weeezer

Transferuri Vara 2007

2,667 posts in this topic

S-a tot discutat in ultimele doua luni, cam in fiecare thread in care se critica evolutia Stelei, despre jucatori, despre actualii jucatori din lot si despre eventuale solutii (la transferuri ma refer) pentru redresarea echipei.

Sezonul asta este, probabil, ratat, iar faptul ca ne aflam la 3 puncte de Cupa UEFA nu ma face sa fiu optimist, avand in vedere jocul practicat de echipa noastra. Astfel, e clar ca trebuie sa ne gandim la viitor, si tot ceea se intampla de-acum inainte la club ar trebui sa fie in ideea crearii unei echipe competitive pentru sezonul urmator.

De aceea, propun acest thread, ca o continuare a topicurilor similare din iarna si din vara anului trecut, pentru a incerca noi, suporterii, sa gasim niste variante. Iar apoi sa vedem, practic, care va fi atitudinea conducatorilor, comparativ cu doleantele noastre.

Asadar, concret, cine sa vina si cine sa plece?

cine sa vina si cine sa plece?

Nu o sa vina nimeni.

O sa plece Dica pentru ca incetineste jocul echipei si este ineficient.

O sa plece si Elton pentru ca nu se integreaza in echipa si la jocul cu capul e zero.

Nu mai pupa Neaga echipa...

Sa fim sobri, probabil ca s-a plafonat deja. Prea ne agatam de fosti jucatori. De ce sa nu se intoarca Laca? Ar face un cuplu fantastic cu Thereau.

Mai, Neaga joaca in coreea, cand ai vazut ultima stire cum ca a dat doua goluri sau a fost jucatorul meciului?

A fost transferat de curand la cea mai buna echipa din coreea, daca nu juca bine nu cred ca-l transferau.... C. Munteanu unde juca cand l-au luat spurcatii?

Mai, si mie mi-ar placea sa se intoarca la Steaua, pentru ca mi-e drag, ca si Danciulescu de altfel, ca si Nesu. Dar, cum ultimul n-a dat randament in sezonul asta decat inutil in meciul cu Poli, nu stiu daca dorinta asta a mea de se intoarce Neaga e mai mult una sentimentala decat practica. Si cred ca e la fel si in cazul tau.

MM Stoica a zis un lucru f inteligent aseara, problema nu e ca pierdem ci ca unii jucatori nu SIMT nimic pt acest club, adica sunt mercenari, Neaga de curand a avut oferte de la Dinamo si a spus ca daca se va intoarce in Romania numai la Steaua va juca....de astfel de stelisti avem nevoie pt ca ne-am pierdut spiritul !

Te asigur ca loialitatea si dragostea pentru culori a lui Radoi, Banel, Nesu sau Paraschiv sunt fara pata, ar refuza sa joace la alte echipe din Romania. Totusi, acest lucru nu-i face FOTBALISTI mai buni. Nu stiu ce sora medicala britanica spunea in al doilea razboi mondial ca "devotamentul nu este de ajuns". Mare dreptate avea.

Neaga e un talent cert si are doar 27 ani, eu tot cred ca ar fi o solutie buna pt atacu nostru, pe langa Badea e superfobalist oricum.

Eu ce pot sa fac? Doar sa ma inclin dezaprobator in fata parerii tale. Dezaprobator, dar tot o inclinare ramane.

Un lucru e cert, avem nevoie de un atacant de foarte mare valoare care sa fie capabil sa creeze fazele nu doar sa inscrie....unde crezi tu c-am gasi un atacant de asemenea profil si oare n-ar costa foarte multi bani?

Pai se vorbea de unul din Brazilia, Wilson sau ceva de genul asta, parca fost coleg cu Elton la corinthians. Nu am vazut cum joaca. Ar putea fi cautati in ligile secunde din Spania sau Franta.

Problema e ca in Romania atacantii care ar merita sa fie transferati au fost deja luati sau impamanteniti la echipele proprii.

Dar de ce sa nu coste foarte multi bani? Sa coste, sa coste, de ce se crede ca poti face performanta cu ciurucuri?

