fcsteaua.ro

Steaua fara imn

93 posts in this topic

Discutam de ceva vreme despre acel om despre care afirmam, pe buna dreptate de-altfel, ca ne-a intinat idealurile, ca a transformat Steaua in jucaria sa personala, etc. Totul este fara indoiala adevarat. Insa, numai el sa fie de vina? Noi, suporterii Stelei, nu avem nici un fel de vinovatie? Cum a fost posibil sa-l lasam sa ajunga pana aici?

Raspunsul se gaseste si in asteptarile multora dintre noi. Din pacate, sunt inca multi care vad in Steaua, doar cei 11 jucatori care intra pe teren si in consecinta, pentru acestia conteaza NUMAI rezultatele, nefiind important felul in care acestea sunt obtinute.In aceste conditii, e clar ca mai putin conteaza cine e presedinte sau patron, cine e antrenor sau cum castigam meciurile. Asta dovedeste ca multi dintre noi, inca nu au, o cultura a clubului sau cum s-ar spune in termeni economici, o cultura organizationala. Pentru acestia, cultura Stelei, inseamna doar sa castigi, nu conteaza cum. O dovada ca totusi stam prost cu acest aspect este si ca deocamdata, Steaua nu are imn. In lumea civilizata, pe langa rezultate, ceea ce face o echipa sa fie mare sau mica, este, pe langa rezultate, si aceasta cultura a clubului: de la comportamentul de gentleman al presedintelui si antrenorului, pana la calitatea celui mai neinsemnat produs cu emblema clubului. O parte esentiala, este insa IMNUL.

Ce au in comun: Liverpool, Milan, Barcelona, Roma, Lazio, sau Chelsea? Evident, nu palmaresul. Aceste echipe au rezultate diferite,dar le leaga altceva: au un imn. Un imn cu care toti suporterii se identifica. Un imn pe care un viitor presedinte sau patron trebuie sa-l stie. Chiar daca nu se identifica cu el. Fiecare tanar ce vrea sa devina suporter al unei echipe, isi alege, pe langa jucatorii favoriti si in cuvintele carui imn vrea sa creada. Este inutil sa spun ca actualul patron, nu stia marcatorii de la Sevilla, la un moment dat. Ba mai mult, vroia sa schimbe si emblema, iar acum vrea sa-l picteze pe Sfantul Gheorghe( Doamne Iarta-l, ca nu stie ce face!) pe avionul clubului!

Pe de alta parte, nici noi nu am fost destul de hotarati in a ne promova valorile, astfel incat i-a fost si mai usor lui G.B. sa faca ce vrea cu ele. Si cel mai simplu si eficient de a ne promova valorile, este chiar imnul. Pana nu vom avea un cantec la care sa adere incet-incet( este imposibil sa placa de la inceput tuturor) toata suflarea stelista, indiferent de locul din tribuna sau de conceptiile politice, ne vom trezi din ce in ce mai des cu siluirea valorilor noastre de catre unul sau altul.

Mihai Somanescu

Dar cantecele lui Mitza "Bere Gratis" sau Lucian Viziru "ex-Gaz pe foc"?

Mie unul imi place chiar si ce au scos astia de la "Chicanos"

Dub-dub-dub......(sau varianta romaneasca "tap-tap-tap....tararap"

ppai trebuie sa se faca ceva ca noi suntem in urma cu astea. pai scooter poate fi considerat imn?!!!!!!

E adevarat ca Steaua nu are un imn, cum ar trebui si cum au echipele ce se respecta, dar asta ne preocupa pe noi acum? Steaua nu poate exista fara imn? Cred ca e o problema minora.

Bogdan DIMA are atatea melodii super faine referitoare la Steaua...ar trebuie mai des bagate si inainte de meciurile de acasa..sau la pauza..non stop numai Scooter...Si ca imn,s-ar putea alege una..

fular-campionii

Ca tot s-a infiintat AISS, de ce nu incearca sa realizeze un imn si sa-l promoveze suporterilor. Sa stai sa astepti ca Gigi sa vina cu un imn e comic.

fular-campioniifularsteaua2 steagcruce2 / LASATI IMNUL !!!! Steaua TREBUIE SA-L IA NEAPARAT PE PORTARUL Amelia DE LA LIVORNO !!!! E SUUUUPER PORTAR FRATILOR !!! UITATI-VA ca SA VA CONVINGETI

http://youtube.com/watch?v=YeU9IDZJ5N0

Edited by Virgil
cristi_kidboy a incalcat regulamentul,scriind mesajul in exclusivitate cu caps lock;vezi art. 1.1 din regulament.Atentie cum scrii urmatoarele mesaje.

