Guest Tiberiu Florea

Propunere - cantec / imn neoficial al suporterilor

610 posts in this topic

Macar un imn pt ca in momentul de fata NU avem o echipa capabila

Horia Moculescu a fost invitat la emisiune "al 12-lea jucator" de pe gsptv. nu am urmarit de la inceput, dar cand am dat eu pe acel canal cred ca venea intrebarea de la un suporter al Stelei, cand termina imnul pentru noi. Stiu ca a zis ca lucreaza atent la el ca este important si trebuie sa il faca bine si spera sa il termine in o luna, maxim una si jumatate.

ar fi foarte bine asa, chiar inainte de inceptul noului sezon. sa speram...

Eu am vazut emisiunea in direct, si mi-a placut mult cum vorbea moculescu, si cum critica alte "imnuri". Eu credeam ca vom avea un un cantec plagiat drept imn, dar m-am inselat (pana cand l-am vazut in direct, insa astept rezultatul final). Mi-a placut cum a criticat, si pe buna dreptate, cantelece celor de la dinamu, crapid, Craiova, pe care unii le numesc imnuri...

Sper sa ne faca un imn frumos si scurt care poate fi cantat pe stadion...

Edited by Fan FC Steaua

Sper sa fie frumos :whistle:

Si cred ca la prezentarea lotului pentru sezonul viitor vom auzi si imnul in premiera.

Eu am vazut emisiunea in direct, si mi-a placut mult cum vorbea moculescu, si cum critica alte "imnuri". Eu credeam ca vom avea un un cantec plagiat drept imn, dar m-am inselat (pana cand l-am vazut in direct, insa astept rezultatul final). Mi-a placut cum a criticat, si pe buna dreptate, cantelece celor de la dinamu, crapid, Craiova, pe care unii le numesc imnuri...

Sper sa ne faca un imn frumos si scurt care poate fi cantat pe stadion...

Si mie mi-a placut mult.Deci de retinut!"imnul" lui Dinamo e manea!

Daca imnul o sa fie manea....eu ma arunc de la etaj...si stau la etaju 10.

Salut, revin dupa mai bine de un an pentru a-mi continua ideea, de data asta ajutat de versurile lui LDS

Daca va mai aduceti aminte, sugeram folosirea unei melodii grave si lente care sa se preteze unui cor barbatesc si sa nu degenereze in haos la decalajul inevitabil dintre peluze.

Primul meu post e aici si linia melodica din final apartine celor de la Cargo (piesa "Aproape de voi")

LDS cred ca versurile cu ecou inaltator sunt potrivite in orice moment: cand castigi te-ajuta sa celebrezi, cand pierzi te-ajuta sa te ridici.

Nu stiu cum s-ar putea face un clip gen karaoke cu versurile tale pe melodia de care vorbesc (cred ca asa ceva ar servi cel mai bine scopului) dar o sa incerc mai jos sa sugerez o strofa si refrenul pentru a va provoca din nou la un exercitiu de imaginatie.

Am marcat cu rosu vocalele prelungite asa cum le vad eu c-ar putea sa se incadreze in melodie si cu albastru literele care s-ar succeda repede...

E normal ca versurile neavand aceeasi structura sa nu iasa totul ca-n original, de-asta va cer imaginatie si bunavointa.

In seara asta vreau sa beau_____Miracol Roș - Albastru

Sa uit de-orice nevoi___________nepieritor Olimp

Sa sparg paharul si sa zic_______În Ghencea este Templul

Sunt acum aici cu voi___________al biruinței nimb

Nu stiu cat timp mi-a mai ramas__Avem al nostru Astru

Dar vreau sa mi-l petrec________în sferele cerești

Cu voi care mi-ati fost alaturi____E Campioana Þãrii

La bine si la greu_____________e Steaua București!

