fcsteaua.ro

Nu trageti in ultrasi!

54 posts in this topic

georgecristian

din pacate tu bagi ultrasii in aceeasi oala cu huliganii

frate

suntem toti oameni

si suntem rai

ca asta ne e natura

unii dintre noi se pot abtine

altii nu

ce vrei acum?

tu chiar crezi ca exista grupari ultras in care toti membrii merg doar si canta si nici unul nu injura si nu se bate?

exista si in gruparile ultras Steaua mere stricate

am fi penibili daca nu am recunoaste

dar nu trebuie sa fie judecat tot grupul pentru faptele unui individ

ti-ar place sa mergi la stadion si sa fie liniste, sa nu cante nimeni, sa nu apara nici un banner?

astia sunt ultrasii frate

cei care fac steaguri

care compun cantece

care urla acele cantece din toti plamanii pana le sangereaza gaturile

NU CONFUNDATI ULTRASII CU huliganii!!!

da prietene dar nici u nu intelegi un lucru pentru ca iti dau un exemplu:in primul cantonament facut de Steaua in spania(era inca Oli la echipa)s a afisat numeroase benere impotriva lui Becali care nu si avea nici un rost acolo unde era echipa se antrena si Becali nu era acolo dar voi v ati simtit bn le ati multumit celor care au facut asta chiar daca nici nu i stiati si chiar daca aceea era pusi sa faca lucrul ala dar acum cand ati intrat pe teren ne ati facut de ras ,nu mai recunoasteti nimik nu mai il recunoasteti pe betivu` ala ......stiu si io kum se procedeaza(am auzit si am vazut)"adevarti suporteri"(asa kum va considerati voi )se duc prin spatele blocurilor,parcurilor,si se imbata in ultimul hal,deabia mai stau in picioare kat sa intre pe stadion si cand a intrat incepe acest nenorocire pe care o faceti mereu ,de aceea nu mai putem veni la stadion ,de aceea ne este suspendat terenu numai si numai din cauza voastra.sunteti niste betivi in primul rand si dupa aia suporteri(dar kum sa mai stii ce faci in stadion ku o sticla de votka la bord.inca odata ne ati facut de ras.linistiti va

Corect Alex, nu trageti in ultrasi. Dar hai sa nu tragem nici in Steaua. Sefii brigazilor ar trebui sa inceapa eradicarea maimutelor din randul lor. Totusi suntem in 2007 si nu e un razboi mondial e fotbal. Nici suporterii nici jucatorii si nici clubul nu au nevoie de animale care sa strice tot spectacolul fotbalistic. Exista custi, exista spitale de nebuni pentru tot felul de necuvantatoare de genul aluia de la meciul cu belgienii. Fenomenul ultras nu va muri niciodata in Ghencea. Ar fi mult prea trist si nici nu concep sa se intample asta. Forta Steaua!

sa nu tragem in ultrasi.....de acord....dar ultrasii sasi incurajeze in mod civilizat echipa favorita(Steaua) si sa nu faca scandal,pentru ca in caz contrar merita sa fie impuscati si batuti....

Cred ca nu stii ce inseamna ultras.Acesti indivizi care fac asa ceva sunt hooligani,nu ultrasi.

Nu e nici o manipulare, duceti discutia in alta parte. Faptul ca esti suporter infocat sau ca te duci regulat la meciuri prin tara nu iti da dreptul sa arunci cu scaune, sa intri in teren, sa distrugi tot ce iti cade in mana. Esti civilizat, foarte bine, nu esti, nu ai ce cauta in lumea civilizata.

Si da, suporterii ca tantalaul ala in slapi trebuie starpiti. Nu inteleg de ce trebuie sa se simta lezat un ultras, ca sunt dezaprobate actele de violenta, atat timp cat el nu comite asemenea fapte. Sunt ultrasi civilizati, de bun-simt, si sunt ultrasi, samantari etc., care au niste probleme grave de comportament. Primii trebuie sa se manifeste in continuare ca pana acum, ceilalti trebuie neaparat sa isi revizuiasca atitudinea sau, exista si varianta B, sa stea departe de stadion cat mai mult timp posibil.

incapabilitatea voastra de a pricepe ca este un mod de viata si de a reusii sa distingeti in mod direct evenimentele de pe stadioane in care ultrasii sunt direct implicati nu ne v'or oprii niciodata... aveti de exemple? pai hai sa va dau eu ...

