Virgil

Ladislau Boloni

77 posts in this topic

Antrenorul roman Ladislau Boloni ar putea antrena echipa AEK Atena, după ce bosniacul Dusan Bajevici a parasit, luni, gruparea elena informează site-ul belgian sport.be.

"Ungurul Laszlo Boloni se află in capul listei antrenorilor doriti de AEK, ceilalti tehnicieni vizati fiind argentinianul Diego Simeoni (n.r. Simeone) si italianul Roberto Donadoni", informează sursa mentionata

Boloni, 57 de ani, este liber de contract, după ce a fost demis de gruparea Al Wahda, din Emiratele Arabe Unite. El a mai antrenat formatiile AS Nancy, reprezentativa Romaniei, Sporting Lisabona, Rennes, AS Monaco, Al-Jazira Club si Standard Liege.

AEK Atena face parte din grupa G a Ligii Europa, alaturi de formatiile FC Zenit Sankt-Petersburg, RSC Anderlecht Bruxelles si HNK Hajduk Split.

Formatia din capitala Greciei a fost antrenată de romanii Dumitru Dumitriu (1997-1998) si Ilie Dumitrescu (2004).

Fostul selectioner a venit de cateva zile in tara dar motivul vizitei sale n-are nicio legatură cu fotbalul. Loti Bölöni este un mare amator de antichități si si-a petrecut majoritatea timpului cautand piese rare care-i lipseau din colectii. Fostul tehnician de la Sporting Lisabona si Standard Liege este un antrenor scump, si Stelei ii este aproape imposibil să-i platească un salariu cat de cat apropiat de cererile sale. La toate acestea se adaugă si un buget generos, pe care cei din Ghencea nu i-l pot oferi.

8 echipe a antrenat Laszlo Bölöni in cariera sa: Nancy, nationala Romaniei, Sporting Lisabona, Rennes, AS Monaco, Al-Jazeera, Standard Liege si Al-Wahda.

EvZ

Boloni, la carma echipei Lens, a invins pe Caen cu 2-0 si a urcat pe locul 17 in clasament, primul care asigura ramanerea in Ligue I. Ce spune tehnicianul in presa franceza dupa acest joc:

Après Saint-Etienne (2-1), que retenez-vous de cette deuxième victoire de suite ?

Le résultat est très satisfaisant pour nous. Je crois que notre prestation l'est aussi, même si dans la fluidité des actions, nous aurions pu ou dû mieux faire. Mais dans notre situation, les joueurs n'arrivent pas à jouer l'esprit libre. Ils sentent la pression. Ils commencent à jouer quand ils ont un petit joker dans les mains et ce joker, on ne l'a obtenu qu'en deuxième période. Je ne sais pas si nous aurons toujours des jokers. Il faut batir, construire, travailler sur tous les plans: physique, technique, mental. Il faut que ce courage de jouer arrive plus tôt. Je sais que c'est très difficile de gagner deux matches de suite à la maison. On l'a fait. Je vous dis franchement que j'ai eu peur de ce match. Je retiens l'état d'esprit de mon équipe. J'ai aussi noté qu'on doit progresser individuellement et collectivement.

Lens est-il libéré parce qu'il sort de la zone rouge, même si tout peut être remis en cause avec Lille comme prochain adversaire ?

Libéré ? Je ne crois pas. On en a discuté lors de la causerie. On sait que l'important, c'est seulement le match. Si à la fin du Championnat, il faut un point ou trois points pour être sauvé, je ne crois pas que ce sera facile. La pression, on ne peut pas dire qu'elle s'arrête. Sans doute que c'est mieux d'aller à Lille avec six points plutôt que zéro en deux matches. Tout simplement, cette victoire me donne des informations sur les points sur lesquels il faut insister et progresser. Mais sans être méchant avec nos adversaires, je n'oublie pas qu'on a joué contre Caen.

