fcsteaua.ro

Nou Sistem De Ticketing Si Acces Pe Stadionul Steaua (fanatik)

48 posts in this topic

Presedintele Consiliului de Administratie al "ros-albastrilor", Valeriu Argaseala, a prezentat, luni, noul sistem de ticketing si acces in stadion, care va fi inaugurat la meciul cu Zaglebie Lubin, din mansa secunda a turului doi preliminar al Ligii Campionilor: "Aplicatia, premiera pentru Steaua, este compusa in primul rind dintr-un sistem de ticketing, prin care persoanele se prezinta la case, care au sistem computerizat, eliberindu-se biletul pe baza actului de identitate. Biletul are doua sisteme de securitate, unul vizibil, si unul invizibil. Orice incercare de fraudare este imposibila. Metodele de citire sunt in asa fel incit nu este posibila reproducerea acestui sistem mascat, indiferent de cit de performant este aparatul respectiv", a spus Argaseala.

Araseala a afirmat ca accesul la porti se face pe baza unui cod de bare de pe bilet, moment in care se deblocheaza turnichetul respectiv.

"In acel moment, o camera va inregistra figura celui care intra, asociata biletului respectiv. Astfel, se poate contoriza ce spectator a intrat cu biletul respectiv, se vede figura celui care a intrat la ora respectiva. In stadion sunt alte sisteme de supraveghere cu camere, care vizualizeaza, prin zoom, orice persoana. Se va face ordine prin modul de acces si vom sti cu exactitate numarul de spectatori prezenti", a spus oficialul stelist.

Valeriu Argaseala a anuntat ca la meciul cu Zaglebie Lubin, de miercuri, de la ora 20.30, din mansa secunda a turului doi preliminar al LC, primul la care va fi pus in aplicare noul sistem, portile de acces se vor deschide la ora 17.00.

"In trei ore si jumatate este suficient timp sa intre toti spectatorii. Probabil ca o sa mai existe inadvertente, mai ales ca nu toti suporterii vor sti cum sa procedeze. Vor mai fi suporteri supraponderali care vor spune ca n-au loc, unii o sa mai forteze spunind ca nu le merge biletul. Nu se pot face falsuri, biletele vor fi verificate, iar aparatele nu mint. Cred ca acest sistem va usura accesul spectatorilor si vor fi eliminati cei care recurg la practici necinstite", a comentat el.

Presedintele CA al FC Steaua i-a atentionat pe cei care vor sa cumpere bilete din alta parte decit la case ca isi asuma un mare risc. "Ei risca sa plateasca banii si sa nu poata intra. Ma astept la adaptarea suporterilor la acest sistem. Nu e greoi sistemul, sase-sapte secunde in plus la fiecare bilet eliberat nu inseamna ingreunarea situatiei. Este un inceput, orice poate fi imbunatatit", a spus el.

Intrebat daca si numele suporterilor echipelor straine care vor veni la Bucuresti vor fi inscriptionate pe tichete, Argaseala a explicat ca Steaua are obligatia sa asigure clubului respectiv un anumit numar de bilete, iar gruparea respectiva isi asuma responsabilitatea pentru fiecare suporter. El a dat exemplul suporterilor echipei Liverpool, care au fost insotiti la Bucuresti de patru persoane de securitate, care au avut raspunderea fanilor. "Daca Real Madrid pica iar cu noi in grupe, clubul va raspunde de fiecare suporter spaniol", a adaugat el, mentionind ca in viitor se vor putea achizitiona bilete si online.

Argaseala a declarat ca nu s-a modificat nimic la sistemul de defluire, turnichetii pentru acces fiind montati linga vechile porti, prin care spectatorii vor iesi de la stadion.

Apoi, Valeriu Argaseala a facut o demonstratie a noului sistem de acces in stadion, timpul de intrare a unui spectator prin sistemul computerizat fiind de cinci secunde. El a mentionat ca un astfel de sistem de acces are garantie 20 de ani si ca acesta a fost testat cu succes in Europa. Oficialul stelist a adaugat ca suporterii nu pot intra cu fata acoperita prin sistemul de acces si ca, probabil, acum va fi eliminata specula. "Oricum, pretul biletelor nu este facut pentru a stopa specula, aceasta trebuie oprita printr-o buna coordonare intre club si fortele de ordine", a spus el.

Argaseala a mers apoi la casele de bilete, unde erau cozi de citeva sute de persoane, nemultumite ca timpul de asteptare este acum mult mai mare, datorita sistemului computerizat. Suporterii au fluierat, protestind ca sunt prea putine case deschise. Valeriu Argaseala i-a linistit pe suporteri si le-a solicitat vinzatorilor sa fie cit mai eficienti. Datele de pe actul de indentitate al fiecarei persoane care cumpara bilet sunt procesate, pe fiecare tichet fiind inscriptionate apoi numele si codul numeric personal al acesteia.

