SSK

Mihai Stoica

494 posts in this topic

Ce fain-i sta lui MM la "fosti" !

Sunt curios unde va merge, cine-l va mai lua.

Debarcarea lui Mihai Stoica a inceput undeva in noiembrie 2010, chiar daca efectiv, s-a produs abia in septembrie 2011. Aflat in criza ca si acum, Ciobanul a apelat la varianta Mihai Stoica in urmă cu 10 luni, in ciuda tuturor parerilor celor din jurul sau. Virgil Becali, Teia Sponte, Argaseala nepoti, Piturcă si alti apropiati au acceptat in tacere mutarea, după ce incercaseră in zadar să-l convingă pe Gigi să renunte la idee.

Singura poză de prietenie cu Teia

Omul sau cel mai devotat, Teia Sponte, a mers chiar mai departe. În ciuda faptului că nu era de acord cu mutarea, a fost cel care a mers braț la braț cu MM, la aeroport, de unde echipa pleca la Tirgu-Mures primul meci după intoarcerea lui Stoica in Ghencea. Zimbete largi, gesturi ce lasau să se intrevadă o nouă prietenie, toate in fata camerelor TV si a aparatelor de fotografiat.

Primul moment de "incompatibilitate" s-a produs după numai citeva zile. Discutie la Palat. Stoica cere să vină ca ofiter de presă omul sau de incredere, Paul Andone, insă e contrat "in direct" de cuplul Sponte - Argaseală: "Avem deja ofiter de presa nu aduci tu pe nimeni!".

Întimplarea cu Digi a stirnit scandalul

O luna lucrurile s-au asezat. Era insă doar linistea dinaintea furtunii, care s-a iscat la jumatatea lui decembrie. Tripleta Sponte - Argaseală - Ghiorghisor a intrat in posesia unui document pe care MM il semnase, desi nu avea drept de semnatură!, si prin care dadea posibilitatea unei firme, ce avea deja drepturile extra-Romania pentru amicalele Stelei, să le vindă mai departe si pe cele interne, pe care managerul dorea să le directioneze spre DigiSport, acolo unde el avea si are o colaborare!

MM l-a amenintat in mod direct pe directorul de la marketing Durbac să accepte initiativa, insă Sponte a blocat cedarea drepturilor TV catre Digi si a negociat personal cu Pro TV, careia i-a si atribuit dreptul de a transmite partidele pe care echipa le-a disputat in Antalya, la inceputul acestui an.

Îi birfea pe jucatori

Înainte să revina Stoica a emis citeva opinii la DigiSport: "Gardoș nu va ajunge fotbalist! Tanase nu poate fi capitan, că nu e capabil să transmită nimic!". Fotbalistii au simtit că el incearcă să protejeze astfel "lotul Unirea", care ajunsese de putin timp in Ghencea. MM a continuat să procedeze asa si după ce s-a intors in club.

Analiza in cantonament defectele jucatorilor: "Tatarusanu e rigid, nici nu se compară cu Arlauskis, care era superportar! Raduț nu are forță, nici viteza n-ai pe ce post să-l joci! Iar Geraldo a fost cea mai proastă investitie, nu merită o jumatate de milion pe an, cit a cheltuit Piturcă!". Comentariile lui s-au aflat si, cind Becali a argumentat "Mihai stie să discute cu fotbalistii, le vorbeste pe limba lor", patronul a fost contrazis de oamenii din jurul lui: "Da? Asa crezi? Ia intreabă-i pe Raduț si pe Gardoș cit de mult ii ajută!".