@somanescu

Frumos articol, ma lasa cu impresia si speranta ca ni se pregateste ceva.

fular-campioniifularsteaua2 steagcruce2 / LASATI IMNUL !!!! Steaua TREBUIE SA-L IA NEAPARAT PE PORTARUL Amelia DE LA LIVORNO !!!! E SUUUUPER PORTAR FRATILOR !!! UITATI-VA ca SA VA CONVINGETI

acesta este un personaj de care vb Mihai Somanescu in articol

Din pacate nu este singular :(

Asea e Mihai ai dreptate ne trebuie imn , poate o idee buna ar fi sa fie organizat de AISS un concurs ceva pentru alegerea unui imn cred ca s-ar gasi ceva demn de noi nu?

In ceea ce ma priveste, eu nu am asociat niciodata Steaua cu altceva decat cu culorile clubului si cu istoria sa. Altii au imn, au emblema clubului si pe chiloti, si-au vopsit si autobuzele sa se asorteze cu tricourile, dar prin palmares le fluiera vantul. Imnul echipei nu tebuie sa fie ceva cu care sa te lauzi ca-l ai. Trebuie sa fie ceva "de acolo", un simbol care sa fi crescut si sa fi intrat in constiinta oamenilor treptat, ani de-a randul, ca si culorile. De-aia nu cred in experimente fabricate gen Bere Gratis, Scooter sau mai stiu eu ce. Poate un cantec vechi, romanesc, ar fi cel mai nimerit. Ce ziceti de "Tot ce-i romanesc nu piere" al lui Jean Moscopol? Vb serios, e minunat !

Asea e Mihai ai dreptate ne trebuie imn , poate o idee buna ar fi sa fie organizat de AISS un concurs ceva pentru alegerea unui imn cred ca s-ar gasi ceva demn de noi nu?

Se lucreaza si la acest proiect fular-campionii

AISS va incerca sa readuca spiritul stelist de aceea ar fi bine sa ne adunam cat mai multi si sa participam la proiectele de viitor steagcruce2

toti vorbiti de AISS. dar va intrebati ce puteti face ca aceasta asociatia sa fie puternica? oare nu are nevoie de cat mai multi membri? puneti mana si va inscrieti in asociatie... Cu cat suntem mai multi, cu atat avem putere mai mare...

Adevarat graiti. Steaua are nevoie de un imn care sa faca piele de gaina pe tine cand rasuna in intreg stadionul din piepturile stelistilor adevarati.

Mai Cristi eu zic sa incepem sa facem o cheta pentru a realiza toate transferurile asta care apar in presa. Banii lu' Jiji intuneca gandirea unora si inchid gurile care il contesta. Sa te pomesti tu la statia de amplificare cu imnul religios al echipei Steaua Bucuresti cantat de marele incult al tarii Gigi Becali. Sa te vad atunci cum te simti. Eu cred ca as musca din scaun.

E tot stadionul ros-albastru,

Pe steaguri si fulare este scris:

Steaua! (aici striga toti cu mainile ridicate)

Nimic nu poate sta in drumul nostru

Si orice adversar, si orice adversar, si orice adversar pleaca invins!!!

E toata Romania ros-albastra,

Si-n inimele noastre este scris:

Steaua!

Acum este de datoria voastra,

Sa ne-aratati si voi, sa ne-aratati si voi, sa ne-aratati si voi cat ne iubiti!!!!

Cu totii am ales un singur nume,

De zeci de ani iubit si respectat:

Steaua!

El reprezinta faima noastra-n lume

Sa se auda-acum, sa se auda-acum, sa se auda-acum de toti strigat!!!!

Steaua!!!

Astea ar putea fii versurile,melodia se poate schimba(nu obligatoriu),ar mai trebui interpretat de un solist(stelist adevarat,eu as prefera BERE GRATIS),si gata imnu.

E cel mai bun imn,e facut de suporteri si cel mai important e facut DIN INIMA,ci nu comandat de Gigi(care nu va avea dreptul sa-l comercializeze,drepturile de autor ar putea fii preluate de AISS,pentru strangerea de fonduri)

Mie cantecul celor de la Bere Gratis mi se pare cel mai potrivit ca Imn al Stelei. Are versuri care te apropie din ce in ce mai mult de Steaua si ceea ce reprezinta ea in Romania!

FORZA Steaua !!! forzateaua

Dak ai sti tu ce mult costa...Si cate cluburi mari din Italia il vor....

BV BV , Bine ai spus imi place um gandesti .... dar imnul trebuie facut de cineva si in acesta privinta trebuie sa se implice galeria sefi de galerie ..si cei care se numesk ULTRAS ....si sa caute pe cineva sa le ompuna un imp FRUMOS !! Iti dai seama cum s-ar auzit in Ghencea un imp cantat de 35 de mi de oameni ( dar sa vina la meciuri aia care sa cante macar imnul ma refer la tribune ) io zi a ar fi foarte frumos !!

