Bogdan4Steaua

Elton Jose Xavier

391 posts in this topic

eltonvh1.th.jpg2007_3_6_14_49_5_elton.jpg

Nume complet: Élton José Xavier Gomes

Data nasterii: 07.04.1986

Locul nasterii: Palmeira dos Índios

Inaltime: 1,58 m

Numar tricou: 86

A mai evoluat la: Corinthians(juniori), São Caetano, Corinthians(seniori)

Debut in fotbalul profesionist: 13.05.2004(Corinthians - Vitória BA 1-0)

"The 20-year-old joined Brazilian power Corinthians in the 2004-05 season, playing in 29 games while his club won the league championship. Last year he was loaned Sao Caetano where he also played in 29 matches and was coached by legendary Brazil goalkeeper Emerson Leao.

Elton was back at Corinthians for the start of this season but in the past couple of days he was transferred to the Romanian giants Steaua Bucharest. Known for his speed and his on the ball technique, it will be interesting to see how a player of his stature does in a European league that has its share of physical play."(offside.com)

"Am ceva in comun cu Steaua: sunt nascut in acelasi an in care Steaua a castigat Cupa Campionilor"

Élton

Jucatorul a sosit azi in Romania(05.03.2007), maine va efectua vizita medicala, iar miercuri va fi prezentat intr-o conferinta de presa.

Bine ai venit la Steaua Élton!

Evident. Deocamdata ne dam doar cu parerea. Important este ca pana la urma a venit. Sunt convins ca toata lumea abia asteapta sa il vada la lucru.

da, io vreau sa il vad cat este pe langa Ghionea:)))))))

Sper sa il bage Oli la meciul cu Farul ..

@Dragoshel

Ghionea ca Ghionea, dar oare cat e pe langa Goian ? :twisted:

Unde sa il bage Oli? Pe lista de rezerve? Sau...?

Cu siguranta nu va juca in meciul cu Farul. Si nici in urmatorul...

da, io vreau sa il vad cat este pe langa Ghionea:)))))))

sau pe langa Andrey sau Thereau

Ce sa zic .. Bine ai venit 8) :) in rest cam atat ... FA-NE FERICITI :lol:

hmmm ... sper sa dinamizeze jocul la mijlocul terenului ca nu se mai poate ... acum, cu venirea lui, mi se pare ca ar trebui schimbat sistemul de joc, sa nu mai joace cu doi mijlocasi cu profil defensiv si sa-l bage pe Elton John asta in spatele a 2 atacanti ... ;)

Voi ce asteptati de la Elton asta ? .. ca eu unul, as vrea sa mai creasca vreo 25 cm si sa dea 7 goluri si 15 assisturi :D

eu cred ca v-a sta pe banca :( si o sa fie bagat doar in momente critice precum si Croitoru

Fotbalistul brazilian Elton Xavier Gomes, sosit luni la București, va purta numãrul 86 la Steaua.

sursa: steauafc

8)

@mirceazion

Poate mai reduci din dimensiunile pozei de la semnatura ca se labarteaza pagina.

Hai ca acu' suntem ca-n vorba aia...cine s-a fript cu ciorba, sufla si-n iaurt! :D

Bun venit, Elton! Cu aia 1,58 ai tai...rupe-i pe toti! :)

Multa bafta Elton

Daca nu cu Farul , barem cu Arges ca sunt 2 saptamani si poate sa-l vada la antrenamente

Tare curios sunt cum se va acomoda cu fotbalul mioritic.

Multa lume spune ca ar trebui sa joace pe stanga, insa eu il vad (in sistemul 4-3-3) mai degraba pe dreapta in locul lui Nicolita (retras ca fundas dreapta) si pe Croitoru pe stanga.

