fcsteaua.ro

Iubesc numele asta

43 posts in this topic

Brigante ia un distonocalm, bea un pahar de apa rece si calmeaza-te sa nu iti explodeze vreo vena ceva.In alta ordine de idei iti recomand o prietena ceva care sa te mai elibereze de energiile negative.Mergi la mare racoreste-te.

Caldura mare domne, ies frustratii unul dupa altul...

=))=)) asa e, ai dreptate, de acord cu tine

pentru mine, venirea lui Gica la Steaua imi aduce aminte ca 2008 e an electoral...Intre interesul personal si interesele Stelei, se vede de la o posta care are prioritate. Un antrenor valoros e unu' care face treaba la echipe de cacao - personal, i-as fi preferat pe sabau sau grigoras (chiar daca nu au experienta necesara la echipe de top), dar astia n-aduc voturi.

Gica e un stelist adevarat, om de onoare, cu coloana vertebrala, bla, bla ,bla - toate astea n-or sa faca nici cat o ceapa degerata in momentul in care va incepe sa piarda. Si toti care ii salutati acum venirea va veti intoarce impotriva lui intr-o secunda. Ma gandesc cu haz ce ar fi patit Olaroiu daca declara ce a declarat Gica, referitor la UCL si grupele UEFA - era desfiintat. E la mintea cocosului ca meciurile nu se castiga cu numele, fie el si Hagi - trebuie munca multa, trebuie inteligenta, analiza adversarului. Fara orgolii prostesti, fara atitudine gen "imi iau jucariile si plec daca nu-mi place".

Dar...Il voi sustine pe Hagi pentru ca este antrenorul Stelei. Stiu ca a venit cu tot sufletul si vrea sa faca treaba. Ii doresc sa aiba incredere in el si sa nu renunte usor, pentru Steaua trebuie sa lupti. Sa inteleaga ca fotbalistul Hagi nu se naste in fiecare zi si sa nu pretinda de la ceilalti mai mult decat pot da. Sa asculte si de secunzi, ca nu-i nici o rusine - pustiul ala care a venit de la Dinamo am inteles ca e chiar valoros. Repet, fara orgolii. Orgoliu sunt indreptatiti sa aiba rijkaard sau beckenbauer, campioni europeni sau mondiali. Hagi trebuie sa-si dea seama ca mai are foarte mult de invatat, e abia la inceput.

Va invit sa-l sustinem pe Hagi. Si sa nu-l judecam dupa cateva nereusite.

Forza Steaua, Forza Gica Hagi

Vai tu draga Mihai ce limba catifelata ai, exact cum ar trebui sa fie.Vezi ca "fricosul" ala a adus echipei un titlu o calificare in Cl is o semifinala de UEFA.Dar deh unii redactori nu au atat de mult bun simt ca si Hagi ca sa recunoasca asta si sa ii poata multumi.

ma baiatule yo nu cred ca cineva i-a contestat "performantele" lui zeroli (care intre noi fie vorba nu prea au fost realizate de el ci pe scheletul creat de Zenga si Protasov).toata lumea i-a contestat lasitatea, sclavia fata de Becali si mai ales jocul extrem de defensiv pe teren propriu cu "marile" echipe ale pandurilor sau polistilor din Iasi...asa ca nu mai te lua de cei care il contesta si l-au contestat pe zeroli...

olitza a avut intradevar de castigat de pe urma celor doua persoane, deveniti antrenori la Steaua, dar desi imi place nu imi place....el a avut cele mai bune rezultate....pot spune ca a fost omul nepotrivit la momentul potrivit....poate va ajunge si Hadji omul potrivit la locul potrivit anul acesta...si poate si anul ce va urma si tot asa....

PS: lasati rautatile de o parte....cei care au de gand sa faca caterinca

Le urez bine venit Si lu Hagi si antrenorului secund Italian !!!! Io sunt unul din oameni , care au incredere in Hagi , mai ales cu un secund ca asta , da Hagi nu a fost adus de Gigi la Steaua pentru ca e un antrenor foarte bun ......l-a adus in primu rand , ca sa ne multumeasca pe noi suporteri , da unui mai nesimtiti , il contesta pana si pe Hagi , daca nu le convine de ce nu se duc ei in pipera sa ii faca o ofrta patronului . Si noi suporteri , in loc sa fim multumiti , acum il injuram mai rau pe Becali , si il facem cioban , ca la adus pe Hagi , ce mentalitate aveti fratilor , imi vine sa ma dau cu capu e peresi , ba pacat ca prostia nu doare , ca nu ati mai putea sa va mai certati atata cu Becali pentru orice .....

