Virgil

Gheorghe Hagi

183 posts in this topic

349_hagi.gif

Nume: Gheorghe Hagi

Data nasterii: 05.02.1965

Locul nasterii: Sãcele (Constanța)

Inaltime: 167 cm

Greutate: 72 kg

Selectii in echipa nationala: 125

La sfarsitul carierei, a fost declarat cel mai bun jucator roman al tuturor timpurilor

23 iunie 2007: Patronul clubului Steaua Bucuresti, Gigi Becali, a anuntat faptul ca Gheorghe Hagi a fost numit in functia de antrenor la gruparea din Bulevardul Ghencea.

25 iunie 2007: Gheorghe Hagi semneaza un contract pentru 3 ani cu Steaua si un salariu de 500.000 euro/an plus prime pentru realizarea obiectivelor.

Ca jucator, Hagi a fost un purtator clasic de numar 10 (conducator de joc) care se remarca în teren prin claritatea paselor trimise catre atacanti si suturile nimicitoare la poarta, atunci cand se afla el insusi in pozitie de finalizare. Cateva din golurile sale au intrat în istoria fotbalului. Hagi isi depasea usor adversarii prin dribling si gasea deseori de unul singur solutia de rezolvare a unui meci. Desi nu excela la capitolul viteza, se orienta excelent in teren si reusea sa fie prezent in cele mai bune pozitii, care îi permiteau fie sa paseze decisiv, fie sa suteze de la distanta.

Hagi era si un excelent executant de lovituri libere, inscriind numeroase goluri din pozitii fixe.

Cariera lui Hagi ca jucator profesionist (sau semi-profesionist - in cazul regimului comunist) poate fi impartita in mai multe perioade:

1982-1983: debutul. Hagi este remarcat la nivel de juniori, debuteazã in Divizia A si la echipa nationala.

1983-1988: consacrarea la nivel national, jucand la 2 echipe bucurestene de top. Mai ales la Sportul Studentesc, unde juca rol de "copil teribil", Hagi face cateva meciuri de-a dreptul senzationale, contribuind decisiv în 1985 la castigarea titlului de vicecampioni (cea mai buna performanta de pana azi a clubului din Regie).

1988-1990: consacrarea la nivel international. Hagi joacã o semifinala (in 1988) si o finala de Cupa Campionilor in 1989 (fiind desemnat al doilea jucator ca valoare din competitie, dupa Marco Van Basten) si participa cu Romania la Cupa Mondiala din 1990 - Italia.

1990-1998: anii de maturitate. Hagi este liderul incontestabil al echipei Romaniei si contribuie decisiv la cele mai mari succese din istoria nationalei.

1998-2001: perioada tarzie, marcata de o anumita labilitate psihica rezultata, probabil, si din stresul acumulat de-a lungul timpului. Din evenimentele "ciudate" ale acestei perioade putem aminti prima retragere din Nationalã (1998, decizie asupra careia Hagi va reveni în 1999) si conflictele tot mai dese cu arbitrii. Hagi a fost eliminat in 2 meciuri foarte importante, finala UEFA din 2000 (castigatã de Galatasaray) si sfertul de finala de la Campionatul European 2000 (pierdut de Romania, 0-2 cu Italia) si a provocat un scandal imens în Turcia, in 2001, cand a fost pe punctul de a bate un arbitru, fiind suspendat 6 etape.

In ciuda finalului de cariera, in general Hagi a fost totusi un jucãtor fair-play, care era penalizat foarte rar de arbitri.

Cluburi

1978 - 1983 - Farul Constanța - Meciuri jucate: 18 - Goluri : 17

1983 - Universitatea Craiova (0 / 0)

1983 - 1986 - Sportul Studentesc - Meciuri jucate: 108 - Goluri: 58

1986 - 1990 - Steaua Bucuresti - Meciuri jucate: 97 - Goluri: 76

1990 - 1992 - Real Madrid - Meciuri jucate: 64 - Goluri: 19

1992 - 1994 - Brescia - Meciuri jucate: 60 - Goluri: 14

1994 - 1996 - Barcelona - Meciuri jucate: 36 - Goluri: 7

1996 - 2001 - Galatasaray - Meciuri jucate: 167 - Goluri: 78.

Nationala

Hagi a debutat la echipa nationalã pe 10 august 1983 la Oslo, in meciul amical Norvegia - Romania. Avea 18 ani.

Pana atunci jucase pentru Romania in echipa de juniori sub 16 ani (4 meciuri), echipa de juniori sub 17 ani (13 meciuri, 1 gol), echipa de juniori sub 18 ani (32 meciuri, 9 goluri) si echipa olimpicã (4 meciuri).

