Virgil

Ladislau Boloni

77 posts in this topic

cica poporul e lipsit de ambitie si curaj...si eu cand am zis ca toate faptele si vorbele pe care le face se trage de la "etnie" nu m'ati crezut...asta nu are treaba cu Romania sa ne lase dracu in pace ca ne'am saturat de oameni ca el care zic ca fac numai bine si mai mult strica..exemple:Jiji Copos Iancu LA REVEDERE "Boloni"

stelistul stelist, casca ochii aici:

"Poporul român nu este curajos și este lipsit de ambiție, deoarece a învãțat sã se mulțumeascã cu puțin.

În schimb, este un popor abil, descurcãreț, inventiv, care a fost obligat întotdeauna sã gãseascã o soluție pentru a se descurca și a putea supraviețui.

Are o mare capacitate de a suferi în tãcere, fãrã a se revolta. Toate aceste caracteristici se gãsesc în fotbalul nostru și în jocul echipei naționale."

Loti Boloni - interviu integral!

Boloni nu a jignit pe nimeni. Gazetarii au preluat declaratia dansului si au scos-o din conext doar ca sa creeze senzationalul. In care tu ai picat ca un fraier, si alti purtotori ilegali de creier din toata Romania, ce se lauda ca nu'si formeaza opinia din ziarele online.

stelistul stelist, casca ochii aici:

"Poporul român nu este curajos și este lipsit de ambiție, deoarece a învãțat sã se mulțumeascã cu puțin.

În schimb, este un popor abil, descurcãreț, inventiv, care a fost obligat întotdeauna sã gãseascã o soluție pentru a se descurca și a putea supraviețui.

Are o mare capacitate de a suferi în tãcere, fãrã a se revolta. Toate aceste caracteristici se gãsesc în fotbalul nostru și în jocul echipei naționale."

Loti Boloni - interviu integral!

Boloni nu a jignit pe nimeni. Gazetarii au preluat declaratia dansului si au scos-o din conext doar ca sa creeze senzationalul. In care tu ai picat ca un fraier, si alti purtotori ilegali de creier din toata Romania, ce se lauda ca nu'si formeaza opinia din ziarele online.

de unde stii tu ca nu esti chiar tu un fraier... nu imi schimbi mie opinia despre el...mi'a demonstrat de atatea ori ca el e maghiar nu roman . ai sa ma intrebi de ce? a plecat de la nationala cand era mai important pentru nationala noastra ca sa merga dupa bani , iar Piturca a renuntat la bani ca sa ramana la nationala , a mintit tot timpul rapidul si pe conducatorii de acolo ca vine doar ca are nevoie de mai mult timp pentru a se decide si pana la urma ai vazut ce s'a intamplat asa ca ciocu' mic si vorba scurta

"de unde stii tu ca nu esti chiar tu un fraier... nu imi schimbi mie opinia despre el...mi'a demonstrat de atatea ori ca el e maghiar nu roman"

No comment. O intrebare pt tine, fiindca nu am chef sa-ti zic ce am in creier acum fiindca o sa sfarsesc banat 7 zile, Regele Ferdinand I a fost roman?

"a plecat de la nationala cand era mai important pentru nationala noastra ca sa merga dupa bani , iar Piturca a renuntat la bani ca sa ramana la nationala , a mintit tot timpul rapidul si pe conducatorii de acolo ca vine doar ca are nevoie de mai mult timp pentru a se decide "

1. Nu cunosti exact situatia de la nationala, din perioada aia, doar ce ti-au relatat ziarele de "sport", la fel si situatia de la Rapid, unde nush de ce te-ar f*** pe tine grija dc Boloni si-ar bate joc de "carturari" in caz ca ar fi adevarat. Asa ca nu-l judeca.

