Virgil

Gheorghe Hagi

183 posts in this topic

pe cat de adevarat e ca Hagi a fost cel mai bun fotbalist care a jucat la o echipa din Turcia, pe atat de adevarat este si ca echipa aceea a lui galatasaray i s-a potrivit de minune lui Hagi. si Hagi a facut Galata mai buna, si Galata l-a facut pe Hagi mai bun decat era la real sau Barcelona!

e dureroasa comparatia intre felul incare e tratat Hagi in Turcia si cum e tratat el aici in Romania. de atata durere i-as castra pe toti ziaristii din tara asta, si apoi i-as baga in cusca cu gorile care nu au mai f... de cateva luni de zile!

Hagi a fost la fel de cocalar cum ne par azi un Torje, un Mitea, un Kirita, si altii ca ei, ca sa ating o parte a personalitatii sale de pana la vreo 30 de ani. Educatia traditionalista din familie a refulat in perioada de influenta a lui Nicusor, creiindu-se astfel germenii unui caracter viciat pe coordonatele clasice:ingamfare, superioritate, preamarire, indisciplina, accese de violenta. Tarele astea s-au accentuat in perioada Steaua, insa latent, ele fiind tinute sub control de o oarecare ierarhizare militara( a si fost suspendat vreo doua saptamani de Milea pentru niste acte de violenta). Protectia pe care o primea atat pe teren(de catre arbitri prin acordarea de cartonase adversarilor si indemnuri permanente la a-l proteja), cat si in afara lui(Militie,carnete,aprobari, interventii), l-a dezimunizat la ceea ce inseamna vicisitudinile circumstantiate performantei in conditii de egalitate pentru toti competitorii.. De aceea, in momentul in care a iesit din cocon, a resimtit f.dur contactul cu realitatea. De aceea, nemaifiind cocolosit, a esuat lamentabil in fotbalul mare(Real, Barca, Il Calcio). Cel mai mare fotbalist, la 28 de ani retrograda cu Brescia, iar la 29 statea trei sferturi din campionat pe locurile 7-10, reusind un tur de forta in ultimele 6 etape, care i-a adus ultimul loc promovabil, in extremis. El s-a simtit bine intr-un mediu favorizant-Galata-, cocolosit de antrenor, protejat de Federatie si club, cu coechipierii jucand pentru el, in ceea ce se numeste un mediu nenatural, artificial, protector, emantie a extra-profesionalismului european.

Daca media ar fi fost cea de azi, ar fi stat in scandaluri non-stop. Plecand de la fauna de la Melody, Salonul Spaniol, Hanul lui Manuc, Nord, si unde mai bantuia, trecand pe la Topeasca, Movila, si terminand cu divortul de Celnicu, Regele de Paiata nu ar fi fost cu nimic intr-o postura mai favorabila decat loazele din ziua de azi. E de dezvoltat aici, dar nu mai am dispozitia necesara acum. O sa revin!

Probabil ca ai dreptate,caci denoti inteligenta.Dar asta A DURUT!

Problema se pune in mod fals,dupa parerea mea. Daca este sa ne luam dupa cat beau,cate gagici "cunosc",cate accese de violenta si indisciplina au,doua treimi din toti fotbalistii din lume sunt vinovati. Majoritatea fotbalistilor(din toate campionatele,chiar si alea mari) nu dau pe afara de inteligenta si nici de bun simt,desi multi din astia de azi stiu cum sa mimeze o minima inteligenta si bun simt in fata microfoanelor pentru a se baga in orgii si betii criminale la cateva ore dupa. Dar aia dup-aia vin si joaca tata,nu gluma. Ma uitam la replay la parcursul nationalei din 94' si vedeam baietii aia tinuti ca in cusca,gata sa fie dezlantuiti pe terenul din USA,insa in acelasi timp ma gandeam,cum s-ar fi comportat baietii astia daca ar fi crescut in Romania de azi. Iar astia chiar aveau talent nu ca generatia lui sibutramina. Cum ar fi fost daca erau zeci de topmodele pe langa ei 24 din 24? Mai trageau atat de tare la antrenamente? Si cum a zis si moscopole,nu e ca si cand atunci nu era un melody sau hanul lui manuc care sa-i tina "ocupati" insa mai si erau tinuti din scurt de catre cei de la cluburi pe cand astia de azi fac turul cluburilor de noapte inainte si dupa meciuri,de aia joaca precum niste carpe,pe langa lipsa de talent a unora.

Hagi nu cred ca a esuat insa a fost printre primii care a iesit in fotbalul cu adevarat mare(mai iesira unii inainte prin turcia,mai fugise Marcel in germania insa Hagi a ajuns direct la real nenica,un MARE salt si cu enorm de multe schimbari). Si chiar si asa a dat niste goluri antologice in scurtul timp petrecut acolo iar daca tin minte bine realul pierduse niste trofee in ultimele etape cat a fost el acolo si directorul sportiv de atunci l-a vandut iar la cativa ani dupa a spus ca a fost o mare greseala.

Si mai este un lucru care nu se spune: Hagi a fost printre ultimii nr.10 din lume,toata echipa lucra(muncea) pentru acest jucator pentru ca el era responsabil cu creatia si atat. Cine l-a vazut pe zizou la juve stie ce vreau sa spun. Hagi la galata a fost rasfatat exact cum au fost multi dintre nr.10 la echipele lor pentru ca ei faceau jocul. Din acea epoca au aparut clasicele posturi,7-le pe extrema,10-le creativ si nouarul marcator. Astazi nu mai exista nr.10 clasic,si jucatorii cu har trebuie sa puna osul pentru ca timpurile s-au schimbat. Asa a jucat Hagi si in Romania,10-le protejat de restul echipei pentru ca el era starul si era omul care putea sa faca diferenta. Ganditi-va putin la socul cultural avut de Hagi(vorbesc doar de cultura fotbalului,ca sa nu mai zic de schimbarea de peisaj) in acel moment,sa pleci din Romanica,in care cluburile aveau organizare comunista si sa pleci la cel mai galonat club din lume. Pai azi le tremura chilotii cand merg la ultimele locuri din italia si anglia,ce sa faca aia la Real Madrid. Un jucator cu talentul nativ ar lui Gica,crescut intr-o tara civilizata si cu metode mai moderne de antrenament,ar fi ajuns un jucator chiar mai mare decat a fost. Uitati-va la tipi precum c.Ronaldo si Messi,care la 25,respectiv 22 de ani,sunt cei mai buni fotbalisti din lume. Si ganditi-va la un anume Gica Hagi care la debuta la echipa nationala(aia de seniori) la 18 ani intr-o perioada in care nationala insemna ceva,nu orice patachina putea sa ajunga acolo.

