Sign in to follow this  
Followers 0
fcsteaua.ro

Adrian Ilie si Steaua Bucuresti

35 posts in this topic

Venirea lui Adrian Ilie la Steaua se desfasoara, din punctul meu de vedere, sub cele mai bune auspicii. In mod discret, fara showuri bombastice si declaratii aiuritoare de iubire eterna a culorilor ros-albastre, dublate de promisiuni de hegemonie sau atacuri sub centura adresate rivalilor. Marile revanse nu se pregatesc niciodata cu surle si trambite, ci in tacere, la umbra careia sa dospeasca setea de izbanda.

Care ar fi insa avantajele concrete ale unei colaborari de lunga durata intre Adrian Ilie si Steaua Bucuresti? Am sa incerc in cele ce urmeaza sa identific cateva, fara a avea pretentia ca enumerarea mea este una exhaustiva. Dupa parerea mea insa, beneficiile venirii lui Adrian Ilie pe postul de manager general graviteaza invariabil in jurul a doua lucruri si anume, reprezentate de imaginea clubului si competenta profesionala a acestuia. Prin urmare:

1. Fiind un tip echilibrat si rational, am credinta ca fostul mare jucator nu va genera scandaluri inutile cu alte personaje din fotbalul romanesc, cu efecte devastatoare pentru club, in planul imaginii sale. Mai mult, consider ca inversunarea cu care marea majoritate a echipelor din Liga 1 joaca impotriva Stelei, precum si arbitrajele ostile din ultima perioada au fost rezultatul antipatiei pe care diriguitorii din fotbalul romanesc au inceput sa o resimta fata de clubul nostru, ca urmare a repetatelor conflicte create de cele mai multe ori artificial de domnul Mihai Stoica sau a arogantei enervante a acestuia din urma.

2. Competenta profesionala a lui Adrian Ilie este indiscutabila si a fost dobandita pe parcursul multor ani petrecuti in strainatate. Din acest punct de vedere, el pare a fi omul care "tace si face", rutinat in ceea ce priveste activitatile de impresariat si relatiile de afaceri aferente acestora, astfel incat apreciez ca imposibile aparitia unor situatii ridicole ca in cazurile lui Carlos, Andrey, Elton sau Saban, cand fie ca jucatorii au fost transferati la Steaua dupa vizionarea unui singur meci, in miez de noapte la TV Sport sau pe o caseta video, or clubul Steaua a aflat ulterior ca trebuie sa plateasca unei terte parti un comision de transfer mai mare decat pretul jucatorului insusi! De asemenea, am credinta ca Adrian Ilie va continua si va dezvolta partea pozitiva a proiectelor lui Mihai Stoica in Ghencea si anume crearea unei echipe care sa beneficieze de aporturile unor jucatori straini valorosi, care sa ii ridice exponential nivelul calitativ. Iar ultimele declaratii ale patronului si schimbarea brusca a discursului acestuia ma fac sa cred ca Adi Ilie este pe drumul cel bun.

In pofida acestui optimism care va poate parea debordant, un anumit sentiment de indoiala nu imi da pace. Ce se va intampla in situatia in care patronul va realiza ca Adrian Ilie se bucura, in detrimentul lui, de un imens capital de simpatie, manifestat pe stadion? Cum va reactiona Adi Ilie atunci cand patronul va dori sa intre cu bocancii in perimetrul reprezentat de propria personalitate si viziune asupra dezvoltarii clubului? Ce se va intampla cand in aceasta ecuatie vor rezona ecourile actiunilor camarilei latifundiarului, stiut fiind faptul ca toti dictatorii pun mare pret pe sfaturile celor foarte apropiati lor?

Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!

Alex (Piece)

nici nu are cum sa decalanseze scandaluri: de asta se ocupa Gigi, este specialitatea lui

Sa speram ca va reusi sa fie my cu "madular" dekt MM Stoica si sa nu mai provoace certuri sau sa bata suporteri fularsteau2 Bun venit Adi ... Aq suntem pe felie cu Adi Ilie

forzateaua Ce pot sa zic, mie imi place Adrian Ilie si astept transferurile de 5 stele pe care le-a promis. Nu stiu dak se vor realiza, dar macar sa vina Emeghara si polonezii aia doi(ma rog, unul e brazilian) si un mijlocas dak mai ia e bine. cu cine a mai venit la echipa (vatca,bicfalvy,Neaga.badoi), e destul de bine !!! Momentan am exam la contabilitate, :D:D:D apoi mai vorbim despre Steaua ! Astept cu nerabdrare startul campionatului !!! Forzzzzzzzaaaa Steaua !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! steagsahmic steagsahmic steagsahmic fularsteaua2

Dupa parerea mea venirea lui Adi la Steaua este un lucru foarte bun.Sigur va face o treaba buna ;)

Cred ca in calitate de manager Adi Ilie a inceput deja sa isi faca treaba cu discretie.