2. Ti-ai format o antipatie tampita fata de Boloni, un om inteligent si o cultura peste media normala din tara noastra, dar vorba lui Mircea Badea e geniala.

böloni are dreptate. si ce daca e ungur de origine nu e si el tot om???? pe cuvant multi dintre voi va comportati ca vestici pe la inceputul secolului 20. atunci toti erau xenofobi. asa sunteti multi dintre voi. ce in urma e Romania. off

"de unde stii tu ca nu esti chiar tu un fraier... nu imi schimbi mie opinia despre el...mi'a demonstrat de atatea ori ca el e maghiar nu roman"

No comment. O intrebare pt tine, fiindca nu am chef sa-ti zic ce am in creier acum fiindca o sa sfarsesc banat 7 zile, Regele Ferdinand I a fost roman?

"a plecat de la nationala cand era mai important pentru nationala noastra ca sa merga dupa bani , iar Piturca a renuntat la bani ca sa ramana la nationala , a mintit tot timpul rapidul si pe conducatorii de acolo ca vine doar ca are nevoie de mai mult timp pentru a se decide "

1. Nu cunosti exact situatia de la nationala, din perioada aia, doar ce ti-au relatat ziarele de "sport", la fel si situatia de la Rapid, unde nush de ce te-ar f*** pe tine grija dc Boloni si-ar bate joc de "carturari" in caz ca ar fi adevarat. Asa ca nu-l judeca.

2. Ti-ai format o antipatie tampita fata de Boloni, un om inteligent si o cultura peste media normala din tara noastra, dar vorba lui Mircea Badea e geniala.

1.eu unu nu vreau sa intru in conflict cu tine sa sfarsim amandoi eliminati de pe acest forum dar sa stii ca tot am ceva cultura incat sa stiu ca regele ferdinand I nu e roman dar a fost mai roman ca multi altii...in legatura cu Boloni [...] - vorba spusa de Nimeni Altul

2.dece ma judeci tu pe mine daca eu nu am voie sa'l judec pe Boloni?

Editat de Moderatori

Incetati cu jignirile si accentele nationaliste. Loti Boloni e stelist

Edited by Marius

Daca Boloni a refuzat sa semneze cu ciripeii inseamna ca anumite parti ale contractului nu i-au coinvenit.Sa nu uitam ca nu el a fost cel care l-a analizat ci este vorba de 2 avocati care se si pricep in ,,cele juridice".Apoi,chiar daca acel contract era beton,ar fii cantarit foarte mult si faptul ca asa cum se respecta contractele in Romania se putea astepta la o demitere dupa cateva etape.Cand a plecat de la nationala nu a facut-o neaparat ca a vrut mai multi bani ci pentru faptul ca a simtit ,,debarcarea"care i se pregatea din toamna acelui an.Trebuie sa ne amintim cu totii atmosfera de atunci,articolele din presa care-l anuntau pe Hagi sigur antrenor.Fratii Becali erau cu totul impotriva lui,iar ,,varu"(,,distinsul jjjj")chiar l-a gratulat atunci cu epitetul ,,ungur tampit si prost".

Inca unul din motivele pentru care lui Boloni ii va fii greu sa antreneze vreo echipa din Romania este si acela ca sotia sa refuza sa vina in Romania.Va imaginati ce ar insemna antrenamente si meciuri intre doua curse aviatice Paris-Bucuresti si retur.

Nu comentez declaratia aparuta in presa.Trebuie privita obiectiv si se va vedea ca nu contine nimic spectaculos.

Altii au facut declaratii socant defaimatoare la adresa Romaniei si a poporului roman si nu numai ca nu au fost acuzati de nimani la momentul respectiv dar acum mai sunt si ,,pupati in fund"si invitati sa-si dea cu parerea pe la diverse posturi TV.sau inervievati prin mai toate fituicile din ,,presa".

Nu dau nume,pentru ca nu merita sa fie numiti,dar va aduceti aminte de afirmatii ca:

,,...m-am saturat de mizeria asta de Romania..."

,,...mi-era rusine sa spun ca sunt roman si ma dadeam ,,italian..."