e posibil, chiar in proportie destul de mare sa ratam UCL (pai as pune pariu ca un eventual fener ne-ar da 3 in Ghencea)

Eu nu as pune pariu la asa ceva. Probabil n-as pune pariu nici daca ar veni un eventual Manchester (era un exemplu pur ipotetic, STIU ca n-are cum sa se intample asta). Si n-am sa pun pariu niciodata impotriva Stelei. De ce? Pentru ca o sustin neconditionat si dupa moarte! Fratilor, cred ca acum mai mult ca oricand, noi, suporterii, trebuie sa fim uniti. Steaua are nevoie de noi atat ca antidot la virusul Becali (a carui autoritate ar putea fi oricum "subminata" de aducerea lui Hagi si Adi Ilie - sa nu uitam ca precedentul antrenor era sluga docila a "inaltimii sale"), cat si de noi in calitate de "al 12-lea jucator". Ghencea a fost, este si va ramane un infern. Insa va fi asa doar atata timp cat ne are pe noi, mai uniti ca niciodata! Amintiti-va cum i-am "ingropat" pe Valencia acum 2 ani si jumatate!

De data asta, POT SA PUN PARIU ca fara noi, acest lucru nu s-ar fi intamplat!

Si apropo...imi sustin in continuare ipoteza ca performantele din timpul mandatului Olaroiu au fost obtinute peste "cadavrele" lui Zenga si Protasov.

Si apropo...imi sustin in continuare ipoteza ca performantele din timpul mandatului Olaroiu au fost obtinute peste "cadavrele" lui Zenga si Protasov.

O ipoteza...proasta, ca sa nu folosesc alt cuvant. Lamureste-ma si pe mine cum vine treaba asta cu inertia: echipa a mers din inertie numai la victorie, asa-i? Cand am ratat semifinala, atunci a fost mana lui Olaroiu? De ce nu au jucat si atunci din inertie?

Chiar sunt curios...

Chestia asta mi se pare cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o, si pe care continui sa o citesc in multe comentarii. Pai fratilor, inertie numai la victorie? La infrangeri de ce n-a mai fost inertie? Nu vedeti cat de penibila e o astfel de judecata?

E simplu, sunt 2 idei aici:

1. Oleg n-a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci "inertia" de care se tot abereaza pe aici nu sta in picioare

2. Oleg a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci explicati va rog pierderea Supercupei, eliminarea rusinoasa din cupa Romaniei (in fata lui rapid 2 !!!!!?????), eliminarea din cursa pentru UCL de catre Rosenborg?????!!!!!

Hai s-o lasam jos ca macane, sa terminam cu prostiile.

Ah, si pe Valencia nu stiu daca mai tii minte cum i-am eliminat - intr-o mocirla in care si porcilor le-ar fi fost jena sa se bage. Stii cum e povestea aia, "raul, ramul, mi-e prieten numai mie"

Brigante ia un distonocalm, bea un pahar de apa rece si calmeaza-te sa nu iti explodeze vreo vena ceva.In alta ordine de idei iti recomand o prietena ceva care sa te mai elibereze de energiile negative.Mergi la mare racoreste-te.

Caldura mare domne, ies frustratii unul dupa altul...

cred ca te stiu de undeva....ah da...erai unu din aia care la meciu cu national cereau autografe principelui luminii difuze in timp ce noi il injuram....

iti recomand si eu o pastila...e albastra si in colturi si am auzit ca iti creste apetitu...degeaba ai prietena daca nu o poti satisface ;)

bafta la shopping in farmacie

O ipoteza...proasta, ca sa nu folosesc alt cuvant. Lamureste-ma si pe mine cum vine treaba asta cu inertia: echipa a mers din inertie numai la victorie, asa-i? Cand am ratat semifinala, atunci a fost mana lui Olaroiu? De ce nu au jucat si atunci din inertie?

Chiar sunt curios...

Chestia asta mi se pare cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o, si pe care continui sa o citesc in multe comentarii. Pai fratilor, inertie numai la victorie? La infrangeri de ce n-a mai fost inertie? Nu vedeti cat de penibila e o astfel de judecata?

1. Oleg n-a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci "inertia" de care se tot abereaza pe aici nu sta in picioare

2. Oleg a avut timp sa faca o echipa competitiva, si atunci explicati va rog pierderea Supercupei, eliminarea rusinoasa din cupa Romaniei (in fata lui rapid 2 !!!!!?????), eliminarea din cursa pentru UCL de catre Rosenborg?????!!!!!