Problema este insa de alta natura, oricat de bine sau nu incearca acesta si colaboratorii sa miste ceva, apare personajul macabru de-acum care se afla in fruntea clubului si constient sau nu, da cu piciorul si improasca cu noroi tot ceea ce are legatura cu FC Steaua.

Am senzatia unui deja-vu, parca recitesc balada mesterului Manole, tot ce se incearca a se construi este surpat din fasa prin comportamentul de mahala al principelui.

In aceste conditii nu stiu cat va reusi sa se plieze pe sistemul impus de patron care are cate o " parere competenta " despre absolut orice se misca la club.

Dumnezeu cu mila, :(

Acum ceva timp va dadeati cu capul de pereti sa nu plece MM. de la Steaua se pare ca de atunci UNII au mai evoluat si au uitat de el.Cred ca si cu Elton va fi o amintire frumoasa pentru Steaua asa cum a fost si MM. steagcruce2 Conducerea vine si pleaca jucatorii vin si plec dar supoterii raman steagcruce2 Forza Steaua.

Sa fim seriosi. Adi Ilie eu cred ca va fi mai bun decat MM. Ia uitati ca in ultimile zile a fost multa gargara din partea lui Gigi (lucru normal) si transferuri nu vorbe(aici fiind mana lui Adi Ilie). NU uitati ca in ultimii ani doar declaratia in pauza de iarna sau intre sezoane si transferurile erau realizate cu cateva ore inainte incheierii perioadei de transferuri.. Cred cu tarie ca pe termen mediu si lung (nu stiu daca si pe termen scurt) Steaua va avea de castigat de pe urma lui.

P.S. Cred ca el va contribui la ramanerea lui Thereau in Ghencea.

Pe mine personal ma bucura foarte mult re-venirea lui Adi Ilie In Ghenecea. Nu il vom uita niciodata ca fotablist, si sper ca in conducerea Stelei sa se ridice macar la jumatate din valoarea aratata pe teren.

Intr-adevar, marea problema ramane Becali, mai precis pericolul ca oierul sa se bage peste Adi.

Nu avem nevoie de conducatori tip MM care se certa cu toata lumea, avem nevoie de un conducator gen Ion Alecsandrescu - "Sfinxul- a carui gura nu era auzita in presa sau la TV, dar care era de departe numarul unu in fotbalul romanesc.

Al doilea pas - din pacate improbabil- ar fi ca oierul sa readuce in Ghenecea si alte foste glorii. El nu va intelege niciodata ca un jucator care a fost rezerva la Sevilla inseamna mult mai mult in istoria clubului decat toata familia lui cu tot cu nepoti, veri si matusi.

Bine ai venit Adi, si multa bafta!

respect ady Ilie insa cred ca nu trebuia sa nu bati acele apropouri cu referire la Meme pana la urma el iubea Steaua si nu le facea pentru nimeni altcineva decat pentru echipa noastra !!!!!!! steagcruce2

Vom vedea ce va face Adrian Ilie, asa ca e prea devreme sa comentam ceva pentru ca nu l-am vazut in actiune ca si conducator! Nu are rost sa vornim inainte ci dupa!

Sa revenim la oile noastre si la ciobanul miliardar care se compara cu miliardarii lumii!

Domne, aia din lume care se perinda pe la Chelski, Manchester Us -nited si LiverpoolUSA sau Arsenal cumpara jucatori de milioane de euro! PARDONNNNN: DE ZECI DE MILIOANE! AIA PAC-PAC si scot oamenii 40-50 de milioane, iau 2 jucatori si se bat prostovanii pentru Champions League!

Nea pac-pac de la noi e mai sarac decat Copos, si mai chitros decat el!

Pai bai miliardare, Dumnezeu pe peamant, pe sub si peste, daca vrei sa te dai cu BOASE tari de miliardar scoate ba 15-20 de milioane pe 1 jucator sau 2 si apoi vino sa spui tu ca te compari cu aia mari, bai sarantoc puturos!

Apropo, bogatane care te tragi de sireturi cu reporteri analfabeti, ca pe acolo ti-e locul, vezi ca si-a luat Penescu(Un alt penal sarantoc) un MAI-BAC mai bengos ca al tau! Deci ai ajuns hahalera saraca a satului!