,,...in tara asta de c...t,toti fura.Nu mai munceste nimeni,toti asteapta sa li se dea de pomana..."

,,-Sa va trag m..e.(Apoi catre banca tehnica,,Ai dracu jegosi,m-oi rupe acu pentru voi)

???????????????

Cum vi se par?

Si respectivii sunt ,,nume grele"in Romania de azi!

Exemplele ar putea continua.

Ceea ce a spus Boloni despre români nu mi se pare nici jignitor și nici "șovinist" (doar un idiot cum e Miticã poate scoate așa ceva), ci o caracterizare și cu bune și cu rele (nu pot spune nici cã e adevãratã nici cã nu) a poporului român. Atâta tot.

Imi pare bine ca insisti, dar imi pare rau ca nu ai argumente. Despre Dica: il tot compari cu Boloni, Stoica, Belodedici. Bine faci, ca valoare individuala este la nivelul lor. Numai ca el este SINGUR, ceilalti erau o echipa, toata la aceeasi parametri ca valoare. Daca unul nu era in forma un meci, nu se vedea mare lucru, avea cine sa-i preia sarcinile. In cazul lui Dica, acest lucru nu mai este valabil. Nu cred ca putem lamuri noi de ce jocul Stelei s-a construit o buna perioada si inca se mai gindeste in functie de Dica. Si eu il vreau plecat, dar nu "ca sa invete sa puna osul", ci ca sa ajunga undeva unde sa fie apreciat asa cum merita. Nici statisticile nu te-au convins. Din contra, ai afirmat, cinic, ca s-ar fi putut imbunatati daca Dica ar fi jucat mereu perfect. Adica ii recunosti meritele si tu atit de mult,incit il consideri robot ? Sa plece linistit, de ce sa mai stea aici daca nu reuseste decit citeva... cum ai zis ? tu stii mai bine.

Despre Radoi: a vorbit mai putin, poate pentru ca i s-a facut lehamite si lui. A ales sa-si faca meseria si atit. Poate pleaca si el, poate nu. Majoritatea sintem egoisti si il mai vrem la Steaua. Dar daca simte ca nu mai poate pune acelasi suflet si determinare, nu crezi ca isi asuma un mare risc daca ramine ? De la aplauze pina la injuraturi nu mai pare sa fie distanta asa mare. Dar deja asta e o alta discutie.

scuze dar am fost plecat. intre timp s-a dovedit ca Loti Boloni avea dreptate cand spunea ca romanii nu sunt curajosi. parerea mea personala este ca in meciul cu Olanda s-a dovedit ca suntem o natie de veritabili milogi (uitati-va la prlamentari si la jurnalisti), care asteapta sa le bage altii painea in traista. la cum am jucat pot spune cu mana pe inima: bine ca Olanda nu avea nevoie de un 9-0 cu noi ca sa se califice, ca ne-ar fi dat 12-0! iar noi, care aveam nevoie doar de 1-0, asteptam sa isi bage olandezii singuri mingea in poarta...

revenind la Boloni si Dica, Dica nu are valoarea lui. Valoarea ti-o dau talentul si rezultatele/performantele. Daca la talent este clar peste Boloni, recunosc si eu asta, la performantele lui Loti nu poate decat sa viseze, pentru ca, cu atitudinea asta, nu le va atinge niciodata. dar va avea mai multi bani ca Boloni, asa ca isi permite sa "i se ia si lui sa fie injurat". asa cum si mie mi s-a cam acrit sa tot astept de la Dica determinare.

Despre Loti Boloni in calitate de stomatolog. Materiale aparute in Gazeta Sporturilor in data de 5 februarie 2009.

Camera cu numãrul 37 de la etajul al doilea de sub tribuna a doua a stadionului Steaua ascunde o istorie aparte. În urmã cu mai bine de 20 de ani, Ladislau Bölöni, medic stomatolog de profesie, avea acolo cabinetul medical. Acum, în perioada cantonamentelor, încãperea este locuitã de Bãnel Nicolițã.