Cum l-a umilit Virgil Becali

Managerul realiza pentru a doua oară că are o opozitie in club. Încercind să-și gasească dreptate, dar si putere la Ciobanul, a suferit prima umilință. Mergind la Palat, a dat peste un alt adversar al sau, "mina dreaptă" a finantatorului, Virgil Becali. "Ce are, mă Mihai, Virgil cu tine de nu te suporta!", l-a intrebat Gigi pe MM. Acesta a incercat să destindă atmosferă si a dat să se apropie de Virgil: "Nimic, uite, sintem chiar prieteni!". Stoica n-a terminat ce avea de zis că Virgil i-a intors spatele si a plecat din camera

Verii au atentionat

Patronul a continuat să creadă in MM, insă chiar MM a continuat să "sape" transee in jurul sau. S-a certat violent cu Piturca după care s-a indepartat, incet-incet, de fratii Becali. "Gigi, vezi că MM si-a cam luat-o in cap!" a fost atentionarea rostită de Giovanni. Stoica a simtit pericolul si se plingea si el apropiatilor: "Verii fac presiuni să fiu dat afara ii bagă tot felul de prostii in cap lui Gigi!". "Nici nu mai raspunde la salut, a innebunit de tot!", se mira Victor Becali.

Cum s-a rupt definitiv relatia cu Teia

A urmat o discutie, avută chiar in mijlocul oamenilor din stafful tehnic, ce a creat un nou diferend cu Teia Sponte. "Cu el trebuie să fiu pervers pentru ca de dat afara nu-l pot da, dar trebuie să fiu pervers ca să gestionez relatia" au fost cuvintele folosite de Stoica. Vorbele lui au ajuns la urechile lui Sponte, care din acel moment aproape că a intrerupt orice legatură cu managerul.

Refuzul secretarei

Automat, cuplul Argaseală - Ghiorghisor, extrem de apropiat de Teia, aproape că i-a dat, din acel moment, "ignore" lui MM. Un episod din primavară e elocvent. Stoica a sunat secretara de la biroul din Ghencea si i-a solicitat citeva contracte ale jucatorilor. Femeia l-a informat pe Argaseală de solicitare, acesta i-a transmis să-i spună lui MM că trebuie să i le ceară direct lui, altfel nu le primeste. Managerul a luat foc cind a auzit, după care a apelat la patron pentru ca solicitarea să-i fie acceptata

Verificat de oameni din club

Cautarea noului antrenor pentru 2011-2012 a fost incă un moment in care lui Stoica i-a fost pus la indoială cuvintul dat in fata lui Gigi. După refuzurile lui Boloni, Petrescu si Grigoras MM l-a propus pe Levy. Varianta n-a fost agreată initial. Becali a venit cu solutia Conceicao, iar MM a promis: "O să-l ofertez, să vedem dacă vrea". A doua zi, MM a venit cu concluzia: "Nu vrea să vina a spus că are un cuvint dat Brasovului".

Stoica n-a fost crezut si oameni din club i-au verificat veridicitatea spuselor, sunindu-l pe Marcel Popescu, agentul portughezului, pentru a-l intreba dacă intr-adevar MM l-a ofertat pe Conceicao. Le-a fost confirmată varianta managerului, dar ei il priveau tot cu neincredere.

L-a scos de la inimă pe Narcis

Vara lui 2011 n-a schimbat foarte multe. Dimpotriva A adincit disputa din club. Narcis Raducan s-a apropiat de Teia Sponte, lucru ce i-a fost fatal in fata lui MM. Managerul l-a scos din gratiile sale, i-a taiat pină si prima de 2.000 de euro pentru cîștigarea Cupei, in ciuda faptului că stia de problemele grave de sanatate ale fiului cel mic al lui Narcis, care il obligau pe acesta la cheltuieli foarte mari. Ruptura de Raducan a resimtit-o din plin si Levy. Israelianul a inceput să-și pună si el semne de intrebare in privinta managerului, pe care nu-l mai dorea pe banca

Cum l-a lasat pe Levy fară replică

Mai mult, Ronny a ramas socat de o solicitare pe care Stoica i-a facut-o chiar intr-un moment in care ziarele de sport scriau că intre ei sunt disensiuni. L-a invitat pe Levy la o cafea in Dorobanti, după care i-a destainuit că paparazzii de la un ziar monden vor face poze, deoarece e o actiune regizata să incerce să pară cit mai natural pentru că pozele vor aparea a doua zi in ziar: "Să vadă lumea că ne intelegem bine". Pozele cu ei doi chiar au aparut!

