verdichio

Filmulete Ultra`

563 posts in this topic

@MoWeed noi ca natie nu avem cultura la nimic! ii admiram pe altii si...cam atat

p.s. daca stie/cunoaste/intelege cineva limba sarba poate sa traduca versurile melodiei din clipul postat de Mihai?!multumesc

Melodia se numeste Oj Kosovo, Kosovo.

Traducerea in engleza o gasesti pe wiki, dar n-are farmec. Cel mai bine e s-o cauti in sarba, dar nu in alfabetul cirilic. Oricum, la ei nu e un stat criminal care isi educa copiii sa iubeasca o uniune efemera in loc de propria tara. Si argumentul cu bunastarea pica, daca si sarbii dupa n razboaie o duc mai bine ca noi...

Dar te contrazic cu partea de cultura: noi avem cultura! Avem o cultura mai "pura" si mai putin atinsa de influente ca altii. Din pacate ea nu "trebuie"cunoscuta de popor, pentru ca asa, cum ar mai putea "adopta", a se citi, cumpara cultura occidentala?

Ii admiram pe sarbi pentru ca am vrea sa fim ca ei. Si am putea fi, dar niciun conducator, polician, fie el roman sau european nu are nevoie de o Romanie dreapta, ci de una bolnava, saraca si aplecata.

Edited by Mihai

pai uite ca intreb io care-i legatura... chiar nu o vad. lucru ce ma face sa-mi aduc aminte de anumite meciuri de hochei la care anumiti insi striga de 3 ori "**** bozgore" si pleaca in parc dupa o repriza jumate pt ca e prea frig.

daca voi vreti sa amestecati sportul cu politica e treaba voastra, insa lucrul asta e o prostie crunta. Sigur, daca te numesti Bilbao si ai numai jucatori de o anumita etnie, educati intr-un anume fel, poti sa strigi inainte de meci "Regele sa ne-o suga", ai chiar sanse sa impulsionezi sportivii, insa daca iti aduci sportivi de aiurea doar pentru a juca si castiga trofee e fix pix.

Asta ca sa nu mai spunem ca 90% din "tinerii revolutionari" de la noi au creierul svaiteri iar nationalismul e echivalent cu cretinismul.

Pai la noi se gaseau enspemii de destepti care sa se intrebe "ce treaba are cantecul patriotic cu meciul de baschet?"

De-a dreptul impresionant; la noi nu sunt atat de multi suporteri care sa se manifeste asa la peste 90% din meciuri

pai uite ca intreb io care-i legatura... chiar nu o vad. lucru ce ma face sa-mi aduc aminte de anumite meciuri de hochei la care anumiti insi striga de 3 ori "**** bozgore" si pleaca in parc dupa o repriza jumate pt ca e prea frig.

daca voi vreti sa amestecati sportul cu politica e treaba voastra, insa lucrul asta e o prostie crunta. Sigur, daca te numesti Bilbao si ai numai jucatori de o anumita etnie, educati intr-un anume fel, poti sa strigi inainte de meci "Regele sa ne-o suga", ai chiar sanse sa impulsionezi sportivii, insa daca iti aduci sportivi de aiurea doar pentru a juca si castiga trofee e fix pix.

Asta ca sa nu mai spunem ca 90% din "tinerii revolutionari" de la noi au creierul svaiteri iar nationalismul e echivalent cu cretinismul.

Pai tocmai faptul ca intrebi care-i legatura e problema. Joaca o reprezentanta a lor, a tarii lor, a comunitatii, iar faptul ca la statia de amplificare e pusa aceasta melodie( cu presedintele tarii in tribuna) demonstreaza faptul ca valorile nationale sunt in fiecare si in toti. Va intreb: la ce competitie oficiala ati auzit voi vreo melodie patriotica pusa la statie?

Si inca un aspect unde se face diferenta dintre noi si ei:

ei, indiferent de cine si cand, incearca sa-si impuna propria cultura, sa-i faca pe-aia sa rezoneze la ceea ce vor ei, in timp ce noi vrem sa ne "adaptam" dupa cei pe care ii adoptam/aducem. Aici e problema.