In 1985, pe 16 octombrie, Mircea Lucescu, pe atunci antrenor al echipei nationale, l-a desemnat pentru prima oara pe Hagi capitan al echipei nanionale. Hagi avea doar 20 de ani si meciul, disputat pe stadionul 23 August impotriva Irlandei de Nord, era decisiv pentru calificarea la Campionatul Mondial de Fotbal din Mexic - 1986. Evolutia lui Hagi a fost foarte stearsa si multi au criticat la acea vreme decizia lui Lucescu. Cert este ca vreme de cativa ani capitanul "de drept" al echipei nationale a devenit portarul Silviu Lung, un jucãtor mult mai matur si mai experimentat decat Hagi. Totusi, dupa retragerea lui Silviu Lung (in 1990), Hagi a devenit repede capitanul de drept al nationalei. A fost de 65 de ori capitanul echipei nationale, conducand din teren echipa Romaniei la 2 Cupe Mondiale (1994 - USA si 1998 - Franța) si 2 Campionate Europene (1996 - Anglia si 2000 - Belgia si Olanda).

De asemeni, a mai participat cu Romania si la Campionatul European din 1984 - Franta (ca rezerva) și la Cupa Mondiala din 1990 (ca titular).

In anul 2000 Hagi a fost desemnat de presa "Cel mai bun jucator roman de fotbal al tuturor timpurilor".

Pe 24 aprilie 2001 Gheorghe Hagi se retrage din echipa nationala de fotbal României. La ultimul meci al lui Hagi (pentru Romania) au participat 80.000 de fani din toatã lumea.

Antrenor

Prima incercare de a fi antrenor a lui Hagi a fost la echipa nationalã in 2001, unde a detinut postul timp de cinci luni. In toamna lui 2003 a fost antrenor pentru scurt timp la Bursaspor, iar din martie 2004 a fost antrenor la Galatasaray timp de un an dupa care si-a dat demisia. A fost manager general al echipei FCU Politehnica Timisoara in returul campionatului diviziei A 2005-2006 dandu-si din nou demisia.

In rezumat:

Echipa nationala a Romaniei

iunie 2001 - noiembrie 2001 Romania: 4 meciuri, 1 victorie, 2 egaluri, 1 infrângere

05.09.2001 - Ungaria - Romania 0-2 (preliminariile CM 2002) 06.10.2001 - Romania - Georgia 1-1 (preliminariile CM 2002) 10.11.2001 - Slovenia - Romania 2-1 (baraj pentru calificarea la CM 2002) 14.11.2001 - Romania - Slovenia 1-1 (baraj pentru calificarea la CM 2002)

iunie-noiembrie 2003: Bursaspor - Turcia

2004-2005: Galatasaray Istanbul

2006: Politehnica Timisoara

Palmares ca jucator

Cu Sportul Studențesc:

vicecampion al Romaniei în 1985

Cu Steaua Bucuresti:

Supercupa Europei - 1987 (Steaua a invins ca urmare a golului marcat de Hagi: 1-0 cu Dinamo Kiev)

3 titluri de campion (1987, 1988, 1989)

3 Cupe ale Romaniei (1987, 1988, 1989)

vicecampion european în 1989 (finala Cupei Campionilor pierduta de Steaua cu 0-4 impotriva lui AC Milan)

vicecampion al Romaniei în 1990

Cu Brescia Calcio:

Cupa Anglo-Italiana - 1994

Cu Galatasaray Istanbul:

Cupa UEFA - 2000 (în finala, Galatasaray a invins pe Arsenal Londra la penalty-uri)

Supercupa Europei - 2000 (Galatasaray - Real Madrid 2-1)

4 titluri de campion al Turciei (1997, 1998, 1999, 2000)

2 Cupe ale Turciei (1999, 2000)

Palmares ca antrenor

Cu Galatasaray: Cupa Turciei - 2005

Sursa: ro.wikipedia.org

Cel mai mare jucator pe care l-a avut vreodata Romania si cu siguranta un mare stelist. Faptul ca nu a avut performante ca antrenor nu ne da dreptul sa il judecam inaite de a vedea modul in care joaca echipa.

Chiar daca spun unii ca este 0 ca antrenor, cu siguranta iubeste Steaua si are mentalitate de campion. Si asta conteaza foarte mult! Poate ca nu stie extraordinar de multa tactica, dar stie sa pretuiasca fotbalul si SA JOACE FOTBAL. Si asta este cel mai important!