Criza de rezultate i-a subrezit si mai tare scaunul lui MM, care a continuat pină in ultima clipă să sustină public că "nu am nici o dispută cu nimeni din club deoarece eu nu concurez cu nimeni, le sunt superior tuturor". Gigi se saturase si el să tot incerce să-și convingă apropiatii să-l accepte: "Virgil si Teia nu-l vor ierta niciodată pentru jignirile din trecut".

L-a protejat pe Ronny, dar si-a clatinat propriul scaun

Chiar si atunci cind actiunile lui erau pentru a-l proteja pe Levy si, indirect, echipa, totul s-a intors impotriva sa. La finalul lunii august, Gigi i-a spus lui MM: "Să-i transmiti lui Levy să joace cu Prepeliță titular!". Stoica a procedat cum o facea in precedentul mandat. A mers la antrenor si a incercat să fie finut sfidind ordinul patronului. "Ronny, joci cu Prepeliță?" a fost intrebarea pe care i-a adresat-o israelianului. "Prepe" a ramas rezervă! Gigi n-a acceptat gestul lui MM si a avut o discutie tare cu el in pauza meciului cu Astra: "Altă dată cind iți mai transmit un ordin, să-l duci la indeplinire!".

Ignorat de colegi din club

Rezultatele proaste ale echipei, dar si iesirile in decor de la Piatra-Neamț si Medias cind a avut altercatii in care a lovit două persoane, l-au trimis la podea pe manager. "Nu toti sintem dusi la biserica dar asta strică tot ce avem sfint in noi", au reactionat oamenii din jurul patronului. MM s-a izolat tot mai mult, de aproape toată lumea, iar două scene au fost elocvente in acest sens:

1. La nunta Gabrielei Vrinceanu, la care naș a fost Ciobanul, au participat aproape toti din club, numai că Stoica n-a avut parte de atentia acestora aproape deloc, astfel că toată seara a stat alaturi de persoane straine.

2. Nici macar la inmormintarea lui Dan Cristea, de la FRF, neintelegerile din club n-au fost uitate. Argaseală si MM au participat separat si nici macar nu si-au vorbit vreun moment.

Pină si Caramarin i-a intors spatele

Inclusiv unul dintre oamenii din staff-ul tehnic, cel considerat "trup si suflet" alaturi de MM, si-a pierdut increderea in manager. Gabriel Caramarin primise promisiunea lui Stoica de a-și incasa restantele financiare inainte de nunta pe care o programase in urmă cu o luna A fost insă uitat, n-a vazut nici un ban, moment in care a intrerupt si el relatiile cu Mihai Stoica.

Usa s-a inchis

Fară rezultate, dar mai ales fară sustinerea apropiatilor lui Becali, MM a sfirsit prin a fi debarcat. Satul si el să le mai tină piept prietenilor care aproape că nu conteneau să-l conteste pe manager, i-a aratat usa după meciul cu AEK Larnca: "Dacă pleaca nu e nici problemă pentru că oricum nu mai e ceea ce a fost". Stoica a inteles mesajul si a renuntat de bunavoie, iesind pe usa deja deschisă de finantator, dar pe care, de fapt, o tinuseră permanent deschisă toti cei din club.

După 10 luni, MM se despartea de Steaua in masina lui Ciobanul, departe de camerele de televiziune, in fata carora, intr-o seară de 19 noiembrie 2010, zimbind si stind alaturi de Teia Sponte, visa că a redevenit pentru multă vreme managerul Stelei.

5 ani a durat precedentul mandat al lui Stoica la Steaua, intre 2002 si 2007

10.000 de euro pe lună era salariul pe care MM il incasa de la Steaua

100.000 de euro lua MM dacă Steaua ar fi cîștigat campionatul

Pentru gsp, a relatat ofiterul de presa din Ghencea, astaaa... ma rooog... Razvan Rotaru

403335_04_mihai_stoica.jpg

Produsa joi, plecarea lui MM Stoica de la Steaua a fost anuntata a fi una pe cale amiabila, dar fortata. Acest lucru a fost dovedit si de discutia aprinsa pe care cei doi au purtat-o sambata seara la telefon.

