Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Gicanul meu.

19 posts in this topic

Cum o serie de probleme personale m-au impiedicat sa imi spun parerea despre venirea lui Gica Hagi in Ghencea, o sa incerc acum sa spun ce cred, si mai ales ce simt, eu despre sosirea lui Gica pe banca tehnica a Stelei.

In sufletul meu, locul ocupat de Gica e delimitat de doua amintiri incredibile: dansul lui de langa fanionul de la coltul terenului de dupa fiecare gol din sezonul 1988-1989 si o imagine vazuta pe Eurosport la Campionatul European din 2000.

Amintirile astea legate de Gica sunt extrem de pretioase pentru mine.

Intai dansul ala teribil al lui de acum 20 de ani...cu bratul usor indoit deasupra capului si cu o bucurie intiparita pe fata cum rar mi-a fost dat sa vad. Nu era nimic sfidator in gesturile lui. Era doar o bucurie deplina si o invitatie pentru cei caream avut privilegiul sa il privim: "Hai baieti! Bucurati-va si voi alaturi de mine!".

Invitatia asta suna in aceeasi timp ca o promisiune a unor alte si alte bucurii viitoare pe care ne-o facea noua tuturor un pusti teribil pe care, eu unul cel putin, eram extrem de dispus sa o cred. Numai cine a trait anii aia gri in care toate bucuriile pareau sa necesite o aprobare care nu venea niciodata poate sa inteleaga cat de tentant sunau promisiunea si invitatia Gicanului!

Si desi nu l-am iubit niciodata pe Hagi in acelasi fel ca pe Laca al meu, l-am iubit la fel de mult, dar intr-un alt mod. Intr-un cu totul alt mod.

Cu Laca era o chestie indescriptibila. Laca era fratele mai mare pe care nu l-am avut niciodata. Laca era cel pentru care scriam mare sapte cu crema de ghete pe tricoul alb cu care jucam fotbal. Laca era atitudinea de rebel pe care n-aveam curaj sa o adopt pe deplin, dar de dragul careia ma lasam periodic numit "malagambist" si tuns de dirigu in laboratorul de biologie.

N-as putea sa jur ca as fi fost in stare sa ma iau la bataie cu cineva pentru Gica asa cum am facut-o de cateva ori pentru Laca...

Dar pe Gica il iubeam in cu totul alt mod. Il iubeam pentru ca el era altfel decat noi. Il iubeam pentru ca nu era ostentativ in a ne arata ca el e atins de geniu. Il iubeam pentru bucuria pe care o aveam de cate ori vedeam cum mingea il asculta docila inainte de a pleca spre a se odihni putin in vinclul portii. Il iubeam pentru dansul lui inimitabil. Il iubeam pentru bucuria pe care ne-o promitea...Si mai ales il iubeam pentru ca simteam ca isi va tine promisiunea intr-un mod pe care noi nici nu puteam macar sa ni-l imaginam...

A doua amintire definitorie legata de Gica o am de la Campionatul European din 2000. Atunci Eurosportul difuza un clip cu momente speciale din timpul competitiei. Si din sirul ala de imagini care curgeau pe ecran a aparut deodata Gica lipit de tusa din dreapta chemand parca mingea sa se mai lipeasca o data cuminte de gheata lui. Si mingea s-a asezat din nou, ca de atatea alte ori, pe piciorul lui Gica ascultand chemarea lui imperceptibila, abia soptita in limbajul pe care numai vrajitorii il cunosc...Si dedesubtul imaginii a aparut scris cu litere mici "old heroes never die..."

Imi amintesc acum ca si atunci cat de drag mi-a fost iar Gica... Si in timp ce prin fata ochilor mi se derulau imagini de neuitat, am inceput sa realizez ce multe aveam sa pierdem odata cu retragerea Gicanului si cat de singuri o sa ramanem. Cine ne va mai face mandri ca suntem romani cand iar se vor gasi unii sa ne numeasca "tigani"? Cine ne va mai face sa tresarim de emotie asa cum o facea Gica cand ducea mana la inima in timpul imnului? Cine va mai sti sa faca gestul ala atat de natural si de plin de semnificatie ca Gica? Cine avea sa ne mai spuna fara vorbe:"N-aveti de va teme. Eu sunt aici pentru voi si stiti doar ca eu nu ma tem de nimeni!".

Si am stiut atunci cat de greu ii va fi si lui in continuare...Am inteles cat de greu ii va fi fostului ucenic vrajitor devenit intre timp maestru sa renunte la a ne mai bucura...

Aducandu-mi aminte de amintirile astea dragi legate de Gicanul meu, am primit eu vestea revenirii lui ACASA.

Si m-am bucurat teribil pentru el si in egala masura mi-am facut griji.

Mi-am facut griji tocmai pentru ca am inteles ca Gicanul se intoarce acasa animat de dorinta lui nelimitata de a ne bucura, dorinta care in cazul in care nu s-ar materializa l-ar impinge sa plece.

Ceea ce ar fi o greseala imensa.

