Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Tiberiu Florea

Ce isi doreste suporterul stelist ?

60 posts in this topic

In urma discutiilor purtate cu suporterii mai multor echipe, am ajuns la o concluzie ingrijoratoare. Suporterul stelist isi doreste performanta cu orice pret. E asta un lucru rau? Eu spun ca DA!

Uitati-va in Anglia, in patria fotbalului. Acolo echipe ca Leeds sau Nottingham Forest se zbat in ligile inferioare, dar suporterii au ramas alaturi de ele. De ce oare? Suporterii lor nu vor performanta? Nu sunt obisnuiti cu performanta? BA DA, sunt obisnuiti cu performanta, dar stiu ca nu asta este cel mai important lucru. Important este ca in fiecare duminica, ei pot merge cu familia la stadion, in locul pe care il ocupa de 20 de ani incoace, pentru a vedea echipa pentru care traiesc. Si ei se enerveaza cand nu merge totul cum vor, numai ca ei nu pot renunta la dragostea pentru echipa. Acest lucru nu intra, pur si simplu, in discutie. In momentul in care ai trecut prin bune si rele alaturi de clubul tau, nu te gandesti sa il parasesti nici daca te duci in Liga a treia. Foarte multe cluburi europene au avut sedinte de zeci de ani in ligi inferioare, dar numarul suporterilor nu a scazut.

La noi de ce nu e asa? Nu stiu, pentru ca noi nu suntem englezi? :? Situatia altor cluburi nu ma priveste, dar la Steaua sunt foarte multi rupti in cur (scuzati-mi exprimarea, dar asta e adevarul) care se dau repede stelisti dupa un rezultat bun al echipei. Acestia nu ar trebui incurajati, deoarece calitatea de suporter se capata dupa ani de zile si se transmite in familie, nu se dobandeste dupa un meci mai bun. Nu ar trebui incurajati, dar sunt. Cum? Prin intrarea libera, si prin preturile derizorii ale biletelor. Astfel Ciobanul ii aduce si mai aproape de echipa in loc sa ii indeparteze, iar adevaratii suporteri sunt scarbiti de situatie si nu mai vin la stadion.

Cum vreau eu sa fie situatia la Steaua? Vreau sa ma pot duce linistit sa imi cumpar abonament de la casa de bilete, fara sa ma scuipe toti aurolacii, vreau sa pot intra pe stadion fara sa tin mana in buzunar pe portofel in timp ce trec printr-o inghesuiala infernala, vreau sa imi gasesc locul scris pe abonament liber si scaunul intreg, vreau sa vad in teren o echipa devotata si gata sa isi dea viata pentru culori, iar in loje conducatori cu facultate si dragoste ros-albastra. Nu vreau miliarde de dolari, nu vreau spoiala, nu vreau petarde. Vreau jucatori carora sa le faca placere sa joace pentru club si rezultate cat mai bune posibile in aceste conditii. Nu vreau performanta indiferent de modul in care este obtinuta ea, nu vreau lipsa de respect, nu vreau nesimtire. Vreau sa ma simt bine alaturi de cei dragi intr-o zi de duminica.

Iar daca echipa o merita, vreau sa sarbatoresc castigarea campionatului la sfarsit. Din punctul meu de vedere, asta este singura cale pe care putem intra in normalitate, cale care incepe invariabil cu indepartarea lui Ciobanul de la conducerea clubului. Indiferent de ce ar spune unii si alti, el nu este capabil sa conduca un asemenea club.