Ce s-a intamplat? Cu cateva ore in urma, Becali facuse public salariul pe care MM il incaseaza de la Digi Sport, 6.000 euro, si una dintre posibilele sale destinatii, Astra Ploiesti.

Nervos peste masura, MM a pus mana la telefon si l-a pus la punct pe Ciobanul. "Ma nenorocesti! Cum poti sa spui public cat castig eu, sa auda o tara intreaga? Poate ma dau aia afara ca nu am respectat confidentialitatea contractului! Sa nu mai vorbesti niciodata despre mine, sa nu-mi mai pronunti numele!", i-a spus MM Stoica lui Becali.

MM a fost scos din sarite si de faptul ca Becali a vorbit despre viitorul sau. "Ce oferte? Au fost doar doua discutii! O sa zica lumea ca am plecat de la Steaua pentru ca am oferte", a tunat MM.

In tot acest timp, Becali a ascultat calm reprosurile lui MM, l-a lasat sa spuna ce are pe suflet si i-a transmis: "Ok, Michele! Eu te consideram fratele meu mai mic, am vrut sa-ti fac un bine, dar daca tu vrei sa fie asa... Asa o sa fie!", a incheiat Becali.

"Despartirea" de MM, cel pe care Becali il dorea un sfatuitor din umbra la Steaua, l-a facut pe finantatorul ros-albatrilor sa se gandeasca la un nou plan: impacarea cu Victor Piturca.

Oare iar se face razboinic din sluga?

Oare iar se face razboinic din sluga?

Se va ridica iar in picioare,o sa-si smulga manios bucatile de lana crescute in toata perioada asta(mai greu cu zonele sensibile),o sa renunte la cutia de carton si o sa redevina acelasi sarpe alunecos sasaind rautati in stanga si-n dreapta.

:bananadance:

"Mihai Stoica a avut, in primul mandat la Steaua, conflicte cu mai multi oameni din club, iar la reintoarcerea sa, unii au reusit să treacă peste ceea ce se intamplase in trecut, numai că altii nu au putut. A incercat prin forță să-și impună puterea la Steaua, din punctul asta de vedere nu a fost o atmosferă foarte buna Acum acest lucru se va rezolva odată cu plecarea sa" -Duckadam

"Să inteleagă toată lumea, n-am fost dat afară de Gigi, ne-am intilnit si am hotarit de comun acord să incheiem colaborarea. De cind am revenit, am simtit că sunt vinat. Nu regret că m-am intors la echipă totusi, nu avem in palmaresul personal nici o Cupă a Romaniei, deci sezonul trecut a fost foarte bun.

Nici n-am putut să conduc asa cum am vrut eu, dar poate si faptul că n-am avut rezultate a contat aici. Totusi, sansele Stelei la titlu sunt acelasi dacă stam si analizam cum s-a cîștigat tilul in Liga 1 in ultimele sezone, se pierd foarte multe puncte in retur.

Eu am decis să plec de la echipă cu o saptamină inainte de meciul cu AEK Larnaca, dar nu am vrut să spun nimic pină nu pleca Levy, pentru că eu eram responsabil pentru numirea lui ca antrenor".

Meme Stoica, omul imprevizibil: "Am trei personalități! Orice aș face, nu pot să mă schimb"

"Am trei personalități!"

Mihai Stoica vorbeste si despre desele sale schimbari de stare, spunand că dispozitia sa diferă in functie de mediul in care se află

Ati intrat in dese randuri in conflicte. Asa v-ati propus să fiti, un tip conflictual, sau mediul acesta cere un astfel de comportament?

