George Stan

AISS - intrebari si raspunsuri

892 posts in this topic

Se poate trimite cererea de inscriere (completata si semnata), copia dupa buletin si dovada platii pe email (scanate)?

Da, se pot trimite si pe mail si pe fax, pentru o procesare mai rapida. Dar mai devreme sau mai tarziu cererea semnata trebuie trimisa in original la adresa asociatiei pentru ca doar asa are valoare legala.

Am inteles... oricum este o idee buna sa le trimit si pe mail pentru a se procesa mai rapid.

In plic mai trebuie pusa si copia dupa buletin si dupa dovada platii daca tot le-am trimis pe mail?

PS: Te rog sa imi dai si mail-ul unde se pot trimite. Multumesc!

Da, se poate plati cotizatia in avans insa trebuie precizat clar atunci cand te duci la banca sa depui banii(persoana care se duce). Pe foaia de depunere se va scrie: cotizatie AISS: aprilie mai iunie si se vor depune 30RON.

Altfel noi vom considera cei 30RON drept o cotizatie lunara plus o donatie de 20RON.

Deci daca ma inscriu si vreau sa-mi platesc si cotizatia pe o perioada mai lunga scriu ceva de genul "taxa inscriere AISS+cotizatie octombrie,noiembrie etc." ?

Deci daca ma inscriu si vreau sa-mi platesc si cotizatia pe o perioada mai lunga scriu ceva de genul "taxa inscriere AISS+cotizatie octombrie,noiembrie etc." ?

Da. Sau taxa inscriere + cotizatie x luni

cererea semnata si copia dupa buletin. dovada platii nu este necesara.

[email protected]

Am trimis mail cu toate datele necesare, sper sa se proceseze mai rapid cererea. Multumesc!

Am trimis si eu vineri 25,09,2009 prin posta cererea si copia dupa C.I. (ma numesc Chirea Adrian). Stiti cumva daca a ajuns?

Edited by RED-STAR

Da, a venit mailu si l-am trimis mai departe celor care se ocupa (logistica)

Am si eu o 2 intrebari.

1. As dori sa devin membru si vreau sa stiu daca este obligatorie prezenta la mitinguri sau diverse intalniri?

2. voiam sa va intreb daca in AISS sunt si membri ai grupurilor din Peluza Nord , deoarece cei din Sud i-am vazut si la mitingul de la Moghiros??

Multumesc!

1. Nu, nu este obligatorie. Particparea fiecarui membru la actiunile organizate de AISS este voluntara, in limita timpului disponibil. Avem membri din toata tara si chiar si din afara tarii, nu ne asteptam ca fiecare sa vina la fiecare actiune. Un membru se poate implica atat activ (particpand la sedinte, la mitinguri, la organizarea unor evenimente, pe forum, in functie de disponibilitate), cat si pasiv (prin doar plata cotizatiei). Este alegerea fiecaruia.

2. In AISS poate fi membru oricine. Din ce stiu eu, sunt si membrii din Nord.

Am trimis si eu vineri 25,09,2009 prin posta cererea si copia dupa C.I. (ma numesc Chirea Adrian). Stiti cumva daca a ajuns?

inca n-am ajuns la posta sa verific corespondenta.

te voi anunta cand voi ridica plicurile

1. Nu, nu este obligatorie. Particparea fiecarui membru la actiunile organizate de AISS este voluntara, in limita timpului disponibil. Avem membri din toata tara si chiar si din afara tarii, nu ne asteptam ca fiecare sa vina la fiecare actiune. Un membru se poate implica atat activ (particpand la sedinte, la mitinguri, la organizarea unor evenimente, pe forum, in functie de disponibilitate), cat si pasiv (prin doar plata cotizatiei). Este alegerea fiecaruia.

2. In AISS poate fi membru oricine. Din ce stiu eu, sunt si membrii din Nord.

Multumesc de raspunsuri si sper ca nu deranjez daca mai pun cateva intrebari .

1. Daca din diverse motive ( plecat din tara sau oras sau altele ) nu am posibilitatea sa platesc la timp cotizatia ce se intampla ?

2. Ce implica " Inscrierile nu se pot face in totalitate online deoarece din punct de vedere legal este nevoie de semnatura fiecarui nou membru" ? Nu poate fi scanata si trimisa online?

3. In prima luna ar trebui virati 25 Ron (15 taxa de legitimatie + 10 Cotizatia ) in contul AISS ?

4. La cat timp intri in posesia legitimatiei dupa trimiterea formularului si plata taxei ?

5. cum voi fi insiintat ca am devenit membru ?

Multumesc si sper sa intelegeti ca asa e la inceput cu nestiutorii :) .

1. Exista mai multe variante: dupa cum avem membrii si din afara tarii, pentru ei exista plata prin moneybookers. De asemenea, poti plati in avans pe mai multe luni inainte de plecarea din tara. Si incercam sa gasim si alte modalitati de plata pentru a veni in sprijinul membrilor.

2. In prezent, in Romania, semnatura electronica nu are valoare legala. Asa ca la judecatorie unde se depune formularul de inscriere e nevoie de semnatura in original. Din punct de vedere al drepturilor tale in asociatie si pe forum si pentru a grabi inscrierea actele le primim si pe mail sua fax. Dar pentru inregistrarea legala e nevoie de original.

