Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Steaua - Dinamo 2 - 4 (0 - 3)

398 posts in this topic

Am luat bataie, aste e... nu e prima si nici ultima. Sa nu uitati ca si noi am dat acum putini ani un 4-2 in groapa

Nu putem trai din sperante.

Nu a murit nimeni

Mi'e mi'a placut cum a jucat Steaua

Ar trebui sa treaga mai de la distanta...ei trebuiau sa ajunga in 6 metri ca sa dea la poarta.

Trebuiau sa isi incerce norocu' si mai de la distanta.

A jucat bine Steaua doar ca nu a intrat mingea....

Le-a fost frica sa traga la poarta.

Antrenorul nu te poate invata cum sa bagi mingea in poarta, dar te poate invata sa nu-ti fie frica sa tragi la poarta si sa ataci.

In fine, Paste fericit tuturor, am plecat sa iau lumina.

Pentru ca pe patron nu-l poti da afara, ramane o singura varianta pentru a ne reveni din toamna: Olaroiu out! (si adusi jucatori competitivi, nu momai)

A auzit cineva de vreo declaratie a lui Meme de dupa meci? Pe pariu ca tace ca mortu'n papusoi.

Mi-e scarba de voi, astia din conducere, si mi-e mila de tinerii creduli, care isi dau ultimii bani pe bilete si striga pana ragusesc pe stadioane, apoi o mai si iau pe cocoasa sau primesc cate-un pumn amical (Meme stie!).

Hai sa incerc si eu o mica analiza, desi e greu.

Paradoxal, as spune ca in destule momente am jucat mai bine decat cu milogii. Din pacate insa s-a intors roata : am ratat noi ca tampitii, iar adversarii au dat gol si din jumatati de ocazie.

Sa-i luam pe "eroii" nostri la rand :

Andrey : slab. Golurile 1 si 3 sunt vina lui dupa parerea mea. Cum dracu sa iei gol de la 30 si ceva de metri ??

Radoi : nu poti sa nu-i admiri ambitia de care da dovada, insa in seara asta a comis-o iar. Si nu stiu cum dracu reuseste, dar o face exclusiv in partide importante (Rapid acu vreo 3 ani, Rosenborg, Dinamo). Era sa ne mai bucure o data cand s-a trezit sa dea un calcai pe langa careu.

Baciu : slab spre jalnic. Plasament lipsa, primul la balon nu prea a fost ... nu prea stiu ce merite sa-i gasesc in afara faptului ca a fost si el pe-acolo. La vara ar trebui pus pe liber, ca-i in plus.

Petre Marin : binisor, nu prea ai ce sa-i reprosezi, dar se vede varsta.

Nicolita : ca de obicei, adica bezmetic, lasa adesea partea sa de teren desoperita. Cateva urcari reusite in atac in prima repriza, in rest nimic.

Bostina : in nota obisnuita sezonul asta, adica sictirit si spectator fara bilet pe teren. Sa-si ia tehnica aia a lui ca o are degeaba, si sa se duca dracului cu ea la vreo echipa gen Vaslui sau Farul. Ca rezerva, ca la ce joaca nu poate emite pretentii de titular. Decat la noi, desigur.

Paraschiv : tot ca de obicei, alearga dar cand intra in posesia mingii e in mare necaz. Nu stie ce sa faca, asa ca scapa de ea pasand ori in lateral ori in spate. Cam de fiecare data cand incearca sa paseze in fata, greseste.

Elton : unicul nostru castig din cosmarul asta. Furnicuta are valoare si face toti banii. Driblinguri, pase, a aratat din toate. Bineinteles, nu i-a iesit chiar tot, a mai gresit, dar in secunda asta, este unul din putinii care pot spune ca merita sa joace la Steaua. Bazandu-se pe ceea ce a aratat pe teren, nu pe vorbe goale.

Lovin : toata lumea l-a luat la tinta, eu la fel. "Praf" sau "varza" sunt epitete prea generoase pentru el. A jucat si joaca mai prost decat atat. Inutil complet, nu deposedeaza, nu are viteza, nu stie sa paseze .... ma intreb serios daca i se poate spune fotbalist.

Ochirosii : Steaua noastra in ascensiune , se pare ca el urmeaza sa devina noul favorit al lui GG. Sa speram ca acest lucru nu-l va strica, asa cum s-a intamplat cu alde Cristea si Banel. Azi binisor, s-a zbatut si a pus suflet. Oricum, mult, mult peste Bostina.