Si de-o fi si eu sa mor___________Miracol Roș - Albastru

Nu vreau sa va intristati_________Astru nepieritor

Sa cantati si sa jucati___________E Steaua României

Pana-n zori___________________Steaua Românilor

Si daca din cand in cand_________Miracol Roș - Albastru

O sa ma primiti in gand__________Astru nepieritor

Voi fi aproape_________________E Steaua României

De voi_______________________A Românilor!

PS: la sondajul de pe hotnews pentru cel mai bun imn n-am putut sa votez Steaua...

sincer , imi place !!!!! merge aproape 90% , unele mici modificari cred ca il vor face imbatabil ! ramane doar ca si restul suporterilor sa accepte aceasta propunere ! am zis: ''restul suporterilor '' , nu conducerea clubului !

iti propun sa incerci o inregistrare audio , dupa care , conducerea site-ului sa o supuna unui vot !

Edited by mikutu

sunt deacord cu cativa dintre cei ce au scris mai sus nu cred ca reprezinta aceasta melodie pe Steaua si ar fi bn k cineva din conducere cu membri ai suporterilor sa aleaga ceva sugestiv pt staua :steag_cruce_invers::steagcruce::steagcruce:

linia melodica a piesei celor de la cargo mi se pare ca s-ar potrivi perfect trairilor suporterului stelist.cu modificarea versurilor postate mai sus si cu vocea celor de la cargo cred ca o sa iasa ceva frumos.

Sper sa avem imnul gata la meciul de prezentare.Suntem o echipa prea mare ca sa nu avem imn.Si sper sa faca ceva bun , ceva de care sa fim mandri si sa il invatam ca pe Desteapta-te romane , ceva care sa fie la fle de iubit in Romania ca Hala Madrid la Madrid , Imnul Barcelonei in Catalunia sau imnul lui Juventus.

Pai cum sa fie ca "Desteapta-te romane" .... pai pe pariu ca daca faci un sondaj cu lumea obisnuita de pe starzi...nu sunt multi care sa-ti stie macare primele 3 strofe....

Pai la alea ma refeream.Alea ar trebui sa le stie toata lumea.Nu e dificil sa inveti tot imnul insa nu e foarte important avand in vedere ca peste tot , chiar si in meciurile nationalei se canta primele 3 strofe care se invata inca din clasa aIIa :D

Oare si in sezonul urmator vom auzi porcaria aia de scooter - maria pe stadion? Sper sa nu, va deja imi vine sa vomit cand o aud...

Oare si in sezonul urmator vom auzi porcaria aia de scooter - maria pe stadion? Sper sa nu, va deja imi vine sa vomit cand o aud...

Pai, nu s-a schimbat?! In sezonul trecut am auzit mai mult:"The White Stripes - Seven Nations Army"(parca remix). Numai dupa inscrierea golurilor se baga la statia de amplificare a stadionului:"Scooter - Maria". Oricum, dupa parerea mea, ambele melodii sunt penibile. :D

Edited by KERATOCONUS

De acord cu tine. Ambele sunt penibile. Ghici ce se aude la prezentarea echipei? Scooter - Maria :thumbdown: CE PORCARIE !!!! Cine dracu o tot pune? Sa-l dea afara pe dobitocul/manelistul/sãmânțaru' care o tot pune... deja imi provoaca sila...bine ca nu m-am dus pe stadion...

Edited by Fan FC Steaua

ete rahat, moculesc, etc etc, am cantat noi aseara un cantec nou care este genial, si care va deveni cu sigurantza cel putin pentru noi , imnul peluzei sud fatza de Steaua ,

ps. il am scris dar nu am sa-l postez :P veniti in peluza

Moculescu zis si Mamaia? Asta vrea cineva drept imn pentru Steaua? un slagar? Nu vreti ceva care sa aprinda stadionul in genul You'll never walk alone? E prea greu pentru iubitorii de rime in verbe conjugate la aceeasi persoana ca in manele? Sau poate vreti si niste basi acolo in surdina, sa aiba ritm imnul, sa poata fi dansat din buric de niste panarame, ceva cam ca la Scooter.