Acum, ca am lamurit ce vreau eu, voi ce vreti? Calitate sau cantitate? Spectacol sau victorie? Devotament sau flegme? Care club il doriti? Steaua lui Ciobanul sau Steaua? Raspundeti cinstit!

cine crezi ca baga bani intr un club 5 ani si apoi il vinde de gura suporterilor??nimeni...oricat ai incerca sa ma convingi nu pot sa cred ca un rezultat bun in campionat nu va face din nou stadionul sa aclame :"Ciobanul"...nu mai exista acea dragoste fata de fotbal...(intra p www.gsp.ro si vei vedea niste imagini sugestive...)ah si nu mai fa greseala sa aduci in discutie ANGLIA...no...cat despre Neaga (ca de aici s au rasculat toti)nu uita ca "JJ"(cum ii spunea cineva p forum)a mai luat si alte decizii gresite:Claudiu(kr daca ramanea castigam campionatul!!!)...e trist ca tre' sa asteptam o salvare ...da' de unde??sa fie ea divina??vom vedea...SANGE ALBASTRU(A LA' LACATRUS NU A LA' Zenga)

ca suporter Steaua, din tara(provincie), care face 10-12 ore pe tren, dus-intors,pt a vedea un meci al echipei, as dori respect si daruire,victorie si demnitate.poate ar fi bine ca jucatori si mai ales conducerea sa nu (mai)uite ca Steaua nu e un concept lansat si promovat de ei,o sursa de venit si ca Steaua este un simbol national(atentie:a nu se citi personal) o credinta,o idee care traieste prine sustinatorii ei morali si nu financiari.noi nu suntem angajati nimanui,ne exprimam liber(chair daca uneori dintr-o perspectiva critica care ubeori deranjeaza) si care luptam pentru ceea ce credem fara sa cerem ceva inainte de a oferi.

doar impreuna putem reusi.am fost si vom ramine alaturi de echipa.mai ramine ca si conducatori si jucatori sa fie alaturi de echipa.in mod...real...nu ca niste ....mercenari.

trup si suflet pentru culori!

Dak dl Becalli crede ca la Steaua a venit vremea unei revolutii !! Restructurand un lot care a avut un tur fantastic si un parcurs de Cupa UEFA cum nu au mai avut multe echipe romanesti in ultimii 7-8 ani ! Atunci dl Becalli ar trebui sa isi gaseasca o echipa a carui suporteri ai dau voie sa faca acest lucru !

Doar parerea mea:::

Din pacate nu sunt din Bucuresti si nu pot merege la meciurile Stelei ..... (desi as fi primul care si-ar fi luat abonament daca ar fi fost )......

asa ca despre ce se intampla pe stadion .... nu pot vorbi..... insa daca discutam despre situatia creeata in urma meciului cu Valencia eu vad totul asa ...... Cred ca s-a gresit in privinta lui Neaga deorece nici Zenga .... nici Ciobanul nu s-au comportat ca niste profesionisti ( ce ar trebui sa fie) daca vrei ca sa obtii rezultate si sa te numesti " un club mare" ; eu cred ca la felul cum s-a antrenat Neaga in stagiile de pregatire poate nici nu ar fi meritat sa fie titular insa nici decum nu trebuia trimis in tribuna ..... si in nici un caz Ciobanul nu trebuie sa se implice in formarea echipei ...... Nici Gigi nici MM nu trebuie sa spuna ca un jucator trebuie sau ca va fi titular asa cum se face in cazul lui Cristea ... creeaza presiune asupra jucatorului si creeaza si o stare de spirit proasta in sanul echipei .... ma intreb cum se simte Ciocoiu, Dinita ... si ceilalti din ofensiva Stelei care stiu ca nu conteaza forma in care esti ... sau cat de bun esti ... ci conteaza cat de mult te plac "sefii" .... Daca as fi in locul lui Zenga poate as pleca sau cel putin as avea o discutie foarte aprinsa cu sefii ( si Gigi spune ca vrea sa-l aduca pe Hagi antrenor la Steaua ... cu astfel de reactii .... nu prea cred uitandu-ma cu ce se intampla la Galata).

Tot respectul pentru faptul ca Gigi baga bani la Steaua si ca poate vrea sa faca o echipa mare .... insa nu asa se face un club mare .... creat pe dictatura .... eu cred ca fiecare ar trebui sa-si vada de meseria lui si totul ar merge bine .

