fcsteaua.ro

Analize reci....la cald

78 posts in this topic

Trebuie sa fim realisti ca nu avem 1 mijlocas cu "sange in c0aie" scuze de expresie.. care sa puna mingea jos sa intre in centru sa dribleze si sa suteze.. adevarat la poarta nu tentative.. ma intreb fac suturi la poarta la antrenamente? Oricum multumit ca ne-am calificat dar sa nu zica cineva ca nu i-a fost putin teama la 1-0 pentru polonezi.. si o intrebare am pentru toti Neaga cand marcheaza si el? Dica cand face si el un sprint intr-un meci si ajuta echipa? va rog fara raspunsuri de genu "a dat gol cu Ceahlaul si cu Farul si a ajutat echipa pentru ca ala e chiar noroc.." dar asa sa vad ca se zbate ca sare la cap ca incomodeaza.. PUNE SUFLET mai bine zis.. poate sunt singurul dar eu cred ca mai mereu incearca sa iasa in fatza... sa fie el declarat salvatorul.. si chesti dastea..

inca odata felicitari stelistilor si galerie.. MERGEM IN GRUPE!!!!

Sunt de acord cu ce spui, in parte, dar nu cred ca e vinovat Hagi pentru ca a jucat Croitoru pe stanga si Lovin+Petre in centru.

Practic nu avem mijlocas stanga, in acest moment. Badoi nu poate juca pe stanga, Banel a aratat in prima repriza cu Farul ca pe stanga e 0 barat, iar apoi a jucat foarte bine pe dreapta (repriza a doua). Singurul care joaca aproape acceptabil pe stanga e Croitoru. Nu cred ca Hagi a avut de ales in aceasta privinta.

Iar cu mijlocasii centrali, ce sa mai vorbim? Singurii disponibili erau Petre, Lovin si Bicfalvi. Aici e discutabil; Bicfalvi are doar 19 ani, era riscant sa-l bage, desi poate era mai bine sa intre in locul lui Petre sau al lui Lovin.

Daca ai alte solutii pentru posturile respective, spune-le si hai sa discutam. Insa eu nu vad cum altfel putea sa alcatuiasca echipa, in conditiile date la ora meciului.

Parerea mea e ca, Croitoru poate juca stanga.. lejer intra in centru, suteaza.... si totusi ne mai trebuie un stangaci veritabil.. Bicfalvi este mijlocas sau atacant? Ce are varsta de 19 ani? Messi ce are? Cesc Fabregas daca am scris corect nu au aceasi varsta?

Parerea mea e ca, Croitoru poate juca stanga.. lejer intra in centru, suteaza.... si totusi ne mai trebuie un stangaci veritabil.. Bicfalvi este mijlocas sau atacant? Ce are varsta de 19 ani? Messi ce are? Cesc Fabregas daca am scris corect nu au aceasi varsta?

Messi nu a intrat direct titular in Champions League. I-a luat 2 ani sa devina titular.

Sunt de acord cu ce spui, in parte, dar nu cred ca e vinovat Hagi pentru ca a jucat Croitoru pe stanga si Lovin+Petre in centru.

Practic nu avem mijlocas stanga, in acest moment. Badoi nu poate juca pe stanga, Banel a aratat in prima repriza cu Farul ca pe stanga e 0 barat, iar apoi a jucat foarte bine pe dreapta (repriza a doua). Singurul care joaca aproape acceptabil pe stanga e Croitoru. Nu cred ca Hagi a avut de ales in aceasta privinta.

Iar cu mijlocasii centrali, ce sa mai vorbim? Singurii disponibili erau Petre, Lovin si Bicfalvi. Aici e discutabil; Bicfalvi are doar 19 ani, era riscant sa-l bage, desi poate era mai bine sa intre in locul lui Petre sau al lui Lovin.

Daca ai alte solutii pentru posturile respective, spune-le si hai sa discutam. Insa eu nu vad cum altfel putea sa alcatuiasca echipa, in conditiile date la ora meciului.