Hagi,culmea,a avut cea mai buna perioada din cariera dupa 30 de ani si cred ca asta s-a intamplat pentru ca nu a fost pregatit in tinerete pentru ce i s-a intamplat dupa ce a plecat din Romania,a ars prea multe etape chiar daca a fost foarte,foarte talentat.Ia ganditi-va putin la traiectoria sa sinusoidala de cand a plecat din Romania: Real Madrid(cel mai mare club din lume)-Brescia(seria B din italia,mare greseala dupa mine)-Barca(iar un club imens) si mai apoi a plecat la Galata(o miscare care a socat toata lumea la vremea respectiva,pentru ca se credea ca va fi un nou episod brescia). Ceva similar,doar ca la un nivel mult mai mic,i s-a intamplat lui zicu,care a mers la inter cand era tinerel,a frecat menta un pic pe acolo si de atunci dinamu si crapid tot si-l paseaza de cativa ani incoace,iar omul si-a cam ratat cariera. Cred ca daca Gica ar fi mers intai la o echipa medie dintr-un campionat puternic si s-ar fi acomodat mai bine cu viata si fotbalul din occident ar fi putut sa ramana la o echipa gen Real Madrid mult si bine.

Mai predatoare, nu ma refeream la aspectul sportiv: acolo lucrurile sunt transate. A fost un jucator problema, un inadaptabil prin excelenta, un caracter f. dificil. Nu numai la Barca si Real, ci si la loturile de juniori era tot un "caz". La fel in primul an la Sportul, a dat 2 goluri in 30 de meciuri. La Steaua cate probleme nu a cauzat jocului in primele luni.....a fost nasol de tot prin vestiar pe acolo, a provocat tensiuni mari!

Astea sunt lucruri evidente pentru orice om cu bun simt. Eu ma refer la altceva: la aspectul resorturilor intime ce i-au creionat personalitatea si reflexiile ei in faptele fizice care ne sunt noua accesibile.

Cum spuneam..ma gandeam acum la un editorial memorabil al lui TRU de prin 99-2000; nu il am, nici nu am de unde sa fac rost de el(era o caracterizare extraordinara a regelui);cand ajung la Buc cu vreo doua ore libere ma reped la Academie, la Ion Bianu, la arhiva, ii fac o poza pe blat, il transcriu si il postez- e un must-have, ar trebui sa-l puneti ca motto, e demential.

...Sa revin, faptele lui reprobabile( suita de violente-numai o mica parte din ele sanctionate ce rosu:vreo 20 de rosii, dar de fapt, datorita protectiei din RSR si Turcia a scapat de cel putin inca de doua ori pe atat- si attitudinea nesportiva flagranta pe intreaga durata a carierei) sunt emanatia unei labilitati psihice congruente cu medii defavorizante sub aspectul propunerii unei atmosfere profesionist-europene de performanta, in conditii de egalitate de tratament- atribut definitoriu al actului sportiv-.

Perceptia publica a actelor lui negative e normal sa fie deformata de subiectivul fiintei umane si de tentatia de a inchide ochii, tentatie care, la poporul nostru este o caracteristica mentala incontestabila-fapt transat de Radulescu-Motru si D. Draghicescu de mult si definitiv-, de apendice la un caracter general care favorizeaza apetenta catre un TATUC, acolo, undeva, sus, care sa determine individual soarta neamului(in cazul nostru a nationalei).

Astfel, perceptia publica a actiunilor golanului asta este falsa si mistificatoare, neexistand, in opinia mea, niciun fel de diferenta intre el si loazele de azi la nivel caracterial. Prin faptele sale pozitive, de vitejie si extra-continentala se acopera viciile de caracter ale nasului lui Fecali si bunului sau prieten si protejat din tumultoasa tinerete ante-revolutionara.

Ca am ajuns la Fecali, va dati seama de cat de cocalar era personajul din povestire daca a fost pupilul "amfitrionului Bucurestiului". Si pe atunci, asta era la un nivel de canibalizare mult mai pregnant decat cel de azi, era un animal in adevaratul inteles al cuvantului, acum e parfum fata de ce era atunci:este un adevarat gentleman, este un lord englez la a 9a generatie.

Prietenia deosebit de stransa cu specimenul ala, ii dimensioneaza foarte bine lui Hagi profilul psiho-moral, educational, aspectational si cultural.

Doi golani,au fost tinuti in frau, insa, fiecare pe felia lui, de mecanismele unei societati blamate, dar care a stiut sa-i exploateze conform intereselor superioare de stat. Stiu, e lemn, dar exprima realitatea.

Asta e Hagi, un golan in esenta, un cocalar cu ifose de sange albastru, care numai intelegerea profilului sau extra- strict -fotbalistic de catre public, ii poate determina mai corect pozitia pe care ar trebui sa o ocupe in determinarea viitorului fotbalului romanesc.

P.S.

Si pentruca o imagine face cat o mie(1000) de cuvinte, rog pe cei nelamuriti, vexati, intrigati, revoltati, urzicati, panicati,sa dea un search pe youtube, la materialul filmat de dupa meciul Romania-Danemarca din 1989 :"Romania Danemarca 3-1 - 1989 - Gica Hagi: "Ce-mi plac femeile... pline de lanturi, de bratari!" si daca mai aveti ceva de comentat, sau nu sunteti pe deplin lamuriti, nici nu meritati sa va injur macar!

Daca e cazul revin.

Daca moderatorii sau editorii considera ca pot compila cele doua posturi, stilizate, fireste, si imbunatati pentru un articol, sa-mi dea un semn.

Valabil si pentru alte posturi ale mele.

Mai predatoare, nu ma refeream la aspectul sportiv: acolo lucrurile sunt transate. A fost un jucator problema, un inadaptabil prin excelenta, un caracter f. dificil. Nu numai la Barca si Real, ci si la loturile de juniori era tot un "caz". La fel in primul an la Sportul, a dat 2 goluri in 30 de meciuri. La Steaua cate probleme nu a cauzat jocului in primele luni.....a fost nasol de tot prin vestiar pe acolo, a provocat tensiuni mari!

Astea sunt lucruri evidente pentru orice om cu bun simt. Eu ma refer la altceva: la aspectul resorturilor intime ce i-au creionat personalitatea si reflexiile ei in faptele fizice care ne sunt noua accesibile.

Cum spuneam..ma gandeam acum la un editorial memorabil al lui TRU de prin 99-2000; nu il am, nici nu am de unde sa fac rost de el(era o caracterizare extraordinara a regelui);cand ajung la Buc cu vreo doua ore libere ma reped la Academie, la Ion Bianu, la arhiva, ii fac o poza pe blat, il transcriu si il postez- e un must-have, ar trebui sa-l puneti ca motto, e demential.

