fcsteaua.ro

Avem mentalitate?

22 posts in this topic

Vacanța din Spania se apropie de sfârșit. Printre palmieri și plajele cu nisip fin, intre un suc cu prietena sau plimbãrile in parcul de distracții, steliștii s-au relaxat dupã campionatul recent incheiat. Sper ca soarele Spaniei sã-și fi adus contribuția la ridicarea moralului jucãtorilor noștri și sã-i pregateascã pentru luptele viitoare. Pentru cã din 25 iunie plecãm in Austria, locul in care munca ia locul distracției.

Nu mã voi lega in articolul de azi de subțirimea sau valoarea lotului. Vreau sã pun accentul insã pe miza uriașã care apasã asupra sezonului 2007-2008, locul garantat de Champions League pentru viitoarea campioanã a României. Nu știu câți dintre fotbaliștii Stelei sunt conștienți de importanța câștigãrii campionatului urmãtor: din declarațiile luate in Spania, pe fugã, s-ar pãrea cã suntem pe drumul cel bun. Dicã, Iacob, Mirel sunt increzãtori in șansele noastre de a deveni campioni și afirmã cã vor face tot posibilul pentru a atinge acest obiectiv. Eu spun insã cã nu e suficient. Mental, trebuie sã fim pregatiți așa cum nu am fost niciodatã – pentru cã importanța sezonului urmãtor nu este datã neapãrat de trofeul de campioni (Slava Domnului, avem destule) ci de calificarea directã in cea mai renumitã competiție intercluburi. Este, dacã vreți, mai mult o problema de mândrie decât una pur economicã. Steaua a fost și este deschizãtoare de drumuri in fotbalul romanesc; prin urmare, trebuie sã fie prima echipã care se va califica direct in grupele UCL. Aceasta onoare nu trebuie sã revinã nimãnui in afarã de Steaua. Dacã suntem intr-adevar ceea ce pretindem a fi, atunci trebuie sã arãtãm cã Steaua nu tremurã in fața unei mize adevarate, ci se intinde și apuca provocarea cu amândouã mainile. Cu emoția inceputului și anticiparea victoriei de final, cã adevãrații invingãtori. Suntem și trebuie sã fim singura echipã care se poate ridica la nivelul exigențelor, atunci când situația o impune.

Prin urmare, nu avem voie sã pierdem titlul. Repet, nu avem voie. Pentru a nu schimba istoria, suntem obligați sã devenim campioni, iar ceilalți vor trebui sã se mulțumeascã a rãmane, pentru a câta oarã, in umbra noastrã. Nu știu cum se vor mobiliza bãietii. Sã realizeze cã sunt cel mai bine plãtit lot din țarã, iar dacã banul este (dupã cum se spune) dovada valorii, iatã confirmarea superioritãții noastre. Sã asculte casete motivaționale noaptea'n somn, sã meargã de bunã voie la psiholog, trebuie sã cãstigãm. Incepând cu prima partidã din Liga 1, toate meciurile sunt decisive: Dinamo a ieșit campioanã și datoritã avansului considerabil luat in primele etape, atunci când noi nu ne treziserãm incã din somn. Imi aduc aminte dupã 0-0 cu Timisoara cã Gigi spunea cã nu e supãrat, doar e primul meci - mentalitatea asta trebuie sã disparã. Prima partida e cea mai importantã, dã tonul intregului sezon, stabilește tonusul mental cu care vom aborda restul campionatului.

Se zice cã victoria e o stare de spirit care ia naștere in mintea fiecãruia. Nu ține cont de bani sau valoare, ci de atitudine. Avem ce ne trebuie pentru a fi invingãtori?

Andrei (papillon)

Avem ce ne trebuie pentru a fi invingãtori?

Nu cred ca avem tot ce ne trebuie. Cred ca ne-ar fi fost mult mai simplu, daca omul care este sef peste cei care fac delegarile arbitrilor, respectiv Ionut Lupescu, ar fi de-al nostru. Din pacate e un fost caine care nu are texte cu nimeni cand vine vorba sa-si impuna propriul punct de vedere. El e cel care a impus preturi exagerate la bilete, la recentul meci cu Slovenia de la Timisoara. In ciuda tuturor criticilor, le-a mentinut. Asta imi spune ca tipul "n-are mama, n-are tata", nu iarta pe nimeni cand doreste sa-si atinga scopul.

In alta ordine de idei nu sunt convins ca Hagi e mai bun decat Olaroiu. Dar in momentul terminarii campionatului voi sti sigur. In sfarsit, vom trai si vom vedea.

BINE AI VENIT Hagi SI BAFTA MULTA!

bai ca sa castigam trebuie sa fie si o oarecare armonie in vestiare , m-am uitat la nusj ce aniversare la gropari si vedeam numai caterinca pretenie mistouri , aicea parca toata lumea trage pentru el , numai lui sai fie bine , nu cred ca e o atmosfera propice succesului

Virgil eu cred ca nu e mai bun.....sper sa rezolve timpul asta....dar cred ca Hagi va da libertate pe teren jucatorilor care stiu sa joace..........si poate asa nu vom mai juca cu 2 mijlocasi defensivi ...indiferent ca jucam cu Real sau cu Jiul...

In primul rand, cred ca ar trebui sa asteptam de la Hagi ceva mai multa integritate decat avea predecesorul sau. Ar putea fi unul dintre elementele-cheie care sa ne duca spre titlul 24. Atata timp cat nu-i face principelului "pohta ce-a pohtit", personal am incredere intr-o distributie in teren mai buna decat era sub carma lui Olaroiu.