Badea : dezamagire. A incercat, a dat el un gol, dar cam atat. Este un atacant valoros si trebuie sa ramana.

Thereau : idem Badea.

Iacob : total iesit din forma, mai bine dati-i liber pana la vara.

Cristocea : a stat prea putin pe teren ca sa-i dai vreo apreciere.

PS : La vara trebuie facuta curatenie generala .... sunt cativa care au tot primit sanse dar au aratat de fiecare data ca NU le merita.

Nu mi-a placut meciul

Cred ca niste schimbari la echipa sunt mai mult ca necesare...si pentru ca nu poti sa dai jucatorii afara...ramane de plecat antrenorul si Meme!

@strezahuzum:

Pertinenta analiza ta, in mare parte ai dreptate.

Andrey - nu se poate spune ca a gafat in meciul de azi, dar nici nu a facut un meci mare(la golul 1 Munteanu nu trebuia lasat sa suteze, sutul fiind aproape imparabil; golul lui Niculescu putea fi evitat), in contrast total cu Lobont...cofetarii si-au luat portar cu experienta si asta se vede

Banel - a inceput bine, dar s-a stins pe parcurs...prin urcarile sale a lasat spatii mari pentru adversari...raman la parerea ca i-ar sta mai bine pe banca

Baciu - nu a iesit in evidenta, a facut un meci mediocru

Radoi - daca nu facea gafa aceea blestemata, am fi putut sa spunem ca a jucat bine...

P. Marin - prestatie destul de buna, insa in multe momente varsta si-a spus cuvantul

Paraschiv - slab, total lipsit de imaginatie, complica jocul Stelei

Lovin - zero barat!

Elton - omul meciului in opinia mea; a inceput mai greu, dar ulterior a facut legea la mijlocul terenului, umilindu-i in dese randuri pe caini(numai in prima repriza a oferit pe tava 4 ocazii clare de gol pentru noi, toate ratate de atacanti) - in a doua repriza era omniprezent, i-a naucit complet pe cofetari...din pacate inutil in ceea ce priveste scorul final.

Bostina - slab, fara pofta de joc

Badea - s-a facut prea mare tam-tam in aceasta saptamana vis-a-vis de un eventual meci mare facut de el impotriva cofetarilor....a ratat mult; singurul plus ar fi golul

Thereau - a facut din nou un meci bun, a jucat desi era accidentat...merita golul din finalul meciului...printre putinii jucatori care nu au dezamagit azi...uneori imi da impresia ca este mai stelist decat unii jucatori care poarta emblema la piept de ani buni...

Rezerve:

Ochirosii - un plus de viteza si determinare fata de Bostina; incursiune excelenta la golul lui Badea

Cristocea - a avut ghinion, neavand sansa de a juca prea mult

Iacob - din nou foarte slab, odata cu revenirea lui Dica Victoras va deveni a patra optiune(dupa Dica, Thereau si Badea)

Duelul antrenorilor a fost castigat net de Rednic. Dinamovistii au stat excelent in teren. Jocul lor la offside a functionat perfect.

Este inadmisibil sa joci acasa cu Dinamo cu doi inchizatori, incluzandu-l in echipa de start pe Lovin, in conditiile in care acesta a facut numai meciuri execrabile. Intrebat la conferinta de presa de ce a jucat cu doi inchizatori, Oli a oferit un raspuns hilar, motivand ca a folosit un sistem 4-1-3-2. Bun, sa mergem pe aceasta idee. Sa presupunem ca Paraschiv a fost mijlocasul la inchidere. Ar insemna ca trio-ul din fata era format din Elton-Bostina si Lovin. Ce profil are Lovin? Ofensiv? Cate pase decisive a dat Lovin? Imi vine sa imi iau campii cand jucatori gen Croitoru sau Ochirosii erau pe banca.....

Asadar, s-a jucat:

------------------ Andrey --------------------

----- Nicolita - Baciu - Radoi - Marin -------

---------------- Paraschiv -------------------

---------- Elton - Lovin - Bostina -----------

-------------- Badea - Thereau ---------------

Intrebarea mea: nu era mai bine in formula de mai jos?

