SSK

Mihai Stoica

494 posts in this topic

se duce la Vaslui . nicidecum nu va calca vre'odata la u Cluj,asta din respect pentru noi

se duce la Vaslui . nicidecum nu va calca vre'odata la u Cluj,asta din respect pentru noi

Ar fi bine acolo. Sa nu se duca la U. Cluj sau la Mititelu!

Motive PRO si CONTRA referitoare la venirea lui MM Stoica la Steaua. Sursa: ProSport

motive-da.jpg

motive.jpg

Edited by Astristul

Celor care ma intreaba ce proiecte de viitor am, le raspund ca in scurt timp voi organiza o conferinta de presa si voi fi foarte explicit. Ca de obicei :)

Celor care ma intreaba daca voi accepta o oferta din partea Stelei, le transmit sa reciteasca motto-ul meu. In schimb, mi-as dori ca Ilie Dumitrescu si Edi Iordanescu sa reuseasca pentru ca sunt prietenii mei, chiar daca pe Ando si pe Aurel Ticleanu ii consider cei mai buni prieteni din fotbalul romanesc.

Celor care ma intreaba de ce n-am raspuns jignirilor lui Piturca sau ironiilor lui Dinu Gheorghe, le recomand sa (re)citeasca articolul Kinder pe care l-am scris in dimineata ultimului meu joc oficial pe prima scena fotbalistica a Romaniei :(

Celor care ma intreaba de ce nu vreau sa devin managerul propriei echipe, le raspund ca n-am o situatie materiala care sa-mi permita acest lux.

Celor care ma intreaba daca nu mi-as dori sa devin antrenor, le raspund ca tatal meu mi-a sugerat asta in 2002 si i-am replicat ca la 37 ani sunt prea batran. Acum am 45 ;)

Celor care sustin ca m-au auzit injurand dupa Supercupa sau inainte, in timpul sau dupa alte meciuri, le cer scuze daca nu exagereaza, si le aduc la cunostinta ca n-am reusit niciodata sa-mi cenzurez reactiile inainte, in timpul sau dupa unele meciuri :)

In fine, celui care a castigat concursul ii transmit ca tricoul pleaca la Milano vineri pentru a fi semnat pentru Vlad de capitanul echipei nationale cu ocazia Supercupei Italiei. Celelalte 5 premii de consolare asteapta sa se intoarca Marele Premiu :)

mmstoica.ro

Ar merita o echipa din strainatate.Gen Krasnodar cu Dan Petrescu.

Interzis in Ghencea

Luni, in jurul pranzului, l-am sunat pe fostul meu colaborator de la Steaua, Valeriu Argaseala.

“ Salut Vali, as vrea si eu sa vin diseara la meci (Steaua-Branesti, n.a.), crezi ca gasesti un loc intr-o loja, undeva mai discret?

“ MM, nu mai am decat in margine la loja 17

“ E foarte bine, imi lasi te rog biletul si un liber auto?

“ Cum sa nu, ti le las la casa nr 30.

“ Merci mult. Bafta diseara

Intru intr-o intalnire, cand ies vad ca am un apel de la Vali Argaseala. Il sun. Zice:

“ MM, nu mai pot sa-ti dau alea

“ Aha, am inteles. Merci oricum!

Sigur ca am realizat imediat ce se intamplase. Cineva s-a opus ca eu sa ajung la meci. Nu mai aveam voie sa intru pe stadionul unde echipa la care activam elimina Valencia lui Ranieri (mai tii minte, Walter?), pe stadionul unde Lens, cu Alou Diarra si Seydou Keita, era umilita de Steaua lui Protasov, pe stadionul unde, cu emotii, traiam alaturi de Oli a treia calificare consecutiva in primavara europeana, consfintita de capodopera lui Dica. Eram interzis pe stadionul unde Unirea ingenunchease Sevilla, unde Varga si Onofras marcasera goluri echivalente cu puncte pentru Romania in Champions League.