...Sa revin, faptele lui reprobabile( suita de violente-numai o mica parte din ele sanctionate ce rosu:vreo 20 de rosii, dar de fapt, datorita protectiei din RSR si Turcia a scapat de cel putin inca de doua ori pe atat- si attitudinea nesportiva flagranta pe intreaga durata a carierei) sunt emanatia unei labilitati psihice congruente cu medii defavorizante sub aspectul propunerii unei atmosfere profesionist-europene de performanta, in conditii de egalitate de tratament- atribut definitoriu al actului sportiv-.

Perceptia publica a actelor lui negative e normal sa fie deformata de subiectivul fiintei umane si de tentatia de a inchide ochii, tentatie care, la poporul nostru este o caracteristica mentala incontestabila-fapt transat de Radulescu-Motru si D. Draghicescu de mult si definitiv-, de apendice la un caracter general care favorizeaza apetenta catre un TATUC, acolo, undeva, sus, care sa determine individual soarta neamului(in cazul nostru a nationalei).

Astfel, perceptia publica a actiunilor golanului asta este falsa si mistificatoare, neexistand, in opinia mea, niciun fel de diferenta intre el si loazele de azi la nivel caracterial. Prin faptele sale pozitive, de vitejie si extra-continentala se acopera viciile de caracter ale nasului lui Fecali si bunului sau prieten si protejat din tumultoasa tinerete ante-revolutionara.

Ca am ajuns la Fecali, va dati seama de cat de cocalar era personajul din povestire daca a fost pupilul "amfitrionului Bucurestiului". Si pe atunci, asta era la un nivel de canibalizare mult mai pregnant decat cel de azi, era un animal in adevaratul inteles al cuvantului, acum e parfum fata de ce era atunci:este un adevarat gentleman, este un lord englez la a 9a generatie.

Prietenia deosebit de stransa cu specimenul ala, ii dimensioneaza foarte bine lui Hagi profilul psiho-moral, educational, aspectational si cultural.

Doi golani,au fost tinuti in frau, insa, fiecare pe felia lui, de mecanismele unei societati blamate, dar care a stiut sa-i exploateze conform intereselor superioare de stat. Stiu, e lemn, dar exprima realitatea.

Asta e Hagi, un golan in esenta, un cocalar cu ifose de sange albastru, care numai intelegerea profilului sau extra- strict -fotbalistic de catre public, ii poate determina mai corect pozitia pe care ar trebui sa o ocupe in determinarea viitorului fotbalului romanesc.

P.S.

Si pentruca o imagine face cat o mie(1000) de cuvinte, rog pe cei nelamuriti, vexati, intrigati, revoltati, urzicati, panicati,sa dea un search pe youtube, la materialul filmat de dupa meciul Romania-Danemarca din 1989 :"Romania Danemarca 3-1 - 1989 - Gica Hagi: "Ce-mi plac femeile... pline de lanturi, de bratari!" si daca mai aveti ceva de comentat, sau nu sunteti pe deplin lamuriti, nici nu meritati sa va injur macar!

Daca e cazul revin.

Daca moderatorii sau editorii considera ca pot compila cele doua posturi, stilizate, fireste, si imbunatati pentru un articol, sa-mi dea un semn.

Ok,toate bune si frumoase. Si ce vrei sa dovedesti cu astea? Ca Hagi a avut comportament de cocalar manelist? Crezi ca va mai conta pentru romani fata de bucuriile pe care ni le-a adus? Se intampla ca niste veri de-ai mei sa fi stiut niste fotbalisti destul de mari la vremea lor,mateut,Balint si crede-ma ca nici astia nu era niste ingerasi,vorba unui var de-al meu,vorbesc ei frumos astazi dar daca i-ai fi auzit acu 20 de ani... Plus ca nu trebuie sa uitam ca Hagi vine dintr-o comunitate mai traditionalista,a machedonilor,in care baietilor li se permit foarte multe lucruri(si a mai venit si de la tara,de la sacele). Ia un baiat care vine dintr-o comunitate mai inchisa,mai traditionalista,si de la tara,ne-educat dar plin de talent cu basica,du-l la capitala la o varsta foarte tanara si vezi ce iese. Cam ce iese si astazi cu unii care se trezesc in Bucuresti,plini de bani din salariile exorbitante,si anume ca dau de curve,beau ca porcii si fac vrute si nevrute. Hagi a avut mereu un caracter recalcitrant insa si asta l-a ajutat in cariera,l-a facut sa nu se multumeasca cu putin,era mai violent,dar era si impunator si talentat,tocmai d-asta toti il vedeau ca lider la nationala,le placea nu le placea,Hagi putea sa decida un meci de unul singur.

Sper ca nu sunt unii pe acest site care il cred pe Hagi vreun academician. Ai spus ca Hagi este un golan in esenta. Poate ca ai dreptate insa ghici ce, fotbalul este un joc care atrage destui golani si majoritatea fotbalistilor(chiar aia mari de tot) au avut accese de golani. Pele te injura tot timpul pe teren(fapt confirmat chiar de fotbalistii romani care l-au intalnit),de maradona nu mai zic,zizou a raspuns golaneste unui alt golan si i-a dat un cap in piept,cantona a atacat un fan al lui crystal palace si tot asa. Nu prea mai exista gentlemeni in fotbal de cateva decenii bune,sau daca exista sunt foarte rari. Eu de la fotbalisti cer un singur lucru,sa joace fotbal.

Moskopole

Stii unde gresesti tu?

Gresesti ca acuzi un om ca se poarta omeneste. E normal ca, atunci cand ajungi sus, sa-ti mai fuga mintea. Cand vorbim de fotbalisti(care nu prea stau asa bine cu mintea, 99% din ei ) e chiar un lucru foarte normal acest cocalarism de care dau dovada.

Diferenta dintre Hagi si cei de azi e ca Hagi a ajuns in top pe cand cei de azi sunt varza dar se poarta exact ca Hagi cel din top.

In 87, Hagi avea deja o supercupa a Europei in palmares, unul sau doua titluri de golgeter al Romaniei(cand asta conta) si juca la campioana Europei. Mai e ceva de spus?

Se poate compara Torje cu asta? Mitea?(baiatul asta s-a lasat de fotbal? ca asa am auzit)

Hagi nu a fost niciodata cel mai inteligent om de pe pamant. A fost insa un fotbalist de nivel inalt.

A ajuns sus, a devenit "Rege" si a inceput sa se poarte ca unul. Nu e frumos dar macar el avea o scuza. Spre deosebire de el, ratatii din ziua de azi nu au nici o performanta in CV. Comportamentul lor nu e justificat.

Eu sunt de acord cu comportamentul fotbalistilor englezi. Ei merg in cluburi in fiecare seara, petreceri, betii, femei, scandaluri, etc. Dar, cand e ziua meciului, dau 500% si arat intregii lumi ca isi merita salariile imense. Le poti reprosa ceva? Nu cred.