Eu zic sa ii uram bun venit. Sper ca Hagi sa aduca mentalitatea de campion la jucatori, sper sa ii invete sa iubeasca fotbalul si sa se bucure de el asa cum a facut-o el ca jucator. Sper sa nu astepte "ajutorul" de la Gigi Becali pe ultima suta in campionat. Si mai sper ca in meciul cu cainii din groapa sa intre in ultimele 10 minute, cand Steaua are cel putin trei goluri avans, sa le faca mucii cravata, pe care cainii sa si-i stearga cu chelia lui Zicu, care nu are inca valoarea unui siret de-al ghetei cu care a jucat Hagi.

Gica Hagi, iti doresc multa intelepciune si noroc! Caci fotbal nu cred ca are cine sa te invete! In nici un caz [...] din presa romaneasca!

Hagi este un antrenor bun... cred ca va face performanta la Steaua pentru ca este echipa la care a facut cele mai mari performante!

FORZA Steaua! steaua_ro

Eu zic sa ii uram bun venit. Sper ca Hagi sa aduca mentalitatea de campion la jucatori, sper sa ii invete sa iubeasca fotbalul si sa se bucure de el asa cum a facut-o el ca jucator. Sper sa nu astepte "ajutorul" de la Gigi Becali pe ultima suta in campionat. Si mai sper ca in meciul cu cainii din groapa sa intre in ultimele 10 minute, cand Steaua are cel putin trei goluri avans, sa le faca mucii cravata, pe care cainii sa si-i stearga cu chelia lui Zicu, care nu are inca valoarea unui siret de-al ghetei cu care a jucat Hagi.

Gica Hagi, iti doresc multa intelepciune si noroc! Caci fotbal nu cred ca are cine sa te invete! In nici un caz [...] din presa romaneasca!

Si eu "sper sa ii invete sa iubeasca fotbalul si sa se bucure de el asa cum a facut-o el" macar pe cei care au calitati, pentru ca, trebuie sa recunoastem ca avem si ceva gloabe prin lotul asta!

Cat despre cat de antrenor sau mai putin antrenor este Hagi cred ca ne-am pripi daca am da verdicte. Eu zic sa lasam timpul sa vorbeasca!

Numai de bine!

Gica Hagi cel mai bun jucator din istoria Romaniei si cel mai bun jucator din istoria campionatului Turciei... nu mai e nimic de spus despre Gica; a inceput fotbalul de jos de la Comuna Sacele(unde s-a si nascut) judetul Constanta, a aratat ca datorita acestui talent incredibil si-a facut un viitor in viata(desi a facut doar 4 clase la scoala primara din Sacele) a facut numele Romaniei cunoscut in toata lumea (vedeti cand reporterii ii intreaba de Romania pe jucatorii straini veniti in Liga I, toata lumea spune de Gica)... ar trebui sa ne inchinam in fata Regelui care a venit sa-si conduca regatul pe care il merita de mult... sper ca peste 2 ani toata lumea va spune sloganul pe care l-au inventat turci... "I love you Hagi"!

Singurul om in fata caruia Gigi nu comenteaza si de asta cred ca va face treaba!

De asta acum vreo 4-5 ani se injurau ca la usa cortului...?

De asta acum vreo 4-5 ani se injurau ca la usa cortului... ?

Sa speram ca nu va comenta! Sa speram in rezultate si sa avem incredere in Hagi. Daca nu reuseste nici cu Steaua, e clar ca nu va reusi in meseria de antrenor. Cred ca, daca Doamne-fereste, nu vor fi rezultate, oierul va face totusi spume, iar Hagi, care are un mare orgoliu ii va raspunde pe masura. Deci scandal. Dar speram sa nu fie cazul, pentru ca, ce ne trebuie si ce este important sunt rezultatele.

fular-campionii

@razvan93: "desi a facut doar 4 clase la scoala primara din Sacele" -de unde ai scos aberatia asta?

On-topic: l-am iubit pe Hagi de pe vremea cand juca la Sportul, pentru spectacolul pe care il facea. Cand a venit la Steaua am fost cel mai fericit din lume, iar anii gloriosi ce au urmat m-au facut sa imi dau seama ca am avut dreptate!

Pentru mine Hagi a reprezentat perfectiunea in materie de fotbalist cu rolul de creator. Bine ai revenit acasa, Gica! Iti doresc sa ai succes si sa ne bucuram impreuna de victorii si de un fotbal spectaculos, asa cum doar tu ai stiut sa faci!