------------------ Andrey --------------------

----- Nicolita - Baciu - Radoi - Marin -------

----------------- Paraschiv ------------------

------- Croitoru - Elton - Ochirosii ---------

-------------- Badea - Thereau ---------------

Oli mi-a demonstrat din nou ca nu are nici tupeu, nici inspiratie. Un amanunt: aparent Gigi i-a indicat sa ii bage la pauza pe Ochirosii si Cristocea. Daca era dupa antrenor, probabil ca Lovin si Bostina erau integralisti si faceam schimbari menite sa pastram "marele rezultat" consemnat la pauza.

Daca este adevarat ca JJ i-a sugerat lui Oli

sa-i bage pe Cristocea si Ochirosii(mama ce-am ajuns) inseamna ca, "antrenorul de locurile 3-4" trebuie sa plece. La ora asta mai bine ar fi si cu Hagi, macar ala stie sa se retraga cand face o boacana....

ok... s-au tot analizat prestatiile jucatorilor. s-a ajuns la concluzia ca nu au jucat chiar rau... dar de prestatia antrenorului nu vorbeste nimeni? deja imi vine sa ma iau la palme de cand tot zic ca nu avem nici un fel de viitor cu Olaroiu pe bara. si daca tot analizam :

1. Andrey - foarte slab. Nu a scos mai nimic din ce a fost pe cadrul portii. Are alibiul ca si ce a fost pe poarta a fost cam imparabil. Imparabile pareau si alea la poarta lui Lobont.

2. Nicolita - ZERO. 2 centrari in prima repriza si atit. Dupa ce ca este intr-o criza de forma cit se poate de clara e si bulversat de dobitocul asta de antrenor. Cind mijlocas dreapta, cind fundas dreapta, cind mijlocas stinga...olaroiule pe cind il vedem in poarta?

3. Radoi - cu parere de rau- ZERO. Ii dau acest calificativ pentru simplul fapt ca a dat pasa la adversar tocmai cind incepusem sa speram. In orice caz, CAPUL SUS ! Si aici fac o mica paranteza - nu Protasov a ratat calificarea in Champions League contra lui Rosenborg- ci 3 autogoluri date de Radoi.

4. Baciu - ZERO. Macar la el nu aveam pretentii.

5. Marin - OK. Are o virsta la care e greu sa mai fii un jucator de top.

6. Paraschiv - TREACA, MEARGA - Ramane unul din jucatorii mei favoriti si continui sa sustin ca a-l ceda este una din marile prostii manageriale (nefacute inca) ce ar putea aparea in viitorul echipei.

7. Lovin - ZERO BARAT. IRECUPERABIL. NU AM CUVINTE.

8. Elton - OK. Are momente cind, intr-adevar e cu citeva secunde mai destept decit restul echipei. Si asta din pacate pentru noi.

9. Bostina - ZERO BARAT. Si se pare ca nu la pasarica si OLD No.7 (pentru necunoscatori: My friend Jack Daniel's).

10. Badea - OK. Inca haotic dar promitator.

11. Thereau - OK. Un adevarat profesionist. Pacat ca nu avem mai multi ca el in echipa.

12. Iacob - ZERO. Accidentarile isi spun cuvintul.

13. Cristocea - fara calificativ.

14. Ochirosii - un mare OK - sa dea Dumnezeu sa o tina in ritmul asta. Felicitari.

Olaroiu - vezi Lovin. M-am saturat sa il tot critic. PENIBILITATEA intruchipata. Credeam ca in dictionarul explicativ al limbii romane la cuvantul penibilitate era o poza de grup a familiei Lucescu. Ei bine era. Pina cind a venit antrenor la Steaua Cosmin Olaroiu. Si de atunci el sta la loc de cinste

acolo.

Acestea fiind spuse va urez tuturor un Paste Fericit ! si cat mai multe impliniri ! HRISTOS A INVIAT !

Adevarat a inviat!

Paraschiv e depasit,iar Radoi nu e chiar asa de terminat pe cum spui tu,chiar daca a gresit grav.In rest,aprecierile tale sunt destul de exacte( cu respectiva marja data de faptul ca inca nu ne-au trecut nervii...) :oops:

Schimbatii ma portarul ca repetam istoria cu Carlos mai bine apara Cernea de o mie de ori. Asa am luat si cu Rapidu 2 goluri de rahat. Coman pleca de la rapid puneti mana pe el nu pe toti mascaricii din tari straine. Ma doare ca am luat goluri de 2 lei!

