Sign in to follow this  
Followers 0
Virgil

Adrian Bumbescu

35 posts in this topic

pentru cei ce nu l-au vazut pe Bumbescu jucand fotbal...

cand a venit la Steaua juca precum un killer, nu trecea nimeni de el decat cu picioarele rupte.

jucand insa intr-o astfel de echipa, langa un fotbalist elegant ca Belodedici si avand in fata alti doi super-fotbalisti precum Tudorel Stoica si Loti Boloni, antrenat fiind de Jenei si Iordanescu, Adrian Bumbescu a ajuns in timp sa fie un fundas extrem de bun. momentul lui de glorie personala a fost un meci la nationala contra Albaniei, cand a dat un gol si i s-a anulat altul (daca imi amintesc eu bine)

in concluzie a fost un fotbalist care a facut cinste Stelei

daca insa ne referim la viata extrasportiva, atunci se explica si de ce ii tine partea lui behaila, si de ce il ataca pe Tudorel Stoica. pentru ca adevarul supara.

in timpul cantonamentelor nici unul din jucatorii marii echipe nu tragea mai tare la masea si nu mergea la "doamne" mai mult ca Bumbescu si Iovan. nu intamplator amandoi au sarit pe Tudorel.

e pacat insa sa ajunga sa se certe intre ei. au fost cea mai unita echipa din istoria fotbalului si e pacat sa strice o poveste atat de frumoasa.

A prins "Craiova Maxima" cu Balaci si Ștefanescu. A trecut la Dinamo, cu Dinu, cu "Țete" Moraru, cu "Oneață" Augustin. Apoi, a ridicat Cupa Campionilor Europeni si Supercupa, cu Steaua. "Bumbi", Adrian Bumbescu

- Debut la Craiova Maxima. Ucenicia la Dinamo. Virsta de aur la Steaua. Se putea mai mult?

- Nu, acum, după ani, cind stau si mă gindesc, e limpede că asta a fost virful. Să nu uitam si de FC Olt, cu bunele si relele de acolo. Am prins Craiova Maxima, cu Ștefanescu si Tilihoi, Dinamo, cu Dinu, apoi marea trupă din Ghencea.

- Craiova, Bucuresti, Scornicesti, iar Bucuresti...

- Ca să nu mai vorbim de Mizil ori Mangalia(ride). Am debutat la Craiova, cu nea Clement "Minune" Iordanescu. La mină m-a luat, apoi, Gigi Mitachescu. Fundaș dreapta ori mijlocas asta jucam. S-au uitat la mine si, vazind cum cresc - ca Fat Frumos in două zile - mi-au spus: "Nepoate, fundaș central scrie pe matale!"

- Universitatea...

- Nea Tinel Stanescu m-a aruncat in lupta Eram tinar, dar am tras tare. La 19 ani jucam deja in cupele europene. Greu, insa să-i iei fata lui Ștefanescu si Tilihoi. Dar eram multumit. Costică statea fix, eu cu Tili ne roteam. Cu Wienner Sport Club, in tur, eu, la intoarcere, el. Cu Leeds, pe "Central", rosu el, in retur, titular eu. Și asa mai departe...

- Echipă mare?

- Mare? Uriașă. Să vezi, la nici două decenii de viață, un Negrila un Ungureanu, un Balaci, un Cirtu. Ce fotbalisti! Erau zile cind nea Tinel, să se odihnească in pace, nu prea avea ce să ne spună despre tactica de joc. Apropo de el. Venea, seara, in camere. La 22.00 filamentul trebuia stins. Se facea 22.05, noi rupeam pe rummy. Ne lua tablele alea, ni le indoia pe cap. Apoi zicea, scurt. "Hai, ma incă trei să joace la masa Atentie, sunt ultimele duble!" În afara terenului, atmosefa era aceeasi...

- Dinamo...

