alinush89

Ce carti am mai citit

442 posts in this topic

Eu m-am saturat de el. N-am citit Versetele, merg pe mana lui Ovidiu.

Cand esti aproape sechestrat cateva zile si tot ce ai la dispozitie sunt carti subtirele cu titluri gen Misterul din ascensor, Crima de la miezul noptii sau Dictionar de epitete atunci te intorci la clasici.

Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer / Aventurile lui Huckleberry Finn

Twain spune ca intentia lui a fost sa scrie doua carti pentru adulti. Au fost transformate in cartile de capatai a generatii intregi de copii. Eu le-am citit acum ca adult si-i dau dreptate autorului.

Mark Twain - Bancnota de un milion de lire

O culegere de povestiri umoristice, foarte foarte hazlii.

Mark Twain - Autobiografie

Recent, cineva mi-a trimis o fotografie a casei in care m-am nascut. Pana acum obisnuiam sa ma refer la ea ca la un palat, dar de-aci inainte voi fi ceva mai prudent.

Dragos Bucurenci - RealK

O carte destul de simpatica, despre drogati si droguri.

Pe mine Aventurile... tin minte ca m-au fermecat pe la vreo 10-11 ani.

"Clubul Bilderberg",

de Cristina Martin..

senzationala cartea!

Trilogia Millenium de Stieg Larsson (de fapt, primele 2 volume editate in romana)

Leandrul Alb, Janet Fitch

The Host, Sthepenie Meyer

Fata care putea zbura, Victoria Forester

Dragoste in vremea holerei si Povestea tirfelor mele triste, Gabriel Garcia Marquez

Am recitit La rascruce de vanturi, De veghe in lanul de secara, Batranul si marea si Mandrie si prejudecata. Plm, cand vanezi crapii aia babani, ai timp din belsug.

@Caderea Ierusalimului....de Lion Feuchtwanger...pentru iubitorii de romane istorice....despre lupta evreilor impotriva Imperiului Roman,aceasta fiind cea mai importanta revolta a unei provincii impotriva Romei.

Urzeala Tronurilor de George R.R. Martin. N-am putut sa o las jos. Stapanul inelelor e o treaba de amatori pe langa ea.

"Izvoare si popasuri"- G.M Cantacuzino

Superba cartea, am rasfoit-o numai. De H. Creanga ce spui?

Superba cartea, am rasfoit-o numai. De H. Creanga ce spui?

este promotorul modernismului in arhitectura, adevarul este ca daca eu am admirat ceva, atunci aceea e perioada interbelica in Romania si cum s-a manifestat ea in absolut toate domeniile. Ultima data cand am fost prin Bucuresti, cautam fascinata tot ceea ce Horia Creanga a facut pentru Bucuresti, pentru ca mie imi place sa ma uit ascendent si nu doar in fata si la gropile din asfalt. Cred ca serveste drept model pentru unii care au aceeasi profesie ca si el, asa cum altii din perioada interbelica sunt modele pentru unii oameni demne de urmat. Nu-i de mirare ca Horia a fost nepotul lui Ion Creanga, un clasic al literaturii romane, caci daca modelul iti este clasic, adica un model ce-ti serveste drept perfectiune, e clar ca tu vei fi modern, pentru ca vrei sa evoluezi si sa duci mai departe perfectiunea. Ca sa nu-ti spun cu ce ochi m-am uitat eu la Ghencea,( WOW... asta-i Ghencea!) care privita de jos e o lume inchisa, incatusata si e bine sa fie asa, atata timp cat deschiderea stadionului ar insemna ca lumea de pe stadion sa fie identica cu societatea care ne inconjoara. N-am mai bagat de seama mizeria, gropile, magazinul oficial si mizeria de langa el...doar am stat pentru 3 secunde si am contemplat stadionul. Parca eram la Roma si vedeam Coloseumul si mi-am imaginat ce frumos poate sa fie un meci pe Ghencea, pe care eu, din pacate, nu am prins pana acum, doar am vazut la TV. Insa unde am vazut Steaua prin tara, mi-am imaginat ca sunt pe Ghencea, caci in tara stadionul e mereu plin,iar sentimentele sunt felurite, trairile sunt intense. Cand Ghencea se va deschide, deci va transmite un mesaj pozitiv pentru lumea de afara, inseamna ca am evoluat. Stateam cu mana pe poarta de fier de la intrarea de la N si nu ziceam nimic, pentru ca am vazut ca e inchisa, deci din bun simt am tacut, ca stiam ca sunt anumite reguli. Cred ca baietii de la poarta s-au amuzat nitel cand au vazut ca ma uit "ca boul la poarta noua" si din proprie initiativa mi-au deschis portile si m-am lasat sa ma apropriu sa vad cu ochii mei, pentru care le sunt profund recunoscatoare. M-am apropiat de intrarea de la peluza N, care era la randul ei inchisa si am vazut doar treptele care urca si mi-am dat seama ca mai am mult de invatat si de facut, pentru a fi capabila sa ajung si eu in Peluza Nord, pe care dintotdeauna am admirat-o. Inca imi aduc aminte de coregrafiile facute de baieti si tot ceea ce au facut pt Steaua si inca mai incearca sa faca unii dintre ei, care nu au abandonat-o si au ramas pe pozitii. La iesire, au inchis portile la loc, iar eu am plecat multumita ca am vazut si eu Ghencea :-)