3. Da. 25 roni

4. In general, legimitatiile le scoatem o data pe luna. Se strang formularele din luna respectiva si se face comanda la firma cu care colaboram. Drept urmare, cam acesta este perioada, +/- 1 saptamana. Au fost insa si situatii neprevazute cand a durat mai mult si pentru care ne cerem scuze.

5. In momentul in care primim actele si confirmarea platii, vei fi instiintat printr-un email (de aceea este si important ca adresa de emails a fie valida).

Daca mai ai si alte intrebari, suntem aici sa iti raspundem

Sa inteleg ca doar dupa ca ce primiti si scrisoarea cu datele (desi am trimis online toate datele) voi avea acces la forumul membrilor? Am trimis si scrisoarea insa credeam ca se va proceda mai rapid online si nu se mai astepta scrisoarea.

Sa inteleg ca doar dupa ca ce primiti si scrisoarea cu datele (desi am trimis online toate datele) voi avea acces la forumul membrilor? Am trimis si scrisoarea insa credeam ca se va proceda mai rapid online si nu se mai astepta scrisoarea.

Dupa ce primesti mailul de confirmare a platii legitimatiei si primei cotizatii, da-i in mesaj privat lui Azzido sau George Stan in care sa zici numele tau si ti se va da acces pe forumul privat

Nu. Dac aai trimis online se prelucreaza mai repede. Atat ca au fost cateva probleme cu mailul de la logistica saptamana trecuta si este posibil sa nu fi ajuns. In seara asta mai trimit odata (daca RDS binevoieste sa imi dea netul pe care il platesc ca proasta)

1. Exista mai multe variante: dupa cum avem membrii si din afara tarii, pentru ei exista plata prin moneybookers. De asemenea, poti plati in avans pe mai multe luni inainte de plecarea din tara. Si incercam sa gasim si alte modalitati de plata pentru a veni in sprijinul membrilor.

2. In prezent, in Romania, semnatura electronica nu are valoare legala. Asa ca la judecatorie unde se depune formularul de inscriere e nevoie de semnatura in original. Din punct de vedere al drepturilor tale in asociatie si pe forum si pentru a grabi inscrierea actele le primim si pe mail sua fax. Dar pentru inregistrarea legala e nevoie de original.

3. Da. 25 roni

4. In general, legimitatiile le scoatem o data pe luna. Se strang formularele din luna respectiva si se face comanda la firma cu care colaboram. Drept urmare, cam acesta este perioada, +/- 1 saptamana. Au fost insa si situatii neprevazute cand a durat mai mult si pentru care ne cerem scuze.

5. In momentul in care primim actele si confirmarea platii, vei fi instiintat printr-un email (de aceea este si important ca adresa de emails a fie valida).

Daca mai ai si alte intrebari, suntem aici sa iti raspundem

Daca am inteles , am de facut urmatoarele:

Sa scot formularul PDF si sa completez cererea de inscriere sa o semnez si sa o trimit prin posta la adresa mentionata pe AISS.ro impreuna cu o copie CI ( Poate fi si o copie dupa Carnetul de sofer ??? ) , si astfel intrati in posesia cererii cu semnatura in original , nu ?

Trebuie sa trimit in plicul cu cererea si CI si chitanta ca dovada a platii in cont prin BRD?

Dupa aceste 2 lucruri ramane sa astept emailul de confirmare si , eventual mai pot comunica cu voi prin forum nu ?

Mersi de intelegere

E nevoie de copia dupa CI. Si nu, nu e nevoie de chitanta de la BRD. Intr-o zi , maxim 2 de la plata, putem vedea in extrasul de cont.

In rest, totul e asa cum ai inteles. Si nu in ultimul rand, din momentul in care ai primit confirmarea, mai da un PM lui Azzido sau George Stan sau mail pe [email protected] cu username-ul tau de fcsteaua.ro ca sa primesti drepturi pe sectiunea dedicata membrilor.

Vreau sa ma inscriu dar nu stiu cum este mai bine. Eu locuiesc in US si pot da ca adresa si locuinta mea din Buc? Cum este mai bine?

Platile pot fi facute si de rudele mele din Bucuresti?

Cum consideri tu ca e mai bine. Adresa o folosim pentru a-ti trimite legitimatia de membru.

Cat despre plati , dupa cum spuneam mai devreme, pot fi facute atat direct in contul deschis la BRD din tara, dar si prin moneybookers din afara. E alegerea ta.

as vrea si eu sa ma inscriu...dar nu prea am o adresa fixa...(stau la camin si e mare harababura ...si cel mai probabil nu o sa primesc corespondenta) ...este vreo alta metoda sa ma inscriu si eu ??? :(

Trebuie adresa din buletin (si nu ma refer la eventualul flotant), nu ne intereseaza unde stai.

mentionez ca sunt student in Bucuresti !

La meciul cu Gloria Bistrita, te asteptam la Tribuna a II-a, sectorul 24, chiar pe primul rand. Acolo stau o groaza de membri AISS. Vei afla in mod direct toate detaliile. ;)

Edited by Lari