Pentru ca el trebuie sa inteleaga ca acum nu mai e maestrul din teren, ci iarasi ucenic intr-o forma de vrajitorie mult mai complicata decat magia stapanita la perfectie de pe teren.

Sa inteleaga ca tot ceea ce ii cerem e sa ne aduca din nou bucuria si mandria de a fi stelisti! Si sa ne faca sa credem in promisiunea unor noi si noi prilejuri de bucurie si mandrie!

Daca va face asta chiar si cei mai carcotasi vor incepe sa creada in mestesugul lui. Si atunci vor veni si rezultatele.

Iar pentru ca eu am incredere deplina in promisiunile facute de Gicanul meu, nu pot decat sa-i spun:

Make us dream and you'll never walk alone. We'll stand by you!

Forza Steaua! Mândru cã sunt stelist!

the quiet romanian

Super articol. Si pe mine m-a bucurat venirea lui Hagi; ramane sa demonstreze daca este un antrenor bun sau nu. Dar altul a fost motivul bucuriei. Asa cum ai spus si tu, Gica a fost mereu un luptator, care ne invita sa ne bucuram alaturi de el sau care plangea mai tare ca noi la o infrangere.

Dupa parerea mea, una din greselile lui Oli a fost ca nu a stiut sa intretina la jucatori spiritul de lupta; nu a stiut cum sa ii monteze psihic, sa lupte cu indarjire pentru victorie, indiferent de adversar (asta este si cauza esecului cu Boro, in opinia mea). Asa ca sper si cred cu tarie ca Gica va sti sa le insufle jucatorilor acest spirit de lupta si sa ii convinga de ceea ce a spus el: pentru Steaua, nu exista decat locul 1".

Spendid !

Giga Hagi, hai sa retraim visul impreuna ! Visul de a fi campioni in toate privintele !

Frumos articol, sentimente admirabile :). Cred ca nu este un secret ca toti l-am iubit si il iubim inca pe Gica Hagi. Toti ne desenam numarul 10 pe tricou cand jucam in curtea scolii (desi ca si tine, primul meu tricou cu Steaua a fost cu numarul 7, al lui Lacatus). Un mare stelist, un mare jucator, sa speram ca va deveni si un mare antrenor. Imi place deja "ofensiva" lui de a da credit tinerilor, este un pas in directia buna, dupa 2 ani de Gigica Coman, Stelica Stancu si nu mai stiu cine, in care Ochirosii a frecat banca de rezerve si a intrat doar cand s-a bagat patronul. dinam0 (urasc sa ii dau ca exemplu) si-au facut titulari de la tineret, noi am tinut singurul tanar valoros pe banca. Este timpul sa impresionam si noi prin tinerii nostri. Sper doar ca Gica sa nu se lase cuprins de patima, asa cum a facut-o la Timisoara si cum da semne ca ar incepe acum (sa tipe nonstop, sa ceara fotbalistilor ce facea el ca jucator). Trebuie o abordare ferma, serioasa, dar CALMA. Altfel, riscam sa "explodeze" si sa plece si de la noi dupa 2-3 esecuri. Trebuie asigurat de suportul nostru TOTAL. forzateaua sprecl2 spre24 forza Gica Hagi!

Nu e neaparat un superarticol,e ceva faptu ca a vut incredere in noi suporteri ca si el sa ne spuna ce a simtit si simte pentru Hagi,dar asa sunt oameni ,toti au povesti frumoase de povestit,fiecare om e interesant in felul sau,dar probabil ca povestirile,amintirile unui stelist sunt intotdeauna parca mai frumoase pentru ca pe vremea comunismului Steaua,Hagi SI NATIONALA Romaniei erau singurele motive de bucurie,chiar daca eu am prins foarte putin din comunism,am resimtit din plin tranzitia,cae parca nici acum nu se mai termina din pricina parvenitilor gen Becali

Un articol care il preamareste pe Hagi. Nu ca nu ar avea de ce sa il preamareasca. Si eu il iubesc si il stimez enorm. Insa cred ca acest articol nu isi are locul aici. Steaua are alte probleme acum.

Insa este bine ca suporterii demonstreaza ca sunt alaturi de Hagi si asta este bine.

Un articol care il preamareste pe Hagi. Nu ca nu ar avea de ce sa il preamareasca. Si eu il iubesc si il stimez enorm. Insa cred ca acest articol nu isi are locul aici. Steaua are alte probleme acum.

Insa este bine ca suporterii demonstreaza ca sunt alaturi de Hagi si asta este bine.

Pai daca nu pe site-ul suporterilor,atunci unde ar fi locul acestui excelent articol?!

off topic

Steaua are 42,4 la suta dintre suporteri, intr-un sondaj BCS, facut pe 1182 de persoane peste 18 ani din 39 de judete, de peste 3 ori mai multi fani ca urmatoarea clasata in Romania anului 2007.