Asa este van, din ce avea Hagi la dispozitie chiar nu putea face echipa altfel. Probabil ca, odata cu sosirea lui Plesan lucrurile vor sta altfel. Evident si Herea va fi un castig, in cazul in care va veni.

Messi nu a intrat direct titular in Champions League. I-a luat 2 ani sa devina titular.

Da 2 ani, pe cand avea 17 la 17 ani chiar nu poti sa ajungi titular la Barca.. dar zic, ca ar trebui sa-i dea sanse sa joace pentru ca este ambitios...

Da 2 ani, pe cand avea 17 la 17 ani chiar nu poti sa ajungi titular la Barca.. dar zic, ca ar trebui sa-i dea sanse sa joace pentru ca este ambitios...

Pai da, si eu il vreau in teren. Am si spus ca "poate" ar fi fost mai bine cu Eric in locul unuia dintre centrali. Doar ca e un pic riscant, nu prea are experienta.

In grupe n-as prea vrea sa-l bage - il vad echipela mari si mi-e teama ca nu mai apuca sa ne incante mult timp. :)

din pacate n-avem nici un viitor nici cu Hagi, tot respectul pentru el ca fotbalist dar ca antrenor nu e capabil....in primul rand ca nu stie sa se faca respectat in fata jucatorilor si asta conteaza mai mult decat orice..asta e diferenta dintre perioada cu Zenga si Protasov si cea de pe urma...cei doi antrenori straini veneau cu o mentalitate sanatatoasa si stiau sa se faca respectati si chiar iubiti... Hagi e mai mult o sperietoare pentru jucatori

ca sa nu mai vb-esc ca schimbarea cu Zaharia i-a fost sugerata de Becali...a si recunoscut,...se pare ca si oierul e mai antrenor decat Hagi, din pacate :(

mai mai mai, nu stiu cum sa incep dar, .... mai terminati cu tacticile si cu alte alea, voi in loc sa va bucurati de victorie si de calificare deopotriva incepeti sa analizati jocul? puneti si beti 1,2,3,...9 beri, cat puteti duce si bucurati-va de calificare, altceva nu ne intereseaza... ce daca lesii au fost o echipa incomoda? lasati-i in pace, parerea mea e ca-i bateam si cu rezervele: Badea, Iacob, Ghionea, Cristocea(hahah).... haideti sa fim optimisti in continuare, eu cel putin, de la Protasov( de ce tot il amintim) nu am vazut pase printre incercate de la mijlocul terenului, asa ca nu trebuie sa ambalam asa tare, eu sper ca Hagi sa ne aduca ceva bun in joc, ceva in genul lui mila numai cu jucatori ce altfel(nu vreau sa jignesc actualul lot, dar se puteau face mult mai multe chestii si mai bune in legatura cu transferurile).... ca sa inchei... lupta steau. lupta Steaua. lupta Steaua, alez, alez, alez

nu a spus nimeni ca nu trebuie sa ne bucuram de rezultat, dar tocmai pentru ca azi am tremurat 90 de minute pe stadion trebuie analizat obiectiv si echidistant (chiar fara alcool in cap) unde s-a gresit si gasite solutii, mai ales de catre cei din conducerea tehnica si administrativa.. pentru a nu avea pe viitor neplaceri sau chiar dezamagiri.. sa speram se va lua atitudine si ca Steaua ne va obisnui din nou cu un joc ofensiv adevarat, urmat si de rezultate, bineinteles.......