Ah, si pe Valencia nu stiu daca mai tii minte cum i-am eliminat - intr-o mocirla in care si porcilor le-ar fi fost jena sa se bage. Stii cum e povestea aia, "raul, ramul, mi-e prieten numai mie"

Ca tot ai adus vorba de semifinala...dupa parerea ta, de ce n-am stiut sa gestionam un 3 - 0 la general, pentru inca o ora de joc? Ce-au cautat 7 fundasi in teren la finalul meciului, daca tot am luat 4 goluri, toate aiuristice? I-am bagat eu pe teren?

In ceea ce priveste cele doua idei de care vorbeai, am niste comentarii. In primul rand, dupa parerea mea, Oleg a avut timp si a facut o echipa competitiva (explica-mi atunci faptul ca am iesit cu golaveraj 7 - 0 dintr-o grupa de UEFA cu Lens, Sampdoria si Hertha!). Greseala lui a fost una, insa - faptul ca a "sudat" o singura echipa. In momentul in care intra prima rezerva, se rupea totul - si era vizibil din avion acest lucru.

Apoi, la a doua ipoteza, scuza-ma, dar, pe langa ca era abia venit la echipa (si n-avea cum sa nu experimenteze pe ici, pe colo - doar nu cunostea fiecare jucator cum joaca pe postul lui sau in raport cu celelalte compartimente ale jocului), nici macar marile super-puteri ale Europei nu fac doar meciuri perfecte. Si Barcelona, si Manchester, si Milan, mai clacheaza in fata unor lanterne rosii. In plus, la meciul de cupa, adu-ti aminte cati titulari erau in teren (aici fac din nou referire la sistemul creat de el, cu o singura echipa si cu o neglijenta aruncata asupra rezervelor).

Iar cand am mentionat de meciul cu Valencia, m-am referit la ceva anume. Nu neaparat la cursul jocului - corect, conditiile de joc erau extrem de grele pentru neinitiati in gazoanele romanesti. Dar adu-ti aminte cum s-a decis meciul, si spune-mi daca, dupa parerea ta, pe un stadion fara spectatori, Baraja si Di Vaio, unii dintre cei mai buni jucatori ai lor, ar fi ratat ultimele lovituri, in conditiile in care Dorinel Munteanu ratase de la a doua serie.

Nu stiu ce ti s-a parut asa aberant, sincer...pentru mine e foarte clar totul. Corect dupa mine ar fi sa cerem si alte pareri ale utilizatorilor de pe forum. Daca e cineva nu e de acord cu spusele mele, ma poate oricand contrazice (atata timp cat, evident, argumenteaza). Sper ca nu mai e cazul sa mentionez ca nu am motive sa ma supar. :)

Le urez bine venit Si lu Hagi si antrenorului secund Italian !!!! Io sunt unul din oameni , care au incredere in Hagi , mai ales cu un secund ca asta , da Hagi nu a fost adus de Gigi la Steaua pentru ca e un antrenor foarte bun ......l-a adus in primu rand , ca sa ne multumeasca pe noi suporteri , da unui mai nesimtiti , il contesta pana si pe Hagi , daca nu le convine de ce nu se duc ei in pipera sa ii faca o ofrta patronului . Si noi suporteri , in loc sa fim multumiti , acum il injuram mai rau pe Becali , si il facem cioban , ca la adus pe Hagi , ce mentalitate aveti fratilor , imi vine sa ma dau cu capu e peresi , ba pacat ca prostia nu doare , ca nu ati mai putea sa va mai certati atata cu Becali pentru orice .....

Cei care l-au injurat pe Becali pana acum nu l-au injurat pentru ca nu l-a adus mai repede pe Hagi antrenor, ci pentru ca ne-a facut de tot rahatu' in fata potailor, pentru ca ne-a numit "vagabonzi, golani" lucru pe care un patron de club nu il face cu suporterii, pentru ca i-a vandut pe 2 dintre cei mai buni si mai iubiti jucatori ai Stelei doar pentru ca erau si sunt iubiti mai mult ca el dar si pentru atitudinea lui fata de Steaua (declaratii gen "Steaua si-a luat imaginea din imaginea mea" sau ceva de genul asta). Cu alte cuvinte spiritul Stelei, traditia, palmaresul, imaginea si tot ce inseamna Steaua nu conteaza ci doar el, Becali.

Ti se par destule motive pentru a continua sa fim anti-Becali? Celor care sunt anti-Becali cred ca da.

In ceea ce il priveste pe Hagi ca antrenor avem tot dreptul sa fim rezervati, deoarece cariera lui de antrenor nu e stralucita.

Pe mine personal nu ma incanta nici antrenorul secund pentru ca e italian si stiu ca o sa imi i-au bobarnace si de la tine si de la altii cum ca as fi xenofoba, dar tin sa lamuresc lucrurile de pe acum si sa spun ca pentru mine ura fata de straini in general, nu e acelasi lucru cu resentimentele fata de italieni (am motivele mele sa fie asa). Totusi sper sa faca treaba buna la Steaua caci pentru Steaua sunt dispusa sa trec peste acest mic detaliu.