Intentionam pana luni sa accept o oferta din partea unui club unde sa n-am presiunea rezultatelor, asa cum a fost Unirea, sau sa imbratisez o alta cariera, poate la Liga, poate in televiziune, poate in marketing sportiv. In fine, acolo unde am oferte si cred ca pot aduce un plus.

Episodul de luni mi-a schimbat radical optica

mstoica.ro

27

1. Velea a vazut fault si cand Balaur a faultat-o pe Sevastita.

1992. Gloria Bistrita-Otelul 2-1. Balaur si Sevastita jucau amandoi pentru Bistrita.

2. El Altmayer, eu alt fraier.

3. Am primit delegarile. Stan Prodan, Ispas Cojocaru. De unde scot 4 single?

4. Voi propune Comitetului Executiv ca anul asta titlul sa se reporteze.

Mai, 2002. Galati. Premiul Oscar AFAN pentru Declaratia Anului.

5. De data asta, Cartu n-a mai pus autobuzul in poarta, a pus autobaza.

Martie, 2006. Steaua-FC Arges 0-0.

6. I-am cerut sa fie civilizat. Nu sa manance cu coatele lipite de corp, doar sa nu ma mai injure.

1996. Ceahlaul-Otelul. Mici incidente la tribuna oficiala.

7. Vindem jucatori, dar avem un boutique de lux. Daca ai bani de supermarket, nu veni la noi. Ia-ti caruciorul si impinge-l in alta parte.

Mai, 2010. Fabrica de Sport, Telesport.

8. Ce putea fi mai rau?. Sa raceasca Pancu.

Iunie,2001. Otelul-Rapid 1-4, 4 goluri Pancu. Dupa fiecare gol, atacantul rapidist isi scotea tricoul, il aseza pe gazon si aplauda.

9. Nu va mai umflati asa, ca ati batut FC Spitalul de Urgenta.

2005. Replica lui Cristi Borcea, care atacase Steaua intr-o conferinta de presa dupa Dinamo-Bayer Leverkusen 2-1. Cuplul de atacanti al lui Bayer era Voronin “ Barbarez, iar in trupa Spitalul de Urgenta, Vali Craciunescu “ Dan Helciug.

10. Venise si la noi Mos Craciun, dar l-a gonit Chivulete.

Decembrie, 1998. Otelul-FC Bacau 1-0, Cupa Romaniei.

11. Daca tusierul asta avea delegare in fiecare etapa, marca mai multe goluri ca Danciulescu.

Mai, 2002. Ceahlaul “ Otelul 2-1. Arbitrul asistent Mirel Albon a validat un gol fara ca mingea sa depaseasca linia portii.

12. Acum vad ca au aparut arbitri cu nume de detergent. Trebuie sa se curete ceva si noi nu stim?

Mai, 2002. Aceluiasi Albon, cu drag.

13. Lipsa agentului termic la stadioanele pe care se antreneaza copiii si juniorii fac ca noroiul sa se curete greu.

2000. Explicatie oferita membrilor Comisiei de Disciplina care mi-au cerut sa detaliez o declaratie data presei, E prea multa mizerie in fotbalul romanesc. Hotararea comisiei, 1 an suspendare.

14. Pentru el, am doar o singura tasta, Ignore. As putea sa apas Delete, dar mai am si amintiri frumoase si vreau sa le pastrez.

Mai, 2010. Fanatik Show. Patronului Stelei.

15. Daca ai card, ai grija sa ai la codul PIN combinatie de 7,8,9,0. Altfel, trebuie sa te ia cineva in brate ca sa tastezi la bancomat.

Mai, 2009. Apriga disputa verbala cu actionarul dinamovist Vasile Turcu.

16. Nu ma ridic la nivelul tau, tu esti regele canciocului.

Mai, 2009. Tot nea Vasile, care zicea ca nu discuta cu angajatii. Eu aparam onoarea angajatilor.