FORZA Steaua!

din pacate n-avem nici un viitor nici cu Hagi, tot respectul pentru el ca fotbalist dar ca antrenor nu e capabil....in primul rand ca nu stie sa se faca respectat in fata jucatorilor si asta conteaza mai mult decat orice..asta e diferenta dintre perioada cu Zenga si Protasov si cea de pe urma...cei doi antrenori straini veneau cu o mentalitate sanatatoasa si stiau sa se faca respectati si chiar iubiti... Hagi e mai mult o sperietoare pentru jucatori

ca sa nu mai vb-esc ca schimbarea cu Zaharia i-a fost sugerata de Becali...a si recunoscut,...se pare ca si oierul e mai antrenor decat Hagi, din pacate :(

si ne mai miram de ce numai in Romania poti vedea dupa primele 2 etape 7 antrenori schimbati.. nu vreau sa ii iau apararea lui Hagi, nici mie nu imi place deloc ce joaca echipa, dar zic ca nici nu trebuie sa ii taiem capul de pe acum.. tinand cont de slaba campanie de transferuri la care se adauga accidentatii plus incompetenta unor titulari eu zic ca pana acum nu e chiar catastrofal, cum spunea si cineva mai sus ca valoare antrenorului se vede in capacitatea acestuia de a scoate maxim posibil din ce are la dispozitie.. 4 victorii in 4 meciuri, doar 2 goluri primite, eu zic ca am scapat bine.. haideti sa il lasam in pace, sa aiba liniste sa isi faca treaba, ca pe viitor sa nu mai vedem prestatii mai mult decat mediocre ca cea de azi, si sa nu mai scapam bine, sa scapam cu spectacol facut de Steaua, materializat in rezultate pe masura......

FORZA Steaua!

sabin1307 si eu as vrea sa am atitudinea asta...si chiar am avut-o pana asta seara dar nu pot sa mint ..eu doar spun ce-am vazut...

Si am vazut cel mai prost meci din ultimii 4-5 ani in cupele europene, am jucat MIZERABIL, nici o idee de joc, nici o tactica, nici o ocazie de gol in 90 minute! a fost totul haotic........ si dupa asta vine Hagi si declara c-am jucat bine.....pai sa nu-ti sara mustaru?????

un jucator bun pentru noi ar fi Iwanski, nr 7 dela polonezi.

da, Neaga a avoluat f slab in ultimele partide.

Doamne nu pot sa cred asa ceva!!! deci nu pot !!! Cum potzi sa compari pe Bicfalvi cu Fabregas sau cu Messi. Sincer daca eram dinamovist iti dadeam votul de incredere sa devi anrenorul Stelei hahahahah fara suparare cum sa bagi un pusti care nu a convins deloc in meciurile de pregatire si a jucat relativ bine cu "o divizionara b" hahahahahaha rusine rusine rusine sa va fie :))

Si e zic ca mai bine intra gahi in teren in locul lui Lovin.

sabin1307 si eu as vrea sa am atitudinea asta...si chiar am avut-o pana asta seara dar nu pot sa mint ..eu doar spun ce-am vazut...

Si am vazut cel mai prost meci din ultimii 4-5 ani in cupele europene, am jucat MIZERABIL, nici o idee de joc, nici o tactica, nici o ocazie de gol in 90 minute! a fost totul haotic........ si dupa asta vine Hagi si declara c-am jucat bine.....pai sa nu-ti sara mustaru?????

Ma nene daca nu esti multumit fatzi u echipa de fotbal si ce nu iti place schimba u tot daca nu iti convine nici asa omoarateeeee nepoateeeee.

Pai da, si eu il vreau in teren. Am si spus ca "poate" ar fi fost mai bine cu Eric in locul unuia dintre centrali. Doar ca e un pic riscant, nu prea are experienta.

In grupe n-as prea vrea sa-l bage - il vad echipela mari si mi-e teama ca nu mai apuca sa ne incante mult timp. :)

Nu are nici un viitor baietasul ala o sa fie o deluzie klara...o sa fie Andrei Cristea 2 dar fara sclipirea aceia ;)

Edited by forever_STEAUA
mesaje consecutive

Si mai buni pentru noi ar fi cei 5 accidentati : Goian, Ghionea, Cristocea, Iacob si Badea. Eventual plus Paraskiv, Gurita si Bostina. Din lista asta cel putin 4 ar fi fost titulari in meciul asta.