Si inca o data spun ca ar trebui sa te gandesti ca cei anti-Becali au motive pe care nici tu nu cred ca le-ai digerat usor la momentul respectiv si incearca sa nu ne mai judeci.

Forzza Steaua! Hai Hagi!

cred ca te stiu de undeva....ah da...erai unu din aia care la meciu cu national cereau autografe principelui luminii difuze in timp ce noi il injuram....

iti recomand si eu o pastila...e albastra si in colturi si am auzit ca iti creste apetitu...degeaba ai prietena daca nu o poti satisface ;)

bafta la shopping in farmacie

Twetty ce pot sa zic:Calul moare de drum lung si "canarul" de grija altuia.Cauta tu cuvantul pe care il inlocuieste in prover bul asta canarul.

Enjoy:)

Apropo mai pune o dioptrie la ochelarii aia ca eu sunt ala care il cere afara pe Becali inca de cand nu stiai tu unde e locata Ghencea.

Ca tot ai adus vorba de semifinala...dupa parerea ta, de ce n-am stiut sa gestionam un 3 - 0 la general, pentru inca o ora de joc? Ce-au cautat 7 fundasi in teren la finalul meciului, daca tot am luat 4 goluri, toate aiuristice? I-am bagat eu pe teren?

In ceea ce priveste cele doua idei de care vorbeai, am niste comentarii. In primul rand, dupa parerea mea, Oleg a avut timp si a facut o echipa competitiva (explica-mi atunci faptul ca am iesit cu golaveraj 7 - 0 dintr-o grupa de UEFA cu Lens, Sampdoria si Hertha!). Greseala lui a fost una, insa - faptul ca a "sudat" o singura echipa. In momentul in care intra prima rezerva, se rupea totul - si era vizibil din avion acest lucru.

Apoi, la a doua ipoteza, scuza-ma, dar, pe langa ca era abia venit la echipa (si n-avea cum sa nu experimenteze pe ici, pe colo - doar nu cunostea fiecare jucator cum joaca pe postul lui sau in raport cu celelalte compartimente ale jocului), nici macar marile super-puteri ale Europei nu fac doar meciuri perfecte. Si Barcelona, si Manchester, si Milan, mai clacheaza in fata unor lanterne rosii. In plus, la meciul de cupa, adu-ti aminte cati titulari erau in teren (aici fac din nou referire la sistemul creat de el, cu o singura echipa si cu o neglijenta aruncata asupra rezervelor).

Iar cand am mentionat de meciul cu Valencia, m-am referit la ceva anume. Nu neaparat la cursul jocului - corect, conditiile de joc erau extrem de grele pentru neinitiati in gazoanele romanesti. Dar adu-ti aminte cum s-a decis meciul, si spune-mi daca, dupa parerea ta, pe un stadion fara spectatori, Baraja si Di Vaio, unii dintre cei mai buni jucatori ai lor, ar fi ratat ultimele lovituri, in conditiile in care Dorinel Munteanu ratase de la a doua serie.

Nu stiu ce ti s-a parut asa aberant, sincer...pentru mine e foarte clar totul. Corect dupa mine ar fi sa cerem si alte pareri ale utilizatorilor de pe forum. Daca e cineva nu e de acord cu spusele mele, ma poate oricand contrazice (atata timp cat, evident, argumenteaza). Sper ca nu mai e cazul sa mentionez ca nu am motive sa ma supar. :)

Omule, sigur ca nu-i nici un motiv de suparare ;)

Dar imi ocolesti intrebarea: daca spui ca inertia i-a adus pana in semifinala, de ce nu au jucat si acolo ca pe vremea lui Oleg? Sau punand in aplicare tactica lui Oleg?

Eu zic asa: semifinala a fost pierduta pe mana lui Oli, insa cu largul aport al echipei - adu-ti aminte cum plangea Dica dupa cartonasul galben. Incarcatura emotionala a fost URIASA, nu numai pentru Olaroiu ci si pentru jucatori. Nu poti compara meciurile din grupele UEFA cu semifinala UEFA. Amintesti de lens, herta, sampdoria. Pe langa real (campioana Spaniei), Lyon (campioana Frantei), dynamo Kiev, astia sunt mizilic. Nu-mi amintesc sa fi vazut curand lens in Champions League. Ideea e ca nu sunt o forta extraordinara.

