alinush89

Ce carti am mai citit

442 posts in this topic

Inca mai cred oameni ca Hassel s-a inspirat din viata lui cand si-a scris cartile? :thumbdown:

In other news, am acum mai mult timp sa citesc de cand cu e-book-urile. Tocmai am terminat "The Cleanest Race" de B.R Myers, o analiza destul de solida asupra specificitatii regimului nord-coreean si ma apuc de "Abacus and the Cross" de Nancy Marie Brown, povestea vietii lui Silvestru II, singurul papa din istorie care era si om de stiinta.

Din pacate, in Romania nu se traduce nimic esential, doar enciclopedii si prostii de doi lei.

Umberto Eco spunea ca cititul la calculator n-o sa inlocuiasca niciodata lenevitul pe canapea c-o carte-n fata.

Umberto Eco n-a anticipat aparitia tabletelor.

Mi-am luat una acum doua luni si de-atunci am citit vreo 18 carti.

Mai de soi:

Harry Potterele sunt interesante, dar nu si-ar merita banii cumparate din librarie.

Stapanul inelelor sunt ok, destul de "epic", dar mai degraba as vedea o batalie hd decat sa citesc desprea ea.

Toate alea ale lui Sven Hassel nici macar nu ma mai amuza.

Cantec de gheata si foc e calumea, mai putin a patra, nu stiu a cincea, doar azi dimineata am facut rost de ea.

Carrie de Stephen King e uber freaky, cred ca o sa dau jos si filmul. E posibil sa continui pe linia asta.

M-as apuca de niste sf-uri, am incercat ceva de Ursula LeGuin dar nu m-a impresionat mai deloc. Daca nu ma multumeste Dune ma intorc la Stephen King.

Baga neaparat The Shining de Stephen King. Pe urma poti continua cu Apocalipsul, Christine, Zona Moarta, O mana de oase si Misery. A, si Orasul BantuIT.

Baga neaparat The Shining de Stephen King. Pe urma poti continua cu Apocalipsul, Christine, Zona Moarta, O mana de oase si Misery. A, si Orasul BantuIT.

+ Cimitirul animalelor, e belea. Tocmai am terminat Talismanul, a scris-o cu Peter Straub, e buna si asta.

Si daca intr-adevar vrei un horror sa te faca sa iti fie urat noaptea, iti recomand H.P. Lovecraft. Omu e dus, daca-i vezi poza realizezi ca nu are cum sa fie normal:))

Si am terminat de recitit Norman Spinrad: Alte americi si Visul de fier. Dar tot ce am citit mi-a placut de la nenea asta: solarienii, oameni in jungla ( asta e dura ), bug jack barron si intre 2 lumi.

PS cunoaste cineva pe vreunul de vinde carti vechi? Gen aia de la Universitate?. Ca as avea o rugaminte

Umberto Eco n-a anticipat aparitia tabletelor.

Cantec de gheata si foc e calumea, mai putin a patra, nu stiu a cincea, doar azi dimineata am facut rost de ea.

Carrie de Stephen King e uber freaky, cred ca o sa dau jos si filmul. E posibil sa continui pe linia asta.

A 5 parte din Cantec de gheata si foc e bestiala. Daca nu da ortul popii autorul presimt un final superb pentru seria asta.

Am vazut Carrie.. Mi se pare foarte bine realizat desi nu as spune ca este superb.

Nu vi se pare ca Porta seamana prea mult cu bravul soldat Sveik? Carrie e un rahat de film, asa cum este si Christine, si Misery, si Shining( in ciuda geniului lui Jack Nicholson) daca ai citit cartile inainte. HP Lovecraft nu e horror, e fantasy, inainte ca fantasy-ul sa insemne Lord of the rings si A song of fire and ice.

Edited by olfgob

Asta cu cartile este tare!

Sa cititi neaparat cartea ILUZII a lui Richard Bach. Un tip care se intalneste cu un maestru spiritual. Nu o lasi din mana.

pentru cei pasionati de romane istorice, recomand ce am mai citit eu din autorii contemporani:

Trilogia "In cautarea Graalului" de Bernard Cornwell, autor contemporan. Sunt fan al romanelor istorice chiar si cu fictiune. Actiunea trilogiei se petrece in vremea sec.14, secolului Printului Negru. Intrand insa pe siteul autorului am descoperit ca a aparut in acest an si o a patra parte "1356"...astept sa se editeze in limba romana. De altfel sunt mai multe cicluri de romane ale acestui autor care merita traduse "The Saxon Stories", "The Warlord Chronicles", "The Starbuck Chronicles" sau "The Sharpe Stories".

Am terminat intre timp si "O lume fara sfarsit" de Ken Follett (tatal capodoperei "Stalpii Pamantului"). Este continuarea de la "Stalpii Pamantului"! In 2010 a scris un nou roman (prima parte dintr-o viitoare trilogie) "Caderea Gigantilor"...astept traducerea.

De asemenea, catalanul Ildefonso Falcones a scris doua romane istorice extraordinare "Catedrala Marii" si "Mana Fatimei"...merita!

Jose Freches - trilogia "Discul de Jad" despre China de acum 2000 de ani si cartile despre Gandhi si Budha. Vreau sa continui cu seriile "Imparateasa Matasii" si "Imperiul Lacrimilor".

Christian Jacq - romane despre istoria egiptului antic...am citit seria "Ramses" si seria "Piatra Luminii". Voi incerca in viitor seriile "Mozart" si "Misterele lui Osiris". La seria "Mozart" au fost editate doar primele doua volume din 4.