As vrea sa-l injur pe Hagi da' nu pot. Pe de o parte e clar ca mai are de invatat. Dar pe de alta parte e si mai clar ca n-are la dispozitie toti jucatorii care i-ar trebui. De-abia atunci cand va avea la dispozitie cel mai bun '11' si echipa va juca prost se va putea spune ca totul e din vina incapacitatii antrenorului Hagi.

Probleme

1. Radoi e nesigur ca aparator central. E mult mai util ca mijlocas

2. Croitoru nu e mijlocas stanga. Face eforturi dar se evede ca nu-i locul lui acolo. Daca nu gasim repede un mijlocas stanga de valoare vom avea mari belele in viitor.

3. Atacul Neaga - Dica nu exista. Se impiedica unul de altul si nici unul nu e atacant 100 %.

4. Ovidiu Petre si Lovin sunt lenti ca niste elefanti. Daca adversarul joaca in viteza nu se mai pot replia la timp si-atunci prefera sa se retraga in fata propriului careu. Nu reusesc aproape deloc sa sustina atacantii. Nu sunt o solutie.

5. Intre mijlocasii centrali si atacanti e un spatiu kilometric. In centru nu exista nici un jucator care sa-si asume rolul de curea de transmisie intre defensiva si atac. Sarcina asta o preiau mijlocasi de banda dar rezultatele nu-s multumitoare pentru ca Banel nu stie sa paseze iar Croitoru n-are viteza de reactie. Avem nevoie de coordonator de joc.

Cu acest nivel de joc, nu avem ce cauta in Liga.....

am crezut ca Hagi va aduce fotablul ofensiv, dar de facto nu afost o data in tot meciul sa atace cu mai mult de trei atacanti. Steaua sub comanda lui joaca cum a jucat in era lui zerolaroiu.

si absurdul este ca fata de anul trecut, acum avem un lot mare si puternic...

eu sper ca din cutiuta regelui vor sarii la timp ideile necesare castigului...

p.s

sa-i fie rusine Protvului ca nu sa gindit la cele 2000000 de suporteri din strainatate.......cine dintre voi are putere sa-i invete pe Pro TV sa nu gindeasca cu curu......

FORZA Steaua

Lovin si Ov petrel nu aveau ce sa caute in teren. inadmisibil cum pana in minutu 60 sau cand l-a schimbat pe Croitoru sa nu faca nici o schimbare fiind deja clar ca Steaua nu jucase nimica. Ochirosii, bicfalvi puteau f bine sa joace in locul lui Lovin de exemplu. atacul varza. a fost un meci de toata jena si daca ne asteptam sa facem ravagii in campionat si in CL cu asa joc ar fi bine sa ne lasam de fotbal. nu am avut ax central, ne-au tocat pe centru de numai cu Lovin si ov Petre aia doi looseri de jucatori. se vedeau de la o posta problemele ... nu s-a luat nici o atitudine. nu tu o shimbare, la un moment dat am crezut ca va schimba abia in minutu 92. un castig cert este golanski. transferuri ? si nu avem rezerve nu avem solutii ? noroc cu oracolu' Jiji care i-a transmis telepatic lu ovidel sa dea cu sutu si l-a trimis pe arhanghelul zaharia sa stea la pomana. Este bine ca am castigat si ne-am calificat mai departe, nu contest ... dar se anunta vremuri grele daca o continuam in stilul asta.

hai Hagi

Forza Steaua !!!

ba fratilor!Nus ce probleme vedeti voi la Steaua,dar eu vad doar o singura problema.La Steaua e mare dificit de comunicare, lipseste cu certitudine acest(FACTOR)inportant in jocul unei echipe.Nu sunt nici pe aproape un tactician bun,da eu zic ca ar fi mai bine pentru Steaua un 4-3-1-2.Radoi ar fi bine sa treaca infata mijlocasilor,dece?pentru ca dupa cum stim cu totii Radoi este cordonatorul de joc al Stelei,deci daca arfi intr mijlocasi si atacanti nar mai fi nevoie ca Dica sau nega sa se retraga pentru ca sa recupereze mingi,pentru ca in acel moment daca ,ati observat,ramine doar un atacant care este pur si simplu "inabusit",si sunte m periculosi doar in momentul cind 8 jucatori trc linia de mijloc a ternului,lasind doar 2 in aparare,de aici vin si golurile in poarta noastr(vezi exempludi meciulde aseara in repriza a 2 cind au esit polonezii unu la unu cu portarul)Daca gresesc undeva va rog sa ma corectati,pentru ca nu pot vedea mecirile cu steau.iar daca am aceasta sansa,doar in reluare.Zapata e un mare portar.