1. Cati dintre voi sunteti de acord cu ce face jandarmeria ? in procente vorbind cam 20 25 % si acele procente fiind manipulate la televizor presa bla bla.... ei bine noi nu suntem deacord si noi ne luptam pentru drepturile noastre.... si daca e nevoie ... chiar cu pumnii si picioarele!

2. Cati dintre voi canta 90 de minute in continuu, pregatesc o coregrafie, risca fel de fel de amenzi dosare bla bla pentru ca intra in stadion cu torte, fuigene, petarde ... pentru spectacol si pentru a domina suporterii echipei adverse si pentru " a tine steagul sus" Stelei, pentru ca toti suporterii sa se mandreasca cu peluzele echipelor pe care le iubesc? Aici si mai simplu ... nimeni nu face asta... inafara de ultrasi !

3. Cati dintre voi plecati in deplasari ... unde sincer caz trait de mine ... am stat.. numai puteam de frig, foame, si batut de jandarmi ? raspuns lafel de simplu ... nici unul ... si acum de ce ultrasii sunt superiori ? pentru ca ei merg intotdeauna peste tot langa echipa, au un spirit de sacrificiu impins pana la limitele puterilor !

concluzia celor 3 exemple... 1. legat de incidentele cu fortele de ordine .. asta e explicatia ... ( nu stiti cate batai in deplasari, cum suntem primiti in orase gen Craiova, Timisoara....cainii la Constanta sunt batuti din cea mai mica scanteie...) noi nu acceptam sa fim calcati in picioare .. prin uz de Forza fizica si de armament din dotare... de niste bashti albastre cu liceul neterminat... ce sa vorbim de diplome de bac? .......................................... .2. legat de coregrafii ... prin legile date ... daca obiectele nu erau aruncate in teren .... ma refer la tortze si fumigene ... nu era nici o problema odata ce ai intrat cu ele...si n au fost aruncate in teren .... am fost suspendati pe motivul asta dupa meciul cu Poli cand sudul au asediat grupul de "ultrasii timisoreni" cu tortze... totodata retin atitudinea tribunelor 1 si 2 ... atunci n au huiduit,... jubilau .... ia uite baa ce le facem ... dar ei saraci mancau seminte si beau cico de la cutie de carton :(..... si legat de 3 .... nimeni nu ar face asta pentru culori ca noi ... sa indure foame sete si altele doar pentru a sustine echiap iubita... si aici sper odata ce cititi ce v am spus eu pentru ca sunt cazuri reale.. mai ganditi va

Bogdane cred ca ne incurcam prea mult in termeni. Nu cred ca scrie pe fruntea nimanui hooligan sau ultras. Sa inteleg ca in randul ultrasilor nu exista persoane care prin comportament violent fac rau Stelei? :happy:

Un fleac ne-au ciuruit.Cred ca pana la urma ar trebui sa ne interzica sa mai intram pe stadioanele din Romania,pentru ca romani nu avem respect pentru fotbal(singurul sport la care ne pricepem sa dam cu mingea in bara).Hai sa fim seriosi nu cred ca vrem sa ajungem ca Polonia Varsovia sa ne suspende pe 2 ani in compentiile europene.Daca nu schimbam o sa fie al naibi de greu cum a fost si englezilor de astfel.Un lucru trebuie ramurit la stadion te duci sa vezi un meci de fotbal,spectacol,nervi de otel pentru ambele echipe,nu vii tu mare smardoi cu bata sa te iei in gura cu portarul echipei adverse.Trebuie sa ne pastram calmul.Mi-a placut publicul la Steaua-Lyon.Incredibil!Cred ca si Fred sau Juninho se intrebau ce avem cu ei de ii aplaudau.Asa respect trebuie sa avem cu toate echipele fie si Dinamo sau Rapid.

multi intr=adevar confunda huliganii cu ultrasii!

dar trebuie sa recunoasteti ca in ultimul timp in Romania, a fi ultras inseamna SI sa injure, sa bata, si mai nou sa intre pe teren in timpul unui meci!