Mitza, e foarte corect ce zici tu, dar nu e ceva nou... Adevarul e ca din multitudinea de "imnuri oficiale" pe care le-am avut pana acum (Marcel Pavel, Bere Gratis, Gaz pe Foc), nici unul nu a prins din simplul motiv ca nu sunt imnuri. Mie personal imi place piesa celor de la Gaz pe Foc, dar hai sa fim serioai, nu e imn. Astea sunt cel mult piese din alea pe care batai din fund in club.

Daca ar fi sa facem o analiza a imnurilor unor cluburi precum cele pe care le-ai enumerat tu, ele iti ridica parul din simplul motiv ca sunt cantate cu inima de suporteri adevarati ai acelor cluburi, fara a tine cont de preferintele publicului, ale audientei sau de tendintele muzicale ale vremii. Sunt niste cantece cu adevarat senzationale fie ca vorbim de anii 70, 90, 2000 sau 2050. Si asta pentru ca autorii lor chiar au cantat ce simteau pentru clubul lor favorit. Iar suporterii, simtind acelasi lucru cu autorul (fiindca in primul rand si el era suporter) s-au identificat cu piesa.

Asa ca ce e de facut...? Trebuie apelat la cantareti sau trupe cunoscute pentru convingerile lor ros-albastre. Si spus "cantati ce simtiti voi pentru Steaua".

Vorba aia: "parerea mea".

Asa ca ce e de facut...? Trebuie apelat la cantareti sau trupe cunoscute pentru convingerile lor ros-albastre. Si spus "cantati ce simtiti voi pentru Steaua".

Si asta foarte repede.Pâna nu-i vine ideea lui Gigi sa compuna un imn religios.

In primu rand imnu trebuie facut in asa fel sa poata fi cantat pe stadion...sa poata sa il cante 20.000 de oameni si in al 2-lea rand nu trebuie sa fie cantat de vreo formatie(ca asa mergem la Moga sa ne faca imn) trebuie cantat ori de jucatori actuali ai Stelei ori de jucatori echipei din 86 !

am observat mai sus ca unii dintre noi s-au cam entuziasmat din cauza "transferurilor" pe care le face Steaua

sa fim seriosi

cei care cred ca Belluschi,Carrizo si Amelia vor veni la Steaua sunt mai prosti ca becalii

Fernando Belluschi e un mijlocas argentinian de 23 de ani

international argentinian

si e in atentia unor cluburi ca Real Madrid,Juventus si Fiorentina

Juan Pablo Carrizo e un portar argentinian

international argentinian

probabil cel mai bun portar pe care il au

si e in atentia lui AC Milan

Marco Amelia

international italian

prezent in lotul pentru cupa mondiala de anul trecut

jucator al lui Livorno(daca nu ma insel) care a marcat pentru echipa sa un gol in Cupa UEFA acest sezon

e un portar de 24 sau 25 de ani

de mare valoare

care e dorit de Juventus si Real Madrid

lasand la o parte faptul ca campionatele argentinian si cel italian sunt mult mai puternice decat cel romanesc

ce va faceti sa credeti ca acesti 3 jucatori vor veni la Steaua?

bani pot sa castige la fel de multi si la cluburile lor actuale

si la cluburile mari care ii doresc

nu mai visati la superstaruri

transferuri posibile pentru Steaua sunt cei 2 jucatori din Polonia

Golanski e un fundas dreapta foarte bun

care ar merita sa joace la Steaua

si care,zic eu, trebuie transferat

e itnernational polonez

si la 25 de ani are toata cariera infata

De fundasul central Hernani nu stiu nimic

dar e inalt

si tanar

cine stie

poate e ceva de el

oricum

avem nevoie de cel putin inca un fundas central

repet

nu mai visati la superstaruri

mai bine mergeti la becalii la palat

si protestati pentru Thereau si Elton

CEI 2 TREBUIE NEAPARAT SA RAMANA LA Steaua!!!

MAI ALES ATACANTUL FRANCEZ!!!

Chiar ne trebuie un imn....dar sa fie imn...nu ceva pentru discoteca sau cluburi...si versurile sa te faca sa simti ceva....nu facute doar pentru a face strofa.....

ma uitam la galeriile altor echipe si mi-a placut ce am vazut....poate au fost vizionate de multi dintre voi...dar pentru cei care nu le-au vazut am cateva link-uri...sper ca am voie sa le pun aici...daca nu imi cer scuze !!!

deci sonor si vizionare placuta ;)

http://www.youtube.com/watch?v=lVQCnZiy6AI

sper sa va placa...si as sugera celui care conduce galeria Stelei, sa ajute cu fluturasi sau prin orice alt mod, sa cunoasca si cei de la tribune versurile cantecelor....pentru ca sunt multi in tribune care nu le stiu....arajuta sa fim toti o galerie...asa cantam doar unele grupuri din tribuna.....

@wladdy sunt criminale clipurile , dacar fi si la noi asea cred ca ar fi nebunie totala