Argaseala a anuntat ca pentru meciul cu Zaglebie s-au tiparit 25.000 de bilete, care vor fi vindute la noua case, conform Mediafax.

d-le Argaseala...unde au fost azi cele 9 case d vanzare a biletelor??? si cat de organizata a fost azi vanzarea biletelor???..de ce nu au fost deschise intr-adevar toate casele???..dk nu mai sunt functionale, va ofer eu cateva.....LA BELLU!!!

in sfarsit ceva bun fac pentru stadion asa nu vor mai fi incidente si nici nimik mai bine poti sa stai linistit fara sa primesti ceva in cap

Nu e ca la puscarie, e ca in anul 2007 !

Ramane insa o singura problema : trebuiesc delimitate randurile de la casele de bilete ! Am stat azi o ora la gramada (coada nu se putea numi), timp in care au iesit cu bilete in mana maxim 4 persoane. Am renuntat, vazand cat de multi se baga fara nici o jena in fata. Nefiind prea "bine facut", n-am indraznit sa ma "iau" decat de unul dintre ei. Altul, brunet si solid s-a "bagat" in fata chiar prin mijlocul gramezii, spunandu-le unor pusti : "veniti ba dupa mine !" ... nimeni n-a indraznit sa-i zica ceva.

Cica "sub atenta supraveghere a jandarmeriei, politiei si oficiali ai F.C.Steaua" ... de unde?! Erau 3 jandarmi, dintre care unul sprijinea gardul si ceilalti doi stateau parca special sa se poata baga smecherii in fata.

Asta da organizare !

O sa mai incerc si maine, poate-poate dar nu prea cred...

se da un bilet din 15 in 15 min si sunt 3 case deschise..stau 6 ore sa iau un bilet.

Editat de moderatori: Inceteaza cu limbajul obscen si prescurtarii ale unor injuraturi oribile! Nu toleram asa ceva!

Un ultim avertisment!

Foarte misto sistemul acesta.Asa unii fai u vor mai putea intra pe blat.Oricum, Steaua se va tot moderniza de acum incolo deaorece este o echipa care va juca constant in LC, iar acest lucru va aduce repsectul de sine, respectul celorlalti, bani si tot felul de modernizari infrastructuriale.

Mie imi place sistemul asta de vanzare al biletelor , in fel asta nu mai pot sa cumpere hotii , si sa le vina la negru . Dar din pacate trebe sa se astepte prea mult . Cred ca ar trebui sa se puna mai multe porti delea .

@PDM, nu s-a rezolvat deloc pentru ca au venit bisnitari si cu 24 de buletine pentru a cumpara bilete ;) asta afost recordul ier :D

9 case? Care 9 case mai valerica, atunci cand am venit erau 3, maxim 4 deschise. Adaugam aici un puhoi de oameni total neorganizat cu bisnitarii cu 20 de buletine dupa ei (i-am vazut si eu) bagandu-se in fata si trimitand cate un puradel la fiecare casa cu un buletin, prin rotatie. Vai, ce am "SCAPAT" de bisnitari!!!! Dupa 2 ore am cedat nervos (mai aveam si ceva serios de facut) si a trebuit sa plec....Sper sa mai prind astazi...desi...sunt slabe sanse...Daca macar jandarmii aia de kkt isi faceau treaba si scapau de bisnitari....Si DE CE nu au fost deschise toate casele?!?!?! Nu se poate la 10 minute 1 bilet sa ai 3-4 case deschise pentru cateva sute de oameni...este o ABERATIE!!!

ce a fost ieri la casele de bilete a fost pura bataie de joc!!! in primul rand nu mai existau randuri...toata lumea se imbulzea in fata de parca puteau sa intre in case, ar trebui montate niste bari care sa delimiteze fiecare casa. apoi: ba ca a picat curentul...ba ca s-a blocat calculatorul...operatori care abia se miscau....mai mult stateau sa se certe cu noi decat sa ne vanda bilete de parca ei ne dadeau noua bani nu invers. dupa 4 ore am ajuns sa-mi iau si eu bilete...si ma pot considera norocoasa fata de altii!!

sper sa nu fie asa si la intrarea pe stadion >:((!!!!!!

pai atunci sistemul degeaba l-au facut ...daca lasa sa cumpere un om cu mai multe buletine ...fiecare cu buletinul lui ....dar ....nu zicea ca pune numele persoanei respective pe bilet sau seria buletinului ....asa putea sa intre doar persoana care a cumparat biletul .....in fine ,,,daca nu e asa degeaba l-au facut

Bai nene nu am mai vazut asa ceva fft pe ea de stirga de la casa 2,cu dintele ei si pe biscuite ala,ce plm e asta ma nene 5 ore pentru 3 bilete daca e posibil asa ceva si jandarmii aia stateau si se uitau.