Si apoi, nu cred ca atacul ar fi marea problema de la Steaua, este mai mult vorba despre mentalitate si psihic. Sincer, sunt multumit de cuplul Badea - Thereau. Il astept si pe Dica.

Badea nu e in stare sa faca o preluare si tu-mi spui ca-i bun atacant? M-am saturat de petarde aduse din Brazilia, daca e brazilian nu e obligatoriu sa fie si valoros !

Andrey, Cernea, Lovin, Coman, Saban, Baciu, Iacob, Stancu, Bostina trebuie sa ne paraseasca urgent...trebuie cladita o noua echipa pe scheletul :

Goian Ghionea Radoi Dica Thereau, ceilalati: Badea, Elton, Nicolita etc. fiind buni de rezerve.

Badea nu e in stare sa faca o preluare si tu-mi spui ca-i bun atacant? m-am saturat de petarde aduse din brazilia, daca e brazilian nu e obligatoriu sa fie si valoros !

Andrey, Cernea, Lovin, Coman, Saban, Baciu, Iacob, Stancu, Bostina trebuie sa ne paraseasca urgent...trebuie cladita o noua echipa pe scheletul

Goian Ghionea Radoi Dica Thereau, ceillati Badea, Elton, Nicolita etc fiind buni de rezerve

Badea? E bun de rezerva pt Thereau. Andrey la prima gafa e criticat. Bravo. Elton e bun si el, Nicolita e bun daca isi revine (sa nu imi spuneti ca anul trecut nu juca bine). Cu un antrenor nou care sa stie sa ii motive vom domina iar campionatul. Eu zic ca ne trebuie un fundas central sa fie rezerva lui Goian si Ghionea, un mijlocas dreapta, un fundas dreapta si un fundas stanga rezerva pt Nesu.

Propuneri:

Fundas - Muresan de la Bistrita

Mijlocas dreapta - Prepelita sau Herea

Fundas dreapta - nu stiu, nu prea avem nimic in tara

Fundas stanga - la fel.

Exagerezi cu Badea, nu e chiar petarda, sau cel putin asa consider eu.

Despre brazilian nu stiu nimic, am mai spus, se vehicula, tot pe forum, eventuala lui aducere.

Despre Andrey nu stiu inca ce sa cred, in legatura cu ceilalti artisti iti dau dreptate. L-as adauga pe Nicolita.

Cat despre cei ce ar trebui sa ramana, eu vad lucrurile asa:

Goian: indolent sub conducerea lui Oli, poate daca se schimba antrenorul se decide si el sa joace ceva.

Ghionea: bun fundas, de nationala, ar trebui totusi sa-si tempereze nervii, le induce starea asta si coechipierilor.

Radoi: jucator supraevaluat de toata lumea, am cazut si eu in capcana asta. gafeaza mult, arogant si violent pe teren. Nu i-ar strica un pic de modestie pentru a deveni capitanul iubit de toata lumea.

Badea: atacant bun, de careu, ar trebui jucat in careu, nu pe flancuri. Rateaza mult, dezordonat si indecis in joc, parca ii este frica sa traga la poarta.

Thereau: bun atacant, stie cand sa dribleze, cand sa paseze si cand sa suteze. Sper sa colaboreze bine cu Elton. Momentan nu stiu ce sa-i reprosez.

Elton: bun, bun. Suplineste lipsa de inaltime prin tehnica. Ii trebuie mai mult curaj in joc, sa atace si mingiile inalte, adversarul poate fi jenat sau intimidat si astfel ar putea sa recupereze mai multe baloane. Sa atace poarta, sa lase un-doi-urile ca n-are cu cine. Poate doar cu francezul.

Nicolita: incercat in continuare pana la sfarsitul campionatului, daca nu-si revine dat afara sau transferat.

fundas dreapta nu-i emeghara?

Sincer nu m-a convins. Parca Petrica e mai bun ca el.

E bun Petrica dar parca are si el o varsta, trebuie adus cineva de viitor.

La criza asta contribuit decisiv ciobanu, cine-si mai aduce aminte acum cateva luni cat ne lamentam pe forum ca trebuie adusi jucatori de valoare , ciobanu fiind convins ca nu e nevoie si vom face fata cu brio in CL cu echipa asta de ciurucuri, apoi pt a ne inchide gura a transferat in ULTMA zi posibila doua pocnitori si-un fotbalist ...

