fcsteaua.ro

Democratia ciomagului

94 posts in this topic

Intentia de a cumpara toate biletele la meciul impotriva echipei FC National pentru a scapa de protestele fanilor dovedeste faptul ca finantatorul Stelei nu a inteles nimic. Ba continua cu masuri si actiuni ce pot fi plasate cu lejeritate in sfera ridicolului. Practic, domnia sa nu constientizeaza un factor esential. Suporterii nu pot fi cumparati si nu pot fi redusi la tacere. Nu prin aceste metode. Sa presupunem ca actiunea i-ar fi iesit aseara. Ar fi inseamnat asta ca suporterii ros albastri vor sterge cu buretele acest gest? Vor uita ei motivele pentru care il contesta pe finantator? Oare nu cumva protestul acestora ar fi fost si mai virulent?

Mergand pe acelasi fir apreciem ca sosirea d-lui George Becali la stadionul echipei FC National insotit de oameni a caror activitate pricipala este sa produca durere prin lovirea altor semeni dovedeste viziunea corectionala a finantatorului. Mesajul a fost clar: "daca mai continuati protestul iata cu cine va veti confrunta. Veti primi durere pentru ca nu ma sustineti mereu". Si cand va va contesta intreaga Romanie ce veti face d-le Becali? Veti aduce mercenari cu mitraliere in maini? Veti calca pe urmele lui Ceausescu incercand sa inecati in sange o revolta a mainilor goale si a lozincilor?

Regulile democratiei trebuie sa functioneze in ambele sensuri. Nu poti sa iesi in fata si sa maturi pe jos cu o intreaga clasa politica in talk show-uri televizate, iar atunci cand mii de "vagabonzi" iti prezinta nota de plata pentru niste acte necugetate sa te scandalizezi. Mai ales cand stii ca ai gresit.

"Le va da moarte, iar ei il vor iubi pentru asta" suna o remarca dintr-un film celebru. O viziune similara tinde sa inece ultima farama de opozitie in Ghencea, ultima zvacnire a unor suporteri ce au fost invatati sa NU PLECE CAPUL pentru ca sunt copiii de suflet a celei mai onorabile echipe de fotbal din Romania - Steaua Bucuresti. Pastrand proportiile, desigur in ceea ce priveste raportarea la film. Urmeaza inchiderea peluzelor, o promisiune adresata prin intermediul televiziunii, inca un act al unui om care nu suporta sa i se spuna ca a gresit.

Il Soldatino, un golan....un fanatic

Oare daca a venit Jiji cu 40 de matehale,incepe sa-i fie frica,incepe sa vada ca Steaua nu mai e mosia lui pe care poate sa o urce in maibah si sa o duca in pipera,cred ca da....sau sper.

Vad ca deja nunii considera ca protestul acesta tre sa se oreasca,eu consider invers,ca tre sa continue din ce in ce mai tare,pana isi va atinge scopul.

Acu o sa vine mai multi si o sa se intrebe ce se va intampla cu Steaua daca pleaca Jiji,pai va spun eu in 2 ore vor veni 10 finantatori pentru ca Steaua e cel mai mare club din Romania, Steaua nu are nevoie de Jiji, Jiji are nevoie de Steaua.

Oricum ce oameni erau aia care s-au dus sa ia autografe de la Jiji in timp ce noi ne dadeam plamanii afara,oare catva erau pusi de el(ma intrebam si eu,pentru ca eu n-ai face asa ceva nici mort)?????

Se vede ca Jiji vrea liniste pentru el,nu-i mai place razboiul, pentru ca stie ca nu-l va castiga, nu se simte bine cand se simte vanat,vrea un admistitiu,dar daca eram noi in locul lui oare nu ierta, va spun eu NU,de cate ori ne-a distrus imaginea??????de cate ori ne-a facut vagabonzi,huligani etc (cuvinte auzite la TV,majoritatea confunda termenul de huligan cu cel de ultras si vb si ei ca sa nu adoarma si sa dea mai bine)

Eu nu sunt de vanzare.

Eu nu cred in vorbele uniu om josnic,care ar face orice sa-si duca la capat ideile(oare acelasi lucru face acu,adica ar face orice ca sa se impace cu noi,oare de asta il aduce pe Neaga??????specia asta de am nu o pot suferii)

Iubesc Steaua si pentru ea fac orice

Jiji PLEACA din Ghencea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

editat de un golan,derbedeu,huligan etc DAR MAI PRESUS DE TOATE STELIST

Saptamana trecuta ma gandeam si eu la aceiasi comparatie, cu filmul celebru, in care omul care se credea Imparat a fost redus la tacere, ba mai mult, a trebuit sa cante dupa cum dirija publicul.