"Pînã sã vin în Ghencea, jucam la ASA Tg. Mureș, dar lucram și ca stomatolog. Cabinetul medical a fost una dintre condițiile puse de mine ca sã accept transferul la Steaua. Cînd eram în cantonament la stadion, eu preferam sã lucrez acolo în timp ce colegii mei se uitau la televizor sau jucau rummy. Era modul meu de a mã relaxa", rememoreazã Bölöni, acum în vîrstã de 56 de ani.

Pe mîna actualului antrenor al lui Standard Liege au intrat în acele vremuri aproape toți colegii sãi de echipã. Iar competența lui Bölöni este certificatã de o întîmplare povestitã de Bumbescu: "Acum 4-5 ani, mi-am reparat o lucrare la o mãsea, fãcutã de Loți acum mai bine de 20 de ani. Iar stomatologul m-a întrebat: «Cine ți-a fãcut lucrarea? A lucrat excelent!»". Fostul fundaș știe secretul: "Loți, pe lîngã faptul cã era un excelent profesionist, avea materiale bune și scumpe. Multe aduse din Ungaria, de la prietenii lui".

Ce s-a întîmplat cu cabinetul dupã plecarea lui Boloni? "S-a desființat la cîteva luni distanțã, iar scaunul și instrumentele au fost returnate la policlinica Ministerului", își amintește fostul masor Miticã Neagu.

Helmuth Duckadam își amintește o întîmplare pe care i-a povestit-o Bölöni în urmã cu mai mulți ani: "El are un frate mai mare, tot stomatolog. O doamnã mai în vîrstã a intrat în cabinetul din Tîrgu Mureș în care lucra Loți. La finalul intervenției, i-a zis: «Domnule Bölöni, mã bucur cã nu am nimerit pe mîna fratelui dumneavoastrã, fotbalistul!»".

Helmuth Duckadam, fost portar Steaua:

"Bölöni era extrem de pasionat, de riguros și un bun profesionist. Plus cã avea și o mînã ușoarã".

Adrian Bumbescu, fost fundaș Steaua:

"Nu ți se dãdea drept de joc dacã la vizita medicalã aveai mai mult de 3 carii. Am intrat pe mîna lui Loți și cînd am vãzut cum lucreazã, mi s-a spulberat orice teamã".

- Domnule Bölöni, cîte ore pe zi petreceați în cabinetul din Ghencea?

- Maximum 3 ore, dar nu aveam un program strict. Eu mi-l fãceam, în funcție de timpul liber dintre cantonamente. Mã ocupam personal, de la sterilizare și curãțenie, de toate detaliile. Se poate spune cã a fost primul cabinet privat din țarã (rîde).

- Dificultãți?

- Da. Þin minte cã m-am supãrat pe fostul responsabil de partid de la club. Îmi promiseserã cã îmi fac cabinetul și nu se țineau de cuvînt, deși trecuse aproape o lunã. M-am dus și le-am zis: "De ce nu s-a rezolvat?". Mi s-a rãspuns: "Proiectul este deja pe masa tovarãșului Ilie Ceaușescu". Am continuat: "Nu acolo trebuie sã fie, ci cum mi s-a promis. Adicã gata". În douã zile, problema era rezolvatã.

- Care a fost primul pacient?

- Dumitru Stîngaciu. Avea nuntã și a apelat la mine pentru a-și aranja dantura.

- Am înțeles cã Lãcãtuș era printre cei mai fricoși.

- Da, dar sã vã spun ceva. Cînd șlefuiam dinți, de multe ori stãtea lîngã mine și mã ajuta. Îmi ținea diverse instrumente necesare. Era și curios din fire. Glumind puțin, cred cã dacã nu era antrenor, acum ar fi fost un bun asistent stomatolog.

- Cînd ați renunțat la meseria de stomatolog?

