fcsteaua.ro

Letopisetul Tarii Piperei – Episodul II

22 postări în acest topic

Canicula topeste iar Bucurestiul si probabil ca la Palatul din Strada Alexandru, spleenul si letargia s-ar fi instalat iremediabil, daca n-ar fi existat in totalitatatea functiilor fiziologice numitul Gigi Becali, autointitulat "Principe al tinutului Piperei de la bariera pana la islazul de la parau".

Cum prea multe lucruri nu se gasesc de rezolvat, Gigi Becali face ce-i place lui mai mult atunci cand nu are nimic de facut, GANDESTE. Tolanit pe jiltul din salonul patrat, cu un ranjet tamp inghetat pe figura si cu ochii pironiti in tavan, Becali patrunde pentru a mia oara misterele universului, "gandind niste filosofii". Mintea lui cutezatoare dezvirgineaza "Critica ratiunii pure" a lui Kant si implineste "teoria monadelor a lui Leibniz". Materialismul dialectic al Iui Marx, cade zdrobit sub loviturile de ciocan ale gandirii becaliene, iar fizica cuantica isi vede rand pe rand toate redutele cucerite. Din pacate pentru intreaga omenire, Becali nu poseda decat un vocabular compus din maxim 80 de cuvinte din care 40 injuraturi, iar socializarea lui nu depaseste nivelul primatelor, astfel incat sistemele filizofice nu vor putea fi exteriorizate intru propasirea spirituala a neamului. Cand tocmai era pe cale sa gaseasca o fisura in "legea atractiei gravitationale", tacerea incaperii fu sparta de tocurile secretarei care se pregatea sa primeasca noi picaturi de intelepciune din gura aurita a "celui mai iubit fiu al poporului" pentru a le consemna in Letopiset.

- Hai ca m-ai speriat bre! Tu stii ca atunci cand nu am nimic de facut, imi place sa gandesc, nu? Ei, uite acuuum, io ma gandeam cum de i-a cazut marul ala in cap lu' Niuton ala de i-a venit ideea cu legea gravitatiei, ma intelegi. Pai vreau sa zic, ca spun unii ca ala o fi vreun geniu. Da' io nu-l inteleg. Pai iooo, daca mergeam si-mi cadea un mar in capul asta al meu cu stea in frunte, cumparam toata livada si taiam toti merii! Pai nu mai poate omul sa mearga linistit prin natura sa pasca oile fara sa-i cada ceva in cap?! Auzi la el, ii da in cap si el sta la calcule si filozofari! Pai asta-i geniu? Cate milioane a facut asta toata viata lui? Ia sa-l cauti, sa-l suni si sa-l aduci aici la mine la palat, sa-mi spuna el mie cum vine treaba cu atractia gravitationala si mai ales la ce ne ajuta ea noua!

- Acuma ia fa scrie acolo, ca asa am io un chef de filosofari,ia scrie acolo la Letopiset. Deci baga, doua puncte:

2.1 Cand Io George Becali, voi ajunge cel mai puternic om din tara asta, ca asta-i pofta ce-o pohtesc ioooo' (Zau fa daca nu ma gandesc zi si noapte la clipa cand o sa fiu presedinte. Sa-mi sara mie ochii din cap daca nu visez in fiecare noapte.) Deci atunci cand io voi fi presedinte, in primul rand ma voi urca pe Maibach si voi privi norodu' venit sa ma ovationeze. (Aici, in film apar io pe Maibach cu mainile in sold si ma uit in zare la poporul meu. Si parca o lacrima imi curge pe obraz. Ai inteles? Si ca sa fie scena mai intensa, pe fondul sonor sa fie cantecul ala frumos ta-ta-ta-ta-taaaa-ta-ta, ala bre de zic astia ca-i imnul Frantei. Ca io cantecul ala, cand o sa fiu presedinte il cumpar de la franceji, dau pe el si 1 milion da euro! Ca prea mult imi place mie cum suna, ca parca-mi tremura inima-n mine si-mi vine sa si lacrimez cand il ascult, la cat sunt de sensibil. Ma intelegi?) Si dupa ce-mi striga poporul cat de mult ma iubeste, ma duc sa ma inscaunez la Cotroceni. (Aici sa faca in film cum intru eu pe portile Cotrocenilor cu steagul intr-o mana, crucea in cealalta si bibliaaa "stai bre" ca nu merge ca n-am decat doua maini. Deci sa ramana steagul si crucea. Hai si cu Biblia in buzunar.). Cand ajung la Palatul Cotroceni, intru, ma uit stanga, dreapta si fac stanga-mprejur. Mie nu-mi place Cotroceniul si mut sediul Presedintiei la Palatul din Alexandru. (aici io le fac o aroganta la aia care-au fost presedinti inaintea mea. Pai pot iooo sa staaau intr-o casa care n-are semineul placat cu aur de 23,8 da Karate?). Booon, deci am schimbat imnul, am schimbat Palatul si acum tre' sa schimb si steagul. Sa ramana albastru, rosu si cu galben, dar sa aiba in centru stema care sa fie chipul meu. Ma inteleeegi? Pai io sunt mantuitorul neamului, ce vrei? Deci am rezolvat cu asta!