A titre personnel, considérez-vous que cette victoire valide votre travail ?

J'ai appelé mon épouse qui se trouve dans un petit patelin en Hongrie. Elle est contente ! Alors moi, vous imaginez ! Bien sûr que je suis content. J'ai le sentiment que les joueurs adhèrent et que le travail est récompensé. Mais je vois l'immensité du travail qui reste encore à faire.

Vous avez ecrit corectement, donc je pense que vous avez compris.

Google translate, nu fiti tzigani!

uitati aici traducerea, facuta de mine,

Dupa 2-1 cu Saint-Etienne ce retineti dvs dupa aceasta a doua victorie consecutiva?

Rezultatul este foarte satisfacator pentru noi. Cred ca prestatia noastra este de asemenea multumitoare, chiar daca in fluiditatea actiunilor am fi putut face mai mult. Dar in situatia noastra, jucatorii nu ajung sa joace firesc, fara presiune pe ei. Ei simt pressiune si incep sa joace cand au un as in maneca, ori acest as nu l-am obtinut decat in a doua repreiza.

Nu stiu daca vom avea intotdeauna asi, trebuie sa construim, sa muncim pe toate planurile: fizic, tehnic si mental. Trebuie ca curajul de a juca sa ajunga mai repede, stiu ca este foarte dificil sa castigam 2 meciuri consecutive acasa, am facut-o. Va spun sincer ca mi-a fost frica de acest meci, retin starea de spirit a echipei. Am obsevat de asemenea ca trebuie sa progresam atat individual cat si colectiv.

Lens est liberata pentru ca a iesit din zona retrogradarii, dar se poate ca totul sa revina ca inainte avand Lille ca urmator adversar?

Liberata? Nu cred acest lucru. Stim ca imortant este doar meciul, daca la sfrasitul campionatului ne trebuie unul sau 3 puncte pentru a fi scapati de la retrogradare nu cred totsi ca va fi usor. Evident este altceva sa te duci la Lille cu 6 puncte decat cu zero in 2 meciuri. Este simplu aceasta victorie imi da informatii asupra punctelor unde trebuie sa insistam si sa progresam. Dar, fara sa fiu rautacios cu adeversarii nostri, nu uit ca am jucat contra lui Caen.

Considerati ca aceasta victorie valideaza munca voastra?

Mi-am sunat sotia care se afala in orasul ei din ungaria. Este foarte fericita, va imaginati eu! Bine inteles ca sunt multumit. Am sentimentul ca jucatorii adera si ca munca le este recompensata. Dar vad totusi imensitatea muncii care trebuie inca facuta.

PS:

Lari, corect se scrie correctemet, e simplu in franceza m, n, p, r, s si t in general se dubleaza cand sunt intervocalice, sau cand sunt primele consoane din cuvinte care incep cu vocale,

ca exemple avem

(la) attaque -atac

apprendre- a invata

(la) terre-pamantul

comment -cum

le frottement- frecatul

le rapport- raportul, relatia

la femme- femeia

connaitre-a cunoaste

passer- a trece, a se petrece

Edited by Le reseau pansant

@LRP

Tu as raison, mon ami. Merci bien! :beer2:

Merci beaucoup pour la traduction! ;)

Desi nu are nici o lună de cand a fost instalat pe banca tehnică a echipei franceze RC Lens, metodele lui Ladislau Boloni par să-i incante pe jucatorii formatiei "Sang et Or". Toifilou Maoulida laudă schimbarile pe care le-a adus tehnicianul roman:

"Jucam diferit, mult mai in viteză si atacam mai mult. Am obtinut două victorii, acum cel mai greu va fi să mentinem ritmul si in cele 17 finale care ne-au mai ramas de disputat pană la sfarsitul campionatului. Starea de spirit s-a schimbat in bine la echipa Nu pierdem si vrem să continuam pe aceeasi linie", a declarat Maoulida.