Am o intrebare,tre sa vanim cu buletinul la meci,adica o sa se uite prostii aia pe buletinul meu,ca plm asa pot sa vin si eu ca bisnitarii aia cu 20 de buletine si nu inteleg cu am scapat de bisnitari :angry:

Club european pe dracu'

Am ajuns la casa de bilete catarat pe un gard al Jandarmeriei.

Sunt doar 6 case deschise si mocirla de rigoare in fata fiecareia.

Eu, unul, mi-am luat bilet ieri in jurul orei 18 (am stat la coada 3 ore si jumatate). Doua lucruri vreau sa punctez:

1. Jandarmii nu au fost solicitati de la inceput de catre organizatori sa pastreze ordinea si de aceea a mers asa greu astfel incat cei cu lipsa de bun simt se puteau baga in fata venind din lateralul gramezii organizate din fata caselor. Dupa ce au luat problema in maini a inceput sa mearga mai repede .

2. Am avut si eu impresia ca se misca greu operatorii, asta pana sa ajung sa vad cu ochii mei cum sta de fapt treaba. Calculatoarele alea sunt mult prea slabe pentru. softul respectiv. Adica pentru a procesa datele, asteptai ceva timp, casiera pur si simplu nu avea ce sa ii faca. Apoi, alta idiotenie - pe langa biletul cu numele tau pe el, asteptai si dupa bonul fiscal. Urmeaza ca la urmatorul meci sa ne trimita si la bancul de probe sa vada daca e OK biletul si sa ne dea termen de garantie la el.

Concluzii:

1.Nu cred ca se vor vinde toate biletele in timp util.

2.Ar trebui ca accesul pe stadion sa se permita inca din seara asta daca se vor misca lucrurile la fel ca la case.

3.Organizarea e de vina, nu jandarmii, maimutele de la casa ori alte lucruri.

Dap este un pas inainte acest sistem

Dar pana nu baga pe internet si cu 1-2 luni inainte de meci biletele la vanzare nu facem mare lucru

daca se sta 20 min pentru o persoana este haos

La fel si faza cu bisnitarii ar trebuie sa ai pe tine maxim 2-3 buletine si fiecare buletin sa cpoata cumpara decat odata , ca de aia e calculator sa vada de cate ori a cumparat respectivul buletin

Argaseala dupa ce ti-ai pierdut onoarea pentru bani acum nici bun organizator nu mai esti !!!!

pai atunci sistemul degeaba l-au facut ...daca lasa sa cumpere un om cu mai multe buletine ...

exact asa am zis si eu...degeaba iau cu buletinul...daca nu iau cu al meu...cum ma monitorizezi pe mine? daca eu mi-am luat bilet pe buletinul altuia? singura explicatie: camerele de la intrare...dar in cazul asta tot nu am scapat de bisnita pentru ca astia strang buletinele de la toata shatra si vin si cumpara juma din bilete, daca mai au si familie numeroasa......

ar fi o treaba sa se faca cum am auzit...cum ca nu te lasa sa intri pe stadion decta daca prezinti buletinul pentru tine si pentru biletele pe care le-ai luat extra...adica in cazul asta, celorlalte (max) 3 bilete. si atunci nu prea mai ai cum sa faci bisnita ca nu mai are omul cum sa intre pe stadion fara buletinul tau.

cum degeaba?, pai pe noi cine ne mai enerva, pe cine mai injuram la meciuri?? pe jijiiiii :D

Este o batai de joc crasa. Am venit acum acasa evident fara bilete. Nu este posibil ca, conducerea Stelei sa stea si sa priveasca cum un om sta 4 ore la coada ca sa isi cumpere un bilet. Inca suntem niste sclavi pentru ca nu facem nimic. Suntem in UE si in anul domnului 2007. Asta inseamna ca avem niste drepturi. Am sa ma interesez in momentele urmatoare daca protectia consumatorului poate lua masuri. Suntem oameni nu sclavi.