2.2 A doua zi dupa ce m-am instalat, chem la mine pe liderii politici sa mi se-nchine. Si desi ar fi drept sa le tai capetele la toti sau sa-I trag in teapa(aicea ma mai gandesc) eu ii iert pe toti si-i pun sa ma slujeasca. Da' nu inainte de a face o spovedanie completa in fata mea, cu tot ce-au furat, cu hotii, escrocherii si toate conturile din banca cu parole cu tot. Abia atunci ii iert si-i pun sa ma slujeasca. Ca Becali nu-i doar destept si cult, el este si drept si iertator ca iarta pacatosii o data, dar a doua oara sa nu mai faca!

2.3. Primul pe care-l chem la inchinaciune si la pupat picioare este Vadim, ca prea mult m-a facut asta in toate felurile! Dupa ce-i dau iertare, eu pe asta il fac eunuc la mine la Palat. Ca o sa-i stea bine eunuc lu' asta, asa mare si bucalat cum e el. Ei sa-l vad io atunci pe el cu vocea subtire si pitigaiata, cum ma mai face el pe mine Boier Cacareaza, "orlirgofren", s-au cum dracu' se zice si maimuta corentata. Maimuta corentata, hai? 'Reai al dreacu' de nebun cu familia ta cu tot! Si dupa aia il pun sa-mi stearga de praf cartile din biblioteca, pe care le cumpar numai ca sa-i dau lui ce sterge. Da' scrie acolo ca nu-l las sa se apropie de barul cu bauturi, ca Rudotelul nu merge cu alcool!

- Gata bre ca m-am enervat prea tare cu nebunul asta. Tare obositoare treaba asta cu iertatul. Facem pauza acum si continuam maine cu ceilalti lideri politici care vin sa mi se-nchine.

Lucas

Va urma ...

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super tare acest articol =)))))))))))))):))))))) Am asteptat cu interes sa vina partea a doua si iata ca asteptarea mi-a fost rasplatita. Acum astept cu interes sa vina partea a treia =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post

steagcruce2 foarte tare,caterinca maxima,numai ca ce face Jiji cu Steaua nu e caterinca si trebuie stopat imediat si inlaturat,deci si la anul vom vedea o stea care da un gol si se va apara pana si cu Jiul Pandurii etc. si o vom vedea cum va sta capra in fata granzior din europa cu morcovu-n fund,eu unul nu-l mai suport pe Oli,parka retraiesc era Piturca,e inadmisibil sa vedem asemenea meciuri in care Steaua se apara cu 9 jucatori,numai noi putem sa facem ceva si cred ca a venit timpu ka sudul si nordul sa se uneasca pentru a distruge DUSMANII Stelei Oli SI FASCISTO-COMUNISTUL Jiji

Partajează acest post

Link spre post

Felicitari pentru articol,f bun.

Ah da,vreti sa mai auziti din ineptiile oierului:

1)"Vali Badea e cu trei clase peste Inzaghi. O sa aduc jucatori romani importanti, voi aduna ce e mai bun din Romania. Cit poate sa ma coste? 20-30 de milioane! Pai asta e o suma mare pentru mine?”

Da Jiji,Badea e cu trei clase peste inzaghi si un elev de clasa a 6-a e cu doua peste tine. Cum naiba sa debitezi asemenea tampenii ? Chiar daca ar strange totii jucatori de valoare din Romania la echipa,cu cele 20-30 milioane e greu sa iesi si din grupele CL ciobane,uita-te la bugetele echipelor care joaca in fazele superioare in CL au bugete imense,tu dai la Steaua vreo 6-8 mil pe an,Copos ce esti. Jucatorii in ziua de azi joaca pentru salariile lor,nu pentru patrie tarane,aici e vorba de clubul privat Steaua Bucuresti,nu de echipa nationala,chiar daca Steaua este un puternic simbol national.

2)"Nu mai las clubul pe mana la toti".

Da Jiji se vede mana ta,ne-ai dus pe locul 2 oier penibil ce esti,felicitari. De cand clubul este doar in mana ta ai jignit cativa jucatori straini,pe unul il vrei plecat desi a zis ca vrea sa stea,pe altul vrei sa-l inlocuiesti ca e circar dupa mintea ta,etc. Jiji sa stii ca tocmai te-ai facut vinovat de xenofobie,tarane sa dai jucatori afara doar pentru ca nu sunt romani. Bravo Jiji,tot asa,esti cel mai bun manager,esti cel mai tare tu nu poti sa gresesti pentru ca,nu-i asa,iti zice D-zeu ce sa faci.