imi spuneti mie ca a fi ultras nu inseamna sa strigati "m**e Dinamo" la un meci de prezentare? ca tare mult isi dorea Hagi sa auda asa ceva! doar pe oier sa-l fi deranjat! a ajuns sa fie un fel de imn, e nelipsit la ORICE meci! cred ca si la antrenamente s-ar striga asa ceva!

imi spuneti voi ca a fi ultras nu inseamna sa va bateti pe strazi si sa pareti defapt acei...huligani despre care toata lumea vorbeste??

ah si sa nu uit, sa se bea intr-o veselie!

la fel de adevarat este ca in peluza (in tribune nu mai zic) sunt o gramada de samantari, si tarani, care acu il injura pe Radoi, apoi peste 2 minute, dupa ce salveaza miraculos, ii face statuie...si tot asa...

o gramada de inculti care sunt in stare chiar sa dea la o parte cu forta de pe locuri pe alti suporteri...pentru ca sunt ei...smecheri...

fara adevaratii ultrasi am fi ZERO! dar ar cam trebui sa se trezeasca ultrasii adevarati si sa ia masuri! sa ne mandrim de ce aveam odata! o galerie mare si unita! sa nu fie insa prea tarziu, si sa mergem la stadion o data pe luna, ca avem mai mereu terenu suspendat!

protestati fratilor impotriva oierului, dar gasiti o metoda civilizata! nu huliganica! nu sa va arate lumea cu degetu!

gazeta ar trebui acum sa arate si un filmulet al unei echipe din italia si ar fi pe felie!

incapabilitatea voastra de a pricepe ca este un mod de viata si de a reusii sa distingeti in mod direct evenimentele de pe stadioane in care ultrasii sunt direct implicati nu ne v'or oprii niciodata... aveti de exemple? pai hai sa va dau eu ...

1. Cati dintre voi sunteti de acord cu ce face jandarmeria ? in procente vorbind cam 20 25 % si acele procente fiind manipulate la televizor presa bla bla.... ei bine noi nu suntem deacord si noi ne luptam pentru drepturile noastre.... si daca e nevoie ... chiar cu pumnii si picioarele!

2. Cati dintre voi canta 90 de minute in continuu, pregatesc o coregrafie, risca fel de fel de amenzi dosare bla bla pentru ca intra in stadion cu torte, fuigene, petarde ... pentru spectacol si pentru a domina suporterii echipei adverse si pentru " a tine steagul sus" Stelei, pentru ca toti suporterii sa se mandreasca cu peluzele echipelor pe care le iubesc? Aici si mai simplu ... nimeni nu face asta... inafara de ultrasi !

3. Cati dintre voi plecati in deplasari ... unde sincer caz trait de mine ... am stat.. numai puteam de frig, foame, si batut de jandarmi ? raspuns lafel de simplu ... nici unul ... si acum de ce ultrasii sunt superiori ? pentru ca ei merg intotdeauna peste tot langa echipa, au un spirit de sacrificiu impins pana la limitele puterilor !

concluzia celor 3 exemple... 1. legat de incidentele cu fortele de ordine .. asta e explicatia ... ( nu stiti cate batai in deplasari, cum suntem primiti in orase gen Craiova, Timisoara....cainii la Constanta sunt batuti din cea mai mica scanteie...) noi nu acceptam sa fim calcati in picioare .. prin uz de Forza fizica si de armament din dotare... de niste bashti albastre cu liceul neterminat... ce sa vorbim de diplome de bac? .......................................... .2. legat de coregrafii ... prin legile date ... daca obiectele nu erau aruncate in teren .... ma refer la tortze si fumigene ... nu era nici o problema odata ce ai intrat cu ele...si n au fost aruncate in teren .... am fost suspendati pe motivul asta dupa meciul cu Poli cand sudul au asediat grupul de "ultrasii timisoreni" cu tortze... totodata retin atitudinea tribunelor 1 si 2 ... atunci n au huiduit,... jubilau .... ia uite baa ce le facem ... dar ei saraci mancau seminte si beau cico de la cutie de carton :(..... si legat de 3 .... nimeni nu ar face asta pentru culori ca noi ... sa indure foame sete si altele doar pentru a sustine echiap iubita... si aici sper odata ce cititi ce v am spus eu pentru ca sunt cazuri reale.. mai ganditi va

sa inteleg din ce ai scris ca ce a facut insul in tricou galben e perfect normal? un gest care nici macar un avertisment nu ar trebui nu??