Portarul lor mai bun decat al nostru.

Elton, util pana la urma.

"Axul central al apararii" varza.

Thereau razboinic.

Liverpool va castiga Sampion Lig.

Tiganii, butelierii, zilierii si plutonierii de la dinam0 vor pierde in turul preliminar.

Steaua va ramane singura in grupe. :)

Iar la anul ... razbunare :evil:

Sa fii multumit daca jucam in UEFA, la felul cum e condusa si joaca echipa acum...daca prindem UEFA e lucru mare.

Pana acum ABSOLUT NICI O ACHIZITIE N-A CONFIRMAT...NICI UNA, POATE CAMPIONATUL VIITOR, CA IN ASTA ...SUNT VARZA TOTI!

Elton, Cyril, astia nu au confirmat?

Si Andrey asta o sa ajunga ca si Carlos, pacat... poate am fi reusit noi sa il luam pe Lobont daca nu zicea MM ca nu e portar de Steaua.

Elton, printre putinii jucatori care au aratat ceva, defapt a fost jucatorul cel mai aplaudat.

Am fi putut foarte bine sa si castigam acest meci,cele 2 bare, luftul lui Badea, plus ce a mai scos Loby un "cap" al lui Thereau si alte suturi.

Astept sa ne luam revansa in sezonul viitor.

Urez un Paste fericit tuturor!!

Parerea mea e ca Andrey nu a gresit decat la golul 3...ala era singurul parabil..in rest nu avea ce face.....patrupedele au avut un noroc incredibil!!!

Iar Lobont nu e asa mare, noi l-am facut mare portar, ca in loc sa dam goluri, il luam pe el la tinta cu mingea...oricat sunt laudati Badea si Thereau eu cred ca au jucat slab ieri....incredibil cat au putut sa rateze....apararea a fost varza. Aici putem gasi scuze: au lipsit Goian, Ghionea, Stancu... dar o echipa mare are si rezerve de valoare....la mijloc in afara de Paraschiv(a recuperat destule mingi,asta e jocul inchizatorilor, nu se fac remarcatzi) si de Elton(a facut legea in atac, dar are unele probleme la finalizare si asta s-a vazut la faza in care a scapat singur cu Lobont)

In ceea ce priveste antrenorul, eu zic sa-l mai lasam o etapa, sa vedem daca reusheshte sa bata pe Gloria... ieri nu a avut ce sa faca impotriva zeitei Fortuna......

Daca am ajuns sa spunem ca lipsa lui Stancu din primul unsprezece a fost simtita, avem mari probleme la nivelul lotului. Antrenorul a fost lasat n etape...aceasta infrangere este extrem de greu de tolerat...sincer, daca as fi avut de ales, si fi preferat sa pierdem cu Rapid si sa ii batem pe cofetari in Templu. Si mai lasati prostiile gen Zeita Fortuna...astea sunt pentru loseri. Daca Lovin strangea la Catalin Munteanu, acesta nu mai avea ocazia acelui sut superb. Daca acelasi Lovin bloca centrarea lui Munteanu, Danciulescu nu ar fi avut ocazia sa faca 2-0. Daca portarul ar fi plonjat mai devreme, am fi evitat golul trei. Daca Radoi juca simplu si bubuia mingea in tribune, nu luam golul 4. Daca Badea nu dadea pe langa minge poate alta era soarta meciului.

Nu este vorba de noroc! Este vorba de experienta! Ei au un atac experimentat, noi avem doi tineri care mai au multe de invatat. Ei au un portar care a prins meciuri in UCL si in campionate puternice, noi avem unul care mai are de demonstrat. Ei au la mijloc un jucator experimentat care a jucat multi ani afara(Munteanu), noi avem un Lovin, jucator care in mod normal si-ar gasi locul in esalonul secund. Dar cel mai important: ei au antrenor, noi nu. Cine a urmarit jocul, asezarea tactica stie despre ce vorbesc.

Se impune o "curatenie de vara". Cei vizati: Olaroiu, Lovin, Coman, Baciu, Stancu, Saban, Bostina.

hai sa va spu parerea mea :

-Andrey a aparat bine :wink: :wink:

-Radoi a fost cam sters : a dat-o-n bara si a mai dat si pasa aia de golul 4 a lui Dinamo.