Iovan si Bumbescu bagau la paharele fara probleme. S-a vazut asta in teren? (poate doar cu Milan, in 89)

Bineinteles, in echipa erau si niste oameni adevarati. Ma refer aici la intelectuali ca Boloni. Un sportiv adevarat si un om de calitate. Nu stiu cati fotbalisti pot spune ca au performanta atat la scoala cat si la sport. Or Loti a fost medic dentist. Si nu oricine poate sa faca medicina. Oamenii ca Loti sunt pasari rare in fotbal :)

pentru niste oite confuzate,

Nu ati inteles nimic, si, din cate citesc printre randuri, nici nu puteti sa o faceti, drept pentru care renunt, dezarmat de atributul vostru definitoriu(rimeaza cu ordonanta, dar nu e), la a mai incerca sa va explic! :no: Traind in cercul vostru stramt...

Si ce crezi,ca o sa fii mai credibil daca faci unii utilizatori "oite"? Ok,am inteles. Hagi s-a comportat ca un cocalar de-a lungul carierei sale. Altceva mai sa ne spui,geniule neinteles(ca tot o dai pe eminescu)? Cu ce ar trebui sa ne mire asta? O vai,un fotbalist imens care are un ego la fel de mare si care,ca mai toti fotbalistii nu era vreun mega-educat. Ti-am mai spus,e o formula simpla: ia un baiat plin de talent,ne-educat,dintr-o zona rurala,du-l in capitala in adolescenta,acorda-i un statut privilegiat,protejeaza-l,da-i banuti si vezi ce iese. Rezultatul e extrem de previzibil si datul de ****,alcool,droguri etc. a stricat fotbalisti cu intelect mai mare ca cel al lui Hagi. Ca sa nu zici ca vin cu exemple din trecut,ti-l dau ca exemplu pe mega cocalarul c.Ronaldo,un cocalar ce a castigat CL cu Manchester si care,daca nu ma insel,a dat vreo 40 de goluri pe sezon la Manchester batand recordul unui mega-fotbalist/alcoolist,George best. Si crede-ma ca Ronaldo era foarte iubit la Man U inainte sa plece la Madrid. Majoritatea oamenilor pe care-i stiu,ce tin la Hagi,il iubesc pentru fotbalul pe care ni l-a oferit,nu pentru caracter sau aerul de "erudit"(vezi cate glume s-au facut de-a lungul timpului pe seama romanei vorbite de Gica).

Dupa cum am zis inainte,eu de la fotbalisti vreau fotbal,nu modele in viata. Sa pot sa-l dau exemplu fiului meu nu pentru caracter(pentru ca oricum o dai baiatul tau tot va da de femei,alcool,alte vicii cand va creste) ci pentru profesionalism,iar Hagi a fost un profesionist PE TERENUL DE JOC. Poate ca a fost altfel in afara lui insa sincer sa imi fiu nu imi pasa,exact cum nu imi pasa ce face vreo starleta in viata sa privata. Ca fan/spectator,vreau ca gladiatorul ce iese in arena sa imi ofere un spectacol placut si atat. Nu fac idol din nimeni. Tocmai d-asta ma amuza cand vad mimoze d-astea care se mira ca nu mai stiu ce fotbalist de pe vremuri bea pana cadea sub masa,mirandu-se mai apoi "vai dar juca fotbal foarte bine",de parca cele doua sunt legate. Cum bine zicea Adrian,in Anglia beau aia ca porcii dar a doua zi sunt la antrenamente si nu cred ca lampard,gerard si alti lideri de echipa sunt niste ingerasi cu colegii lor de echipa cand gresesc,cum nu era nici Hagi.

Edited by predatorpulse7

Moskopole vorbeste din auzite, avand in vedere ca el s-a nascut in momentul cand Hagi a ajuns la Sportul.

Sunt curios oare ce zice lumea despre Gerrard, cel care a fost filmat cum il batea pe unu' intr-un club. Sau despre Maradona, dependent de droguri. Sau despre domnul Terry, care se culca cu nevestele colegilor.

Din ce am vazut eu, lumea zice ca sunt/au fost fotbalisti buni.

Numai ca noi, fiind romani(si, deci, mai cu mot) si avand si acel obiectivism care seamana foarte mult cu ura(desi noi nu o sa acceptam niciodata asta), gandim mai clar si vedem mai bine paiele din ochii altora. Si asta chiar prin barna din ochii nostri.

Probabil Moskopole cauta omul superior al lui Nietzsche. Probabil ca el se mandreste doar cu puritatea perfecta. Probabil ca el nu il place nici pe Stefan Cel Mare, un, daca stam sa ne gandim, cocalar al vremurilor lui. De Vlad Tepes nu mai zic nimic ca ala a facut fapte urat de uracioase. Nici chiar Mihai, care a facut prima Unire, nu a fost 100% curatel. Astfel, ramane sa ne mandrim doar cu... (completati puncte punctele).

Lasand la o parte ironiile. A fi om inseamna a nu fi perfect. Daca voi imi aratati un om care nu are nici un pic de urma de defect, eu imi dau ban un an pe site-ul asta.

Moskopole vorbeste din auzite, avand in vedere ca el s-a nascut in momentul cand Hagi a ajuns la Sportul.

Sunt curios oare ce zice lumea despre Gerrard, cel care a fost filmat cum il batea pe unu' intr-un club. Sau despre Maradona, dependent de droguri. Sau despre domnul Terry, care se culca cu nevestele colegilor.

Din ce am vazut eu, lumea zice ca sunt/au fost fotbalisti buni.

Numai ca noi, fiind romani(si, deci, mai cu mot) si avand si acel obiectivism care seamana foarte mult cu ura(desi noi nu o sa acceptam niciodata asta), gandim mai clar si vedem mai bine paiele din ochii altora. Si asta chiar prin barna din ochii nostri.

Probabil Moskopole cauta omul superior al lui Nietzsche. Probabil ca el se mandreste doar cu puritatea perfecta. Probabil ca el nu il place nici pe Stefan Cel Mare, un, daca stam sa ne gandim, cocalar al vremurilor lui. De Vlad Tepes nu mai zic nimic ca ala a facut fapte urat de uracioase. Nici chiar Mihai, care a facut prima Unire, nu a fost 100% curatel. Astfel, ramane sa ne mandrim doar cu... (completati puncte punctele).

Lasand la o parte ironiile. A fi om inseamna a nu fi perfect. Daca voi imi aratati un om care nu are nici un pic de urma de defect, eu imi dau ban un an pe site-ul asta.

pentru ultima data(sper) aduc niste clarificari, pe care speram sa nu fie nevoie sa le expun, dar ma simt obligat de obtuzitatea de care dau dovada unii in intelegerea anumitor probleme.

