fcsteaua.ro

Nu trageti in ultrasi!

54 posts in this topic

Au trecut deja cinci zile de la amicalul cu belgienii de la Charleroi si ecourile nefericitului incident petrecut in debutul jocului continua sa rezoneze in media romaneasca si in internet. Gestul incalificabil al acelui inconstient, care a subminat, in cateva secunde, toate eforturile suporterilor de a impiedica adoptarea unei legi abuzive propusa de un personaj sinistru, a surescitat la maxim presa romaneasca, care s-a mobilizat "exemplar", intr-un imens efort colectiv pigmentat cu dezinformari si incercari de manipulare a opiniei publice. De pilda, cotidianul care ne propune cu regularitate spre desfatare poze cu diverse dive ale planetei braveaza cu nerusinare, prezentandu-ne modele de suporteri "adevarati", guvernati de un inalt simt civic. Au curs rauri de cerneala, masinariile tipografice s-au inrosit, imaginile s-au plimbat pe ecranele televizoarelor, pixelii monitoarelor au explodat. Manipularea da roade si, in constiinta publica, conduita unei singure persoane devine astfel un reper pentru conduita unui grup sau al celor care traiesc in spiritul unui anumit fenomen, anatema fiind extinsa asupra acestuia din urma. "Raul" a fost identificat si trebuie starpit de la radacina, nu-i asa, domnule Dragomir si stimati ziaristi?

Sunt constient ca randurile de mai sus pot trezi rumoare printre cititori si constitui totodata un motiv de polemica. Acelora care ma vor acuza de partizanat cu "aripa dura" a galeriei, cu acei "fanatici" care pot strabate sute de kilometri intr-o singura luna pentru a-si incuraja favoritii, nu le voi raspunde decat atat: da, mi-a fost jena pentru ce s-a intamplat vineri seara. Da, am fost furios ca asa ceva a fost posibil la un meci de prezentare in Ghencea, primul pentru Hagi si Adi Ilie in noua postura. Da, mi-a venit sa innebunesc cand am realizat ca acel incident blestemat ii va da apa la moara patronului si va reprezenta foarte probabil impulsul de care legea propusa de Dragomir are nevoie pentru a fi votata. Cu toate acestea, retineti, nu voi blama niciodata in corpore brigazile ultras pentru fapta unei singure persoane, fie ca aceasta face parte din grupul respectiv sau cocheteaza cu el, nu le voi striga "rusine sa va fie" acelora care fac pentru Steaua mult mai mult decat am facut sau as fi putut face eu insumi, nu ma voi dezice niciodata de idealurile acelora care vor o Steaua curata si eliberata de opresiunea unui "accident istoric", voi fi alaturi mereu de cei ale caror coregrafii le-am admirat si cu care m-am mandrit in fata amicilor mei dinamovisti sau rapidisti, de cei care ne apara culorile pe strazi.

Nu trageti in ultrasi si nu acceptati ca acest fenomen sa moara in Ghencea!

Sa fim uniti, pentru ideea de suporter stelist, pentru Steaua!

Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!

Alex (Piece)

Nu e nici o manipulare, duceti discutia in alta parte. Faptul ca esti suporter infocat sau ca te duci regulat la meciuri prin tara nu iti da dreptul sa arunci cu scaune, sa intri in teren, sa distrugi tot ce iti cade in mana. Esti civilizat, foarte bine, nu esti, nu ai ce cauta in lumea civilizata.

Si da, suporterii ca tantalaul ala in slapi trebuie starpiti. Nu inteleg de ce trebuie sa se simta lezat un ultras, ca sunt dezaprobate actele de violenta, atat timp cat el nu comite asemenea fapte. Sunt ultrasi civilizati, de bun-simt, si sunt ultrasi, samantari etc., care au niste probleme grave de comportament. Primii trebuie sa se manifeste in continuare ca pana acum, ceilalti trebuie neaparat sa isi revizuiasca atitudinea sau, exista si varianta B, sa stea departe de stadion cat mai mult timp posibil.

De acord pana la un punct, tipul nu a fost singur, a mai avut "frati pe-acasa" care au incercat sa-l ajute sa scape nepedepsit. Si faptele lor au aceeasi natura. Sa nu ii disculpam.