"Aceasta calificare a fost obtinuta in mare masura pe sudoarea lui Radoi, Croitoru, Nicolita si....Zapata, indraznesc sa afirm".

Radoi?!... care Radoi?!... in afara de cateva mingi "protejate" sau respinse in afara terenului... nici nu "s-ar fi aflat" pe teren.

...

Toata stima pentru Nicolita si Golanski!

Vad ca majoritatea l-ati criticat pe Croitoru. Mie mi s-a parut singurul care aseara a jucat fotbal si a fost util echpei. Alaturi de Golanski. Nu cred ca fara sprijin, Croitoru putea sa castige singur meciul.

Peluza Sud...IMPECABIL !!!

Peluza Nord...............

Nici nu puteai sa zici mai bine. In seara asta Steaua a facut un joc fara orizont, nici o idee in joc, nici urma de tactica. Ma uimeste fapul cat noroc am avut, acuma sa vedem ne mai tine noroc cu Bate Borisov sau cum ii cheama, sa nu ne-o luam rau anul asta..

HAOST TOTAL, mingi bubuite.....intrebare: CARE AU FOST VARFURILE NOASTRE (si nu ma refer pe foaie)? Neaga nu mai e nici pe departe ce a fost...rateaza in continuu, eu nu am vazut pana acum atatea ratari la un om in fiecare meci, in fiecare meci.las-o draq, mai are omul zile proaste, dar la Neaga sunt toate.

a doua la mana eu nu inteleg de ce Hagi nu il baga pe bicfalvi in locul lui Lovin. el chiar nu poate observa cat de paralel e omul?!!

singura care a miscat ceva a fost apararea, si asta pentru ca era nevoita.erau aia calare pe noi la un moment dat.in rest.....mijlocul rupt si varfuri inexistente, doar teoretice.

PACAT! pentru ca noi vrem sa ne calificam cu echipa asta si cu jocul asta in CL, nu in Cupa Romaniei....si daca am stat cu morcovul la un amarat de meci cu Zagrebie (nu am auzit in viata mea de echipa asta), si acasa, si cu avantaj....atunci cand or veni iar vreun Real sau cine stie ce alta echipa tare....iar ne facem de rahat cu vreun 0-5????

ca sa fac si eu o comparatie cu perioada Olaroiu...atunci jucam defensiv si oarecum ne iesea. acum avem o corcitura de joc, se vrea un joc ofensiv care insa nu prea iese dar totodata si apararea greseste mult, defensiva nu e perfecta. e o alergatura dupa 2 iepuri. nici nu ne aparam ca lumea dar nici nu atacam.stam si o bubuim pe la mijlocul terenului.

si repet o intrebare pe care am pus-o mai de mult: unde este jocul in viteza, pasele aproape perfecte, pe jos????

Un meci slab, execrabil facut in unele momente de echipa noastra, care parca ii invita pe polonezi sa atace, si, inevitabil a aparut golul polonezilor venit dupa o perioada buna de joc a lui Zaglebie. Nici un remarcat special din echipa noastra, calificarea venind si datorita faptului ca pur si simplu am dat peste un adversar mai prost ca noi.

4 meciuri, 4 victorii, 4 jocuri proaste. Asta e bilantul lui Hagi la Steaua. Sper sa ne dam drumul la joc in viitoarele meciuri.

P.S. Inca mai este nevoie de un fundas central, Goian cu spatele in pioneze, Ghionea accidentat, nu stiu cu cine ar fi jucat daca nu ar fi venit rada pe ultima suta de metri

Ok, sa zicem ca nu avea de ales in privinta primului 11.