Pentru cei care nu cunosc (si care ar trebui sa-si tina gura):

Gheorghe Hagi este absolvent al Academiei de Studii Economice din Bucuresti, unde a avut profesor, printre altii, pe fostul premier al Guvernului Romaniei, Radu Vasile.

Habar n-am ce sa zic de Hagi... Sa vedem ce o sa faca...

Mie oricum mi-a placut meciul cu Apoel; echipa mi s-a parut ca a jucat bine.

Sper ca Hagi sa intreaca performantele lui Oli! Forza Steaua!

Eu va zic parerea mea: cred ca Hagi nu poate sa faca fata la echipa Steaua; el ar fi mai bun la o echipa mai mica, unde sa poata sa-i invete pe ceilalti... dar stelistii sunt prea valorosi sa ia lectii de la el si oricum Olaroiu a fost un antrenor mai bun decat Hagi!

fularsteau2

@50 cent 1

Jucatorii actuali ai Stelei sunt prea valorosi ca sa ia lectii de la Regele fotbalului romanesc? Esti hazliu.

Si oricum Olaroiu a fost un antrenor mai bun decat Hagi.

Asta ramane de vazut in campionat, nu poti spune daca este bun sau nu din 2 meciuri amicale, si alea unde "si-a testat" noile achizitii.

@50 cent 1

Jucatorii actuali ai Stelei sunt prea valorosi ca sa ia lectii de la Regele fotbalului romanesc? Esti hazliu.

Nu e deloc hazliu, e de-a dreptul penibil! Toti jucatorii de azi ai Stelei, impreuna, nu ajung la jumatatea valorii lui Hagi.

Eu cred ca dinamovistii si rapidistii isi fac aici conturi doar ca sa ne f*** la cap, nu merita atentia noastra!

Am observat la cele trei amicale ale Stelei ca echipa joaca mult mai ofensiv cu Hagi pe banca. Si acum jucatorii pun mai mult suflet in meciuri. fular-campionii

Situatia in care se afla Hagi este una foarte delicata. Practic, cariera lui de antrenor depinde de Steaua si de ce va realiza el in acest an. Daca nu va reusi sa intre in grupele Ligii Campionilor, apare presiune din partea fanilor si va fi mai greu in campionat. Daca lucrurile nu merg bine nici in campionat apare presiune din partea patronului si va fi dat afara de la echipa sau va pleca singur.

Un exemplu cat mai apropiat este Capello la Real. Un antrenor cu cota mare in Europa, care a castigat titlul in Spania("cu chiu cu vai") este dat afara de la echipa pentru ca nu a avut performante in Champions League. Hagi se va afla in situatia lui Capello daca nu va trece de Zaglebie si aceasta venire a lui la Steaua va deveni un iad.

P.S: Sper ca Hagi stie in ce s-a bagat si ii urez mult succes! :).

Tot respectul pentru Hagi, a ales sa vina la Steaua intr-un moment foarte delicat si nu stiu cati antrenori veneau intr-un asemenea moment si mai ales sa faca echipa cu Becali. Mult succes si sa reuseasca in tot ce isi propune.

Eu va zic parerea mea: cred ca Hagi nu poate sa faca fata la echipa Steaua; el ar fi mai bun la o echipa mai mica, unde sa poata sa-i invete pe ceilalti... dar stelistii sunt prea valorosi sa ia lectii de la el si oricum Olaroiu a fost un antrenor mai bun decat Hagi!

fularsteau2

Parerea mea e ca daca era sa vina cineva la Steaua in locul lui Olaroiu, trebuia sa vina Dan Petrescu! E un antrenor de perspectiva, e stelist.... Dar sa vedem si partea buna a lucrurilor cu Hagi... Gigi se va mai potoli!

Imi place ca-i tot dati cu performantele lui Olaroiu. Cam care sunt acelea? A luat o echipa formata si buna de la rus si s-a tarat pana abia s-au mai clasat pe locul 2. Acum vine Hagi si preia o echipa slabuta si vreti sa aiba succesul lui Olaroiu de la inceput! Pai nu-i tot una!

O echipa se formeaza in timp sub mana unui antrenor... sau se deformeaza.

Trebuie rabdare. Multa.

Performante mari nu or sa vina ca nu au de unde.

Si eu mi-as dori sa mai cistigam o Cupa Europeana, dar sincer, cu echipa de acum daca iesim nesifonati tare din competitie ... e bine! Si asta nu din cauza lui Hagi!

Hagi poate face multe... dar nu poate face minuni.

Tare as vrea sa ma insel!