Sa fim sinceri.... nu e Olaroiu cel mai vinovat, cand ai o echipa de petarde n-ai ce sa faci !

Rezultatele care le-am avut au fost pur si simplu obtinute prin sansa, si o emulatie de moment, in nici un caz pe valoarea echipei...sa nu uitam ca ne-a batut Hereenven acasa, sa nu uitam ca am castigat campionatul chinuit si cu multe dedesupturi, sa nu uitam ca am fost capabili sa luam 4 goluri intr-o repriza de la o echipa mediocra din Anglia, in plus n-am fost capabili sa batem in niciunul din derby-uri anul trecut nici pe Rapid nici pe Dinamo...o spun cu mahnire dar valoarea reala a echipei este cea aratata acum.

Asta nu e Steaua e o gluma proasta ! Organizare, centru de copii, imagine, TOT !

Am acceptat sa ne fie schimbata stema , sa fim manipulati pana in ultimul hal, sa fim insultati sa fim umiliti ! ..in trecut a fi suporter Stelist impunea respect, acum datorita oierului care este asociat automat cu numele Steaua stelistii sunt luati in bascalie si pusi in aceasi oala cu el... foarte trist ce se intampla trebuie facut ceva pt a indrepta situatia dar mi-e teama sa nu fie prea tarziu...

Eu as propune 2 jucatori de la echipa orasului meu natal si in care locuiesc si acum:Corvinul Hunedoara.Alexandru Iacob 18 ani (mijlocas la inchidere,capitanul nationalei de sub 19 ani) si Robert Cristian 18 ani (mijlocas ofensiv).Sunt 2 jucatori de exceptie.Au fost chemati la probe la Inter Milan asta iarna.Sunt convins ca se vor integra perfect in echipa Stelei si doresc ca Steaua sa ii poata achizitiona in cazul in care nu pleaca in Italia.Tin sa mentionez Corvinul Hunedoara e in divizia B iar Inter Milanu are ochi sa vada chiar si pana aici. Noi cei din Romania....nu avem. Asta a fost parerea mea. Sper din toata inima ca Steaua sa-i poata achizitiona numai nimeni nu se prea intereseaza si nimeni nu tine cont de parerile noastre.

Cred ca ar trebui adusi urmatorii jucatori: Haisan - Vaslui, Semedo - CFR, Herea - National, Stancu - Unirea Urziceni, Torje - Poli Tm, Neaga, si inca 2 fundasi si ar trebui sa ne lase: Saban, Baciu, Iacob, Lovin, Coman, Oli

Eu as propune 2 jucatori de la echipa orasului meu natal si in care locuiesc si acum:Corvinul Hunedoara.Alexandru Iacob 18 ani (mijlocas la inchidere,capitanul nationalei de sub 19 ani) si Robert Cristian 18 ani (mijlocas ofensiv).Sunt 2 jucatori de exceptie.Au fost chemati la probe la Inter Milan asta iarna.Sunt convins ca se vor integra perfect in echipa Stelei si doresc k Steaua sa ii poata achizitiona in cazul in care nu pleaca in Italia.Tin sa mentionez Corvinul Hunedoara e in divizia B iar Inter Milanu are ochi sa vada chiar si pana aici.Noi cei din Romania....nu avem.Asta a fost parerea mea.Sper din toata inima k Steaua sa-i poata achizitiona numai nimeni nu se prea intereseaza si nimeni nu tine cont de parerile noastre.

Sa presupunem ca acesti 2 jucatorii ar veni la Steaua...crezi ca s-ar incumeta vreun antrenor sa ii titularizeze din primu an?

Alexandru Iacob 18 ani (mijlocas la inchidere,capitanul nationalei de sub 19 ani) si Robert Cristian 18 ani (mijlocas ofensiv).

A incercat MM cu ceva timp in urma sa il aduca la Steaua, dar se pare ca s-a opus tatal jucatorului.

Guest
This topic is now closed to further replies.