bravo domnule! si mai zici ca nu esti huligan! pai uite din cauza ta Steaua joaca fara suporteri! ca te lauzi tu ca ai facut mia de km intr=o luna, ca ai facut steaguri, ca iti rupi plamanii pentru echipa! DEGEABA "ultrasule", daca violenta e numele tau mic! poti sa faci orice, tot huligan ramai, si tot persecutat vei ramane toata viata!

daca pentru tine a indura cate ai zis tu mai sus pentru echipa, iti da dreptul sa intri pe teren si sa lovesti portarul advers (nu conteaza ca e de la charleroi, Dinamo sau Real Madrid) atunci mai ai de invatat ce inseamna ultras si ce inseamna huligan!

multi intr=adevar confunda huliganii cu ultrasii!

dar trebuie sa recunoasteti ca in ultimul timp in Romania, a fi ultras inseamna SI sa injure, sa bata, si mai nou sa intre pe teren in timpul unui meci!

imi spuneti mie ca a fi ultras nu inseamna sa strigati "m**e Dinamo" la un meci de prezentare? ca tare mult isi dorea Hagi sa auda asa ceva! doar pe oier sa-l fi deranjat! a ajuns sa fie un fel de imn, e nelipsit la ORICE meci! cred ca si la antrenamente s-ar striga asa ceva!

imi spuneti voi ca a fi ultras nu inseamna sa va bateti pe strazi si sa pareti defapt acei...huligani despre care toata lumea vorbeste??

ah si sa nu uit, sa se bea intr-o veselie!

la fel de adevarat este ca in peluza (in tribune nu mai zic) sunt o gramada de samantari, si tarani, care acu il injura pe Radoi, apoi peste 2 minute, dupa ce salveaza miraculos, ii face statuie...si tot asa...

o gramada de inculti care sunt in stare chiar sa dea la o parte cu forta de pe locuri pe alti suporteri...pentru ca sunt ei...smecheri...

fara adevaratii ultrasi am fi ZERO! dar ar cam trebui sa se trezeasca ultrasii adevarati si sa ia masuri! sa ne mandrim de ce aveam odata! o galerie mare si unita! sa nu fie insa prea tarziu, si sa mergem la stadion o data pe luna, ca avem mai mereu terenu suspendat!

protestati fratilor impotriva oierului, dar gasiti o metoda civilizata! nu huliganica! nu sa va arate lumea cu degetu!

gazeta ar trebui acum sa arate si un filmulet al unei echipe din italia si ar fi pe felie!

foarte frumos, corect si simplu spus. legat de faza cu "m#e Dinamo" s-a gasit unu si in preoteasa luna trecuta sa scandeze ...penibil

Corect Alex, nu trageti in ultrasi. Dar hai sa nu tragem nici in Steaua. Sefii brigazilor ar trebui sa inceapa eradicarea maimutelor din randul lor. Totusi suntem in 2007 si nu e un razboi mondial e fotbal. Nici suporterii nici jucatorii si nici clubul nu au nevoie de animale care sa strice tot spectacolul fotbalistic. Exista custi, exista spitale de nebuni pentru tot felul de necuvantatoare de genul aluia de la meciul cu belgienii. Fenomenul ultras nu va muri niciodata in Ghencea. Ar fi mult prea trist si nici nu concep sa se intample asta. Forta Steaua!

Salut!

Nu pot spune ca am ceva cu galeria dar nici mandru de ei nu sunt. Daca mai continua in acest ritm cu aceste convingeri pe care ei le propun din pur si simplul fapt ca nu mai pot face ce doresc pe un stadion cred ca ar fi mai bine si pentru ei si pentru echipa sa nu mai vina la meciuri pentru ca strica tot ceea ce se face acolo.

Acum au mai transferat jucatori daca si in acest moment mai au ceva de comentat inseamna ca sunt exact ceea ce spune toata lume ..... vrea sa cred ca le va veni mintea la cap si vor face ce trebuie sa faca o galerie si anume sa sustina neconditionat echipa si sa fie alaturi de ei si la bine si la greu.