1. Normal ca vorbesc din auzite. (........) Asa ca " auzitele" astea, pe care le invoci critic sunt niste informatii de prima mana, pe care nu le mai are niciunul dintre voi, si care, daca exista(multe sunt unicat), nu sunt de notorietate, si, in orice caz, ma indreptatesc la avea o opinie mult mai avizata decat a voastra, pe aspecte ce tin de resorturile intime ale personajului

2. Hagi nu a venit in Bucuresti de la tara. Traise 7-8 ani la Constanta, intr-un mediu apropiat de ce inseamna Bucuresti( la alta scara, si oricum el avand varsta pe care o avea, elementul nu prezinta prea mare importanta).

3. Comentariile mele nu fac sa aduca decat o lumina asupra unor caracteristici, care, din motive de orientare psiho-somatica a neamului( nu mai reiau),preferati sa le blocati, actionand asupra lor cu argumente care nu tintesc asupra problemei expuse. Eu spun ca mediul a influentat negativ asupra lui, accentuandu-i anumite labilitati incipiente, voi spuneti ca niciun fotbalist nu-i usa de biserica, si ca niciun om nu-i perfect. Eu spun ca si-a ales un anturaj reprezentativ: Fecali&co., voi spuneti ca si aia din Anglia beau de rup. Eu spun ca trebuie, ca personaj istoric, ce deja este, sa ne debarasam de handicapul emotional in evaluarea lui, voi vorbiti de omul perfect si puritatea raselor, si alte tampenii de astea.

4. Pot sa inteleg si sa accept faptul ca ceea ce a facut Hagi pentru noi toti(de fapt ceea ce a reprezentat, ca de facut, a facut pentru el), reprezinta un wild-card in evaluarea lui emotionala, si ca unii dintre voi nu vor sa depaseasca bariera sentimentelor profunde a ceea ce a insemnat Hagi pentru ei, si astfel bruiaza niste ganduri, altfel curate, ale mele, despre el. Pana prin cls.8-a, scriam pe toate caietele articolase despre Hagi, despre Steaua, despre fotbal, in general. Erau cuvant rupt din 99% din ce citesc aici. Prin a 6-a mi-a zis unul ca Lacatus e tigan. Simteam ca-i asa, dar tot l-am rupt cu bataia.-2 pct. la purtare. In 97, parca, joaca Steaua contra Borussiei. Inainte de joc, in curtea scolii, absolut toti, stelisti, nestelisti, ca nu are nicio sansa Steaua, ca ia de la 3 in sus. Stiam fotbal. In orice evaluare a altei echipe, as fi fost de acord cu ei. Dar nu puteam. Simteam ca au, dobitocii, dreptate, dar nu puteam sa recunosc, ma tinea ceva din interior(nu orgoliul). Am pus pariu cu vreo 10 insi ca nu pierdem. Le-am luat hot-dogi a doua zi la toti. I-am devalizat poseta lui maica-mia. Nu puteam sa vad realitatea nu din ego, ci ca, asa eram construit, in admiratie tampa, neconditionata, maxima catre interpretarile izvorate dintr-o inertie necontrolata a pasiunii maxime pentru Steaua, Lacatus, Hagi. In 2000, am vazut meciul cu Italia intr-un restaurantel. La eliminare regelui, unul de-acolo, cu nervii la pamant, i-a zis:"Futu-te in gura de machidon!Trebuia asta sa faca una de-asta. Eram sigur!". Avea vreo 35-40, si mai era cu vreo trei la masa( cam trotilati si neintimidatori fizic). Noi eram 6-8, toti intre 14-16 ani. Am luat sticlele de pe masa, si dupa un schimb de replici(potop de injuraturi) am aruncat sticlele in directia alora si am taiat-o. 3 ani n-am mai trecut pe strada aia! De ce? Din prostie si fanatism!

Astfel, dragii mei, cred ca trecut destul de mult timp de la faptele de vitejie care au transformat sangele din rosu in albastru, ca sa putem discerne, la rece, care sunt partile bune si care sunt cele negative ale unui personaj, deja istoric. Daca un om destept spune un lucru prost, nici omul nu inseamna ca e prost, si nici lucrul pe care l-a spus nu inseamna ca e destept: Inseamna ca e un om destept care a spus un lucru prost! Nimeni nu-i ia performantele lui Hagi si tot ce a facut pozitiv, dupa cum, la fel de bine, nimeni nu ar trebui sa-i acopere partile negative prin lucrurile bune pe care le-a facut! Cele bune, sunt in mod clar, coplesitoare, si ii dimensioneaza rolul in istoria pozitiva a fotbalului romanesc si mondial, iar partile negative trebuiesc reliefate fara ura si patima, lucid, scopul fiind o mai buna intelegere a fenomenelor din trecutul nostru pentru o mai buna determinare a viitorului!

P.S. Nu am adus niciun fel de element de natura intima, personal- familial in descrierea caracterului lui Hagi, dar e destula mizerie, moderna si contemporana pe acolo. Sper sa nu fiu nevoit sa o fac, desi nu sunt convins ca nu ar fi bine.

Edited by Moskopole

Poti sa spui ce vrei,nu te opreste nimeni,insa nu tragi nici o concluzie valida in afara faptului ca vrei sa atragi atentia asupra caracterului "real" al lui Hagi. Ti-am mai zis de vreo doua ori inainte: SI CE? Majoritatea oamenilor tin la Hagi pentru fotbal nu pentru caracterul sau,toti il stiu pe Hagi impulsiv,ca sa fiu dragut cu apelativele. Nu spui vreo noutate. Hai sa ne oprim putin la pc prezentate de tine:

1. Nu stiu,nu comentez,desi nu m-ar mira sa fie adevarate,am mai auzit d-astea despre Hagi(si nu numai) pentru ca am umblat printre machedoni.

2. Vrajeala. Tu compari viata unui pustan din Constanta cu adolescentul venit in Bucuresti(si pe vremea aia chiar era ceva sa vii in Bucuresti),sa joace la Sportul Studentesc,unde a fost protejat de autoritatile "competente".Sa nu mai vorbim de perioada Steaua. Sunt FOARTE DIFERITI factorii de mediu ca sa nu mai vorbesc de dezvoltarea interna a fiecarui copil la varstele respective. Si nu trebuie sa uitam cum a venit Hagi la Bucuresti,ca majoritatea fotbalistilor,cu fotbal in cap si putina scoala(ba chiar cred ca insistenta tatalui de a face scoala in loc de fotbal l-a intaratat si mai tare pe Hagi pe directia fotbalului in loc de scoala),usor de atras cu tot felul de tentatii.