Zici ca a facut o echipa competitiva, si gasim scuze pentru infrangerile din supercupa, cupa Romaniei, UCL. Sigur, toate echipele mari iau bataie, DAR Oleg A REUSIT PERFORMANTA SA RATEZE TREI OBIECTIVE. Ceea ce nu cred ca se intampla foarte des la echipele mari. Olaroiu a avut ca obiectiv pe sezonul 2006-2007 calificarea in UCL, accederea in primavara europeana, cupa Romaniei si campionatul. A reusit 2 din 4. Oleg a ratat 3 din 3, grupele UEFA sunt obiectiv ratat in dauna participarii in UCL. Oleg a clacat psihic la un nivel mult inferior decat cel al lui Olaroiu. Nu e acelasi lucru sa clachezi in turul 3 de calificare in UCL cu Rosenborg sau in semifinala UEFA. E o mica mare diferenta.

Parerea mea este urmatoarea: Oleg chiar nu a avut timp sa faca o echipa competitiva, si daca ramanea si ar fi avut suportul conducerii, ar fi facut treaba.

Olaroiu a preluat echipa si i-a imprimat stilul ala defensiv, atat de caracteristic, dar multi spun asta ca si cand ar fi ceva naspa. Se bat cap in cap doua filosofii aici:

Oleg: accentul pe spectacol, pase rapide, "calarirea" adversarului

Olaroiu: accentul pe aparare, contraatac

Nu ne place stilul defensiv, "fricos" cum il numesc unii, italian. Dar Italia este campioana mondiala iar Milan este campioana europei. Nu castigi prin noroc nici cupa mondiala, nici Champions League.

O colaborare Oleg-Olaroiu ar fi fost extraordinara. Primul pe mijloc si atac, al doilea pe aparare. Si, bineinteles, sa-i lase Gigi in pace.

Oricum, mult succes Hagi !

Sigur, a fost vorba de o clacare. Dupa parerea mea, una combinata intre jucatori si antrenor. Antrenorul a clacat tactic, fiind la un pas sa puna si femeia de serviciu in aparare, iar jucatorii au clacat psihic dupa primirea a doua, apoi trei si chiar patru goluri. Eu cred ca, dupa golul al treilea, doar speranta impiedica previzibilitatea ultimei lovituri.

Apoi, sunt de acord cu tine la ratarea celor 3 din 3 obiective, cu o mica "scuza": toate trei au fost, daca nu primele, dar printre primele meciuri ale lui Oleg pe banca Stelei. Probabil daca supercupa ori meciul din turul 3 s-ar fi jucat in perioada grupelor UEFA, mancam nemestecati si cainii, si pe Rosenborg. Iar la meciul din cupa, distributia echipei a aratat clar ca meciul ala era unul total neinsemnat, si ca singurul lucru pe care l-am pierdut rusinos a fost orgoliul.

Si, in ceea ce priveste stilul italienesc, cred ca esti de acord cu mine ca echipele peninsulare au cu totul alti jucatori la dispozitie, fundasi prin excelenta care isi permit sa se apere tot meciul si apoi sa sclipeasca pe contraatac aruncand mingi perfecte in fata...acest stil chiar nu se potriveste altor campionate (nu ma refer doar la noi, uita-te la brazilieni - aia sunt vax in aparare, dar nu o data au ajuns in finala Cupei Mondiale, sau au si castigat-o). E vorba aici de disponibilitatile pe care le ai, si felul cum le gestionezi (mai exact, ce stil de joc le imprimi). Nu ca Romania n-ar fi dat fundasi buni in fotbalul mondial, dar cand alte popoare, prin particularitatile lor antropometrice (italienii, englezii, germanii, nordicii) au oameni masivi la tot pasul, iti dai seama ca si sita prin care se cern fundasii de top in acea tara e cu mult mai deasa.

Si referitor la combinatia pe care ai propus-o, eu cred ca ideala ar fi fost o conlucrare Zenga - Protasov. Dupa mine, apararea pe care o avem acum, dupa mandatul lui Olaroiu, si-a aratat nu o data limitele (aici iar revin la meciul de trista amintire de pe River Side, care practic a fost "piatra de temelie" a declinului apararii de fier sudata in era Zenga, si terminand cu un alt 2 - 4 in ajun de Pasti...mai recent, insa de o si mai trista amintire, datorita orgoliilor puse in joc).

Oricum...eu cred ca ar trebui sa credem in ai nostri si in spiritul de invingatori, daruirea si unitatea, valori insuflate de precedentele conduceri tehnice. ACESTA e aspectul vizavi de care am incredere in stelistul 100% care tocmai ne-a devenit antrenor!