Inteleg ca Gigi vrea sa scoata si bani din aceasta investitie .... e normal si sunt cu totul de acord .... dar nu e normal sa vanda un jucator doar ca altul sa fie titular ... poate ca acel jucator nu merita sa joace ca titular ..... cred ca fiecare jucator trebuie sa-si castige postul de titular ...... iar Neaga este un exemplu .....avand in vedere prin ce a trecut , si cum a ajuns sa fie titular

Cred ca Steaua o sa aiba ceva probleme in urma acestui scandal care tinde sa ia proportii.

Ca o concluzie : .. Cred ca Ciobanul trebuie sa inteleaga odata si pentru totdeauna ca " bani nu sunt totul" ....... degeaba ai bani daca nu ai onoare..... degeaba ai jucatori bine platiti si valorosi daca nu ai o echipa in care "preformanta" sa fie mentalitatea fiecarui jucator si conducator ...... degeaba arunci cu bani in stanga si in dreapta , daca nu faci ca oameni sa te iubeasca pentru ceea ce faci si pentru ceea ce esti si nu pentru banii tai .... degeaba ai echipa cu cei mai multi suporteri din tara daca nu intelegi ca unii sufera pentru acea echipa....

Si disutia poate continua ... dar ma opresc aici.

Respect ,Traditie ,Daruire asta e Steaua .Prefer ca Steaua sa joace in divizia C si sa scapam de cioban .Ciobane da-i bani lu' ma-ta eu nu am nevoie de banii tai!!!

nu cred ca se poate spune ca suporterii vor performanta cu orice pret...si dovada clara e ca majoritatea nu au fost de acord ce s-a intamplat cu vivi rachita,aliuta,acum Neaga...si lista poate continua...se pare ca noi avem demnitatea minima,dar nu ajunge...nu atata timp cat nu se schimba nimic,cat ajungem de unde am plecat...ii inteleg si pe cei din conducere,dar sa fim seriosi...Steaua nu inseamna doar Gigi becalli sau MM Stoica...asa ca declaratii de genul"ce ma intereseaza ce vor suporetii"sunt inadmisibile,zic eu...parerea mea...ca atata timp cat ne sustinem echipa si vrem rezultate dar si demnitate,nu trebuie sa cedam...pt ca Steaua suntem si noi...iar cel care face 10-12 ore pe drum ca sa-si vada echipa jucand nu cred ca vrea doar sa o vada castigatoare-nu cu orice pret cel putin!!!

Respect ,Traditie ,Daruire asta e Steaua .Prefer ca Steaua sa joace in divizia C si sa scapam de cioban .Ciobane da-i bani lu' ma-ta eu nu am nevoie de banii tai!!!

Exact asta simt si eu, dar 99% din stelisti nu ma pot inetelege. Din punctul meu de vedere mentalitatea de invingator o are cel care isi respecta adversarul si care da totul pe teren, nu cel care castiga cu orice mijloace!

Tocmai mi-a spus un stelist azi, care e si redactor la site, ca "SCOPUL SCUZA MIJLOACELE". Eu sper sa nu gandesc niciodata asa, e total impotriva a orice a insemnat vreodata Steaua Bucuresti, clubul Armatei Romane, mandria Romaniei!