3. Adrian ti-a zis-o foarte bine,tu vrei omul perfect sau ce? Auzi ce spui? Sa ne detasam de handicapul emotional in evaluarea lui? Pai cum sa ne detasam cand ne-a dat atatea amintiri placute(Hagi inseamna copilaria multora)? Hagi a fost apreciat la justa valoare DE FOTBALIST de catre numerosi antrenori si jucatori de rang mondial,nu doar de romani. A fost considerat un lider in aproape toate vestiarele in care a pasit(exceptie barca si real,unde erau foarte multi fotbalisti valorosi pe metru patrat) si nu devii lider fiind un ingeras. Ce ai vrea? Sa ne bagam ceva in Hagi pentru ca era cam necioplit si coleric? Ghici ce,sunt FOARTE MULTI fotbalisti,mai mari ca Hagi,care erau fix la fel. De asta iti tot dam exemplele astea,ca sa vezi ca Hagi nu e caz singular. Nu ne spui niste noutati,chestiile astea se stiu despre Hagi,doar ca spre deosebire de tine,oamenii prefera sa se axeze pe partea pozitiva. Cu totii avem pacatele noastre doar ca nu numai astea ne definesc.

Te-ai gandit oare ca a stat pe langa fecali&co pentru ca erau machidoni si machidonii umbla impreuna si se ajuta reciproc (in general)? Iar jijinho si teapa lui a fost si pe langa echipa nationala in caz ca nu stiai,nu numai pe langa cluburile bucurestene,deci nu numai Hagi a avut legatura cu astia desi era mai apropiati datorita apropierii de limba si de ce nu,si de cultura,facand parte in esenta,din acelasi neam.

4. Ok,ai fost traumatizat copil fiind de anumite adevaruri despre idolii tai stelisti. Si? Si noi am patit la fel. Aia cu care te-ai injurat au fost romani tipici care au uitat ca Hagi ne-a dus practic la ultimul turneu final la care am participat si probabil te-a marcat pentru ca si tu esti machidon iar aia il injurau pe Hagi de neam pentru ca fusese eliminat. Te-ai simti prost ca tocmai machedonul tau facuse asta,te-ai gandit "pentru ce il apar eu pe asta" dup-aia,altfel nu imi explic de ce ai impartasit aceasta povestioara.

In esenta eu sunt de acord cu detasarea asta emotionala pe care o propui tu,insa pentru mine nu este important cum este un fotbalist in afara terenului. Ce ma leaga pe mine de un anume fotbalist sunt amintirile pe care mi le lasa in teren si daca a aparat culorile ros-albastre si cele nationale cu demnitate pe teren. Eu zic ca Hagi a facut asta cu brio,ba mai mult,este singurul care il pune la punct pe lepra aia batrana,mucescu,(si a facut asta inca de pe cand era la galata) cand vorbeste de Steaua si este singurul care a spus sincer ce se intampla la Steaua din cauza fecalului. Da,Hagi este un coleric si probabil nu va fi niciodata un antrenor bun. Da,sunt sigur cu brusca jucatorii cu stilul sau mult prea direct. Insa a aratat din nou verticalitate recent cand Jiji a incercat sa se impace cu el iar Hagi a spus ca i-a intins mana din bun-simt pentru ca se stiu insa nu se pune problema de vreo impacare.

Deci da,Hagi nu a fost un ingeras. A fost violent,dictator in vestiar,alerga dupa curve in tinerete,a umblat cu niste mafioti etc. Cum ti-a mai zis-o si Adrian,acelasi lucruri sunt "executate" in acest moment de jucatori mai mari ca Hagi,si de fotbalisti banali. Asta e norma,nu e exceptia si asa a fost de multa,multa vreme.

Edited by Fane

Moskopole

pentru ultima data(sper) aduc niste clarificari, pe care speram sa nu fie nevoie sa le expun, dar ma simt obligat de obtuzitatea de care dau dovada unii in intelegerea anumitor probleme.

1. Normal ca vorbesc din auzite. Dar "auzitele" asta inseamna toate povestirile a doi dintre cei mai buni prieteni ai lui din copilarie, adolescenta si maturitatea timpurie(unchii mei- fratii lui maica-mea), incepand cu primele iesire pe maidanul cartierului Coiciu, la jocurile din curtea scolii, la zecile si sutele de ore pe care le petrecea la noi acasa, la bucata de branza si rosii pe care le-o impartea bunica-mea frateste, pana la prezente constante la evenimentele din familie- nunta alor mei, nasii, botezuri si pana gazduirile pe care le furniza Gica in perioada Sportul, si mai apoi, pana prin 88-89, la Steaua. Asa ca " auzitele" astea, pe care le invoci critic sunt niste informatii de prima mana, pe care nu le mai are niciunul dintre voi, si care, daca exista(multe sunt unicat), nu sunt de notorietate, si, in orice caz, ma indreptatesc la avea o opinie mult mai avizata decat a voastra, pe aspecte ce tin de resorturile intime ale personajului

Daca ce ai zis mai sus e adevarat, ce fel de om esti tu ca iti bati joc de un apropiat pe forumuri?

3. Comentariile mele nu fac sa aduca decat o lumina asupra unor caracteristici, care, din motive de orientare psiho-somatica a neamului( nu mai reiau),preferati sa le blocati, actionand asupra lor cu argumente care nu tintesc asupra problemei expuse. Eu spun ca mediul a influentat negativ asupra lui, accentuandu-i anumite labilitati incipiente, voi spuneti ca niciun fotbalist nu-i usa de biserica, si ca niciun om nu-i perfect. Eu spun ca si-a ales un anturaj reprezentativ: Fecali&co., voi spuneti ca si aia din Anglia beau de rup. Eu spun ca trebuie, ca personaj istoric, ce deja este, sa ne debarasam de handicapul emotional in evaluarea lui, voi vorbiti de omul perfect si puritatea raselor, si alte tampenii de astea.

Iarasi gresesti. Crezi ca lumea vede in fotbalisti eroi. Nu prea e asa. Eu nu ma astept de la fotbalisti sa fie barbati adevarati pentru ca fotbalul din ziua de azi nu are cum sa produca vreodata un barbat adevarat. Fotbalul de azi nu prea mai e sport. E ceva altceva.

Da, pan' pe la 12 ani, asa, vedeam si eu in fotbalisti vedete, superstaruri, etc. Ma refer aici la cei de la Steaua care nu erau neaparat superstaruri(Damian Militaru a fost unul dintre preferatii mei. Iosif Rotariu la fel.Si altii ca ei)Nu erau astia scosi in presa, nu erau asa mari(desi Rotariu era un fotbalist fenomenal) da' nah, stiam pe de rost primul 11 si ce numere avea fiecare jucator. Apoi am crescut si mi-am dat singur seama ca fotbalistii nu sunt modele. Si asta nu pentru ca am vazut prostiile pe care le fac. Pur si simplu pentru ca am vazut ce fac alti oameni.