Scenariul e izbitor de asemanator cu cel de la Steaua prezentului. Nadajduiesc ca nu o sa treaca mult timp pana in momentul in care Gigi, cu tot teribilismul lui, o sa faca cale`ntoarsa si o sa incearca sa se dea pe langa suporteri, la fel cum a facut in Cotroceni, doar ca a inlocuit carele pline de paine cu... bilete.

Am spus-o si o repet: nu exista om pe pamantul asta, de care sa fi stiut eu, care sa se poata impotrivi multimii. Care, in ciuda protestelor vehemente, cu tenta de revolta, sa iasa invingator, sa-i reduca la tacere. Becali a facut cea mai mare greseala in momentul in care a declarat razboi suporterilor, condus de orgoliu tampit cu care se razboia prin talk show-uri cu diferiti protagonisti.

Noi, suporterii, nu suntem invitatii niciunui talk show, doar daca moderatorul ar folosi un stadion intreg drept studio, sa ne incapa. Noi, suporterii, nu vom fi niciodata redusi la tacere de Becali prin intimidare.

Tot ce vreau acum e ca Gigi sa scoata abonamentele, AISS-ul sa-l dea in judecata, sa castige si sa-i inchida gura ciobanului...

Atat declara, semneaza si sustine un huligan, derbedeu, fanatic, hahalea...

AndyQ sa nu scoata abonamente poate ai vrut sa spui ;)

Adica sa nu le printeze?

Eu ma refeream la eliminarea lor.

@AndyQ acum am inteles ;)

te refereai sa le scoata, adica sa nu le puna in vanzare. a scoate se mai confunda si cu a pune in vanzare, ceea ce m-a dus pe mine in eroare ;)

@AndyQ acum am inteles ;)

te refereai sa le scoata, adica sa nu le puna in vanzare. a scoate se mai confunda si cu a pune in vanzare, ceea ce m-a dus pe mine in eroare ;)

De aia discutiile face to face au o intelegere mult mai adanca decat cele... electronice.

Offtopic:

Observ un lucru incredibil. Vad cum finul Radoi incepe sa-i ia apararea lui Becali, un lucru pe care poate ma asteptam sa-l vad. Se simte o oarecare invidie in vorbele lui Radoi la adresa lui Elton si Dica. Incepe sa fie la fel de penibil precum iubitul sau nas, Ciobanescu.

Daca o sa continue in stilul asta nu-l vad prea bine in ochii suporterilor...

Acest personaj e compromis total din punctul meu de vedere.Pacat insa ca s-a cam terminat campionatul si odata cu acesta poate si protestul.Pana la toamna se pot intampla multe.Cat priveste eliminarea abonamentelor nu cred ca se va ajunge aici.Razboinicul se pare ca si-a dat seama(sau mai degraba i s-a atras atentia) ca a facut niste gafe absolut incredibile si acum va incerca sa dreaga busuiocul.Oare intamplator ne-a anuntat aseara ca din vara Rica Neaga e jucatorul Stelei?

Mi-aduc aminte de faza cu "100 lei la pensie"...Sa vedem care va fi diferenta.

Ce s-a intamplat aseara la meci a fost pur si simplu dezgustator. In loc sa incurajeze Steaua majoritatea celor care stateau in randurile de jos la trib2 il injurau pe Gigi. Ati venit la meci pentru Steaua ma, nu pentru Becali. Incurajarile pentru Steaua mai serioase au venit spre sfarsitul mewciului. Cat despre scandariel "voi sunteti scalvii lui Gigi" sau "Cetateni m.e Cetateni" nu am ce sa comentez . Daca nu avem aceasi parere cu ei insemna ca suntem sclavi.

Eu cu prietenii cu care am venitr la meci am ragusit strigand de Steaua in timp ce altii il injurau pe Becali. Sa nu mai zic despre cei care il injurau pe Oli ca l-a bagat pe Ovidiu Petre din cauza ca le-a fost prea greu sa priceapa ca Para' a trecut mijl dreapta. NU A JUCAT CU 3 INCHIZATORI.

Repet inca odata. Supoterii vin la stadion sa incurajeze echipa. De aia se numesc suporteri.

Nu numai finul Radoi i-a luat apararea. Vezi declaratia lu` Victoras, ca bine a facut ca a fluturat acel steag.

singurul care nu a comentat a fost Para. A zis ca el nu poate sa comenteze asta...

Nu numai finul Radoi i-a luat apararea. Vezi declaratia lu` Victoras, ca bine a facut ca a fluturat acel steag.

singurul care nu a comentat a fost Para. A zis ca el nu poate sa comenteze asta...

