararii Rapidului ii este frica el......cand punea piciorul pe minge parca imi adunam toate sperantele si frustarile de 80 de minute sperand sa ne salveze. Nu s-a intamplat dar daca va juca titular la Praga sunt sigur ca va si inscrie.

Dica- imi doream atat de mult sa nu plece cand am auzit ca ciobanul vrea sa-l dea, dar dupa atatia ani la Steaua, merita lucrul asta. Cu parere de rau mi-am dat seama ca la Steaua nu are cu cine juca( iti dai seama dupa reactiile sale de dezamagire cand da cate o pasa de geniu si la ceilalti le ia 5 secunde pana sa se prinda). Apropo cineva mai sus dadea niste note pentru pase+plasament,.....Dica avea 0+3......cred ca tu te uiti la meciuri cu spatele la televizor dak ii dai 0 la pase...si lui Ovidiu Petre 1..cred ca merita macar 4 atat la pase cat si la plasament( notele erau de la 1 la 5).

Badea- te asteptam pentru ca vreau sa vad si eu odata goluri anul asta..o victorie de-aia la 4-0...fara drept de apel pentru adversari.

Ovidu Petre- bun la deposedari, catastrofal la pase si constructie.....daca duamne fereste va juca titular cu Sevilla o vom lua urat de tot pe coaja. El nu e in stare sa dea o pasa de 5 m...ce sa-i mai cerem constructie....iar aia de la Sevilla parca sunt niste lupi care se hranesc cu sange surprind cea mai mica greseala( la meciul cu atena am ramas uluit de pragmatismul lor). Cu asta in CL va fi un adevarat fiasco.

Nicolita- haotic ca de obicei totusi un joc peste media sa la Steaua aseara. Am observat ca daca incepe bine si reuseste sa capete ceva incredere apoi continua binisor , dar daca incepe prost ..... Totusi nu stie sa faca o preluare corecta iar daca centreaza el sunt 2 variante: 1.prin spatele portii(sau in cel mai fericit caz exact in bratele portarului) 2.ori asteapta 10 minute pana il ataca adversarii si obtine un aut ceva.

Despre aparare ce sa mai zic daca nici de-asta nu am avea am fi o echipa de locul 12....Rada, Golanski, Goian buni, Petre Marin sub ei dar totusi mai bine aseara fata de meciurile precedente.

Zapata- omul meciului chiar daca Cesinha si Mazilu au sutat slab au fost niste interventii foarte bune.....macar portar sa avem.

Desi am privit cu o oarecare retinere sosirea lui Hagi in Ghencea...totusi l-am sustinut.Am zis ca la Bursaspor..la Timisoara..nu a avut echipa.La Galatasaray un loc 2 si Cupa e totusi o performanta.Insa...avem aproape 20 de meciuri cu el la echipa...si nu se schimba nimic.Mereu acelasi joc plictisitor..impotent.Inteleg...treci printr-o pasa proasta...ghinion..oboseala...dar nu e posibil ca de 17 meciuri sa joci mereu in aceiasi maniera execrabila..cand ai cel mai bun lot din tara.Eu unul imi imaginez unde eram daca nu dadeam golurile intamplatoare care le-am dat din faze fixe.Unde eram daca Zapata nu apara penlatyul de la Cluj...unde eram daca Dica nu centra atat de bine? Unde eram daca Bicfalvi nu era tupeist si nu suta de la distanta aia in meciul cu Iasul? Probabil ca eram pe unde e Craiova.

Imi place Hagi..si vreau sa reuseasca la Steaua...insa nu e posibil ca in 17 meciuri sa dai doar vreo 10 goluri, si mai mult de jumatate..sa fie din faze fixe.