Daca eu am obtinut o derogare si s-au deschis anumite porti, fara ca eu sa cer asta, inseamna ca si voi, baietilor de la N, puteti sa obtineti o derogare de la anumite legi, respectandu-le si fara sa le cereti, pentru ca voi n-ati cerut niciodata nimic de la lumea din exterior,ci doar ati incercat ca cei din exterior sa se uneasca prin voi si ceea ce faceti pe stadion. Unitatea stelismului in diversitatea stelistilor o reprezentati voi si sper sa fiti mereu uniti, chiar si 10 daca raman la nord, inseamna ca Steaua va supravietui! Insa obligatoriu este ca cei 10 sa fie din brigazi diferite,deci sa fie din zone diferite ale PN, deci, sa acopere toata peluza! Daca exista o concentrare numai in fata, atunci echilibrul s-a rupt, iar Peluza Nord e in declin! Chiar daca sunteti putin, acoperiti toata peluza,in mod echilibrat, caci voi ii reprezentati pe toti stelistii, indiferent de studii, de profesie, de educatie, voi sunteti Steaua, iar Steaua suntem noi, ceilalti din tribune,peluza opusa sau din tara! Fiti uniti, iar noi o sa fim la randul nostru uniti! Nu uitati niciodata ca Soarele lumineaza intotdeauna pe fatada sudica, insa daca nu exista o zona umbrita ( fatada nordica), inseamna ca nu mai exista nici fatade pe care Soarele sa le lumineze, deci nici Sudul atat de luminat de Soare, nu va lasa umbra in exteriorul stadionului, deci nu vor exista! Omul atat cat traieste lasa umbra pe pamant, daca nu exista umbra, inseamna ca nu mai exista. Incurajati-va echipa mereu si fiti uniti unii cu altii din celelalte sectoare ale PN. Nu conteaza cate clase ai,cum te imbraci sau ce face unul si altul in afara stadionului, fiti oameni cu totii ca va puteti intelege si nu uitati de spiritul civic! Aseara ati fost uniti prin simplu fapt ca toti ati tacut la unison. Imaginea a fost dureroasa, insa toata lumea a inteles: uite ce a facut Becali din Steaua, Becali trebuie sa plece. Uite ce a facut Lacatus din echipa, Lacatus sa plece! E si asta un exemplu de unitate. Ori incurajati la unison (cum mi se pare firesc, doar sunteti suporetri), ori protestati prin liniste mormantala, insa tot la unison, caci asa mesajul va fi perceput de intreaga lume, sunteti uniti! Amintiti-va ca voi sunteti hooligans, adica golanii! deci voi sunteti cei care trebuie sa-i apare pe toti ceilalti, ca sunteti mereu cei mai expusi criticilor si cei mai blamati, tocmai ca sunteti in zona umbrita. Insa apararea nu se face prin pumn, ci in primul rand prin atitudine! Ceilalti sunt perceputi mai mult ca si ultrasi, deci lupta pentru Steaua si vor fi mereu cei "luminati", cei grozavi, elitistii, deci in postura favorabila, tocmai pentru ca cineva, adica voi trebuie sa se sacrifice si sa stea la N, sa ramana acolo! Aseara, prin simplu fapt ca ati tacut, n-ati semanat mai mare dezbinarea dintre Peluza Sud, tribune( care strigau pe voci diferite) si restul stelistilor din tara, le-ati dat un exemplu de unitate stelista! Incurajati echipa sau liniste deplina pentru a-i tine pe ceilalti care va vad uniti! de aceea sunteti hooligans, adica cei care mereu incaseaza lovituri, (fie fizice, fie psihice) si cei care riposteaza mereu printr-o atitudine superioara!