Asa ca nu mai veni tu aici sa ne spui ca esti miliardar ca daca ne incordam vreo 2-3 stelisti punem si-i aducem si pe Rooney si pe C. Ronaldo!

Stii, cum zicea un SARANTOC care scade in sondaje: Ba , daca ai 30 de milioane ii ai nu faci cheta! Eh, se vede ca nici tu nu ii ai mai, sarantocule! Vai de mama ta, ca nici bani de chiloti nu ai bai!

Daca vroiai sa te umflii in pene scoteai 20 de milioane, ii puneai pe masa unui club si aveai un jucator de clasa, da nici macar o AROGANTA d-asta nu ai bani sa platesti!

PROPUN GALERIEI, STADIONULUI SI TUTUROR STELISTILOR, ca la toate meciurile sa exista un baner cu mesajul: "GG BEC-CALI, CEL MAI SARAC PATRON DIN Romania"!

Sa vezi ce o sa iasa, cand o sa-l faci SARANTOC, ca atunci se enerveaza mai tare, pentru ca e prea prost!

Oricum, GG e cam ultimul an la Steaua al tau si o sa cam fugi cu coada intre picioare si cu Mai-Bacul second-hand (ca Penescu, penalul are unul nou si mai bengos) si cu avionul tau ghidat de insusi Sf. Gheorghe! Ai noroc ca noi stelistii suntem cei mai destepti si rationali, dar avem si noi o limita si cand iti sare mustarul va fi vai si amar de maruntisul tau!

Si vezi ca pana si cersetorii homosexuali au mai multi bani ca tine!

In rest, Forza Steaua, asteptam jucatori de maxim 1 milion de dolari ca nu prea are patronul de unde si asta e!

Venirea lui Adi la Steaua e o mutare buna a lui Becali.Imi plac oameni geni Ilie tav si fac imi placea de antrenorul lui Kiev cistigau 10 - 0 statea calm pierdeau tot asa calm asa e si antrenorul lui Arsenal.Un razboi asa cum ai place lui Gigi se pregateste in taina si cu multa rabdare.Ilie in primul rind trebuie sa demonstreze ca e mai tare ca MM si mii interesant in relatia cu patronul cum va fi?Stau si ma intreb unde e domnul Oli?Sau pregateste pentru maine vreo petrecere?

Adi astept de la tine in primul rind transferurile de 5 stele astept sa umbli si la imaginea Echipei un pic la partea de managment.Daca ai putea sa ei tot ce e pozitiv de la MM ai fi ideal.Iti urez multa bafta si multa rabdare cu patronul.

Cum spuneam, nu mi-e frica de Adi Ilie ( sunt convins ca ar reusi ) cat de patronul nostru minunat care este priceput in tot si in toate

personal imi place de Adi Ilie , sa vedem acuma dacal va depasi pe Meme , din toate transferurile efectuate mai totzi erau pe lista lui Meme pentru sezonul urmator, astept sa vad ce jucatori de 5 stele si cu ce bani o sai cumpere , vedem ca oieru se suceste repede , pa beluschi nul mai place acuma:)) personal nu cred ca Adi Ilie va sta mult in Ghencea pentru ca oieru nu va ezita sa se bage peste el , si acesta ca un om de caracter (spre deosebire de presul Oli) isi va da demisia

"Competenta profesionala a lui Adrian Ilie este indiscutabila si a fost dobandita pe parcursul multor ani petrecuti in strainatate"

Cu tot respectul pentru respectivii, dar si capsunarii petrec multi ani in strainatate, si nu cred ca dobandesc o competenta profesionala in fotbal. Conteaza si ce faci acolo. Si ce a facut Adi Ilie in ultimii x ani ? Cati dintre voi ati auzit de el pana sa vina la Steaua, de cate transferuri facute de cel "rutinat in activitatea de impresariat" ati auzit ? Puteti numi macar 5 transferuri facute de Adrian Ilie, sau 5 jucatori BUNI impresariati de el ? De fapt, nici nu prea avea cand, fiind "rutinat" doar de aproximativ un an (a obtinut licenta de impresar pe 31 martie 2006).

Hai sa nu vedem mari valori acolo unde nu sunt. Adrian Ilie este un stelist, a fost un jucator excelent, un impresar necunoscut (international mai ales), si este prima lui experienta de manager la o echipa ca Steaua. Parerea mea e ca existau alegeri mult mai inspirate decat Adrian Ilie, care nu cred ca are puterea/vointa necesara de a se impotrivi unei decizii a lui "nea Gigi".