cind nu ne ataca altii ciufuleste Jiji cacatul si tot nu e liniste.poate ne frige iar Dinamo ca am mai patito noi tari in gura si scandal si ciocu mic si siau vazut de treaba si au luat campionatul.....taranu de Jiji sa ne lase ca nu a platit el pt mine nici un bilet si acum la fel am fost frumos si miam luat singur abonament si gata,sa ma tina minte un lucru:pe noi nu are cum sa ne evacueze jandarmeria(daca chiar crede asta inseamna ca sunt oameni lui si el ii pune sa se bata cu noi pe la meciuri)RESPECT PT TOTI STELISTI 8)

sincer,nu stiu ce e mai bine acum in ce-l priveste pe Neaga,dar...tinand cont ca Neaga e ca si la coreeni si nu prea se mai pune problema ca el sa ramana la Steaua si sa fie si titular in meciul cu spaniolii,cred ca la ora actuala nu-mi doresc decat liniste pentru ca echipa sa se poata pregati si sa se poata concentra si,cu riscul de a-mi atrage dusmani,eu zic ca macar pana dupa meci sa uitam de "cazul Neaga"ca oricum nu se mai poate face nimic...momentan...si sa ne gandim ca Steaua,pe langa Neaga inseamna si Dumitru si Munteanu si nesu si Ogararu,oprita si multi altii si sa fim alaturi de ei...iar cu Gigi si MM vom avea mai tarziu timp sa ne "rafuim"...

Pacat ca renumele Stelei este calcat in picioare de derbedei precum GG, MM, Neaga. Cum poti sa ceri cont lui Zenga, care este campion mondial ?

Asta este culmea Balcanismului.Vreti civilizatie europeana sau vreti mai departe sa mirositi putoarea damboviteana ?

Alegeti !

Atit timp cit GB se deda la diferite "pariuri" de latifundiar cu "vinzatorul de buteli" din groapa nu avem ce sa comentam. Eu sunt stelist de cind ma stiu, am facut sport la Steaua si vad ca comunisti se descurcau mai bine, si avem si dovezi!

ne uitam in curtea lui Dinamo si comentam ca ceea ce se intampla acolo e de tot rasul. dar ceea ce se intampla la Steaua cum e? mai bine sa nu mai zicem nimic. un jucator ca Neaga, care a avut un retur de campionat excelent si pe spatele caruia te-ai calificat in sferturile Cupei UEFA, nu merita un asa comportament. a avut si Neaga pacatele lui, dar prin devotamentul aratat in teren si prin modul in care s-a pregatit de atata timp incoace (a ajuns si la nationala), eu zic ca merita mai mult decat sa fie aruncat ca o masea stricata. cine e de vina? in primul rand oierul - ca altfel nu merita sa-i zici - lingaul de Meme - care treptat, treptat a ajuns sa faca legea la Steaua, lucru grav, Zenga - care e o marioneta in mainile lui Gigi si fapt destul de grav Mirel Radoi - care cam face si desface in vestiarul Stelei. aveam o parere mai buna despre Mirel, acum sincer mi-a cazut in dizgratie. oricum, cu persoane gen Gigi si Meme (primul foloseste Steaua pentru a-si face imagine, ia al doilea lingaul primului), Steaua nu poate progresa.

in legatura cu performanta, orice club serios doreste performanta. nu este ceva rau in a dori performanta, dar decat sa castigam capionatul ca Dinamo anul trecut, mai bine lipsa. performanta - da, dar nu oricum si prin orice mijloace.

pana sa ajungem noi ca in Anglia, cred ca vor mai trece inca multi ani.

cred ca ar trebui sa protestam la meciul cu Valencia in legatura cu cele intamplate in ultima vreme la Steaua. chiar daca stiu ca tot nu se va intampla nimic. sa nu strigam nimic, sa nu facem absolut nimic timp de 30'. doar niste banere de protest, atat. FORZA Steaua, JEGURILE SA NE LASE!

Nu trebuie sa il atacati pe Zenga, va aduc aminte ca el nea dus in primavara europeana, el si toata echipa nu numai Neaga acum gata toti suporterii vor demisia lui Zenga, dupa parerea mea e o prostie.

E clar! Steaua a intrat intr-o criza acuta! Neanderthalianul de Gigi a luat-o razna(de fapt si-a dat arama pe fata), in echipa exista tensiuni,Zenga e in vrie, sufocat probabil de sentimentul omului neinteles, iar Meme-ul nu se mai satura sa stea cu nasul in fundul lu' Boier Cacareaza.