17. Daca fotbalul de sala se numeste futsal, ce facem daca se oficializeaza fotbalul de curte?

2004

18. Daca esti gras, nu purta geaca matlasata, semeni cu Michelin-Man.

Martie 2010, discutie particulara. Preluata fara sa se citeze sursa de Gazeta Sporturilor.

19. Ma duc sa-l caut pe Bustina, poate e liber de contract.

2001. Inaintea unui meci important, cu Bastina si Bostina suspendati.

20. Eu zic ca n-a fost simulare, daca va uitati atent vedeti ca se impedica de linia careului de 16 metri.

Antena 1, Emisiunea lui Adrian Paunescu. Replica dupa care mi s-a aplicat o lovitura de baston. De baston celebru, al regretatului Traian Tomescu.

21. La liceu, daca parintii iti cunosc profesorii, iei note mari chiar daca nu meriti intotdeauna. Asta nu se mai intampla daca mergi la facultate in strainatate.

Mai, 2010. Ancheta Gazeta Sporturilor. Cristi Borcea, lider la trofee interne, zero la performante internationale.

22. Dica e pentru Steaua ca Google pentru Internet.

Septembrie 2005. Dupa Steaua “ Lens 4-0.

23. Nu-l banuiesc de lipsa de originalitate. O echipa nationala cu 11 dreptaci e greu de gandit

2008. Dupa Romania “ Lituania 0-3.

24. Brazilienii Europei? Nu suntem nici macar uruguayenii Europei

Ianuarie, 2010. Interviu in Antalya, raspunzand la intrebarea daca mai sunt jucatorii romani suficient de tehnici pentru a fi supranumiti brazilenii Europei.

25. Daca Serea a recunoscut ca a gresit, m-am linistit. Pacat ca am pierdut campionatul.

Mai 2006. Gloria Bistrita “ Steaua 1-0. Nu-l pierdusem :)

26. Sunt foarte dezamagit, mi-am pierdut increderea in Discovery Channel. Am vazut o emisiune in care se spunea ca dinozaurii au disparut in totalitate. Ei bine, am descoperit unul, traieste la Bacau.

Martie 2001. Inainte de meciul Otelul “ FCM Bacau, cand, cu acordul LPF si FRF taiasem gardurile protectoare la Stadionul Otelul, iar in urma adresei inaintate de un oficial bacauan, am fost obligati sa le ridicam din nou.

27.Ma intereseaza ce spune individul asta la fel de mult cat ma intereseaza cine va lua primul cartonas galben la meciul Giresunspor “ Bucaspor.

Octombrie? 2009. Gsptv, cand nu ma interesa ce spune un individ.

(va urma)

mmstoica.ro

Conferinta de presa

Joi 9 Septembrie, ora 14:00, conferinta de presa Mihai Stoica la restaurantul 4 Anotimpuri, Sos. Nordului nr. 7-9.

mmstoica.ro

După ce gsp.ro a anuntat in premieră că MM Stoica va reveni in presa fostul manager al Unirii Urziceni a organizat o conferință de presă in care si-a explicat decizia de a pleca din fotbal pentru o perioada

"Voi explica in detaliu motivele pentru care am decis să nu merg la alt club. Cred că am avut suficient timp la dispozitie pentru a analiza ofertele pe care le-am avut, si nu au fost putine.

În sinteza nu am gasit un club care să imi ofere ceea ce solicitam. Fotbalul romanesc este pe o pantă descendenta Cred că cel mai bine este ca patronii să fie mai putin implicati in viata echipelor. Să iși angajeze manageri, cum a facut Dumitru Bucsaru.

Pină acum nu am gasit un club la care să imi pun in joc experienta acumulata Eu nu sunt adeptul schimbarilor din mers. În 19 ani de carieră am destituit un singur antrenor, nu imi place să fac schimbari si să particip la proiecte incepute de altii.

Una dintre ofertele primite din televiziune m-a fascinat si cred că in scurt timp voi merge acolo.