- Da, militar in termen. M-am trezit lingă Dinu. La inceput, n-o bagam decit intr-antiia. Pină intr-o zi, cind Procuroru a miriit la mine, printre dinti. "Pustiule, tre´ să alerg cit doi? Nu-ți stă bine cu capul pe umeri?" Din ziua aia, gata, am umflat kilometrajul! Și aici, Doamne, ce trupă! Custov, Dudu Georgescu, Augustin, Dragnea, Țălnar...Am facut 1-1 pe "Meazza", cu Inter. Bergomi, Pepe Baresi, Altobelli, Serena...Ă‚știa ne-au fost adversarii si i-am dovedit.

1-GJ-3399, Dacia Verde

- Sarim peste FC Olt?

- Nu, de ce, Doamne fereste! Acolo am invățat să fiu un jucator cu capul pe umeri. Am bagat navetă cu Piturcă de am crapat pe relatia Craiova - Scornicesti si retur. Nu erau mobile, ne dadeam intilnire in fata portii la ora fixa la 7.00. Ploaie, ninsoare, cutremur, nimic nu conta. Venea, mă lua cu o Dacie verde, 1-GJ-3399, si plecam. Stateam ingramaditi, dar nimeni nu se plingea. Aveam antrenament, după aia, ca sardelele, inapoi, os pe os...Trupă si acolo, cu "Armeanul" antrenor, Piti, Radu II, "Balamuc" Barbulescu, Prepeliță, Șoarece...

- Povestea cu rapirea Stelei e adevarata

- Da, mă tineau "tovii" pitulat. Cum vroiam să plec, cum sareau cu niste bani si mai stateam o juma´ de luna Pină cind pe fir a intrat nea Ion Alecsandrescu...

- Hop, in curtea Stelei!

- Da, in focuri din prima, cu nea Halagian. Haideti să vă spun ceva. Scrieti că pe vremea aia nu exista acomodare. Ce e aia să nu mă pot integra asa de repde? Pai ce, eram pinguini dusi in desert? Nu tot fotbal se chema? Ajungeai in vestiar, "Hai noroc!" - "Hai noroc!", venea un tovarăș si te prezenta si, gata, duminică erai titular! Rodai relatiile de joc pe parcurs, cind cel de lingă tine striga "Las-o!" sau "Bagă-te tu!"

- Era o mare familie Steaua?

- Cu vreo 200 de neamuri. Pai hai să ne gindim asa. Cu Belodedici, de exemplu, am jucat la nationala de tineret, la Steaua in campionat, la Steaua in cupe, la Steaua in Europa, la selectionata mare. Pe atunci nu prea se mergea direct, era treaba cu escale, cu drumuri prin autocar. Stateam cu el cam cinci zile pe saptamina. Restul, cu nevasta. Deci, familie sau nu? Sau, alta, cind Boloni a venit la noi, a cerut scaunul ala stomatologic la a doua. I-a pus plombe lui Petcu de-l tin si acum. De cite ori nu mi-a lucrat si mie? De cite ori nu l-am muscat de mina Îmi zicea: "Colonele, stai cuminte că acum iți bag acu-n nas, mai!"

- Erati colonel la 25 de ani?

- Da, ca Napoleon (ride)! Nu, doar capitan. Dar am fost primul si unicul capitan-colonel din oastea noastra Asa mă botezasera..

"Intram nitel mai tare"...

- Pai dacă erati dur...

- Nu-i adevarat, intram doar nitel mai tare. Ce era să le fac? Să-i astept cu flori? În plus, il aveam lingă mine pe Belo, care era elegant. Pai ce faceam doi balerini? Colonel, necolonel, in ´87 clasamentul a aratat, in 34 de meciuri jucate, 17 goluri primite...

- Sevilla?

- Am plecat ca o echipă mare. Cu bucatar după noi, cu sticle de apă minerala S-au spart alea prin aeroport, filmau strainii si rideau de mureu. Erau toate gentile ude, vai de mama noastra Dar asa am adus cupa acasă!