Din motive de logica elementara, precum si din unele care tin de bun simt, cred ca si Neaga are vina lui in toata povestea asta. Sigur ca Gigi are vina pricipala, avand pretentii sa-si etaleze panseurile lui strategice in public, chiar cu riscul de a-si arunca pe toata lumea in cap. Idiotul congenital, nu-si da seama ca imixtiunea asta fatisa in treburile antrenorului poate submina echipa si pana la urma, propriile lui interese. Riscul cel mai mare este ca Steaua poate sa-si piarda drumul ascendent pe care mergea cu hotarare(in mare parte din meritul lui Zenga)si sa ne trezim cu surprindere la sfarsitul campionatului ca trebuie sa suportam iar dansul din buric al mongoloidului de Borcea.

Multe se vor decide joi seara in Ghencea. Meciul asta ne poate arunca in sus, pe orbita performantei adevarate sau ne poate adanci criza. Se poate ca joi seara noi, fanii sa avem cel mai greu cuvant de spus. Ori vom fi in numar cat mai mare si vom striga numele de sfant al Stelei pana la epuizare, ori ne vom angrena intr-un razboi care nu poate avea nici un castigator,cu conducerea(singura care va pierde e Steaua).

Atentie, la victimele colaterale ale inconstientei lui Gigi si ale revoltei noastre. In primul rand Zenga. Un om care-si face treaba cu pricepere si pasiune si care tocmai de aceea mai este obligat uneori sa accepte si compromisuri. Acesta este antrenorul care ne-a adus totusi o performanta de nevisat la inceputul campionatului. Apoi, nu uitati de contexte: Zenga a venit la echipa cu o zi inaintea inceperii campionatului, a trebuit sa-si impuna ideile din mers si sa modeleze un lot asupra componentei caruia nu are nici un control. Dar mai ales trebuie sa lucreze cu un nesimtit de australopitec ca Gigi.

O a doua victima este Andrei Cristea, un baiat de 20 de ani pe care Gigi il expune din inconstienta oprobiului suporterilor, doar pentru faptul ca vrea sa-si recupereze repede investitia. Singura vina a lui Cristea este ca nu e nici Rooney nici Cristiano Ronaldo asa cum si-ar dori Gigi. Lasati-l sa joace, pentru ca talent are, dar presiunea pe care o pune Gigi si tribuna asupra lui, s-ar putea sa-l striveasca.

In fine, in momentul asta ma uit la meciul pe care Valencia este pe cale de a-l pierde la Santander si se vede clar ca e o echipa de batut! Trebuie sa credem.

P.S. Eu sunt din Bacau si la ora meciului voi fi impreuna cu mai multi prieteni in tribuna incurajand Steaua cu tot sufletul. Veniti si voi oriunde v-ati afla! Doar impreuna vom reusi!(hai ca devin patetic :? ).

Ne vedem in Ghencea.

Din pacate aceasta este situatia: suporterii stelisti adevarati se vor indeparta de echipa, vor deveni in cazul cel mai fericit simpli telespectatori din cand in cand.

Lipsa de respect fata de acestia este lucrul cel mai ingrijorator.

sincer acum nu cred ca mai stie cineva ce vrea in legatura cu Steaua!pe de-o parte trebuie sa protejam numele clubului si sa nu se mai repete cazul Neaga,trebuie sa oprim implicarea conducerii in problema echipei de pe teren,nu trebuie lasati nici Becali si nici MM sa-si impuna preferati in primul 11.aceste actiuni nu se cad la o echipa cu pretenti precum Steaua.pe cealalta parte trebuie sa ne gandim ca nu am mai castigat campionatul de mult timp si ca peste cativa ani se va tine minte doar dak Steaua si-a indeplinit obiectivele si se va uita acest scandal.asa ca nu suntem de acord cu ce se intampla dar inca visam la titlu!