Vai tu draga Mihai ce limba catifelata ai, exact cum ar trebui sa fie.Vezi ca "fricosul" ala a adus echipei un titlu o calificare in Cl is o semifinala de UEFA.Dar deh unii redactori nu au atat de mult bun simt ca si Hagi ca sa recunoasca asta si sa ii poata multumi.

MULTUMESC Oli pentru lucrurile bune care le-ai facut la Steaua si succes la Al Hilal.

Cat despre Hagi ca stelist toata lumea stie ca este stelist ca a fost cel mai bun jucator roman (arguably...) dar noi avem nevoie de ANTRENOR acum asa ca e normal sa fim sceptici avand in vedere "performantele" lui ca antrenor pana acum soldate cu 4 demisii din 4.Tot ce imi doresc este sa nu am dreptate si Hagi sa ne califice in CL sa castige UEFA sa ia titlul si Cupa in Romania ca atunci sa pot zice ca a venit un antrenor mai bun decat cel pe care l-am avut.

Mult noroc Gica!

P.S. Pentru cei care considera castigarea Cupei o performanta in Turcia tin sa va spun ca urmatorul antrenor cu acelasi lot dar fara Ribery a castigat titlul, asta in timp ce fener ii mai luase si pe Appiah si Anelka.

LOOOOOOOOOL!!!Asta-i pentru P.S!pentru ca Hagi a lansat niste pusti atunci(aveau 18-21 ani MAJORITATEA) si pentru ca"echipa intarita" cu Appiah si Anelka(apropo,suporterii lui Fener i-au facut banner Anelle Ka, sau il strigau Anal ka pentru ca-l iubeau cam cat il iubim noi pe jijel Coman)"s-a calificat" in CL ca Dinamo!

Chiar sunt curios...

Pai stai ca iti explic eu imediat atotstiutorule Papillon. Intradevar echipa juca din inertie si juca foarte bine. A avut la un moment dat 2-0 INSA nea OLICA ratatul sa speriat si a inceput sa faca schimbari. Apropo, sti cu cati jucatori cu profil defensiv a terminat Steaua meciul de la Boro? la ultimul meu calcul imi dadea 9 (NOUA). Oli face schimbari magice si are pretentii sa trecem de centrul terenului. Scoate atacanti si mijlocasi de profil ofensiv si baga fundasi pe banda. Cine zici tu ca a pierdut acel meci??? Zenga? Protasov? echipa? sau miscarile penibile facute de Olaroiu care era mai panicat decat jucatorii de pe teren?

In alta ordine de idei, ai pomenit de Protasov si meciul cu Rosenbourg. Imi zici si mie te rog al cate-lea meci oficial a fost cu Protasov pe banca tehnica? Ce crezi ca putea sa faca mai mult de atat? sti cate ocazii CLARE de gol a ratat Steaua in meciul tur? Ce ai fi vrut, sa le bage Protasov mingia in poarta? Eu iti propun ca inainte sa te arunci in discutii, sa te informezi mai bine. Cauta de DC++ meciu Steaua-Rosenborg si mai vizioneaza-l inca o data. Esti doar un fan Oli si atat. Dar ca orice fan Oli, infara de motivele asazilesor performante (motive NUMAI pe hartie NU si meritorii) nu aveti altceva. Incearca macar tu ca pari mai dezghetat decat Miaus sa ma convingi de abilitarile "tehnicianului" Olaroiu, inafara de "a avut performante"

Omule, sigur ca nu-i nici un motiv de suparare ;)

Dar imi ocolesti intrebarea: daca spui ca inertia i-a adus pana in semifinala, de ce nu au jucat si acolo ca pe vremea lui Oleg? Sau punand in aplicare tactica lui Oleg?

Eu zic asa: semifinala a fost pierduta pe mana lui Oli, insa cu largul aport al echipei - adu-ti aminte cum plangea Dica dupa cartonasul galben. Incarcatura emotionala a fost URIASA, nu numai pentru Olaroiu ci si pentru jucatori. Nu poti compara meciurile din grupele UEFA cu semifinala UEFA. Amintesti de lens, herta, sampdoria. Pe langa real (campioana Spaniei), Lyon (campioana Frantei), dynamo Kiev, astia sunt mizilic. Nu-mi amintesc sa fi vazut curand lens in Champions League. Ideea e ca nu sunt o forta extraordinara.