Sunt importanti pentru echipa dar nu in felul in care se comporta acum.... ce sa mai spun daca tu injuri si faci ca toate orataniile pe stadion nu poti sa ai pretenti ca jucatorii sa se concentreze si sa joace la adevarata valoare. Credeti ca jucatorii nu sunt afectati de ceea ce se intampla in Ghencea eu zic ca sunt foarte afectati si nu vor trece de acest moment pana cand galeria nu va incepe sa incurajeze asa cum stie ea sa o faca intr-un mod civilizat.

Gigi a demonstrat inca o data ca vrea binele Stelei si a mai cumparat jucatori ca sa nu mai avem probleme ca seonul trecut, dady si ceilalti care au fost in vizor nu pot sa afirm ca erau buni dar nici rai vom vedea daca acesti jucatori care au fost adusi vor face fata la presiunea care este la Steaua.

Va doresc mult succes si tineti minte galerie sustineti echipa ca sa va fie si voua bine si noua si celor care sustin financiar Steaua si jucatorilor care au nevoie de aceea baa financiara.

Cine credeti voi ca vine la Steaua sa bage atatia bani decat un nebun ca Becali nu va mai luati aiurea de el a gresit dati dovada de caracter mai mult o sa-l doara daca nu mai vb cu el si nu-l mai bagati in seama decat daca il "incurajati" mereu

Stai mah linistit, ca nu se mandreste nimeni cu tine. Te flatezi!

Daca legea spune sa nu intri cu torte, nu intri si gata. Ce atata tambalau ca nu te lasa pe tine cu torta in mana?! Sunt lucruri mai importante decat micile voastre probleme cu tortele si fumigenele, care din punctul meu de vedere, nu au niciun farmec. Faceti atata caz pentru niste nimicuri.

In legatura cu incidentul de la meciul cu Charleroi:

Eu unul, inteleg ca un zerzec poate face o tampenie dar, motivul scandarilor "rusine a va fie" nu este asta. Eu unul nu am strigat nimic dar sunt si acum socat de faptul ca alti suporteri ai Stelei "au intervenit doar pentru a calma spiritele si pentru a nu degenera situatia". Cum sa intrii pe teren ca sa il scapi pe baiatul ala? Cum sa strigi "m**e garda" cand daca ai putin creier iti poti da seama ca acel individ a facut un lucru ilegal si trebuia retinut (deci interventia stewarzilor si a jandarmeriei era perfect justificata)? Altfel, suporterii sunt pe stadion ca sa sutina echipa si nu sa "intervina pentru a calma spiritele si pentru a nu degenera situatia".

Foarte bun articolul.Exact cum gandesc si eu.....manacand seminte la stadion si stand jos ca la teatru,ba mai mult injurand putin pe Dica&co pentru o faza ratata,nu o sa ajungem niciodata la nivelul european pe care tot ne batem cu pumnul in piept ca ni-l dorim.Brigazile fac spectacol,un mesaj,o coregraife,o torta,sute de km in toata tara.....asta e pasiunea pentru Steaua....fii un om liber daca ai mandrie,nu fii o oaie in turma lu nea Jiji.Daca unora le place sa fie manevrat de un om cu 2 clase mai multe ca trenul,prostia lor,eu insa nu o sa accept niciodata asa ceva.....banii cumpara orice dar nu si suflete de stelisti! steagro