Ai dreptate. Totul se rezuma la atitudinea pe care o ai in teren. Daca iei la misto un meci, atunci sigur il vei pierde. Niciodata nu trebuie sa spui, chiar daca joci cu Real sau Chelsea : "nu pot", "o sa pierd" ... ci "pot", "vreau" si " voi reusi". Si cred ca Hagi poate sa le insufle aceasta mentalitate jucatorilor, pentru ca Hagi este un mare stelist si un mare campion!

Cu Hagi vor manca terenul!Sunt sigur!Avem mentalitate,avem aparare(daca vine si Emeghara),avem atac,dar nu prea avem mijloc...si degeaba ai atacanti de valoare daca nu are cine sa-i puna in situatii de gol!

Ramane de vazut daca avem sau nu metalitate de invingatori , pana acum am avut ca altfel nu prindeam locul 2 in fata rapidului si a CFR-ului.

Virgil eu cred ca nu e mai bun.....sper sa rezolve timpul asta....dar cred ca Hagi va da libertate pe teren jucatorilor care stiu sa joace..........si poate asa nu vom mai juca cu 2 mijlocasi defensivi ...indiferent ca jucam cu Real sau cu Jiul...

Am acelasi punct de vedere.

Becali a declarat adineauri la sport ro ca Adrian Ilie va fi jucator la Steaua , dar si manager , pentru a plati impozitul mai mic.

Becali a declarat adineauri la sport ro ca Adrian Ilie va fi jucator la Steaua , dar si manager , pentru a plati impozitul mai mic.

E irecuperabil - caz de targa !!!

Cata minte poate sa aiba ...

Eu zic ca au inceput sa se miste lucrurile

cat despre lot 1-2 mijlocasi si chiar ca avem cu ce

Forza Steaua

Mentalitate de INVINGATORI avem de cand ne-am nascut...dar cu timpul am inceput sa cam pierdem din "puterea invingerii"

sper cu Hagi,Ilie sa facem o treaba buna!

BAFTA Hagi!!!

P.S. Oli esti un ipocrit! BANI te-au facut...mare stelist esti...

Mentalitatea cred ca lipseste cu desavarsire in momentul de fata,declaratiile jucatorilor sunt mereu aceleasi,parca e un tipar:ne propunem X si o sa dam totul pe teren.Nu mi se pare ca avem o echipa omogena si cum zicea cineva mai sus,parca sunt fiecare pentru el,probabil asta este o conceptie a la Oli.Sper ca Hagi sa isi faca simtita prezenta la acest capitol,sa-i faca un intreg,sa-i faca sa joace de placere,sa nu se mai gandeasca doar la bani,ci si la spectacol.Tare imi e frica de conflictul cu jjj care i-ar putea afecta pe jucatori sau de aparitia altora.Un mod in care ar putea fi motivati ar fi concurenta pentru locul de titular si sa constientizeze importanta si efortul la care vor fi supusi,atat fizic cat si mental,sezonul urmator.O atitudine delasatoare poate strica tot,dar am incredere ca Hagi le va implementa un nou mod de gandire,un nou stil de joc,va crea unitate si cel mai important:jucatorul care va fi desemnat titular chiar va lupta pentru asta.El e singura speranta si cu siguranta le va insufla si jucatorilor putin din daruirea si dragostea lui pentru Steaua,din demnitatea lui,din respectul pe care il are pentru culori si bineinteles din fotbalul(adevarat) pe care l-a jucat si acum este de multi uitat.Cu ajutorul Regelui va renaste o noua Stea :) cu o mentalitate specifica invingatorilor!

Chiar nu avem ce face , jucatorii trebuie sa stea in priza de la prima pana in ultima etapa , toate echipele care spera sa prinda primul loc gandesc la fel , asa ca nu ii de joaca , toate meciurile sunt importante . Sper ca Hagi sa ii mobilizeze pe toti , sa scape de uscaturile din echipa si sa arate tuturor cine este Steaua , sa puna javrele cu botul pe labe .

[quote name='Martin_Tudor12' date='Jun 24 2007, 11:15 PM' post='142448

Oli esti un ipocrit! BANI te-au facut...mare stelist esti..

Eu cred ca ar trebui sa-i multzumim ca a facut cea mai buna afacere.El va castiga o mare suma de bani la care nu cred ca visa vreodata,iar noi am scapat de el,ceea ce nici noi nu prea mai speram !

In orice caz,s-a adeverit ce am spus eu cu mult mai inainte:O(l)isor a avut nevoie de Steaua nu Steaua de el ! Arabii l-au angajat tocmai pentru ca a fost antrenorul nostru !

Drum bun,cale batuta! Ramai in Arabia Saudita !

Avem lot bun daca ramne Thereau si mai luam 2 mijlocasi de valoare , care sa intre titulari

Si un fundas central mai bun ca Baciu ar mai trebui

Pai daca nu alearga jucatorii pe teren , pana manca pamantul , si nu dreibleaza tot pana zici "hahalelelor" ii manaca Gigi de vii (adica de bani ) , daca chiar isi pune in aplicare planurile malefice , pentru a facea "Steaua , care straluceste pe cer" mai stralucitoare ca nici o data . E bine totusi ce face Becali , chestia cu amenzile .....ce vrezai , daca omu nu a facut facultatea de psihologie , se descurca cum poate . Nu il suport pe Becali , dar apreciez ca se implica in echipa , si face ce crede el ca e bine , chiar deaca nu face bine , cu toate ca in ultimul timp a gandit bine , a facut conducerea puternica , ca sa gandeasca in locu lui .