Zici ca a facut o echipa competitiva, si gasim scuze pentru infrangerile din supercupa, cupa Romaniei, UCL. Sigur, toate echipele mari iau bataie, DAR Oleg A REUSIT PERFORMANTA SA RATEZE TREI OBIECTIVE. Ceea ce nu cred ca se intampla foarte des la echipele mari. Olaroiu a avut ca obiectiv pe sezonul 2006-2007 calificarea in UCL, accederea in primavara europeana, cupa Romaniei si campionatul. A reusit 2 din 4. Oleg a ratat 3 din 3, grupele UEFA sunt obiectiv ratat in dauna participarii in UCL. Oleg a clacat psihic la un nivel mult inferior decat cel al lui Olaroiu. Nu e acelasi lucru sa clachezi in turul 3 de calificare in UCL cu Rosenborg sau in semifinala UEFA. E o mica mare diferenta.

Parerea mea este urmatoarea: Oleg chiar nu a avut timp sa faca o echipa competitiva, si daca ramanea si ar fi avut suportul conducerii, ar fi facut treaba.

Olaroiu a preluat echipa si i-a imprimat stilul ala defensiv, atat de caracteristic, dar multi spun asta ca si cand ar fi ceva naspa. Se bat cap in cap doua filosofii aici:

Oleg: accentul pe spectacol, pase rapide, "calarirea" adversarului

Olaroiu: accentul pe aparare, contraatac

Nu ne place stilul defensiv, "fricos" cum il numesc unii, italian. Dar Italia este campioana mondiala iar Milan este campioana europei. Nu castigi prin noroc nici cupa mondiala, nici Champions League.

O colaborare Oleg-Olaroiu ar fi fost extraordinara. Primul pe mijloc si atac, al doilea pe aparare. Si, bineinteles, sa-i lase Gigi in pace.

Oricum, mult succes Hagi !

Stil defensiv italian nu consta in introducerea pe teren a 6-7 jucatori defensivi. Italieni joaca defensiv prin inteligenta, tactica perfecta, la jocul defensiv participa foarte bine toate liniile (inclusiv mijloc -atac). Sa bagi pe teren 6 fundasi, iti garanteaza un joc defensiv dar nu neaparat si bun (ex. BORO 9 jucatori defensivi la final). Sa bagi fundas dupa fundas si sa pertinzi ca ai stil italian? e penibil, asta o poate face si un copil de clasa I. Stil italian cunoaste Zenga care, construise la Steaua una dintre cele mai tari defensive din Europa. Daca marcam primii apararea era aproape inpenetrabila la care se adauga un joc de contraatac extrem de bun. Oli habar nu avea cum sa faci sa aduci jucatori in preajma careului advers si cum sa faci sa iasa gol. Reamintesc tactica de atac marca Oli: Goian degajare-centrare (incercare) pe Vali Badea sau Thereu (pasa de 50-60 metri) sau joc pe benzi cu centrari in careu (vesnicele centrari in careu la 'tui masa).

Edited by forever_STEAUA
Postari consecutive

Eu nu as pune pariu la asa ceva. Probabil n-as pune pariu nici daca ar veni un eventual Manchester (era un exemplu pur ipotetic, STIU ca n-are cum sa se intample asta). Si n-am sa pun pariu niciodata impotriva Stelei. De ce? Pentru ca o sustin neconditionat si dupa moarte! Fratilor, cred ca acum mai mult ca oricand, noi, suporterii, trebuie sa fim uniti. Steaua are nevoie de noi atat ca antidot la virusul Becali (a carui autoritate ar putea fi oricum "subminata" de aducerea lui Hagi si Adi Ilie - sa nu uitam ca precedentul antrenor era sluga docila a "inaltimii sale"), cat si de noi in calitate de "al 12-lea jucator". Ghencea a fost, este si va ramane un infern. Insa va fi asa doar atata timp cat ne are pe noi, mai uniti ca niciodata! Amintiti-va cum i-am "ingropat" pe Valencia acum 2 ani si jumatate!

De data asta, POT SA PUN PARIU ca fara noi, acest lucru nu s-ar fi intamplat!

Sunt total de acord cu tine! :!:

Pai orice echipa ar juca cu noi, nu ar trebui sa ne temem fiindca NOI SUNTEM Steaua!!! steag2

Asa cum nu ne-am speriat cand am jucat cu Real sau cu Lyon (meciurile de acasa sunt exceptia care confirma regula).

"Performantele din timpul mandatului Olaroiu au fost obtinute peste "cadavrele" lui Zenga si Protasov."

TOTAL ADEVARAT! spre cl

Chiar sunt curios...

Protasov a semnat cu Steaua pe 23 iunie 2005

Inceput iulie : Dorinel Munteanu se transfera la CFR Cluj

Transferuri reusite in vara : Victoras Iacob, Cornel Cernea, Daniel Balan [supercampanie de achizitii !!!]