@Mihai nu m-am referit la cultura in general ci la cea legata strict de sport.englezii pe langa fotbal au o cultura in rugby,in cricket,pana si la baut bere au :)) sarbii uite ca au o cultura la baschet! noi campioni mondiali la handbal de atatea ori avem o mare dilema:singura echipa de club ramasa in cupele europene,la un pas de finala,unde sa joace?in polivalenta sau la chiajna?!si motivul e unul singur...nu avem cultura pentru handbal si lumea nu vine la un asemenea meci!banuiesc ca stii cum se uita lumea la tine(ca la niste ciudati) cand incurajezi echipa de baschet sau baietii de la rugby! multumesc pentru datele legate de cantec.

@Marius cred ca se vrea a fi un cantec mobilizator nu se doreste implicarea politicului.pai daca se juca la noi un asemenea meci cu maccabi nu aveai voie nici sa respiri in sala din cauza masurilor de securitate.la ei,alta viata si implicit alt nivel!

@Mihai nu m-am referit la cultura in general ci la cea legata strict de sport.englezii pe langa fotbal au o cultura in rugby,in cricket,pana si la baut bere au :)) sarbii uite ca au o cultura la baschet! noi campioni mondiali la handbal de atatea ori avem o mare dilema:singura echipa de club ramasa in cupele europene,la un pas de finala,unde sa joace?in polivalenta sau la chiajna?!si motivul e unul singur...nu avem cultura pentru handbal si lumea nu vine la un asemenea meci!banuiesc ca stii cum se uita lumea la tine(ca la niste ciudati) cand incurajezi echipa de baschet sau baietii de la rugby! multumesc pentru datele legate de cantec.

@Marius cred ca se vrea a fi un cantec mobilizator nu se doreste implicarea politicului.pai daca se juca la noi un asemenea meci cu maccabi nu aveai voie nici sa respiri in sala din cauza masurilor de securitate.la ei,alta viata si implicit alt nivel!

Pai cred ca ce spui tu se intampla pentru ca nu suntem constienti de cine suntem, asa ca se leaga cumva. Imprumutam fara sa gandim tot felul de comportamente de care am auzit: ca la englezi, spanioli, etc, uitand ca aia se comporta asa pentru ca e felul lor de-a fi. Oricum, bine ai remarcat faza ca s-a jucat cu Maccabi. Tinand de promotoarea independentei kosovo si de etnia adversarului, e de admirat cum s-au comportat sarbii. Noi nici cu steagul Romaniei nu avem voie!

Unde auzi asa ceva la noi?

La Steaua-Real. "Doamne ocroteste-i pe romani!"

Versurile in alfabet latin sunt astea:

Sa Kosova zova svice, svice, svice novi Dan.

Gracanica, sva u sjaju, docekuje Vidovdan!

Oj Kosovo, Kosovo, zemljo moja voljena,

Zemljo slavnih vitezova Lazara i Milosa

Sve Delije od Srbije, svako srce ponosno,

Voli, ljubi zemlju svoju, Gazimestan, Kosovo!

Zemljo slavnih vitezova Lazara i Milosa!

Srbadija klice cela: ne damo te Kosovo!

To je nase ubek bilo, od davnina ostalo!

Zemljo slavnih vitezova Lazara i Milosa!

c se poate citi tz sau ce/ci

s se poate citi s sau sh

zicea cineva mai sus de Timisoara si horto magiko. Da,si ei au un cantec, de rahat , ce pot spune ..nu ne putem lega de faptul ca NE copiaza,zic eu !

- Torcia 1950 in Zagreb. In momentul asta se joaca returul din semifinala cupei.

PS: am observat ca au si timisorenii varianta la horto magiko.

asa cantec au si rapizii :) dar nu se compara..

Las ca degeaba ne-ar pune ei cantece patriotice la statie. Noua nu melodiile ne lipsesc, ci un pic de nationalism. Dar dc mama draku sa fi nationalist, cat de putin, cand traieti intr-o tara in care o mizerie ca Jiji Becali este europarlamentar si toti guvernantii din 1990 si pana acum s-au imbogatit pe spatele poporului ? Suntem o tara de lasi, de fricosi si cacaciosi in care orice tigan poate sa-ti dea in cap la ora 12 ziua, pentru ca NU SE BAGA NIMENI !