- Teama

- Acu´, după razboi, nu mă laud. Dar hai să vedem pozele de atunci. Cine apare primul din tunel? Bumbi! Ce-i drept, iesisem s-o caut pe nevastă-mea (ride). Înainte de joc, vorbeam cu Lacă: "Ba nu avem decit două variante. Ori ne dau ăștia cu terenul in cap, ori plecam cu Cupa in brate!". Vă mai zic ceva. Pe vreme aia nimic nu-ți prea distragea atentia. Te concentrai doar la joc, ce altceva aveai de facut?

- Ati plecat cu Aro, cu bani...

- Haha. Ce legende. Cu un Aro reconditionat si cu 500 de dolari. Acum conduc un Logan, dar nu mă pling. De 30 de ani am ramas fidel masinilor romanesti (ride iar).

- 500 de dolari, o gramadă de bani...

- Într-o zi, acum vreo trei ani, la o miuță la Chiajna, unul dintre adversari zice la final in vestiar. "Mă duc acasă să mă joc cu ala mic". Am lasat ochii in jos. Mie, durului Bumbescu, imi venea să pling. Pe-al meu l-am vazut direct la 18 ani! Mint, mi-l aduc aminte si pe la 4-5. Mă astepta noaptea, pe la trei si jumatate, cu ochii rupti, să-i aduc bomboane cubaneze din Belgia. De somn, nu le mai putea minca, dar era bucuros că tati se intorsese si că e mai bogat cu niste jucarii de plus..Pentru meciul de campionat de duminică intram in cantonament de joi. Mai erau cupa si jocurile europene...

În cupă muream cu ei de git!

- Meciurile de cupa cu Dinamo...

- Numai cele cu Dinamo? În 87, in semifinale, am trecut de Brasov, cu 4-0. Scorul e mare, da´ ce-am avut de tras...Am luat galben si n-am prins ultimul act, l-am lasat pe Niță Cireașă. Am fiert...La aia de la Brasov, dacă aprindeai o bricheta lua foc tot orasul, asa tensiune era. După meci, ne pupam, ne iubeam, dar pe gazon mureai cu ei de git. Stati linistiti, si ei, la fel!

- Dureau antrenamentele?

- Nu erau asa tacticizate. Bagai Forban pină mureai. Acolo eram noi, fotbalistii, zapada, ursii si lupii. Ceaiul cald ni se parea whiskey de 18 ani (exact in acel moment pe ușă intră un junior cu o sticlă de bere; e ziua lui, vrea să facă cinste; vede element strain in vestiar, vede pixul si reportofonul si ascunde licoarea). Uite, vezi reactia lu´ asta micu´? A ochit presa, stie că eu nu am fost "jucator" si se simte jenat (iar ride). Hai, că tot suntem la ora sincerităților. Tata n-am fost, nici noi, ușă de biserica Nimeni nu e! Dar fotbalul era fotbal! Adică nimeni nu-ți zicea nimic dacă pe iarbă-ți faceai treaba. Vadim Tudor mergea cu noi. Ne vedea că ne mai clateam gura. În primul numar din "Saptamina", ne dadea la exemple negative, la "Nu faceti ca ei!". m-amăă, ce ne rupea dintii! Apoi, după joc, din zmei nu ne scotea! "N-am, ma ce să vă fac, ati fost prea buni!", ne zicea.

- Vine ceva din urma

- Vine, cum să nu. Problema nu e la noi, ci la echipa mare. Noi livram marfa cei de acolo trebuie să aibă incredere si să-i bage la joc. Aici e problema. Atita vreme cit preferi să cumperi decit să vezi ce ai la tine in ograda nu e bine...

- Drumul mingii...

- Idee de senzatie. Și asa nu se mai face sport prin scoli, si asa mincarea asta facută in 15 minute ne omoara Miscarea nu strica nu are cum.

Interviul s-a terminat. Pleacă să se consulte cu Liță Dumitru, cu care face tandem la echipa-satelit. Împreuna tehnicienii de pe "Ghencea 5" au 401 meciuri la Steaua...