Acesti indivizi nu au ce cauta pe stadionul de fotbal (era sa zic pe terenul de fotbal)!

o sa ne bage pumnu' in gura....

Inca nu realizez nici acum ce era in mintea respectivului..tinand cont ca abia se nascuse fenomenul..deja mi-am insusit vorba.. "s-a nascut talent...si-a murit speranta"....este valabil fenomenului ULTRAS..care o sa fie incorsetat si supra-ingradit de noile legi..

sincer i-am umplut frigiderul ultrasului in slapi . :)..numai profil de hooltras nu avea....

cu siguranta ii circula L.S.D-ul prin sange, altfel nu vad justificarea faptelor lui !!!!

Pacat....

Fenomenul nu va disparea dar sa speram ca indivizii care n-au nici o treaba cu el vor disparea! Cel mai rau imi pare cand vad cum noi ne batem gura de pomana pe site-uri si forumuri, in timp ce acesti huligani care ne fac numai rau habar nu au ca aceste site-uri exista. Problema e ca acesti indivizi sunt, mare parte, dintre cei care fac toate deplasarile cu echipa, fapt ce-i face sa se considere adevrati ultrasi. Acum aud ca acesti indivizi "pregatesc" intens deplasarea din Polonia... Daca acesti indivizi nu sunt cat mai repede indepartati, soarta noastra este una cum nu se poate mai urata. Dar nu sunt prea optimist in ceea ce priveste "curatirea" galeriei, atat timp cat Galeria Stelei NU ARE UN LIDER!!! Pana nu vom avea un conducator adevarat, care sa stie sa mobilizeze, sa stie sa se impuna, nu vom avea nici o galerie adevarata; ce e acum la noi se numeste "tentativa". (Unde s-a mai vazut in lume ca o galerie sa fie fluierata pe propriul stadion, de proprii suporteri???, fie ei si semintari, tot suporteri sunt)

forzateaua

Nu inteleg de ce trebuie sa se simta lezat un ultras, ca sunt dezaprobate actele de violenta, atat timp cat el nu comite asemenea fapte.

Pentru ca, din pacate, suntem cu totii bagati in aceeasi oala de mai-marii fotbalului romanesc.

Pentru ca, datorita "eforturilor" celor ca omuletul in galben, avem toti de suferit.

Pentru ca nici Becali, nici Dragomir, nici Sandu, n-au participat vreodata la realizarea unei coregrafii sau macar a unui steag pe doua bete. Pentru ei, din cauza faptului ca exista uscaturi, ca in orice padure, e mai simplu sa afirme ca toti suporterii merg la stadion doar sa se bata, sa protesteze, sa rupa scaune.

E atat de usor sa judeci din exterior...

Nu inteleg de ce trebuie sa se simta lezat un ultras, ca sunt dezaprobate actele de violenta, atat timp cat el nu comite asemenea fapte.

Foarte buna observatia, am citit tot pe aici, pe undeva, un punct de vedere al unei brigazi, in care nu se incurajau si se negau violentele in cadrul respectivului grup, dar se cerea scuze la toata lumea pentru ele.

Si mai exista si vorba aia cu musca de pe caciula.

Nu e nici o manipulare, duceti discutia in alta parte. Faptul ca esti suporter infocat sau ca te duci regulat la meciuri prin tara nu iti da dreptul sa arunci cu scaune, sa intri in teren, sa distrugi tot ce iti cade in mana. Esti civilizat, foarte bine, nu esti, nu ai ce cauta in lumea civilizata.

Si da, suporterii ca tantalaul ala in slapi trebuie starpiti. Nu inteleg de ce trebuie sa se simta lezat un ultras, ca sunt dezaprobate actele de violenta, atat timp cat el nu comite asemenea fapte. Sunt ultrasi civilizati, de bun-simt, si sunt ultrasi, samantari etc., care au niste probleme grave de comportament. Primii trebuie sa se manifeste in continuare ca pana acum, ceilalti trebuie neaparat sa isi revizuiasca atitudinea sau, exista si varianta B, sa stea departe de stadion cat mai mult timp posibil.