Ma indoiesc si de celelalte cuvinte interesante - "viziune asupra dezvoltarii clubului" - cu atat mai mult cu cat orice manager general, mai ales la un club ca Steaua isi incepe activitatea cu o conferinta de presa in care isi prezinta viziunea (stadion, facilitati, scouteri, relatia cu suporterii, site oficial, jucatori, antrenor, relatia cu presa, obiective, turnee, etc...). Eu inca nu am vazut asa ceva, si ma indoiesc ca exista ceva mai mult decat "o sa aducem jucatori buni".

Din pacate, odata cu trecerea saptamanilor am impresia din ce in ce mai mult ca Adi e un manager "ca sa fie acolo", cum ar fi fost si Argaseala, si ca tot Jiji va decide in toate problemele legate de club. Sper din tot sufletul sa ma insel.

..la cat de tampit e cand o sa vada ca o sa die Adi Ilie mai iubit ca el ,o sa vrea sa-l bage in PNG.In ficare zi scoate cate o perla.Auziti-o pe ultima nu mai ne lasa sa ascultam queen pe stadion ca asculta doar poponarii asa ceva.Adik sa nu ascultam "We are the champions".Cu el nushtu cand o sa mai fie nevoie.EL si cu Oli si Argaseala cred ca sunt mai poponari decat toti homalaii din Romania.

v-ati saturat de Becali atunci datil afara din Ghencea.

puteti incepe de aici.

www.onlinesport.ro dati un picior in fund

apropo transferuri

ele nu e fac in intr-o zi

ci se consulta cu toti oficialii de la club.iar Ilie cu Becali

eu zic sa avem rabdare sa vedem cum merge Steaua pana in octobrie.daca atunci nu suntem pe locu 1 si in cl cu vreo cel putin 4 puncte eu zic sa mergem la palat sal luam de gat si sal dam in afara. il obligam

sa speram ca Adi Ilie o sa-si pastreze "independenta"...vad ca lui Becali ii place mult de el si daca o sa-i dea oarecum mana libera cum i-a dat si lui MM in vremurile bune atunci eu spun ca are sa fie bine...din cate il vad eu pe Ilie, omul chiar vrea sa faca ceva la noi si parerea mea este ca Becali nu o sa-i stea in cale (prea mult). macar pe el sa-l lase in pace sa-si faca treaba, ca tot a zis ca are incredere in el, sa-l lase in pace si sa nu intervina decat atunci cand sare cu banu.

Se simte ca a venit "COBRA". Sifiliticul ala de patron (intentinat nu-i pronunt numele) a renuntat la ideea de a face o echipa numai din romani. Se pare ca asta este meritul lui Aditza. I-a bagat tampitului mintile in cap. Multumim Adi Ilie

"Competenta profesionala a lui Adrian Ilie este indiscutabila si a fost dobandita pe parcursul multor ani petrecuti in strainatate"

Cu tot respectul pentru respectivii, dar si capsunarii petrec multi ani in strainatate, si nu cred ca dobandesc o competenta profesionala in fotbal. Conteaza si ce faci acolo. Si ce a facut Adi Ilie in ultimii x ani ? Cati dintre voi ati auzit de el pana sa vina la Steaua, de cate transferuri facute de cel "rutinat in activitatea de impresariat" ati auzit ? Puteti numi macar 5 transferuri facute de Adrian Ilie, sau 5 jucatori BUNI impresariati de el ? De fapt, nici nu prea avea cand, fiind "rutinat" doar de aproximativ un an (a obtinut licenta de impresar pe 31 martie 2006).

Da este adevarat nu a facut transferuri extraordinare. Dar jucatori ca Buga, Marius Constantin, Fl. Moldovan( a trecut si pe la Steaua intr-o perioada), Olah sunt jucatori impresariati de Adi Ilie.

Nu putem spune ca este un mare impresar, ca de exemplu Dumitru "Ciorba" Tudor. Dar cu siguranta este un diplomat. Este tot timpul imbracat la 4 ace, vorbeste frumos si are un grad de cultura mai ridicat ca a lui MM.