- Acum 15 ani. Eram în Franța și antrenam la Nancy. Neavînd voie sã profesez, fãceam doar controlul anual al jucãtorilor. De atunci, nu am mai pus mîna pe instrumente.

- Regretați cã nu ați profesat mai mult?

- (pauzã de cîteva secunde) Sigur cã da, însã trebuia sã trãiesc și eu. Din pãcate, în Franța, unde am plecat dupã 1990, nu îmi era recunoscutã diploma din România. Mi-a plãcut mult meseria de bazã, însã am fost obligat de viațã sã renunț.

Coleg cu Bölöni în Ghencea timp de 4 ani, Belodedici povestește o întîmplare haioasã care îl are ca protagonist pe actualul antrenor al Stelei: "Þin minte cã Loți îl alerga pe Marius prin tot stadionul sã îl punã pe scaun. Nu stãtea deloc. Zicea Lãcã: «Dacã mã doare, plec imediat!»". Pe cît era Marius de nervos și de rãu în teren, pe atît de fricos era pe scaunul de la dentist".

Ma mir ca Gazeta n-a titrat cu litere de-o schioapa "Lui Lacatus ii este frica de Boloni!!!"

Pentru Gheorghe aia care afirma ca Loti Boloni e antiroman:

"Dacã deranjeazã pe cineva cã sunt maghiar, este treaba lui. De foarte multe ori am demonstrat cã sunt un cetãțean român care își iubește țara și care nu uitã de unde a plecat. În același timp, am arãtat cã sunt și etnic maghiar și cã nu mã ascund de asta. Din punct de vedere sentimental, pot sã mã consider norocos, pentru cã țara pe care am reprezentat-o și pe care o reprezint, România, înseamnã mult pentru mine“, a spus Boloni pentru EvZ.

"Boloni are un picior stîng excepțional la 56 de ani. Nimeni nu reușește sã-l batã pe antrenor la vreun concurs" - Axel Witsel, mijlocaș Standard Liege

Loți Boloni are un joc cu care i-a cucerit pe cei de la Standard Liege.

Antrenorul, la fel de proaspãt și la 56 de ani, nimerește bara transversalã cu o ușurințã remarcabilã de la marginea careului mare. ªi îi provoacã pe jucãtorii lui, care acceptã mãnușa aruncatã de Boloni, dar nu reușesc sã-l depãșeascã niciodatã.

Axel Witsel, 20 de ani, cel mai bun fotbalist al Belgiei în 2008, recunoaște cã "Laszlo e imbatabil. Ochește bara de cîte ori vrea". Witsel a gãsit și o comparație: "ªtiți reclama lui Ronaldinho? Boloni e peste brazilian. Pe Jovanovici, pe Defour, pe mine, pe Dalmat, pe toți ne-a masacrat. Lovește mingea mai bine decît orice jucãtor de la Standard".

gsp

fara cuvinte...

sau poate, oare Lacatus face asa ceva la antrenamente?

Mounty, sa moara ma-sa daca nu ma intreb aproape zilnic cum va simtiti in perioada asta tu, Virgil, Gica Chioru, Andrei Sava, Mirel66Radoi, Victor si toti ceilalti care ati vazut pe viu acele jocuri incredibile...

Cum o fi, nene, sa vezi la fiecare joc din Ghencea pase de 40 de metri exacte si preluari pe pozitie viitoare, toate facute cu o precizie de robot?

halatu'! cat costa halatu?

cam asa ajungem si noi... durerea cea mai mare este insa cand stii ca aceiasi jucatori care ne servesc ceea ce ne servesc acum, daca ar fi bine antrenati si avand conducatori de club priceputi, ar putea juca extraordinar, ar putea matura cu toti cainii, javrele, franarii si porumbeii din Liga lu'itica, cu toti arbitrii lui pulea si pulescu cu tot!

si mi-e dor de vremurile alea, cand de bucurie ne imbratisam in tribune, oameni care nu se cunoasteau, care nu schimbasera vreun cuvant vreodata! si cand daca unul din jucatorii Stelei era lovit, i se scanda numele pana se ridica de jos, parca prindeau aripi de la incurajarile noastre.