Uitati-va va rog la "The impossible dream" din "The man of la Mancha". Mie mi se pare ca genul acesta de melodie, care poate accepta usor mai multe stiluri de interpretare si care are deja niste versuri superbe si potrivite parca pentru Steaua si ceea ce reprezinta in fotbal si in inimi, poate constitui un imn de frumusetea celui al lui Liverpool. Sunt sigur ca printre cititorii forumului sunt si multi mai priceputi la muzica decat mine, oameni care pot formula o parere avizata.

Versuri:

"To dream the impossible dream

To fight the unbeatable foe

To bear with unbearable sorrow

To run where the brave dare not go

To right the unrightable wrong

To be better far than you are

To try when your arms are too weary

To reach the unreachable star

This is my quest, to follow that star

No matter how hopeless, no matter how far

To fight for the right without question or pause

To be willing to march into Hell for a heavenly cause

And I know if I'll only be true

To this glorious quest

That my heart will lie peaceful and calm

When I'm laid to my rest

And the world will be better for this

That one man, scorned and covered with scars

Still strove with his last ounce of courage

To reach the unreachable star."

linkuri youtube in diverse registre muzicale:

Elvis: http://www.youtube.com/watch?v=YikMhfKmBrY

Andy Williams:

opera (de ce nu ar putea fi invitat un tenor sa cante asta la prezentarea echipei sau chiar inainte de meciuri?): http://www.youtube.com/watch?v=EG5wRdYcaCc

in fine melodia cu versurile ilustrate pe ecran: http://www.youtube.com/watch?v=7YBeepShsgo

Da! e grea... nu poate fi cantata de orice tigan, nici de lautarul caruia ii lipeste ciobanul 100 de lei pe frunte cand mai castiga la Monte Carlo dar asta e Steaua. You'll never walk alone vi se pare usor de cantat?

Edited by Prepeleak

ba.. romana mah nene, k nu esti pe anfileld

Ai vrea tu atmosfera in Ghencea ca pe Anfield

La noi doar peluzele canta si cativa baieti de la Tribuna II

La meciul cu Gencerbirligi era unu de 13-14 ani asa cu tasu in dreapta mea care incepuse si el sa strige muuye Dinamo si tasu: nu mai striga asa ceva.ce esti huligan sa strigi pe stadion....Doamne oare ai lasat multi asemenea prosti pe Pamant ?

waaai **** :|:))

Mi se pare bun ca imn : ANdy Williams - Imposible Dream, doar ca ar trebui tradus in romana...linia melodica e bine, accentul cade pe vocale si se va auzi frumos.

bine spus k ti se pare :) frate.. un inm original este ala creeat special pentru Steaua , nu alte piese veki de nuj cati ani si alte labareli

nush k sa zic dar cred k ideea asta u un imn e buna..oricum daca stam sa asteptam dupa cei din conducere sa se ocupe de aceasta problema at. Steaua nu va avea niciodata un imn al ei..tot noi fanii tre sa ne ocupam de asta ..trebuie doar sa cautam o melodie care sa ne reprezinte si probabil dak il vom canta pe stadion si jucatorilor o sa le placa si cei din conducere o sa-l adopte...facem noi treaba in locu' lor...ar fi o singura problema..cum cei de la Liverpool canta You will never walk alone si la 4-0 pentru adversari asa tre sa facem si noi :steag_cruce_invers: adica degeaba ne gasim un imn daca la un scor nefavorabil incepem s huiduim jucatorii sau pe alti fularsteaua2 noi tre sa incurajam echipa si nimic altcv fular-campionii oricum un imn tre gasit ca nu se mai poate..suntem cea mai titrata echipa romaneasca si cea mai renumita din Euopa de est si nu aqvem un imn al nostru

fularsteaua2 FORZA Steaua!!!!!! fularsteaua2