Datorita timpului, scriu destul de rar pe acest site, dar citesc cu regularitate aproape zilnica articolele si comentariile postate. Nu pot decat sa fiu de acord cu acest articol. In timpul meciului cu Charleroi, la faza respectiva, pe moment nu mi-a venit sa cred ce se intampla: un suporter sa incerce sa loveasca portarul advers; dar peste asta poate as fi trecut, daca lucrurile decurgeau normal: stewarzii si jandarmii trebuiau sa il scoata de pe teren si sa urmeze cursul firesc: sectie, amenda sau ce o prevedea legea (personal, pe moment cred ca merita si niste bate pe spinare). Insa ce m-a socat si mai tare a fost ce s-a intamplat dupa: grupul de oameni (ca nu imi vine sa le zic suporteri) care au sarit la gatul persoanelor de ordine care isi faceau datoria! Asta probabil e si motivul pentru care presa nu il trateaza ca pe un incident izolat.Sunt de acord ca de multe ori jandarmii fac abuzuri, dar nu trebuie sa le dam apa la moara. Din pacate, mersul al stadion a ajuns pentru multi prilej de refulare a frustrarilor. Da, stiu, se intampal si la altii, dar asta nu inseamna ca asa trebuie sa procedam si noi. Englezii sunt un exemplu bun: la ei, in dpelasari, probabil merg tot persoane cu frustrari, altfel nu se explica cum, in deplasare si-au capatat renumele de hooligans iar la meciurile jucate in Anglia este o atmosfera senzationala. Sunt de acord si cu faptul ca presa distorsioneaza si dezinformeaza scriind dupa ureche, in cautare de audienta. Probabil insa ca numarul de cititori e mai mare cand faci campanie dupa ce se intampla la Steaua decat sa scrii despre ce se intampla la u Cluj, de exemplu.

Probabil ca voi fi injurat si catalogat ca "samantar", insa dupa parerea mea a fi suporter stelist nu inseamna sa simti nevoia sa il strangi de gat pe purtatorul unui fular dinamovist sau rapidist. Trebuie sa ne incurajam echipa, la bine si la rau, intr-un mod civilizat. Am demonstrat ca se poate, as retrai oricand atmosfera pe care am trait-o pe Ghencea la meciurile cu Valencia, Villareal (inclusiv cel amanat) sau cu Real Madrid. Asa cum a declarat un jucator de la Boro, s-a simtit la Bucuresti ca in iad. Deci se poate; trebuie sa cantam doar pentru Steaua (nu cred ca baietii se simt foarte incurajati cand strigam m*** Dinamo). Am demonstrat ca am fost si trebuie in continuare sa demonstram ca vom fi INTOTDEUNA SUPERIORI.

Forza Steaua! 24&CL!

Daca legea spune sa nu intri cu torte, nu intri si gata. Ce atata tambalau ca nu te lasa pe tine cu torta in mana?! Sunt lucruri mai importante decat micile voastre probleme cu tortele si fumigenele, care din punctul meu de vedere, nu au niciun farmec. Faceti atata caz pentru niste nimicuri.

dar iti place cand le vezi pe stadion....nu..?

dar Alex ia spune'mi, te rog, ai striga "cetateni, m*** cetateni" unor oameni care se simt umiliti pentru actiunea nu a unui singur fan, ci a vreo 30 de cercopiteci "razboinici" - adica asemeni lui G.B. Pentru ca daca ai face-o ar trebui sa te gandesti foarte bine daca fotbalul mai e un fenomen de masa dar doar un fenomen pentru ultrasi.

Inainte sa iasa spume la gura cuiva vreau sa va spun ca ma duc la stadion de 2 ani - de cand m'am mutat in Bucuresti - si am fost in destule deplasari cat sa nu'mi crape obrazul de jena in fata nimanui.

Este un comentariu bine gandit !...Totusi suporterii ar trebui sa aiba o limita !...E clar ca astfel de incidente nu ar trebui sa mai aiba loc !...Mai ales in TEMPLUL FOTBALULUI ! Ar trebui sa ne respectam mai mult pe noi insine...sa ne respectam blazonul !!! Sa mergem pe stadion sa incurajam echipa favorita din primul pana in ultimul minut,nu sa ajungem sa ne batem intre noi !!...Din cauza cate unui nebun....sau a unor scandari nepotrivite......multi suporteri care iubesc Steaua au de suferit !!!...nu uitati ca vreo 7 etape Steaua a jucat fara spectatori sezonul trecut !....multi au platit abonamente...si...pentru ce???...ca sa stea acasa..sa vada meciurile la TV ????eu sunt unul dintre ei......si ca mine mai sunt multi multi alti parliti !!!! Cu respect......Forzza Steaua !!!

Intrebarea e daca mai exista ultrasi. Sunt doar huligani si mancatori de seminte. Ultrasii au disparut atunci cand au aparut nebuniile, injuriile la adresa jucatorilor care treceau printr-o faza mai proasta ( vezi Dica). Acum nu mai exista asa ceva. Din pacate.