Cu parere de rau..incep si eu sa cred ca Hagi pur si simplu nu poate fi un antrenor bun.Beckenbauer...Stoichkov...Paolo Rossi..etc...multi alti jucatori care au fost fenomenali..dar pur si simplu nu pot fi antrenori.

suntem pe locul 7 in clasament... 4 goluri date in 6 meciuri, mai prosti ca noi sunt doar buzau si Farul. de cand n-a mai fost Steaua asa jos ? echipa joaca jalnic, acum s-a dus si norocul , ca nu putea sa tina la nesfarsit , insa "regele" continua declaratiile de genul 'suntem la inceput' . la inceputul dezastrului daca se continua asa

ati vazut ce a declarat Becali dupa meci?a spus ca golanski a fost cel mai slab si ca nu il mai vrea la echipa.......cred ca Becali e in tribuna oficiala dar vede alte meciuri!ala deja vorbeste doi de un leu,fute-ar pe masa in gura sa plece in **** masii de tampit,sau ce vrea sa aduca pe Steaua in Liga a 2 a?ati vazut ce face Elton la arabi?rupe pamantu si Becali,idiotu dracului l-a vandut,normal,pe Thereau la fel,acum cu echipa pe care o avem nici pe locu' 3 in grupa nu vom ajunge........forza Steaua,**** Becali!!!

Surdu e preferatul lui GG pentru ca de la el a pornit scandalul la Cluj anul trecut;)...El a mintit conducerea pentru a face rau echipei...si drept rasplata Surdu e la Steaua acum...ia bani frumosi...joaca in Liga...

Asta e echipa lui GG ...asta nu e Steaua mea!

E bine ca mai speriem totusi adversarii cu numele.Ma asteptam la un joc teribil de pase al rapidistilor si un elan heirupist,dar au fost timorati de renumele Stelei si au stat la cutie.Sper sa fie la fel si cu Slavia.

Sfat: Steua, revino-ti!!!!!!!!!!!In stilul asta o sa multimim ca suntem p ultimul loc in clasament si n-am retrogradat!Tin la Steaua si intotdeauna am avut incredere in echipa, dar in ultimul timp si ncel mai optimist om incepe sa aiba indoieli!

De ce sa mai jucam in champion league, daca ne facem de ras?!:(

De ce sa mai jucam in champion league, daca ne facem de ras?!:(

poate pentru 10 mil de euro??...intreb si eu........

sau mai e cineva care crede acea celebra replica:"din fotbal nu se scot bani"???

E bine ca mai speriem totusi adversarii cu numele.Ma asteptam la un joc teribil de pase al rapidistilor si un elan heirupist,dar au fost timorati de renumele Stelei si au stat la cutie.Sper sa fie la fel si cu Slavia.

rivelino...slavia a avut un reprezentant la meciul de aseara...si matem sa nu patim cum a patit Dinamo Kiev anul trecut. Slavia are un joc in viteza si Forza, tehnica la ei sta in cei 2 brazilieni parca(sper sa nu ma insel) unul la mijloc si altul in atac. S-a vazut sigur ca Goin & Rada sunt lenti si sigur vor avea un atacant de viteza si tehnica si apoi s-a vazut ca doar pe benzi si la mijloc (un brazilian ii face si pe Lovin si pe Ov Petre).

L-as vrea pe Badoi in locul lui Nicolita...sau daca Hagi il va asculta pe GG si il vrea pe Golanski out atunci pe Banel fundas si Badoi la mijloc.

Pe partea stanga il vreau pe Croitoru..iar in fata pe Dica cu Iacob...apoi Badea in ultimele 15 min.

Pe partea stanga il vreau pe Croitoru..iar in fata pe Dica cu Iacob...apoi Badea in ultimele 15 min.

esti tu sigur ca Iacob,v Badea si Cristocea pot juca la 100%??.....eu banuiesc ca asta e motivul pentru care nu au jucat nici cu rapid (Iacob chiar a demonstrat ca nu e apt 100%)......asa ca mai bine sa lasam doctorii si antrenorul sa faca echipa pentru ca ei stiu mai bine..

esti tu sigur ca Iacob,v Badea si Cristocea pot juca la 100%??.....eu banuiesc ca asta e motivul pentru care nu au jucat nici cu rapid (Iacob chiar a demonstrat ca nu e apt 100%)......asa ca mai bine sa lasam doctorii si antrenorul sa faca echipa pentru ca ei stiu mai bine..

Nu am zis Cristocea..ci Croitoru care pana acum a jucat destul de mult si nu cred ca are probleme (daca da scuzele mele).

Iar Iacob de mult timp se antreneaza normal ... de ce sa nu intre?

Iar Badea cred eu ca poate sa traga de el macar 15 , nu? Ca doar asta asteapta orice jucator: CL .