Vom vedea daca, acum, Olaroiu va face cu adevarat o echipa ofensiva si combinativa. Are toate premisele sa o faca.

am vazut ceva ce nu ma asteptam in filmuletele cu el. pe langa viteza absolut fabuloasa, e foarta tare pe picioare. deseori se lovea de adversari dar nu cadea. fundasii nu incercau sa-l atace decisiv pentru ca se temeau de fault. oricum, trebuie sa-l vedem cu ochii nostri

ce ma gandesc e ca pe terenurile din Romania ii va fi mai greu (in deplasare...unde deja avem noi probleme mari :) ). pe gazonul bun din Ghencea cred ca o sa joace foarte bine :wink:

pai daca e cat bunica`mea la inaltime normal ca e tare pe picioare ... are centrul de greutate mai jos si implicit se tine tare :wink:

Din cât l-am observat pâna acum,mi-a facut o buna impresie.Este inteligent,are tehnica buna,alearga ca un iepure(iute-iute),suteaza bine,marcheaza,îsi pune în situatii de gol coechipierii,executa bine loviturile libere,etc.

Sper sa devina jucatorul providential pentru Steaua.

Am încredere în el.

Bine ai venit Elton !

La postul pe care joaca nu conteaza deloc inaltimea. Pustiul are viteza lui Adrian Ilie, travaliul lui Munti si tehnica lui Hagi

Am vazut o faza intr-unul din filmuletele prezentate cu el in care a trecut de un fundas, asta l-a agatat pur si simplu de tricou si in loc sa cada Elton a cazut tot fundasul. Deci daca bag aici si forta lui.......Bumbescu, o sa radeti? Glumeam, nici chiar asa

Bun venit Elton. In tur ne-a tras-o Denis Serban, acum trage-le-o tu lor

Pentru conformitate: Elton masoara 1,58

sursa: site oficial

Avem sperante... Copilul inca mai creste :twisted:

Bine ai venit la Steaua, Elton! :)

Sper din tot sufletul ca Elton a venit pentru a juca,nu sa fie o rezerva pentru primul 11.

Personal cred ca este timpul sa renuntam la unul dintre cei 2 mijlocasi defensivi daca dorim cu adevarat sa jucat un fotbal ofensiv.

In conditiile in care Radoi va juca pe postul de fundas central, copilul lu' Oli (a se citi Ov. Petre) va fi mijlocas defensiv... Desi m-as mira sa renunte la celalat mijlocas defensiv... Totusi nu cred ca l-au adus pe Elton doar ca sa frece banca de rezerve... Pentru asta se pare ca l-au adus pe Croitoru... Si ce iluzii ne faceam... :evil:

Sper k Elton sa se integreze in echipa si sa fie pus sa joace de Oli.Vreau sa remarc atitudinea de cacao si a presei si oamenilor de rand in general de a face misto de inaltimea acestui baiat.Se stie ca romanii sunt campioni la facut misto.Astazi oriunde am mers in oras vedeam titluri de genul "copilul minune","pispiriu","piticul" si alte tampenii de genul asta,pana si profu meu la facultate facea misto de asta.

Sper ca Elton sa le dea peste nas acestor semi-jurnalisti si sa ne ajute sa prindem locul 2.

Elton a fost măsurat şi cîntărit. Şi s-a constatat că are 53 de kilograme şi 1,58 metri, cu doi centimetri mai înalt decît scrie în CV-ul său de pe site-ul clubului Corinthians. Brazilianul va fi înregistrat azi la Ligă, urmînd să poarte tricoul cu numărul 86, anul 1986 fiind cel în care el s-a născut şi cel în care Steaua a cucerit Cupa Campionilor.

Care a fost la antrenamentul de ieri sa bage aici cateva impresii despre Elton?

Forza Steaua

@gosu_sv

Tehnicianul Olaroiu nu l-a menajat deloc pe mijlocas la primul antrenament al acestuia în Ghencea.

Sub privirile a 100 de fani si a managerului Meme Stoica, Elton Xavier s-a antrenat pentru prima data alaturi de noii sai colegi.

sursa: prosport