Orice aș face, n-am cum să mă schimb. Am incercat orice, am luat calmante, am incercat să vorbesc cu oameni care să mă linisteasca dar nu pot să mă schimb. E o dedublare a mea! De fapt, am vreo trei personalități (rade)! În viata de zi cu zi sunt un om calm, linistit, apoi in timpul meciurilor si după am ceva probleme: nu pot să imi cenzurez emotiile deloc. Și apoi, in emisiuni, mai ales atunci cand am de platit niste Polite. Asta cu razbunarea e o problemă pe care nu o s-o rezolv niciodata Atunci incerc si reusesc foarte usor să devin arogant.

E nevoie in fotbal de asa ceva?

Eu nu sunt deloc arogant, dar cand stiu că asta deranjeaza mă transform. E o armă! E mijlocul meu de a pasa energia negativă la cei care imi doresc raul. Razbunarea asta aș prefera să o aibă toti. Ironie, chiar aroganță. De asta avem nevoie. Nu avem nevoie de limbaj subur­ban, in schimb. Dar uneori, din pacate, esti nevoit să cobori stacheta...

"Trebuie să injuri ca să se vadă normalitatea!"

Asta se intamplă tot mai des la noi

În Romania, in special in Bucuresti, atunci cand cineva te injura iar tu ii vorbesti frumos, se spune ori că te are la mană cu ceva, ori că ii e frică de res­pectiva persoana Asa că trebuie să injuri si tu ca să se vadă normalitatea. E un paradox.

Oamenii din fotbal se tot cearta apoi se impaca Asa a fost si in cazul dumneavoastră cu Ciobanul...

Da, ne-am certat, dar acum avem o relatie OK. El a fost foarte corect cu mine si nu am ce să ii reprosez.

Ati obosit după atat timp in fotbal?

Îmi place, e o viață frumoasa Dar am 46 de ani si 20 in această meserie. Nu pot să spun că sunt obosit, chiar pot zice că sunt mereu gata pentru o nouă provocare. Uite că am dat-o in clisee! Dacă ar fi să aleg o echipa probabil ar fi una unde e liniste. Pe de altă parte, e posibil să aleg si o rivală a Stelei, pentru că nu stii niciodată cum e viata. Dacă in 2007 spuneam că anumite chestii nu le voi face niciodata acum spun că orice e posibil. Chiar Gigi mi-a sugerat să imi deschid o firmă de impresariat, mă gandesc si la asta, desi nu mă pricep să fac bani.

prosport

7 grade pe scara Meme

Am crezut cu totii că marea pierdere a Ligii I in acest sezon a fost plecarea celui mai bun fotbalist, Gabi Torje. Însă magnitudinea iesirii in decor a autointitulatului cel mai bun manager din Liga I (parcă vorbim de autoproclamata Republică Transnistreană) ne face să ne reconsideram pozitia. Cutremurul resimtit marti dimineață la Bucuresti n-a fost decat o replică a despartirii lui Mihai Stoica de Steaua. Pe asta n-a izbutit-o nici Chuck Norris.

Pe vremea cand cei mai buni manageri ”și propuneau să câștige doar două puncte puse-n joc, Mihai Stoica era la Galati pe langă Marius Stan, ceea ce, un pic mai tarziu, avea să fie Jose Mourinho pe langă Bobby Robson. Peste ani, traducatorul nostru din Galati a crezut că a ajuns Specialul din Bucuresti. Talentatul domn Stoica nu poate fi "cartografiat" după reperele din fotbalul nostru. Pentru ca să preluam din discursul sau, "nimeni nu stie ce stiu eu". Mihai Stoica "a obtinut opt puncte intr‘un sezon de Champions League". Și "a organizat peste 80 de meciuri in cupele europene". Cand scrii despre Mihai Stoica, ”ți iei repere de la "masa bogatilor" (extraordinară puterea de propagare a acestei noi expresii de lemn).