Toata lumea stie greselile lui Hagi. Nimeni nu le ascunde. Pur si simplu nu li se da importanta. Pentru ca fotbalistii nu sunt nici ei asa de importanti. Hagi a fost un superfotbalist. A iubit si inca iubeste Steaua si i-a respectat pe suporteri intotdeauna. Asta ma intereseaza pe mine. Nu ca a divortat. Nu ca s-a inhaitat cu becaliii(cu toti), nu ca a mai facut ce a mai facut.

Oricum, acum, la "batranete", i-a venit mintea la cap si si-a dat seama ce greseala a facut ca l-a nasit pe Gigel.

Mie imi pare rau sa vad ca unii oameni le dau atat de multa importanta fotbalistilor incat simt sau sa ii ridice in slavi sau sa dea cu ei de pamant.

Daca tot cautati eroi in sport, nu ar strica sa treceti pe la alte sporturi, sa vedeti acolo cat de mult mai multa munca e depusa ca la fotbal. Poate va gasiti noi modele.

In incheiere, mai repet o data. Pe mine ma intereseaza Hagi doar in raport cu Steaua si cu echipa nationala. Atat timp cat a jucat la Steaua, cat a antrenat, cat a fost la echipa nationala, Hagi nu si-a batut joc de suporteri, Hagi ne-a respectat, Hagi a dat 100% pe gazon. Pentru asta il respect eu. Restul lucrurilor nu ma intereseaza. Pentru ca Hagi nu e erou pentru mine. Nici un fotbalist nu e.

pentru dl. Adrian: 1.E adevarat ce am zis mai sus;eu fiind pe drum cand decola el la Sportul; de la plecarea la Real, a rupt legaturile si cu cei cu care fusese. Darius a fost"apropiatii"lui. Chiar f.f.f. "apropiatii";mai mult de atat era fizic imposibil;nu dezvolt nici acum nici altadata. Chiar daca mi-era prieten Hagi, mai prieten mi-era adevarul(Corneliu Patatus Dinus)

Ai drepatate, eroii adevarati trebuie cautati in alte sporturi.

Cat ne-a respectat Hagi, si cat "100%" a dat, e mult de discutat.

Da, nu toti sportivii sunt modele pentru tine(si pentru mine la fel), dar asta nu e valabil pentru tot publicul. pentru aceia care sunt cazuti in adoratie tampa am facut unele precizari despre obiectul adoratiei.

Nu, nu toata lumea stie greselile lui Hagi; nici pe departe. Dimpotriva, ele au fost ocultate si sunt in continuare.

Dl. Predator are dreptate la pct. 2, asa e sunt diferente mari, dar exact asta am spus si eu, partial are dreptate si la pct. 2, dar interventiile amandurora,desi imi fac deosebita placere ca parteneri avizati de dialog, si cred ca, in mare parte cu aceleasi convingeri si orientari ca ale mele, esueaza in a contra pe fond, ceea ce sustin eu.

Nu am contrazis nimic din ceea ce prezentati voi, ca argumente legitime, de altfel, in pledoariile voastre. Nu am spus ca trebuie sa fie un model, nu am spus ca nu a insemnat maximum si pentru mine, nu am spus ca nu e nestematul Stelei si al Nationalei, nu am spus ca nu e Gioconda noastra.

Deasemenea nu am spus ca Hagi este mortul nostru din debara!

Tot ce am facut a fost sa prezint o incercare de dimensionare corecta a personajului. Ca trebuie iubit si asa, ca trebuie adorat, ca nu schimba cu nimic attitudinea voastra fata de el (si a mea, in ciuda aparentelor), ca asta e viata reala, nu numai alb si negru, ci cea mai mare parte gri de mai multe nuante, ca ar fi putut sa fie de "n" ori mai viciat decat a fost si tot ar fi fost o icoana pentru ceea ce a facut pe teren, e dreptul legitim al fiecaruia sa considere dupa cum simte. Eu nu am cu intervenit in modoficari ale sentimentelor pentru Hagi.

Eu doar prezint opinia mea despre o parte a ceea ce inseamna el. Ca partea aia are o pondere mica., f. mica sau inexistenta in constiinta voastra despre el nu intersecteaza cu nimic ce am vrut sa exprim eu.

Nu il judec sub nicio forma, nu il blamez, dar sub raportul corectitudinii istorice, un 0.00000000001% din cele prezentate(opiniile pe care le prezint pot fi gresite, faptele in niciun caz, ca se indoia cineva mai sus) trebuie cuantificat la elaborarea portretului sau. Ca 0.0000000000001 %, nu inseamna nimic pentru voi, e f.bine, dreptul vostru, nu am niciun comentariu de facut pe sentimentele omului, dar trebuie sa recunoasteti imperiosul completarii imaginii regelui cu aceste aspecte. Ca unii o sa-l iubeasca si mai mult, e si mai bine, ca altii o sa o faca mai putin, treaba lor.

Este, in esenta, un demers tehnic, nu ar trebui sa lezeze pe cineva, pentru ca vorbim de un personaj istoric, altfel nu mi-as fi permis sa fac acele aprecieri.

Edited by Moskopole

Moskopole, tie de ce plm iti place fotbalul? Pentru c-o vezi in ziare pe bomba lui X? Pentru ca auzi la TV ce mai zice Lorena? Pentru ca vezi trei betivi cantand manele despre Steaua?

Mie imi place cum se invarte mingea aia in aer, ocoleste portarul si intra la vinclu.

....

Hagi a fost la fel de cocalar cum ne par azi

Amigo vezi ca tu confuzi compari merele cu castravetii. Inteleg ca vrei sa te faci remarcat prin cate stii tu despre fotbal si despre diferiti insi, dar ai niste probleme.

Tu dai niste exemple complet deplasate si fara nicio relevanta, ce a spus Hagi dupa meciul ala e un lucru neinsemnat, fara nicio valoare, dupa meci se stransesra baietii sa fie primiti de "oficialitati" pentru a fi felicitati/premiati etc, iar in momentele acelea evident ca atmosfera era una joviala, destinsa cu glume, bancuri, poate. Iar Hagi spune ca lui ii plac femeile, etc dar de la a o afirmatie intr-un context de euforie, cand erai cu toate echipa si pana la a spune ca e cocalar, iti spun ca esti in offside rau de tot.

2 Ceea ce s-a vazut era dupa un moment inmportant, Hagi si echipa obtinuse o mare performanta, jucatorii aveau dreptul sa iasa intr-un club, era sfarsitul unei campanii incheiate cu succes. Tu ce ai facut dupa ce ai luat bacul? te-ai dus acasa si ai postit 3 zile? te-ai dus la manastire si te-ai rugat 2 saptamani? Tu ce reactie ai cand termini un proiect asa cum iti planifici?