Nu m-am uitat la filmulete, dar daca este vb despre sarbi nici sa nu incercam sa ne comparam cu ei.

Las ca degeaba ne-ar pune ei cantece patriotice la statie. Noua nu melodiile ne lipsesc, ci un pic de nationalism. Dar dc mama draku sa fi nationalist, cat de putin, cand traieti intr-o tara in care o mizerie ca Jiji Becali este europarlamentar si toti guvernantii din 1990 si pana acum s-au imbogatit pe spatele poporului ? Suntem o tara de lasi, de fricosi si cacaciosi in care orice tigan poate sa-ti dea in cap la ora 12 ziua, pentru ca NU SE BAGA NIMENI !

Nu m-am uitat la filmulete, dar daca este vb despre sarbi nici sa nu incercam sa ne comparam cu ei.

Daca ar fi o educatie nationalista, cu siguranta tara nu ar mai fii asa cum o descrii tu si nici nu te-ai simti. Tocmai asta e: in Serbia este de 1000 de ori mai rau decat la noi si asta nu-i impiedica pe oameni sa-si iubeasca tara. Crede-ma, m-am documentat foarte mult pe subiect. Pana acum cativa ani a fost haos acolo, omoruri si asasinate in plina strada, guverne paralele, trafic de carne vie, tot ce vrei. In Romania e paradis fata de ce era acolo. Dar omul simplu este invatat de mic sa-si iubeasca tara, NECONDITIONAT. Asta nu intelegem:singuri ne facem lasi si fricosi. Asta ne spune scoala, statul si media. NU VA BAGATI! SUNT BANII LUI, FACE CE VREA! va suna cunoscut?

Neconditionat, asta-i punctul "i"-ului !!!

Edited by lucvald-1902

@Mihai da,in mare parte societatea te formeaza.daca inainte de 1989 mai aveai parte de legende precum Stefan cel Mare,Mihai Viteazu,Antonescu sau Burebista azi nimic.pe copii nu-i mai scoate nimeni din hi5,facebook,mall si cluburi.de fapt e vorba si de tine ca om cum vrei sa te formezi si implicit sa evoluezi sau sa involuezi.sarbii,grecii,turcii au un mod mai fierbinte de a se manifesta cand e vorba de istorie si tara lor.la noi e o ciudatenie ca stii Treceti batalioane romane Carpatii.e o discutie mult mai pe larg hai sa nu schimbam natura topicului! p.s. ce "derbedei" organizatorii care au pus melodia la statie,nu ne ramane la Paris decat sa :photo:

@1on multumesc pentru versuri

@S.S. Lazio am senzatia ca cei de la Lech Poznan il canta in deplasare la Grasshopers cel mai bine.

unii care acum au si ei niste probleme...

zicea cineva mai sus de Timisoara si horto magiko. Da,si ei au un cantec, de rahat , ce pot spune ..nu ne putem lega de faptul ca NE copiaza,zic eu !

dar nici nu ma gandeam sa zic ca ne copiaza.

asa cantec au si rapizii :) dar nu se compara..

si rapizii, am mai auzit si pe la Vaslui...

ON:

- Torcida in meciul de acum 2 zile.

PS: s-au calificat in finala. Cred ca o sa aiba acolo o prestatie pe masura.

Edited by Dragos_G

oricum , ideea e ca de la noi pleaca majoritatea liniilor melodice care chiar suna bine si le copiaza pana si cei de la Urziceni ... :) apoi tot noi suntem aia plagiatori !

am vazut,spre exemplu, un " avem un singur scop.." si la rapid viena !

ON:

- Torcida in meciul de acum 2 zile.

PS: s-au calificat in finala. Cred ca o sa aiba acolo o prestatie pe masura.

Mi-e dor de o astfel de atmosfera pe Ghencea ...