Managerul a murit in zori

Meme ramane un star in lumea managerilor cu cea mai bună cotă de piață. O piață care nu este la fel de expusă mediatic, dar care de multe ori este mai importanta Primul mare transfer al lui Abramovici la Chelsea a fost Peter Kenyon, de la Manchester United, prima mutare a lui Henry la Liverpool a fost aducerea lui Damien Comolli, prima manevră a arabilor la Paris a fost racolarea lui Leonardo. Spre deosebire de acestia, Meme a fost insă doar un manager de vitrina asa cum era fotbalistul din "Centrul inaintaș a murit in zori". N-a primit viză să intre pe taramul marketingului, a fost decisiv doar in aducerea unor jucatori periferici. Pe Meme erau spoturile, Generalul din umbră juca rolul adevaratului manager: indica aducerea jucatorilor-cheie, negocia revenirea in Ghencea, nominaliza urmasul lui Levi.

Au fost admise deja in public frustrarile colegilor de la Steaua care au fost deranjati de atitudinea lui Stoica, una devenită de neacceptat pentru multi oficiali din club incă din primul mandat. Ce diferență intre perversele care s-au dat pe traseul Meme - Sponte - Argaseală - Duckadam - Raducan si imaginea triumviratului lui Bayern, Hoeness - Rummenigge - Hopfner! Cadrul cu cei trei oficiali traind impreună meciurile lui Bayern, indiferent de situatia clubului, a devenit o imagine prezentată obsesiv la orice meci al bavarezilor.

Un sfert de veac, un sfert de sezon

Becali este transpunerea in ritm de manea a canzonetei Berlusconi. "Michele" a ales o linie dură in comunicarea lui cu Berlusconi din Pipera, amenințand la foc automat cu plecarea in cazul aducerii unor jucatori sau antrenori aflati pe placul patronului. Galliani, acest Richeliu al celui mai galonat club italian, a ales linia "moderată". Poate in cheie romantica silueta usor curbată a lui Galliani nu este un ideal dar. Venit impreună cu monarhul constitutional Berlusconi la Milan acum un sfert de veac, Galliani a vegheat la conturarea celei mai grandioase povesti din fotbalul acestei epoci.

Meme a sfarsit precum Valdano la Steaua Spaniei (cat de absurd poate suna reversul unei comparatii clasice). S-a plasat pe pozitii de forță si in cele din urmă seful suprem a ales antrenorul in dauna managerului. La Madrid, Mourinho a multumit spunand că nu există presedinte mai bun decat Florentino Perez, la Bucuresti, Ilie Stan si-a anuntat proiectul "cu voia lui Dumnezeu si a domnului Becali...".

La revenirea in Ghencea, Mihai Stoica anunta că s-a intors pentru mult, foarte mult timp. Probabil că nu a fost o vorbă-n vant vazandu-l cu biografia lui Guy Roux in mană la urcarea in avionul de Nicosia. La intoarcerea din Cipru, Meme si-a luat 40 de zile de vacanță ca să termine de citit povestea managerului care a stat 40 de ani la un club. Că doar "n-a fost demisie sau demitere".

25 de ani are Adriano Galliani ca manager la AC Milan

2 mii la sută reprezintă cresterea veniturilor lui Bayern cu Uli Hoeness manager

0 pumni dati suporterilor Realului de catre Valdano

Mihai Stoica avea, pe vremuri, aceeasi foame de performante ca si Teia (stanga) Și Gigi. Acum, la Steaua n-a mai ramas decat setea de razbunare

Mihai Mironica

Edited by Lari

Ma gandeam ca e cat de cat ok, pana sa vad individul de la semnatura. Pai Mironica asta reprezinta tot ce este rau la presa din Romania: un lingau, fara coloana vertebrala(vezi cazul Banciu-alt jeg, dar asta e alta prblema) care a avut o contrbutie importanta la instaurarea si perpetuarea mizeriei din fotbal.

Pana una alta, nu fac si ei odata o comparatie intre ei si ziaristii de afara?

În iarna si vara trecute, Porumboiu i l-a propus lui Becali pe Wesley, insă MM s-a opus de fiecare data aducind ca argument o intimplare la care a fost martor in februarie 2010 intr-un club de noapte din Antalya.