Mă simt bine acum, detasat de fotbal. sunt mai linistit. Mă angajez cu toată seriozitatea de care am dat dovadă in partea cealalta Nu neaparat a baricadei, pentru că nu trebuie să existe baricadă intre presă si fotbal.

Unirea nu se va desfiinta, doar că cei de acolo vor avea alt obiectiv.

Am crezut ca la Urziceni, 7.000 de locuri vor fi putine. Nu mă asteptam ca, avind intrare libera locuitorii să nu dea navală să vadă cea mai frumoasă echipă din fotbalul romanesc din ultimii ani. Și atunci dezamagirea mea crestea.

Steaua a fost Steaua, dar m-am definitivat ca manager la Unirea.

Una dintre conditiile necesare ca să preiau un club era ca Vasile Maftei să poată fi legitimat la clubul respectiv. Nu m-am atasat de nici un alt jucator cum am facut-o față de Vasile Maftei. Nu am adus vorba despre Dinamo. Am vorbit cu cei de acolo si le-am spus că este greu să ajung acolo, pentru că aș fi ipocrit dacă aș spune că nu ramin stelist

Steaua este favorită la campionat cum nu a fost vreodata pentru că a transferat cei mai buni jucatori de la cea mai bună echipă din ultimii ani. Lui Ilie Dumitrescu i-am deschis eu drumul in antrenorat acum multi ani, la Otelul Galati. Eugen Nae este un star printre antrenorii de portari din Romania. Cei de la Steaua au fost interesti de Narcis Raducan si Caramarin, iar asta inseamnă că a fost recunoscut talentul meu de a descoperi fotbalisti si oameni

Despre Victor Piturca La acea conferință a dorit să intre intr-o polemica Însă am promis unui prieten care a trecut in neființă că nu mai intru in polemici. Cum să intru in polemici cu un om care are lexic limitat? Unui om care foloseste frecvent cuvinte gen "imbirligatură" si "perversitate" nu am ce raspuns să ii dau".

Aș vrea doar ca Razvan Lucescu să explice prezenta lui Florescu in echipa nationala Asta pentru că Florescu a jucat la echipe foarte "bune" in cariera lui. Iar in 12 jocuri din 19, a marcat un gol din penalty si incă un gol, dar in propria poarta În afară de dezinvoltura cu care discută cu presa, nu am vazut altceva care să ajute echipa natională", a spus Stoica.

Edited by RobYnho

Fostul manager general al Stelei, Mihai Stoica, vede un meci echilibrat pe Anfield si spune că a fost contactat de oficialii lui Liverpool pentru a-i fi cerute detalii pentru deplasarea "cormoranilor" la Bucuresti.

"Va fi greu ca Steaua să marcheze pe Anfield, insă cred că va fi mai facil să nu primeasca Meciul va fi interesant, organizarea tactică a echipei lui Ilie Dumitrescu cred că va fi una foarte buna

M-au contactat cei de la Liverpool pentru a-mi cere detalii despre modul in care pot să ajungă in Ghencea, le-am transmis că nu mai lucrez la Unirea, dar i-am indrumat", a spus Mihai Stoica la sportro.

"MM e bun pe timp de criza aș vrea să-l aduc ca să luam titlul, ar reface atmosfera la echipa ar fi nimerit" - Gigi Becali, miercuri la prinz

"MM era bun doar pentru vestiar, bloguri si internete. Îl aduceam doar ca să intretină atmosfera pe la antrenamente, nu să conducă el in locul meu, să fim seriosi!" - Gigi Becali, miercuri seară

După ce a luat decizia de a nu se mai intilni cu MM, Becali a mai aflat ceva. Și anume că MM, desi nu batuse incă palma cu patronul din Ghencea, incepuse să creioneze echipa cu care să lucreze in Ghencea, trecind pe lista neagra după modelul Piturca multe dintre persoanele care se ocupă acum de echipă!