Aia care nu pot sa comenteze, probabil nu fac parte din pupincuristii lui Gigi din cadrul echipei.

Am vazut ca si Iacob a declarat ceva de genu ala. Declaratia lui Radoi privea direct suporterii, aia 10.000 de antrenori, cum ne-a numit el. Pentru el suntem doar 10.000 de antrenori. Se pare ca uita destul de repede sprijinul pe care ii l-au adus suporterii, ceea ce nu-i tocmai placut, atat pentru el cat si pentru noi.

Ce s-a intamplat aseara la meci a fost pur si simplu dezgustator. In loc sa incurajeze Steaua majoritatea celor care stateau in randurile de jos la trib2 il injurau pe Gigi. Ati venit la meci pentru Steaua ma, nu pentru Becali. Incurajarile pentru Steaua mai serioase au venit spre sfarsitul mewciului. Cat despre scandariel "voi sunteti scalvii lui Gigi" sau "Cetateni m.e Cetateni" nu am ce sa comentez . Daca nu avem aceasi parere cu ei insemna ca suntem sclavi.

Eu cu prietenii cu care am venitr la meci am ragusit strigand de Steaua in timp ce altii il injurau pe Becali. Sa nu mai zic despre cei care il injurau pe Oli ca l-a bagat pe Ovidiu Petre din cauza ca le-a fost prea greu sa priceapa ca Para' a trecut mijl dreapta. NU A JUCAT CU 3 INCHIZATORI.

Repet inca odata. Supoterii vin la stadion sa incurajeze echipa. De aia se numesc suporteri.

Ai raspuns si la intrebarea: De ce nu-l joaca pe Elton si Dica, daca nu titulari, atunci intreaga repriza secunda? Sa nu-mi spui ca Dica nu e in forma pentru ca ne-a aratat pofta de joc pe care o are, in ultimele doua meciuri. De Elton ce sa mai vorbim, l-au ciomagit ciobanii Nationalului, pentru ca altfel, piticul atomic isi batea joc de ei pe teren.

Vezi tu, trebuie sa existe si aia care injura, atat timp cat Becali si Oli isi bat joc de echipa, in loc sa faca ceea ce le sta scris in "fisa postului", nici suporterii nu-si pot respecta aceiasi fisa. Trebuie sa stie si ciobanul ca nu face ce vrea muschiul lui la Steaua.

O sa revina suporterii la normal in momentul in care situatia de la Steaua revine la normal...

Iarasi citesc aceleasi lucruri la unii dintre voi - sunt dezamagit - tot ce scrie gazeta sporturilor reproduceti- 40 matahale- a vrut sa cumpere toate biletele - a vrut ce a mai vrut

Se pare ca aceasta fitzuica numita Gazeta Sporturilor este facuta pentru voi

Apropos Il Soldatino - nu ai scris numik ca iarasi jucam cu portile inchise din cauza cui?

aaaaaaaaaaa stiu

a lui Jiji

Bravos! sunt plin de admiratie la adresa unora dintre voi.

Singura modalitate sa scapam de acest personaj scabros este ca el sa ajunga presedinte.Acesta nu e nicidecum un indemn in a-l vota ci doar o realitate sumbra.

Problema se pune daca te mai identifici cu starea de spirit si conceptia a ceea ce inseamna Steaua de astazi.Daca tu crezi ca rolul unui suporter este sa meraga la stadion si sa sustina orice si oricand te inseli.Suporterul are datoria sa mearga la stadion si sa protesteze atunci cand crede de cuviinta.

Ai raspuns si la intrebarea: De ce nu-l joaca pe Elton si Dica, daca nu titulari, atunci intreaga repriza secunda? Sa nu-mi spui ca Dica nu e in forma pentru ca ne-a aratat pofta de joc pe care o are, in ultimele doua meciuri. De Elton ce sa mai vorbim, l-au ciomagit ciobanii Nationalului, pentru ca altfel, piticul atomic isi batea joc de ei pe teren.

Vezi tu, trebuie sa existe si aia care injura, atat timp cat Becali si Oli isi bat joc de echipa, in loc sa faca ceea ce le sta scris in "fisa postului", nici suporterii nu-si pot respecta aceiasi fisa. Trebuie sa stie si ciobanul ca nu face ce vrea muschiul lui la Steaua.

O sa revina suporterii la normal in momentul in care situatia de la Steaua revine la normal...