-Baciu ce sa zic :arrow:

-Petre Marin binisor

-Nicolita a jucat bine in prima repriza dar s-a stins in a doua.

-Paraschiv are o perioada mai proasta

-Elton a jucat de 10

-Lovin 000000 :?

-Bostina 0000

-Badea ok

-Thereau ok

cum mai mult forta dati spre poarta ca-ti jucat mai bine

FORZA Steaua...

fularsteau2

Sa fac si eu o analiza ca aseara eram @`x[]{.

Andrey - eu zic ca a gresit doar la golul 3. Munteanu a prins un sut de zile mari langa vinclu.

Banel & Baciu -slabi. ma obisnuisem ca Baciu atunci cand intra sa nu iasa in evidenta dar nici sa fie asa slab.

Radoi - ok mai putin pasa lu' peste.

Ochirosii si Elton- cred ca daca am juca cu amandoi titulari ar fi destul de greu sa mai ajunga mingea la adversari.

Lovin- inca nu s-a inventat unitatea de masura care sa caracterizeze cat de slab joaca.

Petre Marin- pacat ca nu e cu vreo 10 ani mai tanar.

Bostina - m-a dezamgit. am fost un sustinator al lui insa cred ca ar trebui sa fie rezerva lui Cristocea sau Ochirosii.

Cristocea - sper sa nu fie grava accidentarea.

Badea si Thereau -ok

Iacob- slab, inca nu si-a revenit.

Olaroiu- l-am sustinut multa vreme insa a fost prea mult ce s-a intamplat aseara.

P. S. De nervi mi-am reinstalat windows-ul, mi-am facut upgrade la serverul de mail, cel de webhosting, dns, samba, ftp (astea le amanam de vreo 3 luni ca mergeau bine dar aseara chiar nu mai stiam ce sa fac ca eram beat si tot nu trecea supararea).

O singura intrebare pt domnul moderator...consideri ca Nicolita a jucat mai bine ca fundas dreapta decat Stancu.....eu zic ca era mult mai util in atac...ca nu avem fundas dreapta dupa plecarea lui Ogararu asta e stiut de mult...in rest raman la parerea mea:am avut ghinion....e drept ca norocul si-l face si omul cu mana lui...: :):)

NU CONTEAZA INFRANGERA!!! Asta nu demonstreaza nimic...tot noi suntem mai buni!!....ei au avut noroc ca ne lipseau jucatori..in special Dica..dadea 3 goluri, sau 4..idn lovituri libere pe toate..ca am avut multe sanse din lovituri libere..dar asta e...au avut mare noroc..

Daca tot e sa ramana in teren Nicolita, as vrea sa il vad fundas dreapta, pentru ca este un jucator capabil sa joace doar simplu(nu stie dribla, rata centrarilor de calitate este scazuta, deci nu este util la mijloc). Insa: aseara a jucat fundas intr-un sistem falimentar in care nu aveam mijlocas de banda dreapta veritabil(Elton a fost prezent pe tot terenul). In aceste conditii, Nicolita a urcat in dese randuri, lasand partea descoperita. De altfel, cu acest aspect a incercat Oli sa il surprinda pe Rednic: superioritate pe partea dreapta, urcari ale lui Banel in atac si mobilitate maxima pentru Elton. Din pacate, Baciu nu a reusit sa se ridice la nivelul lui Ghionea sau Goian, nesuplinind urcarile lui Banel. Cu "materialul" pe care il avem, cea mai buna formula de echipa ar fi urmatoarea:

------------------- Andrey --------------------

----- Nicolita - Goian - Ghionea - Marin ------

-------------------- Radoi --------------------

------- Croitoru - Elton - Ochirosii ----------

--------------- Badea - Thereau ---------------

Daca Oli nu joaca asa in urmatorul meci(teoretic, in afara de Thereau si Ghionea care sunt incerti, restul lotului e valid).

@Pr0-ionutz: cum sa nu conteze aceasta infrangere? Din contra....

Spui ca suntem mai buni...ieri nu am demonstrat acest lucru in teren. Daca in meciul tur ne-au furat si nu meritam sa pierdem(dar atentie! - nici sa castigam), acum victoria lor a fost meritata.

Sign in to follow this  
Followers 0