Dupa parerea mea este o manipulare prin generalizare, pentru ca se doreste inducerea ideii potrivit careia insasi "fenomenul ultras" este blamabil, prin asocierea intentionata a acestuia cu manifestarile izolate ale unui individ, care fie ca este ultras, fie ca se crede ultras sau aspira la aceasta titulatura. Culmea e ca acel individ nu e nici ultras, nici huligan, e pur si simplu o panarama!

tin cu Steaua de mic copil.. nu ma prea duc la meciuri pentru ca nu sunt din Bucuresti. dar e jalnic... la asa fani... asa conducere, sau invers?... in loc s acantati non stop.... puneti presiune pe echipa si voi si presa si toti. nu exista suporteri tre sa intelegeti... doar oamen ila care le place fotbalul. dac aati tine cu Steaua, ati incepe s ava bucurati mai mult, s acantati imnuri ale Stelei. ma bucur ca nu sunt din Bucuresti. de aici fotbalul se vede ca un sport. sa va fie rusine celor care provocati, celor care executati miscari de discreditare a Stelei, si celor care aveti puterea de a stoopa aceste actiuni si nu faceti nimic.

Fenomenu ULTRA` nu o sa moara Niciodata ! ! !Asta e sigur intodeauna o sa se nasca o brigda noua si inca una si inca una si tot asa,indiferent de ce legi or sa dea fenomenul nu o sa moara niciodata!

din totdeauna mi-au placut articolele de pe site si ce s-a scris in ele. Au fost foarte adevarate DAR nimeni nu le-a bagat in seama. Mi se pare o chestie foarte grava pentru ca din ce in ce scrieti articole foarte bune cu viata noastra de stadion. Si sa nu ne mai acuze toata lumea ca facem ca dregem, cum mai apare un tembel care ne trage in jos. Si nu pot sa cred ca ne facem singur rau:( ne zbatem pentru Steaua pentru fenomen in general si vine unu si ne taie creanga de sub picioare ca asa i s-a sculat lui ca era mort de beat si a vrut sa fie "baiat". Nu mi se pare corect!!! Si un cuvant de final : ELIBERATI PELUZELE DE TERIBILISM!!!!!!

Nu inteleg ce-ai vrut sa spui cu "de cei care ne apara culorile pe strazi".Din pacate in deplasarile prin tara in care am fost,alaturi de brigazi ultras, am fost implicat in diverse acte de violenta(ex. Galati,Craiova,Timisoara).Scopul multora dintre ei este doar de a se bate(multi nu cunosc nici palmaresul Stelei).Am fost de fata cand copii de 14-15 ani au fost batuti crunt doar pentru ca purtau fulare cu Dinamo sau Rapid.Mi se pare normal ca cei care gresesc sa plateasca.

Nu inteleg ce-ai vrut sa spui cu "de cei care ne apara culorile pe strazi".Din pacate in deplasarile prin tara in care am fost,alaturi de brigazi ultras, am fost implicat in diverse acte de violenta(ex. Galati,Craiova,Timisoara).Scopul multora dintre ei este doar de a se bate(multi nu cunosc nici palmaresul Stelei).Am fost de fata cand copii de 14-15 ani au fost batuti crunt doar pentru ca purtau fulare cu Dinamo sau Rapid.Mi se pare normal ca cei care gresesc sa plateasca.

Stiu si din pacate iti dau dreptate aici. Dar iarasi nu putem generaliza.

ca unele ziare de sport din Romania exagereaza anumite lucruri ca sa faca rau Stelei nu mai e o noutate

bine macar ca acum nu mai pun pe site imnul rapidistilor sau videoclipul cu imnul cainilor

e pacat ca toti suporterii adevarati ai Stelei si toti ultrasii trebuie sa sufere acum din cauza acestui nenorocit in slapi

un suporter adevarat al Stelei nu ar face niciodata rau Stelei.nu ar face niciodata ceva ca sa murdareasca numele Stelei, ca sa faca Steaua de rusine sau ca sa duca la suspendarea terenului si penalizarea echipei.