Sper sa reuseasca Boloni la Lens,sa scape de retrogradare.

Doar e bagabont de-al nostru !!! :)

- Domnule Boloni, ati aflat că Mircea Sandu i-a ofertat oficial pe Hagi, selectioner, si pe Anghel Iordanescu director tehnic? Proiect pe 4 ani, calificarea la Euro 2016 si reformarea loturilor de juniori?

- Nu stiam, dar e o solutie foarte buna Importantă va fi colaborarea, definirea rolurilor pe care le vor avea Hagi si Iordanescu.

- Tratativele dintre dumneavoastră si Mircea Sandu cum au decurs?

- Nu am discutat prea aprofundat. Mi-a spus despre acest proiect pe 4 ani si cam atit. Trebuia să revină cu un telefon, era chemat la Ministerul Apararii Nationale, dar n-a mai sunat.

- Vă pare rau?

- Ce pot să spun? Nu comentez!

- V-ati inteles cu grecii de la PAOK Salonic?

- Am avut o discutie cu ei.

- Și cind vă apucati de munca

- Pai muncesc de mult prin gradina dau cu sapa, cumpar vopsea.

- Vă renovati casa?

- N-am casă!

- Ciobanul zice că sinteti prima optiune pentru banca Stelei, că v-a sunat dar nu i-ati raspuns.

- Îmi pare rau, dar nu vă mai aud. Nu prea am semnal bun la telefon!

gsp

Cica MM a zis ca, daca vine Loti la Steaua, ar fi o minune. I s-a facut o propunere de 50.000/luna, cu 1 milion prima daca duce echipa in Liga si cu 100.000 prima daca duce echipa in Europa League. E asteptat 2 zile.

Pai ar fi o curva totala daca ar veni in curtea Ciobanului. Cu toate ca a antrenat echipe precum Nancy,Rennais,Monaco,Lens,Sporting Lisabona sau Standard , la unele dintre ele ca Rennais , Sporting si Standard reusind performante foarte bune.

El mereu l-a criticat pe Cioban si chiar i-a criticat pe antrenorii care au antrenat Steaua in aceasta vreme , facandu-i slabi pentru ca lucreaza pentru unul ca Giginho.

Ar fi extraordinar daca ar veni , atat pentru Steaua , cat si pentru fotbalul romanesc , dar poate in alt mileniu , cand Ciobanii ar fi trimisi la Stana 100 de ani cu suspendare.

Am incredere oricum ca nu va veni , are sange de ungur , e iute , va pleca la fel cum a venit.

hai ma.. dupa interviul asta va dati seama ce parere are el:

- Ciobanul zice că sinteti prima optiune pentru banca Stelei, că v-a sunat dar nu i-ati raspuns.

- Îmi pare rau, dar nu vă mai aud. Nu prea am semnal bun la telefon!

Mai avea putin si adauga brrr brrrr.. sunt interferenteeee, nu va mai aud.... a intrat nasa pe fir...

Pai ar fi o curva totala daca ar veni in curtea Ciobanului. Cu toate ca a antrenat echipe precum Nancy,Rennais,Monaco,Lens,Sporting Lisabona sau Standard , la unele dintre ele ca Rennais , Sporting si Standard reusind performante foarte bune.

Nu se sesizeaza nimeni sa ii dea un ban mic astuia care il face curva pe Boloni?

Edited by SuperstaR18

@SuperstaR

Citeste mai bine.

@SuperstaR :

Ba baiatule , inainte sa postezi o acuza la adresa cuiva , mai bn te-ai uita foarte bine la ceea ce am postat.

Am spus ca ar fi o curva numai daca ar veni sa lucreze pentru Cioban dupa ce s-a certat cu el de-alungul anilor. Ai inteles acum sau vrei sa iti fac o schema sau un desen ceva ?

@SuperstaR :

Ba baiatule , inainte sa postezi o acuza la adresa cuiva , mai bn te-ai uita foarte bine la ceea ce am postat.