Eu sunt unul dintre norocosii care au cumparat ieri bilet.Cateva idei:

- sistemul e bun dar din pacate organizarea e proasta

- cozile la casele de bilete trebuiesc separate (e o idee care a avut-o altcineva si eu sunt de acord cu ea)

- cand am plecat eu (deoarece am mers mai de dimineata am luat bilete printre primii) bisnitari nu erau dar cred ca daca se limiteaza nr de buletine la 3 cel mult o sa scapam de bisnitari(sunt multi care la orele alea sunt la servici)

- problema din cate am putut eu sa imi dau seama e cu legatura dintre pc-urile de la casele de marcat si server-ul lor central (lucrez in IT asa ca stiu ce vorbesc): ori e prost facuta legatura intre ele ori server-ul ala e configurat in bataie de joc

- atentionarea pe care a primit-o unul dintre vecinii mei de coada care si-a exprimat nemultumirea de la un component al kk WU SHU (cred ca apartinea de chestia aia numita club dupa tenul masliniu, statura impozanta, aroganta si lipsa intelectului) nu isi avea locul (putea sa tina bisnitarii la distanta daca tot a venit)

- nr mic de casieri (cand am venit eu erau doar 4 asa ca pana la 9 mai e multa paine de mancat) Argaseala neavand nici o problema in a minti atunci cand vine vb de nr casierilor

- cum a mai spus si cineva mai sus o tanti de acolo se misca de parca atunci ar fi vazut pentru prima data un pc

Concluzie : idee buna, proiect bun (zic eu), organizare si realizare de 2 lei.

- cozile la casele de bilete trebuiesc separate (e o idee care a avut-o altcineva si eu sunt de acord cu ea)

- cand am plecat eu (deoarece am mers mai de dimineata am luat bilete printre primii) bisnitari nu erau dar cred ca daca se limiteaza nr de buletine la 3 cel mult o sa scapam de bisnitari(sunt multi care la orele alea sunt la servici)

- problema din cate am putut eu sa imi dau seama e cu legatura dintre pc-urile de la casele de marcat si server-ul lor central (lucrez in IT asa ca stiu ce vorbesc): ori e prost facuta legatura intre ele ori server-ul ala e configurat in bataie de joc

- atentionarea pe care a primit-o unul dintre vecinii mei de coada care si-a exprimat nemultumirea de la un component al kk WU SHU (cred ca apartinea de chestia aia numita club dupa tenul masliniu, statura impozanta, aroganta si lipsa intelectului) nu isi avea locul (putea sa tina bisnitarii la distanta daca tot a venit)

- nr mic de casieri (cand am venit eu erau doar 4 asa ca pana la 9 mai e multa paine de mancat) Argaseala neavand nici o problema in a minti atunci cand vine vb de nr casierilor

- cum a mai spus si cineva mai sus o tanti de acolo se misca de parca atunci ar fi vazut pentru prima data un pc

Plus o gramada de bisnitari care se baga inainte cu 24 de buletine(mana cat se ftt aia,cred ca fac bani si din asta),plus ca vin cine stie ce smecheri din galerie,care se considera mai stelisti,inbrancesc pe acolo,vin 4 matahale,unu era bISCUITEplm cine o mai fi si asta ,plus ca vanzatorii aia care nu au vazut un pc in viata lor fac misto de tine si iti rad in fata,plus ca pe la 4 s-au gasit si jandarmii aia sa puna garduri separatoare :wacko: .

Bai nene am si eu o intrebare ce plm pc au iai care pentru un soft tre sa stai 10 min ca sa il proceseze,tre sa ii dai restart din ora in ora :blink: .Plm cred ca Jiji asta nu mai are bani,auzi prima data sa iti alegi locul pe acre vrei sa stai si el avea pc stins :unsure: .Bai nene ce sa faci club european,cu 12 mil le faceam eu un pc bun,da cand am vazut ce vanzatori buni avem :happy: ,doamne,la cat de nervos eram nu am putut de ras cand am vazut-o pe muma padurii cu dintele ala gri cas de la casa 2,doamne cat statea sa scrie acolo ce avea de scris=)))))))))

Am citit declaratia lui Radoi,cica avem nevoie de suporteri=))))),plm daca o sa fie asa si la intrare,cred ca tre sa vin de la 15 ca sa pot intra :unsure:

Am vazut poze in gsp.Daca eu cumpar 3 bilete pe buletinul meu,unul pentru mine si inca doua pentru doi prieteni,intram toti odata pe baza buletinului meu?Numele meu o sa apara pe cele 3 bilete?O sa stam pe stadion unul langa altul?

Sa imi povestesti si mie cum a fost pe stadion , joi .......Nu am fost acolo , dar cred ca principala problema este chestia asta cu buletinele . mai bine ii lasa sa intre toti , decat ii filmau la intrare , si sa puna domen pe tot stadionu camere performante , la fiecare coltisor , sa ii vada pe toti ce fac . Daca fac ceva rau , pac trimit jandarmi pe ei , si sa le dea amenda exagerata , cat mai mare , ca sa traga toata viata .