Sursa: drumulmingii.gsp.ro

Fosta glorie a Stelei, Adrian Bumbescu, a catalogat transferul lui Bilasco in China ca fiind unul care nu va afecta performantele clubului din Ghencea. Posibilul inlocuitor al fostului jucator al Unirii Urziceni, Curelea, este privit de fostul fundaș ca un jucator de mare perspectiva

"Curelea se va plia pe jocul Stelei. E un varf bun, eu il cunosc bine, de multi ani. E unul dintre cei mai buni atacanti din tara Are o esență foarte buna tine mingea bine, dribleaza să vedem dacă va ajuta Steaua. Bilasco era util, dar nu e o mare pierdere transferul lui.

Gardoș ar trebui să fie putin mai agresiv. Este un jucator de viitor, vrea să facă insă prea multe. Trebuie să se limiteze la faza defensivă in acest moment. Are un joc de cap mai deficitar, se poate perfectiona totusi.

La Steaua mijlocul terenului este zona cea mai deficitara nu există un jucator de creatie. Raduț este un jucator care creeaza dă pase decisive, dar trebuie să aibă mai multă incredere in el.

Dacă aș fi jucat in ziua de azi, nu cred că ar fi vreun atacant care să-mi facă probleme" :thumbsup:

Eu zic ca Goian a fost mai bun. Bumbescu nu se fereste insa spuna lucrurilor pe nume si merita tot respectul pentru asta.

După ce Lucian Balan a fost dat afară de la Concordia Chiajna pentru abateri disciplinare, o altă fostă glorie a Stelei nu iși gaseste locul in organigrama clubului roș-albastru. Este vorba de Adrian Bumbescu, al carui contract de muncă a fost desfacut după ce Academia Stelei s-a desfiintat.

Bumbescu este cel care l-a adus la Steaua pe Florin Gardos una dintre cele mai mari sperante ale fotbalului romanesc. Bumbescu a câștigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua in 1986, precum si Supercupa Europei in 1987.

"Sunt dezamagit total de ce mi s-a intamplat la Steaua. Fară nici un telefon, fară nicio explicatie, am primit preaviz si după aceea a trebuit să parasesc clubul. Ce să vorbesc cu Ciobanul sau cu Valeriu Argaseala Sunt prea importanti ei ca să apuc să vorbesc eu cu dansii. Oricum, asta e rasplata că l-am adus pe Gardoș la Steaua.

Unde să-mi gasesc de munca Nu m-am intors la Chiajna! Stau acasă si am grijă de nepot. Dacă asa s-a considerat că merit să fiu tratat după ce am servit clubul asta atâția ani...", a spus Adrian Bumbescu pentru ProSport.

VPM.

Domnule Bumbescu, care mai este situatia dumnevoastră la Steaua?

Ce vă interesează pe voi acest lucru? Vreti să spună lumea de mine că s-a plans Bumbescu pe la ziare că nu mai are serviciu?

Noi vrem să aflam realitatea, doriti să comentati?

Ok, dar vă rog să redati in ziar exact ce vă spun eu, nu alte lucruri care vă convin voua Aveti grijă!

Mai sunteti angajatul Stelei? Da sau nu?

Nu! Am primit un preaviz fară nicio explicatie, iar apoi a trebuit să parasesc clubul.

Cu Ciobanul sau cu Valeriu Argaseală ati discutat?

Ce să vorbesc cu dansii? Sunt prea importanti ca să ajung eu să vorbesc cu acesti oameni.

Să inteleg că sunteti destul de dezamagit?

Normal că sunt dezamagit! Asta e rasplata pentru faptul că eu l-am adus la Steaua pe Florin Gardos După atâția ani in care am servit clubul acesta, acum asa sunt tratat. Asta e viata!

Apropo de Gardos de ce credeti că el nu mai joaca

Hai, domnule, să fim seriosi! Meme il lucrează pe Gardos El stie bine că eu si Victor Piturcă l-am adus pe acest baiat la Steaua, iar acum se razbună pe el.