Am spus ca ar fi o curva numai daca ar veni sa lucreze pentru Cioban dupa ce s-a certat cu el de-alungul anilor. Ai inteles acum sau vrei sa iti fac o schema sau un desen ceva ?

Totusi nu prea e de bun simt sa asociezi cuvantul "curva" si numele lui Boloni in aceeasi propozitie chiar daca n-ai avut intentia de a-l jigni.

Ladislau Boloni a devenit oficial noul antrenor al lui PAOK Salonic. Considerată o formalitate, după intelegerea verbală consemnată saptamina trecuta semnarea contractului pe două sezoane s-a produs la prinz.

Tehnicianul roman s-a prezentat la sediul clubului elen de dimineață pentru a stabili, alaturi de presedintele Theo Zagorakis, detaliile finale ale acordului. Nu au aparut disensiuni, iar actele s-au parafat rapid. În linii mari, s-a discutat si despre viitorul sezon, in principal privind campania de transferuri. Prezentarea oficială a fost programată la ora 14:30.

Sosit la PAOK după rezilierea contractului cu Lens, Boloni va ramine in Grecia incă trei zile. Se va deplasa apoi in Franta pentru a-și lua bagajele. În Salonic va locui intr-o vilă pusă la dispozitie de club.

Conform presei elene, Boloni va primi 520.000 de euro pe sezon. Dacă accepta oferta lui Becali, la Steaua ar fi luat 600.000 de euro pe an, bonusul de calificare in Liga Campionilor era de un milion de euro si i s-ar fi dublat contractul anual.

gsp

Boloni a explicat de ce a ales PAOK in detrimentul Stelei.

"Am mai avut o ofertă de la Steaua, o echipă care va fi intotdeauna in sufletul meu. De ce am refuzat? E o problemă sensibilă si, poate, candva voi putea spune mai multe despre subiect. Am petrecut o perioadă frumoasă acolo si le urez mult succes in proiectele lor", a declarat Boloni.

"De acum incolo, promit să mă dedic 200 la sută culorilor negru si alb si să dau totul pentru ca PAOK să-și atingă obiectivele, unul dintre acestea fiind accederea in grupele Ligii Europa. În viață trebuie să lucrezi mult pentru a atinge ceea ce iți doresti. Vă spun că vreau să mă duc acasa să mă uit in oglindă si să spun că am facut totul pentru culorile alb-negru. Vreau ca atunci cand mă duc acasă să dorm impacat. Vreau 11 jucatori care să aibă aceeasi responsabilitate si pentru atac, dar si pentru aparare, pentru că vreau să devenim mai puternici in meciurile din deplasare. Nu sunt un dictator, dar nici un prieten al jucatorilor si voi pastra o anumită distanță față de ei, dar si de presa Am realizat că discutiile cu cei din conducere au fost dinamice, ceea ce este foarte important pentru mine. În mod cert, venirea mea in Grecia s-a datorat Dorintei de a lucra la unul dintre cele mai mari cluburi de aici", a spus Boloni, care a afirmat că va incerca implementarea sistemului 4-3-3.

De asemenea, Boloni si-a exprimat intentia de a acorda o atentie importantă tinerelor talente, insă a cerut rabdare in această problema

"Am mai avut o ofertă de la Steaua, o echipă care va fi intotdeauna in sufletul meu. De ce am refuzat?"...

Raspunsul e doar unu : Gigi !

Clar . A facut foarte bine Loti , imi cer scuze ca mi-am permis sa il atac de dinainte , datorita speculatiilor din presa.

Ladislau Boloni a fost dorit in această vară la Steaua de Mihai Stoica si Ciobanul , iar actualul antrenor al grecilor de la PAOK le transmite celor doi că a luat foarte serios in calcul să accepte oferta. Boloni spune că motivul pentru care acum antrenează in Grecia si nu e in cantonamentul Stelei din Austria e constituit de faptul că oferta facută de Ciobanul a "expirat" mult prea rapid.