Asa ca eu spun ca va face treaba buna la Steaua. Insa asta ramane de vazut!

v-ati saturat de Becali atunci datil afara din Ghencea.

puteti incepe de aici.

www.onlinesport.ro dati un picior in fund

apropo transferuri

ele nu e fac in intr-o zi

ci se consulta cu toti oficialii de la club.iar Ilie cu Becali

eu zic sa avem rabdare sa vedem cum merge Steaua pana in octobrie.daca atunci nu suntem pe locu 1 si in cl cu vreo cel putin 4 puncte eu zic sa mergem la palat sal luam de gat si sal dam in afara. il obligam

misto joc am facut 55700 parca, incercatil pe www.onlinesport.ro

Hai sa nu vedem mari valori acolo unde nu sunt. Adrian Ilie este un stelist, a fost un jucator excelent, un impresar necunoscut (international mai ales), si este prima lui experienta de manager la o echipa ca Steaua. Parerea mea e ca existau alegeri mult mai inspirate decat Adrian Ilie, care nu cred ca are puterea/vointa necesara de a se impotrivi unei decizii a lui "nea Gigi".

Ma indoiesc si de celelalte cuvinte interesante - "viziune asupra dezvoltarii clubului" - cu atat mai mult cu cat orice manager general, mai ales la un club ca Steaua isi incepe activitatea cu o conferinta de presa in care isi prezinta viziunea (stadion, facilitati, scouteri, relatia cu suporterii, site oficial, jucatori, antrenor, relatia cu presa, obiective, turnee, etc...). Eu inca nu am vazut asa ceva, si ma indoiesc ca exista ceva mai mult decat "o sa aducem jucatori buni".

Din pacate, odata cu trecerea saptamanilor am impresia din ce in ce mai mult ca Adi e un manager "ca sa fie acolo", cum ar fi fost si Argaseala, si ca tot Jiji va decide in toate problemele legate de club. Sper din tot sufletul sa ma insel.

Nu vreau sa fiu rautacios, insa nu am stat sa citesc tot ce ai scris. Nu mi-a placut cum ai inceput..ai inceput cu stangul, si inca un pas mare..dreptul a facut un pas mic, apoi inca 2 pasi stangi. Esti tare subiectiv, si nu zic ca e cel mai bun pe postul asta, insa Adi Ilie merita increderea noastra, si este unul dintre cei mai buni oameni pe postul asta, in conditiile de fata. AR trebui o perioada sa renuntam la umpic din mandria noastra...abia astept sa trecem si peste faza asta..peste era "Gigi"..sper doar sa trecem cu bine, fara prea multe cicatrici sau rani prea adanci sapate in inimile noastre. Uitati-va la Steaua si tineti capul sus, nu mai dati ochii peste cap la fiecare transfer sau schimbare...stiu ca e greu, si ca vreti numai ce e mai bun..dar in primul rand, uitati ca suntem in Romania..iar in al 2-lea rand, este epoca lui "Gigi".. strigati mai tare la fiecare din meciurile viitoare "FORZA Steaua !"

misto joc am facut 55700 parca, incercatil pe www.onlinesport.ro

Offtopic:

L-am trimis eu mai departe :lol: 77 511 m

Fiind un tip echilibrat si rational, am credinta ca fostul mare jucator nu va genera scandaluri inutile cu alte personaje din fotbalul romanesc, cu efecte devastatoare pentru club

in schimb scandalul continuu in care o tin suporterii cu Becali ce efect crezi ca are asupra clubului??...foarte benefic nu??...

" Fiind un tip echilibrat si rational, am credinta ca fostul mare jucator nu va genera scandaluri inutile cu alte personaje din fotbalul romanesc, cu efecte devastatoare pentru club, in planul imaginii sale. Mai mult, consider ca inversunarea cu care marea majoritate a echipelor din Liga 1 joaca impotriva Stelei, precum si arbitrajele ostile din ultima perioada au fost rezultatul antipatiei pe care diriguitorii din fotbalul romanesc au inceput sa o resimta fata de clubul nostru, ca urmare a repetatelor conflicte create de cele mai multe ori artificial de domnul Mihai Stoica sau a arogantei enervante a acestuia din urma."

Total de acord cu acest prim paragraf (asta nu inseamna cu nu sunt de acord si cu restul articolului)....Despre presedintele de la Urinea Urziceni, care se declara STELIST 1000% (da, sunt 3 de 0, nu am baut eu prea multe beri la meciul Romania-Slovenia), care are declaratii de genul ca va tine cu Steaua doar in Cupele Europene (remarcati, "Cupele Europene". deci nu Champions League!!!!), , in rest nu-l va interesa ce face Steaua, nu am decat cuvinte de ocara...de asemenea, despre confratele sau Dan Petrescu, alt stelist 1005%, de asemenea, doar cuvinte de ocara, pentru atitudinea EXTREM DE VIRULENTA la adresa arbitrajului lui Tudor...sa nu uitam ca Petrescu a SARUTAT steagul subgrantilor. molipsindu-se probabil atunci de frustrare si milogeala....HAI Steaua!

Sign in to follow this  
Followers 0