Credeti că jucatorul este afectat?

Eu am incredere mare in acest baiat si sper să revină cat mai repede in prima echipa Totusi, imi este teamă să nu piardă nationala dacă nu joaca

Este Meme un tip chiar asa de razbunator?

Toată lumea stie că Meme lucrează antrenorii la Steaua. Dacă sunt tehnicieni despre care el a auzit că nu au aceeasi parere cu el, atunci vai de soarta lor.

Revenind la meciul cu ȚSKA Sofia, credeti că se va califica Steaua?

Eu sper din tot sufletul să se califice Steaua, dar chiar dacă a batut in tur cu 2-0, sansele de calificare raman tot 50%-50% la suta

Ce cuplu de fundasi centrali vedeti la Steaua?

Cuplul format din Gardoș si Geraldo este de o sută de ori mai bun decat cuplul Galamaz - Iliev.

"Momentan nu am niciun anga-jament. Nu m-am dus la nicio Concordia Chiajna. Stau acasă si mă ocup de nepot. Asta e viata, trebuie să le facem si pe astea", Adrian Bumbescu, fost fotbalist Steaua

ProSport

Eu cred ca Bumbescu a fost cel mai bun fundas, alaturi de Belodedici, pe care i-a avut Steaua. Imi facea placere cand eram mic sa il privesc cum "fura" mingea adversarilor, cum juca ... Goian semana perfect cu Bumbescu intr-o perioada.

Altfel, referitor la articolul din ProSport. Ce sa ii mai ceri lui Fecali? Si-a batut joc, incet-incet de toate gloriile clubului pe care il iubim. Un mitocan, un cioban care a lasat oile si branza pentru fotbal si popularitate. Mereu sper sa deschid ProSportul, sau GSP-ul si sa vad stirea: "Astazi, s-a stins din viata ..." sau "Astazi, a fost condamnat la 50 de ani de inchisoare ..." anuntul fiind urmat de cunoscutul: "Il vrei la Steaua?".

Edited by Azur

Sa ma *** pe toata natia ciobanului si a tuturor gloabelor ce il inconjoara. Nu stiu de ce suntem blestemati in halul asta de a suporta asemenea specimene. Fecali sa ne fecalam pe tine in grupa mare si sa fi legat la bot cu fularul echipei tale favorite:di-mano...ne pisam pe tine!

:steag_cruce_invers: :steag_cruce_invers:

@Lari Bumbescu nici nu trebuia sa dea acel interviu muistilor alora de la prostport...aia sunt capritele ciobanului! :ce_oameni:

Adrian Bumbescu a fost demis de pe banca tehnică a selectionatei U16 a Romaniei si il atacă pe Ștefan Iovan, cel care e supervizor al loturilor nationale de juniori.

Iovan l-a criticat dur pe Bumbescu in rechizitoriu in urma caruia cel din urmă a fost dat afara

Ruptura a fost acest turneu la care Ștefan Iovan s-a dat bolnav si nu a venit. Eu nu am caracterul imputit a lui Fane Iovan ca să critic pe altcineva.

Asa au crezut că este de cuviință. Dar oare chiar eu sunt singurul vinovat dintre toti cei care au facut parte din staff-ul tehnic?", a declarat Bumbescu la Sport Total fm.

"Este lipsă de organizare. Cind s-a plecat in turneu, copii s-au trezit noaptea, la 3 jumatate. La 5 jumatate, a doua zi, au jucat cu Belgia si sunt si 2 ore diferență de fus orar. Scorul a fost dezastruos, dar ce s-a intimplat pe teren a fost cu totul altceva", a mai spus Bumbescu.

Iovan si Bumbescu au fost colegi la Steaua vreme de 7 sezoane (1984-1991) si au jucat unul lingă altul in defensiva roș-albastrilor.

0-5 cu Belgia, 1-10 cu Germania, 2-4 si 0-4 cu Austria sunt rezultatele obtinute de Bumbescu la ultimul turneu al nationalei de juniori U 16.

gsp