Boloni a avut la dispozitie doar cateva zile pentru a se decide dacă preia Steaua si totul a picat. Fostul selectioner consideră că ar fi putut depăși clinch-urile verbale avute in trecut cu Ciobanul si ii multumeste lui Meme Stoica pentru modul in care a purtat negocierile.

"Lucrurile au stat chiar asa, cu precizarea că oferta de la Steaua a fost valabilă doar cateva zile, nu două saptamani. Puteam ajunge la Steaua dacă cei de acolo ar fi avut putină rabdare. Vreau insa pe această cale, să ii multumesc lui Mihai Stoica, pentru că a dat dovadă de foarte mult profesionalism in relatia cu mine.

Mă consider un tip inteligent si capabil să poată lucra in orice fel de conditii. Aș fi avut un mod personal de a functiona, dar cred că aș fi putut să lucrez chiar si cu Ciobanul", spune Boloni in saptamanalul Fanatik.

Ziua noastră onomastică

An de an, din locurile in care viata ne-a imprăștiat, ne adunam pentru a sterge praful de pe Cupa Campionilor si Supercupa Europei. E modul nostru, putin romantic poate, de a lupta impotriva uitarii. An de an , 7 Mai o serbam ca pe o zi onomastica E data cind fotbalul romanesc a capatat un nume. E ziua cind sportul rege, incoronat in Romania, a primit recunoasterea europeana Cit timp a trecut de atunci? Mai bine de un sfert de veac? Pentru fiecare in parte si pentru noi toti, a fost ieri.

Din nefericire, nici anul acesta nu pot fi prezent la aniversare. Dar am reusit o performanță. Primavară de primavara pe 7 Mai, printr-un numar de magie personala pacalesc timpul si vă revad pe voi toti tineri, supli si in plină forma Pe Duca, pe Meme, pe Moțăței, pe Bumbi, pe Belo si pe Balamuc. Pe Tudorel, Piti, Miti si Gaboaja Pe nebunică Laca pe Radu si pe Piticul. Doamne ce echipă eram ! Pe membrii staff-ului : Cristi Gatu, Imre Ienei, Puiu Iordanescu ; pe sarmanul Ion Alecsandrescu, care intre timp s-a prapadit.

Pe colonelul Gavrilă si pe « capitanul » Crutescu Îl revad si pe nea Mitică maseurul, care batea sfios dimineata la usa camerei noastre, să nu-i trezească cumva prea brusc pe Piti si pe Laci, pentru că altfel Îl revad si pe managerul fin, modest si intelept, pe bunul meu prieten Valentin. Ramine pentru mine o mare dezamagire faptul că nimeni nu a avut inspiratia si curajul să-i dea acestui om ceea ce merita E una dintre cele mai mari nedreptati pe care le cunosc. Optimist cum sunt, cred că mai e timp pentru a se repara injustitia care i s-a facut.

Ce-aș putea să vă mai spun? Că am vii in memoria simturilor mirosul vestiarului, fosnetul gazonului si vuietul stadionului Ghencea, care respira ca un uriaș plamin? Că rid si acum, amintindu-mi de unele glume facute intre noi? Că revad expresia fericită a suporterilor, care ne asteptau cu sufletul vibrind pe aeroport, cind ne intorceam după meciurile extenuante din deplasare?

Ce suporteri extraordinari!!! Cită dragoste si grijă exprimată in atentia noastră ! Cită pasiune . si ei erau campioni. Închei cu o mică rugaminte : să nu mă uitati. Sper să vă revad curind pe fiecare in parte si pe toti laolalta

Cu sinceritatea dintotdeauna,

Laci

http://www.gsp.ro/fotbal/Liga-1/scrisoarea...rma-329457.html