Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Marcel Raducanu

38 posts in this topic

raducanu_marcel.jpg

Pentru cei din generatia tânara, care nu-l cunosc, Marcel Raducanu (mijlocas ofensiv, 1,78, 74 kg) s-a nascut la 21 octombrie 1954, în Bucuresti si a început fotbalul la clubul Progresul. A continuat sa-si valorifice talentul de fin dribleur la clubul militar Steaua Bucuresti, debutând în Divizia A la vârsta de 19 ani, la meciul CSM Resita - Steaua 2-0. În România a continuat sa joace doar la Steaua, 9 sezoane consecutive, cucerind 2 titluri de campion national si o Cupa a României, marcând 84 de goluri în 229 de partide jucate.

Nu avea cum sa rateze Nationala României, asa ca meciul cu Anglia din anul 1981, de la Bucuresti, în care marca un gol superb în poarta britanicilor (scor 2-1), avea sa fie de referinta pentru cariera sa în România. Daca l-am fi vazut jucând în continuare si dupa 1981 cand a fugit în RF a Germaniei, n-am fi avut atâtea probleme în a-i clasifica în ordinea valorii pe Hagi, Dobrin sau Balaci, pentru ca Marcel Raducanu a avut câte ceva din talentul fiecaruia si ceva mai mult, pe deasupra fiind inteligent în joc si tehnic; a avut forta si a marcat goluri decisive pentru Steaua si Nationala. Juca fotbal din placere si iubea spectacolul, oferind suporterilor faze delicioase în care fundasii adversi îsi vedeau compromise CV-urile ca urmare a întâlnirii cu tehnica lui Raducanu.

Regimul comunist l-a scos din anale, i-a trecut golurile în dreptul altor jucatori si i-a cladit anonimatul cu minutiozitate. L-au adoptat nemtii prin Borussia Dortmund si i-au oferit ocazia de a le darui talentul sau, combinându-l cu rigurozitatea germana, iar la rândul sau, Marcel Raducanu a ales sa-i învete pe nemti, în cadrul scolii sale de fotbal, secretele reusitei sale.

Comentarii despre Marcel Raducanu:

Cu siguranta Marcel Raducanu a fost cel mai mare fotbalist roman din

toate timpurile!

Nimeni nu contesta ca si Hagi a fost foarte valoros dar in comparatie cu

adevaratul Rege Marcel Raducanu lumina lui Hagi paleste...

Si pentru ca veni vorba despre Marcelino, oare unde o fi acum? Oare nu s-o gasi

un loc de antrenor pentru el la Steaua sau chiar la Nationala?

Din nefericire stralucirea unor mari zei ai fotbalului romanesc cum este Marcel

Raducanu si Marius Lacatus complexeaza tagma celor infipti actualmente in mafia

fotbalului romanesc si face ca adevaratele valori sa fie tinute cat mai departe

posibil. Cazul lui Lacatus este edificator! Cum este posibil ca acest inveterat

idol al Stelei sa fie mai mereu in cautare de post de antrenor?! Locul lui este

la Steaua si nu la Brasov sau Ceahlaul!

Poate au fost altii cu mai multe rezultate pe hirtie dar pe mine nimeni nu

m-a incintat mai mult decit marele uitat Marcel Raducanu. Ne mai vorbind ca a

avut curajul sa-si riste cariera si a dat o palma ustoratoare regimului

raposat. Si zic eu ca a fost mai respectat in Germania (care avea la timpul

respectiv unul din cele mai competitive campionate), mult mai mult decit

Hagi la Barcelona , Mutu la Chelsea si multi altii care au dezamagit in

Europa.

Probabil il vom regreta cand nu va mai fi... si pe el si pe multi altii.

Pacat... un mare talent.

Un jucator extraordinar cu o tehnica de invidiat si care lovea mingea la fel de bine cu ambele picioare, aproape ca nu-ti dadeai seama care e piciorul de baza...