Cred ca eu cam trebuie sa ma abtin la intrebarea asta, desi mi s-a trimis si mie...mail. Asta e doar pentru voi, stelistii. Va doresc sa vi se implineasca totul, mai putin in duelul cu noi. :P

Sunt suporterul Stelei de mic si am fost intotdeauna langa echipa si la bine si la rau...merg pe stadion de mic la aproape toate meciurile de acasa..dar ce s-a intamplat in ultimile zile ma face sa ma gandesc daca nu cumva ar trebui sa imi vand abonamentul si sa nu ma mai intereseze fotbalul. In scandalul iscat de cazul lui Neaga dupa parerea mea problema trebuie privita din mai multe puncte de vedere

1) Dpvd al lui Ciobanul: Am venit am cumparat Steaua..deci o privesc ca pe o afacere..am vazut in vanzarea lui Neaga o oportunitate de am creste profitul te termen scurt si am actionat fara sa ma gandesc mai mult. Greseala lui Becali este ca Steaua nu este o simpla afacere in care ai un numar de angajati iar daca nu iti convine ceva tai si spanzuri cum iti vine tie fiind mult mai multi factori de care trebuie tinuti cont cum ar fi suporteri pentru care de fapt echipa trebuie sa joace.Ipocrizia sa sta tocmai in faptul ca nu poti sa strigi peste tot "eu bag bani la Steaua din dragoste pentru echipa" si dupa aia "l-am vandut pe Neaga ca sa imi recuperez bani investiti" sau "eu nu sunt ca giovani vand jucatori indiferent ca clubul sau jucatorul nu este de acord".

2) Dpdv al lui MM Stoica: Am venit de la Galati la o echipa mare deci trebuie sa raman aici cu orice pret. Gigi este patronul deci toate actiunile mele vor trebui facute cu asentimentul sau riscand a fi chiar penibil sau a ma umili. Sefu vrea ca Neaga sa plece ca vrea bani voi face in asa fel ca Neaga sa plece si cumva vom da vina pe el ca nu juca pentru culorile ros-albastre si a prins un contract mai bun.La fel de ipocrit ca si patronul sau, sau mai bine zis un om cu mai multe fete.. sa ne amintim ca pe vremea cand era la galati Stoica era unul dintre cei mai simpatizati conducatori de club de la noi tocmai pemtru felul sau de a fi dar bani si mediatizarea schimba o persoana uneori in bine alteori in rau deci metamorfozarea sa n-ar trebui sa mire pe nimeni.

3 Dpdv al lui Walter Zenga. Eram la plaja si am primit oferta sa antrenez o echipa buna din Romania care e cunoscuta putin si in afara ( nu un nume mare cum afirma uni)Ca sa imi implinesc visul de ajunge antrenor in Serie A trebuie sa am rezultate aici ca sa auda lumea de mine. E clar ca Gigi i-a zis lui Zenga nu-l baga pe Neaga ca altfel nu semneaza cu coreeni iar Zenga s-a gandit: il bag chiar daca fac un rezultat bun (lucru pe care titularizarea lui Neaga nu-l garanta) cu prima ocazie ma zboara nu-l bag daca fac un rezultat bun o sa fiu felicitat de toata lumea fac un rezultat prost voi arunca vina pe Neaga ca sa nu-mi sara lumea in cap.Rezultatul il stim cu toti. A ales sa-si incalce principile de profesionist pentru a nu-si indeparta visul.