27 iulie : Champions League - tur preliminar (0-0 Shelbourne)

Radoi fundas central, Lovin titular. Goian si P. Marin neutilizati.Iacob - debut

31 iulie : supercupa Romaniei (2-3 Dinamo)

Radoi accidentat > Baciu si Lovin titulari. Goian si P. Marin neutilizati. Erori : Dica si Nesu inlocuiti cu Simion si Keca in min 60, la 2-1

03 august : Champions League - tur preliminar (4-1 Shelbourne)

Radoi mijlocas la inchidere, Paraschiv, Goian si P. Marin neutilizati.

(Dica - eliminat - e suspendat pentru urmatoarele 3 meciuri in Cupele Europene)

10 august : Champions League - tur preliminar (1-1 Rosenborg)

Radoi fundas central, Lovin titular, Dica suspendar, Goian si P. Marin neutilizati.

23 august : Champions League - tur preliminar (2-3 Rosenborg)

Radoi fundas central, Lovin titular, Dica suspendar, Goian neutilizat, Bostina mijlocas de creatie, Nesu mijlocas stanga !

15 septembrie : Cupa UEFA - primul tur mansa 1 (3-0 Valerenga)

Radoi mijlocas la inchidere, Goian titular, Dica suspendat, P. Marin neutilizat

21 septembrie : cupa Romaniei (Rapid II - Steaua 0 - 0 si 8-7 la penaltyuri). Formula prezentata de Steaua :

Cernea - D.Balan, E.Baciu, Curt (46 Goian), P.Marin - Fl.Dumitru, Radoi, Lovin, N.Dica (46 Nesu !!!) - Oprita, A.Cristea (91 Dinita). Nu au jucat deci Ogararu, Ghionea, Goian, Nicolita, Paraschiv, Bostina, Iacob (7 titulari din 10). Dica folosit pe banda stanga ! Nesu mijlocas stanga dupa pauza !

29 septembrie : Cupa UEFA - primul tur mansa 2 (3-1 Valerenga)

primul meci international in care Steaua se prezinta in formula 'clasica' (minus Petre Marin) : Hamutovski - Ogararu, Goian, Ghionea, Nesu - Nicolita, Paraschiv, Radoi, Bostina - Dica - Iacob.

Protasov a experimentat cam 3 luni. Nu cunostea jucatorii si poate fi acuzat ca a insistat excesiv pe unele variante necastigatoare. A fost dezavantajat de plecarea lui Dorinel Munteanu pentru ca a trebuit sa construiasca un sistem viabil fara a beneficia de un conducator de joc autentic. Mutari castigatoare : titularizarea lui Goian, reprofilarea lui Radoi ca mijlocas la inchidere. A fost avantajat de venirea unui atacant puternic (Iacob) dar e de retinut faptul ca a stiut sa modifice sistemul de joc pentru a-l pune in valoare.

Echipele folosite de Cosmin Olaroiu

Heerenveen - Steaua 1-3 : formula clasica minus Hamutovski plus Carlos

Steaua - Heerenveen 0-1 : formula clasica minus Hamutovski si Goian (suspendat) plus Carlos si Baciu

Steaua - Betis 0-0 : formula clasica minus Hamutovski plus Carlos

Betis - Steaua 0-3 : formula clasica minus Hamutovski si Nesu plus Carlos si Petre Marin

Rapid - Steaua 1-1 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Bostina (suspendat) si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin, Oprita si Cristea. Nicolita - mijlocas stanga.

Rapid - Steaua 1-1 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Bostina (accidentat) si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin, Oprita si Cristea. Nicolita - mijlocas stanga.

Steaua - Middlesbrough 1-0 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu si Iacob (accidentat) plus Carlos, Petre Marin si Oprita

Middlesbrough - Steaua 4-2 : formula clasica minus Hamutovski, Nesu, Paraschiv (suspendat) si Nicolita (suspendat) plus Carlos, Petre Marin, Lovin si Oprita. Erori : Iacob inlocuit cu Balan (min 67, la 2-2), Oprita inlocuit cu Baciu ('81, la 2-3), Cristocea si Cristea neutilizati.

Dupa cum se poate constata marile idei tactice ale lui Olaroiu au fost urmatoarele :

- Nesu inlocuit cu Petre Marin. Ideea ii apartine lui Zenga

- Nicolita pe banda stanga. Ideea ii apartine lui Olaroiu, a fost impusa de absenta lui Bostina si a functionat la Rapid - Steaua. Nu si ulterior. Cristocea nu a fost folosit !

- Oprita reactivat - mutare fortata de absentele lui Bostina, Iacob si Nicolita

- Cristea reactivat - mutare fortata de absenta lui Iacob

Concluzie personala : in aceasta jumatate de sezon Olaroiu a modificat echipa mai degraba fortat de imprejurari. Nu a schimbat jucatorii si nu a experimentat prea mult.