Am avut onoarea sa-l cunosc acum cateva saptamani si pot spune ca e un om jos palaria, cand a plecat in Germania mi-a dat si o poza cu autograf pe care o tin la mare pret.

Eu am 18 ani, de unde ar trebui sa stiu de el? Puneti si voi un filmuletz pe traker.

Am vazut linkul da nu-ti poti daseama de valoarea lui dintr-un singur gol. Fenta e superfrumoasa.

@Steaua_Gloria

Cauta pe youtube ca mai sunt si alte filmulete cu Marcel Raducanu. O sa fii vrajit de acest jucator... :rolleyes:

LA MULTI, MULTI ANI, Herr Raducanu! Multumim pentru tot ce ati facut pentru noi!

Plecaciuni adanci, Maestre!!! :worthy:

Cel mai tehnic jucator al Stelei din toate timpurile. Pacat ca a jucat putin...

Cel mai tehnic? Pai si Hagi sau Adi Ilie?

Cel mai tehnic jucator al Stelei din toate timpurile. Pacat ca a jucat putin...

Cel mai tehnic intr-adevar, dar la egalitate cu Majearu.

Hagi a fost si el tehnic, dar a avut si viteza, capitol la care Marcel Raducanu si Majearu erau... un fel de Dica

Marcel Raducanu era un artist pe teren, era o adevarata incantare sa il vezi jucand, chiar nu te puteai supara pe el cand rata chiar si daca pierdeam meciul din cauza asta

Edited by mountytoma

Mai oamenilor, Marcelinho a jucat 9 ani pt Steaua.Asta e putin?

Si da, a fost cel mai tehnic jucator stelist din toate timpurile, chiar si peste Hagi.

chiar asa, 9 ani la Steaua, in ziua de azi asa ceva nu mai pupam!

Mirel Radoi face pe 4 martie anul viitor 9 ani de cand este la Steaua, iar Nesu parca a jucat 8 ani.

Mai oamenilor, Marcelinho a jucat 9 ani pt Steaua.Asta e putin?

Si da, a fost cel mai tehnic jucator stelist din toate timpurile, chiar si peste Hagi.

De unde stii tu ca a fost cel mai tehnic roman din toate timpurile? Acum serios vorbind,l-ai vazut tu jucand? Eu zic ca cel mai tehnic roman,chiar si peste Hagi a fost Adrian Ilie,pe care l-am vazut jucand.

L-am vazut pe Marcelinho doar in inregistrari si e fantastic.

Era peste Hagi si peste Adi Ilie.

El parca nici nu incerca driblingurile.Parca nu depunea efort.Parca erau ceva normal pt el.La fel cum e mersul pt noi.

Umilea adversari din reflex, fara sa vrea :)) (cornelus dinu stie :)) )

Au fost luate inregistrari cu cele mai bune momente ale lui.Dar nu asta conteaza,ci tendinta de a se considera ca un fotbalist care a jucat in trecut,intr-un fotbal automat mai usor, este mai bun decat unul contemporan.Oricum,s-a mai discutat despre asta.

Nu nene.Eu m-am uitat la meciuri ale Stelei, nu ale lui Marcel Raducanu.

Doar ca Marcelinho iesea in evidenta.

Daca nu ma crezi, intreaba-l pe prietenul tau de la dinam0.Roaga-l sa il intrebe pe dinu daca, in toata cariera lui, a avut meci impotriva lui Marcel Raducanu in care sa nu ia craci.

La Dinamo e doctor tatal lui de 6 ani,dar ei n-au nici-un sentiment pentru Dinamo,doar sunt craioveni.Dinu cred ca ti-ar da dreptate caci au jucat in aceeasi perioada.Dar gandeste-te ca Adi Ilie reusea cam 10 executii de generic pe an prin loburi de exceptie....si asta la Valencia.N-am eu nimic cu Raducanu,dar cred ca se exagereaza totusi cand se vorbeste despre valoarea lui reala....nu conteaza ca e sau nu stelist,dar nu prea cred in valoarea fantastica a celor din anii 70 pentru ca repet era alt fotbal.