4 Dpdv al lui Neaga. Imi place la Steaua dar vreau sa castig mai multi bani. Problema nu ar fi aparut daca Neaga ar fi zis de la inceput nu vreaua sa semnez cu nimeni chiar vreau sa-mi prelungesc contractul la Steaua...si s-ar fi dus la Gigi i-ar fi spus prelungeste-mi contractul si vinde-ma mai incolo pe bani mai multi. Asa toti s-au coalizat tacit sau nu impotriva lui si i-au facut vant imediat

5 Dpdv al suporterilor. Au vandut unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei in perioada celui mai importanta dubla a ultimilor ani in felul asta cum sa faci performanta? Dar sa nu uitam ca si noi avem partea noastra de vina. Cand Gigi a luat Steaua uni s-au bucurat ca n-o sa se mai vanda jucatori pe banda rulanta ca o sa avem bugetul mare ca o sa facem din nou performanta..etc alti au fost indiferenti alti au fost sceptici alti nu au fost de acord dar toti n-am gandit ca din 2 rele il alegem pe cel mai putin rau.Iata ca pe termen lung s-a dovedit ca nu am avut dreptate dar din moment ce am crezut ca avem multe de castigat de pe urma lui Gigi trebuia sa ne gandim ca un om care are "calitatile" lui Gigi ne va lua si ceva in schimb si nu va conduce clubul dupa dorintele suporterilor ci dupa bunul sau plac.Deci vina noastra daca poate fi numita asa este ca nu am comentat sau mai bine zis nu ne-am exprimat nemultumirea de atunci acum fiind dupa parerea mea cam tarziu si sper ca nu prea tarziu.

In concluzie toti suntem vinovati pentru starea actuala de la Steaua in schimb toti spunem ca ceilalti sunt vinovati nu noi. Moral vinovati sunt Gigi, si poate MM si Zenga desi daca am incerca sa ne punem in situatiile lor poate am vedea si noi lucrurile altfel de cum le vedem din afara.

Normal ca toti vrem ca clubul nostru sa fie cel mai bun ca rezultate dar si ca conducere imagine etc. Dar in conditiile actuale nu vom avea niciunul din aceste deziderate.

Am citit pe site tot felul de propuneri: sa protestam sa huiduim etc... fara un lider care sa ne uneasca pe toti ca sa luptam impotriva lor e greu daca nu imposibil..sa ne gandim doar la gorilele patronului cum l-au scos pe jean din galerie.Iar cand vom avea acel lider si ne vom arata nemultumirea poate vom reusi sa schimbam antrenorul si pe MM dar sa-l indepartam pe Gigi mi se pare un lucru aproape imposibil. Sa plece de buna voie nu vad cum ganditi-va doar cat de mediatizat este (cred ca daca ar da bani pe doua sezoane cat da la Steaua nu ar aparea de atatea ori la TV) iar de vandut nu vad cui pentru ca sa nu credeti ca va cere o suma mica.

Asadar si eu vreau calitate in loc de cantitate dar deocamdata nu vad cum o sa se realizeze acest lucru.

Din pacate situatia Stelei nu este singulara in capitalismul nostru feroce.Pana nu de mult radeam de catzelusi ca vand pe banda rulanta.Iata ca nici noi nu suntem departe.

Partea financiara a problemei nu o contesta nimeni.Toate marile echipe ale Europei vand si cumpara jucatori si evident urmaresc profitul.Difera putin MODUL cum se pune problema.Acolo banii se concentreaza in mainile unor oameni cu cap si cu traditie.La noi in Romania din pacate au ajuns mai mult la descurcareti si lipsiti de scrupule decat la oameni muncitori si cinsiti.De aici pleaca tot balciul.Jucatorii, chiar daca au salarii exorbitante pe langa castigul mediul lunar al oamenilor de rand, eu cred ca traiesc intr-o presiune imensa, depinzand de banii "nasului".La Steaua din pacate este o dictatura teribila.Presa a mai sesizat acum ceva timp niste aspecte .... cum ca jucatorii nu sunt in sindicat...si Gigi a zis pai ce nevoie e de sindicat ... noi suntem o familie.Atata timp cat Becali va fi la Steaua va ramane aceeasi atmosfera.Pentru echipa nu imi dau seama daca e bine sau rau.E bine ca totusi au bani, trebuie sa-i intelegem si pe jucatori...sunt si ei niste salariati pana la urma.