3)"Imnul Stelei va fi o melodie religioasa si o sa o cant eu,ca sunt talentat"

Bravo Jiji ca scooter maria e vechi si plus ca nu intelegeai ce spuneau aia.

Daca tot va fi melodie religioasa,eu propun ca "derbedeii" din peluze sa fie inlocuiti de figuri monahale si sef de galerie sa fie preafericitul parinte teodosie,iar din cand in cand la statie sa vina Jiji si dupa gol sa cante imnul sau religios.

Jiji,stai linistit ca suporterii Stelei te sustin in demersul tau pentru un nou imn,si daca tot faci un nou imn pentru Steaua,fa si unul pentru natiune ca am auzit ca nu-ti place asta de acum.

Doamne ce distrus...

4)"Sunt foarte talentat,eu,daca ma duc la hollywood i-au oscarul in doua secunde",citez din cioban.

Trebuie sa mai comentez asta?

5)"Imi pare rau pentru Elton,dar nu am nevoie la echipa de circari"

Nu ai nevoie pentru ca sunt straini acesti circari cum ar fi Andrey,Elton,Thereau si nu te asculta pentru ca nu inteleg tampeniile care le scoti pe gura,nu sunt servili cum sunt jucatorii romani,ei au un cod de profesionalism,nu ca tine ciobane.

Hai ma Jiji,ce naibii si marile echipe au circari si se numesc robinho,Ronaldinho,kaka...

Dar bineinteles ca sunt tinuti de patronii lor carora le plac circarii nu ca tine.

Aceste declaratii prezentate mai sus au fost debitate in decursul a catorva zile,acesta este rodul plecarii lui MM la echipa. Sunt singur ca ciobanul gandea aceste lucruri si inainte(mai ales faza cu jucatorii straini) dar il mai tempera MM,ii dadea argumente sa nu vorbeasca,mai ales pentru relatia cu fanii care erau un electorat la indemana.

Gigi Becali este,dupa parerea mea,bolnav mintal si vorbesc foarte serios. Omul isi schimba parerea de la o zi la alta,rade ca nebunu de i se face rau,are iesiri violente si necontrolate pentru ca apoi sa se dea crestin.

Omul asta nu suporta sa fie contrazis,chiar daca cel ce o face are argumente f bune,iar apoi se enerveaza f repede si ar sari la celalalt daca nu ar fi camere in jur. Este si las,fara cei 50 de bodyguarzi de pe langa el ar fi mort in orice confruntare de pe strada.

Forta fizica nu are,intelect nu are,are bani negri pentru ca in Romania se pot face destul de usor daca stii cu cine sa te combini.In orice alta tara civilizata,Jiji ar fi la periferia societatii cu comportamentul sau grobian. Se crede trimisul lui D-zeu,el vb cu D-zeu si tot ce face el este bine. Nu suna a spitalul 9? Chiar daca nu e bolnav psihic,omul asta e cel mai mare ipocrit pe care l-am vazut.

Jiji pleaca din Ghencea,penibilule. Singura speranta e sa vina un om la club,care sa Para destul de docil ca sa-l accepte Jiji la club pentru ca apoi acesta sa-l influenteze pe Jiji in bine,pentru ca dupa cum stim omul este f influentabil.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

Partajează acest post

Link spre post

super tare :::))))))))))))))))))))))))))))))))))...nu mai pot de ras........parca il vad pe Jiji ta ta ta ta ta cantecu ala.....::::)))))))))))))))))))))))

Partajează acest post

Link spre post
Ah da,vreti sa mai auziti din ineptiile oierului:

1)"Vali Badea e cu trei clase peste Inzaghi.

Cu trei clase nu, dar oricum e mai bun Badea decat Inzaghi.

Mi-a placut aia cu Copos... :lol:

Partajează acest post

Link spre post

si se pare ca ciobanul a trecut intr-o alta faza a paranoiei!ciobane,mult succes!sper sa atingi ultima faza cit mai curind!

ca uitasem:felicitari,lucas!am niste idei,poate cooperam la partea treia!

Partajează acest post

Link spre post

mai propun bucurestiu sa se redenumeasca becalesti

magheru sa fie trotuar de luni pana joi, traseu de transhumanta sa treaca pe victoriei iar noua capitala a Romaniei sa fie faurei cu Banel secretar pe problemele minoritatilor

ah...si neaparat statuia becalizeus cu un picior in dambovitza si unu la medgidia...

bv lucas....

Partajează acest post

Link spre post

Good job, Lucas!