din punctul meu de vedere acel baiat in slapi nu e un suporter Stelist

e doar un nimic frustrat care a venit la meci ca sa scape de bataile nevestii si s-a gandit ca isi poate recastiga statutul de barbat daca face ceva cu care sa iasa in evidenta

e pacat ca ziarele exagereaza aceste lucruri si incearca sa arunce cu noroi in imaginea Stelei

anul trecut cand suporterii cateilor vopseau masinile jucatorilor lor si le amenintau familiile cu moartea nu a comentat nimeni nimic

sezonul trecut cand suporterii giulesteni au intrat pe teren la Dinamo- rapid si apoi la Steaua - Poli si au facut scandal nu a zis nimeni nimic

atunci cand rapidistii au asediat cantonamentul rapidului nu a zis nimeni nimic

cand dinamovistii si-au dat foc pe Ghencea nu a zis nimeni nimic

cand dinamovistii au dat clar dovada de rasism atunci cand l-au injurat pe daouda nu a zis nimeni nimic

cand aceiasi dinamovisti au fost scosi de pe stadionul farului de catre jandarmi iarasi nu a zis nimeni nimic

cand dinamovistii au mers la vanatoare de olteni la meciul Dinamo 2 - u Craiova de acum cativa ani nu a zis iarasi nimeni nimic

cand oltenii au batut pe acel fan al Stelei nu a zis nimeni nimic

cand timisorenii mergeau in grupuri mari prin Timisoara ca sa vaneze fani ai Stelei nu a zis nimeni nimic

cand la meciul cu CFR de la Cluj suporterii stelisti au fost obligati de catre jandarmi sa treaca pe langa galeria lui CFR ca sa ajunga in sectorul rezervat suporterilor adeversi si astfel au fost bombardati cu pietre si flegme nu a zis nimeni nimic

cand acei suporteri ai lui u Cluj au omoarat acel suporter stelist nu a zis nimeni nimic

si exemple ca acestea mai sunt multe

suporterii stelisti au fost facuti rasisti,xenofobi,huligani, animale au fost pusi in capul listei ca cei mai violenti din tara, au fost facuti betivi si prosti dar nimeni nu s-a uitat si la ceilalti suporteri ai celorlalte echipe din tara.

nimeni nu zice ca in Cluj liderul galeriei lui U a declarat ca in acest sezon orice suporter al altei echipe decat U(fie Steaua sau Pandurii) va fi batut va fi batut daca va fi prins in Cluj

e bine totusi ca suporterii stelisti au fost ignorati atunci cand jandarmeria i-a luat la macelarit cu gaze si gloante de cauciuc la meciul cu Dinamo de anul trecut din tur

stirea aia chiar nu trebuia data

pe cine interesa ca acei jandarmi au dat in suporterii stelisti fara motiv?

pe cine interesa un "banal" abuz?

e mult mai profitabil sa exagerezi stiri ca cea cu "tweety" sau cea de acum

lumea se uita

si se minuneaza

ca de razboiul dintre bine si rau totdeauna atrage

ia ghiciti in viziunea jurnalistilor de care parte sunt suporterii stelisti si de care parte sunt jandarmii si ceilalti suporteri!!!

Stiu si din pacate iti dau dreptate aici. Dar iarasi nu putem generaliza.

Dar oamenii aia implicati in violentele din deplasari sau cei care nu se aseaza bine pe scaun si incep cu m..e Dinamo, Becali, etc. cum crezi ca se revendica? Factiunea "Arhanghelul Mihail" ? Armata Salvarii? Eu cred ca fenomenul "ultras" in Romania este pur si simplu deturnat de bande juvenile fara nicio cultura fotbalistica sau respect pentru club. Steaua a devenit un pretext, un brand de asociere autointitulat "Ultras" si atat! Atunci cand vii la stadion doar incarcat de ura , mereu cu capsa pusa, motivat doar de orgoliul de asociere in banda, injuri si mai canti despre Steaua cand iti aduci aminte, nu te numesti suporter ! Este o intamplare ca jucam tot mai des cu portile inchise? Este efectul iresponsabilitatii indivizilor care se revendica ultrasi fara sa stie ce inseamna asta. Sigur, mai exista si Becali pe aici, dar nu el este subiectul, nu el este Steaua!