Andyq

Nu poti sa bagi titular un jucator venit dupa 5 luni de absenta. Nici Etoo la Barca nu a jucat imediat titular. Cat despre Elton poate e mai bine ca deocamdata sa nu joaca titular. Daca echipa merge ce rost are sa umbli la ea. Cred totusi ca din vara Oli va face tot posibilul sa-l integreze pe Elton in echipa. Cat despre Becali ca si-a batutu joc de echipa ..... Nu vreau sa fiu rautacios dar nu stiu cati daca mai sti momentul cand a venit Gigi la Steaua. Ala era moment cand isi batea joc cineva de Steaua. Nu dupa 2 titluri consecutive, CL dupa 10 ani, trei primaveri la rand. Acum nu se poate ca in fiecare an sa castigi titlul. Nu mai sunt anii 90' cand singura echipa din Romania care avea jucatori de valoare si care putea sa cumpere jucatori de valoare era Steaua. Asta datorita fratilor Becali care ii vindeau apoi luand ei o mare parte din bani. Nu poti totusi sa stergi cu buretele 6 ani doar din cauza unui gest intr-adevar stupid

Vreau sa incep prin a spune ca nici eu nu sunt de acord cu ce a facut Gigi in groapa,dar ceea ce a fost aseara in tribune mi-a lasat un gust amar!!!

Cine credeti ca sufera cand pe parcursul unui meci intreg tribuna scandeaza impotriva lui Gigi iar incurajarile adresate echipei aproape lipsesc?Acest protest trebuie gestionat corect,fara a afecta jucatorii,totusi cei care merg pe stadion o fac pentru sustinerea echipei nu pentru un razboi cu Becali,care nu a inteles numik si sunt slabe sanse sa o faca in viitor.Continuand asa atmosfera de la echipa se va deteriora si tot noi adevarata familie numita Steaua vom avea de suferit!!!!!

Forza Steaua!!!

Andyq

Nu poti sa bagi titular un jucator venit dupa 5 luni de absenta. Nici Etoo la Barca nu a jucat imediat titular. Cat despre Elton poate e mai bine ca deocamdata sa nu joaca titular. Daca echipa merge ce rost are sa umbli la ea. Cred totusi ca din vara Oli va face tot posibilul sa-l integreze pe Elton in echipa. Cat despre Becali ca si-a batutu joc de echipa ..... Nu vreau sa fiu rautacios dar nu stiu cati daca mai sti momentul cand a venit Gigi la Steaua. Ala era moment cand isi batea joc cineva de Steaua. Nu dupa 2 titluri consecutive, CL dupa 10 ani, trei primaveri la rand. Acum nu se poate ca in fiecare an sa castigi titlul. Nu mai sunt anii 90' cand singura echipa din Romania care avea jucatori de valoare si care putea sa cumpere jucatori de valoare era Steaua. Asta datorita fratilor Becali care ii vindeau apoi luand ei o mare parte din bani. Nu poti totusi sa stergi cu buretele 6 ani doar din cauza unui gest intr-adevar stupid

Iti impartasesc in totalitate opinia,in sfarsit vad un comentariu pertinent si ma bucur cand vad ca pui echipa mai presus de un razboi din care singurii care sufera sunt jucatorii!!!!

Respect!!!!

Bravo ba baieti bine i-ati facut ciobanului. Tineti-o tot asa, poate poate scapam de el.

Ma alatur lui Catalin Asavoaei, lui Mihai Somanescu, lui N.M. Tut, lui Virgil, lui The quiet romanian. Sunt si eu un stelist. Am terminat scoala doctorala de la Paris Dauphine (1991-1992), am predat la Paris (1996-2000), sunt profesor universitar. Domnule finantator, sunt si eu ca si ceilalti stelisti din tara noastra un golan si un fanatic.

Au aparut tot felul de RATATI care il sustin pe cioban sau dezabroba aversiunea majoritatii suporterilor fata de acest infect ...sclavilor beep in natia voastra de fatalai fara pic de demnitate!

Se pare ca nu vom scapa nici de la vara de "pasarica" sclava de antrenor...nasol...f nasol...

PS: Excelent articol "golanule"!

Ma alatur lui Catalin Asavoaei, lui Mihai Somanescu, lui N.M. Tut, lui Virgil, lui The quiet romanian. Sunt si eu un stelist. Am terminat scoala doctorala de la Paris Dauphine (1991-1992), am predat la Paris (1996-2000), sunt profesor universitar. Domnule finantator, sunt si eu ca si ceilalti stelisti din tara noastra un golan si un fanatic.

N-are Gigi nevoie de oameni ca tine. El vrea doar oameni usor influentabili, precum sustinatorii lui de pe acest site.

Eu cred ca s-ar bloca in prezenta unor persoane ca tine, ar da-o in balbaiala si in deja consacrata lui repetitie "Dâg Dâg Dâg Dâg!!"