Daca tu spui ca Hagi e un cocalar doar pentru ca a spus aia inseamna ca esti plin de frustrari, tie nu ti -sa intamplat sa vorbesti in grupul tau de prieteni de fete, de chefuri, etc?

Din ce impresia mi-ai lasat mie, pari un Cornel dinu mai mic, o exprimare greoaie, pretentioasa, cu expresii si inflorituri care nu isi au rostul dar care sa ne arate ce mare geniu neinteles de forum esti tu.

Edited by Adrian
fara jigniri

Herr maresal, permiteti sa raportez.

Da, confund merele CU CAstravetii(sic!), si recunosc ca vreau sa ma fac remarcat si ca am probleme.

Exemplele sunt deplasate si fara relevanta, ce a spus Hagi e irelevant, iar atmosfera joviala de dupa meci era indreptatita dupa o mare izbanda.

Recunosc faptul ca sunt in off-side rau de tot.

M-ati demascat in mod stralucit: Da, ticalosul de mine, m-as fi dus acasa dupa Bac si as fi postit trei zile; dupa care m-as fi dus la manastire.

Tin sa precizez ca aveti dreptate cand spuneti ca sunt plin de frustrari, si ca vorbesc in grupul meu de fete si chefuri.

Bestia de mine se crede intr-adevar un Cornel Dinu mai mic, care are o exprimare greoaie si pretentioasa, cu inflorituri ce nu-si au rostul si care vor sa arate ce geniu neinteles sunt eu.

Imi iau angajamentul ferm, herr maresal, sa nu ma mai abat de la conduita morala corespunzatoare unui vietuitor in aceleasi timpuri cu dumneavoastra, si sa nu va mai dau prilejul sa va irositi genialele resurse psiho-analitice de profunzime si substanta pentru a-mi demasca micismul caracterial, labilitatile si frustrarile, pe care cu maiestrie le-ati puncatat.

Heil!

P.S. Daca pot sa va ajut cu ceva, apelati oricand; am niste mititei clasa intai( si mai cuser si mai negriciosi; stiu ca dumneavoastra va plac mai in sange.)

Moskopole,sa-ti fie rusine pentru ce-ai scris.Realizeaza ceva in viata,ceva cu care sa te poti lauda in fata a ''n'' oite,si apoi critica personalitatea necoapta a unui tanar jucator(pe atunci) ce a fost,prin munca-profesionalism, geniul fotbalului romanesc.

Moskopole,sa-ti fie rusine pentru ce-ai scris.Realizeaza ceva in viata,ceva cu care sa te poti lauda in fata a ''n'' oite,si apoi critica personalitatea necoapta a unui tanar jucator(pe atunci) ce a fost,prin munca-profesionalism, geniul fotbalului romanesc.

Blindica, tata, daca-l arati pe al doilea, din orice domeniu, care sa fie, "prin munca-profesionalism, geniu...", o sa iei premiul Nobel pentru cercetare, asta insemnand trecerea in alta epoca de interpretare a tuturor cunostintelor ce tin de fiinta umana, si o sa-l bagi pe Dumnezeu in ceata rau de tot.

Asta e subiectul: _____________________________________________________________________

Asta esti tu:__________________________________________________________________________

Mergeti, mergeti, mergeti.................. n-o sa va intalniti niciodata!

Daca e cazul revin.

Esti intr-o mare si impardonabila eroare!

Gabi Balint a comentat pt emisiunea Replay de pe tvr2 faza la care faci tu referire.Gica Hagi il imita pe Doru Octavian Dumitru,artistul de comedie care pe vremea aia actua la Melody,restaurantul lui Paunescu unde jucatorii aveau sa sarbatoreasca imediat dupa victoria in fata Danezilor.Deci,Gica fiind mereu animatorul grupului,dupa cum spune Balint, a imitat o secventa din D.O.Dumitru ca sa-i puna in tema de ceea ce va urma.

Esti documentat,dar faza de mai sus ai scos-o din rautate.De fapt,daca chiar stii multe din surse foarte apropiate lui Gica,dupa cum spui,atunci inseamna ca ai un cui impotriva lui!Poate esti invidios ca el a reusit in viata ,poate i-ai cerut bani si nu ti-a dat?Nu conteaza,oricum ce a facut Gica pt fotbalul romanesc va ramane acolo pe veci.Rautatile tale vor fi uitate dupa doua zile!...

Blindica, tata, daca-l arati pe al doilea, din orice domeniu, care sa fie, "prin munca-profesionalism, geniu...", o sa iei premiul Nobel pentru cercetare, asta insemnand trecerea in alta epoca de interpretare a tuturor cunostintelor ce tin de fiinta umana, si o sa-l bagi pe Dumnezeu in ceata rau de tot.

Asta e subiectul: _____________________________________________________________________

Asta esti tu:__________________________________________________________________________

Mergeti, mergeti, mergeti.................. n-o sa va intalniti niciodata!

Eu nu neg ca ai oarece talent in a povesti,dar dupa cum vezi,ai oarece frustrari,pe care nu le inteleg.Absolut,raspunsul tau nu are nici o noima,iar dumneata te legi ca Becali cu Dumnezeu alaturi de un subiect ce tine de fotbal,in saptamana aceasta.Hagi este de neatins prin critici.Succes!

Edited by blindica

"Nu pot să spun acum dacă voi reveni pe banca Stelei. Cind vine cineva si vrea să vorbim, vedem. Eu am conditiile mele, ramane de vazut. Momentan vreau să mă ocup de Academie, am lipsit luni bune de acolo. Apoi mai vedem"

Am citit si eu acum o parte din balacarelile alea ale lui Moskopole si restul. Nu inteleg ce legatura are sula cu prefectura si cine are timp de can-can-uri, sa studieze ce a zis, ce-a facut, cu cine-a facut. Conteaza ce e jucat si cum ne-a reprezentat. Si atat timp cat strainii raspund cu "Hagi!" cand ii intrebi ceva despre Romania eu zic ca nu au rost alte discutii.

"Pentru mine Hagi, chiar dacă ne-am certat, va ramine prietenul meu din copilarie, din tinerete. Fratele meu! Dacă el si-a schimbat trairile, e altceva. Eu nu pot să uit clipele frumoase si amintirile din viață. Hagi e ca un frate mai mic pentru mine. Cirtu are contract pină in vara dar dacă prinde locurile 1-2, i se va prelungi contractul. Nu discutam nimic despre schimbarea lui in acest moment.

Ce a fost atunci cu Hagi a fost, acum e altceva. Eu sunt omul cu care Hagi va face performanță, pentru că din vară voi face o super-echipă la Steaua".

declaratie de pe la mijlocul lui aprilie