Steaua plinge după Wesley, fotbalist pe care l-a avut in mină in precedentele două perioade de transferari, dar pe care l-a ratat de fiecare data Patronul Vasluiului a dorit să-l indeparteze din lot si in ianuarie-februarie 2011, dar si in vara trecuta porpunindu-i lui Ciobanul să-l ia pe brazilian.

De fiecare dată insă s-a opus vehement Mihai Stoica, managerul de la acea vreme al Stelei. Pentru a fi si mai convingator in fata lui Ciobanul, MM i-a povestit acestuia o intimplare la care chiar el a fost martor in timpul unui cantonament pe care il desfășura cu Unirea Urziceni in Antalya in perioada ianuarie-februarie 2010.

MM a iesit intr-o seară intr-un un club de noapte din Antalya si acolo a dat peste Wesley, aflat in club alaturi de un alt brazilian al Vasluiului, Gerlem. "Patroane, au baut in 3 ore o ladă de bere Corona, doar ei doi. Eu asa ceva n-am mai vazut la un fotbalist, cum să-l luam p-ăsta la Steaua?", i-a povestit MM, care a adaugat: "Erau atit de preocupati de sticlele de bere, incit pentru a nu pierde timp, le luau cu ei si atunci cind se duceau la baie", a continuat MM cu argumentele, iar in cele din urmă nici Wesley si nici Gerlem n-au ajuns la Steaua, ultimul fiind si el dorit de Becali, insă tot Mihai Stoica a blocat transferul: "Dacă vine Gerlem, eu plec".

4 ani fantastici la Vaslui

Sezon Meciuri Goluri/Pase de gol Media GSP

2008-2009 16 7/2 6,53

2009-2010 31 12/4 6,45

2010-2011 32 13/0 6,26

2011-2012 8 7/1 6,75

La Vaslui, l-ar fi dat la schimb cu Surdu

Mihai Stoica a fost in urmă cu un an, pentru scurt timp, manager la FC Vaslui. Printre primele masuri pe care dorea să le ia a fost si indepartea din lot a lui Wesley. Chiar ii propusese lui Porumboiu să accepte un schimb cu Steaua intre Wesley si Surdu, insă boss-ul moldovenilor nu a fost de acord.

"Am fost prost că m-am luat după MM si nu l-am adus pe Wesley. Cu 450.000 salariu pe an il luam pe cel mai bun jucator din campionat. Asa, acum nu-l pot transfera nici cu 3 milioane de euro"

Ce oameni a refuzat MM in al doilea mandat

Wesley

Ogararu

Gerlem

Fatai

Petre Grigoraș (antrenor)

Ce jucatori a adus MM in al doilea mandat

N. Dică

Burdujan

G. Matei

Tatu

D. Popa

gsp

Sa mai zicem si ca Gerlem a dat un gol ca lumea in etapa a cincea, iar in sezonul trecut n-a dat niciun gol, dupa ce a fugit de la echipa si n-a mai apucat sa joace decat 5 meciuri. In vreo 80 si ceva de meciuri in Liga I, a dat fix 13 goluri. E clar ca era cu ghinion!

"Aia cu "cel mai bun manager" din Liga I a fost o diversiune anuntată in cadrul clubului, in urma caruia am dorit să atrag atentia asupra mea de la problemele de atunci ale echipei. M-am deghizat intr-un paratraznet, ca să protejez echipa. Vad că prinde această metoda asa că o folosesc de cate ori am ocazia. Și acum, la o saptamană de cand am plecat de la Steaua, se fac glume pe seama asta".

Si o poza de colectie, tot din ProSport, ca declaratia de mai sus.

piti.jpg

"Nu există nicio ofertă si niciun interes din partea mea. O să repet asta de cate ori am ocazia. E de notorietate faptul că vreau să lucrez cu Razvan Lucescu si l-am si ofertat cat eram la Unirea Urziceni.

Am avut cateva propuneri de la alte cluburi, dar le-am refuzat.