Iti recomand si alte carti, daca te intereseaza Horia Creanga, insa cel mai bine e sa mergi prin Bucuresti si sa privesti ce superba e Capitala si ce putin se face pentru a o conserva. Tacerea cladirilor spune mai mult decat cuvintele dintr-o carte!.

Edited by dee

Puteti ctiti carti gratuit pe Carti

Umberto Eco spunea ca cititul la calculator n-o sa inlocuiasca niciodata lenevitul pe canapea c-o carte-n fata.

Jurnalul fericirii scrisa de Nicolae Steidhardt.

O sa descoperiti prin intermediul altei victime a comunismului un om extraordinar, un roman extraordinar, o sa realizati ce fel de oameni au disparut sub ciobota comunismului si cel mai important o sa redescoperiti o parte din Romania de alta data, Romanie de care acest om, evreu la origini si crestinat in puscarie, era pur si simplu indragostit. Aveti sansa sa gasisti si foarte multe raspunsuri in ceea ce priveste existenta lui Dumenzeu si ceea ce priveste credinta ortodoxa.

Aceasta carte este una dintre acele carti pe care fiecare roman ar trebui sa o citeasca avand in vedere ca pe langa ce am spus mai sus scoate la suprafata ceea ce ne este ascuns sau fardat, crimele comunismului in Romania. La sfarsitul cartii este publicat dosarul securitatii care scaote in evidenta activitatea cinica a securitatii de urmarire pas cu pas a celor care erau "dusmanii poporului".

Edited by greenyes

Umberto Eco spunea ca cititul la calculator n-o sa inlocuiasca niciodata lenevitul pe canapea c-o carte-n fata.

Amin!

Eu tocmai am renuntat la "Adolescentul" de Dostoievski, e prima carte de F.M. care ma dezamageste. Am abandonat-o pe la pagina 130 cred.

Io am mai citit niste pagini din SuperSteaua volumul II

si trebuie sa citesc si fratii jderi pt liceu....bleah

Capitalul de Karl Marx

Ocarte disparuta din librariile romanesti in ultimii 30 de ani. O carte care ofera raspunsuri la multe din intrebarile care ne framanta: Cum am ajuns aici? De ce? Ce se poate intampla? Este cartea care ocupa primele locuri in vanzarile din Germania in ultimii 2 ani... o descriere mai amanuntita am gasit-o aici -> un citat de Friedrich Engels care prezinta excelent aceasta carte!

Veti fi captivat de acesta carte inca de la primele pagini !!!

Edited by horatiua

"Caderea Parisului" de Ilya Ehrenburg....despre rezistenta franceza (ma rog atat cat a fost) din timpul celui de-al doilea razboi mondial.

Cosmarul - John Saul

Cica maestru al genului horror. Maestru pe dracu.

Si cartile de Jules Verne sunt bune,si nu numai pentru copii,ci pentru toate varstele.Sunt foarte multe lucruri interesante despre natura,navigatie,s.a. pe care in epoca televiziunilor si a netului nu mai ai cum sa le traiesti.

La Jules Verne e distractiv sa cauti (si sa gasesti) indicii roza-cruceene.

indicii roza-cruceene.

Ma scuzati, rozi-cruceene.

De la Jules Verne cel mai palpitant mi s-a parut "Testamentul unui excentric" :)