Nu inteleg de unde atata teama in legatura cu aceasta lege. Sunt curios daca aveti vreun draft al ei sa-l putem vedea si sa analizam daca intr-adevar ar trebui sa ne temem sau nu. Am convingerea ca acea lege va condamna cu inchisoare (1-3 luni) evenimente similare cu cele intamplate la meciul cu francezii (si acum stau si imi imaginez situatia in care cretinul reusea sa-i aplice acea lovitura portarului....). Consider ca n-ar trebui sa ne fie teama de aceasta lege doar poate cine se simte cu musca pe caciula ar trebui sa-si faca griji. Atat timp cat acea lege nu interzice sustinerea echipelor prin cantece si manifestari decente, nu vad care e problema cu ea. Pot fi 1.000 de legi, un suporter adevarat al Stelei nu trebuie sa se teama de nimic atat timp cat el isi sustine echipa intr-un mod civilizat.

Hai Steaua!

Corect, insa nu uitati ca anul trecut cateva meciuri bune s-au jucat fara spectatori. Din toata presa am remarcat atitudinea celor de la gsp-on line cu filmulete ce prezentau galerii. Intradevar acelea sunt galerii! Pana si in privinta asta mai avem de invatat si inca mult. Pacat! Forza Steaua!

georgecristian

din pacate tu bagi ultrasii in aceeasi oala cu huliganii

frate

suntem toti oameni

si suntem rai

ca asta ne e natura

unii dintre noi se pot abtine

altii nu

ce vrei acum?

tu chiar crezi ca exista grupari ultras in care toti membrii merg doar si canta si nici unul nu injura si nu se bate?

exista si in gruparile ultras Steaua mere stricate

am fi penibili daca nu am recunoaste

dar nu trebuie sa fie judecat tot grupul pentru faptele unui individ

ti-ar place sa mergi la stadion si sa fie liniste, sa nu cante nimeni, sa nu apara nici un banner?

astia sunt ultrasii frate

cei care fac steaguri

care compun cantece

care urla acele cantece din toti plamanii pana le sangereaza gaturile

NU CONFUNDATI ULTRASII CU huliganii!!!

Sunt de acord - nu trageti in ultrasi atata vreme cat ei se vor rezuma la coregrafii incurajari si cantece !!!! Dar daca unii dintre ei vor deveni huligani si vor continua violentele, atunci trebuie tras fara mila. Si la propriu si la figurat.

Sunt mandru de coregrafiile de de exceptie de la atatea meciuri, de cantece si alte cele dar mi-e sila de atatea alte momente (Charleroi, meciul de cupa cu Poli, etc ca sa exemplific din istoria recenta).

Stelisimul

gresesti!!!

acelea sunt doar niste filme in care respectivele galerii sunt puse intr-o lumina favorabila

ce nu pomeneste gsp e faptul ca suporterii englezi se bat pe strazi mai rau ca romanii pe stadioane

asta nu o spune nimeni

intr-adevar nu fac nimic pe stadioane

pentru ca acolo daca faci ceva in secunda 2 te ia garda si nu mai intri pe stadion 10 ani

dar cand se termina meciul

si se intalnesc galeriile in strada alta e treaba

iar povestile despre turci

sa fim seriosi!

turcii sunt printre cei mai violenti suporteri din lume!!!

de ce nu pune gsp pe site acel film in care suporterii lui fenerbahce si un jucator al lui fenerbahce il bateau pe ricardinho,fotbalistul lui besiktas?

Stelisimul

haide ca iti raspund

sper ca tin minte toate meciurile suspendate

daca nu le pomenesc pe toate va rog sa imi aduceti aminte

evenimentele au fost cam asa

in tur la Poli Timisoara-Steaua suporterii stelisti erau vanati pe strazile timisoarei de grupuri mari de suporteri ai lui Poli si batuti si umiliti

in retur stelistii trebuiau sa ii omoare pe timisoreni in Bucuresti

asa era planul

nu s-a intamplat nimic pe strazi din cate stiu eu

singurul lucru care s-a intamplat a fost aruncarea a 2 fumigene de catre stelisti in sectorul galeriei timisorene

au urmat 2 etape de suspendare(meciul de la Oradea si meciul cu FC Arges din Ghencea|)

apoi am fost iarasi suspendati pentru ca la meciul de cupa cu Timisoara din giulesti suporterii rapidisti au intrat pe teren la final si au inceput bataia cu Stelistii

imi pare rau

dar nu mai imi aduc aminte alte meciuri in care am fost suspendati

daca ai putea sa imi aduci aminte

poate ca o sa mai gasesc si alte explicatii

Edited by forever_STEAUA
mesaje consecutive

de ce nu pune gsp pe site acel film in care suporterii lui fenerbahce si un jucator al lui fenerbahce il bateau pe ricardinho,fotbalistul lui besiktas?