Ar mai ramane sa scrie si Tetelu despre Becali :)

Partajează acest post

Link spre post

Ridem dar nu e risul nostru.Am intrat intr-o perioada in care din pacate tebuie sa iesim cit mai curind.Principele isi demonstreaza tot mai mult nevrozele si ma tem ca avem primul paatron nebun.Asta e de studiat in cartile psihiatrilor si de pus la socuri electrice.Elton a plecat cu lacrimi in ochi, Thereaux se duce si el doar ciobanul se crede sfint.Ce antrenor va mai veni la Steaua in atari conditii? Nici unul care sa aiba coloana vertebrala.Olaroiu este un om frint din toate punctele de vedere caci nu poate decit sa pupe mainile retardatului.Raminem doar noi cei care iubim Steaua cu adevarat, cei care stim ca locul 2 nu este pentru noi, care stim ca doar dinamu se ocupa cu aranjamente, care stim ca avem 2 culori iubite la infinit.Ma doare cumplit sa traiesc aceste momente , mai ales ca am prins si echipa vitezistilor, echipa fara egal.Putem ride, putem merge pe stadion, putem injura, putem face practic orice dar sub nici o forma nu trebuie sa lasam spiritul ros albastru sa se acopere de mizerie.Prin orice mijloace , ciobanul trebuie sa inteleaga ca nu este iubit, nu este dorit.O stire de ultima ora pe tvr 1 cum ca jucatorii au iesit foarte suparati de la palat.Ceva se va intimpla , ceva trebuie sa se intimple.Jos cu ciobanul!!

Partajează acest post

Link spre post

Din pacate scenariul e foarte plauzibil...Sa ne fereasca sfantu sa aiba dobitocul asta puterea ca nu ne mai revenim 200 de ani!

O sa ne dorim ca problemele noastre sa fi fost doar problemele Stelei!

Doamne ajuta!

Partajează acest post

Link spre post

Becali

dedicatie de la mine , dr.adrian9

pentru razboinicu lumminiiiiii

SHOOT YOURSELF

Partajează acest post

Link spre post

merge, frumos articol. o singura chestie, totusi : nu cred ca prealuminatul principe al transhumantei ar fi in stare sa vorbeasca atata fara sa i se dea ochii peste cap. keep up da' good work!

Partajează acest post

Link spre post

Felicitarile mele!!!

Cel mai bun si mai amuzant articol pe care l-am citit de mult mult timp!

E amuzant pentru ca se poate cam 80% sa fie adevarat. :))

Bravo

Partajează acest post

Link spre post

E prima oara cand comentez pe site..va citesc de mult timp articolele.. dar asta e f. tare ! bv lucas ! ma apasa o durere in suflet cand ma gandesc ca toate randurile astea scrise de tine sunt in proportie de 99% adevarate..si ca omu asta` e patronul Stelei..

Partajează acest post

Link spre post

Felicitari pentru articol, Lucas!-plin de ironie si foarte aproape de adevar.L-ai mentionat aici si pe Vadim,dupa parerea mea un individ prea transant,dar Jiji l-a intrecut cu foarte mult la nebunie.

@predatorpulse7 -excelente remarcile tale.

@flo man- comentariul tau reflecta exact ceea ce simt toti stelistii adevarati. steagcruce2

Partajează acest post

Link spre post

Un articol excelent! Felicitari! Lucrurile pe care le-ai amintit tu mai sus ne intaresc parerea despre omul Becali. Sunt de aceeasi parere cu tine si nu cred ca sunt singur. Pacat ca vrea sa distruga in primul rand niste oameni nevinovati si apoi o echipa. Din pacate aceasta echipa este Steaua! Din tot sufletul spun ca il urasc pe Gigi Becali si nu il cred nici pe el nici pe cei care spun ca are avere de sute de milioane de dolari sau ce or fi. Daca ar avea bani si ar tine la Steaua cu asa mare ardoare (din nefericre minte) ar face din clubul Steaua unul respectat in toata Europa. Acum vad ca incepe sa se duca pe faras in jos. Iar cat despre jucatorii straini imi pare extrem de rau pentru ei. Mi-e rusine ca cineva le poate face asemena lucruri odioase. Imi doresc ca tot ce e bun sa debaraseze de Gigi Becali, asa cum el a facut cu Elton si Thereau. Pleca din Ghencea, nenorocitule, fariseule, incultule, vagabondule!!! Mi-e scarba de tine!

Forzza Steaua!! Trup si suflet pentru culori!! steagcruce2

Partajează acest post

Link spre post

Tot asa baieti dar va rog daca se poate da nu mai folositi cuvinte in alte limbi

de circulatie internationala , cu exceptia limbii romane ca asta ne taie accesul la acest site .

NU TOVARASE Becali????

Partajează acest post

Link spre post