@Mihai da,in mare parte societatea te formeaza.daca inainte de 1989 mai aveai parte de legende precum Stefan cel Mare,Mihai Viteazu,Antonescu sau Burebista azi nimic.pe copii nu-i mai scoate nimeni din hi5,facebook,mall si cluburi.de fapt e vorba si de tine ca om cum vrei sa te formezi si implicit sa evoluezi sau sa involuezi.sarbii,grecii,turcii au un mod mai fierbinte de a se manifesta cand e vorba de istorie si tara lor.la noi e o ciudatenie ca stii Treceti batalioane romane Carpatii.e o discutie mult mai pe larg hai sa nu schimbam natura topicului! p.s. ce "derbedei" organizatorii care au pus melodia la statie,nu ne ramane la Paris decat sa :photo:

@1on multumesc pentru versuri

@S.S. Lazio am senzatia ca cei de la Lech Poznan il canta in deplasare la Grasshopers cel mai bine.

unii care acum au si ei niste probleme...

nu-mi plac cei de la lech poznan deloc !

http://www.youtube.com/watch?v=KBIV26x4TWc

Ba, cat de cat, avem si noi niste frunti care nu se pleaca. Stau si ma intreb daca au cantat ca sa fie mai jmecheri ca aia sau din dragoste pentru patrie.

Mda...Frumos,dar doar prima strofa.Dupa se incurca 70%. E mare pacat sa nu iti stii nici macar imnul national...

ON: http://www.youtube.com/watch#!v=lhnsZl...eos=GsD7ZZ3i2ss

Nu stiu daca a mai fost postat,dar e o prezentare excelenta a ceea ce inseamna sa fii 100% alaturi de echipa

http://www.youtube.com/watch?v=KBIV26x4TWc

Ba, cat de cat, avem si noi niste frunti care nu se pleaca. Stau si ma intreb daca au cantat ca sa fie mai jmecheri ca aia sau din dragoste pentru patrie.

Am un prieten care a fost acolo. De-obicei isi baga si-si scoate in tara asta, dar mi-a zis ca acolo s-a simtit mandru ca e roman si ca a urlat imnul national.

O fumigena langa o torta deaia ==> un efect vizual deosebit.

26623791.jpg

82478542.jpg

Ultrasii Salernitanei au omagiat moartea lui Carmine Rinaldi, poreclit Siberianul, lider al peluzei celor din Salerno

"Unii" leaderi de la noi ar trebui sa-si puna o intrebare: in caz ca Doamne Fereste mor, asa vor fi si ei omagiati de fostii colegi de peluza ?

F. frumos, impresionant...

In alta ordine de idei....

Edited by DelaNord2002

Lupta austriecilor pentru legalizarea pirotehniei a mai avut un episod.

Este incredibil cum aplauda tot stadionul la show-ul lor. Si tot la fel de incredibil cum reusesc sa tina in mana torta pana cand se stinge.

De cand urmaresc montaje cu prestatia lor au avut torte la fiecare meci si nu am vazut niciuna pe teren sau aruncata in alt sector.

Edited by Dragos_G

Da ma Dragos dar astia de la Rapid Viena au si torte, au si minim o coregrafie pe meci, steaguri, oameni multi in deplasari.. etc.

gandeste-te ca nu sunt impanziti de oameni ca Gigi Becali,Dragomir,Iancu,Borcea,s.a.m.d ..si gandeste-te ca nu sunt impanziti nici de proteste si nici de jocul mizerabil al echipei . Si in mod cert,ca sa ma repet un pic , nu au un personaj ca Gigi Becali la echipa . Si nu in ultimul rand,sunt mult mai civilizati decat noi ! la noi,orice torta trebuie sa zboare in teren ...

Aici sunt de acord cu Lazio. Ne dorim torte, ne dorim fumigene, dar cand intram cu ele le aruncam in teren sau in sectorul oaspetilor. Pai va dati seama ce ar fi sa fie legale ? Sa se intre cu 100-200 de torte pe meci si jumatate sa zboare pe teren ? Daia noi romanii nu o sa facem NICIODATA o mare branza, pentru ca nu stim sa ne urmarim interesul  

Stiu si eu cum este fotbalul romanesc si cei din alte tari. Fotbalul nostru este mizer incepand de la patroni, jucatori, presa si suporteri (cu unele exceptii, normal).

Eu am vrut sa subliniez faptul ca nu arunca tortele si educatia fanilor de la tribune, chiar daca sunt suporteri adversi sau nu.