Mauro Raccasi...o serie superba de 4 romane despre celti...din pacate numai primele 3 sunt traduse la editura Polirom...am citit primul dintre ele, "Druidul" si am ramas impresionat.

Valerio Massimo Manfredi - am citit "Imparatia Dragonilor" si urmeaza trilogia dedicata lui Alexandru Macedon.

Philippa Gregory...am citit doar primul roman al seriei dedicate unei importante perioade din istoria Angliei, "Regina Alba".

Steve Berry (asemanator lui Dan Brown)....am citit de el "Mostenirea Templierilor"...mai are cel putin 3 romane in acelasi stil"

Philip Kerr...romane politiste, dar actiunea se petrece in Germania Nazista...trilogia "Berlin Noir".

James Ellroy...romane politiste cu actiunea in LA-ul anilor 50...am citit "Marele Niciunde" si urmeaza "LA Confidetial".

Allan Massie - caut un roman despre Chrlemagne si Roland...inca nu l-am cumparat.

Edited by Lorimer

Am terminat intre timp si "O lume fara sfarsit" de Ken Follett (tatal capodoperei "Stalpii Pamantului"). Este continuarea de la "Stalpii Pamantului"!

S-a facut un serial despre "Stalpi"? The Pillars of the Earth? Daca da serialul e foarte bun, cartea n-am citit-o inca.

Da, ala e. Si s-a facut si "World Without End" despre continuare...dar ambele le-am vazut dupa ce citisem cartile...invers, sigur nu mai citeam. Cele doua parti sunt asemanatoare...intrigile seamana.

Edited by Lorimer

Sa inteleg ca nu ti-a placut. O sa caut si eu cartile, daca nu le gasesc ca ebooks poate o sa le cumpar de undeva.

De cand mi-am luat tableta n-am mai pus mana pe o carte "analoaga", in schimb citesc mult mai mult ca inainte. De cumparat o carte nici nu mai vorbesc.

Ha, joc nou! Scrie aici ultima carte cumparata si in ce imprejurari.

Pesteri scufundate - Cristian Lascu

O carte pe care o cautam de foarte mult timp, acum vreo 7 un anticar de la Universitate imi cerea pe ea o suma enorma, pretextand ca "Pai ce vreti, e Presteri Scufundate de Lascu, asa ceva...", avea el un pic de dreptate dar nu foarte multa. Apoi am vorbit cu Cristi Lascu si mi-a promis una dar nu ne-am mai intalnit, cand a venit el la Mangalia eu eram plecat, cand am ajuns eu in Bucuresti el era plecat, si tot asa. Anul trecut am fost cu Pisi la Brasov in scop turistic si langa Biserica Neagra am gasit-o intr-un anticariat, mi se muiasera picioarele, m-a costat doar 15 lei. Tot atunci am mai luat vreo alte trei carti, nu mai tin minte ce.

Ba da, mi-au placut si ecranizarile...ziceam ca daca as fi apucat sa le vad inainte, sigur nu mai citeam cartile...pentru mine cartea e mai importanta si daca stiu subiectul....

Parca totusi ma asteptam la ceva mai mult de la "World Without End" avand in vedere ca a fost scrisa la 18 ani dupa "Stalpi"...si dupa cum ti-am zis, intrigile sunt cam aceleasi...dar, oricum per total mi-a placut.

PS Eu aici sunt mai de moda veche, imi place sa tin cartea-n mana, si imi place sa am biblioteca mea...nu imprumut de la altii niciodata. Daca esti interesat de unde sa le iei mai ieftin, cauta pe toate siteurile ca preturile difera foarte mult.

De cumparat...le comand pe net...de obicei cate 4-5...ultima e "Sfarsitul" de Ian Kershaw...despre ultimul an al Germaniei Naziste...o citesc cate putin pentru ca este foarte bine documentata.

Edited by Lorimer

Nu am citit-o dar mi se pare interesanta.

The Numbers Game by Chris Anderson

De ce tot ce stii despre fotbal este complet gresit?

Ei bine, ca să afli asa ceva trebuie să citesti cartea lui Chris Anderson (scrisă alaturi de David Sally). Volumul apare pe piață saptamana viitoare dar autorul a fost de acord să ne dea cateva detalii in exclusivitate pentru istoriafotbalului.com.

În The Numbers Game afli de ce:

influenta antrenorului asupra rezultatului este de doar 19% (asa că un antrenor bun sau rau e cam doar un mit modern care ii arde la buzunar pe patronii zilei)

50% din rezultatele meciurilor (al tuturor meciurilor) nu tine de valoare ci de noroc

marele Rooney nici nu se compară cu mult mai putin cunoscutul Darren Bent in ceea ce priveste aportul pe care il au cei doi la victoriile echipelor pentru care joacă

statisticile (pase, victorii, sume aproximative de transfer) nu limpezesc fotbalul ci mai mult il tulbură

cheia succesului intr-un meci este imbunatățirea performantelor celui mai slab jucator si nu vedeta (s-a demonstrat statistic că jucatorii au tendinta să paseze catre vedetă chiar dacă ar avea optiuni mai bune pe teren)

Chris Anderson a fost portar in Liga a patra din Germania. S-a dedicat apoi studiului, si-a luat doctoratul in economie politică si a fost profesor la Cornell University, Oxford University si Northwestern University's Kellogg School of Management. În acest moment colaborează cu New York Times si este cel mai cautat numerolog din fotbalul mondial.

istoriafotbalului.com