MM l-ar fi sunat pe medicul Unirii si i-ar fi propus să-l insotească in Ghencea, iar cind acesta i-ar fi replicat "pai, acolo e prietenul meu Radu Paligora", MM i-ar fi spus sec: "Paligora nu va ramine, indiferent dacă vii cu mine sau nu".

Becali s-a aratat surprins de faptul că MM avea de gind să procedeze exact ca Piturca indepartind din club oameni fară macar să-l consulte in prealabil.

"Nici macar nu-i dadeam drept de semnatura cum să pună antrenor sau să dea el oameni afara Nu va mai conduce nimeni clubul peste mine, niciodată!" - Gigi Becali

GSP l-a contactat pe Mihai Stoica ieri pentru a-i cere o parere referitor la declaratiile lui Becali. "Voi vorbi si eu, dar o voi face vineri după-amiază", a spus MM. Declaratiile lui vor avea loc in cadrul emisiunii Fanatik Show, de la DigiSport.

Meme va scrie zi de zi in Gazeta Sporturilor, la rugamintea prietenului lui, analistul Andrei Vochin, alaturi de cei pe care ii injura cind era in Ghencea: Cristian Geambașu, Ovidiu Ioanițoaia și Catalin Tolontan.

Edited by Lari

Deci de "profesionistul" Paligora, cel care a stricat cariere prin tratamentele lui, n-o sa scapam prea curand...

Fostul manager general al Unirii, Mihai Stoica, a vorbit la Fanatik Show despre intelegerea cu FC Vaslui si spune că va ocupa functia de presedinte executiv al clubului.

"Voi ocupa functia de presedinte executiv al clubului FC Vaslui. Chiar dacă nu am semnat contractul cred că este realizată această mutare. Îmi doream foarte mult să mă reintorc. Eu am urmarit să iau o pauză lunga dar imi lipsea ceva. A fost o mutare fulger.

Nu pot să discut despre Lopez Caro, nu sunt oficial al clubului inca", a spus Meme la Fanatik.

@Bogdan

Asta voiam si eu sa zic dar mi-a fost lene sa scriu...

Daniel-Ionut

Nu,dar e cel mai bun manager din Romania,clar si precis...

Nu-l vad mesia dar:

- La galati, daca0ti aduci aminte, a dus echipa pana la locurile de UEFA.

- La Steaua a luat 2 campioante si nu mai vorbesc de parcursul european. Mai dadea el pe langa cu unele transferuri dar in rest a creat o echipa si a adus antrenorii si jucatorii care-si faceau treaba

- La Urziceni in 2 ani a luat campionatul..

Nu o sa ia nici un trofeu in 2 ani,Vaslui o sa se zbata la mijlocul clasamentului si va schimba cel putin 4 antrenori.

A acceptat ca era disperat,nu isi dorea o pauza lunga,altfel nu colabora cu Digisportul...

Edited by blindica

Eu cred ca MM va reusi si la Vaslui.Ramane de vazut...

Nu-l vad mesia dar:

- La galati, daca0ti aduci aminte, a dus echipa pana la locurile de UEFA.

- La Steaua a luat 2 campioante si nu mai vorbesc de parcursul european. Mai dadea el pe langa cu unele transferuri dar in rest a creat o echipa si a adus antrenorii si jucatorii care-si faceau treaba

- La Urziceni in 2 ani a luat campionatul..

a facut treaba buna la Steaua .. mai batea si cate un suporter ))=))

Eu cred ca MM va reusi si la Vaslui.Ramane de vazut...

Nu cred c-a decis ''MM'' transferurile la Urziceni.

Nu cred c-a decis ''MM'' transferurile la Urziceni.

Nu stiu,posibil,eu spun doar ca a avut succes la Urziceni si cred ca la fel va fi si la Vaslui...

:)):)) :))

DECIZIE ȘOC! Meme a plecat de la Vaslui, după 4 zile!

Porumboiu: "L-a vazut pe Lopez Caro la lucru"

Edited by blindica

Ce tepe isi iau vasluienii in ultima vreme.