Virgil

Ionut Rada

180 posts in this topic

Da sigur..

Sa zicem ca ar fi ceva urma de adevar. Problema e ca Becali nu va scade din pret, deci, Rada ar costa peste 2 milioane. Asta ar insemna ca dinamu sa cheltuie aproximativ 4.5 milioane de euro in perioada de iarna pentru doar 2 jucatori.. sa fim seriosi.

Balerii..

Edited by c.ronaldo17

Ar fi cea mai mare greseala ca Rada sa fie vandut lui Dinamo!

In primul rand pentru ca-i Dinamo,iar in al doilea pentru ca noi merea am avut probleme cu accidentarile fundasilor,mereu am ramas descoperiti.

Daca se adevereste zvonul nici ca s-ar putea prostie mai mare de atat din partea sefului de card. In primul rand ca Ionut creste de la meci la meci apoi este tanar si de perspectiva. Mai trebuie avut in vedere si faptul ca,asa cum sublinia si Danimarcu mai sus, noi am cam avut probleme cu accidentarile in centrul apararii. Cred ca poate fii si reprofilat. Ar putea fii folosit daca e nevoie si pe alt post.

Un caz similar a fost Iulian Filipescu. La vremea respectiva Steaua avea trei atacanti in forma si el nu prea avea loc in primul ,,11". Atunci Titi Dumitriu i-a spus: ,,Daca vrei sa joci, am nevoie de un fundas". Si ati vazut cu totii ce a urmat!

Intr-o alta ordine de idei,daca jjjj vrea sa faca performanta asa cum se lauda,atunci pentru a face fata competitiilor(campionat,cupa Romaniei,cupe europene) ii trebuie un lot omogen care sa numere cam vreo 30 de jucatori care sa fie rotiti la diverse meciuri astfel incat indiferent de formula de echipa,randamentul sa fie acelasi.

Ar fi o prostie sa-l dea pe Rada insa sa-l dea la dinam0 ar fi pur si simplu inconstienta. Ne trebuie o rezerva buna la postul de fundas central. Daca se accidenteaza iar un fundas ce naiba facem?

Cea mai mare prostie ca Rada sa fie cedat la Dinamo.

Ar fi o pierdere grea,dar daca i se ofera mai multi bani va dati seama ca omul o sa tina cont de asta, insa sper si cred ca va reusi un transfer afara, daca nu, va ramane la Steaua!

...ca s-a terminat perioada de minimercato!

Aflam peste cateva ore... daca s-a dat sau nu.

Cred ca Jijinho ar fi in stare sa-l dea la Buzau numai ca sa aiba loc finu' in linia de fund... oricum, imi pare rau pentru Rada, pentru ca nu l-a transferat nimeni in afara... chiar merita un salariu mai mare si un patron cel putin decent!

Interviu cu Ionut Rada

SuporterSteaua: De la primele meciuri jucate in tricoul Stelei ai surprins prin rapiditatea

cu care te-ai acomodat. Acum au trecut 5 luni de zile de cand esti la echipa.Cum ti s-a parut aceasta perioada?

Ionut Rada: O perioada extraordinar de frumoasa chiar daca rezultatele nu au fost pe

masura asteptarilor. Despre Steaua stiam si inainte ca este cel mai important

club din tara si de aceea am facut si aceasta alegere. Pot spune ca sunt

fericit aici si sper ca in scurt timp sa vina si trofeele.

SuporterSteaua: Suporterii au uitat destul de repede trecutul tau rapidist. Crezi ca acest

lucru a avut o mare importanta in evolutiile tale?

I.R.: Normal! Important este ca suporterul sa inteleaga ca pana la urma

fotbalul este o meserie. Asa cum la Rapid mi-am facut treaba asa cum am stiut

eu mai bine, asa voi incerca sa dau tot ce am mai bun si la Steaua.

SuporterSteaua: Ai jucat pentru prima oara in Liga Campionilor. E diferenta mare intre

fotbalul din Liga I si cel din Champions League?

I.R. : Da. Diferenta este foarte mare. Jucand in Liga I, intalnind Dinamo,

Rapid si castigand, asa cum s-a intamplat cu Dinamo, spunem de multe ori "Mama,

suntem buni. I-am batut" si asa mai departe. Insa cand ajungi in Liga si

intalnesti Arsenal sau Sevilla, iti schimbi imediat parerea. Ala este fotbalul adevarat. Si spun doar Arsenal si Sevilla pentru ca, parerea mea si a colegilor

mei, este ca Slavia nu este o echipa mai buna ca noi. Am avut insa mult ghinion

in meciurile cu ei.

SuporterSteaua: Diferenta fata de CFR este de 8 puncte. Voi, jucatorii, mai credeti in

sansele castigarii titlului cu numarul 24?

I.R.: Daca noi avem liniste la echipa, asa cum a avut si CFR Cluj sau alte

echipe ce lupta pentru castigarea titlului, cred ca si daca diferenta era mai

mare, tot aveam sanse. Normal ca inca speram la titlu. Mai sunt 15 meciuri de

jucat si Clujul joaca meciurile directe cu principalele contracandidate in

deplasare, cu exceptia Rapidului.

SuporterSteaua: La inceput ai fost criticat de patronul Gigi Becali. Te-au mobilizat

declaratiile acestuia?