iti raspund eu: pentru a nu le da idei si exemple negative celor care abia asteapta pe aici pe la noi. consider ca initiativa GSP de a prezenta efectele pozitive ale unei galerii, este de laudat. Daca vezi in fiecare zi batai si violente, atunci in cateva zile aplici si tu acelasi tratament pentru ca nu ai o alternativa la ceea ce ai vazut. Cu cat mai multe imagini pozitive cu atat mai putine "iesiri in decor" ale unora dintre suporterii nostri. Cred ca latura educationala joaca un rol foarte important in comportamentul galeriilor. Ar trebui ca suporterii sa fie pregatiti inainte de a ajunge pe stadion. Cand spun pregatiti ma gandesc la materiale video, fotografii si de ce nu chiar acest site sa gazduiasca un asemenea program... e o idee. Daca in continuare vom intretine ura fata de echipele adverse, suporterii echipelor adverse, GB, s.a.m.d.p, atunci sa ne asteptam ca pe stadion sa se "verse" tot raul din cei care nu reusesc sa inteleaga ca ceea ce fac nu se incadreaza in limitele unui comportament civilizat pe stadion.

Nu inteleg de unde atata teama in legatura cu aceasta lege. Sunt curios daca aveti vreun draft al ei sa-l putem vedea si sa analizam daca intr-adevar ar trebui sa ne temem sau nu. Am convingerea ca acea lege va condamna cu inchisoare (1-3 luni) evenimente similare cu cele intamplate la meciul cu francezii (si acum stau si imi imaginez situatia in care cretinul reusea sa-i aplice acea lovitura portarului....). Consider ca n-ar trebui sa ne fie teama de aceasta lege doar poate cine se simte cu musca pe caciula ar trebui sa-si faca griji. Atat timp cat acea lege nu interzice sustinerea echipelor prin cantece si manifestari decente, nu vad care e problema cu ea. Pot fi 1.000 de legi, un suporter adevarat al Stelei nu trebuie sa se teama de nimic atat timp cat el isi sustine echipa intr-un mod civilizat.

Hai Steaua!

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=8134

6 luni - 3 ani simpla detinere a unei torte.

1 an - 4 ani aprinderea unei torte.

Steauaforever33

nu zic ca e anormal sa dea acele videouri

dar totusi

nu inteleg de ce trebuie sa puna doar suporterii Stelisti de partea raului

astept sa vad cand vor fi corecti si ne vor trata pe toti la fel

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=8134

6 luni - 3 ani simpla detinere a unei torte.

1 an - 4 ani aprinderea unei torte.

E putin cam incalcita si greu de urmarit in special in ceea ce priveste sanctiunile (Cap. VI), dar nu ma mai mir in leg. cu asta. Era mult mai indicat ca la sfarsitul fiecarui articol sa existe si sanctiunea, asa trebuie sa te intorci sa vezi ce art. linie, rand, etc. Ramane sa vedem daca ea va fi si aplicata..... nici in momentul de fata nu e voie cu torte, faclii, artificii, petarde, etc. Daca macar aceasta lege ar fi citita de fiecare suporter, atunci cred ca am avea mai putine partide jucate fara spectatori sau disputate pe la nu stiu cate sute de km. Poate reusim sa o punem pe site intr-un colt undeva si sa facem referire la ea din cand in cand.

Atentie la:

Art. 27.... asta chiar imi place.

Art. 32, Alin (2)... asta e chiar dur

In concluzie, mi se pare o lege de bun simt. Nu cu mult diferita de ce ar trebui sa existe pe stadioane. Ar trebui sa fie publicata sa poata fi citita si inteleasa de suporteri.