"E o greșealã cînd noi gîndim cu inima ca antrenori. Dacã aș gîndi cu inima, aș vrea sã fac orice sã antrenez Tîrgu Mureș și Steaua. Nu am situația financiarã care sã îmi permitã sã aleg cu inima între Belgia și România" - Boloni la Sport.ro

fara cuvinte...

sau poate, oare Lacatus face asa ceva la antrenamente?

Nu,el ii invata pe jucatori sa fuga de dentist....

Boloni crede cã Gigi Becali l-ar fi vrut antrenor doar pentru a-și face propagandã electoralã și pentru a face pace cu suporterii

Ladislau Boloni și-a petrecut ieri ultima zi de vacanțã la Budapesta, alãturi de mama lui și de fratele sãu mai mare, ªtefan, care lucreazã ca stomatolg în capitala Ungariei. Înainte sã plece spre Liege, pentru a oficializa astãzi prelungirea contractului pe încã un an cu campioana Belgiei, Standard, Loți a dezvãluit pentru cititorii Gazetei culisele negocierilor cu granzii Ligii 1, Steaua și Dinamo.

- Domnule Boloni, cum ați reacționat cînd v-a sunat Valeriu Argãsealã sã vã propunã sã antrenați Steaua, care ați declarat cã e echipa dumneavoastrã de suflet?

- A fost o surprizã mare pentru mine cã m-au contactat. Nu știam la ce sã mã aștept. Mã gîndeam cã vin alegerile și trebuie propagandã bunã în jurul nostru, sã liniștim suporterii. Nu înțelegeam clar cum vedeau ei colaborarea, de aceea am decis ca discuțiile sã se poarte profesionist, adicã prin intermediul impresarului meu.

- Pînã unde au mers lucrurile?

- Nu știu. Au fost douã discuții, dupã care impresarul meu mi-a trimis un e-mail în care mi-a spus cã lucrurile nu par a fi interesante. Nu e adevãrat cã am cerut salariu de un milion de euro pentru a veni la Steaua.

"La Dinamo era degringoladã"

- Cu Dinamo a fost ceva mai serios?

- Am vorbit cu Cristi Borcea și i-am explicat, cu tot respectul pentru Dinamo, cã alegerea mea e Standard Liege. Vã spun ce i-am zis și lui. Dupã ce s-a întîmplat în retur am simțit cã, poate greșesc, clubul e în degringoladã. Nu știam exact cu cine sã vorbesc, cine dorește, cine nu, deși eu cred cã Borcea și Badea decid. Mã deranja și cã Mircea Rednic era încã sub contract. Eu sînt obișnuit cu stilul de muncã din Occident, dar asta nu înseamnã cã n-aș accepta sã lucrez și în altã parte.

"Am vrut și eu în Ligã"

- A contat și faptul cã Steaua și Dinamo n-au prins Liga Campionilor?

- Eu am fost mai tot timpul aproape de Ligã, dar n-am ajuns niciodatã în grupe. Cu Sporting Lisabona am jucat de douã ori în preliminarii, dar am dat peste Inter și AC Milan. Anul trecut, am fost la un pas cu Standard, însã ne-a eliminat Liverpool. Acum, în sfîrșit, am și eu șansa sã intru direct în grupe.

- Sã înțeleg cã a contat.

- Fãrã sã pun prea mare accent pe Liga Campionilor, recunosc cã mi-am dorit mult sã fiu și eu acolo. Mã uitam la antrenorii români care ajungeau în Ligã și îmi spuneam: "Ce, ei pot și eu nu?".