DAR

... cand vezi ca 80% din pasele lui Lovin si Ovidiu Petre ajung la adversar (este antologica faza aia in care s-au dat cap in cap si mingea a trecut printre ei, ajungand la un polonez)

... cand vezi ca Marius Croitoru pur si simplu NU poate juca pe stanga (amintiti-va faza din prima parte a jocului cand avea o super pozitie de a centra, dar nu a facut-o pentru ca i-a venit pe piciorul stang; s-a intors si a pierdut mingea si implicit o situatie foarte buna)

NU inteleg de ce nu a facut schimbare.

Din punctul meu de vedere, mijlocul + atacul ar fi fost:

Neaga, Croitoru, Inchizator (doar unul din cei doi bambilicari de aseara era de ajuns), Nicolita - Dica, Zaharia. Altfel ar fi fost mijlocul Stelei asa.

Hai sa zicem ca nu ar fi fost chiar cea mai la indemana solutie pentru a incepe meciul, dar cu siguranta din minutul 15 era singura varianta evidenta sa redresam jocul. Asezarea in teren a fost dezastruoasa. Liniile erau total dezordonate, de unde si calcatul pe picioare intre stelisti. La un moment dat bubuiam mingea la !? Nicolita, singurul avansat. Dica si Neaga veneau foarte jos pentru a-si lua mingi si cand le luau nu aveau la cine pasa. Atacul a fost rupt de restul echipei ca in mai toate meciurile din sezonul asta. Nicolita a dus aseara in spate si mijlocul si atacul si oricat de nefotbalist imi dau seama ca e, nu am cum sa-l critic.

Hagi merita orice mai putin laude pentru reactia sa din timpul meciului. Am fost la un milimetru de dezastru, e chiar asa de greu sa va dati seama? Cauza principala: lipsa de reactie a antrenorului la jocul scarbos al cuplului de mijlocasi centrali (apropo, ne-au dominat net la mijloc, parca nici echipele mari nu ne-au dominat asa). Nu am mai avut asa emotii decat la returul Steaua - Rapid din UEFA, cand fostul antrenor a preferat o tactica asemanatoare si doar printr-o minune nefalimentara.

a doua la mana eu nu inteleg de ce Hagi nu il baga pe bicfalvi in locul lui Lovin. el chiar nu poate observa cat de paralel e omul?!!

Aici Hagi chiar are dreptate. Lovin deja e obisnuit cu injuraturile si nu cred ca se mai streseaza cand le aude. Bicfalvi insa probabil s-ar pierde cu firea dupa o gafa serioasa intr-un meci important.

1. Nu ma refeream la aparare, ci la jocul pe ansamblu

2. La un meci de 10 mil euro miza, la scorul de 0-0, si la o minge venita inselator langa linia de corner, orice portar sigur boxeaza in corner.

Ultimul portar sigur de la Steaua a fost M.Tudor. Portar mediu ca valoare, dar cu gafe rare.

Restul: Hamutovski era OK, dar mai slab ca Tudor, Carlos un gafeur teribil, Andrey nesigur, Cernea mediocru.

Eu cred ca, avand cotul ala in coaste, nu mai erai asa sigur ca o dai in corner. Eu zic ca a procedat corect. Tudor a fost si ramane un anonim, Carlos daca le-ar fi lasat mai usor cu cluburile si chefurile putea fi un portar excelent dar alcoolul i-a cam intunecat vederea. Andrey... mi-e mila de el si Cernea e mediocru, dupa cum ai spus.

Aici Hagi chiar are dreptate. Lovin deja e obisnuit cu injuraturile si nu cred ca se mai streseaza cand le aude. Bicfalvi insa probabil s-ar pierde cu firea dupa o gafa serioasa intr-un meci important.

Da, dar Lovin nu se pierde cu firea si tot gafeaza in continuu...

Pasa gresita dupa pasa gresita dupa pasa gresita... hai s-o lasam ca asta seamana cu orice numai cu fotbal nu.