I.R.: Daca veneam de la o echipa de provincie, asa cum am venit de la Craiova

cand am ajuns la Rapid, poate ca cedam din punct de vedere psihic. Insa, venind

tot de la o echipa cu pretentii, unde era foarte mult stres, am rezistat.

Domnul Becali vrea sa scoata ce e mai bun de la jucatorii sai si de aceea face

acele declaratii. Pot spune ca da, chiar m-au mobilizat acele declaratii. Eu am

spus si atunci ca, daca doream liniste, mergeam la o echipa mica.

SuporterSteaua: Venirea ta la Steaua a surprins pe toata lumea. Multi aduceau aminte de un conflict al tau cu Radoi. Cum ai fost primit in vestiar?

I.R.: Am fost primit foarte bine. Ce a fost pe teren ramane doar pe teren. Eu

m-am mai intalnit cu Radoi de atunci si mi-am cerut scuze, el a inteles, pentru

ca acest lucru i se poate intampla oricui. S-a vorbit de multe ori de conflicte

in vestiar cu Dica si Radoi, insa va asigur ca nu este nimic adevarat. Atat cu

Dica, cat si cu Radoi, am o relatie de colegialitate foarte buna.

SuporterSteaua: Ai avut evolutii foarte bune la Steaua pana acum. Te gandesti la un transfer in strainatate?

I.R: Avand in vedere faptul ca am venit de putin timp si inca nu am realizat nimic deosebit, nu-mi doresc sa plec de la echipa. Vreau sa raman si sa dau tot ce e mai bun pentru ca echipa sa aiba rezultate. In acest fel vreau sa multumesc suporterului stelist care m-a primit foarte bine in Ghencea.

SuporterSteaua: Ca tot ai adus vorba de suporterul stelist. Ce parere ai despre fanii Stelei?

I.R: Am ramas uimit cand am luat contact prima oara cu atmosfera din Ghencea.

Stiam ca Steaua are cei mai multi suporteri din tara, insa nu ma asteptam la

asa ceva. Eu, in trei ani cat am stat la Rapid, nu am vazut niciodata atati suporteri cati au fost pe Ghencea la primele meciuri din acest sezon.

SuporterSteaua: Care sunt obiectivele tale pentru noul sezon?

I.R.: Obiectivele mele? In primul rand sa raman la echipa. Apoi, sa fiu sanatos, pentru ca de fiecare data cand este nevoie de mine sa dau tot ce pot. Si, bineinteles, sa castig titlul cu Steaua.

SuporterSteaua: Un mesaj pentru fanii Stelei?

I.R.: Le doresc un an bun, sa fie

sanatosi. Sa aiba incredere in continuare in noi. Asa cum dupa rezultatele bune

toti ne aplauda, si dupa meciurile mai putin bune sa fie alaturi de noi. Avem nevoie de ei!

pentru multi stelisti..deocamdata e milog

daca va juca bine...parerile se vor schimba

Rada a fost unul dintre cei mai buni jucatori din turul Stelei si acum este rezerva din cauza unor capricii ale lui Gigi!

Nu cred ca merita asta, Ghionea cu tot respectul inca nu este 100% pentru a juca!

Nu-s un mare fan al lui Rada, dar ce i se intampla lui e nedrept!

E peste Baciu si poate chiar peste Ghionea in acest moment... tinand de perioada de inactivitate a ultimului...

Am fost unul care nu l-a putut inghiti pe Rada, o data cu venirea la Steaua.

Cu timpul mi-am schimbat impresia despre el, vazand cum joaca si atitudinea lui fata de suporteri.

Acum chiar imi pare rau de ceea ce i se intampla si nu merita asta, a dat dovada, si nu o data, ca este un jucator profesionist.

Rada e unul din putinii fotbalisti profesionisti de la Steaua. Sper ca aceste prime 2 meciuri pe care le rateaza sa fie singurele.

Fane_casieru' a spus exact ce gandesc si eu si multi alti stelisti. Rada e un profesionist si in conditiile formei slabe aratate de Goian si Ghionea era o solutie buna pentru meciul cu franarii!

@MoWeed

NU suntem noi de vina pentu ceea ce sa intampla :sad2:

Chiar acum am ascultat interventia lui Rada pe sport.ro, dezmintind unele articole aparute prin ziar in legatura cu conflictele inventate de presa din cauza neconvocarii sale pentru meciul de maine.

Prin aceasta interventie, a dat inca o data dovada de caracter, a vorbit ca un adevarat profesionist.

Cred ca ar merita cu prisosinta sa faca parte din primii 18 la orice meci!

M-a dezamagit foarte tare toata conducerea Stelei la faza cu Rada... omul care a tinut apararea in spate in tur cu Goian (singurul compartiment care chiar a mers impreuna cu portarul)... l-as prefera in oricare zi lui Ghionea!

Pacat si rusine! Mi se face mie rusine pentru ca daca si Rada e trimis la echipa a II-a... zici ca suntem Pyunik Erevan, nu club castigator de Cupa Campionilor!

Nu sunt de acord ca Rada este mai bun decat Ghionea, dar sigur este ca Rada e un jucator bun, si de caracter.

Bravo lui ca nu s-a dus sa joace la echipa a II-a, ce rost are sa-si rupa picioarele pe-acolo? Va veni si ziua lui, cu siguranta!

Daca la titulari se vede mai bine, la rezerve scapa neobservat faptul ca Lacatus ii roteste pe jucatori, lucru normal, firesc pentru o echipa mare cu un lot destul de numeros.