....scuze...Croitoru nu joaca pentru ca "cineva" (oare cine?) l-a adus pe surdu si din cate se pare il si impune in echipa......am spus ca la Iacob se vede ca n-a jucat de mult,nu e pregatit nu din punct de vedere fizic ci psihic sau nu stiu...cert e ca nu joaca asa cum juca inainte...

iar Badea....ar mai avea cel putin 5 meciuri de UCL in care sa traga la capacitate maxima.....

PATETIC PATETIC PATETIC....mi-au stricat toata ziua!!! DIN NOU!!! Steaua NU JOACA NIMIC!!! UNDE ESTE Steaua?!? Unde este aceea echipa pentru care ma agit si traiesc...acea magie care imi incanta privirile meci de meci...acel spirit de invingatori....UNDE ESTE Steaua????????????

E departe rau de tot de tot de tot, a intrat in "epoca de oaie", unde daca fugi ca un atlet esti bun dar daca te mananca talentul si te apuci sa driblezi ca Hagi, Lacatus sau Doamne fereste Ronaldinho esti dat afara "hahalera care faci circ pe teren", "yo" pohtesc razboinici cu bun simt, daca adversarii sunt cazuti la pamant tu nu le bagi sabia in coaste (mingea in poarta) tu ii ajuti sa se ridice (tragi cu mingea in ei).....

tot citesc aceeasi "ciudatenie": ce meci bun a facut golanski?! numai pentru ca ca a fost criticat de gg, automat gata, unii spun ca a jucat bine? acelasi tipar functioneaza invers in cazurile Nicolita si Petre, laudati mai mereu de oaie! multi suporteri ii catalogheaza drept jucatori slabi, departe de valoarea unei echipe ca Steaua.

eu zic ca Becali, chiar daca nu stie sa concluzioneze in moid coerent, spune un mare adevar: in meciul cu rapid ambii fundasi laterali au fost parnaie. incursiunile lor eficiente in terenul advers pot fi numarate pe degete, invaluirile lipsind practic in totalitate. ori in fotbalul modern diferenta pe benzi este facuta de fundasii laterali care schimba frecvent locurile cu mijlocasii de banda si reusesc sa impinga jocul. amintiti-va de tactica lui Protasov, care numai din asezare muta jocul cu 30m in terenul advers si comprima liniile. sigur e un joc mai riscant, dar cu adevarat modern. la Steaua de azi distanta intre linia de mijloc si atac este imensa, iar fundasii laterali nu reusesc sa creeze superioritate pe partea lor in momentele de posesie.

parerea mea este ca la Marin a aparut si o uzura datorata varstei, iar polonezul a fost realmente intr-o zi slaba, probabil datorata oboselii acumulate la nationala (polonia a avut doua deplasari grele si lungi in portugalia si apoi in finlanda). in ultimele minute golanski parea sfarsit, miscandu-se cu incetinitorul si nu stopa atacurile tiganesti decat prin fault. greseala lui Hagi este ca nu a simtit aceasta oboseala accentuata inca de la antrenamente, si a insistat cu pawel. alegerea sa s-a dovedit o eroare, atat in economia jocului, cat si dpdv uman, expunandu-l la critici pe polonez. de aceea, reactia patronatului e oarecum justificata, pentru ca de la jucatorii straini se asteapta intotdeauna mai mult, si asta e valabil nu doar la Steaua.

cat despre ov.Petre si Nicolita nu vreau sa intru in "polemici" cordiale, dar eu raman la parerea ca au fost printre cei mai buni ieri (cat de bun poti fi intr-un meci cu adevarat slab). asta poate fi o problema de gust, relativ subiectiva. ce este insa real e faptul ca la nationala, amandoi sunt titulari de drept, iar Piturca nu poate fi suspectat ca ar avea vreo slabiciune aparte pentru ei. in banda dreapta Banel este indispensabil atat Stelei cat si nationalei si ma indoiesc ca exista antrenor care sa "indrazneasca" sa joace fara el. intr-un fotbal romanesc in care forta combinata cu viteza par a lipsi, Nicolita este o floare rara. sigur e la indemana sa critici jocul lui in aparenta dezordonat, dar importanta lui Nicolita se vede atunci cand el lipseste. raman si acum la opinia ca daca Banel ar fi fost in teren la returul cu boro noi jucam finala. ultimele goluri ale englezilor au venit atunci din centrari de pe partea dreapta, care devenise bulevard.