"Am mai avut oferte de la Olympiakos, din Turcia, Qatar și de la Celtic Glasgow. Standard îmi propusese însã prelungirea încã din decembrie"

Ladislau Boloni

"S-ar putea sã transfer jucãtori români. Marius Niculae are un mare handicap, cã a mai jucat la Standard, iar Dani Coman am înțeles cã va semna cu Dinamo"

Ladislau Boloni

gsp

Boloni: "Gigi e ca un tată alcoolic"

- Domnule Boloni, de ce credeti că n-a mers colaborarea Piturcă-Boloni?

- Piti e un lider. Cind el apare, ceilalti sunt siliti să facă obligatoriu un pas inapoi. Prin prezenta sa, nu s-ar fi suprapus peste celalalt lider, ci l-ar fi eclipsat total. Or, in acceptiunea oamenilor limitati, un asemenea lucru nu este tolerabil.

- De la asta credeti că s-a rupt relatia?

- Pentru a profesa in liniste, Piturcă mai avea de indeplinit un obiectiv-cheie, desi era demn de o piesă de teatru absurd: să protejeze echipa de conducere. E ca si cum ti-ai apara membrii familiei de un tată alcoolic, care vine acasă beat si, intr-un acces de violență, sparge tot ce-i cade in mina

- Mai tineti cu Steaua?

- Eu sunt si voi ramine suporterul Stelei pe care Piturcă o visa, desi, dacă privim lucrurile din punctul de vedere strict al democratiei, nu cred că ii poti interzice cuiva să vorbeasca La fel cum nu cred că vreun antrenor va reusi vreodată să-și pună seful cu botul pe labe. De cind pregatesc echipe din lumea larga am intilnit doar situatia inversa cind conducerea il cenzurează pe antrenor.

- A fortat prea mult nota Piturca

- E o situatie irealizabilă si ilogica la fel cum ilogic e ca un presedinte de club să facă rau echipei. Dar spuneti-mi: ce este logic la Steaua de azi?

- Ce-ar fi trebuit ca proiectul lui Piturcă să reuseasca

- Situatia ar fi putut fi rezolvată doar prin inteligenta patronului. Dar, vorba altui proverb romanesc, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.

gsp

Ladislau Boloni a vorbit la GSP TV despre numirea lui Ilie Dumitrescu, despre Victor Piturcă si despre ce crede dumnealui că se va intimpla cu Steaua

"Eu cred că trebuie să intoarcem putin la Piturca Steaua a pierdut o sansă imensă pentru a redeveni o forță. Se putea ajunge la un numitor comun cu spectatorii atit timp cit Piturcă era prezent la echipa

De ani de zile, la Steaua, se petrec lucruri ilogice. Fiecare antrenor din Romania, inclusiv eu, dacă se va vorbi că voi lucra in Romania, gindul meu mă va duce la Steaua. Toti visam să ajungem la o echipă mare cum e Steaua, Dinamo, Cluj, Rapid.

Noi, antrenorii, avem un orgoliu care ne impinge să acceptam propuneri de genul celeia de a antrena Steaua

Steaua este in mina unui om care iși bate joc de acest club pentru că nu are capacitatea intelectuală de a conduce un asemenea club", a spus Boloni.

Pacat ca nu se scrie in ziar tot ce a zis Boloni.

"Nu e normal ca un antrenor să fie nevoit să ceară garantii pentru ca să obtină linistea de la echipa doar pentru că patronul nu se pricepe.Fiecare antrenor din Romania se gandeste la echipele unde au activat. Asa si eu visez să antrenez Steaua. Fiecare dintre ei crede că n-o să-l bage in seama că se descurcaSentimental, clubul te atrage, e clubul unde ai facut performanță.

Eu am iubit foarte mult Steaua lui Piturca chiar dacă eram sceptic că poate cineva să controleze situatia. Liderul inconstestabil era Piturca stia cum să faca dar nu din pacate nu a reusit.Omul nu se schimba sub nicio formaLa Sporting, presedintele clubului stie cinci limbi straine, e unul din marii avocati ai Portugaliei.Antrenorul nu are dreptul să spună cine vorbeste. Dar conducatorii nu vorbesc.Steaua este in mana unui om care-și bate joc de ea de foarte mult timp pentru că pur si simplu nu are capacitatea intectuală pentru a o face.E degradant. Duckadam riscă foarte mult. El ramane simbolul Romaniei, ramane eroul nostru. Mă deranjează că nu iși dă seama că e o marionetă agățată in fata tribunei.", a spus Boloni la gsp TV.