O sa imi sariti toti in cap acum... dar sa stiti ca nu avem nevoie de jucatori gen Mirel Radoi care ii "spune" lu' nasu' pe cei care nu sunt cuminti, ca la gradinita.Avem nevoie de un Ogararu, de un Bostina,de un Petre Marin si multi altii din lotul Stelei care se vede pe fata lor ca sunt oameni muncitori si nu smecheri cu figuri in cap.

Din pacate oamenii care fac ceva la clubul asta sunt tratati cu fundul.Steaua e construita acum pe un schelet fragil, plin de tensiuni.Cu regret o spun, dar aceasta constructie nu va mai dura prea mult.Eu unul am devenit deja destul de intrebator si fata de sansele la titlu in conditiile de acum.Munca unora si devotamentul extraordinar al publicului nu pot contrabalansa tot timpul smecheria si nesimtirea altora care profita.Forza Steaua.

Imi pare rau sa vad cum a ajuns Steaua acum.De cand ma stiu eu stelist nu a mai trecut printro perioada mai neagra ca asta.Parca am fi Germania in vremea lui HITLER :evil: .Multi spun ca in vreme LUI CEAUSESCU era f. greu dar un lucru stiu sigur:Steaua arata mult mai bine atunci decat acum.NU MAI EXITA PUNERE DE SUFLET LA Steaua,TOTI SUNT PE INTERES,TOTI PROFITA DUPA Steaua,PROFITA DE NUMELE EI,ISI BAT JOC DE CULORILE CLUBULUI.pentru EI Steaua=BANI SI FAIMA .NU SE MAI TINE CONT DE PAREREA SUPORTERILOR CARE PE ALTE VREMURI DECIDEAU SOARTA CLUBULUI..GB TE ROG FRUMOS,IN NUMELE TUTUROR SUPORTERILOR ADEVARATI AI Stelei SI CULORILOR ROSU-ALBASTRU,LASA-NE.NE-AI ADUS UNDE NIMENI NU CREDEA CA SE PUTEA AJUNGE AICI...AI OBTINUT CE AI VRUT,ACUM LASA ECHIPA SA REPARE TOATE GRESELILE FACUTE DE TINE SI CONDUCCERE...NU MARITAM ASTA

In urma discutiilor purtate cu suporterii mai multor echipe, am ajuns la o concluzie ingrijoratoare. Suporterul stelist isi doreste performanta cu orice pret. E asta un lucru rau? Eu spun ca DA!

Acum, ca am lamurit ce vreau eu, voi ce vreti? Calitate sau cantitate? Spectacol sau victorie? Devotament sau flegme? Care club il doriti? Steaua lui Ciobanul sau Steaua? Raspundeti cinstit!

Eu as vrea în primul rând ca FC Steaua sa fie o societate comerciala pe actiuni în adevaratul înteles al cuvântului.Cu mii,cu zeci de mii de actionari.Asta ar însemna sa aiba un capital imens.Si o forta pe masura.Asa cum numai marile echipe ale continentului au.

De aici s-ar rasfrânge cam tot ceea ce a spus Greco mai sus.

Am avea si performanta la pret normal,si calitate,cantitate,spectacol,victorii,devotament.Si mai mult decât atât.Traim într-un stat asa zis democratic,si vreau ca la Steaua sa fie democratie.Sa fie un presedinte ales de actionari.Nu ne trebuie un actionar unic.Nu avem nevoie de dominatia unui singur om.A unui stapân.Vrem sa decidem totul,noi viitorii actionari ai clubului.Ar fi mai echitabil.Se îndoieste cineva?

Guest
    This topic is now closed to further replies.
    Sign in to follow this  
    Followers 0