Am stat putin la Steaua, dar sunt multumit de ce am realizat. Poate unii vor rade: 10 luni de zile, Cupa Romaniei cu Dinamo cu jucatori pentru care eu am insistat, adusi gratis. Dica fară el nu ajungeam in finala E mare lucru să câștigi Cupa in vata unei rivale de moarte.

Am scos din Europa o echipă (n.r. ȚSKA Sofia) care avea jucatori pe care nimeni din Romania nu si-i permitea: Zicu, golgheterul Romaniei si Junior Moraes. Sunt foarte multumit.

E foarte posibil să renunț la cariera asta, mă tentează pentru că fac asta deja de 20 de ani. Poate aș lucra la un club mai mic, unde să nu mai fie atata presiune"

Becali: - Ia spune Michele, e bine acum cu pregatirea fizică la Forban, esti multumit?

MM Stoica: - Nu inteleg ce vrei să spui cu asta. Eu nu sunt nebun să nu recunosc atunci cand lucrurile merg bine. Dacă te referi la ce am zis eu, tin să iți amintesc că pregatirea de iarnă de pe vremea lui Olaroiu a fost una cu care am ajuns in semifinalele Cupei UEFA si cu care am cucerit un titlu, pană la urma Dacă Steaua va continua să alerge la fel pană la finalul campionatului, voi fi primul care să felicite pregatirea la Forban.

Becali: - Bravo Michele, asa te vreau!

MM Stoica: - Sugerezi că nu m-aș pricepe la fotbal, dar spui că nu iți convin transferurile lui Dananae sau Machado, insă eu te-am avertizat in privinta lor. Pană una alta, eu ti l-am adus la echipă pe Tatu, jucator pe care il apreciezi cel mai mult acum. Eu l-am vazut atunci cand nimeni nu-l vedea.

Becali: - Da, Meme, asa este...dar zi, iți place Steluta?

MM Stoica: - Da, recunosc că imi place cum joacă acum.

Chiar dacă Steaua are maximum de puncte de la reluarea campionatului, o parte a fanilor Stelei nu sunt pe deplin multumiti de toti jucatorii lui Ilie Stan. unul dintre cei luati in colimator de suporteri este brazilianul Tatu, care, după acestia, ar fi elementul care infranează jocul intregii echipe. Sud-americanul este aparat insă de Mihai Stoica, omul care l-a adus in Romania si care se laudă cu fiecare ocazie că el este cel care l-a observat pe noul preferat al patronului Ciobanul:

"Am vazut că multi oameni spun că Tatu infranează jocul, că tine prea mult de balon si că ratează foarte mult. Eu spun doar asa, că Tanase, Chipciu si Rusescu, adică exact cei care formează această forță ofensivă deosebită a Stelei, nu ar fi la fel fară Tatu. El ii trage pe toti, dar nu am pretentia să observe toată lumea asta, pentru că in Romania nu există cultură fotbalistica Aceiasi suporteri care il contestă acum pe Tatu sunt cei care il huduiau pe Nicoliță, apoi pe Dică si recent pe Bicfalvi, care este unul dintre cei mai buni fotbalisti ai Stelei. Tatu ar fi ajuns la Porto sau la Benfica dacă nu avea ghinion de accidentari. Asa, a stat pe bară mult timp si acum are o varstă care nu ii mai permite transferul la o formatie atat de mare", a spus Stoica.

"Cu etapa a XXIV-a, incepem ofensiva pentru titlul 24... Stelisti si anti-stelisti, m-am intors!!!"

Slim shady is back !!! Back into the box!

asta era ala care prefera sa moara in picioare decat sa traiasca in genunchi? eu cred ca a venit inapoi din solidaritate fata de Behaila. de ce sa suga maimuta singur?

MM-ule, tu esti ? E greu sa-mi dau seama, viteza si precizia cu care buzele tale ating posteriorul lui El Ciobandante sunt atat de impresionante incat nu mai stie nimeni unde se termina el si unde incepi tu ..