Steaua este in mana unui om care-și bate joc de ea de foarte mult timp pentru că pur si simplu nu are capacitatea intectuală pentru a o face.E degradant. Duckadam riscă foarte mult. El ramane simbolul Romaniei, ramane eroul nostru. Mă deranjează că nu iși dă seama că e o marionetă agățată in fata tribunei.", a spus Boloni la gsp TV.

Cata dreptate are Boloni in ce spune...

Antrenorul Ladislau Boloni a fost demis, aseara de la echipa Al Wahda din Emiratele Arabe Unite.

Activitatea tehnicianului nu i-a multumit pe sefii clubului, pierzand două meciuri din trei, inclusiv Supercupa Emiratelor.

Al Wahda a fost invinsă in Supercupă de Emirates, cu 1-3, si in prima etapă a campionatului de Al Wasl, cu 0-2. Victoria de aseara contra celor de la Al Ittihad, scor 3-1, nu l-a mai putut salva pe Boloni. Acesta a purtat o discutie cu sefii clubului, romanul fiind inlaturat din functie.

Ladislau Boloni are calea deschisă spre CFR Cluj, echipă a carei conducere si-a declarat in mai multe randuri interesul pentru tehnician. El l-ar putea inlocui la CFR pe italianul Andrea Mandorlini, de care sefii din Gruia sunt foarte nemultumiti.

Adevarul

Si asa, ca chestie, o stire din 22 august:

Capitanul lui Al-Wahda, Haider Ali, a vorbit in termeni laudativi despre schimbarile pe care Boloni le-a produs.

"Antrenorul nostru incearca sa schimbe mentalitatea echipei, iar pana acum s-a descurcat grozav. Este foarte bun pe teren si are o personalitate foarte puternica in afara lui. Sa speram ca toate schimbarile ne vor aduce multe trofee in acest an", a spus Ali dupa Supercupa pierduta in fata celor de la Emirates, scor 1-3.

LE: Adevarul e tampiti!

Clubul de fotbal Al Wahda, din Emiratele Arabe Unite, l-a reconfirmat pe antrenorul roman Ladislau Boloni, in ciuda zvonurilor legate de schimbarea sa cu brazilianul Tite, anunță portalul gulfnews.com, citat de Agerpres.

Managerul echipei Al Wahda, Khalid Awad, a precizat că Boloni se ocupă in continuare de echipa Nu există nicio schimbare in staff-ul tehnic. Boloni este antrenorul lui Al Wahda si va conduce echipa in meciul cu Kalba, de acasă (miercuri seara - n. red.).

Portalurile braziliene de stiri zerohora.com si finalsports.com au anuntat numirea lui Adenor Leonardo Bacchi ''Tite'' (49 ani) ca antrenor la Al Wahda. Fostul antrenor al echipelor Internacional Porto Alegre, Palmeiras, Gremio, Caxias si Corinthians, fară formatie din luna octombrie a anului trecut, ar urma să ajungă joi sau vineri in Emirate. Sursele amintite au subliniat că Tite va lucra cu compatriotii sai de la Al Wahda, jucatorii Hugo Assis, Fernando Baiano si Marcio Rodrigues Magrao, urmand să conducă echipa la Cupa Mondială a cluburilor, din luna decembrie.

Boloni a pierdut Supercupa cu Emirate (1-3) si meciul de debut in campionat, cu Al Wasl (0-2). Totusi, miercuri seara, Al Wahda a dispus cu scorul de 3-1 de Ittihad Kalba, reusind prima victorie a sezonului.

Agerpres

Edited by Lari