Doar nebuni cu capsa pusa pe care nu-i intereseaza catusi de putin forbalul si la un fault in careu urla 7 metri. In rest...............numai de bine si LUPTA Steaua.

doamne cat poti fi de [...]...u ce esti frate, fetita?....ce e cu viata ta? nu imi spune ca esti suporter stelist ca innebunesc sa stiu ca un ratat ca tine poate gandi asa. nu t obliga niemni si nu obliga pe nimeni sa fim ca ei...dar respecta-i enorm pentru tot ce fac...nimeni nu iubeste Steaua mai mult ca ei(sau cel putin nu o arata)..asa ca taci in **** mea cu afirmatii de astea...io unul regret enorm ca nu sunt alaturi de ultrasi, de adevaratii baieti din galeria Stelei...si sunt multi ca mine.

Editat de moderatori!

S-a discutat mult despre acest incident, si e bine, astfel putem sa realizam cat de civilizati sunt suporterii Stelei, indiferent ca sunt ultrasi sau "samantari". in articol se vorbeste ca "hepaticul" a dat apa la moara lui Jiji, in disputa idioata pe care o are cu suporterii, nu asta e cel mai important lucru de discutat. Consider ca ceea ce s-a intamplat acolo nu are legatura cu disputa Jiji-suporteri, e mult mai grav, pentru ca e o disputa a legii si a normelor UEFA impotriva Stelei. Prin idiotenia comisa de acel "hepatic", cel mai mult avea de suferit Steaua. Am avut noroc si Steaua va juca meciul retur cu polonezii, acasa si cu suporteri in tribuna. Consider ca si ultrasi sunt vinovati la acel eveniment, si am sa incerc sa explic de ce.

Un ultras trebuie sa-si sustina in primul rand echipa, pentru asta e acolo, de asta exista brigazi si grupuri din diferite zone. Apoi prin comportamentul sau sa nu faca rau Stelei, pentru ca asta ar insemna sa saboteze echipa, sa o priveze de incurajarile suporterilor (cand se joaca fara spectatori), apoi ca echipa sa joace meciurile considerate "acasa" in alte locuri fiind astfel dezavantajata de avantajul terenului propriu.

Ceea ce nu inteleg este ca atunci cand suporteri vad in jurul lor, persoane in genul "hepaticului", nu fac nimic pentru a stopa eventuale evenimente, mai mult prin comportamentul lor ne arata ca sunt de partea lor, si ca aproba acele fapte. Probabil ca ei nu sunt la meci pentru Steaua, ci pentru a se descarca de problemele pe care le au si atunci nu-i intereseaza ce se intampla cu Steaua, pentru ei nu au importanta sanctiunile si faptul ca isi saboteaza propria echipa.

La meci nu se vine pentru a da un pumn unui jucator al echipei adverse, pentru a da foc la un steag al unei rivale, pentru a da cu lantul in cineva, pentru a baga in spitale pe cei care nu sunt asa de inteligenti sa tina cu Steaua, la meci se vine pentru a SUSTINE ECHIPA FAVORITA !!! Pentru batai si alte incalcari ale legii pot sta si la ei in cartier.

Asta e motivul pentru care cred ca ultrasi se fac vinovati de acest eveniment si de cele care au fost pana acum.....pentru ca nu intervin sa opresca aceste acte idioate, pentru ca nu ii dau pe mana celor abilitati, pe cei care se fac vinovati de evenimente ce ar putea sa faca rau echipei.....pentru ca nu ii exclud din grupul lor pe cei care nu au creier si care sunt acolo pentru alte motive decat cele care fac onoare grupurilor ultras....pentru ca se alatura celor care gresesc fie pentru a face si mai mult rau fie pentru al salva.

Fotbalul e un sport care are loc pe un teren de fotbal, galeriile fac un spectacol pentru a incuraja favoritii pe locurile amenajate in tribuna......razboaiele se dau pe front, pumnul il folosesti doar cand esti in legitima aparare, brichetele se arunca la cosul de gunoi iar razboiul cu Jiji sa fie in afara stadionului.....