Dinamo e simpatizata de 12,5 la suta dintre romani, iar Rapid si-a dublat fanii in 5 ani de la ultimul sondaj: 9,2 la suta. Timisoara a urcat in doi ani pe locul patru in Romania, urmata de CFR Cluj, Ceahlaul si Otelul. 21,1 la suta dintre romani nu prefera nici o echipa de fotbal. Singura mare absenta este a Craiovei, singura echipa care se lupta cu Steaua si Dinamo in anii '80.

Sursa: www.sport.ro

Si cu asta am spus totul...... fular-campionii

@ tutankhamon_je

Ce mare absenta,Craiova :)) mai lipsea FC National :)) cine draq sa mai tina cu prazari dupa ce a facut o vizita in serie b ?

@ tutankhamon_je

C'mon.. :mellow:   Pai daca Ceahlaul si Otelul au intrat in top si Craiova nu.. imi dau seama ce sondaj mai e si asta. In cela 1100 si ceva de persoane vreo 60% n-au legatura cu fenomenul. Ce echipa iti vine prima in minte din Romania? Normal ca da, Steaua.. Hai sa nu ne turnam bere fara alcool pe gat. Personal cred ca Steaua e 

ricum prima, dar nu in halul asta..

cum cine? Mutu! hahahahahahhahahahaha!!! nu are rost sa facem comparatii am zis si in trecut o zis si acum- Mutu e un MARE 0... in fine vb despre Steaua... am mari dubii despre Hagi ca antrenor... nu vb despre Hagi jucatorul care nea provocat fiecaruia trairi inimaginabile, dar cred si sper ca va fi bine... cu ce jucatori avem nu concep sa nu defilam... Doamne fereste de alte accidentari de durrata. singura teama a mea este si va fi... logic dnm- cu mijloacele lor vesnice, dar mai ales in meciurile directe in care se poate intampla orice (mai ales sezonul asta). in rest am mai zis- la ce lot avem trebuie sa fim campioni cu cel putin 3 etape inainte de finalul campionatului. de accederea in grupele CL sa nu mai vb. e ca si acolo. trebuie putina incredere si inversunare. cam atat. love&peace

Suporterii i-au declarat sprijin neconditionat si lui si lui Adrian Ilie,ar trebui acum sa fie alaturi de noi,sa ne sprijine si el pentru ca este cam singurul care are vreo forta.Gica e randul tau!!!

Hagi fata de Oli e mult mai aproape de suporteri, asta simt. Si daca Gica spune: "Nu va ingrijorati" io zic sa avem incredere in el. Necazul cel mai mare ar fi ca unii nesimtiti sa se apuce sa-l injure pe stadion, ceea ce ar fi o mare prostie, inca NU e cazul pentru. despartirea lui, daca va simti ca nu merge echipa isi va da singur demisia si va pleca pe usa din fata nu pe cea din spate...

Super articol ,Hagi o sa demonstreze tuturor celor care se indoiesc de EL ca a fost unmare jucator si va fi la fel si ca antrenor,nu am nici o indoiala in legatura cu asta.

Ar trebui sa apelat la el pentru a se face abonamente si la peluze steagcruce2

ce echipa super slaba a trimis in teren in meciul de azi,chiar daca e un meci de pregatire ma uit cu groaza la primul 11 si ma intreb ce cauta jocatori ca vatca ,o.Petre ,Baciu ,Lovin,Coman sau Gurita titulari la Steaua.Trebuie sa recunoastem ca nu avem nici o sansa anul asta,de 3 ani noi nu avem un cordonator de joc si nici in vara asta nu au fost in stare sa aduca si Hagi are pretenti de la Bostina sa fie cordonator de joc ,imi pare rau dar Bostina de vreo 2 ani nu mai joaca nimic si alceva care se stie la fotbal ,daca nu ai axul central nu ai echipa si Steaua la ora asta nu are ,fundas central nu il are decat pe Goian care daca ma gandesc bine anul trecut a facut multe greseli ,mijlocas cordonator nu avem iar virf de careu iar nu avem ca Iacob e slabut rau mai ales dupa perioada de accidentare

pe Hagi il respect ca jucator... dar ca antrenor vreau sa plece cat mai repede de la Steaua ca presimt ca o sa fie cam rau cu el auzi sa pui in terne 11 asta : Pentru partida amicalã cu Litex Loveci, Gicã Hagi a trimis în teren urmãtorul "11": Vîtcã- P. Marin, Ov. Petre, Baciu, Neșu- Bãdoi, Lovin, Croitoru, Coman- Gurițã, Iacob. majoritatea sunt Liga II sa fim seriosi Hagi nu le are deloc ca antrenor e mediocru dak nu mai rau FORZA Steaua si sa vina cat mai repede Protasov la echipa

Bai oameni buni, terminati cu lamentarile astea...Hagi a trimis in teren o echipa compusa in special din cei care au evoluat cel mai putin in amicalele astea....normal vrea si omul sa-i vada si pe astia ca sa stie la final pe ce lot se bazeaza in noul sezon...ori credeti ca asta e primul 11 cu care vom aborda meciurile....

Sign in to follow this  
Followers 0